Kerstmis 1924. J.K. de Vries VAN NEIXE S PAKJES KOFFIE HEEFT EEN KRACHTIGEN SMAAK EN ZEER VOLLEN AFSCHENK. Weihnachstollen vanaf 75 cl Tulband vanaf f 1.00 enz. BELANGRIJK. PUROL voor de Handen Handen vooral na de wasch dikke Speculaas, Handen Handen Handen Handen Handen RO Adverteert in dit blad I'. L k ^T -l OOK BIJ KOFFIE KOMT HET ER OP AAN HOE-' VEEL KOPPEN ER UIT EEN POND KOFFIE WORDEN GESCHONKEN. VRAAGT UWEN WINKELIER. straten te benoeming van de edane Tevens vestig ik de aandacht op ons welbekend dat nog geruimen tijd gebakken wordt. van f575. De dem moet bij t DRAISMA vatv VALKENBURG’S LEVERTRAAN’. LEEUWARDENS Voor de KERSTDAGEN houdt on- dergeteekende zich aanbevolen voor de levering van band met de omgeving uit een oog punt van welstand, aanstoot kan ge ven. B. en W. zijn bevoegd te dien aanzien nadere eischen te stellen. b. Art 16 der Algemeene politie verordening te wijzigen en te doen luiden Het is verboden goederen, uitge spannen rijtuigen, karren, kruiwagens of andere voertuigen, tusschen zons onder- en opgang op, aan, of langs de straten te laten staan. B. en W. kunnen, wanneer zij dit wenschelijk achten in het tijdvak van September —April bepalen, dat de goederen enz. op een later uur dan zonsonder gang op, aan of langs de straten mo gen staan. Hiervan geschiedt open bare kennisgeving Na eenige discus sie wordt art. 16 eenigszins gewijzigd en dit zal luiden als volgt: Het is verboden goederen, uitge spannen rijtuigen, karren, kruiwagens of andere voertuigen tusschen des avonds 9 uur en zonsopgang onbe heerd op, aan, of langs de straten te laten staan. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer de Boer, wordt deze redactie aangenomen. Punt 5. Adressen van de genees- heeren IJ. Hiemstra en S. de Walle, beiden het verzoek doende, om met ingang van 1 Januari a.s. met de ar menpraktijk enz te worden belast. B. en W. adviseeren den Raad, adressanten vanaf 1 Januari 1925 we der voor den tijd van twee faren op de bestaande voorwaarden te benoe men als geneesheeren, belast met de armenpraktijk in deze Gemeente. De heer de Boer merkt op, dat het eene adres gezegeld is en het andere niet, doch de Voorzitter zegt, dat beide voor behandeling in aanmer king komen, waarna zonder hoofde lijke stemming tot inwilliging van het verzoek wordt besloten. Punt 6. Adres van de Besturen der Centrale- en Chr. Transportarbeiders- bondeb alhier, houdende verzoek de georganiseerde werkelooze arbeiders te helpen. Blijkens het door den Secretaris ge lezen adres en memorie van toelich ting wordt gevraagd het besluit van den Raad van April j.l., bespreking werkeloosheid, in werking te doen treden, om alzoo de georganiseerde werkelooze arbeiders te helpen in de worsteling in den strijd om het be staan. Het is in den laatsten tijd voor gekomen dat bij het verrichten van grondwerk ongeorganiseerden te werk werden gesteld en georganiseerden bleven staan kijken. Bij werkeloosheid wordt pas na 3 weken uitkomst ge geven met een steun van f 10.50, zoo- dat dan, na aftrek der contributie, het inkomen voor een gezin in 3 weken f 8, 40 bedraagt. Redenen waarom wordt aangedrongén op productieve werkverschaffing, tegen een alleszins behoorlijk uur, dag of weekloon, daar zij zoo iets verkiezen boven steun. Zullen zij niet tot pauperisme verval len, dan rust op den Raad de plicht dienaangaande maatregelen te nemen. B. en W. adviseeren den Raaddatadres voor kennisgeving aan te nemen doch bij het verrichten van werkzaamheden het in de vergadering van 24 April 1924 ingenomen standpunt te hand haven, om dan in de eerste plaats georganiseerde arbeiders, die uitge trokken zijn, daarvoor in aanmerking te doen komen. De Voorzitter geeft nog zijn be vreemding omtrent dit adres te kennen en ten dien opzichte met den Direc teur der gasfabriek te hebben ge sproken. Deze heeft niet steeds inzake die kwestie eerst geïnformeerd, doch hij moet arbeiders hebben, die eenige routine hebben. Wel heeft hij met enkele arbeiders moeilijkheden gehad, naar aanleiding van een in zjjn brievenbus gevonden schrijven betref fende een door hem gesteld uurloon, wijl hij slechts 40 cents per uur wilde geven, hetgeen toen is geweigerd. