Advertentieblad Nieuws- en Bekendmaking Telefoon 332 Sneek Pepermunt spant de kroon Ik heb het gevonden is thans de uitroep van menigeen die onze PRIORITEIT edel fabrikaat rookt 6 cent per stuk 50 stuks f 2.85 J. H. DE GROOT - NOORD II. F. .1 liofslede De Verleiding voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Leest de Advertentiën in dit Blad i t i Instrumentmaker-Opticiën woont niet meer op Binnenlandsch Nieuws. GEDEMPTE POL, maar heeft zijn Zaak VERPLAATST naar ZATERDAG 8 NOVEMBER 1924. No. 46. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. BRONCHITIS? Géén Reiskosten TROMP, Sneek TROMP, Sneek - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid 1 ro De in de Bagijnestraat. Workum, den 6 November 1924. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR, Azn. VACCINEEREN. Workum, den 6 November 1924. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over de maand October 1924. Carusol, 30 cent per doosje. De tooverpastille Bij uw Drogist: J. W. DE JONG Markt X derdagsavonds, uitgez. familieber. de oudste in haar 102den De Burgemeester de gemeente WOR KUM brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 11 November 1924, des namiddags te 3x/a uur in het Heiden schap in een der lokalen van de Christelijke school aldaar gelegenheid zal bestaan om zich GRATIS door den Heer S. DE WALLE, arts alhier te doen VACCINEEREN. Workum, den 6 November 1924. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. BRIL of LORGNET, koopt ge in Uw eigen woonplaats, óók op Dokters recept in J. W. DE JONG’s Drogisterij Markt. Ongevallen. Dinsdag heeft pp den hoek van de Busken Huetlaan en den Bloemendaal- schen weg te Overveen een botsing plaats gehad tusschen een motorrijwiel, waarop de heer Heemstra, commissaris van politie te Bloemendaal, zat, en een automobiel van den heer Wust, uit Zandvoort. De heer Heemstra is be wusteloos opgenomen en per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd zijn toestand is ernstig. Het motorrijwiel is vernield, de auto mobiel beschadigd. Te Purmerend geraakte Dinsdagavond een jongetjef te water. Een gehuwde De Burgemeester der gemeente WOR KUM brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 12 November 1924, des namiddags te 2 uur, in het beneden lokaal van het gemeentehuis gelegen heid zal bestaan om zich GRATIS door den heer S. DE WALLE, arts alhier te doen T_ Het aantal motorvoertuigen in ons land. Op iedere 116 inwoners één. Volgens berekeningen van ’t Centraal Bureau voor Statistiek waren op 1 Ja nuari 1924 in ons land in gebruik 23,143 automobielen, 36,405 motorrij- wielen, 243 motorrijtuigen op 3 wielen en 89 electromobielen of in totaal 50.880 motorvoertuigen. Waar ’t aantal inwoners op 1 Jan. 1924 7.213.000 bedroeg, kan dus ge- met dure melk, dure kaas, dure eieren en ook groenten en fruit heel wat van onze beurs vragen, ziet dr. Claeys de toekomst niet donker in. Al de hier genoemde artikelen, zegt de schrijver, zijn periodiek aan dergelijke schomme lingen onderhevig, zoodat met beslist heid kan worden voorspeld, dat binnen eenige maanden deze waren weer een aanmerkelijk lager percentage zullen vertoonen en daarmeee ook het index cijfer zullen drukken. Op de vraag, of de cijfers de vrees wettigen, dat de toestand der arbeiders gezinnen dezen winter bijzonder zorge lijk zal zijn, antwoordt dr. Claeys »Zoo- als zij thans zijn, wettigen de cijfers deze vrees nog niet.» Een merkwaardige staking. Te Zaandam is onder losse arbeiders werkzaam bij de N.V. Houthandel v.h. Van Wessem en Co., een staking uit gebroken, die wat oorzaak betreft, uniek te noemen is. De staking vindt haar oorsprong in het feit, dat deze arbeiders