-1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Wacht niet te lang No. 4. ZATERDAG 24 JANUARI 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Ut Starum, DE LEUGENBANK. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws REDENAARS Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. 1 - - J. W. DE JONG 1 i Rn mennich doagen nog daarna, Hing daar net as en nevel, Maar wat die vremdeling betrof, Raar, werd daarover praat, Was dat de kwoaye seis niet weest, Dan vast zien kameraad. En aaklik benaude stank Van düveldrek en swevel. Daar kwamen destiids, net as nou, De lui dan ok te kletsen, En net as ’t nou ok wel ris gaat Maar vrij wat op te zwetsen. Daar stond, naar ik as kien wel hoorde ’k Zal maar beginne bij ’t begin, By ouds, hier ok haast net zoo’n hüsjen, Maar dan met deur en vensters drin. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toe gezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het jaar 1925 dat zij die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen ééne maand na de uitrei king der aanslagbiljetten schriftelijke behooren in te dienen bij hun college. Workum, den 17 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgemester. A. DE VRIES, Secreteris, De schrik die sloeg de lui om 't hart, Want met en raar gerucht, Vloog met de vensters en de deur Ok die kerel in ’e lucht. Moar sont die tiid. wirdt anders hier Heel niet meer vloekt en logen, As dat zoo waer, was dit gebou Ok wel de lucht invlogen. De andre morgens, vonden ze, Ja de boksen van zien broek, Zien rüge mutze en en leers, Maar ’t andre bleef te zoek. Oer 't nije Ijocht, oer hongerlean, Oer einebourkjen om 't bistean, Oer telegrammen sunder trie, Oer hjerring en oer mosselsie, Oer hoazen en oer simmertwirren, Dy men it Ijeafst mar sjocht fen fleren, Oer dwaling en oer suvre lear, Oer beste doomnys en sa mear, En, lyk as hast wol is to tinken, Oer reade en skiere iel en pinken. En soms, al komt det selden foar, Wirdt praet oer ’t waer ef oer en oar. Fen alles komt hjir yn bihanling, Mar werom ’t hüske yn ’e wanling De leugenbank as namme fiert ’k Ljeau net, det men det dalik riedt. Nou, ’k freege en aide knaep dernei En dit wier’t hwet hy hjirfen sei Want prate dat die kerel kon, Is waar bepaald en wonder. Maar liege was ok ’t end van weg En ie vloekte as en dragonder. lande uit te noodigen tot een bijeen komst te Utrecht op een nader te be palen dag in Februari ek„ teneinde te geraken tot oprichting van een Centraa l Comité, dat plannen zal beramen om aan Hare Majesteit de Koningin en Haar Gezin, namens de gezamenlijke Oranje-vereenigingen, een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden, ter herinne ring aan Haar Zilveren huwelijksfeest op 7 Februari 1926. De onbewaakte overwegen. Landbouwer H. te Dinxperlo, wilde met zijn wagen langs een onbewaakten overweg passeeren, toen de trein nader de, welken hij niet had opgemerkt. Zijn wagen werd door de locomotief gegre pen en totaal vernield. Zelf kwam hij met den schrik vrij. Van diamantbewerker tot doctor. Nadat in de Aula der Amsterdam- sche Universiteit de heer A. Abas zijn Fransche proefschrift met stellingen over experimenteele phonetiek verde digd had, w?rd hij gepromoveerd tot lende reizigers, die naar Weenen en De promotor, prof, Salverda de Grave Rusland moesten doorreizen misten evenwél de aansluiting piet den trein. Andere passagiers misten de verbinding met Hamburg, vanwaar zij met de boot derHamburg-Amerika-lijn naar Amerika zouden gaan. Latere berichten melden dat de Ar changel na lossing van stukgoederen, vlot is gekomen en de haven binnen gebracht. Zoo beurde ’t op en avond ok, ’t Waar laat al, in ’e hêst, Dat elk die kon, hier opper zocht, De wiend waar pal südwest. Doe voerde en vremdling hier en toal, houden en jreeft een volledig bekente- Je süden