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdelyke stemming Minder fraaie Handen door ruwe arbeid Schrijnende Kloven in de Verwonde Winter- Gesprongen Ruwe PUROL geneest en maakt de Handen gaaf, zacht en blank. Doos 30 - 60 - 90c Tube 80 c Bij Apoth. en Drogisten. In ieder gezin, Der min Omdat DERMIN onbetaalbaar is voor ruwe huid, springende gg lippen, wintervoeten, smetten enz. enz. Per groote doos 30 cent. Verkrijgbaar in J. W. DE JONG’s I Drogisterij - Markt VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente W O R K U M, op Donderdag 18 December 1924, des namiddags 4 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az., Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer P. Veenstra. Na opening der vergadering door den Voorzitter, met de voorlezing van het formuliergebed, stelt deze aan de orde de agenda en wel Punt 1. Notulen der beide vorige vergaderingen. Na lezing door den Secretaris wordt het verslag van de bijeenkomst van 2 October, behoudens éen opmerking van den heer de Roest, betreffende onjuiste notuleering van de beslissing inzake den post voor advertentie’s, goedgekeurd en vervolgens ook het verslag van de vergadering van 13 Nov. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken a. Een schrijven van den heer D. D. van der Werf, houdende aanne ming van zijn benoeming tot Armvoogd. b. Idem van den heer J. T. de Jong, betreffende zijn benoeming tot Wees- voogd. c. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot het aangaan eener geldlee- ning, groot f25.608.40. d. Idem, tot wijziging der begroe ting voor 1924 en het openen van re- kening-courant bij een kassier. e. Een extract uit het Resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de Gemeenterekening over 1923. f. Een mededeeling van B. en W. van den uitslag van de gehouden verpachtingen van grasgewas, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangeno men. Punt 3. Verzoeken van de Neder- landsche Vereeniging „Landverhui zing11 en van het Comité tot oprich ting van een standbeeld voor Tjerk Hiddes, daarbij Gemeentelijken steun vragende. B. en W. adviseeren den Raad het verzoek van het Informatie-Bureau van de Ned. Ver.om een jaarlijksche bijdrage van f 25, voor kennisgeving aan te nemen, doch voor de huldiging van den Frieschen zeeheld Tjerk Hiddes, een bedrag van f 10 beschik baar te stellen. De heer Sikkes acht het thans voor die bijdragen geen tijd, wijl men op de kleintjes moet passen, ofschoon hij voor vereering van dien held voor niemand wenscht onder te doen, maar straks zal de werkeloosheid weer nieuwe offers vragen. De Voorzitter vindt, dat die f 10 voor de werkverschaffing niet veel zal geven en men het eene niet om het andere behoeft te laten. Het idee van vereering voor zoon luttel bedrag is hem toch sympathiek, doch daar voor behoeft men de werkverschaffing er niet bij te halen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 4. Voorstel van de Commissie bedoeld in art. 166 der Gemeentewet tot aanvulling en wijziging van a. de Gemeentelijke bouwverorde ning en b. de Algemeene politieverordening. Dit voorstel luidt als volgt: In de Gemeentelijke bouwverorde ning eene z.g. welstandsbepaling op te nemen door inlassing van een nieuw artikel 6a en dat art. te doen luiden als volgt: Het uiterljjk van een gebouw met al wat daartoe behoort, hekken, mu ren en derf.elijke, moet zoodanig zijn dat het, naar het oordeel van B. en W. noch op zich zelf, noch in ver* aangenomen. Punt 7. Adres van den Chr. Bestu renbond, de R. K. Werklied en-Ver eeniging en de afdeeling van den CentralenTransportarbeidersbond, het verzoek inhoudende om bij invallende vorst een geldelijken toeslag aan de baanvegers te geven. In het door den Secretaris gelezen adres wordt te kennen gegeven dat het werk van baanveger niet loonend isdat het een algemeen belang is en de plicht van eiken baanveger, de banen zoo i oed mogelijk in orde te hebbenredenen waarom wordt ver zocht op de banen een geldelijke toe slag te geven, zooals in meer Gemeen ten geschiedt, opdat die verrichte arbeid ook behoorlijk worde beloond. B. en W. kunnen in zooverre met het adres meegaan, dat zich onder de ijsbanen enkele bevinden, die voor den betrokken baanveger niet loonend zijn, maar om dagelijks voor alle banen van gemeentewege een vast bedrag als toeslag te verleenen, zal aan de Gemeente bij eenigen duur van den winter, waarin van de banen