Nieuws- en Advertentieblad D i BELASTING Fa. Terpstra Kooi, voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. No. 1 van LIJST 22 kt. in UT BRILLEN I M J. de Jong - lukt M De Vrijzinnig-Democra- tische Bond ijvert voor premievrije ouderdoms- pensionneering uiterlijk op 65-jarigen leeftijd. STEMT DAAROM OP ZATERDAG 13 JUNI 1925. 51ste Jaargang. No. 24. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. N m. Amerikaansche Kort Nieuws. Muziekuitvoering. ne Tot plaatsing van Advertentiën en ra ze :rs an nt iw de et ie en iet 11e ke en ik ht ar is m n, d- m jn >e- 1 e Ll g g 8- :h n ten les en. Deskundige invulling der aangifte-for- mulieren door het accountantskantoor Oud Kerkhof 3, Sneek. systeem CARL ZEISS worden in WORKÜM geleverd doorM 1 t De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Gróotere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, i 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. i en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de in de Gemeente aanwezige ver- eenigingen van Werkgevers, dat er wegens vertrek van den Heer R. R. Veenstra (werkgever), eene vacature is ontstaan in de Commissie van toe zicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente. Ter voorziening in die vacature worden genoemde Vereenigingen in de gelegenheid gesteld aanbevelingen voor te benoemen personen bij hun College in te zenden vóór 20 Juni 1925. Workum, 9 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Ontoerekenbaar. De 15-jarigen scholier uit Amster dam, die een moordaanslag op zijn in de Kleverlaan te Haarlem wonende moeder heeft gepleegd is door den kinderrechter naar Amsterdam ge zonden, waar een onderzoek naar zijn geestvermogens zal worden ingesteld De jongen heeft eenige maanden geleden ook al een leelijke streek tegen zijn moeder uitgehaald. Hij ging toen naar Haarlem om te zeggen dat een broertje thuis doodelijk ziek was. De moeder trok naar Amsterdam, maar daar bleek, dat het verhaal over het zieke broertje verzonnen was Toen de moeder weer in Haar lem kwam, bleek het zoontje er met al haar zilver vandoor te zijn. De 'en de moeder kreeg het gestolene terug. De jongen zei toen dat hij het gedaan had, omdat hij een hekel aan zijn moeder had. Geen tijd. Nadat door de kerkvoogden en no tabelen van de Ned. Herv. gemeente te Stad-Vollenhove eerst besloten was de tijdsaanwijzing op de klok van den toren, evenals het vorige jaar, niet in overeenstemming te brengen met den zomertijd, is door deze colle ges thans nader goedgevonden deze klok noch den zomertijd noch den zonnetijd te doen aanwijzen, waar schijnlijk om zoowel de voorstanders als de tegenstanders van den zomertijd ter wille te zijn. Er is n.l. besloten om de klok tot 4 October a.s. stil te zetten. Gedurende dat tijdvak zal er dus in deze gemeente geen openbare tijdsaanwijzing zijn. Het jubileum van den lucifer. Een Engelsch blad herinnert aan het feit, dat in een der eerste dagen van Juni, honderd jaar geleden, een che micus te Stockton, John Walker, min of meer by toeval ontdekte, dat sul faat van antimonium en chloorpotasch een mengsel vormden, dat bij geringe wrijving reeds ontbrandde. Korten tijd later bracht Walker de eerste doosjes lucifers in den handel, die voor 80 cents een stuk schuurpapier inbegrepen, grif van de hand gingen, omdat zy in elk geval een groote verbetering wa ren tegenover de omslachtige tondel- doosjes, die tot dat oogenblik in ge bruik waren. Ofschoon Walker geen patent op zijn „uitvinding” kon krijgen, was hij zeven jaar later, toen Isaac Holden de machinale fabricatie in het groot voor het eerst toepaste, reeds een ryk man geworden. Speld ingeslikt. Een kindje van nog slechts 3 maan den, van zekeren O. te Roosendaal, had in een onbewaakt oogenblik kans gezien een zoogenaamde bakerspeld in te slikken. H Dr. v. Dissel, uit Breda, heeft den kleine geopereerd en de speld verwy- derd. De toestand van het patientje Tel. 374.118 echter nog zorgeiyic. Een jongen volgde den vluchteling, die op het voorbalcon van een bijwagen van lijn 5 sprong. De jongen ging