I BRILLEN NIEMEIJERS tabakken voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Hesren Bookers! SIGAREN Koorts- en Kamer-thermometers benevens alle soorten J. W. DB JONG TROMP, Sneek. PINDAS Engros TROMP, Sn< Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Workum. No. 8. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. f Bekendmaking. TROMP, Sneek. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- - en Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Gielstra, een *- 1 It It d P J- e i- j i n r- m d- ’g ;el e- te m, le er ‘js an an ;ot 'Hl an >n- Vraagt Uwen Winkelier de ZES cents en k- sg m- or le m a- 1 n i- en 'g- dt V. r 3- 1- 3. Lt P t- 3- 3- U r koopt U voordeelig en goed bij: Markt - Workum r i- I. t t Alles goed en wel, maar geef MIJ maar weer PEPERMUNT met de 3 letters J g T want DIE heb ik het liefst Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invor dering toegezonden, het primitief ko hier der belasting op de honden, dienst 1925; dat zij, die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen één maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schrifte lijk behooren in te dienen bij hun col lege. Workum, den 14 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Een dievegge. De vrouw van H. J. te Beverwijk reed Maandagmiddag te fiets in de verkeerde richting door de Warmoes- straat te Haarlem. Een agent van po litie riep haar toe af te stappen, maar zij gaf aan dit bevel geen gevolg. Op dat oogenblik snelde een man toe, die de juffrouw voor dievegge uitmaakte. De agent achterhaalde de juffrouw en bracht haar naar het bureau van poli tie. Daar bleek, dat zij een schoenhan- delaar voor twee paar schoenen had opgelicht, en voorts bekende zij zich twee Edammer kaasjes op onrechtma tige wijze te hebben toegeëigend. De recherche stelde vervolgens een onder zoek in in het huis te Beverwijk en daar werden allereerst dameshandtasch- jes en een lap stof gevonden. De vrouw bekende zich die goederen onrecht-ma- tig te hebben toegeëigend ten nadeele van een winkelier te Velsen. Veertien dagen geleden had zij voorts haar slag geslagen in de .Bijenkorf» te Amster dam, waar zij drie coupons stof had ontvreemd. Bij de firma Vroom en Drees- man te Haarlem had zij twee coupons stof en drie coupons kant gestolen. Eindelijk zijn in haar bezit gevonden vier kerkboekjes, afkomstig van een winkelier te Haarlem. Alle goederen zijn in beslag geno men. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ur :r- m- de a- en ,’a- sn it- ari 1924 benoemde bestuurslid, de heer R. Kroese, had voor die functie be dankt, waarom de toen aftredende voorzitter, de heer S. S. Hobma, gedu rende 1924 als adviseerend bestuurslid had gefungeerd. De heer P. Gaastra was als bestuurslid voor de Vaktee- kenschool aangewezen. Het bestuur had 8 maal vergaderd, terwijl op 27 Mei een protest-vergadering van be langstellenden was belegd, inzake het Raadsbesluit tot opheffing van het z.g. Tillefennepad, hetgeen gelukkig is voorkomen. Mede werd toen be sproken de mogelijkheid tot oprichting van een bad- en zweminrichting, in verband waarmede toen een commissie werd benoemd, dat punt nader te onderzoeken, doch het resultaat van dat onderzoek is onbekend gebleven, zoodat die inrichting nog steeds op zich laat wachten en allicht tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Het aantal leden bleef stationair, want 2 nieuwe leden traden toe en 2 bedankten, zoodat het ledental thans nog 90 bedraagt. De dochter-vereeniging, de Vak- teekenschool, mocht zich in een bloeienden toestand verheugen. Op een daartoe ingekomen verzoek, is aan het Uitvoerend Comité voor de Muziekfeesten in 1925, in uitzicht ge steld 10 aandeelen van f5 in een eventueel tekort en zijn voor die con coursen 2 verguld zilveren eerekruisen beschikbaar gesteld. