Nieuws- en Advertentieblad te WORKUM Maandag den 25 Mei 1925. Bril of Pince-nez koopt, informeel t dan eerst eens naar prijs bij J. W’. de Jong - Markt. BELASTING Fa. Terpstra Kooi, i A voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Valencia (Wigco) heerlijks troebele Sinaasappel-Limonade per Vi flesch f 1. per y8 flesch - 0.55 bij iedere flesch ontvangt men gratis een aantal rietjes Neemt proef J. H. de Groot, Noord 60 ct Mnzieknitïoering „CRESCENDO” KIEZERSLIJST. No. 21. ZATERDAG 23 MEI 1925. diste Jaargang. Officieel Gedeelte. het succes met de Predikbeurten. )lad Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. t MAEITIIDS-WIELDE. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. J ■■I Tot plaatsing van Advertentiën Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Alvorens U een - OP - Ineek spalieren werden by een •y 50 meter verder gesleurd. i éh werd door de ;en iet F. Popij J. Strauwen De prijs der Advertentiën is van 1S regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats-, ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon-, nement belangrijk lager. is Deskundige invulling der aangifte-for- mulieren door het accountantskantoor Oud Kerkhof 3, Sneek. Tel. 374. WORKUM. De Oost-Friesche Em- der-Landbond is van plan van 25 tot 27 Mei een studiereis naar Groningen en Friesland te ondernemen. Ook Wor- kum zal met een bezoek worden ver eerd, wat ontegenzeggelijk voor de toekomst goede vruchten kan afwer pen voor de boeren in onze omgeving, omdat deze excursie zich bijzonder interesseert voor het Friesche vee. Na offlcieele ontvangst op het stad huis door B. en W. op Dinsdagnamid dag te ongeveer 5 uur, zal hen aldaar de thee worden aangeboden door eeni- ge jongedames, allen gekleed in het oud-Fnesch schilderachtig costuum. Daarna zal vermoedelijk de electrisch ingerichte Coöperatieve stoomzuivel- fabriek „De Goede Verwachting” wor den bezichtigd, waarbij het bedrijf in volle werking zal zijn gesteld. Na een bezoek aan de Ned. Herv. Kerk, heeft een diner plaats in „Hotel Ketelaar”. Van 8 tot 9i/> uur wordt op het Markt plein op de muziektent, die met het oog op weer en wind, als proef, ook in verband met de komende zomer- concerten, een anderen plaats wordt toegedacht, door „Crescendo” een con cert gegeven. Na het concert nog een voorstelling van een openluchtbios coop, wat een aardige combinatie en afwisseling zal kunnen geven. Den volgenden morgen te negen uur denkt de afdeeling Workum van de Fr. Mij. van Landbouw op het Markt plein een tentoonstelling te organisee- ren van fokvee, bijname van eenige prachtexemplaren stieren en vermoe delijk ook van eenige Friesche fok- paarden. Het is te hopen dat de boeren vol doende daad werkelijken steun verlee- nen aan het initiatief, dat van onzen Burgemeester is uitgegaan, die door zijn vroegere relatie’s in Oost-Fries- land, de stuwkracht in dezen is ge weest. 22 Mei. Bij het Woensdag j.l. te Garijp gehouden concours van Harmo nie en Fanfare corpsen, behaalde het Harmonie corps „Excelsior”, te Parre- ;a, directeur J. B. Dijkstra alhier, in le afd. uitmuntendheid, de le prijs, Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal J f 65 cents; franco per post a 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. o X Ingezonden stukken Don- J! X derdags voorm. in te zenden. f Advertentiën tot uiterlijk Don- o X derdagsavonds, uitgez. familieber. Breidssisters binne de nagelbeamkes, Klaeid yn hjar smetleas wijt, De mourreblomkes spriede hjar En brün forwiel tapyt. Ut smtlke herntsjes, heal bisk hl, Hwer nimmen each foar het, Der reauntsje krüdsjes, tear en blau, Wij binn’t! forjit mij net! En oer dy sé fen geur en kleur, De kleare himmel böget, En as en alsjend each deroer, De foarjierssinne löget. niet bestand en staakten hun verwoes ting. Genoemde panden zijn geheel uitgebrand, terwijl de woning wel be schadigd, maar behouden is gebleven. Een hooiwagen, een flets en onderschei dene boerengereedschappen zijn ver brand. Een en ander was verzekerd bij