Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I 1 t Vi No. 17. ZATERDAG 25 APRIL 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. T Weet u HSBHBHHi I J.W. de Jong, Markt Openbare kennisgeving. KAUWGOM TROMP, Sneek J8 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. JORDAENS Medicinaal a en ebt .rm Vervalschte postwissels, :en- van t en 1 ten- we het ;er- het oed be- 'eze lad- toe- dag aar op ika sin jen aal ste ras :en >ak ee- ras oor els aar >rre ser. i dit ran ge- vas ens den irte tnet aar lur, Zoo ij 't ser- unt je im, eld na 10e- oed )ed, ten i, 't kin- svas zjjn ts- m, ’t ak >e- oor eer. i. 'n ik, tam ;je. ;oo on [en oet jn), aen •oo- ud- ijk, der en- ze ull- ten er- T- e- n- )k ekt en. lag lad. eer De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. en zuiver is Pepermunt B dat alle soorten BRILLEN, H LORGNETS enSOEASY’s, H in elk gewenscht montuur en op H elk recept in Workum goed- B koop en goed leverbaar zijn K Informeert eens bij Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag den 25 April 1925, des namiddags te vier uur, een exercitie met de brandspuit zal worden gehouden op het Noord- einde en verzoeken ieder, bij de brand weer behoorende, op den voor de exercitie bepaalden dag en tijd bij het brandspuithuis tegenwoordig te zijn. Workum, den 18 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Landarbeidersbond. De Nederlandsche Bond van Arbei ders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf telde blijkens het pas ver schenen verslag over het tijdvak 1 Oct. 19221 Jan. 1925 op laatstgenoemden datum 6490 leden tegen 8955 op 1 Oct. 1922. De laagste ledenstand was 5073 op 1 Jan. 1924. Het ledental der 4 groe pen was op 1 Jan. 1.1. als volgtland arbeiders 3859, tuinarbeiders 277, zui- velbewerkers 490 en veenarbeiders 1864. Van de verschilende provincies waren de leden als volgt verdeeld Gro ningen 1319, Friesland 1518, Drente 2158, Overijssel 270, Gelderland 148, Noord-Holland 516, Zuid-Holland 364, Zeeland 94, Utrecht 28, en Noord-Bra- bant 58. Het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Jan. 1925 235 tegen 295 op 1 Oct. 1922. De Ontvangen bondscontri- butie bedroeg van 1 Oct. 19221 Jan. 1924 f 106.172.11 en over 1924 f72.467.14. In de verslagperiode werd voor stakingen en uitsluitingen uitge keerd f 16.221. Het bondsvermogen bedroeg op 1 Jan. 1925 f 47.400.98'/a. Gedurende de periode 1922/23 keerde winkel en van politie aangifte gedaan, wat zoeking in de woning van gevolge had, te méér, waar de winke lier, bij wien het dochtertje een doos met schoenen stal, daags te voren óók al bezoek van ’t meisje had gehad en na haar vertrek uit den winkel schoe nen had vermist, waarvan hij mededee- ling deed aan de politie, toen het doch tertje van bekl. in den bewusten win kel op heeterdaad werd betrapt. Dat dochtertje was toen in bekl.’s gezelschap, zoodat het meisje den diefstal blijkbaar pleegde onder invloed van haar moeder 1 Bij de huiszoeking, door de politie inge steld, kwamen van onder een kinderledi- kantje nieuwe schoenen te voorschijn en die vondst bracht de vele andere diefstal len aan het licht. De officier van justitie sprak er zijn verwondering over uit, dat het moge lijk is gebleken zóóveel diefstallen te plegen, zonder dat één van de gedu peerde winkeliers er iets van bemerkte. Het is een feit, dat de Voogdijraad zich met het gezin van bekl. heeft bemoeid toen zijn de kinderen tijdelijk in Amers foort in verpleging geweest, maar daar aan kwam