B Nieuws- en Advertentieblad Middenstandswoning 1 i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. v 11 t I Aan den Stationsweg is nog een van de Gemeente TE HUUR. t No. 16 ZATERDAG 18 APRIL 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. n J. W. de Jong, Markt Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Tot plaatsing en Leeuwarden i 1 Twee Maandag wilden ver- i js nog een man, Gerrit van der en nog een vrouw bij hen in, i bleef de vrede niet lang be- Weet U dat alle soorten BRILLEN, 'II LORQNETS en SO E AS Y’s, in elk gewenscht montuur en op Eg elk recept in Workum goed ig koop en goed leverbaar zijn mk Informeert eens bij I Dit blad verschijnt des Za- 1 I terdags eu kost per kwartaal 1 65 cents; franco per post J t 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. J T Ingezonden stukken Don- 1 f derdags voorm. in te zenden, d X Advertentiën tot uiterlijk Don- 1 X derdagsavonds, uitgez. familieber. Ernstig vliegongeluk te Soestcrberg. Boven het vliegterrein van Soester berg is Dinsdagmiddag omstreeks half vier een noodlottig vliegongeluk gebeurd, waarbij twee menschenlevens te betreu ren zijn. In de lucht bevond zich de Fokker- verkenner C. 1., bestuurd door den ser- geant-leerling-vlieger J. Verschuur, met sergeant C. M. van Weynen als waar nemer. Op betrekkelijk lage hoogte stop te de motor. De aviateur wilde in glij vlucht het landingsterrein bereiken. De machine kon dit echter niet meer halen. Vermoedelijk, schrijft de Tel., wil de hij daarom op het tweede terrein, het noodlandingsveld, dalen, doch ook dit scheen niet te gelukken. Om nu hef neerkomen op een grintweg te ver mijden, maakte de bestuurder een bocht. Inmiddels bleek het toestel te veel snelheid verloren te hebben, bovendien was het reeds te dicht bij den grond. Van een hoogte van vijftig meter sloeg het toestel toen naar beneden. De sergeant Verschuur was op slag dood de sergeant van Weynen werd zeer ernstig gewond opgenomen en naar Utrecht vervoerd, waar hij spoedig overleed. Verschuur is ongehuwd, van Weynen is gehuwd en heeft drie kinderen. Kinderen op de fiets. Op den tweeden Paaschdag kwam nabij de Kalfjeslaan op den Amsteldijk bij Amsterdam een wielrijder die zijn 3-jarig zoontje als duorijder meevoerde, door het breken van zijn vork, te val len. De man bekwam bloedende verwon dingen aan hoofd en beenen. Het ventje was er erger aan toe, een passeerende geneesheer constateerde hersenschud ding. Vader en zoontje werden per auto naar hunne woning te Amsterdam overgebracht. Burgemeester Patijn het slachtoffer van een zakkenroller. Burgemeester Patijn, van den Haag is op een buitenlandsche reis het slacht offer geworden van een internationalen zakkenroller. Hij was Zaterdag te Brussel In den trein gestapt. Korten tijd later be merkte hij, dat zijn portefeuille met een vrij aanzienlijk bedrag aan Belgisch en aan Hollandsch bankpapier verdwenen was. Vermoedelijk heeft een internationale treindief kans gezien hem de porte feuille bij het instappen in den wagon te ontfutselen. De heer Patijn heeft bij de Belgische politie aangifte gedaan van dezen diefstal. Van den dader is tot op heden geen spoor gevonden, De staking in de Drentsche venen. Maandagnacht is door kwaadwilligen de Sled. Herv. kerk in Emmererfschei- van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid UitgeverS-Bureau ïNeerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Een nieuw wonder. In Parijs is een 50-jarige Duitscher verschenen, Otto Kahn genaamd, die de wonderlijke gave bezit, verzegelde brieven te kunnen lezen zonder ze zelfs aan te raken Deze gave wordt in wetenschappelijke kringen heel ernstig opgevat en de heer Kahn heeft voor een jury van 12 mannen der wetenschap, on der wie Barthou, lid der Académie Fran- gaise en de perfect van politie Morain, een proef afgelegd. Kahn verdween daarbij in een aangrenzende kamer en de 12 juryleden schreven eenige me- dedeelingen op stukjes papier, welke zij daarna zorgvuldig dichtvouwden. Zelfs had Kahn verklaard, dat zij hun briefjes onderling mochten wisselen, daar hij toch altijd den schrijver er van zou kunnen aanwijzen. Zij deden dit echter opzettelijk niet om hem op een dwaalspoor te brengen. Daarna werd Kahn teruggeroepen en, als gold het een onschuldig gezelschapsspelletje in het midden der kamer geplaatst. Onmiddellijk zeide hij dat de heeren