i Beter??? Beter dan Stemt daarom Y S Pepermunt 4 bestaat niet. J. W. de Jong - Harkt SHURON No. I van lijst 22. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordv., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. f i Duitsche Excursie naar Groningen en Friesland. GELDLEEN ING. No. 25. ZATERDAG 20 JUNI 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. V. Classes Bakkersnachtarbeid. De VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND wil de volkswelvaart en daarmede de kapitaal vorming verzekeren door alle kiemen van volkskracht tot volle ontwik keling te brengen, maar ze wil het volk verlossen van de militaire lasten en het bewaren voor het medebedry ven van oorlogsgruwelen. LU t) S'-s - oor- aan- den bed te nemen. Op dienstdoenden ambtenaar na- A Te Workum alleen bij lieft md- met en Relion bril is van Amerikaansch fabrikaat en van alle Amerikaan- sche brillen de beste. oen, iken i wjj ;ing. nor- aoot p en ker. onk i na dj in fden It den, lOOl- Itijd 'gen laar en zreugde alles zullen -- _jjn hergtei mede te werken. Hierop speelde de heer Wagenaar nog het Friesche Volkslied, waarmede de schoone stonde in de heer Burgemeester en de gezamenlijke gedragen dat in den vroegen morgen, groote collectie vee kon worden ge- Eenige Friesche hengsten, met de sterd, waaronder de Premiehengst m*w 1 t -r Wanneer U genoodzaakt is een bril te gebruiken, dan doet U verstandig met den besten bril te kóopen, die U kunt krijgen. Een ihet van arte Wö lier, slke tdit rkte De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. voor Workum en het Workumer vee een prachtige reclame is, zal niemand kunnen bestrijden en ’t kan niet anders of dergelijke excursies moeten te zij ner tijd voor onze gemeente vruchten afwerpen. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal j 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorin, in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. j 2 t l 2 Hij begroette in het Duitsch de deel nemers der excursie en verzekerde ons, lijk welkom waren. Deze ontvangst werd bijgewoond door verschillende landbouwers en kooplieden. Na de toespraken betra den zeven knappe Friesche jongeda mes in oude Friesche costumes de Raadzaal en boden thee en gebak als versnapering aan. We zagen hier de prachtige, smaakvolle zijden kleederen der oude Friezinnen, zooals wij ze he den alleen nog op tentoonstellin gen krijgen te zienBrocaatzijde, met zware gouden- en zilveren voorwerpen alsmede andere versierselen kregen wij te bewonderen. Alle Duitsche deel nemers zullen deze tocht naar het gastvrije Friesland, met de heerlijke ontvangst niet vergeten en B. en W., de Landb. Vereen, en de dames dank baar blijven. Na een slotwoord van den Burg., werden alle aanwezigen voor het stad huis gefotografeerd en werd later deze opname als herinnering medege geven. Hierop had onder leiding van den Secretans-Kerkvoogd, B. IJ. Wie- linga een bezoek aan de oude Ned.- Herv. Kerk plaats. Het fraaie snijwerk van den ouden preekstoel werd be zichtigd en we hoorden de oude ge schiedenis dezer kerk, waarbij de heer Wielinga alles in het Duitsch ver klaarde, wij bewonderden het prach tige oude orgel. Feestelijke tonen ruischten door het Godshuis. Burge meester Wagenaar speelde op dit orgel ons Volkslied „Deutschland, Deutschland über alles? Diep onder den indruk kwamen de bezoekers, als hun ver van hun Va derland, door stamverwante broeders deze attentie werd bewezen. Wij dachten aan ons geliefd Vaderland, onze vrouwen en kinderen en deden zwijgende de belofte, dat wij ons Vaderland boven alles zullen lief hebben en met vreugde alles zullen geven om aan zijn werken. Hierop speelde de Wagenaar nog het Friesche Volkslied, waarmede de schoone stonde in de kerk was geëindigd. De Landbouw- Vereeniging noodigde daarna de deel nemers uit tot een feestmaaltijd in hotel „Ketelaar11, met groote hartelijk heid