en Advertentieblad Nieuws Nieuwjaars- Advertentiën a 35 cents. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Workum’s Stadsomroeper in vroegeren tijd- ZATERDAG 13 DECEMBER 1924 50ste Jaargang. No. 51. Binnenlandseh Nieuws. HOOP. I SLIJMHOEST? Dat nu juist niet, maar ’t lijkt wel zoo,niet waar? t Recept is echter eenvou dig genoeg en ik maak er geen geheim van: Behandel je „bruintjes” geregeld met bruine of donkerbruine Erdal en na korten tijd heb je ook bruine lakschoenen. LEVERTRAAN Géén Reiskosten Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - 1 Wirdst teistere troch soarch en need I Het nea dij 't libben wille jown Hest neat deryn as kommer foun Oerstalpe dij it flymjend wé As weachgebrüs yn wylde sé De weachen jou’ hjar ienkear del, Sa eak dyn leed, al biet it fel. Van Geldrop van Carusol, 30 cent per doosje. De tooverpastille Bij uw Drogist: J. W. DE JONG - Markt Is 't oeral om dij tsjustre nacht Sjochst nearne ütkomst nearne Gjin stjerre oan de kjimmen rizen Gjin liedsman om dy ’t paed to wizen Slacht nearens rounom wei dij oan Nei bange nacht komt bliide moarn I As d’ oare ingels dy forjitte, Dij mids dyn leed allinne litte, len bliuwt dij oan it lést ta trou, Wol treaste jaen bij ünk en rou De hoop giet mei dij 't selde paed, Sweeft foar dij üt troch nacht en skaed. Auto* en motorongelukken. Maandagnacht is op den Leidschen straatweg bij ’s-Gravenhage een motor rijder gevondten, bewusteloos en met een schedelfractuur, liggende naast zijn motor. Naar het ziekenhuis vervoerd, is hij, zonder bij kennis gekomen te zijn, overleden. Het slachtoffer is ge bleken een 17-jarig student te zijn, wonende Leidsche straatweg 110, Was senaar. Omtrent het ongeval heeft de politie vernomen, dat een persoon, die zich in de nabijheid bevond van de plaats waar het ongeluk geschiedde, een he- vigen slag heeft gehoord. Hij spoedde zich in de richting van waar het geluid kwam. Daarbij ontmoette hij een wiel rijder, die hem nog toeriep, dat er iemand op den grond lag, doch die daarna op zijn fiets wegreed in de richting Wassenaar. Op het roepen van den ander gaf hij echter geen verder gehoor. Vermoedelijk heeft die wiel rijder het ongeluk gezien en het is per jaar gehouden. Ook zijn notarissen a deurwaarders door S. benadeeld zij immers ontvangen een percentage, HET ADRES DROGISTERIJ J. W. DE JONG De prijs der Advertentie» is van 15 regels 60 cents, elke regel oneer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. In de „Rimen en Teltsjes” van de Broerren Halbertsma komt een schetsje voor bij de meeste lezers van „Friso” zeker wel bekend waaruit blijkt dat de schrijver, bij het jaarlijksch bezoek aan zijn zathe „Westerein” in het Workumer Nieuwland, zijn oor wel eens te luisteren heeft gelegd bij de zoogenaamde „Leugenbank.” Althans hij gewaagt er in van de sterke avon turen door de daar aanwezige varenslui in verre landen ondervonden, terwijl door hen bij afwisseling het stadsbestuur wordt afgebroken en opnieuw in elkaar gezet. Dan staken eensklaps de debatten, want de stadstamboer, gewapend met zwaard en trom, verschijnt en maakt met luider stemme uit naam van Bur gemeester en Vroedsmannen bekend, dat het voortaan aan de mannen ver boden is om *s avonds na tienen in de kroeg te zitten I Bleau neat dij oer om op to bouen Is der gjin frjeun mear to bitrouen En leist troch herteleed, forslein, To langjen nei it ierdske ein De stjer fen hope bliuwt en winkt, As al it oare dij üntsinkt. Lykje eak dyn Ijeafste winsken stoarn Bist eangjend foar de dei fen moarn Driuw’ driigjend wolken oer dij hinne Fortsjusterjend dyn libbenssinne Ho tsjuster eak hja driuw’ foarbij Strak skynt de sinne wer op nij BRIL of LORGNET, koopt ge in Uw eigen woonplaats, óók op Dokters recept in: J. W\ DE JONG's Drogisterij - Markt. moest zelfs op den meest onverschrok- kene indruk maken. De tijden en zeden zijn sindsdien veranderd (ook de menschen en daar mede is ook het type van den ouden Workumer stadsomroeper verdwenen, A. 12-’24. Z. genoemde advertentiën weder geplaatst worden in „FRISO” van 1 Januari e.k. welk No. Woensdagavond 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER, Det triennen dij yn d’ eachen driuwt? Hwet eak forgiet, de hope bliuwt, Al ho de soarch dij triuwt