Nieuws- en Advertentieblad i Nieuwe 1 Pepermunt staat aan de spits door kwaliteit en smaak. Meubelen voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. S. J. Praamsma en Zonen i No. 15, ZATERDAG 11 APRIL 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte, INGEZONDEN. De Emmabloem-Collecte. w eet u I J. W. de Jong, Markt Plaatselijk Nieuws. Afscheid ds. Keuning. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Bolsward Leeuwarden Bekendmaking. Aanbesteding. Advertentie-, Reclame- en te - 21.444 - 20.880 f3330.— dings hebbi -1535.- M. van Meekeren, Hindeloopen -22.450 -23.880 - 23.880 - 23.580 - 23.460 -22.780 f25.500 - 25.200 - 24.900 - 22.400 - 22.200 -22.160 -21.700 -1499.50 -1396.— -1390.— f624.— -612.50 -612.— -605.— -593.— In ’t kerkje, wel klein, toch zoo keu rig gebouwd Is aan allen, ook ons, iets feeders ontvouwd. 1 En ginds, aan d’einder, is het dorp dat ons wacht Waar een traan werd gepinkt nu de zonne zoo lacht. D. de Jager, Workum -18.900 i -18.374 v.h. Wispelwey en Co., Zwolle -1780.— -1754.82 -1740.- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie (Vervolg.) In dit vervolg heb ik beloofd ver schillende voorschriften betreffende deze collecte te vermelden. Welnu, alle plaatselijke vereenigin- gen die de t.b.c. bestrijding beharti gen en lid zijn van de N. C. V. mogen hetEmmabloempje verkoopen. Hierter plaatse dus de afd. Workum van het Groene Kruis, aan wie de toestemming is verleend. Hl dat alle soorten BRILLEN, H LORGNETS enSOEASY’s, U in elk gewenscht montuur en op fl elk recept in Workum goed- n koop en goed leverbaar zijn 8 Informeert eens bij De netto-opbrengst komt geheel ten goede aan de afdeeling zelve, maar behoort te worden besteed voor de afdeeling t.b.c.-bestrijding, De collecte moet gehouden worden in April. Men mag niet wachten op een paardenmarkt, een winkelweek, een plaatselijk feest, dat later gehou den wordt. Onze afd. mag collecteeren in Wor kum, het geheele Heidenschap, het Workumer-Nieuwland, Scharneburen, Ferwoude en Nijhuizum. Telken jare wordt eenEmmabloempje gekozen door het Dagelijksch Bestuur der N. C. V. Die bloempjes worden betaald met f2.75 per honderd. Van die f2.75 komt fl.60 ten goede aan de sanatoria en de N. C. V., die daardoor in de laatste jaren gesteund worden met het niet onaanzienlijk bedrag van f16000. De collecte heeft plaats langs de huizen en op de straat. Wie een bloempje zichtbaar draagt, wordt niet weer aangehouden. Elke afdeeling mag gepaste propa ganda maken voor het mooie doel. Soberheid kan worden betracht, doch zonder op de groote trom te slaan, komt men er niet. Daarvoor ook dit artikel in de plaatselijke bladen. De Nederl. pers is op dit punt altijd zeer bereidvaardig. Aanplakbiljetten in verschillende winkels vestigen mede de aandacht op onze inzameling, De Emmabloem-collecte heeft de sympathie van velen. Laat ieder me dewerken om den goeden naam, die zij in den lande geniet, te behouden. Dan zal zy, ondanks de vele mede dingsters, die zich in de latere jaren hebben opgedaan, toch aan de spits blijven. En daarvoor zijn drie goede redenen 1. De Emmabloem-collecte heeft de oudste rechten. 