l BRILLEN TROMP, Sneek Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. TROMP Biscuits, Banket, Suiker werken, Cnocolade enz. Koorts- eo Kamer-thermometers benevens alle soorten J. W. DB JONG 6 cents Sigaar No. 13 ZATERDAG 28 MA4RT 1925; 51ste Jaargang. t Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. T l t OOOOOOÖOOOOOOO i Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. OOOOQOOOOOOOOO Binnen landsch Nieuws. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS' Algemeen Advertentie-, Reclame- en Gesnapt. Verbrand. ote die IJe niet en ging er mee naar de politie, die ïchter en de n der e bed. geen in een an de ichyn- i een rich- g ge- trou- tkage waar- an de est is, stille boord i alle intzet ar te nige »ver- eeds it in i er- oedt kke- ver- het den ont- sriy- eug- loor Poging tot vadermoord. Te IJmuiden is een poging tot va dermoord door vergiftiging ontdekt. Zaterdagmorgen wou de 56-jaiige losse arbeider D. S., wonende in de Visse- ringstraat, koffie zetten. In de waterketel zag hij een oplos sing, waaraan hij rook en waarvan hij voeg- ntore igden amer een reling fijner ij hoe rin ’t i in- rant ;ene met aan i de val, en; tge- utel svijl je je oor raar- zich affen er- hÜ oet aa- de le de er- sag uin VAN OUDS EERSTE HANDS ADRES. Geprobeerd heelt men het wèl, maar koopt U voordeelig en goed bij Markt - Workum gin- rer- gin- gen rde ;-in- hü hÜ ien lis bij „man >osje, ibaar eens t pri- 3 was ;atief >mer- 3rder ;huis alles en rij- op ta les >b- iof geval ogen- Nij in Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1925--1926, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze, in uittreksel, ver krijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur ver betering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Workum, 23 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. kunnen houden. Hij heeft gedreigd, als hij tot een zware straf veroordeeldeen onderzoek instelde, waarbij vast- ser in arrest zit wordt, zijn uitvinding aan tientallen1 gesteld werd, dat zich in den ketelheeft afgelegd. Zitttng Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in het gemeente huis op Zaterdag 28 Maart a.s., des namiddags 3% uur, ten einde over te gaan tot het benoemd verklaren van een candidaat, voorkomende op de lijst waarop het uitvallend lid van den gemeenteraad, de heer P. VEENSTRA, is gekozen. Workum, 24 Maart 1925. De Voorzitter voornoemd, A. WAGENAAR Azn. JORDAENS maakt eiken dag nieuwe klanten. Geen wonder! Het fabrikaat is gedekt door de vlag van één der allerbeste Nederl. Sigarenfabr. Uw winkelier heeft ze wel. Wendt U anders tot lu ie n- te fd Toen Zondagavond de heer de K. wonende in de Paulus Potterstraat in Den Haag, thuis kwam, vond hij tot zijn groote ontsteltenis zijn 75-jarige vrouw, mevr. J. C. de K., geboren E bewusteloos op de grond liggen haar kleeren waren verkoold. Hij riep direct hulp in en spoedig werd de vrouw, wier lichaam door vlammen deerlijk verminkt was, naar het Ziekenhuis overgebracht. Later op den avond is zij nog even bij bewustzijn gekomen en heeft toen aan den dokter meege deeld dat bij het aansteken van de kachel haar kleeren in brand geraakt waren. Zij was alleen thuis geweest en had aanvankelijk de vlammen niet kun nen dooven. Toen zij eindelijk hierin slaagde, was haar geheele onderlichaam reeds verbrand en viel zij bewusteloos neer. Zij is in het ziekenhuis overleden. Kindermoord. Onder verdenking van kindermoord zijn Zondagmiddag in arrest gesteld L. en zijn stiefdochter M beiden woon achtig in de gemeente Losser. De politie aldaar, die deze zaak in onder zoek heeft, vond in een beerput nabij hun woning, de lijkjes van twee pas geboren kinderen, welke reeds meer dan een maand daarin verborgen wa ren. De stiefdochter, die naar de mare- chaussee-kazerne te Oldenzaal is over gebracht, heeft bekend, de moeder der kinderen te zijn, terwijl