Nieuws- en Advertentieblad Bekendmaking D. F. J. Hofstede Sneek Telefoon 332 Ik heb het gevonden is thans de uitroep van menigeen die onze PRIORITEIT J. H. DE GROOT - NOORD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Instrumentmaker-Opticiën woont niet meer op GEDEMPTE POL, maar heeft zijn Zaak VERPLAATST naar ZATERDAG 1 NOVEMBER 1924, No. 45. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. edel fabrikaat rookt. 6 cent per stuk 50 stuks f 2.85 -- 1Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. DE LÉSTE. M. Iknaem hja, hwer hjaer yn iensumheit De dea sa treastleas wachte, wei Hja naem foar my hjar geur en kleur, Oktober simmerwille mei. De léste dy do d’oaren wylgen, Forlitten stie, alhiel allinne, Stekt jet ris mank it oare blomt’ De holle omheech as keninginne. En falie strak hjar blédden of, It ein fen hjar bistean, De les lit hja foar my den nei Eak ’t moaiste moat forgean I De léste, dy de stroefe hjerst My fen de keppel halde liet, Dy fen myn tün en lusthof makke Fol kleur en geuren wünder swiet. voor de derde maal de revolver aan K. terug gaf, in haar gedachten de en en cirkelingspolitiek is geen hallucinatie van Wilhelmstrasse geweest zegt de ex-keizer. Ook over zijn eigen herinneringen weidt hij uit. Hij wenscht vast te stel len, dat hij zijn memories heeft geschre ven om eindelijk het Duitsche volk van de ernstige verdachtmaking te zuiveren j:. j-van o Dit blad verschijnt des Za- o terdags en kost per kwartaal t o 65 cents; franco per post o 1 gulden. EnkeleNos. 5 ets. o Ingezonden stukken Don- t derdags voorm. in te zenden. o Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. L ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦*♦♦♦♦♦♦♦♦16 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. 3 November wordt dit aantal tot 90.000 verhoogd op 10 November zal het res tant, circa 113.000, in den dienst kun nen worden betrokken. Alle posten worden vlot verwerkt klachten zijn er zoo goed als niet. Wel is de dienst nog niet zoo druk als vroe ger, doch wanneer hij goed blijft wer ken, zal het vertrouwen vanvelf terug- keeren. Vooral tegen Januari wordt een groote toeneming verwacht. Premievrij staatspensioen. Te Amersfoort is Zaterdag een ver- kenswaard, 3 jaar gevan.straf geëischt met aftrek van 1 jaar voorarrest. In zijn motiveering wees het O. M. er op, dat sedert maanden bij bekl. het plan bestond zich van D. te ont doen In de eerste dagen van Januari wist zij, dat K. met het plan tot den moord rondliep. De beide volgende juistheid dagen stelde K. het plan nog sterker op den voorgrond. De verklaringen van K, doen hier weinig terzakeuit de verklaringen van bekl. zelf bouwt spr. zijn meening op. Daarom had hij ook geen bezwaar K. als getuige tehooren Eierleg-wedstrijd. De uitslag van den te Barneveld ge houden nationale eier-legwedstrijd is als wegspoelen volgt1ste prijs, een zilveren wissel- beker en een gouden medaille, F. Veld huizen te Barneveld, wiens toom van zes kippen 1188 eieren heeft gelegd, welke een waarde hadden van f 110.54; 2e prijs G. Hooijer Azn. te Barneveld, met 1100 eieren en een waarde van f 101.05 3e prijs C. G. J. Teerink te Hummelo met 1107 eieren en een waar f 100.71 en 4e prijs G. Hooijer Az. met 1169 eieren en een waarde van f 100.21, W. Schimmel kreeg een Isten prijs met zijn hen, die van alle mededingende kippen het grootste aantal eieren heeft gelegd 289 stuks. Deze Barneveldsche kip is dit jaar >kip-kampioen< in Ne derland. Heropening van den postchèque- en girodienst. Naar de Tel. verneemt, zal de post cheque- en girodienst Maandag 10 No vember weer in zijn vollen omvang in werking zijn. Op het oogenblik zijn Een artikel van ex-keizer Wilhelm. me^> C.^ Lokker, schipper, oud ƒ2 jaar De gewezen Duitsche Keizer heeft een artikel geschreven in het „Current History Magasine” te N.-York. In dit artikel bestrijdt, volgens de >Tel.