2. De opbrengst van deze collecte komt ten goede aan de tuberculoselij ders vap alle gezindten zonder onder scheid, 3. De gelden worden gestort inde kas van eigen afdeeling. Na de mededeeling dat onze bloem- pjesdag zal gehouden worden op Woensdag 22 April a.s., wil ik de jonge dames gaarne bij onze ingezetenen aanbevelen. Met dank voor de plaatsing. Namens Bestuur van het „Groene Kruis“, De Secretaris J. BOONSTRA. winkeliers kunnen zich met volle ge rustheid wenden tot het van ouds beken de adres van ver trouwen. Firma JOHs, TROMP, Sneek. De zon toch, zij weet niet, dat schei den doet wee Zij deelt onbewust ons haar zege ning mee. Maar in ’t kerkje, zoo lief, dat ons allen vereend Is een traan om die heenging, zij in stilte, geweend. Wel speelde het orgel zijn lied als weleer Maar klonk niet de toon soms wee moedig en teer? Want daar, op zijn plaats, zoo in schemering, Stond de leeraar, de herder, die scheiden ging En sprak, voor het laatst nu ’t bezie lende woord Dat altijd, ook nu weer, de schare bekoordt. Hij sprak van het Rijk dat eens komen mag- Uit den duist’ren nacht als een blij- lichten dag. Hij stond daar zoo vurig, in schemering Ook nu nog, de herder, die henen ging Wel werd hier zijn arbeid ten volle waardeerd En was hij gezien, bemind en geëerd. Het sprak uit het woord, het klonk in het lied U, strijder voor ’t Goede, vergeten we niet! En ver ook daar buiten, in h$pl wij den kring Gedenken we gaarne, die scheiden ging. K. WORKUM. De Commissaris der Ko ningin heeft, wegens het ontslag nemen van den heer P. Veenstra alhier, in verband met diens aanstaand vertrek, benoemd tot lid van het College van zetters der directe belastingen in onze gemeente, de heer C. Gielstra. De Openbare Leeszaal alhier werd in Januari bezocht door 476, in Februari door 434 en in Maart door 455 personen, totaal 1365 bezoekers, waaronder 403 Dames. In Januari werden uitgeleend 280, in Februari 246 en in Maart 253, totaal 779 boeken. Bij de Zaterdag j.l. ten Gemeen- tehuize gehouden aanbesteding van a. verbouwen gasfabriek, bestaande in af breken van loodsen, maken kolen loods, zuiverhuis. water- en teerkel- ders, walbeschoeiïngen enz. in gewa pend beton en houtconstructie, met bijkomende grondwerken b, maken van 8 ijzeren kapspanten (onder ingezetenen), werd ven als volgt: Bestek a. B. en H. Beljon, Lemmer G. du Bois, Hailingen J, W. de Jong, Lemmer Fa. Gebr. Geveke, Leeuwarden - 24.661 J. W. de Jong en P. J. Beljon, Lemmer -24.600 H. Koetzier en F. de Jager, Sneek -24.000 G. W. Boltje en P. Buwalda, Heerenveen S. S. Schoppen, Akkrum H. Broersma, Harlingen R. F. Feenstra, Bolsward J. S. Kuipers, Zurich O. van der Meer, Leeuwarden -22.540 U. van Meekeren, Hindeloopen - 22.500 KAUWGO51 eU dan „M O-J O” onschadelijk voor groot en klein, in pakjes van 10 en 5 cent. TROMT», Sneek’. leerling voor een te zware werkkring werd geplaatst, moest niettemin wor den bedacht, op welke wijze zoo’n diploma werd verkregen, door n.l. gedurende achtereenvolgende winters de avondlessen in vak- en handteeke- nen en een paar theoretische vakken te volgen. Zoo’n diploma is niettemin een mooie prestatie, het resultaat van moed en volharding en in dat opzicht kunnen de gelukkigen met voldoening op den tot dusver afgelegden weg te rugzien, Voor de anderen, die na hen komen, kan dit feit een prikkel zijn, om met moed en volharding door te gaan, niettegenstaande dit met vallen en Ungen zal warden opgelegd, den zelfden weg te bewande dit behoeft niet teleurstellend té wer- Uw Koninkrijk kome. Het was toch een zomersche voor jaarsdag Hoe wijd thans de wereld daar vóór ons lag. Hoe schoon is een tochtje langs wegen en veld In ’t voorjaar, als alles herrijzenis meldt 1 Rechts liggen de weiden in zonnigen gloed En links strekt de dijk zich, die Friesland behoedt opstaan zal geschieden. Enkele leer lingen zal worden opgelegd, nog eens den zelfden weg te bewandelen, doch dit behoeft niet teleurstellend te wer ken. Opgeven is het laatste, immers ook in het gewone leven gaat het met tal van dingen zoo. Aan de deze twee dagen gehouden tentoonstelling van de door de leer lingen vervaardigde teekeningen, heb ben de