omleech, Hjar ingei tilt dij wer omheech. houden straatcollecte van de vereeni- ging >Blinden-penning« heeft f 7235.44 opgebracht. Herdenkingsdienst. In de Buurkerk te Utrecht had Zon dagmorgen een herdenkingsdienst plaats, ter gedachtenis aan Dr. A. W. Brons veld, waarbij Dr. J. F. Beerens sprak naar aanleiding van Mattheus 13 52. Onregélmatigheden bij verkoopingen. De justitie en de recherche zetten het onderzoek in de zaak van den ma kelaar S. en den zaalchef D. te Haar lem voort. Het blijkt, dat op verschil lende tijden onregelmatigheden ge pleegd zijn. Het juiste bedrag van hetgeen aan de rechtmatige eigenaars is onthouden, valt nog niet vast te stellen, maar verzekerd wordt dat nu reeds te zeggen is, dat het zeker meer dan f 10.000 bedraagt. Het verdere onderzoek van de in beslaggenomen boeken en bescheiden zal op last van de justitie door een accountant ge- Leist’ hymjend, nder ’t gnidsjend leed, schepperij en stuurmanskunst aan-den- wal aan den kaak heeft willen stellen, maar voornamelijk om het type van den ouden stadsomroeper naar voren te brengen, en het is in dit verband dat we weergeven hetgeen een paar reizigers, die omstreeks 1860 Workum bezochten, o.a. dienaangaande schreven „Een flink gebouwd man, in burger- kleeding, maar met een militaire hoofd bedekking, sloeg een marsch en ver kondigde der goede gemeente de pu blicaties der stedelijke regeering en de mededeeling welke verkooping den aanstaanden Maandag zou gehouden worden.” Op de gravure tusschen den tekst zien we den tamboer dan ook afge- beeld gewapend met een bijzonder groote trom en op zijn hoofd een soort van steek, terwijl zijn borst versierd is met het metalen kruishet zwaard op zijde ontbreekt echter. In Halbert- sma’s tijd (1848) behoorde dat dus nog tot de uitrusting van deze officiëele persoonlijkheid. Wanneer men zich nu den stadsomroeper van die dagen voorstelt, voorzien van genoemde attri buten, en als de man tevens nog door zijn stem en houding wist te imponeeren, Tot plaatsing van Advertentiën en niet onwaarschijnlijk, dat de motorrijder aij het uitwijken voor den wielrijder is geslipt. Zondagsrust op de zuivelfabrieken. Een commissie uit den Chr. Boeren en Tuindersbond, den Chr. Bond van and- en zuivelarbeiders en het Prov. dan kon het wel niet anders of hij Verband Patrimonium, heeft een circu- aire opgesteld, in verband met de Zondagsrust in de zuivelfabrieken, welke circulaire in deze maand aan alle fa brieksbesturen in onze provincie zal worden gezonden, zoomede aan al de cerkeraden en kerkbesturen van ortho doxe richting. In deze circulaire wijst de commissie er op, dat er veel voor te zeggen valt, dat de melk op Zondag aan de fabriek bezorgd wordt. Dat het echter geheel onnoodig is de melk op Zondag te verwerken. Een en ander gaat van een breede toelichting vergezeld. Een en al verontwaardiging onder de toehoorders. Dit bevel kan niet anders dan op aandrang hunner vrouwen Evenals vorige jaren kunnen zijn uitgevaardigd. Ze zouden wel eens willen zien 1 Nu was er onder het publiek ook een schoenmaker, Jappe-baas, en deze waagde de opmerking hij was klaar blijkelijk een goed menschenkenner dat de vrouwen Burgemeester en Vroeds mannen niet noodig hadden om hun wil door te drijven, want dat die voor de mannen al wet was. De andere sprekers waren het daar lang niet mee eens, waarop onze baas beloofde aan ieder, die bewees niet bang te zijn voor zijn vrouw, een paar schoenen te vereeren. Den volgenden dag hing in zijn deur post een paar gloednieuwe stappers, met een briefje ter nadere toelichting er aan vastgehecht. Evenwel, niemand verscheen om het verlokkende schoenen paar voor zich op te eischen, totdat eindelijk een boer uit Ferwoude de Tillefennesteeg komt uitstappen, even rechtsaf de „Merke-brêge” overgaat en weldra ook den uitgeloofden prijs ziet hangen. Met zelfbewusten blik stapt hij den winkel binnen, zeggende „Hwat 1 ik hjit net forgees de Wylde Boer en scoe ik dan bang for myn wiif wêze De schoenmaker, erkennende dat hem dan zeker de eerepalm toekomt, neemt de rijkelijk met traan besmeerde schoenen en duwt ze onder het helder wit gesteven buis van den boer, maar de vetsporen bemerkende op zijn zooeven nog smetteloos kleeding- stuk, roept deze verschrikt