Nieuws- en Advertentieblad l voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. PINDAS Zoolang Wacht niet te lang 2 ii n/ r i No. 2. ZATERDAG 10 JANUARI 1925 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte Plaatselijk Nieuws Binnenlandsch Nieuws. TROMP, Sneek. TROMP, Sneek. ZANGERS J. W. DE JONG I Markt Workum Bekendmaking. Bekendmaking. TROMP, Sneek. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - J1T Tot plaatsing van t de voorraad strekt tegen ouden prijs SIGARETTEN voor wederverkoo- pers bij Pracht-aanbiedingen in SIGAREN. en best. Carusol, 30 cent per doosje. De tooverpastille Bij uw Drogist: J. W. DE JONG - Markt toe ontvangen exemplaren alle gestem peld met het jaar 1922, thans zijn er ook met het jaartal 1923 bijgekomen. Blijkbaar is er dus een nieuwe serie in omloop. De guldens zijn vervaardigd van een zacht metaal. Het randschrift ontbreekt. De beeldenaar van de Ko ningin is gedeeltelijk helder, gedeelte lijk slecht overgekomen. De recherche stelt een onderzoek in. Verschillende aanwijzingen leiden thans naar Rotterdam als de plaats waar de valsche muntfabricage plaats heeft. Ook te Schinnen zijn verschillende valsche guldens uitgegeven. GROOTE NOTEN zijn De Burgemeester en Wethouders van WORKUM doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 18 December 1924 is vastgesteld de volgende wijziging en aanvulling der politieverordening in de Gemeente Workum. Artikel 16 te lezen als volgt >Het is verboden goederen, uitge spannen rijtuigen, karren, kruiwagens of andere voertuigen tusschen des avonds negen uur en zonsopgang on beheerd op, aan of langs de straten te laten staan.” Zijnde deze verordening aan de Ge deputeerde Staten van Friesland, vol gens hun bericht van den 24 Decem ber 1924, No. 69, 2de Afdeeling in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3 Januari 1925 Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGEMAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES, de regeering aan een De prijs der Advertentiën is van 1 S regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. 1 1 Mevr. Desmet vrijgesproken. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak tegen Mevrouw Desmet—De Wert te Eind hoven inzake hare medeplichtigheid aan den moordaanslag door Kersse- makers gepleegd op haren man in de bosschen onder Leende en Valkens- waard. De rechtbank te ’s Hertogenbosch had mevrouw Desmet vrijgesproken, zoowel van de poging tot vergiftiging van den heer Desmet in Augustus 1922 gepleegd, alsook van de mede plichtigheid aan de poging tot moord op 4 Januari 1923 gepleegd door den hoofddader Jan Kerssemakers. Het Gerechtshof te Den Bosch ver nietigde dit vrijsprekende vonnis en K. Schippi H. de Gro J. Huisman, P. v. d. Pal en IJ. Huisman f930. A. de Jong, A. Bijlsma en U. van Meekeren f919.45 De gunning werd aangehouden, wijl de begrooting f730 bedroeg. Voor het dempen van een gedeelte der Pothuiswijk werd als volgt inge- Onbekende zwerfster gestorven. Op Nieuwjaarsdag werd te Amster dam in de omgeving van den Dam een naar schatting 60-jarige vrouw dronken door de politie aangetroffen. Zij werd opgepikt en in een cel opgesloten, waar men haar ’s anderen daags dood vond. Zij was gestorven door overmatig drankmisbruik. De politie heeft de indentiteit der vrouw nog niet kunnen vaststellen. Een „royale” gever. Ds. J. H. Houtzagers te Arnhem ont ving voor Kootwijks scholen van iemand een gift van 100.000 oude marken (waarde nihil I). De gever voegde er bij vermelding gewenscht. In de Heraut vraagt nu ds. Hout zagers Meent u op deze wijze werkelijk een hulpbehoevende school uw steun te bieden, of vraagt u een bespotting Vermist. Sedert Nieuwjaarsnacht wordt te Vriescheloo vermist de 24-jarige boeren knecht A. Staats. Nieuwjaarsnacht keerde hij met eenige vrienden naar huis terug en is, zonder dat dezen ’t merkten, van hen afgedwaald. Daar de weg langs ’t B. L. Tijdenskanaal liep, denkt men, dat de jongen verdronken is. Rotterdamsche cijfers. Rotterdam had op 31 Dec. ’23 536.838 en op 31 Dec. ’24 543.714 inwoners. Het aantal geborenen was 11 822, het aantal overledenen 4317 4820 paren werden er in den echt ver bonden 1361 jonggehuwden moesten door woningnood bij anderen gaan in wonen. Vrijz. Dem. candidaten Tweede Kamer Blijkens den uitslag van het gehouden referendum in den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond bevat de lijst der eer ste 12 candidaten in alle 18 kieskrin gen de volgende namen 1. Mr. H. P. Marchant te’s-Gravenhage. 