een einde, doordat de ouders de kinderen weder thuis verlangden. Het kwam den officier van justitie voor, dat deze vrouw in het gezin de leidende figuur is geweest en haar man goed deels onder haar invloed heeft gestaan. De eisch luidde 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. en dan „M O-J O” in 10 en 5 cents pakjes is een versna pering voor jong en oud. Drama. De landbouwer G. te Wildervank heeft twee schoten uit een jachtgeweer gelost op zijn schoonzoon, G. K., te Veendam, die zijn vrouw, de dochter van K., mishandelde. De toestand van den getroffene is ernstig. Smokkelaars gestraft. Het gerecht te Kleef heeft de Neder landsche kooplieden G. Z. en W. v. V., die in Februari zijn aangehouden we gens het smokkelen van twee auto’s, beladen met 84 balen koffie uit Neder land naar Pruisen, veroordeeld elk tot een boete van 23.367 mark of voor elke 50 mark een dag hechtenis. Gratis autoritten. Dezer dagen is in het Zuiden des lands een nieuwe oplichterstruc toege past. Een heer vervoegde zich te Sit- tard bij een autoverhuurder en wenschte naar Amsterdam te worden gebracht. Dit kon geschieden. Vlak bij de hoofd stad heeft de passagier echter onge merkt den wagen verlatenaldus de reis op de goedkoopst mogelijke wijze makend. De gestolen auto. Terwijl bij een familie te Etten (Gelderl.) bruiloft werd gevierd, zijn dieven er met de auto, die het jonge paar naar en van de kerk had gereden, vandoor gegaan. De onbekenden waren echter met den wagen een verkeerden weg ingeslagenop een gegeven oogenblik konden zij niet verder. Zij hebben de auto toen maar in de steek gelaten het voertuig werd later door de rechtmatige eigenaars meegenomen. Een pannenwerper. In de Doelstraat te Haarlem heeft een razende dronkeman Maandagavond een paar uur lang honderden menschen de politie bezig gehouden. Er was een vechtpartij uitgebroken, die duurde Tot plaatsing van De directeur-generaal der P. en T. heeft een aanschrijving., aan de direc teuren gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat, ondanks een in Januari j.l. aan de kantoren gezonden waar schuwing, om in verband met ontdekte vervalschingen van postwissels de ge geven voorschriften bij de uitbetaling van postwissels nauwkeurig op te vol gen, op onderscheidene kantoren toch nog postwissels zijn uitbetaald, welke bij de contróle vervalscht bleken. Na een opmerking van technischen aard vervolgt de circulaire Met groot leedwezen is ervaren, dat blijkbaar zonder eenig verantwoorde lijkheidsgevoel door velen de loketdienst wordt verricht. De tot dusver ingeko men verantwoordingen geven blijk, dat een goed begrip omtrent de wijze van handelen bij de uitbetaling van geldswaardige stukken in vele gevallen ontbreekt. Men werpt als argument op, dat ’n vlotte bediening van het publiek zich tegen een nauwkeurige toepassing der voorschriften verzet, alsof een blik op de voorgeschreven waarborgteekens tijd zou kosten of wel men beweert, dat deze teekens wel eens verkeerd ge plaatst worden, zoodat een afwijking geen reden mag zijn tot weigering der uitbetalingalsof het niet plicht ware foutieve wissels althans naar het kan toor van storting terug te zenden of ter zake inlichtingen in te winnen en toch zeker na de gegeven waarschuwing elke afwijking tot dubbele voorzichtig heid had moeten leiden. Ik verzoek u de ambtenaren, belast met de uitbetaling van postwissels, met grooten aandrang tot oplettendheid aan te manen en hun aan te zeggen, dat bij de beoordeeling der aansprakelijk heid voor de veroorzaakte schade in de gevallen, dat de gegeven waarborgen uitbetaling hadden kunnen beletten, bezwaarlijk verzachtende omstandig heden zullen kunnen worden aanvaard. gedurende 1923/24 f 102.910.08 Vervalschte spaarbankboekjes. