Nieuws- en Advertentieblad I 2 i Kwatta roepen gratis i ucurcu ucuucii idicu z.iueu, was uel voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Groote Verrassing bij pakjes KOFFIE en THEE van VISSER, Sneek Dienstplicht - Lichting 1910. No. 33. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Lil aar stond, dat hij de alleen-vertegenwoor- wolkbreuk. Talrijke boerderijen werden gesteld voor gepraesteerden arbeid bij het ey een druk- handelaar H. C. C. K. te Amsterdam. schjpper Wijngaarden heeft men niet atie eer. rief end met a- ;al de wagen met den jeugdigen voerman werd door de locomotief gegrepen. Het voertuig werd geheel versplinterd, ter wijl den jongen beide beenen totaal liet .ÏHg ia, en ei- je, cs- ok> ier- >e- le m ar e- ce die lan- ie f; 3h lij e- el se m ie k sr 1- :e ie e e 5- n )- r. n 't a B jnd aar isp. :m, eer ide G >us 189 les zin su- ier sn, ius 73 iie- 62 Ja- E at. :on- 22. rich jen- 5. van ;tra, 36. erd be- trus mo us ing, zen ode ein, 24. van ion- 137. van ntje obi- de mm :der '22. van 17. Jit- De prijs der Advertentie» is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. meer gezien. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Onweer in het buitenland. Zondagnacht en Maandagmorgen zijn over een groot deel van Denemarken hevige onweersbuien met zware hagel buien losgebarsten, gevolgd door een gemakkelijk toegang te verkrijgen tot zaten de sleutels. Al de kasten zijn ge- Beleefd wordt verzocht op te zoeken in deze courant de adverten tie betreffende een Burgemeester en Wethouders der Ge meente WORKUM doen te weten, dat het primitief kohier van verschuldigde schoolgelden wegens het bezoeken der scholen voor het gewoon lager onder wijs en uitgebreid lager onderwijs in de Gemeente Workum over het jaar 1925 is opgemaakt en op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld dat zij, die mochten vermeenen te gen hunne aanslagen bezwaar te heb ben, hunne bezwaarschriften kunnen indienen met inachtneming van het bepaalde bij artikel 265 b der Gemeen tewet. Workum, den 8 Augustus 1925. A. WAGENAAR, Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. die de zegeltjes gebruikte voor zijn Mozes Fezza sigaretten, welke in op dracht van K. door een fabrikant te ’s-Hertogenbosch vervaardigd waren Om het publiek nog meer te misleiden liet K., in navolging van werkelijke importeurs, roode strookjes achterop de doosjes plakken, waarop vermeldt I oi door den bliksem getroffen en in de naar behoefte. Beide stelsels hebben veel aantrekkelijks, maar zoowel aan het eene als aap het andere stelsel zijn groote, voor een streng doorgevoerde toepassing onoverkomelijke bezwaren verbonden. Daarom kan slechts een salarisregeling gegrond op een tusschen- stelsel, dat eenerzijds tot op zekere hoogte rekening houdt met de behoefte van den ambtenaar, anderzijds met de betrekkelijke waarde van den door hem te verrichten arbeid, billijk geacht worden. Het loon moet rechtvaardig zijn daartoe is het noodzakelijk, dat het voldoende is voor het levensonderhoud. Bij de samenstelling der salarisschaal voor den laagst bezoldigden arbeid zal alleen rekening kunnen worden gehou den met de behoefte van den ambte naar. De bezoldiging in die schaal moet in verband met den diensttijd van het minimum tot het maximum stijgen en wel op zoodanige wijze, dat reke ning wordt gehouden met de stijgende behoefte van het gezin. De salarissen zullen voor alle amb tenaren door twee factoren worden beheerscht, n.l. behoefte en praestatie. Naarmate de arbeid meer in waarde stijgt, zal de tweede factor in over- heersching toenemen. Op deze basis heeft opbouw plaats gevonden. Daar het salaris het equivalent be hoort te zijn van de waarde van den verrichten arbeid, zijn bij de bepaling van dat salaris in aanmerking gebracht a. de gepraesteerde arbeid b. de te stellen eischen c. de omstandigheden, waaronder het werk verricht wordt. Voorts spreekt het programma zich uit over het minimum-grondloon, den jeugdaftrek, het maximum-grondloon, de rangsbevordering, de periodieke ver- hoogingen, standplaatsindeeling, gelijke bezoldiging voor vrouwelijke en man nelijke ambtenaren enz. In het >cijfergedeelte< zijn ongeveer 1200 functies verwerkt. Het program zal mede dienen als handleiding bij de