«, de ex-keizer met beslistheid iedere verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog. Hij wijt de schuld voor alles aan de Britsche ri valiteit in den wereldhandel, aan den wensch van Frankrijk om Elzas-Lotha- ringen terug te veroveren en den wensch van Rusland zich een weg naar de Middellandsche Zee te verschaffen. De ex-keizer schrijft, dat de beleggers van Fransch kapitaal in Rusland «Pa rijs en Moskou met gouden ketenen verbonden hebben.» Hij beroept zich als bewijs voor de van zijn uiteenzetting op de gedenkschriften van Paleologue en op vervalschingen van Soechomlonof van het Russische Oranjeboek. Ook gaat hij in op de groote rede van den Ame- rikaanschen senator Robert Owen in December 1923, die in Amerika zulk hebben voorgezeten, dat K. daarvan gebruik zou maken om haar man te dooden. In dien zin moet bij haar de bedoeling aanwezig zijn geweest. Spr. meent ook de feiten in aan merking te moeten nemen, die bekl. die daarop rust inzake de kwestie brachten tot haar medeplichtigheid, de schuld aan den oorlog. De ex-kei- Het echtelijk leven van deze vrouw was een hel. Daarom klemde zij zich een man, van wie zij liefde verwachtte, en daarom is zij dan ook niet de hoofddaderes. De verdediger mr. Zinnicq Bergmann wil geen verzachtende omstandigheden pleiten ze zijn overbodig aan te voeren, zooals het gunstige verleden van deze vrouw, het ontzettend verdriet, dat ze heeft gehad, haar duistere toekomst. PI. wilde er zich niet op beroepen, omdat hij meent, dat dit misschien zijn standpunt zou verzwakken. Maar wel zei hij, het zonderling te hebben gevonden, dat met het casseeren van het arrest van het hof te Arnhem, waardoor bekl. toch feitelijk in den- zelfden toestand terugkwam als vóór het arrest, toen zij vrij was, niet samen is gegaan haar invrijheidstelling. PI. drong er, omdat er van vrees voor vlucht van beklaagde geen sprake is, bij het hof op aan, haar uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Na repliek en dupliek begaf het hóf zich in de raadkamer. Na heropening van de zitting deelde de president mede, dat het hof in dezen stand van het geding geen termen aanwezig achtte tot ontslag van beklaagde uit de voor loopige hechtenis. en zijn broeder M. Lokker, 33 jaar, met zijn zoon Kommer, oud 19 jaar. De schipper laat een vrouw met 9 een vrouw met 2 voorbij, dat tientallen millioenen kun nen worden besteed voor het bouwen van woningen op kosten van de schat kist. Na 31 Dec. 1925 zouden deze le den geen gelden meer voor premie- bouw beschikbaar willen stellen. Andere leden betoogden echter, dat er nog woningnood is en dat dubbel- wonen, althans in tal van groote ge meenten, nog zeer veel voorkomt. De regeering zal dus meenen zij haar zorg voor den woningbouw moeten uitbreiden en weer moeten komen tot het geven van voorschotten, zooals vóór 1924. Deze leden juichten ook het voor nemen der regeering toe om met mede werking van de gemeenten tweede hy potheken te verschaffen. Naar hun meening moet dit op ruime schaal ge schieden. Zij vestigden er de aandacht op, dat in 1920 en 1921 onder den drang der omstandigheden zeer dure arbeiderswo ningen zijn gesticht. De kosten bedroe gen toen wel f 8000 zelfs f 9000 per woning. Het exploitatietekort van die woningen werd dan voor s/i door het Rijk en voor x/4 door de gemeente ge- dragen. Nu trekt het Rijk zich terug hetgeen groote bezwaren oplevert. Deze j leden vroegen, of de besprekingen van sommige woningbouwvereenigingen en de Vereeniging van Nederlandsche ge- meenten met de regeering betreffende i de noodzakelijkheid van crisisafschrij- ving op die dure woningen tot een gunstig resultaat heeft geleid. Zij be toogden, dat de kwestie van crisisaf- schrijving ernstig onder de oogen moet worden gezien. Woningen, die f 8000 hebben gekost kunnen nu voor f 5000 gebouwd worden. De huur der dure wo ningen, berekend naar de bouwkosten, kan niet meer door arbeiders worden betaald. Dientengevolge staan die wo ningen vaak leeg, ook, omdat men soms weigert deze aan niet-arbeiders te verhuren. Een stelsel van nivelleering der huren, hetgeen wel verdedigd is, is niet uitvoerbaar, tenzij men particulie ren belet té bouwen. Een ministerssamenkomst te Uden. Zaterdag werd naar de Tijdmeldt, de gemeente Uden bezocht door mi nister Ruys de Beerenbrouck, oud- regeeringsco