Nieuws- en Advertentieblad Geuren smaak nergens als 1 bij Pepermunt Pindas kwiiwt puik; Goedkoop en goed GASBEDRIJF - WORKUM voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. KwRttn 'HeD a^8 Hl i\ if ui tu andere Reopen Leest de Advertentiën in dit Blad Zult gij nog steeds te veel voor Uwe bril betalen? M Wanneer ge in Uwe woonplaats O I J. W. DE JONG I met 20 et. per H.L. VERLAAGD en zijn dan als volgt: Grof f0.95 per H.L. ZATERDAG 31 JANUARI 1925 No. 5. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. i SMSaHBB prijs LAAG, TROMP, Sneek t t TROMP, Sneek Geklopt fl.10 per H.L. Parel f 0.85 per H.L. REDENAARS? Bakkersnachtarbeid Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. TROMP, Sneek n Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Tot plaatsing van ai, n Eiken dag electrisch gebrand. I billijk kunt koopen I 1 Vraagt eens bij: Markt - Workum zijn vereenigd in de 6-cents SIGAAR Jordaens (elegant model). Vraagt ze den winkelier. Tegen fabrieksprijs bij De prijs der Advertentiën J Is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, J 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. van zeer een gevoelden. Tenslotte huisraad in een onbewoonbaar ver klaarde woning onderdak gebracht. Naar de Tel. verneemt, zal in den gemeenteraad over deze zaak worden geïnterpelleerd. De strijd tegen de winkelsluiting. De Amsterdamsche politie belet in enkele buurten, speciaal in de Over- toombuurt en in het Admiraal de Ruy- terkwartier, het publiek na 8 uur den toegang tot de winkels, die, ondanks de verordening op de winkelsluiting, toch open blijven. Dit heef; reeds tot eenige onverkwikkelijke scènes aanlei ding gegeven. Zoo is Donderdagavond op den Admiraal de Ruyterweg een heel relletje ontstaan. Zooals de be trokken winkelier mededeelde, was in dit geval een bokking de oorzaak van de herrie. De zaak zat zoo. Een juf- trouw kwam om kwart vóór twaalf een bokking koopen. Een winkelier mag bestellingen aannemen en uitvoeren. De bokking viel op den grond, en Met ingang van 1 FEBR. a.s. worden de prijzen der COKES Voor bezorgloon kan 15 ct. per H.L. in rekening worden gebracht. De verzanding van de Lemster haven. De verzanding van de Lemster ha ven dezer dagen hebben tal van schepen en booten vastgezeten en zijn slechts met groote moeite weer los gewerkt wordt volgens de >N. Frie- sche Ct.< in verband gebracht met de plaats hebbende Zuiderzeewerken. In den zeebodem bevindt zich n.l. een leemsoort die, zoodra ze aan de lucht wordt blootgesteld, gehard wordt. Deze leem benut men thans voor het aanleggen der dijken. Het uitgraven der leem heeft echter tengevolge, dat de bovenste zandlaag losgewerkt wordt en dat dit zand door de N.W. winden naar de Lemmer wordt gespoeld. Hier mede is dan ook het tijdelijk karakter van de »verzanding< der haven ver klaard. Naar het blad verneemt, ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur om aan elk schip, dat hulp noodig heeft, deze direct te verleenen. Verder worden er reeds pogingen in het werk wijze toch allerlei verkocht wordt in café’s. Zoo wist hij een caféhouder te noemen die per dag 60 pond paling besteld heeft. In vele café’s in volks buurten wordt ’s avonds allerlei visch verkocht. De groenteboer, melkboer en kruide nier verkoopen in vele wijken overdag ook al rolmops, haringen, enz. »Ik moet het dus wel van den avondver- koop hebbent, aldus deze winkelier. Een zonderlinge nachtwaker. Zooals dezer dagen reeds is gemeld was tijdens het justitieel onderzoek, dat was ingesteld naar aanleiding van het ge val op den Westerdoksdijk te Amster dam, waar een aanslag zou zijn gepleegd op een nachtwaker van het goederen station der Nederlandsche Spoorwegen, het vermoeden gerezen, dat van een aanslag geen sprake was. De man, dien de nachtwaker als dader had aan gewezen, en die deswege was gearres teerd, is dan ook zooals men weet, weer op