uit„mar Ijocht Jappe-baes, hwat scil nou myn wiif wol sizze Ook hij kwam niet in aanmerking om den prijs mee huiswaarts te dragen. Dat we dit stukje van Halbertsma hier aanhaalden is niet alleen om te laten zien hoe hij zoogenaamde op- f 7200 aan blindenpenningen. De op 4 Dec. te Amsterdam ge- berekend naar het totaalbedrag van de veiling. Het vergiftigingsgeval te Amersfoort. Dinsdagmiddag is - opnieuw voor de Utrechtsche rechtbank voorgeleid de Amersfoortsche drogist B. J. V., be schuldigd bij herhaling te hebben ge poogd zijn vrouw van het leven te be- rooven. Thans werd gehoord als getuige- deskundige de psychiater dr. v. d. Hoeve, die verklaarde, dat er wel ab normale verschijnselen bij beklaagde zijn aangetroffen, maar geen feiten, die er positief op wijzen, dat gedaagde tijdens het plegen der feiten aan psychische afwijkingen onderhevig was. De man is onverschillig, maar heeft toch wel gevoel van het leed, dat anderen overkomt. Zoo kon hij bijvoor beeld niet zien, dat zijn broer iets overkomt. Het O. M. eischte wederom 20 jaren gev.-straf. Bekl.»Ik begrijp niet, waarvoor dat noodig is. Ik heb niemand iets mis dreven, heb niemand ooit kwaad ge daan. Ik bemoei me met niemand, waarom bemoeien de menschen zich dan zoo met mij President: »Kunt u zich indenken, wat 20 jaar in de eenzaamheid betee- kent Bekl.>Ik begrijp alleen niet, waar om het noodig is.« De verdediger mr. r' Meddens concleerde tot ontslag rechtsvervolging. Toepassing Arbeidswet. Het ligt naar de N. R. C. meldt in het voornemen van den minister van arbeid, nijverheid en handel, op grond van art. 28, 5de lid der Arbeidswet 191.9, aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin op 27 Decem ber niet gearbeid zal worden, te ver gunnen het daardoor ontstaan verzuim in te halen in het tijdvak van 15 De cember tot en met 3 Januari. In brand geraakt. Bij het braden van vleesch geraakten Maandag de kleeren van mevr. H. te Heerenveen in brand. Zij vluchtte naar buiten, waar buren hulp verleenden. Zij had zoo erge wonden gekregen, dat zij direct naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Dure 'stier. Het >Friesch Landbouwblad» maakt melding van de verkoopsom van den in 1914 uit Friesland in Engeland ge- ïmporteerden stier Hamel Froukje’s Roland. Het kostbaar dier, dat op de >Royal Show», dit jaar met een eer sten prijs werd bekroond, bracht 1500 guinas (ruim f18.000) op. Diefstal van Electrische energie, De politie te Amsterdam heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een man, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van elec- trischen stroom. Het bleek dat de schijf in den electriciteitsmeter in zijn woning door een verandering van het mechaniek tot stilstand was gebracht, zoodat geen stroomverbruik werd aan gewezen. Kerstuitkeering aan Zwolsche werkloozen. De S.-D. raadsfractie te Zwolle had voorgesteld, aan steuntrekkenden en armlastigen een extra uikeering van 50 °/0 op den steun toe te kennen in de weken van Kerstmis en nieuwjaar. 3. en W. verzetten zich tegen dit voor stel, daar een analoog raadsbesluit betreffende een Paasch-uitkeering door de kroon vernietigd is. Na lange discussie werd besloten, een vast be drag beschikbaar te stellen uit een nog niet opgebruikten begrootingspost van verleden jaar, waarvoor de goedkeuring van Gedeputeerden niet vereischt wordt. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Jntercomm. 145. schieden. De recherche heeft, zooals is gemeld, twee verkoopingen geheel nagegaan er moeten evenwel een hon derdtal gecontroleerd worden. De beide verdachten zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Ook de staat is benadeeld door te weinig betaalde rechten. Het eindbe drag van een veiling werd op het kan toor van S. opgemaakt. De notarissen vertrouwden er op, dat de lijsten goed waren en teekenden ze. Veelal werden bij het opmaken van den staat voor het vaststellen van het eindbedrag groote bedragen vergeten» te vermelden, zoodat het eindbedrag van de veiling soms f1000 minder werd. Het gevolg van die knoeierijen was dan, dat het rijk van die t 1000 geen recht kreeg. In totaal is op die manier een belang rijke som aan de schatkist onthouden. Gemiddeld werden er twintig veilingen ISO.

Friso nl | 1924 | | pagina 1