Nieuws- en Advertentieblad Boaz-bank Workum Meuwjaars- Advertentiën a 35 cents. Laatste Zitting Wegens de Kerstdagen zal het volgend no. van FRISO reeds Woensdagmiddag verschijnen. EEN WAGON Verknoei uwe oogen niet I ’n BRIL I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Lastig dat hoesten Géén enkele soort Leest de Advertentien in dit Blad TROMP, Sneek. Oan ’t Stran. WEEKMARKT op Zaterdag den 27 December 1924 I bij J. W. DE JONG, Markt I •11 No. 52. ZATERDAG 20 DECEMBER 1924 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. in dit jaar dus Dinsdag 23 December. op Vrijdag 26 en Dinsdag 30 December. nieuwe groote NOTEN ontvingen wij, weliswaar van dop niet lelieblank, maar onbe rispelijk van kwaliteit. Prijs laag. Pepermunt heeft zóó’n fijne geur en smaak als: Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - de lage straffen die den DE UITGEVER. I bruine Er dal onderhouden, dan blijven ze goed in 't model en de Nou yn, dij berneboarterij Der leit en les bisletten, Dij eak foar ’t letter libben jildt Al wirdt hij faek forgetten. i H.H. Adverteerders worden verzocht hiermede rekening te houden en hunne advertentiën vóór Dinsdagmiddag in te zenden. Aanbevelend, Evenals vorige jaren kunnen genoemde advertentiën weder geplaatst worden in „FRISO” van 1 Januari e.k. welk No. Woensdagavond 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Hwa is 't dij frij üt sizze doar, 'k Ha nea gjin loftkastielen boud Fen alles hwet ik ündernaem Wier 't fondemint bitroud? Hwa seit ik wier fen slagjen wis Bij alles hwet ik die, Wist hwet de takomst bringe scoe Hwet foar mij weilein wier. As ’t simmer is, en ’t wetter leech, En de wyn waeit üt it lan, Den het it bernegoud syn tier En joelt en krioelt op 't stran. De toersklok slacht, de skoalle ropt, It bernegoud fordwynt, Fen om ’e Noard, komt stil de floed, Hwertroch it wetter tynt. Vier kinderen binnen een jaar. Vader J. te Zijtaart onder de ge meente Veghel, deed Vrijdagmorgen aangifte van de geboorte van een twee ling. Dit is reeds de tweede maal, dat J. dit jaar voor een dergelijk geval de trappen van het raadhuis beklimt. Begin Januari werd hem een jongen en een meisje geboren en thans twee jongens. Dus vier binnen één jaar. getreden. Deze maatregel beteekent een besparing van ruim f 10.000, door ver mindering van het corps met zes agenten. Er heerscht bij het politie corps groote ontstemming over den maatregel, niet om de meerdere drie diensturen in de eerste plaats, maar vooral ook omdat er een buitengewoon gecompliceerde regeling voor het drie- ploegenstelsel in de plaats is gekomen, welke de vrije Zondagen van vroeger zou aantasten. De postzegelverzamelwoede. De kinderen der openbare scholen te Vriezenveen zijn dit jaar waarschijn lijk om bezuinigingsreden niet,ont haald. Ten einde het wegblijven van den goeden Sint bij de kinderen te veront schuldigen, vertelde een onderwijzer hun een brief van Sint Nicolaas te hebben ontvangen, waarin hij zijn weg blijven verklaarde. Nauwelijks had de onderwijzer den brief voorgelezen oi een der jongens riep: Meester mag ik den Spaanschen postzegel De Burgemeester van WORKUM brengt ter algemeene kennis dat de in deze gemeente, samenvallende met den 2den Kerstdag, zal worden gehouden Workum, den 17 December 1924. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. want het koopen van ra H is &oede koop. S Dit blad verschijnt des Za- 11 terdags en kost per kwartaal JJ 65 centsfranco per post o 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. o o Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. o Advertentiën tot uiterlijk Don- o JI derdagsavonds, uitgez. familieber. X 4 De Gemeente-Ontvanger van WOR KUM herinnert de betrokken belasting schuldigen.. aan het betalen van F>ECAL1ËN-BELAST1NG (tonnen stelsel), HONDENBELASTING en SCHOOLGELDEN. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, H. DE JAGER. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. En tiidlang rint it lok jins mei, Giet alles foar ’e wyn Den fielt men jin, wirdt wakker great, Mar lykwols bliuwt men blyn. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en It tij forrint, it wetter tynt, Jins wolfeart giet forlern It blykt, men wit allyke min, As oan ’t stran dij bern. Van een aangeteekende brief. H., liggende met zijn woonscheepje in het Stieltjeskanaal te Coevorden, kreeg van het postkantoor bericht van een aangeteekende brief uit Veendam De man kon niet lezen en dacht dat de brief van een jongen was, dien hij vroeger te Veendam uit ’t water had gered. Hij nam den brief in ontvangst en vond er voor f 600 aan bankpapier in Een paar dagen later schreef een landbouwer aan het Stieltjeskanaal en die denzelfden naam droeg als H„ aan iemand te Veendam, waar de f 600 bleef voor geleverde aardappelen. Deze schreef hem, dat het geld reeds was was verzonden. Hij zou maar eens ten postkantore te Coevorden informeeren. En daar ontdekte men nu het abuis. De schipper H. is gearresteerd. Letsel door schuld. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in hooger beroep twee maanden hechtenis opgelegd aan den chauffeur die op 1 April op de Prins Hendrik kade, onder den invloed van alcoho lische dranken, met zijn automobiel een voerman zoodanig aanreed dat En komt it folkje strak wer üt, As ’t den nei 't stran ta fljocht, Is neat mear fen hjar wirk to sjen, Hja skrepten om ’e nocht. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Een rechercheur als dame. Gedurende de laatste maanden is de Laan van Nieuw Oost-Indië te Voor burg onveilig gemaakt door een of meer personen, die de dames de hand- taschjes ontroofden, zonder dat de daders opgespoord konden worden. Dezer dagen, meldt het >Vad.« begat een inspecteur van politie uit Voor burg zich met een rechercheur en een rechercheur als vrouw verkleed, naar deze laan. Omstreeks half zes kwam een persoon op verdachte wijze aange- loopen. Hij werd door den als dame verkleeden rechercheur, bij wien hij ook trachtte ’t taschje te rooven, gehouden en Haal dan toch ook oogenblik- kelijk een ons zuivere medicinale HOEST-pastilles J c T bij Uwen Winkelier. Eene zenuwachtige beklaagde. Dinsdag stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht de 31-jarige juffrouw J. V., gedetineerd en recidiviste. Op 24 September zou zij tegen juffrouw C. v. d. Berg hebben verteld, dat zij aandeelhoudster was in de Stoomvaart maatschappij .Nederland» en dat zij .ieder oogenblik» haar dividend ver wachtte. Op deze wijze had ze juffrouw v. d. B. bewogen tot de afgifte van f 265. Van terugbetalen was echter nooit iets gekomen. Voorts had juffrouw V. zich schuldig gemaakt aan ver duistering van twee naaimachines, die zij in huurkoop had, terwijl ze zich verder een bedrag van f 10 wederrech telijk zou hebben toegeeigend. Bij haar verhoor kon zij geen woord uitbrengen. Haar verdediger mr. A. A, Zijlstra zeide, dat bekl. nooit kon spreken als zij zenuwachtig was. PI. meende, dat het publiek zeer storend op bekl. werkte, hij verzocht daarom de deuren te sluiten. De verdere behandeling der zaak geschiedde daarop met gesloten deuren. Het O. M. eischte 1 jaar gevange nisstraf. heer Velstra van geraakt. Althans deze gedurende vijf dagen zijn werk I niet heeft kunnen verrichten. De recht bank had hem drie maanden hechtenis opgelegd. Tevens stond voor gelijk feit terecht een 19-jarige karrijder, lid eener hard- rijdersvereeniging, die op 5 Mei 1.1., toen hij met een race-fiets zeer snel op den Haarlemmerdijk te Amsterdam reed, een fietser heeft aangereden, die viel en een hersenschudding bekwam. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op, hoeveel ongelukken worden ver oorzaakt door woeste rijders als deze beklaagde. In de stad zijn dezulken onduldbaar. Niettemin staat men ver baasd over overtreders gewoonlijk worden opge legd. Een voorbeeldige straf is hier op haar plaats. Eisch 5 maanden gevang. Uitspr. 20 Dec. Ernstig ongeluk. Dinsdagavond ongeveer 6 uur heeft op den Overijsselschen straatweg onder Wirdurn een ernstig verkeersongeval plaats gehad, dat niet gebeurd zou zijn wanneer de regels voor den weg in acht waren genomen. 't Was heel moeilijk de juiste toe dracht van het ongeval te weten te komen. Vast staat, dat de heer Vel stra van Leeuwarden, met zijn Buick, in de richting reed van Wijtgaard. Voor hem uit reden nog een auto, een motor rijder en twee wielrijders, die het wie- lerpad rechts van den weg gebruikten. Een der wielrijders, W. van der Hoop werkzaam aan de Lijempf, wonende in de Schrans, die op weg was naar zijn meisje, dat onder Wijtgaard woont, schijnt door de felle lichten van den auto van den streek te zijn hij verliet het rijwielpad op ’t oogen- blik dat de auto met groote vaart hem wilde passeeren. De bestuurder van den auto, die signalen had gegeven trachtte nog uit te wijken, doch kon de aanrijding niet voorkomen. De wiel rijder werd door de linkerzijde van de radiateur gegrepen, toen hij bijkans het linksche wielerpad had bereikt en weggeslingerd, terwijl de auto met de linkerzijde met kracht langs een boom schuurde. De bestuurder werd door den schok door de voorruit gesmakt. Deze liep enkele ontvellingen op aan het gelaat en een der beenen, doch met den wielrijder leek ’t ernstiger gesteld. Hij klaagde over zijn rechter arm en was aan het linker oog gewond. Zijn toestand was van dien aard, dat hij niet door de politie gehoord kon wor den. Dr. Duintjer Tjebbes verleende de voorloopige hulp. Beide getroffenen wer den per auto naar huis vervoerd. Inmiddels waren de rijksveldwachter Kleefstra van Wijtgaard en de ge meenteveldwachter Feenstra een onder zoek begonnen, terwijl er voorberei dingen werden getroffen den zoo goed als vernielden auto, die niet was ver zekerd, naar huis te vervoeren. Woensdagmiddag was de toestand van den heer v. d. Hoop redelijk. L. Ct. Een zwaar vrachtje. Dinsdagmorgen zijn de pogingen om de 38 ton zware electrische locomotief die voor Ned. Indië is bestemd, aan boord van een schip te Rotterdam te brengen, herhaald. Zoo men weet was dit de vorige maal mislukt. Thans heeft men meer succes gehad. De krat, waar in de locomotief getimmerd was, had men versterkt, terwijl tusschen de wie len binten waren aangebracht, ’t Aan boord brengen nu in de .Merauke» geschiedde thans vlot. In ongeveer één uur tijds was de machine op de bestemde plaats. De locomotief zal niet zooals aanvankelijk in de bedoe ling lag, in het ruim worden geladen, doch zij blijft op het dek staan. aan overgebracht naar het politiebureau. De verdachte, wonende in Den Haag, heeft thans bekend. Hij heeft vroeger te Wassenaar ook het zelfde gedaan. De 54-urige werkweek voor Leidsche politie. Te Leiden is thans de 54-urige werkweek voor de politie in werking Den wirdt er lake skreaud en tsjierd, Den wirdt er skrept en sjoud, De iene graeft, en slat en sleat, Hwylst en oar wer hüzen bout. «e Bijna geraden, maar niet heelemaal juist. Mijne schoenen zijn nog als nieuw. Aan een goede vriendin als jij, wil ik mijn geheim wel verklappen. Ik laat mijn schoe nen geregeld met bruine of donker- I Geen Zitting ISO. o O

Friso nl | 1924 | | pagina 1