en Advertentieblad Nieuws- Aan de spits l I v voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Pepermunt is werkelijk medicinaal Enorm l 1 Tromp - Sneek Enorme keuze Si garetten. B Sigarenmerken „ORIËNT" 5 ct. „JORDAENS”. 6 ct. „CARUSO" 6 ct. - ’-hi. Zit niet verlegen 1 No. 3. ZATERDAG 17 JANUARI 1925 51ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws BEDENAABS? I P - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. f J. W. DE JONG - Markt T 3 c .a klerk ter is naar het h Carusol, 30 cent per doosje. De tooverpastille Bij uw Drogist: J. W. DE JONG Markt I s gezet. Het schip was bestemd Leeuwarden en was verzekerd, nachtboot had door dit ongeval straat gezet, opgeno- zoodoende genoot werkzaam was. Het onderzoek werd nu voortgezet in het magazijn, gelegen aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Daar bleek dat er meer dieven waren onder het personeel. Hoeveel 1 De politie heeft er een tien a twaalf ontdekt en gehoord. Van grooten omvang waren de dief stallen niet, er werd uitsluitend gesto len «voor eigen gebruik», blijkbaar met het doel op goedkoope wijze in het huis houden te komen, ofschoon de firma haar personeel alle artikelen tegen in koopsprijs leverde. Alle verdachten zijn na verhoor en nadat proces-verbaal tegen hen was op gemaakt, weder op vrije voeten ge inen aan dezen wedstrijd deel, die aoor _1r--a--k een m00Ae avond kan worden. De toegangsprijs •gelijk gesteld, •dere bijzonderheden de itie i De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. de. 7 cents SlftlM staan nog altijd de beroemde „Brazili- aantjes”. Tegen fa brieksprijs bij waar het lijk gevonden is, was ’n betonnen vloergedeelte ge bouwd, dat de lijkkist zoo bedekte, dat is het succes met de Geen wonder! Vraagt ze den win kelier. het huwelijk niet. Zijn vrouw, het le ven als hond en kat moede, verliet de echtelijke woning en nam eenig huis raad mede o.a. een aantal gramaphoon- platen. Hij was boos, liep naar de po litie en vertelde, dat zijn vrouw hem bestolen had. Een onderzoek volgde. Resultaatvalsche aangiftede vrouw had slechts medegenomen dat, waarop zij recht had. Toch bleek diefstal gepleegd, echter niet door de vrouw, maar door den aangever zelf. De aangifte leidde, daar de politie de zaak al dadelijk niet.ver- trouwde, tot een huiszoeking. Er wer den toen voorwerpen gevonden, af komstig uit het magazijn van huishou- Advertentie-, Reclame- en Bevolking van Workum op 1 Januari 1925. Op 1 Januari 1924 bestond de be volking uit 2063 m. en 2166 vr., totaal 4229. Geboren 55 m. en 40 vr., totaal 95. Ingekomen 131 m. en 128 vr., to taal 259. Overleden 19 m. en 20 vr., totaal 39. Vertrokken 135 m. en 220 als het ware een grafkelder ontstond. In dat betonnen vloerstuk was een zinkputje aangebracht, zoodat allerminst de gedachte opkwam dat het vloefstuk het slachtoffer van een misdaad bedekte. De bouwkundige Muilwijk is in ver band met deze zaak te Purmerend ge arresteerd. werd de borstkas van mevr. Van D. uur vertraging. Een hechte familie. Onze correspondent te Witmarsum zendt ons een lijstje van de leeftijden van de gezusters Hartog, die allen nog een goede gezondheid genieten en die te zamen bijna 413 jaren tellen, n.l. Maaike Hartog bijna 86 jr. te Witmarsum Boukje Hartog bijna 84 jaar te Piaam Elisabeth Hartog bijna 82 jr. te Witmar sum, Antje Hartog bijna 81 jaar te _ollum en Johanna Hartog bijna 80 aar te Molkwerum. L. C. Een vierling, Mej. van der Gauw-Mattee te Waspik is Zondag bevallen van twee jongens en twee meisjes. De vierlingen zijn ge zond. Het echtpaar Van der Gauw had al drie jongens. De 150.000 inwoner. Dinsdag is in het bevolkingsregister en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, steld. De stoomloodsboot no. 3, welke bezig was te Egmond om een brulboei af te sleepen, is teruggekomen naar IJmuiden, omdat de loodskweekeling Wezelman bij het binnenboord halen van de sloep bekneld geraakte en daar bij werd dood gedrukt. Dinsdagavond omstreeks vijf uur reed een zwaar met pakken hooi be laden wagen op den Havendijk te Culemborg in de richting van de haven. De wagen werd bestuurd