Nieuws- en Advertentieblad Pepermunt is zuiver en medicinaal BRILLEN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Koorts- «d Kamer-thermometers J. W. DE JONG De trochbraek by Warkum yn Febrewaris 1825. t No. 7. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Tromp, Sneek ZATERDAG 14 FEBRUARI 1925. Plaatselijk Nieuws Aanbesteding. ■-■■== Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Tromp, Sneek p.s. my en alle andere soor- oor laak het het r te ge- loch zoo het: wijl hier Lem- r de een >cht- leer irna ordt •dee sten van rtoe ordt aar- het oen :de rer- toe- oor ge- be- eze »rk- der ren dis- tste zen een lag een reerend bij ;aak den den ting nus, toe- den dat o in oor- ler- wel dat idat tan- van one cht, ger In den de het zou ren, 'Pig W. •cht de gte zal ;rip □es eds pan ens wil- oen benevens alle soorten koopt U voordeelig en goed bij Markt - Workum iag car- Lo- last ich- ige- )nt- •oft, zal oog lip- ran •ge net tar- bei- •en- sen len de- bij der- aris Ires ren ting ond ver ging der dijk ing- iren i zij de dke ge- jod- De prijs der Ad verten tien is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. t Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, S 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. X hja sprieken ek nog ’n boer, eiken o tocht, c de positie der vrouw in de tegenwoor dige maatschappij en het voor ieder onzer zoo belangrijke vraagstuk der iet Bestuur der V. D. K. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- i derdags voorm. in te zenden, i Advertentiën tot uiterlijk Don- i derdagsavonds, uitgez. familieber. like tastan üterden. Fen üt Warkutn gong men mei preammen, jagten en boaten de ün- TWTP 6-cents SIGAREN „JORDAENS’en,,CARUSO’’ vallen bijzonder in den smaak. Geen wonder! Vraagt ze den Winkelier. Engros Tromp, Sneek. Enorme keuze Sigaretten. ek nog wol it ien en oar foar ’t Ijocht bringe kinne, det fen net to algemiene bekendheid is, it scil do net oan fijten en bannelingen mankearre hawwe dy it opteikenjen wirdich wierne. NETRAM. de aide dyk lans kamen, mei fé, hüsrie ensf. ünderdak by de Warkummers krigen. Men koe sjen det de minskelijke natür for folie goede en eale dingen yn steat wier, hwennear wiere neisten- Ijeafde hjarren driuwd, om üngelokkige en earme stakkers wol to dwaen en to forsoargjen mar ek foun men hjir, krekt as oeral, ljue dy 't allerearst en meast bitocht wieme op eigen foardiel en gemak, ja seis, dy 't hjarren eigen ik, op koste fen hjar nevenminske, sochten goed to dwaen. Mear as tüzen stiks fé founen yn W. ünderdak en koene opborgen wirde de waag, stallen, skuarren en pakhüzen waerden rejael ófstien, wiles ek de en fen hjar gerak Warkum, 5-2-’25. Ien en oar helle üt it bikende boek fen van Leeuwende Vrije Vries en hwet aide minsken my fornijden. Een pleidooi voor ’t behoud van Zilverbons. Onder ’t vele nieuwe dat de oorlog ons bracht, behooren ook de zilver bons. Eerst leek ’t ons wat gevaarlijk die kleine papiertjes ze konden zoo gemakkelijk zoek raken maar al spoedig waren we er heelemaal aan gewend en moesten erkennen, dat 't papiergeld vele voordeelen heeft. De Kamer van Koophandel te Rot terdam dringt er bij den minister op aan, om, nu de tijden weer normaal zijn, toch de zilverbons te handhaven speciaal de rijksdaalder is de Ka mer lief. Vooral voor wie ’t geld op zak draagt is de papieren rijksdaalder dikwijls aangenamer dan de zware zilveren. De Kamer meent te