2. Mr. P. J. Oud te ’s-Gravenhage. 3. Mevr. Mr. B, Bakker-Nort, Groningen 4. Th. M. Ketelaar te Amsterdam. 5. F. E. H. Ebels te Nieuw Beerta. 6. Mr. Dr. A. M. Joekes te ’s-Graven hage. 7. Mr. S. J. L. van Aalten te Rotter dam. 8. Mevr. W. H, B. Itallievan Embden te Leiden. 9. Jac. Welleman te Krabbendijke. 10. Klaas de Vries Szn. te Amsterdam. 11. E. Bredewout te Zwolle. U ’n BRIL of LORGNET aan te schaffen Voordeeiig en goed kunt u terecht bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM noodigen de be langhebbenden uit hunne vorderingen ten laste der gemeente over het dienst jaar 1924 vóór den Isten Februari 1925 aan hun College, in te zenden. Workum, den 2 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De Burgemeester-Strandvonder der Gemeente WORKUM brengt in het belang van de veiligheid ter openbare kennis, dat het levensgevaar kan op leveren om op het oog ongevaarlijk lijkende mijnen of mijngedeelten, of torpedo’s of gedeelten van torpedo’s, die mochten zijn aangespoeld, bewer kingen te doen ondergaan en dat het daarom noodig is, in voorkomende gevallen on middellijk den betrokken strandvonder te waarschuwen. Workum, den 31 December 1924. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, A. WAGENAAR Azn. 2 puntenderde groep prijs J. de Koudum, met 3 en 2 punten. kerk, van Koudum, premie Si. IJnte- i prijs L. Dokkum, de, beiden van I 2 puntenderde groep prijs E. Menso- i met 2 punten ieder; vierde prijs J. Wielinga, sma, beiden van punten. Winnaars, zonder bijvoeging van plaatsnaam, wonen in de gemeente Workum. Bij gelijk aantal winstpunten werd de uitslag beslist volgens het stelsel van Sonnenborg—Berger. Na de prijs- uitdeeling deelde de voorzitter mede dat de bekende schaakmeester David son aangeboden had, hier een simul- taanpartij te spelen op een Maandag in Januari. Mocht deze séance door gaan, dan is het te wenschen dat de sterkste spelers ook uit Balk, Sneek en Bolsward daarvoor overkomen. Bij het Departement van Finan ciën is een uitgaaf der nieuwe Ta- riefwet in bewerking. Voor belang hebbenden bestaat gelegenheid zich het werk aan te schaffen. Ten kantore van den ontvanger der rijksbelastingen wordt de gelegenheid tót inteekening gegeven. De inteekening sluit op 31 Januari De Raad dezer gemeente verga dert heden, den 9 Jan. 1925, des na middags 5 uur, ten einde te beraad slagen over de hieronder vermelde punten 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. 3. Resolutie van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie houdende bemer kingen op de gemeente-begrooting, dienst 1925, met voorstel van B. en W. 4. Adres van het R. K. Schoolbe stuur alhier, houdende verzoek om het terrein der te dempen wijk tus schen school en gesticht op het Noord- einde, onderhands in huur te mogen bekomen, tevens een bedrag aanbie dende in de kosten van demping enz. 5. Alsvoren van D. Huitema, het verzoek inhoudende tot onderhand- sche aanneming van de gemeente-rei- niging en aanbieding van het contract. 6. Alsvoren van het Bestuur der Nieuwe Vereeniging voor Christelijk onderwijs alhier, houdende verzoek en restitutie van geleden renteverlies in verband met de verbouwing der school. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de gemeente Hindeloo- pen, inzake de Vleeschkeuringsdienst. 8. Alsvoren tot wijziging der instruc tie voor den Keuringsveearts, Hoofd van dienst. 9. Alsvoren tot toekenning van gra tificaties aan J. Stout en aan de wed. J. Oudeboon. 