door een jongeman, knecht bij den hooihandelaar De V. Ter hoogte van het huis van den smid Koedam raakte de trekburrie van den wagen los, waardoor het voor gespannen paard schrikte en de wagen stuurloos zijwaarts uitweek, waardoor deze met het voorste gedeelte tegen den half uitgebouwden stal van ge noemde smederij liep. Mevrouw van D. wandelde juist met haar jongste kind op haar arm, daar ter plaatse, geraakte tusschen den stal en den zwaren wagen terwijl het kind als door een wonder ongedeerd bleef, Kleine oorzaken Het Hbl. vertelt Het begon met een huiselijke on- eenigheid en het eindigdemaar dat komt straks. Hij was getrouwd, doch gelukkig was Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Mg met een stukken glas of bril-montuur Reparatiën kunnen meestal direct of anders binnen ’n paar dagen klaar bij schreven. Het gemeentebestuur heeft 1925 de bevolking bestond uit 203. mannen en 2094 vrouwen, totaal 4129 Er werden in 1924 37 huwelijk© gesloten. te Utrecht de 150.000ste inwoner inge- vr., totaal 415. Zoodat op 1 Januari aan de moeder, Maria Petronella Dirkje Leenders, echtgenoote van A. van Wil ligenburg een zilveren medaille aange boden, waarop nog een opschrift zai boden, waarop nog worden aangebracht. Overvloed. Naar de betrekking van secretarie te Hilversum Weekblad van den Bond van Neder- landsche Gemeenteambtenaren vermeldt door niet minder dan 3000, zegge drie duizend personen gesolliciteerd. Aan- gezien de bezoldiging van die betrek king meer dan duizend gulden bedraagt en derhalve de sollicitatiestukken geze geld moeten zijn, komt de niet geringe som van minstens i 900 aan zegels, ver meerderd met een bedrag van tenminste f300 aan postzegels, totaal f1200, ten voordeele van ’s Rijks schatkist. Inbrekers in Noord-Brabant. Zondagavond tusschen 6 en 11 uur zijn te Tilburg in de wijk Besterd en omgeving zes inbraken gepleegd, waar bij de daders het in hoofdzaak gemunt hadden op geldswaarden. Daar hier echter een arbeidersbuurt tot operatie- terrein werd uitverkoren, bedroeg de geheele buit slechts ongeveer f 50. Een 20-jarig jongmensch uit de tucht school wordt van het misdrijf verdacht. Ellende. Stuntelig en onbeholpen droeg hij een kind op zijn arm, terwijl er twee aan zijn jasje bengelden, aldus ver telt de „Tr.” Schuw richtte hij zijn blik naar alle kanten, bang als hij was, dat hij met zijn kinderen onder een of ander voertuig zou komen, liet is vinnig koud, de wind speelt door zijn dun jasje heen, de kinderen in enkel jurkje (alleen de jongste heeft nog een doek om) zien paars rood van de koude en dringen zich dicht tegen pappie aan, als wilden zij op deze manier ontkomen aan de windvlagen, die onmeedoogenloos hun magere botten striemen en hen als rietstengels doen buigen, terwijl hun over de ooren waaien. Ik volgde dit viertal, aangetrokken door t un niet alledaagschheid, door die drie bibberende smeekende kin- dertoetjes, om beurten vragendGaan we in het tremhuisje, pappie, het is zoo koud. Plotseling na een hoek om geslagen te zijn, liep de oudste zoo hard als haar uitgeputte lijfje haar dit toeliet van haar vader weg, zij had haar tramhuisje gevonden, het luisje, dat haar voor eenigen tijd zou beschutten voor regen en wind. Sliet de koude, dat wist zij wel, maar och, dan was‘pappie d’r nog en die ging dan tegen je aan zitten als je diep in het hoekje weggekropen was en dan had je geen kou, alleen nog maar honger. Ook de man verhaastte zijn schreden, nu hij zijn doel voor zich zag, en nam, toen hij haar bereikt had, haastig op de bank plaats, om gelijk een kloek haar vleugels uitspreidt, zijn jasje open te maken, om daar drie koude snoetjes en drie jaar verkleumde handjes onder te jegraven. Ik sprak hem aan, vroeg hoe het zoover gekomen was, het bleek alweer iet oude liedje, werkloos, geen steun, vrouw moet maar werken, armoede kwam, huurschuld, op f zwerven, moeder werd ziek, men in het ziekenhuis, bleef hij over met de drie kinderen van 's morgens vroeg af dat je uit de toevlucht van Jonker ontslagen werd, :ot ’s avonds dat je weer voor een nacht naar binnen mocht gaan en dit nu al