weten, dat vooral de winkeliers prijs stellen op ’t behoud van de zilverbons. En vooral wanneer in groote bedragen groot geld in klein geld moet worden gewisseld men denke aan week- loonen, uit te betalen in de scheep vaart en industrie is het papieren geld gewoonlijk meer gezocht dan het zilveren. Maar, besluit de Kamer, ’t papier moet veelvuldig vernieuwd worden. Immers, omdat de zilverbons slechts een laag bedrag vertegenwoordigen, gaan ze veel meer van hand tot hand aan de gewone bankbiljetten. WORKUM. Benoemd tot Concierge in het Lokaal rRehoboth” G. de Vries en Echtgenoote alhier. In de plaatselijke Commissie voor den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm (instituut uitsluitend bestemd voor het keeren van revolutionair geweld) hebben zitting genomen de heeren A. Wagenaar Azn., Voorzitter. S. H. Jelgersma, Secretaris. Y. Wielinga, plaatselijk Commandant. Ds. A. A. Dönszeïmann. Ds. E. C. van der Laan. Dr. Y. Hiemstra. B. Y. Wielinga. G. G. Posthumus. D. G. Boontje. Wij vestigen bij dezen de aan- •olitieke rede van ;ker-Nort, waarvan dacht der kiezers op de in dit blad aangekondigde J-- Mevrouw Mr. Bak: wij by ervaring weten, hoe zij op hel dere en bevattelijke wijze, wars van opwindenden, politieken harts- de brandende kwestie’s van dezen tijd weet te belichten, bovenal de positie der vrouw in de tegenwoor dige maatschappij en het voor ieder ontwapening. H< In eene deze week gehouden vergadering van de afdeeling V. P. N. alhier, werd de rekening over 1924 afgesloten met een ontvangst van f51.73 tegen een uitgaaf van f 59,31, waardoor het batig saldo van 1923 daalde tot f83.11. Tot eierverzamelaar werd be noemd de heer J. Rekers en tot af gevaardigde naar de Algemeene ver gadering de heer Boorsma, terwijl tot bestuurslid werd herkozen de heer J. E. Muller. Getracht zal worden in samenwerking met de Federatie Frieslands Zuidwesthoek alhier in September eene tentoonstelling teor- ganiseeren. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag 21 Februari 1925, des voormiddags 11 uur, vanaf 1 Mei 1925 voor den tijd van twee jaren, publiek aanbesteden het ophalen van de haardasch, vuil nis en faecale stoffen, benevens het reinigen van straten, riolen enz. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter secretarie in de gewone kantooruren, Workum, den 7 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Tot plaatsing van minsken ünderdak forsjoen waerden... It Nylan roun do 31/3 jelne under wetter en de stream wier sa sterk det yn koarte tiid de alve boerepleatsen dy er stiene, tige skansearre wierne, de pleats (der nou de hear S. M. Scho tanus op wennet) wier fterwei it beste er fen untkomt. Men mei it ’n wónder neame det er gjin minskelibbens forlern gongen, hwent de tastan fen folie biwenners wier krityk en benauwd, ek yn it Heidenskip, hwer it wetter by de measte pleatsen de stallen er under sette, wier it benyptEngele Piebes de Wolf tichte by de marswal dy ’t mei syn hüsgenoaten al op de souder flechte wier, hie de wjerlocht ek nog yn hüs, gelokkich koe hy mei syn folk it fjür dweste mar frjemd wie de ütwirking fen de slach, 2 hynsders en 6 kij, 2 oan 2 steande waerden om de oarde rekke, men foun op de stallen ’n deaden neist de libjende lissen. Allinne fen ’n aide frou dy op ’t Toarntsje wenne stiet biskreaun det hja troch de tsjusternis yn hjar binaudens gjin ütwei fine koe, en de oare moarns der oan de sédyk