L., die te Los ser in arrest zit, nog geen bekentenis J Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal 1 65 cents; franco per post 1 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don- X zoon J. S. Gebleken is, dat de dochter de aanlegster van deze poging tot vadermoord is, en dat haar verloofde haar daarbij behulpzaam is geweest. Deze verloofde, N, D. de R., is Zater dagavond te IJmuiden aangehouden. In het gezin kwam veel twist voor, en de man en de vrouw leefden geschei den van elkaar. Den 2 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat onze stadgenoot Klaas Ketelaar als melkvaarder in dienst trad aan de Stoomzuivelfabriek „de Goede Verwachting." Wij hopen dat het den Jubilaris dien dag niet aan belang stelling zal ontbreken. WORKUM. Donderdag 19 Maart hield het ziekenfonds „Workum" harealge- meene ledenvergadering bij Oosterhoff'. De opkomst der leden was boven verwachting, gezien het feit, dat er dien zelfden avond nog een drietal an dere vergaderingen werden gehouden door afwezigheid van den voorzitter dr. de Walle en van dr. Hiemstra (met kennisgeving) fungeerde de secretaris Bogtstra als voorzitter. In zijn openingswoord herdacht hij het overleden bestuurslid Joh. Feenstra. Notulen en Jaarverslag werden goed gekeurd, het ledenaantal was met 10 gedaald en bedroeg 31 December 1924 o94. De rekening werd nagezien door de heeren J. Schotsman en J. de Vries, die alles in orde bevonden. Het batig saldo is dit jaar met ruim f 10 geste gen en bedraagt nuf 1257.24. Als bestuurslid werd gekozen E. v. d. Heide, als leden plaatsvervangers J. Schotsman en Sj. Wiersma. Bij de rondvraag werden nog eenige interne aangelegenheden besproken. Tegen tienen volgt sluiting. Niettegenstaande de gewekte verwachtingen inzake de uitvoering van het jeugdige Zanggezelschap „Inter Nos”, heeft deze de meer dan honderd betalende bezoekers niet teleurgesteld en is een programma ten gehoore gebracht, dat voor de toekomst nog veel belooft. Niet min der dan een 13-tal zangnummers werd uitgevoerd, met zorg uitgekozen, die allen doorloopend en zonder uitzon dering ademden een innig godsdien- stigen geest, wars van alle berekening op een goedkoop en oppervlakkig succes, naar vorm en inhoud staande op een hoog peil. Aan die uitvoering van verschillende nummers, waar onder die met pianobegeleiding, wer den technisch hooge eischen gesteld, die echter meest glansrijk in hunne moeilijkheden werden overwonnen. Bij een dier nummers bleek het echter, dat het van zeer groot gewicht is, dat door het Koor den juisten toon wordt overgenomen. Het kïankgehalte van het Koor was zeer goed, in en kele nummers zelfs voortreffelijk. De sopranen waren, ook in de 'hooge tonen soms, zeer goed, ofschoon er tegen moet worden gewaakt, dat geen enkele stem domineert. Dit laatste was ook het geval bij de alten en ofschoon deze stem vaak wel wat te stiefmoederlijk wordt behandeld, ver vulde deze partij haar rol met succes. Bas en tenor waren ook lang niet onverdienstelijk, zij het ook, dat voor beiden, vooral voor de tenor, eenige versterking zeer wenschelijk is. Over het geheel moet nog meer aandacht worden geschonken aan de fraseering en nuanceering, waarvoor b.v. Nacht- tonen van Paardekooper zoo schoone gelegenheid bood. Overigens werden de verschillende zangnummers door het nog jeugdige Koor zeer goed ver tolkt, enkele der Kerstliederen zelfs op gevoelvolle wijze. Een aangename afwisseling gaf de uitvoering van een vier mooie mu zieknummers voor piston, trompet, bariton, tuba en piano, de laatste be speeld door den directeur van het geheel, de heer J. B. Dijkstra, waarbij een mooi ensemble werd verkregen, en de technische vaardigheid van de executanten ten zeerste kon worden geroemd. Nog een enkele opmerking moet ons van het hart en wel deze, dat geen grooter publiek van deze eerste, en toch op zeer goed peil staande