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester, de heer W. G. van der Meer, bleek, dat met inbe grip van het voordeelig saldo van het vorig jaar ad f 141.48'/2, de inkomsten hadden bedragen f239.471/?, de uitga ven f 78.79, zoodat in kr s bleek te zijn f160.7072, welke rekening door de heeren J. E. Muller en S. S. Hobma accoord werd bevonden. Door den heer Muller werd een verslag van den Directeur der Vak- teekenschool, de heer IJ. Oosten, voor gelezen, waarvan het volgende uit treksel De cursus werd Januari 1924 her vat met een aantal van 35 leerlingen, waarmede ook in 1923 was begonnen. Einde Maart werd ze gesloten en in April de gebruikelijke tentoonstelling gehouden, die door een groot aantal belangstellenden werd bezocht en duidelijk aantoonde, dat er in 5 jaar iets degelijks wordt geleerd. Aan 4 leerlingen kon het diploma voor het bezoeken van dien ^-jarigen cursus worden uitgereikt, n.l.S. Joh. Piso, G. Visser en Sj. Huisman, waarvan een der leerlingen een half jaar later werd toegelaten tot de le klasse van de M. T. S. te Sneek. De heer A. Wagenaar, die als be stuurslid had bedankt, werd vervan gen door den heer S. S. Hobma. Van het afgetreden lid kon worden ge tuigd. dat hij in den korten tijd van zijn bestuursfunctie hart voor de zaak had getoond. 1 October werd de cursus geopend met 35 leerlingen, thans tot 33 gedaald. ,Er was een toename van ongeveer 10 en een gelijke afname, een ver schijnsel, dat jaarlijks te constate eren valt en er op wijst, dat niet bij alle leerlingen de noodige volharding is. Het spreekt toch van zelf, als daar een 10- h 15-tal leerlingen zich aan melden, van verschillende scholen, uiteenloopende aanleg en ouderdom en voor diverse vakken, dat het dan on mogelijk is, dat allen steeds van klas tot klas kunnen overgaan. Maar het is erger dan dwaasheid, dat een jongen of een jongeman, aan wie het meeko men moeilyk valt, na 1 of 2 jaar den moed opgeeft. Ouders en voogden en ook de patroons dienen hiervan goed doordrongen te zijn. Dezulken zullen later minder goed zijn toegerust, dan zij, die volharden. In de eerste klasse namen ook plaats twee ouderen, waarvan een het heeft opgegeven, wat jammer is. Dat oude ren zich alsnog aanmelden, moest meer gebeuren. Het kan niet anders of er moeten hier zyn, voor wie het ontvangen van teeken-onderwhs en theoretisch onderricht, inderdaad geen weelde is. Behoudens de bovenvermelde wij ziging, bleef de samenstelling van het Bestuur gelijk, terwijl ook de leeraren dezelfde zijn gebleven. Door de restauratie der Openbare school is de teekenschool in het bezit gekomen van een mooie, ruime, electrisch verlichte teekenzaal. Het meubelair moest tengevolge daarvan noodzakelijk worden uitgebreid en verbeterd, waardoor van de gebruikers een grootere mate van voorzichtigheid wordt geeischt en hun goede wil beschadiging zal voorkomen. Als geen Regeerings-bezuinigings- maatregelen een hinderpaal zullen blijken te zijn, mag de verwachting worden uitgesproken, dat eerlang hier geen enkele jongen, die in een vak gaat, dat op de V.T.S. wordt onder wezen. de gelegenheid, zich vooral theoretisch beter te ontwikkelen, zal laten voorbijgaan. Als bestuursleden van de vereeni- ging werden gekozen de heeren S. S. Hobma en J. E. Muller en als bestuurs lid van de Vakteekenschool de heer J. E. Muller. Eene geanimeerde bespreking werd nog gehouden naar aanleiding van de vraag: Wat zal Plaatselijk Belang tijdens het a.s. Muziek- en Zangcon- cours doen Daarbij werden nog plannen naar voren gebracht omtrent een lichtstoet, de inrichting van een oud Friesch marktplein, een gymnastiek- uitvoering en eene etalage-wedstrijd, doch besloten een en ander ter afdoe ning te stellen in handen van het Uitvoerend Comité voor de Muziek feesten en het Bestuur van Plaatselijk Belang. Na een woord van dank door den heer M. Schootstra aan den aftreden den Voorzitter, de heer Th. Tjeerde, voor hetgeen hy steeds voor de ver- eeniging heeft gepresteerd, werd de veri wederkeerig woord van dank aan de Algemeene Ledenvergadering van Plaatselijk Belang.» Onder leiding van den heer Th. Tjeerde, die in zijn openingswoord een korte samenvatting gaf van het geen in het verloopen jaar door de Vereeniging was gedaan, vergaderde Dinsdagavond bovengenoemde ver eeniging, waarbij 21 van de 90 leden tegenwoordig waren. Uit het jaarver slag van den secretaris, de heer W. Rüpma, stippen wy het volgende aan Het op de vergadering van 6 Febru- valt en er op wijst, dat niet bij alle ipreekt toch van zelf, als daar .0- h 15-tal leerlingen zich aan- in elke hoeveelheid steeds ©ogen blikkelijk leverbaar uit voorraad door Enorme keuze SIGARETTEN. **9® eiken dag electrisch gebrand PUIK en