10. Alsvoren tot het aangaan eener in de" behoefte aan kasgeld. 11. Rapport van de Commissie voor werkverschaffing inzake het verleenen de ijsbanen. WORKUM. Geslaagd voor hetMer- curius-diploma Engelsche Handels- correspondentie de heer O. de Boer alhier. De Zaterdag ten Gemeentehuize gehouden aanbesteding had den vol genden uitslag: Voor het dempen van de wijk bij de R. K. School werd ingeschreven door: B. Voets, J. S. Visser en Zoon en Gebr. Veldman f991. ~ners en H. Schippers f943. root en S. Boersma f941.— Dit blad verschijnt des Za- J terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Dou- derdags voorm. in te zenden. 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 derdagsavonds, uitgez. familieber. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De Zomertijd. In Economische Statistische Berich ten komt een kort, rustig gesteld arti kel voor van dr. E. van Welderen Rengers te IJsbrechtum, die daarin zegt de N. Ct. - een plankje aandraagt om de kloof tusschen vijanden en vrien den van den Zomertijd te overbruggen. De stedelingen, zegt de heer Ren gers, vinden den zomertijd prettig, de landbewoners, wat vinden die De regeering heeft zoogenaamd naar die meening geïnformeerd. Maar zij wenschte een onvolledig beeld. Daarom werd er een commissie samengesteld de heer Rengers noemt haar »terri- toriaalc die haar dat onvolledige beeld verschafte. De landbouw binnen de waterlinie mocht meepraten, de land bevolking daarbuiten moest het met schrijven afdoen. Zoo kwam de regee ring niet achter de geheele waarheid Buitendien, de toestanden op landbouw gebied zijn zeer uiteenloopend. Het is vrijwel ondoenlijk iets over den zo mertijd in het midden te brengen, waar mede het geheele platteland het eens is. Als een vrij algemeen gevoelen der landbouwers meent de heer Rengers te mogen zeggen, dat de afwijking van Onze inderdaad goedkoop den ZOnnetiid hen ’kriebelig, maakt. fa rTMaar zoo men vraagt of daarnaast de zaak ook echte diepe belangstelling op het platteland heeft, dan antwoordt hij en de ontkenning ligt in zijn ant woord voor het grijpen»Wél waar stad- en landleven in elkaar grijpen, elders niet.» Nu kan men veel schampers zeggen tegen den zomertijd en de heer Rengers belijdt daar ook aan te heb ben meegedaan, maar eigenlijk heerscht er groote onverschilligheid ten opzichte van het vraagstuk. Men stoort zich doodeenvoudig niet aan den maatregel. En dan komt de heer Rengers met het reddingsplankje. Hij gelooft, dat zoo was blijven vasthouden aan een begin ongeveer 1 Mei en een einde omstreeks midden September de ontevredenheid nooit zoo groot zou zijn geworden. »Wij voelen zegt hij in dezen tijd, de een meer, de ander minder, dat wettelijk ingrijpen daarop neerkomt dat een bate voor een bevolkingsgroep wordt verkregen door een last op een ander deel te leggen. Nu staat, naar wel duidelijk blijkt, het voordeel voor de stedelijke bevolking vastop het land kunnen wij dat ’s avonds bij mooi weer ook constateeren, en als de last voor verschillende deelen van het plat teland nu eens aanmerkelijk werd ver kleind door korteren duur van den maatregel en 20 minuten in korting van het tijdsverschil, dan ge loof ik, dat de bezwaren zoo gering worden, dat men aan de stedelingen dit voordeel wel kan gunnen.” en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Alle dagen elec- trisch gebrand, puik en goed koop bij vangenisstraf wegens medeplichtig- K. Schi heid. Hierbij gelastte het Hof de ge- A. de vangenneming van beklaagde. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar het Hof te Arnhem. Het Hof te Arnhem verklaarde haar eveneens schuldig aan medeplichtig heid aan poging tot moord en legde haar drie jaren gevangenisstraf op met aftrek van de geheele preventie ve hechtenis. Ook dit arrest werd door den Hoo- gen Raad gecasseerd, waarbij de zaak naar het Amsterdamsche Hof werd verwezen. Daar werd de zaak op 28 October en 23 December behandeld. De procureur-generaal mr. dr. S. J. M. van Geuns vorderde toen vernie tiging van het vrijsprekend Bossche vonnis en veroordeeling tot drie ja ren gevangenisstraf met aftrek van een jaar preventieve hechtenis. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann, die beklaagde in alle in stanties verdedigde, pleitte vrijspraak van de medeplichtigheid. Het Hof overwoog in zijn arrest, dat de Hooge Raad slechts dat deel van de aanklacht aan het oordeel van het Hof onderwierp, waarbij bekl. door het Hof te Arnhem werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan’poging tot moord. Deze zou hierin hebben bestaan, dat zij op 3 Januari 1923 aan Kerssemakers een met scherp geladen revolver heeft laten brengen, waar mee deze op 4 Januari den aanslag pleegde. Het Hof achtte dit deel der oor spronkelijke tenlastelegging door het gehouden onderzoek niet bewezen. Ook na het verhoor van de dienstbo de, Maria v. Dinter, was het Hof niet tot de overtuiging gekomen, dat, wat bekl. ook vroeger moge hebben gewild en bedoeld, zij op 3 Januari ’23, toen zij de revolver liet brengen zijnde het in deze beslissende oogenblik, heeft geweten, dat K. toen voornemens was haren echtgenoot met die revolver van het leven te berooven. Dit vrij sprekend deel van het vonnis van de Bossche rechtbank moet dus worden bevestigd. Het Hof bevestigde derhalve dat vonnis, sprak mevr. Desmet vrij en gelastte hare in vrijheidstelling. De uitspraak van het Hof had op de publieke tribune eenig hoerage roep ten gevolge. Mevr. Desmet was blijkbaar zeer nerveus. De vrijspraak scheen niet terstond tot haar door te dringen. Eerst toen de president voor haar her haalde „U is dus vrijgesproken”, ver scheen een glimlach over haar gelaat en stamelde zij een onverstaanbaar woord van dank. Een Noorsch stoomschip vergaan. Bericht wordt, dat het Noorsche stoomschip „Erivan” in den Indischen Oceaan ter hoogte van Kerguelen, met de geheele uit 25 koppen be staande bemanning is vergaan. In de haven van Reykjavik (Ijsland) heeft een aanvaring plaats gevonden tusschen het Noorsche stoomschip „Inger Benedicteu en een lerschen treiler. Het eerstgenoemde vaartuig zonk onmiddellijkde opvarenden konden worden gered. ppers en H. Schippers f560 Jong, A. Bijlsma en U. van Meekeren f520.45 P. v. d. Pal, J. Huisman en IJ. Huisman f498.— H. de Groot en S. Boersma f440.— Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. Bevorderd tot 1ste scheikundige aan de suikerfabriek Bantoel te Djocjakarta, onze vroegere stadgenoot ir. J. F. Bogtstra thans te Solo (Java). Maandagmiddag is hier een schaak wedstrijd gespeeld, uitgeschreven door de schaakclub O. D. I. Aan den wedstrijd namen 28 spelers uit den Zuidwesthoek deel. De uitslag was le klas, eerste groepprijs D. L. de Jong, premie J. Robijns met 3 en 2 punten; tweede groep-prijs J. v. d. Meulen, premie Julius Kuipers, beiden 2 puntenderde groep prijs J. de Jonge, premie S. van Asperen, van Koudum, met 3 en 2 punten. 2e klas, eerste groep, prijs H. Streef kerk, van Koudum, premie Si. IJnte- ma met 3 en 2 puntentweede groep premie A. v. d. Hei- Koudum, met 2 1/2 en nides, van Koudum, premie T. Hunia groep premie Fr. Wier- Koudum, ieder 2 Winnaars, zonder bijvoeging pk Workum. De dure theeprijzen De thee wordt schrikbarend duur. Niet alleen in ons land, maar ook in Engeland. Daar werd nu dezer dagen bekend gemaakt, dat een koninklijke commissie, die een onderzoek instelt naar de prijzen der levensmiddelen, zich ook zal bezighouden met het kunst matig opdrijven der theeprijzen. En het gevolg van die mededeeling was, dat onmiddellijk de veilingsprijzen van thee daalden met 5 cent per pond. Ook de thee-aandeelen noteerden op de beurs lager. Valsche guldens. Zaterdag werden te Utrecht niet min der dan zes valsche guldens bij de po- tijdelijke geldleening ter voorziening 11. Rapport van de van toeslag op 12. Adres van S. Hoekstra, tot be- koming van een stukje grond in erf pacht aan de Heerenkunst. 13. Uitslag van de gehouden aan besteding tot demping van twee wij- f O --

Friso nl | 1925 | | pagina 1