er van besouwe En die ’t anhoorde, ging dan ok De grize over de grauwe >De Hollandsche Molenenz. een Dedrag van f300 voor restauratie be schikbaar gesteld, terwijl daarboven nog een rijkssubsidie van f350 voor hetzelfde doel is verleend. Er is alle kans dat deze korenmolen, zoo schilderachtig gelegen in de Ooste- ijke Eng nabij het parochiekerkje, in een landelijk gebleven omgeving ook weder in exploitatie komt, daar een bloedverwant van den laatsten molenaar namiddags in een café was geweest, het windmaalbedrijf naast de machinale maalderij weer wil uitoefenen. De opbrengst der posterijen. De opbrengst van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over 1924 is bijna zes millioen gulden grooter dan over 1923 en f4.5OOOOO hooger dan de raming. maar ook weer vertrokken was. Sedert reeft men niets meer van hem gehoord. Zilveren huwelijksfeest H. M. de Koningin. De Vereeniging «Koninginnedag Utrecht, heeft het voornemen opgevat om alle Oranje-vereenigingen in den Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Die waren goed ontkomen, IDie hè (suks waer doe nog 't gebrük) Voor ’e schrik en slukje nomen. Zij hebbe noa verloop van tied, Voor 't ouwe hüsje ’n nij weer boud, Doch zonder deur en vensters drin Dat hè ze doch niet weer betrouwd. WORKUM. Verwijzende naar de advertentie voorkomende in dit blad vermeldende dat als spreker, de Heer W. H. L. Nauta voor de transportar beiders alhier zal optreden m een openbare vergadering, roepen wij alle arbeiders op deze vergadering te be zoeken. Daar de Heer Nauta geen onbeken- is op het gebied van vakorganisatie, zal een gang naar deze vergadering zeker worden beloond. Het Bestuur. t blykt dus, de namme leugenbank, det it oan en frjemd to tankjen, Roar ien dij flokt en swart ef liegt, Is 't er nou grif net to bankjen. Carusol, 30 cent per doosje. De tooverpastille Bij uw Drogist: J. W. DE JONG - Markt nis afgelegd. Hij zal ;ter beschikking worden gesteld van de justitie te ’s-Her- togenbosch. De toestand zorgwekkend. Ontvluchte krankzinnige. De heer B., uit Eindhoven, met zijn auto op weg naar Nijmegen, raakte vóór Grave, tengevolge van den mist den weg bijster. Aan een vrouwtje op den weg vroeg hij de goede richting. «O, ja wel, als ik mag meerijden in den auto I Zij stapte in en zat wat parmantig, terwijl zij den weg wees. Op een gegeven oogenblik wees ze met den vinger een af hellende weg aan, en riep: «Hier, hierl*, gevolgd door den uitroep: «Nu gaan we samen aootje varen 1< Gelukkig dat de be stuurder zijn tegenwoordigheid van geest behield, want juist vóór de Waal ton hij het stuur nog omgooien. Personen, die in de nabijheid waren en het hachelijke van den toestand radden gezien, kwamen toeloopen. En wat was nu de toedracht Het vrouwtje was een ontsnapte uit het Rijkskrank- zinnigengesticht te Grave, waarheen ze dan ook werd teruggebracht. Spoorloos verdwenen. De arbeider G. J., aan den Harlin- ger straatweg, tusschen Herbaijum en Groot Lankum onder Franeker, is sinds het begin der vorige week spoorloos verdwenen. Hij is des Maandags met 1’40 op zak, waarmede hij een ploeg voor een ander zou betalen, naar Har ingen gegaan. Toen hij des avonds aat nog niet terug was, is zijn buur man, de melkrijder P., op verzoek van zijn vrouw, naar Harlingen gegaan. Deze vernam aldaar, dat J. des Mishandeling. Zondagavond heeft op den provin cialen weg onder het gehucht De Bokt, in de Gemeente Son, tengevolge van een woordenwisseling tusschen een ze vental fietsers en twee wandelaars een vechtpartij plaats gehad, waarbij een der wandelaars zoodanig geslagen is, dat hij, over de tramrails struikelend, ter aarde viel. Daarna begonnen de zeven aanvallers hun slachtoffer te trappen, waarna zij blijkbaar daarmede nog niet tevreden, een mes te voorschijn haal den, waarmede hem twee diepe lange