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een 33-jarige kantoorbediende der posterijen terecht, die door 't ver- valschen van spaarbankboekjes ’t Rijk voor een aanzienlijk bedrag had opge licht. Op verschillende plaatsen in ons land o.a. te Amsterdam, Hilversum, Bussum en Weesp deponeerde hij een klein bedrag op de Rijkspostspaarbank. Nu eens bedroeg dit f 1, dan weer f2.50 f3, f4 en eens zelfs f 8. In totaal stortte hij op deze wijze f'59. Door de ingeleg de bedragen te vervalschen (bijna steeds geschiedde dit door achter het getal twee nullen te plaatsen) kon hij een to tale som van f4700 innen. Bij alles zorgde hij er wel voor nauwkeurig re kening te houden met de gebruikelijke verificaties van de Rijkspostspaarbank. Ongeveer dertien verschillende kan toren ontvingen zijn bezoek. In de eerste periode van oplichting lichtte hij voor f 2300 op. Hiervan gaf zijn gezicht, die zoo erg aankwam, dat hij f 500 aan zijn vriend, zeggend dat dit de helft was van het bedrag, dat hem in handen was gevallen. De tweede pe riode was in het begin van dit jaar. Dit maal kreeg hij een som f 2400 groot in handen en gaf hiervan f900 aan zijn vriend die hem, naar hij vertelde, tot de daad had aangezet. Beklaagde bekende geheel. Tot de omstandigheden, die tot verzachting kunnen worden aangevoerd, rekende het O.M. o.a. het zeer lage tractement dat deze postambtenaar genoot. Zijn salaris bedroeg nog geen f 80 per maand en daar moest dan f 60 voor pension af... De eisch luidde acht maanden gevang. Ook tegen de vriend luidde, wegens heling, de eisch 8 maanden gevang. N.V. Philips’ Gloeilampenfabrieken. Commissarissen van de N.V. Philips’ Gloeilampenfabrieken hebben besloten om over ’t boekjaar 1924 op de ge wone aandeelen uit te keeren 16 pCt. (v. j. 11 pCt.) en op de preferente aan deelen een dividend van 8 pCt. (v. j. 7 pCt.) Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Prov. Keuringsdienst. Volgens het verslag van den Provin cialen Keuringsdienst over 1924, zijn in dat jaar in de provincie Friesland door de keurmeesters o.a. onderzocht 13.378 monsters melk- en melkproducten, waarvan 1563 monsters ondeugdelijk of 11.7 pet. Het grootste contigent melkvervalschingen was afkomstig van caféhouders en melksalons. Van de 895 monsters brood en bakkerijproducten waren 375 monsters of 41.9 pCt. on deugdelijk. Ook suikerbrood werd onderzochtalle brooden, op één na, bevatten te weinigsuiker het melk- brood was nog al eens te licht, van de 133 monsters konden er 26 hun gewicht niet houden. Als gevolg van de gehouden bevin dingen werden 212 schriftelijke en 658 mondelinge waarschuwingen gegeven 83 maal had een bespreking plaats met den betrokkene op het bureau van den dienst, terwijl 35 processen-verbaal moesten worden opgemaakt. De kosten van levensonderhoud te Amsterdam gedaald. Het index-cijfer te Amsterdam daalt. Blijkens het Bureau voor Statistiek dezer gemeente bedraagt het index-cijfer der kosten van levensonderhoud over Maart j.l. 83.09, dat is 16.1 pCt. beneden het peil van Maart 1920, ’t duurste jaar, dat we gekend hebben. Drie maanden geleden, in Dec. 1924, was ’t index cijfer 84.6. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in Maart 1925 18.2 pCt. tegen 16.4 in December 1924, of een daling van December 1924 op Maart 1925 van 2.2 pCt. ’t Meest zijn in prijs gedaald de melk en eieren. Ook de groepen vleesch, visch, suiker en vetten zijn eenigszins gedaald, evenals brandstof. Daarentegen vertoont de prijs van tabak en sigaren een stijging, wat ook het geval is met de huishuur. Een internationale zakkenroller. De Rotterdamsche rechtbank behan delde de zaak van den 28-jarigen zakkenroller J. van Heyningen, te een dier winkels nam zij niet minder dan negen manchester broeken weg uit een anderen winkel stal zij vier wol len dekens I Het mag alleen verwonde ring wekken, dat geen van deze win keliers iets van deze diefstallen bemerkte, bekl. moet dan toch wel met bijzonde re handigheid te werk zijn gegaan. De zaak kwam uit, doordat een dochtertje van bekl. eveneens iets wegnam uit een dien diefstal werd bij de een huis- bekl. ten en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Jntercomm. 145. is Nr. 1 van alle 6 cents SIGAREN. Geen wonder 1 Vraagt ze Uwen winkelier. Engros TROMP, Sneek Groothandel. Vele nieuwe merken Sigaretten ont vangen. ’s-Gravenhage, die op 24 Februari j.l. in een café op de Hoogstraat een schipper zijn portefeuille met f 180 had ontrold. Bekl. ontkende. Een Pool had hem de portefeuille in den zak gestopt. Een man, die tegelijk met bekl. in het politiebureau in bewaring had ge zeten, verklaarde echter, dat Van Hey ningen door middel van een luchtkoker contact met hem had gezocht, waarna hij aan hem gevraagd had, of hij voor hem naar Den Haag wilde gaan en daar naar zekeren Arendsen vragen, van wien bekl. het adres gaf. Deze Arendsen moest voor drie getuigen zorgen, die konden verklaren, dat bekl. onschuldig aan de zakkenrollerij was Te genover zijn mede-arrestant had bekl. een volledige bekentenis afgelegd. In plaats van naar Arendsen te gaan, had de man echter de politie gewaarschuwd Het O. M. achtte door de verklaring van den benadeelde en door de buiten gerechtelijke bekentenis van bekl. het bewijs in deze zaak geleverd. Aangaan de den persoon van bekl. kon spr. nog mededeelen, dat deze niet alleen in Nederland zeer berucht is, doch dat hij bekend staat als een internationaal zakkenroller, die zijn arbeidsveld voor namelijk in treinen zoekt. De centrale recherche heeft gerapporteerd, dat bekl. als een berucht misdadiger moet wor den beschouwd, die zich niet ontziet bekende personen, die geregeld tusschen Nederland en het buitenland heen en weer reizen, van hun portefeuille te rollen. Bekl. werkt voornamelijk met Arendsen samen. Deze beklaagde was het ook, die eenigen tijd geleden te Amsterdam terecht stond in de be kende zaak, die men daar het >spoe- gie< noemde. Men had n.l. een jong meisje op den mantel gespuwd. De aandacht van het meisje werd hier door natuurlijk afgeleid, waarvan Van Heyningen profiteerde door haar een portefeuille met f1700 te rollen. Spr. kon nog mededeelen, dat deze bekl. en zijn kameraad door de Spoorwegen een abonnement is geweigerd, terwijl men overweegt hem ook geen spoor kaartjes meer te verkoopen. Spr. achtte dezen man zeer gevaarlijk voor de maatschappij en eischte 3 jaar gevan genisstraf. 