op de treeplank van de tram staan en reed mee, tot hij een paar fietsende politieagenten zag wier hulp hij inriep. De vluchteling die dit zag sprong van de tram, liep een paar straten door, door*een van de agenten werd opge raapt en de andere agent greep de vluchteling in de Oosterstraat. Hij werd naar het politiebureau in de Meermanstraat gebracht, waar hij bleek te zijn de 21-jarige meubelmaker A. 8., die bekende, zich aan het feit schuldig te hebben gemaakt en tevens mededeelde, dat hij zich op Zaterdag vóór Pinksteren aan eenzelfde feit schuldig had gemaakt bij een kiosk op den Schiedamschenweg. Carré verkocht. De paardenspellen geraken langza merhand uit den tijd. „Carré”, het be kende gebouw aan den Amstel, te Am sterdam, is verkocht voor f 394,000 plus f45,000, dus voor f439,000. Kooper-makelaar was de heer D. Ben jamin, die voorloopig nog geen vrij heid vond zijn opdrachtgever bekend te maken. Nederland tegen den gifgassen oorlog. Naar Het Volk verneemt, heeft minister Van Karnebeek aan den re- geeringsvertegénwoordiger ter Ge- neefsche conferentie telegrafisch opge dragen, om, wanneer op deze confe- rentie de gassenoorlog ter sprake zou komen, namens de Nederlandsche re- geering te verklaren, dat deze tegen een dergelijke krijgsmethode is. Dit klinkt mild en humaan, zegt het blad. Hoe echter is dit minzame stand punt te rijmen aan de speciale Hol- landsche gifgassen-school te Utrecht, waar aan de militairen wordt geleerd, datgene, in de perfektie uit te voeren, wat te Genève namens de regeering moet worden af gekeurd? Zondag zijn te Cuxhaven 4 per- sonen, die zich bij het baden te ver in zee gewaagd hadden, verdronken. Twee motorbooten poogden hen nog te redden, maar dit mislukte, daar de slachtoffers te snel door den stroom naar de diepte werden gesleurd. Een hevige aardbeving, werkende ten Noorden en Zuiden van Bogota, in Columbia, heeft vele gebouwen ernsfig beschadigd. Er zijn weinig slachtoffers. De hittegolf van 10 dagen is in Amerika gevolgd door ean aantal sneeuwstormen, onweders en atmos- Dinsdagmorgen had het driejarig dochtertje van den heer L. K. te Has selt het ongeluk een kan met kokende koffie over haar lichaam te krijgen, waardoor zij ernstige brandwonden obekw’am. De dokter achtte overbren- werden, dat hij in haar tegenwoor- ging naar het ziekenhuis te Zwolle Mededeeling van den Burge meester van Workum. De verplaatsing der muziektent brengt mede, dat ik wederom een be roep moet doen op de welwillendheid van het Workumer publiek. De politie heeft mij medegedeeld, dat het zeer gewenscht is, dat de toe hoorders by Crescendo’s concerten zich onder de muziek zooveel mogelijk op stellen op het Zuidelijk deel van het Marktplein (dus voor de Waag) en voor 't Stadhuis. (De rijweg behoort geheel open te blijven voor het verkeer.) Volgens verklaring der agenten is het zeer hinderlijk voor ’t verkeer en voor de noodige orde en rust by de muziektent geweest gedurende het laatste concert, dat zich zooveel per sonen hadden opgesteld op de Wijmerts vooral tusschen de perceelen van de «.JU. heeren J. W. de Jong en M. S. Westra, jeugdige dief kon achterhaald worden terwijl het heen en weer vliegen der J - ’--- jeugd tusschen de muziektent en ’t perceel van den heer Westra voor het muziekkorps storend was. Waar mij reeds meermalen is gebleken dat de muziekliefhebbers de noodzakelijke politie-maatregelen waardeeren en gaarne medewerking verleenen om de uitvoeringen te doen slagen, twijfel ik er niet aan of zij zullen ook nu aan mijn verzoek gaarne willen voldoen. Nu de markt vervloerd is zal daarte gen m. i. by niemand bezwaar kunnen bestaan. Misschien is het niet overbodig sommige ouders nog eens te verzoe ken, om het luidruchtig zijn hunner kinderen op de concert-avonden te bestrijden. r Zullen kleine kinderen bij de uit voeringen aanwezig zijn, de ouders moeten het m. i. uitmaken, doch ze mogen het genot van de luisteraars niet bederven; ook daarvoor hebben de ouders te zorgen. Overigens Crescendo heeft m. i. recht op een luisterend auditorium. Als ieder meewerkt (wat toch