GOEDKOOP, bij „JORDAENS” en „CARUSO” want dan hebt Gij iets goeds voor Uw geld 1 batig saldo aan van f37 (tot dat cijfer ingekrompen, tengevolge enkele nog onbetaalde rekeningen over het jaar 1924) met een totale ontvangst van f 727, waartegenover een uitgaat van f940, zoodat het waarschijnlijk nadee- lig saldo f213 bedroeg. Ofschoon op nieuw tot de P. W. Jansen stichting een beroep op hare offervaardigheid is gedaan, is daarop nog geen beslis sing ingekomen, zoodat alsnog in goede hoop wordt geleefd. Uit de gehouden besprekingen om trent den benarden staat der finan ciën, in verband met deze begrooting, bleek, dat op de voorgestelde uitgaven niet kon worden bezuinigd, getracht moest worden het ledental te ver meerderen door voortdurende propa ganda, aan het Bestuur werd over gelaten op de Leeszaal een busje te plaatsen ter dekking van het tekort, wijl toch de meeste lezers der Lees zaal, geen leden zijn, de hulp en medewerking der pers in dezen zou worden ingeroepen tot verbreiden van doel, streven en financiëelen toe stand der Leeszaal (waaraan wij bij dezen gaarne voldoen), alsmede door het plaatsen van berichten omtrent de Leeszaal in de Courant, wat betreft het bezoek elke maand, een lijst van boeken enz. De begrooting werd met een ver moedelijk nadeelig saldo van f 213 vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. T. de Jong, A. H. Wempe, ds. Bouritius en B. Y. Wielinga en tot Commissie voor het nazien der volgende jaarrekening de heeren Th. Tjeerde, L. Bogtstra en S. S. Hobma. Bij de gehouden rondvraag kwam nog de ventilatie der Leeszaal ter sprake, waaromtrent men meende, dat de gemakkelijk te ontsluiten kleine raampjes voldoende waren. Naar aanleiding van een gegeven wenk, zal getracht worden de ver schillende Gemeentelijke verordenin gen in de bibliotheek te deponeeren. Ofschoon de bijdrage van 10 cent per aangevraagd boek van de Lees zaal te Sneek, wel wat hoog werd gevonden, werd niettemin besloten, daarop voorloopig De Voorzitter slo ming met zijn opwekkend woord bij den aanvang, de vergadering in den- zelfden, optimistischen geest, de hoop uitsprekende, dat de led< frisschen moed het nuttig werk der Vereen, mochten voortzetten en de financieele beslommeringen mochten worden opgeheven. bezoek sterk is toegenomen, ofschoon ook het feit, dat in 1924 de Leeszaal iederen avond in de week, met uit zondering der zomermaanden, geopend was, zijn invloed heeft doen gelden. Werden in 1923 reeds 1698 bezoeken, waaronder 566 van dames, genoteerd, in 1924 bezochten 3790 personen, waaronder 1210 dames, de Leeszaal. Opmerkelijk is het, dat vele jeugd- kaarten werden verstrekt, hetgeen moet worden toegejuicht, maar te ontkennen valt niet, dat sommigen hunner op minder gepaste wijze het aangename met het nuttige trachten te verbinden, door bij het uitgaan b.v. aan de schakelaar van het licht te draaien, iets, wat in de attentie van ouders en voogden wordt aanbevolen. Niet alleen nam het aantal bezoeken sterk toe, ook het getal uitgeleende boeken. Uit de wisselbibliotheek wer den gelezen 1563 boeken, tegen 777 in 1923; uit de Leeszaal in Sneek 749 boeken tegen 622 in 1923. In verband met de wisselbibliotheek, gaf de Secretaris eenige mededeelin- gen omtrent het lot der Vereeniging van Openbare Leeszalen in Friesland, kortweg V. O. L. F. genoemd, die ten gevolge vermindering en het tenslotte geheel ophouden van Rijks- en Pro vinciaal subsidie, werd opgeheven en waardoor ook de wisselbibliotheek kwam te vervallen. Dank zij echter de vrijgevigheid van de W. P. Jansens Friesche stich ting, was het Bestuur onzer Leeszaal in staat uit de wisselbibliotheek voor f250 boeken aan te schaffen, doch van wisselen is nu geen sprake meer, tenzij men zich met eene der andere platte lands openbare leeszalen, over een tijdelijken ruil zou kunnen verstaan. Een ander gevolg dier opheffing is geweest, dat, zoo men dien ouden toestand bestendigd wilde zien, met de Leeszaal te Sneek zelf een nader contract zou moeten worden afgeslo ten, hetgeen dan ook door het Bestuur is bevorderd, doch dat per jaar een uitgaaf van f85 zal vorderen, wyl voor de 750 aan te vragen boeken 75 4. 