de brandassurantie-sociëteit „Leeu- warderadeel c. a.” Ernstig ongeluk. Op een terrein aan de Bandoeng- straat te Utrecht stond een tent van de Tentzending, die zou worden af gebroken. Men was bezig het zeil op te rollen, de paal, die de tent in het' midden stut, stond nog ter plaatse. Op 'een gegeven oogenblik viel deze paal naar beneden, met het gevolg dat zij bovenop een werkman, een zekere K. v. Leeuwen, terechtkwam, die ernstig gewond werd. Toen de man onder de paal werd uitgehaald, bleek dat hij een schedelfractuur had bekomen. De ongelukkige werd per ziekenauto naar de Rijksklinieken vervoerd, maar overleed onderweg. De ernst van het geval wordt ver hoogd door het feit, dat hier in het spel is een ergerlijke straatschenderij van de jeugd. De mast van de tent werd vastgehouden door een aantal metalen draden. Enkele jongens heb ben deze draden losgemaakt, met het gevolg, dat de paal bij een gering stootje moest komen te vallen. Toen men het zeil van de tent ging oprollen was men natuurlijk niet van de hache lijke positie van de mast op de hoogte, wat het bekende noodlottige gevolg had. De recherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld en den dader gevonden. Een noodlottige brand. Omstreeks twee uur Maandagnacht werd brand ontdekt in een woning aan den Amstelveenschenweg te Am- brandweer. De bewoners waren reeds bezig hun huisraad te bergen. Toen iet gezin naar buiten was gegaan, bleek het, dat nog een kind vermist werd. Een agent ging daarop nog maals naar boven en bracht daarop een 3-jarig knaapje, dat helaas reeds door den rook gestikt was, naar be neden. Terstond daarop arriveerde de eerste brandspuit, doch deze kon door den lagen waterstand geen water geven. Een tweede spuit werd in werking gesteld en spoedig werd de vlammenzee kleiner. Hei huis is tot den grond toe afgebrand. Het was slechts laag verzekerd. Doodelijke mishandeling. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen in een café op den Zeedijk te Amsterdam twee mannen twist. Hij ontaarde in een vechtpartij, welke op straat werd voortgezet. De ongste van de twee, hij is 26 jaar, gaf zijn 30-jarigen tegenstander enkele trappen tegen het lichaam, met het gevolg, dat de mishandelde bewuste- oo3 neerviel. De politie, die op het rumoer was afgekomen, nam den 26- arigen man in arrest. De bewuste- ooze werd naar het binnengasthuis vervoerd. Daar scheen het aanvan kelijk, dat zijn toestand niet ernstig was. Hij kwam weder tot het bewust zijn en zeide niet veel pijn te hebben. Maandagnacht echter stortte de man in en spoedig daarna overleed hij. Het is gebleken, dat bij het gevecht geen wapens zijn gebruikt. Dinsdag 26 Mei 1925’s avonds 8V2 uur PROGRAMMA. 1. Marsch. 2. Le Lac Maudit 3. Cortège Fleuri 4. Le Premier jour de Bonheur (ouverture) D. F. E. Auber 5. La Concorde (marsch) Rousseau Gol jout de kwikkebei yn bloei Syn swietrook om ’e nocht, En lyket wol de gouden rein, Bistjurre sinneljocht, Det, tsjin it griene blêdgerdyn, Yn skelle kleuren fonket, En op it breidskleed fen natür, Mei gouden tressen pronket. Rynsk struit en ink’le appelbeam, It bloeisel öm hjar hinne, As loverkes, hwer maeitiid giet, As breid nou fen de sinne. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en water als bij bakken uit den hemel viel en in een oogenblik tijds de dorps straten onder water zette. Het ergste kwam echter nog. Binnen het kwartier waren de berg beken in snelvlietende stroomen ver anderd én stortte zich het water van den heuvel, naar de lager geh landerijen en naar de kom van dorp. Weldra was de hoofdstraat in een kokende zee veranderd en joeg het water in woeste golven tegen de hui zen, de muren beukende, de kelders vullende, zoodat het ten slotte in de gelijkvloersche kamers drong. De dorpsbewoners zaten in grooten angst, daar iets dergelijks zich nog nooit had voorgedaan. Zij snelden naar de bovenverdieping en hamen hun kost baarheden met zich mee. De stroom voerde met zich klein huisraad, doode kippen en zelfs zware steenen, die overal