gebruik kan worden gemaakt, een veel te groote uitgaaf vorderen. In de Gemeentebegrooting voor 1924 is voor onderhoud der ijsbanen een bedrag van f 100 uitgetrokken, waarvoor reeds f67.50 is uitgegeven. In de Gemeente begrooting voor 1925 is op een uitgaaf van f300 gerekend, doch aan gezien bet aantal aan te stellen baanvegers 40 bedraagt, hebben B. en W. geen vrijmoedigheid met een bepaald voor stel inzake toeslag te komen en wenschen zij in dezen de beslissing aan den Raad over te laten. Na eenige bespreking, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Haijtema, de Boer, Gaastra, Brandsma, van der Gaast en de Voorzitter, wordt besloten dit adres om nader advies in handen te stellen van de Commissie voor werkverschaffing, die dienaan gaande nader overleg kan plegen met adressanten. Punt 8. Benoeming van leden der Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. De ingezonden dubbeltallen luiden Voor den heer H. A. Visser, die ingevolge art. 184 der Lager Onder wijswet 1920 de vereischten voor benoembaarheid heeft verloren: I. A. H. Wempe, 2. T.Horensmaen voor de periodieke aftreding van den heer P. Hornstra: 1. P. Hornstra, 2. R. Kroese. B. en W. kunnen zich met die aanbeveling vereenigen. Tot stemming overgaande wordt in de eerste vacature benoemd de heer A. H. Wempe met 8 stemmen. De heeren Horensma en Hornstra ver krijgen elk 1 stem. In de tweede vacature wordt be noemd de heer P. Hornstra met 8 stemmen, terwijl de heer R. Kroese 2 stemmen erlangt. Punt 9. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolver zuim. Als leden treden met ingang van 1 Januari 1925 af de heeren B. Y. Wie- linga, H. Runia, A. Visser Az., A. Brandsma, IJ. Oosten, J. E. Muller en A. J. P. Ridder. Zij worden voor den tijd van 3 jaren benoemd. Ter benoeming worden aanbevolen de heeren B. Y. Wielinga en Y. Wielinga H. Runia en S. Riemersma A. Visser Az. en F. J. Sikkes A. Brandsma en W. van der Werf IJ. Oosten en L. de Wit J. E. Muller en S. R. Wagenaar A. J. P. Ridder en H. Jansen. Om langdurige stemmingen te voor komen wordt goedgevonden de aftre denden bij acclamatie opnieuw te benoemen. Punt 10. Benoeming van leden der Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentelijke gasfabriek en het Electriciteitsbedrijf. Op dezelfde wijze geschiedt de her- benoemiog van de heeren R. F. de Boer, A. Brandsma, H. Haijtema en P. Gaastra. Punt 11. Benoeming van leden eener Commissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet. Alsvoren worden de heeren P. Veenstra en E. de Roest herkozen. Punt 12. Voorstel van B. en W. in-' zake de plaatsing van advertentie’s in de plaatselijke bladen. B. en W., gezocht hebbende naar eene oplossing om de kosten der ad vertentie’s zooveel mogelijk te beper ken, meenen den Raad te moeten voorstellen, nu wekelijks een plaatse lijk blad wordt uitgegeven, dat huis aan huis bezorgd wordt, om met in gang van 1 Januari 1925 de Gemeente- publicaties gedurende een jaar in één blad te doen opnemen en na afloop van het jaar van blad te verwisselen, indien n.l. zal blijken, dat ook „Friso“ huis aan huis wordt verspreid. Bij verschillende leden ontmoet dit voorstel bestrijding, wyl „Friso4 met meer dan 500 abonné’s getoond heeft, alle recht van bestaan te hebben en het twijfelachtig is of het nieuwe gratis verspreide blaadje van soms een halve pagina in de toekomst zal blijven be staan, zoodat men niet moet trachten „Frisou uit te schakelen, iets, wat de Voorzitter ook niet wil, doch wiens motief enkel bezuiniging is. Het resultaat der besprekingen is, dat ten slotte een voorstel Gaastra—Haij tema wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die der Wethouders, om alleen „Friso“, zonder eenige reserve, aan te wijzen voor het opnemen der officieele advertentie’s. Punt 13. Verzoek van B en W. om machtiging tot het houden van aan bestedingen enz. B. en W. verzoeken machtiging tot het houden van aanbestedingen der in 1925 te verrichten vernieuwingen en herstellingen van Gemeentewer ken en gebouwen en van de in dat jaar benoodigde schoolboeken en leer middelen aan de openbare lagere school en van het ophalen van de haardasch, vuilnis, faecaliën enz., waarvan het contract den 1 Mei 1925 met D. Huitema eindigt en voorts tot het benoemen van een schoolschoon- maakster. De