behandeling van de salarisvraagstukken in de Centrale Gom misse voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken en in de bijzondere commissiën voor G. O. bij de verschil lende dienstvakken. Door de tram overreden. Dinsdagmorgen reed de 16-jarige zoon van Jelle Hooienga uit de Tieke onder 1 en wagen langs den Heerenweg tusschen Nijega en Su- ameer. Achter hem kwam de tram, die, toen ze den zandweg naar Tieke naderde, gebeld moet hebben. De jongen schijnt door het wielgeratel dit niet gehoord te hebben. Onverwachts draai de hij den zandweg in. Het paard kwam de vele vertrekken. Ook op de kasten ZcllA^JLl VIC DlCULVlOi AAI nuovvu /.ijl* gv- opend en wat maar eenige waarde heeft i is meegenomen. In de vele kamers der pastorie is alles overhoop gehaald, een j enkele kast, die gesloten was, is met i geweld geopend. De bewoner is door de politie ontboden. Hij kon nog niet vaststellen wat er vermist wordt. Ver- i scheidene antieke zilveren voorwerpen en eenig tafelzilver is meegenomen. Van onderscheidene deuren en kasten ook de sleutels. De bewoner is tegen inbraak verzekerd. Bedrog. De politie te Amsterdam stelt, naar de N. Rt. Ct. meldt, een onderzoek in naar het vervaardigen van de valsche Egyptische gouvernementszegels, welke door eenige sigarettenfabrikanten in ons land op doosjes sigaretten van hun fabrikaat werden geplakt, teneinde deze in Nederland vervaardigde sigaretten voor Eygptisch import te doen door gaan. De valsche zegels zijn „keurig” nage maakt en vertoonen bijna geen afwij kingen van de echte zegels, welke, naar eveneens bekend is, door de Egypti sche regeering worden verstrekt, als de Junior, Wijngaarden, verdwenen in de diepte. De eerste kon nog boothaak grijpen, die hem door schipper van een naburig schip en werd zoo gered. garantie voor sigaretten, welke werkelijk in Egypte gefabriceerd zijn. Het bleek de politie al spoedig, dat de valsche zegels afkomstig waren van een druk ker te Rotterdam, die er 10.000 ver vaardigd heeft. Van dien voorraad leverde hij de helft aan den sigaretten- Onweer en storm in Duitschland. Volgens berichten uit Sleeswijk-Hol- stein is het daar Maandagavond, gelijk gemeld, ook boos weer geweest. Boven Uetersen brak een onweer met storm los, dat ruim een kwartier duurde en onmetelijke schade aanrichtte. Vele daken werden losgerukt, schoorsteenen kwamen naar beneden en duizenden ruiten werden vernield. Op den straat weg werden verscheidene wagens en auto’s door den storm omver gewor pen. Eewenoude boomen zijn ontwor teld. De oogst is vernield. De streek biedt een troosteloozen aanblik. Ook te Neuendeien werd door den storm groote schade aangericht. De electrische centrale geraakte in het ongereede, zoodat de verlichting niet functionneerde. De waterschade was zeer belangrijk en de brandweer was den geheelen nacht in de weer om de huizen leeg te pompen. Talrijke per sonen zijn gekwetst, en moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Ook hier is de schade nog niette overzien. Uit Weener meldt men Een hevig onweder ontlaste zich Maandagavond boven een groot ge deelte van Oostfriesland. De spoorlijn zagen ’s nachts een man hard over den Schiedamschen dijk hollen. Ze volgden hem en zagen hem verdwijnen in een café. Daar bleek, dat hij een Zweedsch zeeman was zonder schip. Hij had echter 'n portefeuille met f 260 en de papieren van een Deensch zeeman bij zich die de recherche voor vast maar in beslag nam. Den volgenden morgen reeds meldde de Deen, aan wien een en an der behoorde, zich op 't politiebureau aan. Hij was op den Schiedamschen dijk van achteren aangevallen en be wusteloos geslagen. Meer dan twee uur had hij daar zoo gelegen. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft er in de Ned. Herv. pastorie te Overschie een brutale inbraak plaats gehad. De bewoner, ds. G. A. van der Hooft, is met zijn gezin voor eenige weken te Domburg met vacantie. Met een beitel heeft men het keukenraam weten op te schuiven en het slot ver broken van de keukendeur, die toegang geeft tot de gang. Daar de bewoners bij hun uitstedigheid de sleutels op de deuren hebben laten zitten, was het asch gelegd. Het telegraaf- en telefoon verkeer waren geruimen tijd volkomen gestoord. Voor zoover tot dusver bekend is, valt er tengevolge van het noodweer slechts één menschenleven te betreuren. Een vreeselijke cycloon woedde Maan dagnacht langs de Noordelijke Duitsche kust. Groote schade werd aangericht en een groot aantal personen werden gewond. Het Oosten en Zuid-Oosten van En geland zijn opnieuw getroffen door hevige onweersbuien, die vooral in Great Yarmouth en verder langs de kust tot Grimsby groote verwoestingen hebben aangericht. Voor f1500 gestolen. Maandagnacht is ingebroken in het modemagazijn „Galeries de Lafayette”, Schiedamschesingel 21 te Rotterdam. De dieven zijn eerst door een school gegaan en daarna met behulp van een ladder over de schutting geklommen, waarna zij zich toegang verschaft heb- Naspel ^an den brand te Leeuwarden. De meubelmaker De V., in wiens zaak de brand, die op 28 Juli j.l. op de Tuinen te Leeuwarden woedde, ontstond, is door den rechter-commis- saris in het Huis van Bewaring ver hoord. Na het verhoor is hij Zaterdag in voorloopige hechtenis gesteld. Ernstige aanvaring op de Maas. Onder IJsselmonde heeft op de Maas een ernstige aanvaring plaats gehad. De motorboot Wilhelm uit Rotterdam had den kapitein van het sleepschip Junior afgehaald. Bij het vertrek werd de boot overvaren door een stoomboot, de Koopvaart VIII. De Wilhelm zonk onmiddellijk. De schipper van het bootje, Wolf geheeten en de schipper van mee een een werd toegereikt Tot plaatsing van Advertentiën en Straatroover gepakt. Een paar rechercheurs te Rotterdam zagen --2-- Leer-Oldenburg was doorloopend ver sperd door omvergewaaide en door den bliksem getroffen boomen en telegraaf palen, zoodat verschillenden treinen met groote vertragingen aankwamen In verschillende plaatsen is de blik sem nog ingeslagen. In Apen bij Ol denburg zelfs zoo erg, dat het in dat stadje op 5 verschillende plaatsen tege lijk brandde. Door de hevige slagregens waren in Weener vele straten ondergeloopen, terwijl de brandweer nog aan het leeg pompen van ondergeloopen kelders te pas kwam. Ook rukte zich door de storm op het station te Weener een gedeelte van een goederentrein los en reed op een losstaande machine, echter zonder verdere persoonlijke ongelukken of materieele schade te veroorzaken dan door het defect raken van een wissel. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. auto nam den armen knaap op en bracht hem naar den dokter te Opeinde. Bij aankomst bleek echter, dat bij reeds was overleden. Ongevallen. Bij de mijn „Hendrik” te Brunsum is Dinsdagmiddag een 19-jarig jong- mensch in een bruinkoolput verdronken. Dat is binnen korten tijd reeds het vijfde doodelijk ongeluk in deze mijn. Maandag is naar het gemeentelijk Ziekenhuis te ’s-Gravenhage overge bracht Mej. H. uit de Marusstraat, die een overmatig gebruik van Veronal had gemaakt. Zij is aan vergiftiging overleden. Te Middelburg geraakte een jongetje, dat achter op een fiets werd mee genomen, met een voet tusschen de spaken van het achterwiel en werd is wel of het loon moet worden vast-daarbij vrij ernstig verwond. diger of „sole-agent” was. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. De Koninklijke familie en gevolg zullen zich op Maandag 7 September terstond na aankomst te Leeuwarden met den trein van 10 u. 39 v.m. per auto over Veenwouden en Dokkum naar Wierum begeven, waar op den zeedijk van de contributie Westdonge- radeel een oogenblik zal worden ver toefd. Daarop wordt naar Holwerd ge reden, waar H.M. zich naar Ameland inscheept. Gedurende het verblijf op dit eiland, dat zal duren tot den vol genden namiddag, zullen alle dorpen, het waterschap „De Grieën” en het in voorbereiding zijnde waterschap „De Burumer Grieën” worden bezocht. In den namiddag van 8 September aan den vasten wal teruggekeerd, be geeft H.M. zich per auto via Ferwerd en Stiens naar Leeuwarden. De aan komst aldaar is bepaald op omstreeks half vier. Ruim een uur later ontvangt de gemeenteraad H.M. ten stadhuize. ben tot de bel-étage, die als show-room Vervolgens zal er op het Zaailand een défilé plaats vinden. Vandaar rijdt de Koninklijke stoet langs den Noorder- singel om de in dien singel liggende gepavoiseerde Leeuwarder jachtvloot in oogenschouw te nemen, om zich tenslotte naar het Hof te begeven. De volgende morgen zal gewijd zijn aan een kinderaubade en een rijtoer door