uitvoering, heeft geprofiteerd. Moge echter deze minder groote belangstelling „Inter Nos” niet ont moedigen, maar haar daarentegen prikkelen, om zich bij het dezen zo mer alhier te houden concours, eene gunstige plaats te verzekeren. Drie meisjes ouder een auto. Op den Oudendijk te Rotterdam had een vrij ernstige aanrijding plaats, meldt de Tel. Een drietal meisjes, de 17-jarige H. van den S., de 18-jarige M. K. en de 16 jarige L. D. wilde de straat overste ken, doch door een stilstaande tram bemerkten zij niet, dat van de andere zijde een auto naderde. De chauffeur remde krachtig, doch alle drie geraakten onder de auto. Twee hunner, M. K. en L, D., be kwamen vrij ernstige verwondingen aan armen en beenen. Het andere meisje kwam er met eenige schaafwonden af. Het drietal is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De verduistering van f 165.000 te Amsterdam. Te Amsterdam heeft een 28-jarig jongmensch, sedert 1920 in betrekking bij een groote bankinstelling aldaar, ten nadeele van deze instelling een bedrag verduisterd van niet minder dan f 165.000. Het is het oude liedje speculeeren met andermans geld 1 Het was opgevallen, dat de kantoor bediende zich uitgaven veroorloofde, die hij onmogelijk van zijn salaris bekosti gen kon. Vooral het laatste halfjaar verbraste hij in allerhande obscure gele genheden massa’s geld. De directie der bankinstelling werd hiermee in kennis gesteld, doch het ging niet aan, tus- schentijds het in de millioenen loopende bezit aan industrieele en andere waar den tot op het laatste stuk na te con- troleeren het duurde dan ook tot het einde van 1924, alvorens tot die revisie werd overgegaan. Bij die gelegenheid is gebleken, dat er voor een bedrag van f 165.000 aan waarde ontbrak. De verdachte heeft bekend, de ver duistering te hebben gepleegd. Mede is aan het licht gekomen, dat hij bij verschillende makelaars in effecten spe culeerde, alsook dat hij »in de Fransche francs was gegaan,» op hoop van ze gen I Maar het liep hem tegen en uit den grooten voorraad waardepapieren van zijn patroons gaf hij «dekking». Ofschoon geen kassier zijnde, heeft de man nu en dan belangrijke sommen van de clientèle in ontvangst genomen, eens zelfs een bedrag van f 11000, welke niet werden afgedragen. De politie heeft de zaak in handen. De dader is gearresteerd, terwijl door de politie nog zal worden nagegaan, of van het verduisterde bedrag nog iets te redden valt. De dreigende valsche munter. De winkelier in Tusschendijken, wiens activiteit geleid heeft tot de aan houding van den valschen munter uit de Haringpakkerstraat te Rotterdam, komt in aanmerking voor de belooning van f 500, die de justitie heeft uitge loofd voor hem, die aanwijzingen zou geven, leidende tot de arrestatie van den vervaardiger van valsche guldens met het jaartal 1923, meldt de N. Rt. Ct. De arrestatie is niet gemakkelijk ge weest. De valsche munter heeft drie keer een poging gedaan om te ont vluchten. Slechts met moeite heeft men hem bij de overbrenging in bedwang voorzichtig proefde. Hij vertrouwde het De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. gelukt is het nog niet, om de kwaliteit van J g T pepermunt te evenaren, laat staan te overtref fen. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 4 April 1925. des voormiddags 11 uur, onder de ingezetenen aanbesteden het glas- en schilderwerk aan de te verbouwen gasfabriek. Het bestek ligt ter inzage ter Secre tarie en is aldaar verkrijgbaar tegen betaling van f 1. Workum, 20 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. De verrassing was groot, zij het dan niet bepaald aangenaam, noch voor haar, noch voor hem. Zij was de bewoonster van de eerste verdieping van een huis in de Van Kinsbergenstraat te Amsterdam, hij was de inbreker. ’s Middags was zij even uitgegaan en hij schijnt dat in de gaten te heb ben gekregen en was de woning bin- nengeslopeu. Haast