forklomme en dea foun waerd. As bysonderheid waerd my nog forteld det op ’t eagenblik det it gat yn de aide dyk troch briek, krekt ’n pream mei hüsrie en beddegüd er njunken wier, hwaens eigner derfen ’n goed hinnekommen sykje scoe, fen de pream is nea wer hwet sjoen, it like wol ef de groun him ynnomd hie, de man koe, omdet hy er foar roun to lüken, him redde. Misschien sa’n 30 jier letter, wierne eris by sterk iis inkelde jongfeinten nysgierrig ho djip as it »djippe gat< nou nog wier, ’n stien mei touw waerd troch ’n gat dellitten en it bliek do nog 50 foet djip to wêzen, hjiroan koe men nog merke ho reuze kreft as it wetter is, hwennear it buten syn bestek giet. Oer de Warkummer trochbraek skrieuwe ek nog de hearen Mr. W. W. Burna en Mr. Dan. de Block van Haersma de With do dy Warkum de 17e Febr. 1825 besochten, nei gissing stie er do nog 3 foet wetter yn 't Ny lan Sybrand Wiersma, dy hjarren fortelde det hij 12 koubeasten forlen hie; it gat yn de sédyk wier do 200 foet wiid en 40 djip, en det yn de aid dyk 300 en ek 40 foet djip. Disse hearen dien it reiske alhiel rinnendede 14e Febr. wierne hja derom üt Ljouwert wei gien en pan- derden sa de hiele sékust Uns oan Vollenhove ta en oer Wolvegea wer op Ljouwert^ oan, hwer hja de 22e Foarsiker ’n kreweike hwet eltsenien yn disse tiid fen auto’s en flean- machines hjarren net nei docht. Ik hoop det dit for de lêzers fen „Friso”, dy yn haedsaek doch aid Warkummers binne, net al to aide kost is. en de moeite fen lézen wirdich achte wirdtmisschien scoe ’n oar üt oerlevering ef aide femyljepompieren, De Woansdeis helle de wyn fryhwet oan, en it séwetter wier tige forbalgen krekt al waerd it wetter heger wei üt it Noarden troch ’n tige floedopset gelukkigen to help, wiles de oaren dy’t wiles de wyn, dan ris mei, dan ris sunder sa’n neamde *ütskot«, it compas yn ’n rondte gien wier. Yn ’e foarmiddei fen de 3e Febr. begoun de stoarm linkewei op to setten en 'n tigte rein, skearde troch de druk king fen de wyn oer de groun, sadet it wol like det de rein mear de lege den de heege foarwerpen rekken. Tsjin de joun skeat de wyn nei ’t Westen en foar de nacht bigoun de stoarm aldergeweldigst üt it N.-westen yn to setten de wolkens hiene hjarren gearpakt de loft wier bar en stiif, de wirking en oansjen fen it swerk, die ’n tige stoarm to forwachtsjen, hwer 'n great diel fen Fryslan de neare gefolgen fen underfine scoe. De Warkummers waerden troch de bütengewoane floed op de joun fen de 3e Febrw. al tige üngerêst, hwent it wetter streamde do al oer de dyk, by de s.n. opzichtershüskes, en men be- griep wol det it wetter by it folgjende tei, en by de oanhaldende wyn, nog heger komme scoe. De boeren fen’t Wark. Nylan wierne ridlik gou er bij om oer de swakste plakken fen de dyk seilen to lissen, om trochbraek foar to kommen. De Freedtemoarn klom it wetter tige rimpen, sadet it al 2 jelne 73 tomme oanwiisde boppe »volzee«, en howol men mei mannemacht him to war stelde, om it gefaer, det to sjen wier, op to kearen, de elementen, hiene de gek er mei, krekt as mei al it oerlis en fornuft fen ’t oare wirkde hiele krün fen de dyk waerd dy moarns oerstreamd, en ek op det stuit briek noardelik fen de sted de dyk op 2 plakken troch, sadet it wetter de lannen bedriigde en ek de sted gefaer roun. ’n Heatsjalk dy foar de Stêdsherberg twisken de peallen en dyk slein wier, stompte sunder ophalden tsjin de krün oan, mar rekke einlings