de stad. Omstreeks 1 uur vertrekt de Koninklijke familie naar Sneek ter bijwoning van de aldaar te vieren herdenkingsfeesten. De dag wordt be sloten door een boottocht op het Sneekermeer. Deze eindigt bij Oude- schouw, vanwaar H.M. zich per auto naar het station Akkrum begeeft, waar de Koninklijke trein naar Het Loo gereed zal staan. Overgang naar de aanvullings- reserve en inlevering van rijks- goederen. Behoudens onvoorziene omstandig heden, zullen op 1 October 1925 naar de aanvullingsreserve overgaan de ge wone dienstplichtigen van de lichting 1910 der landmacht. De tot de aanvullingsreserve behoo- rende dienstplichtigen komen op voet van oorlog brengen van het leger eerst bij nadere oproeping en dan bij de depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen ver strekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje ver moedelijk in December 1925 moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inleve ring, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat ver- keeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o. a. aan be straffing bloot. Nader zullen belanghebbenden, zoo wel bij openbare als bij persoonlijke kennisgeving, worden bekend gemaakt met de piaats en het tijdstip, voor de inlevering vastgesteld. Aan de hierbij betrokken dienstplich tigen wordt in hun eigen belang aan bevolen er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Workum, den 13 Augustus 1925. De Burgemeester van Workum, G. G. POSTHUMUS, L.-B. is ingericht. Gestolen zijn drie bont mantels, 15 zijden avondtoiletten, 2 mantels van Engelsche stof, 3 mantel costumes, voor een gezamenlijke waar de van f1500. Beter laat dan nooit. Maandag vervoegde zich een magazijn bediende uit de Daniël Stalperstraat te Amsterdam bij de politie en deed aan gifte, dat hij in 1921 door iemand voor f 1000 was opgelicht. Deze persoon had hem valschelijk voorgespiegeld samen een zaak op te zetten en had hem tot afgifte van f1000 bewogen. De verblijfplaats van den dader was hem niet bekend. Alweer een kind op de rails. Toen een passagierstrein van de Londen Midland en Scottish Railway Zaterdag bij Brynmawr (Wales) reed, zag de machinist een meisje van twee jaar tusschen de rails zitten, op ge- ringen afstand van zijn trein. Onmid dellijk zette hij alle remmen in werking en slaagde er dan ook in, den trein tot staan te brengen, doch niet nadat de voorzijde van de locomotief het hoofd van het kind reeds had aange raakt. Het meisje bekwam echter slechts lichte verwondingen. Twee zwaargewonden. De laatste dagen hebben te Kerkrade twee vechtpartijen plaats gehad. Bij de eerste bewerkte zekere mijnwerker L. J. K. den ketellapper M. H. zoo- Suameer met paard danig met een bijl, dat men voor zijn leven vreest. De dader is in arrest gesteld. Verder hebben de gebr. S. met hun revolvers een zekeren S. aangevallen. S. werd in den buik getroffen. Ook hij verkeert in levensgevaar. Het salaris van het Rijkspersoneel, nog juist ongedeerd over de rails, doch De Centrale van Vereenigingen van i aan vorm van een salarisprogram, hare wenschen in zake de salarieering van 1 soneel doen kennen. Zij stelde zich daarbij pp het stand punt dat de veranderde economische toestanden met de daaruit voortvloei ende verlagingen van salarissen en loonen van het Rijkspersoneel het noodig hebben gemaakt, dat de Cen trale haar vroeger salarisprogram aan een revisie onderwierp. Over de grondslagen voor een sala rieering wordt het volgende gezegd De functie van den overheidsdienaar is van zuiver publiekrechtelijken aard. Dientengevolge kan zijn arbeid in 't algemeen genomen niet worden ver geleken met dien van personen van gelijke ontwikkeling, die in particuliere bedrijven werkzaam zijn, zoodat dé arbeid van den ambtenaar geen markt waarde heeft. Een der belangrijkste vraagstukken de verdere Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post 2 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 derdags voorm. in te zenden. 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 derdagsavonds, uitgez. familieber. 1! Personeel in ’s Rijks dienst heeft de nieuwe regeering in den het Riiksoer- wer<^en afgereden. Een juist pasgeerende •t i,” TQ FRISO. 'Jilt’d nom rlon bnonn nn «art krorhf-

Friso nl | 1925 | | pagina 1