heusch met een beetje goeden wil wel is te doen), dan zullen de resultaten niet uitblijven. De Burgemeester van Workum, A. WAGENAAR Azn. ig de aardewerkindustrie ernstig sdreigd wordt. Ook het gewone ge- noodig. De toestand is niet zonder gevaar. Al spelende is Maandagavond nabij de spoorbrug te Alkmaar een 4-jarig zoontje van den daar wonen den werkman Rezèlman te water ge raakt en verdronken. Te Tarbes en omgeving, in Zuid- Frankrijk, heeft het Zondag verschrik kelijk geonweerd en daarbij heeft het drie uur lang zoo gestortregend, dat het booze weer op sommige punten rampen heeft veroorzaakt. Vele stra- uaL ccn paai uux kilci moe ivuuür- ten der stad stonden blank, de onder- cheurs het in ontvangst zouden nemen. Verdiepingen van de huizen liepen vol, auto-verkeer was onmogelijk. Op tal van plaatsen is de oogst geheel verwoest. In de hooge dalen in de buurt hebben de tot woeste stroomen aangezwollen beken boomen ontwor teld. In 64-jarigen ouderdom is over leden de heer P. G. Halbertsma, industrieel te Grouw. De overledene was ongeveer een kwart eeuw lid van den raad van Idaarderadeel, en eenige jaren lid van de Provinciale Staten van Friesland. Daarnaast trad van f25 te wisselen. De hij in vele Vereenigingen op den voor- T.'nldfifid aan het Verzoek, grondzoo was hij jaren voorzitter echter reeds dood. Het gelukte den waarop de man haar een in vieren van de koninklijke zeilvereeniging troef. mnlrö'n rröxr/vii won CkflzQ Q eraf- an Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. a Kruisbessen en kersen, Ondanks ’t mooie weer is de vrucht- zetting der kersen over 't algemeen niet meegevallen. De stand der vroe ge kersen is nog al uiteenloopend. Naast goede boomgaarden treft men ook minder goede, Zelfs slechte. Wat de kruisbessen betreft, deze hebben lang gebloeid, waardoor het gewas eenigszins onregelmatig istoch mag de stand gunstig worden genoemd, behoudens enkele uitzonderingen, ten gevolge van hagelschade of vreterij der bastaardrups. Zeer goed is de stand op Zuid-Beveland en de Over-Betuwe, de omgeving der stad Utrecht en noor delijk Limburgvrij goed in Friesland en vrij slecht in de Bangert en goed op Walcheren, in de Lijmers, zuidelijk Gelderland, de provincie Utrecht èn de Beemster. (Stct.) De melkprijs in Amsterdam. Moesten de Amsterdamsche huismoe ders Maandag j.l. twee cent per liter méér voor hun melk betalen dan de vorige week, thans is de melk wéér met een cent opgeslagen. De weeldebelasting. Uit Maastricht wordt aan H e t V o 1 k geschreven, dat door de weeldebelas ting de aardewerkindustrie ernstig bei kleurde aardewerk valt onder die be lasting. Zelfs een kommetje van 6 cent wordt nog met’n vijfcent-zegel belast. ’t Gevolg hiervan zal zijn, dat straks ons land met wit, ongekleurd, buiten- landsch aardewerk ovei stroomd wordt en de geheele aardewerkindustrie te Maastricht teniet gaat, tenzij spoedig wordt ingegrepen. Verongelukt. De heer Jacques Bonchille, een jong advocaat uit Marchienne-au-Pont, die met zijn echtgenoote in Bretagne ver toefde, is op droevige wijze om het leven gekomen. Het jonge paar wilde een excursie maken naar de Pointe-du-Raz. een reusachtige opeenstapeling van rotsen de schrik der visschersbevolking. Aan de kust“gekomen, gingen zij het glibberige pad op, dat over de rotsen is aangelegd. De advocaat ging voor op, gevolgd door den gids Maréchal die mevrouw Bonchille by de hand hield. Toen de heer Bonchille zijn voet had gezet op het hoogste punt van den „Plogoflf,” een berucht-gevaarlijke rots steilte, slaakte zijn vrouw eensklaps een hartverscheurenden gil, daar zij haar man op twee meter afstand voor zich uit in den afgrond zag verdwijnen. Radeloos zonder te denken aan het gevaar, dat zij liepen, ijlden mevr. Bonchille en de gids terug om hulp te gaan vragen aan den post der draadlooze telefonie. Een gedeelte van het personeel begaf zich onmid dellijk naar de plaats des onheils. Een jonge matroos, radic-telegraflst maakte een koord vast aan zijn middel; zijn kameraden hielden het vast, en spoe dig zweefde hy boven de afgrond, juffrouw