Nieuws- en Advertentieblad enz. I TROMP, Sneek sf Fa. JOHs. TROMP - Sneek voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. Ms- en Kamer-lhermometers benevens alle soorten BRILLEN koopt U voordeelig en goed by J. W. DE JONG Markt - Workum kerwerkeu. Ban- PRIORITEIT6 cent COMERCIAL 8 cent mooi licht Sumatra-dek Krijtwitte brand No. 12. ZATERDAG 21 MAART 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws Binnenlandsch Nieuws. Eerste hands adres!! nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Ver- eenigde Burgerschool alhier. Bekendmaking. Bevorder eigen industrie door te rooken J. H. DE GROOT Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De weeldebelasting. uitgeven. Een getergd echtgenoot? In 1923 was een paartje te Den Haag gaan samenwonen en kort daarop ge- De prijs der Advertentièn I is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Öij abon nement belangrijk lager. te dienen candidatenlijst voor de ko mende Kamerverkiezingen als no. één aangewezen den heer A. P. Staalman te Driebergen, oud-lid der Tweede Ka mer. K6lj DlSCIlitS 6DZ. trouwd. Daarna was de man, die bank- A lip nAllf is géén timmerhout en Allu UUUl jang niet aj[e g cents Si garen zijn zóó goed als de »JORDAENS* wat blijkt uit het groote suc ces dat met DIT merk in korten tijd werd be haald. Neemt proef 1 Uw Winkelier heeft ze wel en zoo niet wendt U dan tot ten tegemoet komen, door de helft der rosten voor rekening der gemeente te nemen. De financieele commissie uit den raad leerd, tenzij men zooveel kosten maakt, adviseert echter het volle bedrag der dat deze het grootste gedeelte van de kosten door de gemeente te doen dra- Mei tot en met 3 Juni vacantiekaarten gen. uitgeven. dat deze het grootste gedeelte van de opbrengst der belasting verslinden.* De onbewaakte overwegen. Op een onbewaakten overweg te Kiel bij Tilburg is de wagen met paard van een reizend koopman door den trein aangereden. Het paard was juist de lijn gepasseerd, toen de trein den wagen greep, dezen meesleurde en geheel ver nielde. De koopman viel en bekwam kneuzingen aan den schouder. Het paard kreeg geen letsel. Een mijn onschadelijk gemaakt. De Engelsche mijn, die Zaterdag op het Scheveningsche strand is aange spoeld is Maandagmiddag onschadelijk gemaakt. De wandelpier en een groot gedeelte van het strand en den Boule vard werden door de politie ontruimd. Het plan was, de mijn zee in te slee- pen tot ongeveer een mijl van de kust en het gevaarlijke voorwerp daar on schadelijk te maken. De mijn lag op het strand met de contacten naar be neden gericht, omdat men bang was, dat een ontploffing zou volgen, zoodra men zou probeeren, het oorlogstuig van zijn plaats te trekken. Alles ging met de grootste voorzichtigheid. Om 4 uur vingen de werkzaamheden aan en eerst om 6 uur kreeg men de mijn vlot, die door een sleepboot, bemand met een zee-officier en acht mariniers en met de noodige munitie aan boord, een eind zee in werd gesleept, waar het zonder tot ontploffing te zijn gekomen, in den grond geboord werd. De Amersfoortsche vergiftigings zaak. In de Amersfoortsche vergiftigings zaak is voor het Hof te Amsterdam bevestiging geëischt van het vonnis der Utrechtsche rechtbank tegen den be klaagde, den apotheker Verhaaff, waar bij deze veroordeeld werd tot 20 jaar gevangenisstraf. Een 102-jarige overleden. Jannetje Kwaadland, weduwe van Jo hannes Gestel, geboren te Goedereede, 3 Februari 1823, is Dinsdagnacht te ïindhoven overleden. Slachtoffers van onbewaakte overwegen. Omstreeks half twaalf werd gister de melkrijder G. J. Smit, toen hij met zijn melkwagen den onbewaakten overweg jij Ittersen wilde passeeren, door den sneltrein uit Leeuwarden overreden. In ernstigen toestand is Smit naar het Sophia-ziekenhuis vervoerd. Zijn 3-jarig dochtertje werd op slag gedood. Een honderdjarige. Zondag is Jacobus Voorman te Was senaar 100 jaar geworden. De herdenkingsfeesten te Sneek. Blijkens