werden wij ontvangen en menige toespraak, van welke wij kortheids halve slechts die van den heer Wielinga, Gaastra, Burgemeester Wagenaar, Landwirt Heikens, Rysum, Landwirt Schmidt, Bisquard, Landwirt Agena, voorzitter van de Emder Landbond en Rowehe, Bardewisch en de Voor zitter van de Workumer Landbouw- Vereeniging, de heer van der Gaast noemen, maakte de band tusschen Oost Friesland, Oldenburg en West Friesland hechter. Voor alle deelnemers was het een gelegenheid, die men in het leven niet meer vergeet. Een bijzondere verrassing werd ons deelnemers nog aangeboden, door dat gedurende dit feest-diner een film van het Friesche Stamboekvee werd vertoond, waardoor wij een juist beeld de reeds in Friso van den 30sten Mei opgenomen syn Men zag, zoo In eenige Duitsche bladen komen verslagen voor omtrent deze excursie, die, onder leiding van den heer Fritz Kothe uit Emden, ook onze plaats met een bezoek vereerde. Wij meenen on zen lezers een genoegen te doen met een vrije vertaling van die verslagen voorzoover ze de provincie Friesland en meer speciaal Workum betreffen. Na een beschrijving van ’t bezoek aan Groningerland, lezen wij o.a. in de Emder Zeitung en Allgemeiner An- zeiger für Ostfriesland het volgende: Leeuwarden, de hoofdstad der Pro vincie Friesland werd bereikt, het drukke verkeer van motor-, stoom- en zeilschepen op de vele kanalen dezer landelijk gelegen handelsgrootstad trok de volle aandacht, evenals de mooie huizen, de gedenkteekens en de prachtige uitstallingen in de winkels. In hotel „de Klanderij” verkwikte ons een uitstekend middagmaal, waar na spoedig het signaal tot vertrek werd gegeven. Nu ging het naar Deersum, ter bezichtiging van de bekende run- derfokkerij van de heeren Hoogterp en Schaap. Bereidwillig werden ons zwartbonte koeien, eenFriesche hengst en een eerste klas stier, die alle met ie prjjzen waren versierd, getoond, Burgemeester en Wethouders van WORKUM stellen tot 1 Juli 1925 de inschrijving open op eene ten laste dier Gemeente aan te gane geldleening groot f50.000, rentende 5^4 °/o> hetzij in aandeelen of op enkel schuldbeken tenis. STORTING 1 Augustus 1925. Exemplaren van het leeningsplan zijn verkrijgbaar ter Secretarie. Workum, den 13 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat hij de aanvraag van Hendrik van Randen, om vergunning tot het verrichten van bakkersnacht arbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, in perceel Wijk C, no. 32, op 18 Juni 1925 tot 18 Juni 1926, heeft toegestaan. Workum, den 18 Juni 1925. De Burgemeester voornoemd. A. WAGENAAR Azn. waarbü de mooie vormen en zuivere lijnen der dieren ons opviel. De be- zichtigingstijd moest echter worden verkort, doordat wij Oost-Friezen en Oldenburgers nog officieel zouden wor den ontvangen te Workum. Ons doel was dus Workum, een klei ne stad aan de kust van Friesland, ge legen aan de Zuiderzee, waarvan Bur gemeester Wagenaar, een oude trouwe Oost-Friezer vriend, aan het hoofd staat. Het stadje wilde de gelegenheid niet voorbij laten gaan, hare stamverwante broeders aan de overzijde des dollars, hartelijk te ontvangen. Bij prachtig zonneschijn weer ging de tocht verder en spoedig begroette ons in de verte de Nederlandsche vlag van den kerktoren der stad. Wij wa ren zeer belangstellend naar de dingen die komen zouden. Bij het binnenkomen der nette pro pere stad ontving ons, in opdracht van den Burgemeester, de Commissaris van Pol. in zijn keurige uniform en reikte den leider van ons gezelschap een feestprogramma over, waaraan hij toe voegde, dat hem is opgedragen de lei ding der tocht op zich te nemen om ons naar de hotels te brengen. De eerste straten van Workum zijn bereikt, de met vlaggen versierde au to’s verlangzamen haar tempo en overal vinden wij vriendelijke Workumers langs den weg geschaard. Hier en daar wapperde de Friesche- en Hollandsche vlag, een feestelijk ge zicht Wij werden