vrije voeten gesteld, nadat zijn on schuld aan ’t geval was gebleken. Thans meent de justitie als vast staande te mogen aannemen, dat het verhaal van den nachtwaker geheel op een verzinsel berustte. Op den avond van den aanslag had hij het doen voorkomen, dat hij uitgeput was door het bloedverlies. Al spoedig bleek, dat het zoo erg niet was en dat de wonden niet veel hadden te beteekenen. Ook kwam nog aan het licht dat de nachtwaker er zonderlinge opvattin gen op na hield en dat hij zich aan practijken schuldig maakte, welke met zijn functie niet overeenkwamen. Hij moet meermalen zijn loon hebben op gemaakt te eigen pleziere, zonder aan zijn gezin iets af te dragen. Op den avond van den aanslag was weer het geld op, De nachtwaker schijnt het nu te hebben willen doen voorkomen, dat hij beroofd was en daarom had hij een »aanslag< in scène gezet. Hij had daarbij het krasse middel te baat genomen, om zich met zijn eigen revolver te verwonden. Blijkbaar had hij den thans vrijge laten arrestant op den dijk gezien en hem maar op goed geluk als de dader aangewezen. De nachtwaker is thans zelf in arrest gesteld onder beschuldiging van val- sche aangifte en wederrechtelijke vrij- heidsberooving. Het was immers door zijn toedoen, dat een onschuldige in verzekerde bewaring werd gesteld. Vroege lente. Metselaars, die bezig waren met het herstellen der R. K. kerk te Hengelo (O.) vonden reeds een nest van een torenkraai waarin een ei lag. cours en tentoonstelling van landbouw werktuigen staan namelijk voor deze dagen op het programma, waarin verder door historischen optocht, muziekuit voeringen, afsteken van vuurwerk etc. voor voldoende afwisseling en passende avondvulling is gezorgd. Het historisch karakter der feeste lijkheden zal meer in ’t bijzonder naar voren worden gebracht, door de op voering van een openluchtspel, waar voor de heer IJ. S. Schuitmaker een nieuw Friesch stuk heeft geschreven, dat met het onderwerp der herdenking verband houdt. Verder zal de stad ge durende deze feestdagen in een feest- kleedij worden gestoken, waarbij o.a. een deel van oud-Sneek in zijn voor malige gedaante van voor eenige eeuwen herwaarts zal zijn te zien. Voor de langademige en uitgebreide voorbereidings- en uitvoeringswerkzaam heden van een en ander zijn een acht tal commissies met tezamen 60 leden gevormd, die vóór 15 Febr. hun uit gewerkte plannen met kostenbereke ningen aan het hoofdcomiié zullen voorleggen. Financiering, reclame, stadsversiering etc. vinden alle afzonderlijke beharti ging bij ten deze deskundige commis sies, die uit de desbetreffende organi saties daarvoor zijn gevormd. Onder presidium van den Burgemees ter zal een eere-comité worden gevormd. Van officier tot kloosterling. Woensdag heeft te 's Hertogenbosch in de kerk der paters Redemptoristen een merkwaardige gebeurtenis plaats gehad, schrijft het »Hbl«. Daar werd n.l. de 1ste luitenant der grenadiers A. J. Piron als kloosterling in de Con gregatie dier paters opgenomen, welke plechtigheid door tal van vrienden en verwanten, mitsgaders vertegenwoordi gers der Roomsche Officieren- en Onderofficierenvereenigingen, werd bij gewoond. In officiersuniform groot-tenue trad de postulant voor het altaar, waar hij verzocht in de congregatie te werden opgenomen. Daarna had de inkleeding plaats waarbij de militaire uitrusting verwisseld werd voor het grauwe ordekleed. Knielend voor een Maria-beeltenis bood de officier de Moeder Gods zijn degen aan, welke van nu af aan zal zijn vervangen door een rozenkrans. Carusol, 30 cent per doosje. De tooverpastille Bij uw Drogist: J. W. DE JONG - Markt gesteld, om spoedige opruiming der ondiepten te bevorderen. Waarschijnlijk zal er zeer binnenkort met baggeren worden begonnen. Ongevallen. Dinsdagmorgen is juffrouw F. van D., in een woning in de Pioenstraat te Rotterdam, waar zij op bezoek was, over een brandend