tegen aanbonkten. Fietsrijders werden - 12 verschillende konden hun leven slechts redden door hun rijwiel in den steek te laten en in de huizen te vluchten. Ook automobilisten trof hetzelfde lot. Zoo bevond zich de auto van den directeur der Staatsmanen, den heer Frowein, bij Overijst, toen in enkele minuten de van de heuvels links en rechts komende stroom den wagen het voortgaan belette. Het water steeg in hoogstens 5 minuten tot het portier. Eenzelfde lot trof een bestelwagen van Vroom Dreesman, terwijl ver schillende autobussen hun route niet tonden vervolgen en in allerijl moes ten terugryden. De wolkbreuk was betrekkelijk plaat selijk en strekte zich uit over Bocholtz en Simpelveld over een oppervlakte zan hoogstens 8 K.M.2 In Eys, dat 3 Simpelveld kilometer van Simpelveld ligt, had men een kleine regenbui gehad en stonden de dorpsbewoners blijde over den verfrisschenden regen aan de deur te kouten en elkaar wijzend op de don kere wolk boven Simpelveld, toen slots het was, of de natuur stil stond en een geweldige watervloed zich van de heuvels naar het dorp spoedde, om ook daar alles onder water te De z.g. oude watermolen hadjvooral veel van de stortvloed te lyden. Het mechanisme was direct defect. Een koe verdronk. By den bakker L. werden honderden kilo’s graan door iet water meegevoerd. De man zelf rachtte nog wat van zijn have te redden, viel en brak een rib. Zware Canada-populieren werden bij een houtzagery 50 meter verder gesleurd. Eensklaps stortte de steenen brug, die over de Eyserbeek ligt, ineen de zware fundeering werd dozr n een rivier veranderde beek mee- De burgemeester van Mechelen, de heer Pappers, tot welke gemeente Evs behoort, was telefonisch van 't onheil op de hoogte gesteld. Hy be greep er aanvankelijk niets van, daar iet in het enkele kilometers verder -- - Mechelen mooi weer was. der waterstralen waren de vlammen Hij was echter spoedig ter plaatse en onder zyn leiding werd na een paar uur een tijdelijke noodbrug ge slagen. Zoowel te Eys als te Simpelveld moesten verscheidene huisgezinnen met paard en kar door het water naar hooger gelegen huizen worden vervoerd. De 82-jarige juffrouw Bes- sems, die eveneens door het water verrast was, wilde men uit haarhuis halen, doch men vond eerst een 15-jarigen knaap, die door den schrik was flauw gevallen, en bracht dezen naar buiten, terwijl de vrouw tijdelijk op de tafel in veiligheid werd gebracht. Toen men terugkeerde om haar te halen vond men haar in 't water lig gen. Zij werd naar buiten gedragen doch bleek reeds overleden te zijn. Een correspondent der T e 1., die de geteisterde streek nog eens heeft door kruist, vertelt van de verwoestingen, die het noodweer van Zaterdag heeft aangericht. Het water is in den dro gen grond, die grootendeels uit leem bestaat, weggezonken en slechts hier en daar ziet men kleine plassen. Be ken verzwelgen echter nog veel wa ter en modder. De wegen, die thans vrij van water zijn, zijn bezaaid met steenen en grint. Op verschillende plaatsen zyn de bermen afgeknabbeld en op den weg terecht gekomen, nu eens slechts een nauwen doorgang makend, dan weer den weg zoo breed makend als voorheen. Men ziet gaten van soms bijna een meter diepte geslagen. Telkens ziet men groote hoopen steenen, die tegen een haag gebotst zijn en daar zijn blij ven liggen. Kadavers van kippen lig gen hier en daar. Stroomijten, akker- gereedschap, emmers en pannen, soms kleeren en schoenen liggen verspreid of opgetast tegen heuvels, die den stroom weerstand konden bieden. De huizen zijn weer van 't water bevrijd. Kelders zijn volgeloopen en men is bezig deze leeg te scheppen of te pompen. Het is een mistroostig gezicht, onder den zonnigen hemel den grond, waar voor een paar dagen nog bloeiende tuinen stonden, sedekt te zien met dikke zwarte brij van modder. Heggen zijn stukgesla gen of vernield. Van boomen zijn de wortels ontbloot. In de dorpstraat van Simpelveld, sterdam. De politie waarschuwde de die voor korten tyd nog geheel ver nieuwd was, hebben de