aan het ein de der week hun inziens te veel wordt afgehouden om hun belastingschuld aan te zuiveren men sprak van f 5 en f 10 per week op een weekloon van 30 gul- den. Nadat Maandag bij wijze van pro test het werk een uur was neergelegd is men Dinsdag, na eèn cönférentie met de directie om tot een mildere schikking te komen, welke echter geen resultaat opleverde, tot staking overge gaan. zij nog naar Middelburg geweest en toen door de Koningin ontvangen, die haar een plaatsje op de tribune aanbood om het défilé der duizenden betoogers gade te slaan. Een «welopgevoed» paard. De politie te Roozendaal heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen den land bouwer P. vd. H. te Steenbergen, om dat hij op den weg naar Wouw had gereden met een bespannen rijtuig zonder licht. Een politieman had hem herhaaldelijk gesommeerd «halt» te houden, doch de man was in versnel den draf voortgei eden, waarbij hij den agent bijna omver reed. Bij het verhoor verklaarde de man, dat hij zijn paard niet tot staan kon krijgen «Als het paard hoort «halt» of »halt-politie,« begint het zoo hard te loopen, dat ik het niet meer stil kan houden voor ik thuis ben.< Tot plaatsing van men nietweerstaan, wanneer men de pracht-aanbiedingen in SIGAREN ziet van Adres van vertrouwen drie kinderen, die te water sprong om den drenkeling te redden is verdron ken. Te Oudeschoot had een treurig on geval plaats. Een auto uit Twello kwam van Heerenveen in het dorp, toen het 10-jarig zoontje van den heer R. Heida, te Nieuweschoot, dat uit school kwam, overreden en op slag ge dood werd. De chauffeur zag het ke reltje plotseling voor den wagen, rem de uit alle macht, maai kon overrijding niet meer voorkomen. Spoorwegpersoneel. Dinsdagavond is te Utrecht een ge combineerde vergadering gehouden van de hoofdbesturen der vijf erkende spoor- wegpersoneelvereenigingen, ter bespre king van de maatregelen, die behoor den te worden genomen met het oog op de duurte. Medegedeeld werd, dat de hoofdbesturen alle hun centrales hebben verzocht, zich tot de regeering te richten om maatregelen tegen de prijsverhoogingen der levensmiddelen te treffen. Voorts kwam men in begin sel tot overeenstemming omtrent het stellen van een eisch aan de directie om een duurtebijslag te verstrekken. Ten einde daaraan kracht bij te zetten zullen er voorloopig in het land eeni ge vergaderingen worden gehouden en daarna zal er een besturencongres in Den Haag worden uitgeschreven. Dinsdag 11 dezer zullen de hoofd besturen weer samenkomer. Gemeld kan nog worden, dat in de ze bijeenkomst is besloten, een gemeen schappelijk antwoord te geven omtrent het verzoek van de directie om ad vies inzake een nieuwe pensioenrege ling. de pijlers waren aangebracht, hield het heele geval in bedwang. Zestien werklieden, wier plaatsen van te voren nauwkeurig waren aangegeven, hebben daarop met snijvlammen een gedeelte van de oude brug weggebrand zoodat men deze tusschen de pijlers kon laten zakken. De nieuwe bruggen heeft men daar op, ook door middel van takels, heel langzaam laten zakken, zoodat zij na anderhalf uur op de voor hen bestem de plaats lagen. De oude brug, die men tot op de straat liet zakken, is daar verder met steekvlammen gesloopt. Het sloopings- werk moest hier wel op deze geforceer de manier geschieden, omdat het werk anders niet uitvoerbaar zou zijn. De overblijfselen van de oude brug moes ten des morgens verdwenen zijn, om dat anders de straat er door geblok keerd zou zijn. Deze kranige technische prestatie heeft ondanks het nachtelijk uur, veel belangstellende toeschouwers getrokken, onder wie veel ingenieurs en technici. LB^RT^AN?? HET ADRES DROGISTERIJ J. W. DE