petroleumstel gestapt met het gevolg, dat haar kleeding vlam vatte. Zij vluchtte de straat op, waar men de vlammen doofde. Met ernstige brandwonden is zij naar het ziekenhuis gebracht. Maandagavond is de werkman T. van Papeveld, Oosterstraat te Vlaardingen, toen hij werkzaam was bij de Coöp. Kunstmestfabriek aan den Parallelweg aldaar, uitgegleden en daarbij onder een lossingstoestel geraakt. De onge lukkige werd hierdoor onmiddellijk ge dood. De landbouwer H., die Maandag de markt te Ede bezochten in een koffie huis een rolmops gebruikte, is in een augurk gestikt. Dinsdag heeft te Forkum op de constructie werkplaats Vriesrobbe en Co. een ontzettend ongeval plaats gehad. Een zware ijzeren mast viel plotseling omlaag, waardoor de werkman H. P., uit Hoogland, niet vlug genoeg zich verwijderende, onder den mast geraakte, zoodat zijn hoofd deerlijk verminkt werd. Hevig bloedend werd de man opgenómen en naar het ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor zijn leven. De zachte winter. Het Meteor. Instituut te De Bilt deelt mee, dat in de maand December de temperatuur gemiddeld bijna 1 gr- boven normaal was, dat de hoeveel, heid neerslag 47 m.M. bedroeg tegen 61 m.M. normaal en dat we gemiddeld 391/s uur zonneschijn hebben gehad tegen uur normaal. Jubeljaar in Sneek. Het jaar 1925 belooft voor Sneek jubeljaar bij uitnemendheid te worden. Na de feestelijke herdenking in het voorjaar van het 525 jarig bestaan van 't huidige Gymnasium als inrichting van voorbereidend hooger onderwijs, is voor den zomer een grootsch opge zette herinneringsactie op touw gezet ter herdenking van het feit, dat met 1925 voor Sneek een zich in opwaartsche lijn bewegende groeiperiode van 4 volle eeuwen wordt besloten, waarin ’t stedeke van 1294 sinds zijn bevordering tot vrije Koopstad in 1525 allengs zijn huidige positie van welvarend centrum voor handel, nijverheid en landbouw in Frieslands Z.-W.-hoek heeft weten te veroveren. Om dezen mijlpaal in Sneeks eco nomische ontwikkeling een blijvende plaats in de volksherinnering te geven meldt de »L, Crt.«, is een uitgebreide feestviering ontworpen, voor welker uit voering de voormannen van het nijvere deel der Sneeker bevolking in al hare geledingen en geestesrichtingen de handen eendrachtig ineen hebben ge slagen. Drie volle dagen zullen met uitvoe ring van het rijk gevarieerde feestpro gramma zijn gemoeid De eerste dag een Dinsdag zal om acht uur in den voormiddag met klokgelui wor den ingezet. Om 10 uur zullen de feesten door den Burgemeester offici eel worden geopend, waarna een om megang door de stad zal worden ge maakt en tenslotte een ringrijderij met oud-Friesche sjeezen en oud-Friesche kleederdracht worden gehouden. De tweede en derde dag zijn voornamelijk voor de afdeeling Sneek* der Frie- sche Maatschappij van Landbouw ge reserveerd. Veekeuring tuigpaardencon- is de vrouw met haar een onbewoonbaar De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat hij de aanvraag van JOUKE DANTUMA, om vergunning tot het verrichten van bakkersnacht arbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, in perceel wijk C, no. 32, op 23 Januari 1925 tot 23 Januari 1926, heeft toegestaan. Workum, den 23 Januari 1925. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. dat hij om 2 soms slechts voor verkocht. Openlijk voeren de winke liers hun strijd, en het is voor hen des te pijnlijker, dat op clandestiene Donderdag slechts f6.85 in kas kreeg, nu het publiek ’s avonds niet meer in den winkel mag, Hoe weinig de win kels op verkoop overdag aangewezen zijn, blijkt nog hieruit zegt de «Tel.