de briefjes niet hadden verwisseld 1 Vervolgens begon hij de onzichtbare mededeelingen te lezen, waarvan de eerste een versregel was. Slechts één maal vergiste hij zich ten gevolge van het slechte schrift van één der schrij vers. Ieder was het er over eens, dat Otto Kahn een zesde zintuig bezit. Daarge laten of hij er veel nuttigs mee zal kunnen verrichten. De prijs der Advertentiën is van I5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. i pédeuren opengeworpen. Een heer stap te dadelijk uit, terwijl de trein nog een flinke snelheid had, maakte een salto mortale en sloeg tegen het perron. Later bleek, dat hij slechts een groote schaafwond aan den elleboog had. Ernstiger leek het met een ruim 40- jarige vrouw, die, trots de waarschuwing harer dochter ook uitstapte en met haar volle lichaamsgewicht tegen het perron sloeg. Enkele bij het ongeval aanwezig zijnde heeren stelden een vluchtig on derzoek in, doch konden geen ernstige uitwijkingen constateeren, waarop zij met assistentie van het stationspersoneel per draagbaar naar het spoorwegtele- graafkantoor is vervoerd. Een inmid dels gewaarschuwd geneesheer, het bleek dr. v. d. Brug uit Sneek te zijn, die bij familie logeerde, kon ook geen ern stige kwetsuren ontdekken. De toestand, waarin de vrouw verkeerde, was niet temin van dien aard, dat er van naar huis loopen, zij woont in een woon schip bij Schenkenschans, geen sprake kon zijn en wijl geen familie te Leeu warden woont, werd besloten de patiënte naar het Stadsziekenhuis te vervoeren. Het groote gevaar van het te vroeg openen der portieren is door dit geval weer eens duidelijk aan het licht ge treden, merkt de »L Crt.< op. Er kan dan ook niet genoeg tegen gewaar schuwd worden. Eersten Paaschdag, 's namiddags om streeks 3 uur, reden twee broers op een motorrijwiel langs den Groninger- straatweg in de richting Tietjerk. Van den anderen kant kwamen drie meisjes wandelend naast haar fietsen. De regels voor den weg werden stipt in acht genomen, daar èn de motoris- ten èn de jongedames rechts hielden. Bij het voorbij-rijden wilde de bestuur der van den motor een grapje uithalen door plotseling op de meisjes toe te schieten en haar op deze wijze schrik aan te jagen. De snelheid waarmee ze reden, was te groot voor dit grapje* en de gevolgen werden hem noodlottig. Hij reed een der meisjes uit Cornjum aan, terwijl hij zelf over den kop sloeg en de duo-rijder tegen den straatweg werd gesmakt. Het meisje was nog al gewond en haar flets vernield, de motorrijder had verwondingen opgeloopen en zijn broer, die op de duo zat, ontwrichtte een zij ner armen. De drie gewonden werden naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden ver voerd. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- denveen in brand gestoken. Het begin van den brand ontstond achter de kerk in het turfhok. Juist was de heer H. J. Nijland, evangelist, naar bed. Het schijnt dat men hierop gewacht heeft. De vlam men sloegen hoog op. Met vereende krachten is men er in geslaagd den brand te blusschen. De achterkant van het kerkgebouw is verbrand. De schade is gelukkig niet groot. Van de daders is echter geen spoor ontdekt. Naar »Het Volk* meldt, is Paasch- Maandag om ongeveer 2 uur nam. op de woning van burgemeester Venema, te Veendam, geschoten. De Burgemeester was zelf niet thuis, doch diens huisge- nooten werden doodelijk verschrikt. Een 4-tal kogels uit een militair geweer af geschoten, drongen in de vertrekken, gelukkig zonder iemand der familie te raken. In de gemeente Vlachtwedde waren Dinsdagmorgen politiemachten bij de werkverschaffingen ter bescherming van de werkwilligen aanwezig, maar tal van arbeiders durfden nog uit vrees voor molest het werk niet hervatten. Auto- en motor-ongelukken. De schilder en teekenaar Wesseling, die op zijn rijwiel langs de bollenvelden reed, is te Heemstede bij de Kastanje- laan, terwijl op dat punt juist twee trams elkaar passeerden, door een motorrijder aangereden. Ernstig gewond werd hij naar zijn woning vervoerd. Op den straatweg te Soest is Zondag het lid Buddenberg van de Amst. Wiel rijders vereen iging »De Peddelaar*, door dat een meisje tegen zijn fiets opliep, op twee meter afstand voor een auto geval len. De wagen ging den wielrijder over de borst. Hij is aan de bekomen verwon dingen bezweken. De verongelukte laat een vrouw met twee kinderen achter. Een gevaarlijk jongmensch. Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien uur vervoegde zich bij den rijks- veldwachter te Bergen de 15-jarige D. M. uit Amsterdam, met de mededeeling, dat hij door een zijner kameraden met een mes was gestoken. Daar de wonde in de borst hevig bloedde, achtte de rijksveldwachter, na een noodverband te hebben gelegd, het noodzakelijk, de hulp van een dokter in te roepen. Dokter P. te Alk maar, al spoedig ter plaatse, achtte overbrenging naar het St. Elizabethgast- huis noodzakelijk en de jongen werd na door de politie te zijn gehoord, naar het ziekenhuis vervoerd. De rijksveldwachter S. en de ge- meente-veldwachter v. d. K. namen een voorloopig verhoor af, waaruit bleek, dat de jongen des morgens met 2 kameraden, allen padvinders van de Padvindersvereeniging Amsterdamsche Padvinders-Organisatie naar Bergen was gewandeld, met het voornemen, gedu rende de Paaschdagen in de duinen te kampeeren. Daar de avond wat kil was en zij niet voldoende dekens bij zich had den, besloot het drietal in Bergen-bin- nen te blijven en zochten zij een tuin uit in de St. Anthoniusstraat, om al daar te overnachten. Al spoedig kregen de jongens, die op een deken lagen en slechts één de ken tot bedekking hadden, over de deken ruzie, welke zoo hoog liep, dat een der jongens, de 16-jarige B., een dolkmes nam en M. daarmede een steek gaf met het noodlottig gevolg De politie heeft tegen den dader, die al meer met de politie in aanraking is geweest, proces-verbaal opgemaakt. De beide andere jongens zijn Zondag naar hun ouders teruggekeerd. Ongevallen. Maandagnacht heeft bij het binnen komen van den laatsten trein uit de rich ting Groningen op het station te Leeuwar den een ongeluk plaats gehad, dat ern stige gevolgen na zich had kunnen sleepen. Bij het vaartverminderen en direct na het eerste aanslaan der remmen werden door eenige reizigers reeds cou- De moedermoord te Blesse. Men meldt uit LeeuwardenVoor de rechtbank heeft Dinsdag terechtge staan de 38-jarige Jan Capelle, timmer man en landbouwer te Blesse, thans in hechtenis, beschuldigd zijn 74-jarige moeder, de weduwe Aaltje Capelle ten Berge, te hebben vermoord. De omstandigheden waren de volgende In den nacht van 23 op 24 Sept. 1923, na afloop van een te Blesse ge houden feest, werden de gemeente- en rijksveldwachter geroepen bij de woning van Aaltje, waar haar lijk verdronken in de put lag. De zaak werd onder zocht er werd wel gefluisterd, dat Jan meer van zijns moeders dood afwist, maar er viel geen enkel bewijs te leve ren. Men dacht later niet meer aan de zaak, het leven ging weer zijn gewonen gang, het huisje werd verhuurd aan H. Hoomoedt, die het nu nog bewoont. Eenigen tijd na de moord kocht Capelle een woonwagen, waarin hij met Griet Steenhuisen rondtrok later kwa men er Struik, en toen waard. Ongeveer 14 maanden na den moord, bij een hevigen twist tusschen de beide mannen, verweet Van der Struik aan Capelle, dat deze de moordenaar van zijn moeder was, en gaf hij hiervan kennis aan de politie. Een nieuw rechterlijk onderzoek volgde. Jan is een recidivisteen deel van zijn jonge leven heeft hij achter de celdeuren doorgebrachtreeds dertien rechtbankvonnissen heeft hij moeten uitzitten, alle wegens diefstallen, zware mishandeling enz. Hij leefde te zamen ten huize zijner moeder met genoemde vrouw zijn eigen vrouw is in Amerika zijn beroep is timmerman, maar aan timmeren deed hij niet veel. Den 23 September 1923 werd het jubileumfeest te Blesse gevierd Capelle en Griet zouden er heen gaan, maar Capelle had geen geld en wilde dit nu van zijn moeder hebben, doch zij weigerde, hetgeen zij, die veel leed van haar zoon ondervond, meermalen heeft moeten doen. Toen heeft hij de afschuwelijke moordplannen beraamd om zich van haar geld meester te maken. Griet Steenhuisen, wie hij zijn plannen mededeelde, heeft getracht hem daar aanvankelijk van af te bren gen. Toen de oude moeder in den stal een geit molk, gebeurde het ontzettend misdrijf. Met een houten hamer bracht hij haar een slag tegen het hoofd toe waardoor een doodelijke wonde ont stond in ieder geval was de vrouw bewusteloos geslagen. Kalmweg heeft Capelle toen, in tegenwoordigheid van Griet, de sleutels uit den zak van de vrouw genomen en het lichaam van de moeder, nadat hij nog eerst een plank had weggebroken om de openingmuus