2 Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal x 65 cents; franco per post x 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. x Ingezonden stukken Don- x derdags voorm. in te zenden. x Advertentiën tot uiterlijk Don- x derdagsavonds, uitgez. familieber. de werkloozenkas uit f 138.343.05 en totdat de politie de strijdenden uit elkaar dreef. Een van dezen liep toen een huis binnen, waarvan de deur openstond, klauterde naar het dak en begon met dakpannen te kogelen. In een oogenblik was een groote menigte samengeloopen, waarvoor weer een aantal politiemannen noodig was om de orde te handhaven. De pannenwerper ging intusschen zijn gang. Hij wierp een paar ruiten in van huizen aan de overzijde maar verwondde niemand. De politie liet hem uitrazen toen hij be neden kwam weid hij ingerekend en de menigte kon zich terugtrekken. Ongevallen. In het Groot Ziekengasthuis te ’s-Hertogenbosch is overleden de 15- jarige G. uit Heesch, die Zondag der vorige week bij het voetbalspel ernstig- aan het hoofd werd verwond. Zaterdag bij de voetbaloefeningen te Houtigehage kreeg bij ongeluk de 14- jarige zoon van D. Steensma te Boelens- laan een trap met een klomp tegen geneeskundige hulp noodig bleek. Men vreest, dat één zijner oogen verloren is. Te Baarn is de 14-jarige dochter van den caféhouder H. J. Kuyper bij het overzetveer in de rivier de Eem ge vallen en verdronken. Te Enschedé is mej. W., verpleegster, door het openen van een verkeerde deur in een kelder gevallen en kort daarna overleden. Toen Dinsdagmorgen de landbouwer D. v. D. met paard en kar den onbe- waakten overweg bij wachtpost 39 te Mierlo-Hout passeerde, werd diens paard en kar door een juist passeeren- den trein gegrepen. De kar werd ge heel versplinterd, terwijl het paard on middellijk moest worden afgemaakt. Van D. zelf kwam er ongedeerd af. Te Spaarndam geraakte de auto van W. de Jong, uit Volendam, in het kanaal gelegen achter fort Zuid aan den Nieuwen Rijweg. De 13 inzittenden werden allen gered. Een winkeldievegge. Voor de Utrechtsche Rechtbank ver scheen een 35-jarige gehuwde vrouw, beschuldigd van niet minder dan 29 diefstallen van winkelgoederen. Deze vrouw bleek in het tijdvak van 1 Augustus 1924 tot Maart 1925 in ver schillende winkels artikelen te hebben weggenomen schoenen pantoffels, kle dingstukken, als broeken, lijfjes, verder dekens, tafelkleeden enz. enz. Beklaagde bekende schreiend wat haar was ten laste gelegd. Zij be zocht onderscheidene winkels aan den Amsterdamschen straatweg, aan den Oude Gracht, in de Twijnstraat, op de Vleutenschenweg, en nam dan op mo menten, dat er niet op haar gelet werd, al deze goederen weg, Het grootste deel van het gestolen goed bracht de vrouw naar pandjeshuizen, ook wel naar de Gemeentelijke Bank Leening. Zij verklaarde, dat ze deze diefstallen had gepleegd uit armoe de haar gezin had niet te eten, en deze ellendige omstandigheden hadden haar tot misdrijf gebracht. Haar vier kinderen werden bij besluit van den Voogdijraad indertijd opgenomen in de St. Algondastichting te Amersfoort toen die kinderen weder bij haar in de ouderlijke woning terugkeerden, be gon de misère. Haar man had geen werk, ze werd uit haar woning gezet en zoo stapelde de ellende zich op. Er moest voor haar gezin toch eten zijn en kleeding, en zij had geen van beiden. Zoo kwam zij op het idéé ar tikelen uit de winkels te stelen, om het gestolene daarna te beleenen dat verschafte haar geld, dat zij aanwendde ten behoeve van haar man en de kinderen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde verschillende winkels binnen ging, om daar enkele kleinigheden te koopen als de winkeliers het door haar gevraagde opzochten of daartoe iets nakeken, sloeg de vrouw haar slag. Uit i i ige. ed ere it! ik- Jk, n ’n IX- !8t an ISO. I

Friso nl | 1925 | | pagina 1