* hij om 2 uur 's middags slechts voor een gulden heeft Wegenverbetering. Op uitnoodiging van den A. N. W. B. is te Den Haag een wegen congres gehouden, waar door verschil lende sprekers de urgentie van het vraagstuk van wegenverbetering werd aangetoond. De voorzitter, de heer Edo Bergsma, ried de vorming van een nieuwe ver- eeniging voor dit doel af. Laat ieder, zoo zei spreker, op eigen hand, op eigen wijze, op eigen tijd zijn voor lichting geven, zijn roepstem doen hoo- ren, zijn noodklok luiden. Van alle kanten moet de openbare meening zich doen hooren die stil wil zitten moet van alle zijden besprongen en gepord worden, wie echter werkzaam wil zijn, vinde aan alle kanten instemming, me dewerking bijval. Geen zieke, onmach tige soort van Roads Improvement As sociation, maar een krachtige, levende nooit stilzittende actie van allen kant. Dat is wat wij meenen dat thans helpen kan. Wanneer er weer samenbrenging van belanghebbenden noodig is, zal bij den A. N. W. B. het initiatief zeer zeker niet ontbreken. Wegens huurschuld op straat gezet. De vorige week werd te Maastricht een vrouw met haar twee kinderen, die, hoewel steeds prompt betalend, eenmaal in gebreke was gebleven de huur te voldoen, op last van de eigenares der woning, de weduwe G. W. te Luik, 'op straat gezet. Ge durende vier dagen en vier koude nachten heeft de vrouw met haar heele „hebben en houen” op straat door gebracht. De sympathie met het eigen aardige geval uitte zich in den vorm vele gaven der omwonenden, die met het vrouwtje, wier man in krankzinnigengesticht zit, mee- Zilveren huwelijksfeest der Koningin. Zooals reeds gemeld, heeft de Utrechtsche Vereeniging koninginne dag* het plan opgevat om H. M. de Koningin op Haar aanstaand huwe lijksfeest een huldeblijk aan te bieden, zulks met medewerking van zoo moge lijk alle Oranje Vereenigingen in Ne derland. Derhalve een huldeblijk van de gezamenlijke vereenigingen, welke ten doel hebben de liefde voor ons Vorstenhuis aan te wakkeren en te behouden. Uit de tal van ingekomen betuigin gen van adhaesie, als gevolg van de berichten in de pers en van het aan alle Oranje Vereenigingen in den lande gerichte rondschrijven bleek ten volle dat het plan bij het Nederlandsche volk een algemeene instemming heeft ge vonden. Het voornemen bestond, de verschillende Commissarissen der Ko ningin te vereenigen in een Eere-Co- mité en verder voor elke provincie een commissie te vormen ter inzameling van de bijdragen, met dien verstande, dat zoo mogelijk de provinciale leiding zou berusten bij een der in die pro vincie op den voorgrond tredende Oranje Vereenigingen. Brand in een schip. Maandag ontstond brand in het ruim van een boot der N.V. Van der Schuyt, liggende in de havenkom te Eindhoven. De machinist raakte daarbij in brand en geheel in vlammen gehuld verscheen hij op het dek. Spoedig toegeschoten bootwerkers lieten hem geheel onder water duiken. Hij had ernstige brand wonden bekomen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De onbewaakte overweg. Te Haelen is een paard met kar bij een onbewaakten overweg door een goederentrein vermorzeld. De voerman bleef ongedeerd. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. steeds voor oogenblikkehjke levering in iedere hoeveelheid concurreerend bij het SPECIAAL ADRES toen de winkelier de visch wilde op rapen, en buiten den winkel kwam, werd deze (de winkelier) door twee agenten, die op post stonden ge grepen, en hem werd meegedeeld, er niet weer in te mogen. Over het halen van een jas ontstond weer een hand gemeen, waarbij de kleeren van den zoon des winkeliers gescheurd werden. De bewuste winkelier, een bokking- handelaar heeft nu reeds 21 bekeurin gen. Een andere in een dwarsstraat in dezelfde buurt heeft 4 en zijn vrouw 2 processen-verbaal. Deze wees er op dat de winkeliers voor hun brood strij den. Als een bewijs hoezeer voor hem en zijn collega’s avondverkoop een le venskwestie is, deelde hij mede, dat hij Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. S Ingezonden stukken Don- X derdags voorm. in te zendeu. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. 3 1 FRISO. t

Friso nl | 1925 | | pagina 1