patroons kunnen zien, dat de tyd en moeite, die de leerlingen daar aan hebben besteed, met succes wordt bekroond. De 70 pCt. der kosten, door Rijk en Gemeente aan den cursus besteed, hebben ruimschoots vruchten gedra gen, waar aan tal van leerlingen de gelegenheid wordt geschonken, tegen luttele kosten, zich in hun eigen vak te kunnen bekwamen, waarom dan pok met het volste recht aan ouders en patroons, om steun voor deze nut tige inrichting mag worden gevraagd. Het diploma werd daarna aan de leer lingen B. Wouda, B, Gaastra en R. Quar- ré uitgereikt, De heer Hobma achtte hiermede het officieele deel van den avond afgeloo- pen en meende zich volkomen oij de woorden van den Directeur te kunnen aansluiten en te kunnen zeggen: ga voort op den eens ingeslagen weg I Hij herinnerde daarbij aan den goeden naam, die ook Nederland op het ge bied van bpuwkunde heeft aan man nen als Hendrik de Keyzer enz., die een genie waren, aan bouwwerken als de Are de Triomf, het Louvre en de Nêtre Dame te Parijs, producten van de werkzaamheid van hunnen geest. Daarom wekte hij ten slotte dan pok de leerlingen der Vakteekenschool pp, met kracht en energie door te wer ken en misschien als vrucht daarvan mannen te worden, die later in de we reld iets zullen hebben te beteekenen. Een mooi slot van den avond was de door den heer Boonstra op doek gebrachte opnamen van bezienswaar digheden op zyn reis door Noord-Frank- rijk en de daarbij gegeven toelichting, alsmede de daarbij aansluitende op namen van den Burgemeester van be- langrijke bezienswaardigheden op zyn reis door Italië, alsmede beelden uit den plaats onzer inwoning, uitermate geschikt, om het gevoel voor lijnen en kleuren op te wekken en te ver sterken. Tot plaatsing van Advertentiën en A de vlag de lading dekt, is ’t wel in orde. Daarom ook, nu de fabrikant der Jordaens ieder kistje heeft voorzien van zijn naam, is 't met de 6-cents SIGAAR in de bus, vooral nu die naam betreft een der eersten in ons land. Uw winkelier heeft ze wel. Wendt U anders tot TROMT», Sneek. Groote keuze SIGARETTEN. Gij zijt met uw gaven van hart en van geest Voor ons steeds een gids en een voorbeeld geweest. De prijs der Advertentiën Is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Vakteekenschool te Workum. Vrijdagavond werd voor de zesde maal vanwege bovengenoemde inrich ting een bijeenkomst gehouden van leeraren, leerlingen en belangstellen den, onder leiding van den heer S. S. Hobma, die in de eerste plaats B. en W. en enkele Raadsleden welkom heet te, de vergadering mededeelde, dat haar iets byzonders wachtte, door de medewerking van den Burgemeester en den heer J. Boonstra en waarbij hij de hoop uitsprak, dat het een nut tige en aangename avond zou worden, in zijn geheel bijdragende tot verede ling van den geest. De Directeur der school, de heer IJ. Oosten, richtte daarna het woord tot 3 leerlingen der school, die gedu rende 5 jaren het onderwijs hadden gevolgd en thans het diploma zou wor den uitgereikt. Hij wees daarbij op de waarde van het diploma, ge dachtig echter aan een uitspraak van den heer de Groot, de Inspecteur van het ambachtsonderwys, die, ofschoon de groote waarde van dat diploma er kennende, gezegd had, dat dit niette min op de juiste waarde moest wor den geschat. Wijzende op het ver- ichijnsel, dat feitelijk de jeugdige van Fabriek aan Particulier De Kortste weg, de Voordeeligste Enorme voorraad. Aparte modellen. Franco levering. Lage prijzen. Dijkstr. 10 Voorstreek 47 Fabriek Plantsoen 48 Volledige Garantie. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toe gezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het jaar 1925 (1ste kwartaal), dat zij die (mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben die binnen ééne maand na de uitreiking der aanslag biljetten schriftelijk behooren in dienen bij hun College. Workum, den 4 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. f Dit blad verschijnt des Za- x terdags en kost per kwartaal x 65 cents; franco per post i x 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. x Ingezonden stukken Don- x derdags voorm. in te zenden. x Advertentiën tot uiterlijk Don- I x derdagsavonds, uitgez. familieber. Fa. K. Pranger en Zoon Dokkum f22.400 K. U. Koopmans, Oosterzee B. van der Zee, Sneek S. W. Visser, Makkum G. Broersma, Harlingen Fa. E. Westra en Zoon, Heerenveen -21.614 Gebr. Frankena, Lemmer J. F. Borneman, Hindeloopen -21.150 C. van de Witte, Bolsward H. Borneman en T. Glashouwer, Hindeloopen - 20.572 S. de Boer te Sneek -20.550 H. de Jong te Koudum -20.400 A. J. de Graaf en F. de Wolf, Sneek, -20.365 R. G. Visser en Begrooting f21.000. Bestek b. W. Veenendaal, Leusden N.V. Delftsche Mach.fabriek, Delft - 2500.— Margedant en Co., Bergen op Zoom -2415.— N.V. Nederl. Staalindustrie, Rotterdam -2180.— Fa. A. de Jong, Vlaardingen -2162.50 Lith en Madern’s Mach.fabriek Rotterdam - 2148.— Fa. M. Eerligh, Leeuwarden -2050.— Fa. Koorenhof en Busscher, Groningen -2000.— S. Visser, Oudkerk -1996.— D. Ruiter, Bolsward -1950.— Rorink en van den Broek, Enschede -1945.— Th. Tydink en Zoon, Lichtenvoorde -1935. S. van der Werf, Makkum -1870. A. T. van der Werf, Stavoren -1840.— Fa. Gebr. Schröder, Leeuwarden -1839. N.V. Zwolsche Ijzergieterij i ttt, s-» r» i't H. J. Koster, 'Stadskanaal P. Eriks, Velseroord H. Koelstra, Balk N. V. Mach.fabriek „Con structie”, Bergen op Zoom -1720.— L. Tolman, Twijzel -1714.— Fa. Gebr. Geveke, Leeuwarden -1705.— Fa. Gebr. de Graaf, Zwolle -1696.— O. Wassenaar, Joure -1675. M. R. Bot, Groningen -1645.— Fa. C. van Bergen, Overschie -1600.— N. V. Noord. Ned. Machine fabriek, Winschoten -1600.— P. Feenstra en S. Smids, Dokkum -1575. P. van der Laan, IJmuiden P. Tool, Mach.fabriek en Constructie, Helder -1505 H. P. Nauta, Workum L. Huyzer, Rotterdam B. S. Douma, Folsgare Begrooting f1750. Bestek c. C. L. de Vreeze Tj. Bouwsma W. de Jong C. Riemersma S. Postma Begrooting f550. Het totale bedrag der laagst inge schreven sommen bedraagt f20.357. 7 April. Hedenavond had de tweede goed bezochte vergadering in het gebouw van den Ned. Prot. Bond plaats, waar tot definitieve oprichting van een vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging werd besloten. Het con cept reglement werd na uitvoerige bespreking door de vergadering goed gekeurd, waarna op voorstel der commissie met algemeene stemmen onze burgemeester A. Wagenaar Azn. tot Eere-Voorzitter werd benoemd. Bij de bestuursverkiezing bleek dat B. Molenaar voorz., P. PruiksmaLzn. seer., C. Lucas penningm., P. IJntema en A. Hendriksma de meeste stem men op zich gekregen hadden waarna Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 18 April e.k. des vqormid^ags IJ qur gncler de ingezetenen aanbesteden Het onderhoudswerk gedu rende 1925 aan gemeentewer ken, timmer- en metselwerken in drie perceelen en de schil derwerken in twee perceelen. Het bestek ligt ter inzage ter Secre tarie van 91 en 35 en is aldaar verkrijgbaar tegen betaling van f 1 Workum, den 9 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR A?n. De Secretaris, A. DE VRIES. ders, walbeschoeiïngen enz. in gewa- bijkomende grondwerken b, maken van 8 ijzeren kapspanten c. het verfwerk aan de gasfabriek, ingeschre- I FRISO. - 1777.— viv o LI vvvir Fa. J. Haitsma, Harlingen

Friso nl | 1925 | | pagina 1