sinds vier weken. Ongevallen. Dinsdagmiddag heeft aan het bouw werk voor de nieuwe toonzalen van de N. V. Slotboom en Zoon, aan Zee straat hoek Bazarstraat te Den Haag een ernstig ongeval plaats gevonden. Een groote steiger, welke langs het perceel in de Bazarstraat was opgetrok ken, werd gedemonteerd. Naar de poli tie verneemt is door het losmaken van een schoor, de zware stelling topzwaar geworden. De uitvoerder van het werk, de firma Lorrie en Co., die den steiger vervaar digd heeft en ook de onttakeling uit voerde, had een drietal werklieden op den steiger staan, toen het ongeluk plaats vond. Met een donderende slag kwam de steiger in zijn geheel in Bazarstraat neer. Een der werklieden F. gefieeten, kwam ondei een paal en werd het kantoor van de «Onderlinge ’s-Graven-’ delijke artikelen, waar de jonge echt- haagsche* aan de overzijde der straat gelegen, binnengedragen. De beide andere arbeiders kwamen wonder bo ven wonder heelhuids beneden. Er ontstond een groote consternatie Van alle zijden snelde het publiek toe. Een voorbijganger, die juist het bouw werk passeerde kon hardloopend, aan het gevaar door het neerstortende ge vaarte getroffen te worden, ontkomen. Een motorrijder, die juist zijn motor aan den trottoir-band had geplaatst en zich bij den tegenover het bouwwerk wonenden coiffeur bevond, was eenige oogenblikken later bezig zijn machine onder den steiger vandaan te sjorren. De getroffen arbeider werd naar het 13 Jan. Heden werd alhier en Postduifvereen. opgericht, met med- werking van de Heeren IJtsma 6 Bulsing uit Sneek. Rond zeven uur werd de vergade ring, die door ongeveer vijftien per sonen bezocht werd en die zich bij- - na allen als lid opgaven, door de heer IJtsma geopend, die de aanwezigen opwekte en aanmoedigde tot deze mooie sport, n.l. het kweeken en af richten van Postduiven. Daar er niet veel tijd beschikbaar was, werd er direct een voorloopig bestuur gekozen, en wel als Voorzit ter, G. de Groot, als Secr.-Penningm. J. Bijlsma en als Comm, van Materi aal K. Kooistra. Vervolgens werd er een reglement opgemaakt, waarbij het inleggeld op f0.25 en de Contributie op f 0.10 per week werd gesteld, terwijl K. Huis man als bode werd benoemd. Na nog eenige onderwerpen bespro ken te hebben, bedankte G. de Groot de heeren IJtsma en Bulsing, voor hun in dezen (belangeloos betoonde hulp, waarna de heer IJtsma deze gezellige vergadering sloot. Dat Postduiven wel een uitstekend oriënteeringsvermogen bezitten, blijkt wel uit het feit, dat deze week bij H. Pruiksma Szn., een Postduif kwam aanvliegen welke hij voor on go veer 8 maanden geleden, verspeeld had op de vlucht Amsterdam—Workum. De Jongedochters-Vereeniging „Onze verwachting is biddend en werkend van den Heere” hield Woens dag j.l. in Rehoboth haar jaarverga dering. ’s Middags vier uur ving deze bijeenkomst aan. ’t Lokaal was geheel gevuld met belangstellenden. De lei ding van deze vergadering was op gedragen aan Ds. Romijn, die, nadat er door de aanwezigen een Psalmvers was gezongen, dit samenzijn met ge bed opende en daarna een opwekkend en goed woord sprak naar aanleiding van Matheus 5 116. De verslagen van Secretaresse en Penningmeeste- resse spraken van een goed vereeni- gingsjaar, dat achter den rug lag. Het ledental was geklommen tot 45, en het nieuwe jaar mocht nspt een goed saldo in kas begonnen worden Verschillende meisjes beijverden zach om de feestelijkheid van het samen zijn te verhoogen, wat haar ook uit stekend gelukte, door een paar pak kende samenspraken, terwijl ook een tweetal goed gekozen voordrachten uitnemend in den smaak vielen. Ook gaven een paar jongedochters nog een tweetal mooie liederen ten gehoore. Chocolade en gebak werden met kwistige hand rondgediend en lieten zich met graagte nuttigen. Op recht- gezellige wijze werden zoo een paar uurtjes doorgebracht. Dat de vereeni- ging gedurende het vorige jaar geen nutteloos bestaan had geleid, bleek wel daar uit, dat er heel wat kle dingstukken waren vervaardigd, wel ke op dezen avond aan verscheidene behoeftigen uit de gemeente werden uitgereikt tot hun groote blijdschap. Tenslotte