Het jongmensch bleek echter een booswicht te zijn. Op de Handelskade gekomen, haalde hij plots een pistool te voorschijn en daarmede de dronken zeelui bedreigend, eischte hij hun geld op. De zeelieden, den kogel vreezende, gaven zich over en overhandigden hem twee gulden en 88 cent. Toen eenige oogenblikken later een politieagent naderde, vertelden de Duitschers hem wat hun overkomen was. De politieagent wist den jongeman te achterhalen en te vatten het geld werd op hem gevonden het pistool, waarvoor de schepelingen gesidderd had den, was een knalpistool, dat slechts klappertjes kon verschieten. Ongeluk. In de Rosestraat te Rotterdam is de 30-jarige scheepsbouwer J. M. op het rijwielpad met zijn fiets in botsing gekomen met een anderen fietsrijder. Vermoedelijk is hij in zijn val met het hoofd tegen een voorbijrijdende autobus geslagen. In bewusteloozen toestand en met een gebroken schedel is de man naar het ziekenhuis gebracht, waar men zijn toestand zorgelijk achtte. te vergrooten, met het hoofd naar be neden in een 24 voet diepen put ge worpen, waarin nog geen meter water stond. Met overleg zette hij het em mertje, waarmee het water wordt opge haald naast den put, om den indruk te geven dat er een ongeluk was ge beurd. Daarna heeft hij een kast open gemaakt, en daaruit een bankbiljet van f 10 en eenig kleingeld gestolen. De sleutels heeft hij daarna ook in den put geworpen. Vervolgens zijn beiden naar het feest getrokken, dat hoofdzakelijk bestond in het bezoeken van café’s. Opvallend stil was Capelle in een dezer inrichtin gen en ook was het opgevallen dat hij heel weinig dien avond dronk. In het middernachtelijk uur keerden beiden weder huiswaarts. Thuis gekomen maakte hij veel misbaar omdat hij zijn moeder miste. De veld wachter Koopmans werd er bij gehaald en toen heeft deze het lijk opgehaald, Den volgenden ochtend vischte hij de sleutels op. De sectie op het lijk, door dr. Mieremet uit Groningen verricht, was zeer bezwarend voor Capelle, die steeds hardnekkig alle schuld bleef ont kennen. Zooals reeds gemeld, leverde Jiet aanvankelijk gehouden onderzoek geen voldoende bewijzen om Capelle in ar rest te stellen eerst na dit laatste on derzoek is men daartoe overgegaan. Capelle blijft steeds alle schuld hard nekkig ontkennen. Geëischt wordt 20 jaar gevangenis straf, de verdediger Mr. Stoop spreekt, na uitvoerig pleidooi, den wensch uit tut vrijspraak van bekl., wegens gebrek aan wettig bewijs. De Nederlandscha driekleur voor reclame-doeleindcn gebruikt. Onlangs is ’t gebeurd, dat een Neder- landsch schip in een Deensche haven verscheen met de Nederlandsche drie kleur in top, ontsierd met een reclame-opschrift van de een of andere motorenfabriek. Dat ’n Nederlander zijn vlag op 'n dergelijke wijze misbruikte, werd in de Deensche bladen sterk ge hekeld. Hollandsche bladen vertelden 't geval over, doch desondanks neemt ’t aantal op deze wijze ontsierde vlaggen op onze binnenwateren en ook op zee sterk toe. De heer A. D. Mulder, hoofdinspec teur voor de scheepvaart te den Haag, heeft nu een circulaire verspreid waarin schippers en fabrikanten dringend wordt verzocht zich voortaan van deze ergerlijke wijze van reclame-voeren te onthouden. De bloemententoonstelling te Heemstede. Het aantal bezoekers der tentoon stelling bedroeg op den eersten Paasch dag 18.000, op den tweeden Paaschdag 26.000. Dinsdag kwam een film-brigade van de Cunard-lijn aan om, onder leiding van Pathé te Parijs, films te maken van het tentoonstellingsterrein en van de bollenstreek. De bedoeling is, dat de films in Amerika zullen draaien als propaganda voor het maken van »trips« naar Nederland. Bij het opnemen der films zullen natuurlijk(ll) Volendammers in nationaal costuum als Nederlanders optreden. Wanneer zal deze dwaasheid nu ein delijk eens ophouden, vraagt de »L. Ct.« Oeen helden. Duitsche zeelieden na zich in Amsterdam maakt te hebben, naar hun schip, dat gemeerd lag aan de Handelskade, terug keeren. Met den juisten weg waren zij echter onbekend, aldus het »Hbld.«, en bovendien hadden zij een hoeveelheid sterken drank tot zich genomen, die hen het terugvinden van het schip ten zeerste bemoeilijkte. De schepelingen wendden zich dus tot een jongmensch met het verzoek, aan hun dwalingen een eind te willen maken door hun den weg te wijzen. Aldus KISO L

Friso nl | 1925 | | pagina 1