JONG Nieuwe Duurtegolf. Het pas verkregen indexcijfer over September van ’t Bureau van Statis tiek, dat een stijging aanwees van 1.7 0/0 heeft nog al wat verwondering gewekt. Maar 1,7 °/0, zei men, we dachten dat het véél meer zou zijn. In «Economische Berichten» geeft dr. R. Claeys een verklaring van ’t feit dat, ofschoon een aantal artikelen veel in prijs is gestegen, dit toch van zoo weinig invloed is geweest op ’t indexcijfer. Dr. Claeys noemt in zijn artikel een aantal belangrijke voedingsmiddelen, wier prijzen tusschen Juni en Septem ber met 5 a 33.3 °/o zijn gestegen, ge middeld met 15.9 de waardecoëffi- cient van elk artikel afzonderlijk in aanmerking nemende. Dat dit slechts zulk een geringen invloed op het in dexcijfer heeft gehad, is voor een deel hieraan toe te schrijven, dat de kosten van deze voedingsmiddelen slechts 21.9 0/0 uitmaakten van de totale ge zinsuitgaven, zoodat men voor het in dexcijfer de stijging van 15 9 moet terugbrengen tot het vierde a vijfde, b,v. tot 31/, o/o. no. 4 's Gravenhage en behoeft niet op gezegeld papier te worden geschre ven maar moet wel gefrankeerd worden ingezonden. Verder wordt verwezen naar den in houd van de openbare kennisgeving d.d. 6 November 1924, Nummer 465, in een der aanplakkasten opgehangen Chocolade, Suikerwerken, 11 P Q A Banket, Biscuits enz. voor vdvUVj wederverkoopers HET adres van ouds bekend Groothandel Een kranig stukje werk. De beide spoorbruggen tusschen het station Beurs en de Boompjes te Rot terdam, hadden hun tijd gehad en zou den vervangen worden door twee nieu we stalen bruggen. Het lastige van het karwei was, dat het spoorwegverkeer op dezen interna tionalen verbindingsweg geen oogen- blik mocht worden gestoord. De eene trein moest nog over de oude brug kunnen rijden en de daarop volgende moest reeds van de nieuwe gebruik kunnen maken. Het lijkt voor een lee- kenverstand onmogelijk, maar niettemin is het zoo geschied, vertelt de Rotterd. corr. van .’t H b 1. Zoo omstreeks half- twaalf Zondagavond is de laatste trein nog over de oude brug gereden en Maandagmorgen voor zessen reed de eerste over de nieuwe brug. De goe derentreinen, die anders ’s nachts rij den, heeft men dezen nacht langs een anderen weg geleid of opgehouden. Dat het werk uiterst zorgvuldig was voorbereid, spreekt vanzelf, Zondagavond na de laatste trein zijn wij, zegt de corr. naar de plaats van bestemming gereden en boven de oude brug gesteld. ’n Ingewikkeld stel hydraulische pom pen en takels, die aan weerszijden van Ingekomen Froukje Draaijer, zonder beroep van Mirns en Bakhuizen naar G 265. Eg bert Christiaan van der Laan, predi- kant met gezin van Lollum naar A103. Ofschoon we op 't oogenblik zitten Trijntje Abma, apoth. ass. van IJs- brechtum naar A 179. Tie Boersma, boerenknecht van Idzega naar G310. Jacob Blom, schipper van Hindeloo- pen naar F 7. Jacob Dijkstra, slagers knecht van Leeuwarden naar B 103. Albertus Heins, smidsknecht van West hem naar A135. Catharina Hamersma, dienstbode van Sneek naar G 229. Hijlke Schots, huisknecht met gezin van ’s Hage naar F 32. Hendrik van Dijk, van Boerenbedrijf van Beemster naar G 268. Hessel Simonides, han- delsreiziger van Heerenveen naar B 39. Ida IJntema, dienstbode van ’s Gravenhage naar G 52. Vertrokken Geertruida de Boer, zonder beroep van G 61 naar Sneek, Looxmastraat 7. Murkje de Boer, dienstbode van G 329 naar Exmorra. Hotske de Boer, dienstbode van G 302 naar Engwierum Lammert de Boer, schipper met ge zin van Workum naar Stavoren. Feik- je Visser, dienstbode van B 42 naar Meppel, Zuideinde 54. Petrus Sijbran- dij, Agent van politie van A 31 naar Zaandam, Halstraat 6. Siebren van der