maakte de inbreker niet, hij huldigde de regelwat gij doet, doet dat goed. Kalm zocht hij alles bij een, wat van zijn gading was en zette het netjes gereed om het, na afloop van den speurtocht, mede te nemen. Dat kalme werken was een fout, want de inbreker was niet gereed op het oogenblik dat de bewoonster 't was vijf uur thuis kwam. Hij en zij stonden tegenover elkaar en wisselden vijandige blikken, dan deed hij een sprong, trachtte te ontsnappen. Maar de bewoonster, die al gauw over haar verbluftheid heen was, hield hem tegen. «Eerst alles teruggeven,luidde haar eisch. En hij gaf terug, gedwee, blijkbaar verheugd, dat hij er zóó af kwam. Maar dat kwam eerst later uit iets had hij niet teruggegeven, dat had hij blijkbaar in de zakken weggemoffeld. Dat iets was een gouden horloge en een portefeuille met f 34 en twee gou den ringen met diament. Van die ver missing heeft de bewoonster aangifte gedaan bij de politie, die thans aan het zoeken is. ijzer-vitriool bevond. De beide kinderen van S. werden ervan verdacht, dat er ingedaan te hebben den vorigen dag was er een huiselijke twist geweest. Zij bleken niet thuis te zijn en werden daarop in Am sterdam aangehouden. Het zijn de 15- menschen bekend te zullen maken, zoodat er nog veel meer valsch geld in omloop zou worden gebracht. Voorts bevzeert hij, een procédé te kennen voor het namaken van bankbiljetten, die niet van de echte te onderscheiden zijn. Ook dit zou hij door anderen laten toepassen, als hij een naar zijn oordeel jarige dochter N. S. en de' 19-jarige te zware straf zou moeten ondergaan. Eén oplichter. Steven K. afkomstig van Hoogeveen ongeveer een week te Meppel verblij vende, heeft aldaar verschillende hotel houders en winkeliers opgelicht. Bij hotelhouders logeerde hij en wist des morgens ongemerkt te vertrekken, terwijl hij bij de winkeliers goederen kocht en omstandige verhalen deed nu eens was hij koopman en kwam met groote partijen kippen aan de markt te Meppel, dan weer was hij schipper en moest te Meppel wachten op het schip, dat van Amsterdam moest komen, had zijn portemonnaie vergeten en had ook, wanneer een bediende hem het goed door hem ge kocht bracht, niet kleiner geld dan een biljet van f 200. Natuurlijk had de be diende daarop niet gerekend en K. sleepte de goederen in de wacht. Bij de firma S. te Meppel kocht hij op die wijze een burgerpak en een regenjas voor een waarde van f95. K. is door de politie aangehouden, terwijl de nog in zijn bezit zijnde goederen in beslag zijn genomen. Hij moet, volgens de »M. Crt.’’ reeds met de gevangeniscel hebben kennis gemaakt. Ongevallen. Te Ruinerwold is Margje O., die aan toevallen leed, bij het melken, terwijl zij weer een aanval kreeg, zonder dat iemand het merkte, in de greep achter de koeien gevallen en in de mest ge stikt. De ongeveer 35-jarige echtgenoote van den stoffeerder De B., te Heeren- veen, die Zaterdagavond in het Post huis de feestelijke vergadering van de voetbalclub bijwoonde, zakte in de zaal plotseling in elkaar, en had opgehouden te leven. Natuurlijk was de consternatie groot bij dit tragisch gebeuren. Maandagavond geraakte het 7-jarig zoontje van den landbouwer D. Stal- linga te Marrum spelenderwijs onder een der beladen melkwagens, met het noodlottig gevolg, dat spoedig de dood intrad. De 17-jarige loodgietersknecht F. van ’t Riet te Amersfoort, die aan het werk was op een plat, greep den draad van de electrische lichtleiding, die het huis met een afzonderlijk staanden stal verbindt. Hoewel hij direct uit zijn be narde positie verlost werd, trad de dood spoedig in. De Tariefwet. Naar de A v o n d p. uit welingelichte handelskringen zegt te vernemen, zal de Tariefwet voorloopig niet worden afgekondigd in verband met de vrees voor represailles uit het buitenland. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ISO. .o- ta

Friso nl | 1925 | | pagina 1