sneden over den linkerschouder werden toegebracht. Zoo lieten de lafaards den man, badend in zijn bloed, aan zijn lot over en verdwenen per fiets, in de richting Eindhoven. De kameraad van het slachtoffer was inmiddels in de richting Son gevlucht om de politie te waarschuwen. Ook dr. Goyarts, van een en ander in kennis gesteld was spoedig ter plaatse om den mishandelde per auto naar het ziekenhuis te Woensel over te brengen Het slachtoffer zag er vreeselijk toe getakeld en bebloed uit. De twee sne den die hem waren toegebracht, bleken elk 38 cM. lang te zijn en circa 2 cM breed. Zij liepen van den hals, vlak naast den ruggewervel over het linker schouderblad. De politie begon direct een s Zekere L. O., uit St. Oedenrode, fabrieksarbeider, ongehuwd, 24jaar oud, werd als vermoedelijke dader aange- Laffe daad. Te Dalen is bij den landbouwer H. K. de waterput onbruikbaar gemaakt door er petroleum in te werpen. Pech van een inbreker. Niettegenstaande eenige personen in de nabijheid werkzaam waren, heeft Zaterdagnacht een inbreker kans ge zien in het woonhuis van den heer F. Eikelhof, veevoederfabrikant en olie slager aan het Weesper Zandpad te Weesperkarspel, in te breken. Door indrukking van een ruit aan den achter gevel had hij zich toegang tot de keuken verschaft, die hij echter, daar alle deuren gesloten waren, niet ver laten kon Hij wist de woonkamers echter' te bereiken door ’n raam op te schuiven. In de kamers heeft hij, naar de Tel. meedeelt, alle kasten onderst- joven gehaald en het zilverwerk ge reed gelegd om mede te nemen. Hier toe is het evenwel niet gekomen, daar hij in zijn werk gestoord werd. Toen hij n.l. ook op de bovenétage een onderzoek instelde en de slaap kamer van de dochter geïnspecteerd had, werd deze plotseling wakker en zag zij nog juist den man de kamer verlaten. De luide hulpkreten der dochter des huizes, joegen den man ijlings op de vlucht, waarbij hij een prong heeft genomen door het raam groote vereenigingen als «Heemschut*, der voorkamer. Gebleken is, dat de inbreker twee uur in de woning van de familie E. moet vertoefd hebben. Door zijn over- laaste vlucht, moest hij alles wat reeds daar lag om gekaapt te worden achter- aten. van het slachtoffer is doctor in de letteren tü wijsbegeerte. De promotor, prof, Salverda de Grave wees er in zijn toespraak tot den jon gen doctor op, hoe deze met bijzon dere maatschappellijke moeilijkheden te kampen had gehad om den doctors graad te behalen, Hij sprak de hoop uit, dat dr. Abas volledige voldoening streng^onderzoek naar cle daders. moge vinden van zijn toetreden tot de wetenschap, waarnaar hij zoozeer ge haakt had. Aldus sprekende doelde de hooglee- raar op ’t zeer ongewone feit, dat de heer Abas zich in den tijd van acht jaren van eenvoudig diamantbewerker tot deze wetenschappelijke hoogte heeft opgewerkt. Hij heeft eenige maanden geleden op een prijsvraag der Gemeentelijke Universiteit reeds een gouden medaille behaald. Onder den trein geraakt. Dinsdagavond wilde op het perron van het station Amersfoort mej. G. Bot uit Utrecht in den in beweging zijnden trein naar Utreeht stappen. Zij had raar 6-jarig dochtertje aan de hand. Ze kwam te vallen, het kind geraakte onder den trein en werd on middellijk gedood. De moeder is op last van een ge neesheer naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij met inwendige kneu zingen is opgenomen. Haar toestand is niet zorgwekkend. Een Gooische molen behouden. De uit het midden der 18e eeuw dagteekenende windkorenmolen te Bla ricum, een der typische molens van historischen bouw, sedert eenige jaren ongebruikt en in diep verval, zal her steld worden. Dank zij den pogingen van «Blaricums Belang* is er door de De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- j nement belahgrijk lager. j De wiend die bulderde ’t ut, ’t Ging waeye en vloeke om ’t hardste Do kwam daar onverwacht een knal As süd heel Stavren barste. Dy Starum ynkomt oer ’e slüs, Sjocht rjochts, en lyts en neazich hüs, En hüske det, as ’t sprekke koe, En frjemd hiel hwet fbrhelje scoe Fen hwet hjir barde foar en nei, Gjin minske kaem ’t deryn binei. 