Meer, zadelmaker met gezin van A 71, naar Leeuwarden, Zuidvliet 2841. Doede Graafsma, smidsknecht van A 174 naar Woudsend. Nicolaas Huisman, smidsknecht van A 16 naar Blauwhuis. Klara Bouwman, dienst bode van F 88 naar Sneek Koopmans- gracht 18. Jacob Helder, agent van politie, met gezin van G 118 naar Balk. vrouw, moeder van en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. IS <9®U IS/W J i ubl i prijs der Advertentiën is vaa l5 regels 60 'cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten., 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. zegd worden, dat op iedere 116 inwo ners één in ’t gelukkige bezit was van een Fordje, een Citroen, een Harley Davidson of iets van dien aard. Hoe enorm 't aantal motorvoertuigen in de laatste tien jaar gestegen is blijkt uit ’t feit, dat er in 1914 in ons land nog slechts 11.514 waren. In 1920 be droeg hun aantal 31.432 en steeg ver volgens met 9 a 10.000 stuks per jaar. Provinciegewijs genomen bezit Zuid- Holland ruim 13000 motorvoertuigen of ruim het vierde gedeelte van het totale aantal. Dan volgt Noord-Holland met ruim 11000, waarvan alleen Am sterdam reeds bijna de helft oplevert. Drente bengelt, tengevolge van de ge ringe bevolking, onderaan met 1613 motorvoertuigen. Het benzineverbruik, dat in 1917 be droeg 8.933.383 liter, bedraagt thans 91.196.000 liter. Een 102-jarige. Dinsdag herdacht mej. de wed. As- selman te Hengstdijk, woonster van Zeeland, verjaardag. In Augustus j.l. is De stakende arbeiders hebben zich met een dergelijk verzoek eveneens ge wend tot den ontvanger der directe belastingen, die evenwel niet dadelijk aan hun verlangens kon voldoen. De staking omvat 50 man. Straatroof. Een zeer jeugdig kantoorbediende van de firma Glerum en Co., commis sionairs in effecten te Amsterdam, verliet Dinsdag omstreeks halfeen het gebouw aan het Rokin waarin het al gemeen effectenkantoor is gevestigd. Nabij den uitgang schoot plotseling een man op hem af, die hem een portefeuille, waarin zich f 7000 bevond trachtte te ontrukken. Toen de knaap de tasch niet los liet, gaf de man hem met een stuk hout een paar slagen op het hoofd. Daarna rukte hij de porte feuille los en zette het op een loopen. Een voorbijganger, die den dader zag wegrennen en den knaap hoorde schreeu wen, kreeg argwaan en liep den vluch teling na. Hij achterhaalde hem in de Blinde Katersteeg een zijstraatje van het Rokin en greep hem aan. Met behulp van twee kantoorbedienden van het algemeen effectenkantoor bracht hij zijn arrestant, die juist een huis had willen binnenloopen, over naar het politiebureau Singel. De portefeuille met het geld werd in de steeg gevon den. De dader is werkloos kantoorbedien de. Hij had zorgvuldig de gangen van den knaap bespied en trachtte in het kantoorgebouw aan het Rokin zijn slag te slaan. Het stuk hout werd in beslag genomen. Bij fouilleering vond de'po litie in zijn zakken een valschen baard en knevel, benevens een handschoen en een pet. Het bleek, dat het slachtoffer tenge volge van den slag een wondje aan het hoofd had gekregen. Daar de knaap versuft was, liet de commissaris van politie hem naar het binnengasthuis overbrengen. Na onderzoek kon de jongen huiswaarts keeren. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter ken nes van GE WONE-en BUITENGEWONE DIENST PLICHTIGEN, die nog niet in werke- lijken dienst zijn geweest, dat in de maand November en December 1924 gelegenheid zal worden gegeven om bij den herkeuringsraad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. De aanvraag moet gericht worden aan den Voorzitter van den Herkeu ringsraad, Departement van Oorlog Plein o. Grootzandl8

Friso nl | 1924 | | pagina 1