eindigde, na gemeenschap pelijk gezang, Ds. Romijn deze genoe- gelijke samenkomst met dankgebed. Daarna bleven de jongedochters nog eenige uurtjes in feestelijk onderling samenzijn doorbrengen. Wij wenschen deze vereeniging ook voor het ko mende vereenigingsjaar Gods besten zegen toe en de Heere stelle haar voor velen tot een rijken zegen. Donderdag 22 Januari a.s. hoopt de Chr. Ree. ver. „Nieuw Leven" al hier haar gewone, jaarlijksche Reci- teerwedstrijd te houden. We hopen dat ook ditmaal de belangstelling voor deze uitvoering groot zal zijn. Even als andere jaren is er ditmaal weer een uitstekend programma samenge steld. Een twaalftal dames en heeren, bijna allen winnaars van prijzen, ne- aan dezen wedstrijd deel, die door haar nieuw programma is zoo laag mo; Zie voor ven-y-- betreffende advertentie in dit blad, Alleen de jongeman, die met zijn valsche aangifte de zaak aan het rol- len bracht, is vastgehouden en ter be- rokjes (zoover^zij dit nog zijn) hun schikking van de justitie gesteld. Aanvaring op den IJsel. Maandagavond had, tengevolge van den dikken mist, een aanvaring plaats op den IJsel, schrijft het H b 1. De nachtboot «Zwolle,» bestemd voor Amsterdam, voer op het met grint geladen, op stroom voor anker liggend jzeren vaartuig «Risico» van den heer Dekker te Zwolle. De voorsteven van het schip werd ingedrukt. Het schip maakte zooveel water, dat het gezin van den schipper op de nacht boot moest worden overgebracht. Door dat de lieren ontzet waren, kon het anker niet gelicht worden, zoodat dit moest worden gekapt, opdat het schip dat zooveel mogelijk met een zeil ge dicht was, naar den oever kon worden gesleept, waar het op het droge werd voor De vijf ’n Oude misdaad opgehelderd. In October 1915 verscheen in Amster- damsche bladen een bericht waarin verteld werd, dat de heer E. J. Liectle, importeur en exporteur te Amsterdam bij de politie aldaar aangifte had ge daan, dat een oliehandelaar, de heer C. A. Busch, met wien hij zaken deed, verdwenen was. De heer Busch werd enkele avonden tevoren bij den heer Liectle verwacht, doch was niet geko men. Dien avond had hij f12000 bij zich, zoodat aan misdrijf werd gedacht. Bij onderzoek bleek, dat de oliehan delaar op den avond dat hij bij den heer Liectle zou komen, met een huur auto een bezoek had gebracht aan den bouwkundige Muilwijk, die aan den Overtoom woonde. De heer Muilwijk, door de politie ondervraagd, verklaarde, dat terwijl hij zich even van zijn kan toor verwijderd had, hij werd opge scheld. De heer Busch antwoordde en toen de heer Muilwijk even daarna terugkwam, zeide de heer Busch hem, dat hij (Busch) was opgescheld en dadelijk weg moest voor een dringende zaak. Daarop vertrok hij en is nimmer weer gezien. In deze geheimzinnige verdwijning, ruim negen jaren geleden, werd niets meer vernomen. Toch hield de centrale recherche dit geval in het oog, temeer waarvan verschillende zijden haar in lichtingen werden verstrekt, gaande in één en dezelfde richting. Vrijdag achtte zij den tijd gekomen het onderzoek te beginnen achter het perceel vanwaar men, toen de oliekoop- man Busch er een bezoek bracht, zijn spoor bijster werd. Stelselmatig werd de bodem achter het perceel 25, waar de ingang is van de garage, die er vroeger was gevestigd, ondergraven. Zaterdagmiddag met een sensatio neel gevolg. Onder den beganen grond, ongeveer 60 cM. diep, werd een pak kist gevonden, waarvan de afmetingen zijn pl.m. 90 cM. bij 60 cM. en 50 cM. diep. Daarin werd een liggend geraam te gevonden met opgetrokken knieën en met de kleederen aan met de jas aan, de schoenen en de andere Wee ding aan een der vingerkootjes stak .een zware gouden ring met forschen steen en op de das een gouden speld. In de overjas waren de initialen A. C. B. bij wijze van monogram op den binnen2?fe aangebrachtportemonnaie noch bankpapier werd op het lijk ge vonden. Door de beide sieraden den gouden ring en de dasspeld, achtte politie en justitie de identiteit voldoen de vastgesteld, Ter plaatse ingedrukt. Zij overleed na enkele oogenblikken. r* 4 I FKXSO. I - -i,

Friso nl | 1925 | | pagina 1