heer de Boer zou gaarne zien dat alsnog het contract inzake de fae caliën voor de leden werd ter inzage gelegd en wil, wanneer het bedrag eener aanbesteding niet boven f300 gaat, de gunning aan B. en W. over laten, doch als dit niet geval is, eerst nader overleg plegen met den Raad. De Voorzitter merkt op dat de Raad toch de bedragen reeds bij de behan- delde begrooting heeft toegestaan en dit besluit nu slechts de uitvoering betreft, doch de heer de Boer acht het beter dat bij vernieuwing van een brug of een wal, eerst de stukken nog eens bij den Raad worden ge bracht, wat volgens den heer Dijkstra niet noodig is, wijl destijds toch reeds door den Gemeente-architect de noo- dige toelichting is gegeven. Het voorstel de Boer, ondersteund door de heer Haijtema wordt daarop verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Er voor stemmen de heeren de Boer, Haijtema en de Roest. Punt 14. Aanbieding van plannen tot demping van de wijk tusschen R. K. School en Gesticht en van een deel der z.g. Pothuiswijk. De Gemeente-architect heeft over gelegd de teekeningen van dwarspro fielen, berekeningen van kosten en omschrijving van de plannen van demping van voornoemde wijken Voor de wijk bij de R. K. School komt hij tot een bedrag van f 1515.40 en voor de Pothuiswijk tot een bedrag iping bij het Gesticht ont- den heer de Boer uit een oogpunt” van bezuiniging bestrijding, wijl hij een bestrating met basaltine- tegels luxe acht, alsook het aanleggen aldaar van plantsoen, iets, wat de Voorzitter verdedigt, ofschoon deze zich niet zoo deskundig acht als de heer de Boer, terwijl ook de heer Dijkstra, als deskundige, tot een ge heel tegengestelde conclusie komt als de heer de Boer. Verschillende opmerkingen worden nog gemaakt omtrent bestrating met balsteenen of tegels, alsmede het aan leggen van een plantsoen terwijl ook nog door den heer de Boer de wijze van uitvoering wordt ter sprake gebracht, waaromtrent de Voorzitter dezen geen direct antwoord kan geven, doch hem opmerkt, dat hij te dien opzichte het noodige vertrouwen in B. en W. en de deskundigen moet stellen, iets wat de heer de Boer niet zoo grif kan toegeven. Ten slotte wordt zonder hoofdelijke stemming de uitvoering der voorge stelde plannen aan B. en W. opge dragen, onder bemerking van den heer Dijkstra, om de afscheidingen van Gemeentewege te doen uitvoeren, om eene eenigszins uniforme uitvoe ring te verkrijgen. De punten der agenda zijn hiermede afgehandeld, doch de Voorzitter deelt nog mede dat van den Architect het verzoek is ingekomen den buitenge wonen opzichter, in verband met den verbouw der gasfabriek, te bestendi gen, waarvan de noodzakelijkheid door enkele leden in twijfel wordt getrok ken, doch welk voorstel ten slotte zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Verder deelt de Voorzitter nog me de, dat van den heer van Hall bericht is ingekomen, dat hij op het gedane bod inzake afstand van grond, niet wenscht in te gaandat de Boaz-bank alhier als voorschotbank is geaccep teerd, dat de leening ad f25.000 bij particulier zal worden geplaatst en dat de vaststelling der voorwaarden, waarop de verpachting van de ffeca- liën zal geschieden, in de volgende vergadering ter tafel zal worden gebracht. Bij de rondvraag wordt op voorstel van den .heer Gaastra besloten aan B. en W. over te laten de verplaat sing van de lantaarn bij de Bagijne- brug, van spoedige afdoening te be vorderen. Op een vraag van den heer Sikkes of met het oog op de werkeloosheid ook met het grondwerk van den ver bouw der gasfabriek kan worden be gonnen, geeft de Voorzitter te kennen, dat te dien opzichte het rapport van het P. E. B. nog niet is ingekomen, doch de noodige spoed zal worden betracht. Verder vestigt de heer Sikkes nog de aandacht op den gevaarlijken toe stand van den trekweg op sommige plaatsen in het belang van het verkeer en tevens van de werkeloosheid, iets, wat door enkele heeren wordt be aamd en waaromtrent de Voorzitter belooft, bij de Gemeente Wonseradeel op spoed aan te dringen inzake ant woord op een tot den Gemeente ge richt schrijven, waarna de openbare vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. VAN nixz.es pak jes koffie MUNT UIT DOOR HAAR HOOG GEHALTE EN IS DAAROM VOORDEELIG IN HET GEBRUIK. F

Friso nl | 1924 | | pagina 4