doch fêst boppe op de dyk, en de Amsterdamsche beurtman, dy for syn touwen los slein wier, bounsde mei eltse golfslach tsjin de dyk oan, sadet as it sa troch gong, de kans tige bestie det dit de oarsaek fen ’n trochbraek wirde scoe, en waerd beslüten om dit skip sinke to litten, en dit lokte ek handich, ’n fépream dy ek yn de kalk lei, wier do al oer de dyk hinne slein. Troch it oerrinnende wetter waerden de foaroan lissende landerijen yn ’t Nylan oerstreamd, mar omdet dy dyk nog net troch britsen wier, blieuw men mei hope en freeze it goede wachtsjen. De middeis om 2 ure lykwols waerd men gewaer, det er yn de dyk nei 't „toarntsje” ’n great gat slein wie, sadet it hiele Nylan for 't séwetter bleat lei. Tsjin de joun waerd de wyn hwet better, omdet hy hwet om ’e noard draaide, en it wetter dertroch nei de Overyselsche kusten jage, mar de ge- reststelling dy dit joech, wier fen koar- ten dür, hwent yn de nacht fen 4 op 5 Febr. briek yn de aide dyk, dei nou it z.n. „djippe gat” is, ’n great gat, sa det it lan der efter nou ek for oerstreamd waerd. It waer wier de sneuntomoarns bar, wjerljocht en tonger wierne net de loft, wiles heil en sniebuyen troch dy geweldige wyn, it net dwaenlik makke om büten to wêzen it bearen en roesjen fen de stoarm, it barstend geweld hwer de weagens mei oansetten kamen, makke wol det de moedigsten hjirby eangstich waerden. By tromslag waerden ljue oproppen, om de minsken üt de omkriten, bi- Febr. oankaffn namme it Nylan, üt hjarren binauwde posisje to helpenom 't wetter it lan blank makke en de hüzen yndrong. Wher ek et each wijdsje koe, oaral seach men wetter, en de pleatsen en Kwatta ten reepen concur-1 hüzen wierne de ienigste steêen, hwer de biwenners hjar bergje koenen, en by gauwens seach men det troch flag- gen ef oare needseinen, sy hjar noed- Nou it yn disse moarne krekt 100 jier forlyn is, dat soks barde en it yn krante, ef yn petear meielkoarren, dit feit betocht is, scil it messkien ’n diel lêzers belangryk genoch wêze, eat er oer to lézen. Ljue dy de wetterfloed meimakke hawwe besteane fensels net mear, mar dochs hawwe boeken, brieven ef per- soanlike oerleveringen en sa mear, wol makke det 'n lytse oereidzjen fen die saken hjir rjucht fen bestean krije. It wier ek 'n floed dy 't wol wirdich wier fen ünthald omdet hy, nei ’n lange set fen jierren, ien fen de greatste west hat, dy yn de léste ieuwen foarkaem. Hjir komt ek yette by, det, alhowol wy yn de skiednis wol faeken léze fen oerstreamingen en sa, it faeken tiids wier det diken en wetterkearingen yn tige sljuchte tastan hjarren bifounen, en dos ’n üngelok yn dy sin, hast wol to foarsjen wier, mar nou yn 1825 wierne de diken sa goed as men do miende bést yn steat om ’e stoarm troch to stean, en dos kin men oannimme det oare naturoarzaeken, hjir meiwirke hawwe om de catastrofe müglik to meitsjen. Foar det it barren hjir biskreaun wirdt, safier as it Warkum en syn neiste omkriten oanbelanget, nim ik de fryeg- heit om yn 't koart inkelde wetterfloeden nei to gaen dy Fryslan fen de ierste tiiden óf teistere hawwe. De earste hwerfen wy léze is de s.n. Cimbrische floed, disse wier de earste oanteikenene floed dy de lannen fen de Noardsé forwoeste en moat ek makke hawwe det de lanengte twisken Frank- ryk en Ingelan weispielde, Skandinavië fen it fêste lan frymakke en l greate bosken weispielde en fordylge, sadet it letter by forfeningen blykte det de beamen mei de krünen üt, allegearre nei it Süd-easten lelne, disse floed wirdt steld, hwent de histoarje-skriuwers binne it hjir oer iens, op 150 200 jier for jiertelling. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Ek yn’t jier 435 léze wy fen heege wetterfloeden, allyksa yn de jierren 516 en 533, do is sahwet it begjin makke mei it meitsjen fen terpen, om by need, skülplakken for minsken en fé to wêzen. Yn de 9e en 10de ieuw wirdt er begjin makke mei it meitsjen fen diken, en lést men fen 'n wei fen stiennen makkeop inkelde plakken fynt men derfen nog oerblieuselsen skriuwe aide kroniken det dy wei, üt sé under de sédyk üt kommend, noardelyk fen Warkum, oer ’e Gaestmar en de Brek- ken rint nei de Snitser mar, hwer hy nog bikend is ünder de namme fen „Grevinnewei”de Südersé wier do nog net yn wêzen, pas yn 1280 is dy er komt, en ek West Warkum it Grind en Westerwierum do nog plakken wierne fen ienige bitsjutting, en ik foarnaemlik yn det jier forswolgen binne. Yn de 13e en 14e ieuw wirdt troch greate wetterfloeden, en de dêrmei ge weldige parsing fen it wetter, njunke- lytsen it lan twisken de eilannen Skiermountseach - Flielan - Amelan ensf. weislein en ek de Südersé krige do frijwol it oansjen hwet er nou nog hat. De greate deiliskip hwer de adel en de kleasters do yn lippen, wier net bifoarderlik for it ienriedich op arbeids- jen om de diken sterk to meitsjen, hwet de iene goed makke for syn lan, liet de oare likegoed forslofje, sadet de sé maklik spil hie en faek it lan ünder to setten, en marren en poellen wierne it hwet men er for werom krige. Do kaem de Allerheiljen floed yn 1570, en makke mear as 8000 slacht offers oan fordronkene minsken disse floed wier ’n oanlieding fen Caspar de Robles, om it forswierjen en it op nij meitsjen fen de diken oan to pakken. Bikind is syn wize fen dwaen, ho hy de ljue bihannelle dy op aide brieven en privelegiën hjarren er op foarstien det hja soks net hoechden to dwaen. Nou kreije wy gans ’n skoft det Fryslan fen hêge floeden frij blieuwt, mar yn 1776, yn Novimber, sjoggewy det de aide fijan it op ny prebearret om binnen to kommen twisken War kum en de Warkummer hikke slacht in got fen 30 jelne, en ek de dyk fen ’t Warkummer Nylan kryt swiere avery, troch det 'n heibaes by it meitsjen fen de dyk, ’n greater stik pealwirk wei- nimt, as him foarskreaun wier’n 4 ljue dy war dogge om it got to stopjên waerden troch de stoarm en tsjuster- ,nisse fen de dyk gooid, hwerfen ien allinne nog mar to redden wier. It Warkummer Nylan (in 1624 ynpoldere) roun alhiel ünder, en de boerhüzen stien oan de dakken ta yn 't wetter, gjin minske lykwols kaem om, allinne 'n pear skiep fordronken. De le Febrewaris fen 1825 wier tige bysonder hwet it waer oanbilanget, it wier sjoel yn de natür, sadet men miende det it foarjier al syn ynwirking fielle liet. De wyn dy de léste tiiden südwest stie, blieuw stees mar yn dy hoeke, en tsjokke grouwe wolken waerden wyld foar him üttreaun. Inkelde séljue hiene op disse dei en al earder merkbiten det er ’n roering yn 't wetter wier, dy ’t hja net griepen, allerhande wier en séplanten dy 't oars op de boajetn lisse, kamen nou en den boppe burreljen, en de skippen yn de haven forweegden folie mear as by det waer to for- gans wachtsjen wier. Eiken dag electrisch gebrand, concurree- 1HUU.S ren(j by het eerste hands adres !US- ge- ien, >er, irk- irk- ver i in •op ISO.

Friso nl | 1925 | | pagina 1