uit de kiosk verzocht, een terwijl in de diepte de zee vervaar- bankbiljet 1 lijk bruiste. De heer Bonchille was juffrouw voldeed IL A jongen man het lijk vast te maken gevouwen briefkaart gaf en hard Oostergoo. Reclames voor Handel, Nijverheid honderd jaar geleden, te Stockton, John Wa of meer by toeval ontdekte, dat sul- een mengsel vormden, dat bij geringe later bracht Walker de eerste doosjes elk geval een ren tegenover aan een tweede koord, om het te wegliep. De juffrouw riep hem na, laten ophijschen; maar het koord doch hij verdween, werd doorgesneden door een scherpe rotskant en het lijk stortte opnieuw in de diepte. De gol ven sleurden het mede in zuid-weste- lijke richting, De jonge redder werd met veel moeite opgehaald. Boven zag hij het droevig schouwspel van de wanhopige vrouw, die den geheelen dag bleef wierp een pórtemonnaie weg, welke wachten. Visschers zochten de kust af, maar konden het lijk niet vinden Pas Maandagavond toen de ongeluk kige weduwe den trein naar Quimper wilde nemen, vernam zij, dat de zee het verminkte lichaam van haarman had aangespoeld. Aan inlanders afgedwongen bekentenissen. De Loc. deelt het volgende krasse staaltje mee van het door mishande ling van inlanders in O.-Indië, die van een misdaad verdacht worden, uitlok ken van een „bekentenis.” In Japara op Java bekende een inlander eenige jaren geleden, bij politioneel verhoor, een moord ge pleegd te hebben op een zekeren Kertosembong. Hij werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar onlangs, twee jaar na die veroordee ling, kwam de „vermoorde” Kerto sembong in levende lijve aanwande len hij was niet vermoord, beweerde hij, doch als contractkoeli naar Deli geweest. Toen ging men eens vragen aan zijn vermeenden „moordenaar” en spoedig bleek, dat de man maar be kend had den moord gepleegd te hebben toen hij mishandeld werd door den oppasser van een mantripolitie. Die mishandeling deed hem bekennen 20 jaar gevangenisstraf was het gevolg. Bij terugkeer van zijn vermeend slachtoffer werd hij in vrijneid gesteld en de oppasser werd tot 4 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Bij Malang, in de desa Sarimoen, heeft zich nu een dergelijk geval voorgedaanSarimoen en Kasdan, in April 1923 beschuldigd en veroordeeld wegens moord op een Chinees, blijken toen ook onder dwang ten onrechte bekend te hebben. Het blijkt wel, dat de algemeene „uitvlucht” van inlandsche beklaagden dat zij een vroeger afgelegde beken tenis onder dwang deden, niet zoo lichtvaardig als een uitvlucht be schouwd mag worden. Oplichting. De weduwe L. H., een winkelierster uit de Cornelis Trompstraat te Rot terdam, heeft bezoek gehad van een. man, die voorgaf rechercheur te zijn en als legimitatiebewijs een soort medaille vertoonde. Hij vertelde dat hij in opdracht had, na te gaan, of zij ferische storingen, ook in het bezit was van valsche bankbiljetten. De weduwe opende haar toonbanklade en haalde acht bankbiljetten van f 10 en een biljet van f 25 te voorschijn, die door den rechercheur in een couvert gedaan digheid verzegelde. Daarna vroeg hij haar om een touwtje, teneinde dat om het couvert te knoopen. Ter wijl zij naar het touwtje zocht, heeft de zoogenaamde rechercheur vermoe delijk een ander couvert, dat op ge lijke wijze verzegeld was als het couvert, waarin de weduwe hem de bankbiljetten had zien doen, uit zijn zak gehaald. Om dit couvert werd het touwtje, dat de weduwe hem gaf, geknoopt en toen werd het couvert haar overhandigd, met de mededeeling dat een paar uur later twee recher- Er kwam evenwel Niemand. De we duwe kreeg toen argwaan, zij ging naar de politie, het couvert werd ge opend, en in plaats van bankbiljetten, kwamen er stukjes krantenpapier uit te voorschijn. Diefstal van een bankbiljet. Aan de kiosk op den hoek van den Boezemsingel en den Goudschenry- weg te Rotterdam vervoegde zich Zaterdagavond een man, die aan de jufirouw i bankbiljet .SB :’s ik Stemt No. 1 van Lijst 22 Mr. P. H. MARCHANT lil Ut5U Haliuvi) VAAG v WA uv vuuuo stuk schuurpapier inbegrepen, 4.N

Friso nl | 1925 | | pagina 1