10 85 gulden zal moeten wor den betaald. In het Bestuur kwam een wijziging door het vertrek van W. H. de Vries, die werd vervangen door ds. Bouri tius. Het getal leden steeg van 93 tot 130, dank zij het werken van eenige commissies, door middel van huisbe zoek. Dit getal is echter nog verre van voldoende, om op den duur de Leeszaal in stand te nouden en ge hoopt wordt nog steeds op uitbreiding van het ledental in Roomsche en Anti- revolutionnaire kringen, die zich tot nu toe, onbetuigd hebben gelaten. Andermaal werd de wensch uitge sproken. dat de zoozeer gewaardeerde bibliothecaresse, mej. O. Dijkstra, haar werk weer zal kunnen hervatten, waarmede allerminst werd bedoeld, dat hare zuster, mej. H. Dijkstra, als hare plaatsvervangster, niet voor hare taak berekend zou zyn. De Secretaris besloot zijn verslag met den wensch, dat de Vereeniging moge bloeien en haar ledental zich moge uitbreiden, opdat de geldelyke zorgen mochten worden afgewenteld, voor welk ver slag hem door den Voorzitter zjjn welverdienden dank werd gebracht. Door de Commissie, belast met het nazien der jaarrekening, werd bij monde van den heer Ti. Vlas, rapport uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1115.50, de uitgaven f 1004.99 zoodat een saldo aanwezig was van f 110.51. Voor zijn gehouden beheer werd den Penning meester dank gezegd en hem daar voor decharge verleend. De begrooting voor 1925 wees een I Dit blad verschijnt des Za- JI terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- J derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- Bovengenoemde Vereeniging kwam Vrijdagavond in huishoudelijke ver voering bijeen, onder leiding van s. Hulshoff, waarbij 10 pCt. der leden tegenwoordig waren. In zyn openings woord meende de Voorzitter een op- gewekten toon te moeten laten hooren, ondanks de niet te ontkennen scha duwzijden in het vereenigingsleven. Immers, de V. O. L. F. is gelikwideerd, de subsidie’s van Ryk en Provincie zijn ingehouden, ook de gewone bij drage van de P. W. Jansen stichting is voor de toekomst twijfelachtig. En toch de O. L. heeft bewezen, dat zy hier in Workum op haar plaats is, getuige het doorloopend groot aantal bezoekers, het groote getal boeken, dat aanwezig is, de toename van het ledental, de in de zaal heerschende gezelligheid en huiselijkheid, de ver meerderde boekenschat, zoowel in kwantiteit als kwaliteit, ook door het beschikbaar stellen van tal van boe ken door enkele belangstellende leden, die daarvoor hartelyken dank mag worden gebracht en wier daadwerke- lijken steun een aansporing voor an deren moge zyn, dat goede voorbeeld te volgen. Daarom acht de Voorzitter een woord van opgewektheid op zyn plaats, een aansporing tot volhouden gerechtvaardigd, het mooie doel, dat met de Leeszaal wordt beoogd, ten volle waard. Immers, zij is ook een zaak van geestelijken aard, doch al zyn de directe vruchten moeielijk te oryschryven en te bepalen, toch mag worden gewezen op het treffende feit, dat zoovele jongelui in den laat- sten tijd de leeszaal bezoeken die niet alleen lectuur zoeken voor ont spanning, maar ook voor inspanning en waardoor zeker de allerbeste vruchten zullen worden verkregen en daarom hoopt de Voorzitter dat bij voortduring door de leden in die richting propaganda zal worden ge maakt. Door den Secretaris, de heer L. Wielinga, werd een zeer lezenswaar- dig, onderhoudend en uitgebreid jaar verslag uitgebracht, waaraan wy het volgende ontleenen Gememoreerd werd de verhuizing en de opening der nieuwe leeszaal, bjjgewoond door vele leden, alsmede door het Dagelijksch Bestuur der Gemeente en eenige Raadsleden en den Secretaris der V. O. L. F. Hoog is de zoldering der Leeszaal niet, maar toch kan onder het lezen, de fantasie vrij hare vleugelen uitslaan. De verlichting is uitstekend en de tafel in het midden is zoo stevig, dat zij bij een mogelijk eeuwfeest, allicht nog uitstekende diensten zal kunnen bewjjzen. Aan de verbetering der localiteit is het zeker niet in de laat ste plaats toe te schrijven, dat het maar in te gaan, bot, in overeenstem; den "aan vang, de" vergadering in den- j uitsprekende, dat de leden allen met Vereen, mochten voortzetten en de voor hetgeen hy steeds voor de ver- vcrgadëring door dezen met iderkeerig leden, gesloten. 5 I o o ir- te ce et ce et r ig r l- t d Q r ig m e- !D. en FRISO. o

Friso nl | 1925 | | pagina 1