in verschillende ho tels ondergebracht, verfrischten ons en werden door een Comité van daar naar het Stadhuis geleid. Intusschen had zich een groote menigte belang stellenden verzameld en trokken wij met het Bestuur van de Workumer Landb. Vereen, het prachtige oude, deftige Stadhuis binnen, alwaar ons in de vestibule door een in onze oude Duitsche kleuren gekleed „Friesen- madel” (Friezinnetje) gidsjes van Wor kum werden overhandigd. Wij werden geleid in de Raadszaal, die met bloe men en de Hollandsche-, Friesche- en Duitsche kleuren keurig versierd was. Met een heerlijke toespraak werden wij door den heer Burgemeester met de Wethouders ontvangen; zij was ongeveer van den volgenden inhoud (Reeds volledig in Friso van 30 Mei opgenomen.) Hierop nam de leider der excursie, de Heer Fritz Kothe uit Emden, het woord en sprak in het Nederlandsch iathieke rede uit. Men zag, zoo luidt het verslag in de Duitsche bladen verder, de band tusschen Oost-Friezen, Oldenburgers en West-Friezen was gelegd en men verstond elkander. Vervolgens nam de heer P. Gaastra het woord namens het Bestuur der Workumer Landb. Vereen. Hij richtte woorden van dank aan den heer Bur gemeester Wagenaar, voor zijn groote moeite, evenals aan het Bestuur der stad Workum, om mede te arbeiden, betrekkingen met Duitschland tot stand te brengen. Tot plaatsing van Advertentiën en kregen van de hooge trap, waarop de Hollandsche Veeteelt in Friesland staat. Daarna trokken wij naar de Groote Markt, waar zich reeds een 600 a 700 Hollanders verzameld hadden. De uitstekende muziekkapel „Crescendo” onder leiding van haar voortreffelijken directeur J. B. Dijkstra, gaf ter eere van ons een concert in het geïllumi neerde muziekpaviljoen. Wij willen niet nalaten bij deze ge legenheid op te merken, dat het Nederlandsche volk ons Duitschers goed gezind bleek en dat wij waar wij ook kwamen met open armen ontvangen werden. De oorlog is vergeten en de vriend schap van de Nederlanders is gelijk aan die van vóór 1914. Vrienden zijn en blijven wij, trots den verloren oorlog en het mag niet worden vergeten, dat juist het Neder landsche volk, dat zelf moeilijke tij den doormaakte, ons vriendschappelijk gezind bleef. De heer Agena bracht hulde aan Koningin Wilhelmina, de door God begenadigde vorstinne van dit gastvrij gelukkig land. Het was reeds middernacht toen men zeer voldaan te ruste ging. De volgende morgen om acht uur uui ou vvxz.cn.cxuo verzamelden wij ons, onder leiding dat wij in West-Friesland harte- van den Burgemeester en het Bestuur van de Landbouwvereeniging op het marktplein. Waar ’s avonds nog de volksvreugde heerschte, was in den nacht een vee tentoonstelling georganiseerd, zooals wij ze ons niet beter konden droomen Minstens 150 stuks eerste klas stam boekvee was in afdeelingen opgesteld en de harten onzer landbouwers sloe gen sneller, toen zij zooveel uitstekend prachtig, bekroond vee te aanschou wen kregen. Een woord van waardeering aan den heer Burgemeester en de gezamenlijke landbouwers, die er toe hadden bij gedragen dat in den vroegen morgen, met moeite en tijdverlies ons zulk een groote collectie vee kon worden ge toond, hoogste bekroningen, werden gemon- „Theunis”, vanLde Vries te Woudsend en „F Na bezichtiging van twee gi Kaas- en boterfabrieken, N.V. Ri boter- en kaasfabriek, v/h Tjebbes Co. en de Coöp. Stoomzuivelfabriek „de Goede Verwachting” werd tot af scheid de koffie aangebodenwaarbij de heer Gaastra en van der Gaast hun blijdschap uitspraken over de aange knoopte betrekkingen en de hoop uit spraken dat de in de toekomst de Oost-Friezen en Oldenburgers nog dik wijls naar Friesland in Nederland mo gen komen; hierbij werd nog mede gedeeld, dat wij Duitschers er op kunnen rekenen, dat in de naaste toe komst de Friezen een tegenbezoek aan Emden zullen brengen. „Bloed kruppt, war ’t net loopen kann” Wij scheiden met innigen dank en een „tot weerziens” in Duitschland. Opgemerkt moet nog worden, dat de Zuivelfabrieken uitstekend georga niseerd zijn en de producten uitmuntend (men toonde ons het geheele boter- en kaas-proces, van het laboratorium tot het kaaspakhuis.) De Hollandsche orga nisatie is voortreffelijk en wij, Oost-Frie zen en Oldenburgers zagen weer, dat eendracht macht maakt. Intusschen waren de met vlaggen getooide auto’s weer voorgekomen en [oor lachende in zonnelicht badende velden en weiden gingen we weer naar Delfzijl, waarde stoomboot „Voor uitgang” ons na een maaltijd in hotel „de Beurs, dat uitstekend was, weer aan boord nam. Met dank verlieten wij het gastvrije land en aan ervaringen rijker betraden we in Emden’s buitenhaven weer den Duitschen bodem. Wij, deelnemers zul len deze studiereis niet vergeten en de Landbond kan trots zijn op zün initiatief tot deze reis, die door de energieke werkzaamheid van hare Emder bestuursleden, de Boer en Age na zulks een groot succes is gewor den. Uit bovenstaande blijkt dus nog eens welk een goeden indruk het bezoek aan Workum bij de buitenlanders heeft achtergelaten. Dat een en ander voor Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Fokvee voor China. Chineesche landbouwerszoons zijn te Nieuweschans aangekomen om het beste Oldenburgsche fokvee in Oost- friesland aan te koopen. Groote Veetentoonstelling te Groningen. In Juli zal vanwege den Bond van Veehandelaren te Groningen eene groote veetentoonstelling worden ge organiseerd, alwaar een gezelschap van 250 Duitschers, onder leiding van den heer Fritz Kothe uit Emden, - officieel zal worden ontvangen. Deze Duitschers, komende uit de buurt van Leipzig, interesseeren zich zeer voor zwartbonte koeien, welke in de N.-O. hoek van Duitschland worden gefokt. Nieuwsbl. v/h Noorden. Deze excursie heeft indertijd ook aangevraagd om Workum te bezoeken doch is door den Burgemeester, na overleg met enkele landbouwers, de voorkeur gegeven aan een kleiner gezelschap. Treinroof, In den nacht van Donderdag op Vrij dag is een Amerikaan, die met den D-trein van Berlijn naar Bentheim reis de, terwijl hij sliep, van al zijn geld beroofd. En op een anderen nacht der voorgaande week is in een zelfden trein een dame beroofd van al haar geld en sieraden. Daaromtrent wordt bericht Bedoelde dame stapte ’s avonds in ge zelschap van een andere dame te Ber lin in den D-trein voor Bentheim— Amsterdam. Beiden besloten van den slaapwagen gebruik te maken en sa men één bed te nemen. Op aanraden van den men zij elk echter een bed. Voordat de dame ter ruste ging, deed zij al haar geld en sieraden in haar hand- taschje en verborg dit onder haar hoofdkussen. Zij kon echter den slaap niet vatten en zoo zag zij na ongeveer een uur plotseling de deur van haar compartiment open- maar ook weer dichtgaan. Verder zag nog hoorde ze iets. Toen nam ze haar taschje en deed het aan haar arm onder het bed. Ver der weet ze zich niets te herinneren en is ze in een diepen slaap gevallen. Eerst te Bentheim werd ze door het wekken wakker. Haar taschje bevond zich nog wel op dezelfde plaats, maar totaal leeggeplunderd. Vermoed wordt dat de berooving heeft plaats gehad toen de dame op een of andere wijze bedwelmd is gemaakt. Ontvlucht. De 29-jarige V., die eenige dagen geleden in den Haag gearresteerd werd als verdacht van de onlangsplaats ge had hebbende inbraken te Warmond, Oegstgeest en Voorhout, is uit het raad huis te Warmond, waar hij voorloopig was opgesloten, ontvlucht. Een Fokker-vliegtuig neergestort. Tusschen IJmuiden en den Helder werd een nieuw Fokker-vliegtuig in gevlogen. Op een gegeven oogenblik stortte bij Castricum het toestel naar beneden. De machine werd totaal ver nield de bestuurder bleef echter on gedeerd, I! ai -V C4AJ. M VIC V JL 1ÜO Lü »l UUUÖCUU ,Beint” van H. S. IJdema te Abbega groote ,oom- Mr. H. P. MARCHANT, il II n KSO.

Friso nl | 1925 | | pagina 1