mededeelingen van het hoofd comité voor de dezen zomer te houden feesten ter herdenking van het 400-jarig bestaan van Sneek als vrije koopstad is in groote lijnen het volgende pro gramma vastgesteld De eerste dag, ’s morgens om tien uur, zullen de feestelijkheden officieel van waar het comité dan in optocht door de stad naar de veemarkt trekt, alwaar ten elf ure de vee- en landbouwtentoonstelling zal worden geopend. Als verdere festi viteit zal zich op den eersten dag o.a. een ringrijderij in Friesch kostuum en in sjeezen daarbij aansluiten. Den tweeden dag zal een rundvee- keuring worden gehouden, den derden dag een van kleinvee, alsmede een con- cours-hippique. Deze dag zal worden besloten met een gondel vaart gevolge door een groot vuurwerk op de Kolk als slotnummer. Muziekuitvoeringen, fakkeloptochten, vlootrevue door de Zeilvereeniging Sneek» en de Sneeker Zeilclub staan mede op het programma. Deze zal wor den gehouden in het wijde gedeelte van de Houke-sloot en bij mooi weer wor den gevolgd door admiraalzeilen op het Sneeker meer. Zijn de weersomstandig heden minder gunstig, dan zullen de schepen een défilé uitvoeren. Een mooi nummer belooft de histo rische optocht te worden. Zij zal voor stellen een Friesche landdag van ongeveer 400 jaar geleden. De daaraan deelnemende 100 personen, onder wie een 50 ridders te paard, zullen naar het feestterrein trekken, alwaar van een landdagzitting een voorstelling zal worden gegeven. Onder persoonlijke leiding van den bekenden Frieschen schrijver IJ. C. Schuitmaker, die een openluchtspel „Fryske Klanken”, spe ciaal voor deze gelegenheid schreef, zal daarvan een uitvoering op de ijs baan worden gegeven. Bij electrisch licht zal deze voorstelling ’s avonds worden herhaald. Het aantal medewer kenden bedraagt 100 personen. Getracht zal worden, de waterpoort electrisch te doen verlichten en zoo mogelijk ook 't Singel. Voorts zullen bij de ingangen der stad eerepoorten worden opgericht (nabootsing der oude poorten blijkt om de ruimte en het verkeer bezwaarlijk) en de noodige ver sieringen worden aangebracht. Onder anderen zal een wedstrijd in gevelversiering door particulieren wor den georganiseerd en tenslotte wordt overwogen de mogelijkheid van na bootsing van een stukje oud Sneek van het jaar 1500, bijvoorbeeld marktplein met winkeltjes, die pacht zouden kunnen worden. »De Ned. Nijverheid*, orgaan van het Verbond van Ned. Fabr. vereenigingen, bevat een artikel over de Weeldebe lasting, waarin, naast een overzicht van de voorgestelde regeling, met voorbeel den wordt aangetoond tot welke dwaas heden deze belasting aanleiding geeft. >We begeven ons op een drukken Zaterdagavond op de markt. Het pu bliek verdringt zich voor een stalletje, waar koek, chocolade en suikerwerken verkocht worden. De een gooit een paar senten neer voor een chocolade reep, de ander voor een paar >zuurtjes«, een derde voor een stukje koek of een ons biscuits. De koopman heeft de handen vol om de klanten te bedienen. Maar onderwijl moet hij bij den nie- tigsten aankoop een bon schrijven, aan gevende 5 cent betaald voor een choco ladereep, 1 cent belasting; of 15 cent, 2 cent enz. enz. Verkoopt hij nu tege lijk andere niet onder de belasting vallende artikelen, bijv, sinaasappelen en mandarijnen, dan wordt het nog doller. Een huismoeder slaat een paar chocoladereepen en een paar sinaas appelen in. De koopman moet er aan denken die inkoopen uit elkaar te houden en alléén voor de chocolade een bon af te geven. Hetzelfde geldt voor drukbeklante volkswinkels, waar comestibles worden verkocht. Verschil lende daarvan zijn belast, andere niet. Maar ieder oogenblik komt men daar tegelijk belaste en onbelaste waren koopen. Welk een tijdverlies, welkeen bron van vergissingen is hierin niet gelegen. Gesteld, het sblauwtje* raakt weg, waarmede de marktventer of winkelbediende in zijn bonboekje door schrijft of het geeft niet meer af. Dan kan hij zijn