steenen een barricade gevormd. De prachtige tuin van het zusterklooster heeft veel ge leden. De moestuin is in een wilder nis herschapen. Ook het prachtige sark van den heer Frowein heeft veel geleden. De veroorzaakte schade aan de tuinen wordt op ongeveer 100.000 gulden geschat, niet gerekend nog wat in de huizen zelf is bedorven. De weg SimpelveldMechelen is voor auto-verkeer gestoord. Ook naar Bo- cholz kan de weg slechts voorzichtig gepasseerd worden. Op het spoor wegemplacement heeft het noodweer eveneens huisgehouden en eenige subieke meters zand uit den spoor weg der domaniale mijnen geslagen. Spelen met lucifers. Een kleine jongen van den veehou der T. de Jong te Jellum had een lu cifer gevonden. In zijn zak had hij een eeg doosje. Nu moest de lucifer ook iranden. Een hoekje in den hooiberg naast de ouderlijke woning vond hij liervoor een mooie plaats. De lucifer srandde af en ongelukkig deelde de vlam zich onmiddellyk mee aan het stroo en hooi, dat daar opgestapeld was. Binnen eenige oogenblikken ston den de hooiberg, de veestalling en een tweede hooiberg met overkapping in zn ichtelaaie. Van alle zijden kwamen y[. huurlieden te hulp om te redden, wat nog te redden was, maar de brand was hun te machtig. Daar arriveerde de gemeentebrandspuit uit Mantgum SS'Adverteert in dit blad f; Een wolkbreuk. In de omgeving van 8 (Limb.), heeft het Zaterdag zóó gere gend, dat van een wolkbreuk gespro ken kan worden. Een zware hagelbui en overvloedige regens ontlastten zich boven het land. Een en ander ging gepaard met he- vigen wind. Er werd groote schade toegebracht aan het te velde staande gewas. Bijna al de jonge groente ging verloren. Honderden ruiten en dak pannen werden vernield. De beek kon het overvloedige wa ter niet verzwelgen en trad hier en daar buiten haar oevers. Verschillen de bergwegen zijn onbegaanbaar ge worden. De spoordyk kreeg eveneens door het wegspoelen van grond schade. Het eigenaardige van het natuur verschijnsel was, zegt de T e 1., dat het zoo plaatselijk was. In Heerlen b.v. viel wel veel regen, maar werd ove rigens niets bijzonders waargenomen. Een 82-jarige vrouw, die een ziek jongetje wilde redden, is verdronken, in een r Nader wordt gemeld uit Simpelveldgesleurd. Het was den geheelen voormiddag drukkend warm geweest en de don kere lucht wees op onweer. Plotseling, tegen 1 uur, begon het hevig te waaien, waarop een onweersbui volgde, ge- paard met zwaren hagelslag. Hierop het in begon het te stortregenen, waarbij het gelegen Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de op 23 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 15 MEI van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. - Workum, den 15 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Zondag 24 Mei. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds J. C. 11. Romijn. Nam. 5 uur ds H. P. Brandt van Molkwerum. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 91/2 uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur Godsdienstoefening. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. U/2 uur ds J. C. H. Romijn, H. Doop. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur de heer Kuipers HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 91/2 uur en Avonds 71/2 uur ds Th. Hettinga. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds Honing van Franeker. HINDELOOPEN (Geref.) Voorm. 9 uur en Nam. li/2 uur Lezen. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Avonds 7 uur ds de Wilde. KOUDUM (Doopsgez.) Onbekend. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9>/2 uur ds Ens. HEMELUM (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds Ens. STAVOREN (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur Godsdienstoefening. •laats in „Hotel Ketelaar”. uur wordt op het Markt- oog op weer en wind, als proef, ook kippen en zelfs zware steenen, die - door het water verrast en FRISO ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦o PaardenmarktGROOT

Friso nl | 1925 | | pagina 1