't Koe prate, oer aide tiid en nije, Oer bange dagen en oer blije, Oer nocht en wille tige swiet, Oer bittre soarch en fel fortriet. Mar oars, it fait en frjemd net op, Hwet yn dy ring fen prümkesop, Det lytse hüske der betsjut, En hwet deryn forhanle wirdt. Foar Jan en alleman stiet ’t ré, En nachts en deis ist frij entrée, Det lykwols faek en hele toer is Om’t er net stees romte oer is. Foaral as 't waait, ef reint det ’t east, De Staversen, die bleven heel, Den het it de klandiesje meast Fen skippers, fiskers en fen ljue, Dy oan de slüs mei hjar bedriuw, En karig stikje brea bespinne. Al is ’t foar sokken net allinne, Hwent elts het der itselde frij, Koartom de hiele boargerij Mei as hja wol, der wysdom siikje, En kin hjar kinnes der forrykje. Dit het it boppe ’n tsjerke foar Det elts syn tink der sizze doar, Wol elts der den mar by bitrachtsje, Dy keast dy moat de bal forwachtsje. ’k Ljeau, it wier siker net forkeard, Waerd op 't gemeentehüs sims heard, Hwet oardiel hjir de rie wol het, Oer hwet men der op ’t fjurke set, Natuerlik, wirdt er üteraerd Oer fiskjen meast en farren praet, Oer steand ef eak oer driuwend want. Ho it er sims by 't heljen spant, Oer eb en floed, oer minne tijen, Oer banken dy men het to mijen, Oer Jetske droech, oer Sjouke rêch, Mar eak oer pieken tsjin ’e lêch, Oer bakte bot, oer riike spjirringen, Oer hwet er sa al bart op Wjirringen Oer goeije teelten en oer minne, Oer 't djüre brea en sa hwet hinne. Oer hinnen en oer bourrelést, Oer hwet er sit oan trouen fêst, Oer rie en depeteerde staten, Oer pinaioen ea arbeidikaerten, De stranding van de Archangel. De stranding van de Archangel op de Zuiderpier bij Hoek van Holland doet terugdenken aan de Berlin-ramp nu een 18 jaar terug. Op bijna dezelfde plaats waar de Berlin strandde, zit nu de Archangel, en ’t blijkt onmogelijk het schip af te brengen. De passagiers zijn gered. Toen de stranding plaats had, sliepen de passa giers nog, zij werden gewekt en verna men dat zij niet konden landen, daar het schip vast zat. Dank zij de gerust stellende mededeelingen van de be manning bleven allen vrij kalm. Van een consternatie was geen sprake. Een kapitein van een ander stoom schip, die de reis met de Archangel meemaakte, deelde aan de N. Rt. Ct. mede, dat de Harwich-boot in plaats van rechts een der boeien bij de Zuider pier links was gepasseerd. Toen dit bemerkt werd gooide de kapitein van de Archangel het roer om. Het was evenwel te laat om een aan den grond varen te voorkomen. Dinsdag ongeveer 12 uur, zes uur na de stranding, toen eenige malen vergeefs was getracht het schip vlot te brengen, werd besloten de passagiers en hun bagage te landen. In groepen werden zij met eenige booten naar Hoek van Holland gebracht. Verschil- Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 31 Januari 1925 des voormiddags 11 uur, bij publieke inschrijving verkoopen het op stam staand RIETGEWAS op het perceel Gemeente Workum, Sectie B no. 360, kadastrale grootte 1 H.A. 51 A. en 20 cA., gelegen in den hoek van den Hindelooperdijk en den Slaper dijk nabij de stad. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 22 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. It lyke en hiel bitrouwde man, Dy my ’t stik forhelle, Komt it to pas den mei elts frij Hjir dus fen foart fortelle. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ■I U ’n BRIL of LORGNET H aan te schaffen Voordeelig en goed kunt u terecht bij A Markt Workum V t FRXSO.

Friso nl | 1925 | | pagina 1