bonboekje niet meer be hoorlijk invullen en lijdt de fiscus schade. Maar wie zal kunnen contro- leeren, of hij inderdaad voor alle aan- koopen bons schrijft en afgeeft? Moet soms achter ieder kraampje en in iedere winkel een belastingambtenaar of politie agent geposteerd staan De naleving van deze voorschriften is zoo bezwaar- uit billijkheidsoverwegingen in de kos- lijk, dat men er op rekenen kan, dat zij niet in acht zullen worden genomen. Maar of zulks al dan niet geschiedt, kan eenvoudig niet worden gecontro- De heer Th. P. te Weesp die ten gemeentehuize ten onrechte stond in geschreven als behoorende tot het vrou welijk geslacht, welke administratieve fout hem onlangs moeilijkheden bezorg de, toen hij in het huwelijk wenschte te treden, heeft een verzoek tot het gemeentebestuur gericht, om de f100 tosten, welke veroorzaakt zijn door de gerechtelijke formaliteiten, verbonden aan het herstellen van de fout, voor rekening van de gemeente te nemen. B. en W. hebben hier niet veel ooren naar. Zij wijzen in hun prae-advies den raad er op, dat de heer P. in het on derhavige geval geen recht op schade vergoeding kan doen gelden, daar de ambtenaar van den burgerlijken stand jij het passeeren der akten een passie ve rol vervult, terwijl de akte door den aangever en de getuigen onderteekend is. B. en W. willen echter adressant Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Woensdag 1 April a.s. Kinderen, die vóór 1 October 1925 den leeftijd van zes jaren bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der school den Heer IJ. OOSTEN. Workum, den 12 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Geef MIJ maar weer Pepermunt met de 3 Letters J g Ik bevind er mij het beste bij I Burgemeester en Wethouders der Ge meente WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan de firma Tjeerde en Co., waschindustrieel te Workum en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding van hare Stoomwasch- en Strijkinrich- ting Sirius plaatselijk gekwoteerd, wijk G no. 130, kadastraal bekend ge meente Workum, Sectie A, no. 3124. Workum, den 14 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. v er’ D_s. A. A. Dönszelmann Zondag 26 April De vereeniging „Oranje” zal er zich toe bepalen de jeugd der diverse scho len gelegenheid te geven, de Koningin te huldigen door een zanguitvoering of iets dergelijks. Na afloop zullen de kinderen in de verschillende scholen worden onthaald. De rljksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over Febru ari van dit jaar f33.3 millioen opge bracht tegen f 33.8 millioen over Fe bruari 1924. Vacantiekaarten met Paschen en Pinksteren. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 10 tot en met 15 April en van 29 WORKUM. Naar wij vernemen hoopt afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier en den daarop vol genden Zondag (3 Mei) zijn intrede te doen te Wassenaar, na vooraf beves tigd te zijn door Ds. J. Nauta van Katr wyk aan Zee. Dat de Workumer Postduiven- vereen. „de Luchtbode”, niet onopge merkt blijft, blijkt wel uit de aardige verrassing bereid door den heer Kuhl mann, banketbakker alhier. Daar zien we een bevolkte duiventil waarop de letters W. P. V. (Workumer Postd.-ver.) ?eheel van chocolade vervaardigd. We willen hopen dat er zich nog velen mogen aangeven om lid dezer vereen, te worden. Duivenliefhebbers, wordt lid voor dat er met het africhten der postduiven wordt begonnen, u kunt uw postduiven dan nog mee laten africhten. De contributie is niet hoog. Een liefhebber. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en 2 Dit blad verschijnt des Za- 2 2 terdags en kost per kwartaal 2 2 65 cents; franco per post 2 2 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 2 Ingezonden stukken Don- 2 2 derdags voorm. in te zenden. f Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 2 derdagsavonds, uitgez. familieber. De Kamerverkiezingen. De vergadering van de afdeeling Am sterdam van den Vrijheidsbond heeft de candidatenlijst voor de Tweede Ka mer als volgt samengesteld 1. Walrave Boissevain 2. dr. I. H. J. Vos 3. mevr. Wijnand Franken4. mr. C. Guépin en 5. mej. J. Westerman. Het verdere gedeelte van de lijst zal door het bestuur worden opgesteld. Blijkens de hiervoren vermelde sa menstelling heeft de vergadering de volgorde van de Amsterdamsche lijst in afwijking van de actie van den par tijraad vastgesteld. De partijraad had n. 1. voor den kieskring Amsterdam als no. 1. Mr. H. C. Dresselhuys geplaatst en als no. 2. Walrave Boissevain. Naar de „Ned” verneemt, hebben de in de Christelijk-Democratische Fede ratie samenwerkende partijen op de in verschillende partijen verdeeld, met dien verstande, dat no. 2. wordt aangewezen door den Chr. Dem. Bond. Volgens wettelijk voorschrift moet de verkiezing voor de Tweede Kamer plaats hebben binnen 45 dagen na de candi- daatstelling welke aan den datum van 19 Mei is gebonden. De uiterste datum voor de Kamer verkiezing is dus 3 Juli. In verband met de vele werkzaam heden, welke tusschen candidaatstelling en verkiezing moeten geschieden wordt de datum voor de verkiezingen zoo laat mogelijk gesteld. Bovendien wordt voor den verkiezingsdag de voorkeur gege ven aan den Woensdag, opdat met zoo weinig mogelijk hinder voor het onder wijs gebruik kan worden gemaakt van schoollokalen als stembureaux. In verband met een en ander ligt het, naar de „Msb.” verneemt, in de bedoeling der Regeering den datum van de verkiezingen te bepalen op Woensdag 1 Juli. werker is, met goedvinden van zijn vrouw gaan varen naar Amerika Zijn vrouw ging inwonen bij haar ouders. Aanvankelijk zond de jonge man geld, later niet meer. Waarom hij dat niet meer deed, wordt door^ den jongen echtgenoot anders verklaard dan door de familie van de vrouw. De man zegt, dat hij eerst geregeld geld zond aan De overige plaatsen worden over de zjjn vrouW) maar toen een brief kreeg van zijn schoonvader, dat zijn vrouw niet met f30 a f35 in de 14 dagen kon toekomen. Daarna heeft hij niets meer gezonden, omdat hij niet wilde, dat het geld voor zijn vrouw bestemd, tengoede zou komen aan hare familie. De schoonvader daarentegen zegt, dat zijn schoonzoon eerst geld zond, worden geopend ten stadhuize, maar daarna niet meer. Daarop had hij - - - - in een brief zijn schoonzoon gewezen op zijn plicht om zijn vrouw te blijven onderhouden. De jongeman is ’t vorig jaar naar ons land teruggekeerd. Hij wenschte toen zijn kind te zien, waarvan zijn vrouw in zijn afwezigheid moeder was geworden, ‘t Werd hem echter steeds geweigerd door zijn schoonvader. Ten slotte wond hij zich over die herhaalde weigering zoo zeer op, dat hij met een revolver naar de woning van zijn schoon ouders ging. Op zijn bellen deed zijn schoonmoeder open, terwijl de vader en een schoonzuster in de gang ston den. Ook nu werd hem weer de toe gang geweigerd, maar toen de schoon moeder de deur wilde sluiten, zette de jongeman er zijn voet tusschen en dreig de hij te schieten. Inderdaad loste hij een schot, waar door de schoonzuster heel licht gewond werd. De man heeft nu voor de Haagsche rechtbank terecht moeten staan wegens poging tot doodslag. De schoonvader erkende, dat hij beklaagde steeds den toegang had ontzegd, omdat de jonge man niet naar behooren voor zijn vrouw had gezorgd. De jonge vrouw, als getuige gehoord, verklaarde dat zij gedurende de drie maanden, dat zij tezamen hadden ge leefd, zich nooit over haar man te be klagen had gehad. De Off. van Justitie, hoewel verzach tende omstandigheden aanwezig achten de, eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg een voorwaar delijke veroordeeling. De beklaagde was tijdens de behan deling der zaak zeer zenuwachtig en kon slechts met moeite en stotterend op de hem gestelde vragen antwoorden. Een fout bij den burgelijken stand. g g X* tv V. U XXXZB V X* C*CX 1 XZ g

Friso nl | 1925 | | pagina 1