mmissaris (19141918) voor de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zeeland, en den minister van bin- nenlandsche zaken en volksgezondheid van België, prof. dr. Poullet, aan wien gedurende den oorlog de zorg voor de belangen der Belgische vluchtelingen in Nederland door de Belgische regee ring was toevertrouwd. Door beide ministers werd het noen maal gebruikt ten huize van den bur gemeester. Het bezoek houdt verband met in België bestaande plannen tot herden king van het verblijf in Nederland van duizenden Belgische vluchtelingen, De inbraak in een juwelierswinkel te Leiden. Inzake de inbraak in den juweliers- en goudsmidswinkel van den heer M. de Ridder in de Donkersteeg te Leiden, men weet dat reeds een broer van gadering van het hoofdbestuur en 16 afgevaardigden van het Verbond pre mievrij Staatpensioen gehouden. Besproken werd de actie, te voeren in verband met de verkiezingen in 1925. Men besloot in alle 18 kieskringen een tiental candidaten te doen stellen met als no. 1 van de lijst den oud-candidaat der Tweede Kamer G. B. van der Werf, Amsterdam, oud-voorzitter van het hoofdbestuur van den Ned.- Ind. Bond voor Europeesche militairen. Voorts zal samenwerking gezocht De schipper laat kinderen zijn broer kinderen na. De verslagenheid in het dorp is groot, den eigenaar was gearresteerd, verdacht Schipper Sperling, van Ouddorp, was in genoemden nacht nabij het Goeree- sche hoofd, toen hij vermoedelijk de vergane blazer in gevaar zag. Daar hij zelf in gevaarlijke positie verkeerde door den hevigen storm, kon hij geen hulp verleenen en verdween de blazer plot seling uit het gezicht. Sperling klom boven in den mast, maar bespeurde niets meer. Regeeringsbemoeiïog en woning bouw. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroeting van arbeid, dat dezer dagen verscheen, spraken enkele leden den wensch uit, dat de regeering haar bemoeiingen met den woningbouw zou beperken tot het strikt onvermijdelijke. De tijd is h.i. en de en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De léste roas het üt myn tüntsje, Yn ’t finsterbank en plakje foun, Allinne bleau hja oer, hjar maten, Binn’ lang fortoarke en forgoun.- worden met het verbond tot democra- Spr. meende dan ook, dat, toen bekl. een groot opzien heeft gewekt. Om- tiseering der weermacht, politie-ambte- naren en postambtenarenbonden. Besloten werd verder, dat het ver- wensch, de wil, het verlangen moet kiezingsparool zal zijn le. voor ieder een (man en vrouw) op 60-jarigen leef tijd f 600 per jaar premievrij Staatspen sioen, volgens het Deensche stelsel2e. vóór ontwapening, invoering van een internationaal politiekorps en aansluiting evenals de overige elf landen bij de onlangs overeengekomen ontwapenings conferentie, onder leiding van Mac Do nald en Herriot (Zweedsche stelsel); vast aan 3 e. krachtige actie te voeren tegen de Tariefwet, de loonsverlaging duurte der levensmiddelen. Een laat onweer. Dinsdagavond omstreeks 8 uur ont lastte zich boven Amsterdam een vrij ernstig onweer, dat gepaard ging met hagelslag. Daar het onweder juist tegen schouwburgtijd losbrak, werden de openbare middelen van vervoer letter lijk bestormd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaatsevenmin werd schade aangebracht. Ook boven Waterland heeft het Dinsdagavond geonweerd. De bliksem sloeg in de boerenplaats van Nic. Bloem tusschen Monnikendam en Broek in Waterland. De boerderij ging geheel in vlammen op. Overstrooming te Arnhem. Aanhoudende stortregens hebben te Arnhem en in den omtrek groote over- stroomingen veroorzaakt. Te Arnhem zijn, meldt ’t Hbl. in de laaggelegen gedeelten van de stad op verschillende plaatsen de kelders ondergeloopen. De riolen waren niet in staat den water vloed op te nemen. Op sommige plaat sen stond het water 20 cM. hoog. Het tramverkeer ondervond vertraging. De nieuwe tramlijn Oosterbeek is door het van den grond onder de rails ernstig beschadigd. Uitvoer van herkauwende dieren en varkens naar het buitenland. De inspecteur van den veeartsenij- kundigen dienst te Leeuwarden meldt, dat, nu het mond- en klauwzeer in de provincie Friesland geregeld is af genomen en nog slechts in een gering aantal gevallen voorkomt, er met be trekking tot den uitvoer van herkauwen de dieren en varkens naar het buiten land weder certificaten op den ouden voet zullen worden afgegeven, d u s o o k voor op de markten aange kochte herkauwende dieren en varkens. Ten opzichte van voor België bestem de dieren blijven echter de thans nog geldende voorschriften van kracht. Plaatselijke keuze. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het voorstel-Rutgers 70.000 rekeninghouders aangesloten.J3p (Plaatselijke keuze) verklaarden zeer ve- le leden, hoezeer ook waardeerende de goede bedoelingen van de voorstel lers, overwegende, ja onoverkomenlijke bezwaren te hebben. Hunne hoofdbe zwaren waren te verdeelen in bezwaren van moreelen, van politieken en finan- cieelen aard. Zaak Mevr. Desmet. De advocaat-generaal bij het hof te Amsterdam heeft tegen mevr. Desmet wegens medeplichtigheid aan de poging tot moord op haren echtgenoot, te Val- Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid van schuldig te zijn aan die inbraak leeft de politie het vermoeden gekre gen, dat er geen inbraak kan zijn ge pleegd, maar dat de heer de Ridder de inbraak moet hebben verzonnen en een valsche aangifte bij de politie heeft gedaan ten einde aldus de gestolen voorwerpen, tot een bedrag van f 13.000, machtig te worden. Met het oog hierop leeft de politie een grondige huiszoe king bij den juwelier gedaan met het resultaat, dat onder een vloer in de kamer, in een gemetseld gat, een blik ten trommel werd aangetroffen, waarin de als vermist opgegeven voorwerpen zich bevonden. Tegen den juwelier zal iroces-verbaal worden opgemaakt we gens het doen van een valsche aan gifte en wegens poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij. zer beklaagt zich zeer over het gebrek aan inzicht bij de Duitsche pers over die kwestie. Ook over de Duitsche openbare meening beklaagt hij zich. Hij beschuldigt haar van algeheele onverschilligheid met betrekking tot de informaties die hij uit officieële niet-officieële bronnen heeft geput in zijn boek heeft neergelegd. Voorts somt hij de goede dingen op, die Duitschland onder het bestuur van de Hohenzollerns en door hun regee- ringen te beurt zijn gevallen. Nadat het parlementaire systeem was afge dwongen, zegt hij, heeft zich de af grond geopend. Hij veidedigt zich tegen dc beschuldiging van despotisme. Hij wijst daarbij qp zijn pogingen om voor Duitschland de vriendschap van Rus land en Frankrijk te verwerven. Hij beschuldigt daarbij Rusland, een actie te hebben gevoerd welke tot een ver storing van den vrede heeft geleid door de Fransche pers te steunen voor een anti-Duitsche campagne. De nederlaag van Duitschland wijt hij aan het op treden van Amerika in den oorlog. Over Wilson spreekt hij met groote bitterheid. Hij beweert dat Duitschland tot eervollen vrede gekomen zou zijn als niet de Duitsche sociaal-democraten de natie een dolksteek in den rug had- toegebracht. Het herstel van Europa acht de ex- keizer niet mogelijk vóór Duitschland zijn oude grenzen heeft teruggekregen. Zijn aftreden wijt hij aan de intrigues van zijn toenmalige raadslieden, die bij hem de voorstelling wekten, dat zijn af treden voor ’t welzijn van Duitschland noodzakelijk was. Ook het expertsrapport vindt bij hem geen genade. Hij beschouwt het als een tweede Versailles, waardoor Duitsch land eeuwig tot slaaf wordt gemaakt. De Washingtonsche ontwapeningscon ferentie noemt hij humbug. Iedereen sprak van vrede en zette ondertusschen zijn bewapening voort. De ex-keizer kan niet inzien, dat Duitschland veel van een toetreding tot den Volkenbond be hoeft te verwachten. De belangrijkste rol in de geschiede nis der toekomst wijst hij Rusland toe. Een scheepsramp Nog steeds verkeert men in het on zekere omtrent het uitblijven van de blazerschuit G. O. 15, uit Goedereede welke hoogstwaarschijnlijk de vorige week Woensdagnacht op de Noordzee F vergaan is. De opvarenden waren, zooals ge- t» - o O «pg J® GrootzandlS

Friso nl | 1924 | | pagina 1