Nieuws- en Advertentieblad SNEEK KOFFIEenTHEE te Workum op Maandag 7 Sopt. 1925. TROMP, Sneek, ^J181 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Wij hebben het drakl Geen wonder. VISSER’s Reepen N.V. Koffiebranderij en Theehandel IL R. S. Visser’s Zonen SNEEK. No. 34. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - la de 1 r inde een >nen ern- >lot- ko- zijn ver- den ver- aan >r e a k e 8 n v k en ting nge- heel oote out- M.V. n is, chat. :aan, jroo- igen 'rent i de lit le r- e- on, me om ibij In :rk iet be er ier ol- ijn ers. bo ne, den ge er Te nis der ge- 6 iet ik, in b- y- die niet wist dat hij nog zou over leven... het oude nog zoo stoere huis, en het grijze trouwe peerd... Auto- en motor-ongelukken. De heer N. H. uit Amsterdam zou met zijn zwager, den 31-jarigen J. vd. H., per motoirijwiel naar de verwoes tingen in Borculo gaan kijken. Nabij Amersfoort viel de heer v.d. H., die gedurende de geheele reis opvallend stil was geweest, van de duozitting. De prijs der Advertentiën i is van 15 regels 60 cents, i elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. rische afbeelding van een Zeeuwsche boerin. Al zal zij, de arme, dezer dagen wel de meeste onaangenaamheden moe ten hooren. Zou er waarlijk niets aan te doen zijn dat ons papieren geld eens wat beter van aanzien 'werd Of dat men ten min ste eens eenige pogingen waagde, waar uit viel op te maken hoe onze kunst- nijveren zich van een dergelijke opgave wellicht in staat zijn te kwijten Wat nu voor ons ligt is ten eenen male beneden het peil, zoowel wat de idee der afbeelding als de aantrekke lijkheid van de uitvoering betreft. Bovenstaande beoordeeling van ons nieuw bankbiljet komt voor in >De Courant» van 19 Augustus. Ketelexplosie op een pleizierboct. 23 dooden, tientallen gewonden. Dinsdagavond zijn ten gevolge van een ketelontploffing op een pleizier- Beide 101 jaar. Te Farnbourough in Kent (Eng.) is mevrouw Sophy Taylor Zondag honderd- en-één jaar geworden. Maar in dit ver band wel zeer bijzonder is het feit dat haar echtgenoot, John Taylor, nog in leven en ook al 101 jaar is. De echte lieden zijn reeds 63 jaar gehuwd. Beiden genieten zij een zeer goede gezondheid. Geen hulp verleend. Tegen den landbouwer H. J. K. is door den Ambtenaar van 't O. M. bij 't Kantongerecht te Deventer 14 dagen hecht, geëischt, omdat hij een knaapje van 8 jaar voor zijn oogen had laten verdrinken, terwijl de beek waar ’t kind in terecht was gekomen slechts 1.30 M. diep was. De man beweerde, dat hij niet in ’t water durfde te gaan, omdat hij nog nooit daarin was geweest. Tegen de vrouw van den landbouwer werd f25 boete geëischt. omdat zij verzuimd had haar plicht te doen, n.l. door haar man 't water in te jagen I Eerlijkheid beloond. In een winkelpassage te Parijs vond een vrouwelijke concierge een porte feuille, bevattende 25 biljetten van 1000 dollar, meer dan een half tnillioen francs. Zij bracht ze naar 't naastbijzijnd politiebureau, waar inmiddels reeds een Cubaansche dame, die het geld ver loren had, haar verlies was komen aan geven. De dame gaf de eerlijke vindster Advertentie-, Reclame- en in pakjes ex* mee, 146.000 francs. De concierge die met haar bejaarde man drie kinderen heeft opgevoed, hoopt nu in een eigen huisje haar ouden dag verder rustig buiten te kun nen doorbrengen. me ooren niet I ’k roep nogereis Piet 1 en weur hinnikt het stomme biest. Noe, ge begraipt, wij mit alle man en macht an 't rumen to we bie 'urn waore, en na een uurken, je zei’t nooit g’leuven, haolden we 'm eruut, enie had oek niet maor zóó’n wondje 1 Een andere boer verteltHet was net een miraokel, of die biesten het weten hên, maor ik zien de kat ze’n jongen voor dê-we zelvers nog iès wis ten ien voor ien de wei in draogen. van het Bois de een luipaard ont- pas drie maanden Mededeeling van den Burge meester van Workum, De Orkaanramp. In verschillende gemeenten zullen op verzoek van den Heer Commissaris der Koningin plaatselijke Commissies door den Burgemeester worden inge- Jardin d’Acclimatation, in den Noord- steld tot het organiseeren van een geld inzameling tot steun aan de door denjong- sten storm geteisterde streken. De gel den zullen worden gestort in de kas van het Nationaal Comité, omdat van uit een centraal punt op de beste wij ze de steun kan geschieden. Ook door mij wordt een dergelijke neutrale Commissie in ’t leven geroe pen. Het zal wel onnoodig zijn, deze collecte nog bijzonder aan te bevelen. Wie de couranten over de ontzettende ellende in Borculo en andere plaatsen heeft gelezen, zal overtuigd zijn, dat alle handen aan de ploeg moeten worden geslagen, ®m de huïp te ver- leenen, die zoo dringend noodig is. Ieder geve naar vermogen I Workum, den 18 Augustus 1925. De Burgemeester van Workum, A. WAGENAAR Az. N.B. Beleefd wordt in overweging ge geven, indien niet reeds op ande re wijze financieele steun is leend, de giften af te dragen de plaatselijke Commissie. hijJa. de oude man is 99 jaar. wijten boven die onnoodige en rheto- En het paard was bijna even oud. Vier en twintig jaar. Het kon niet meer werken, maar ze hielden het toch maar, omdat ze het zoo lang hadden gehad. En de veldwachter, aarzelend als bang iets geks te zeggen, verklaarde het nader Ziet u... ze... hielden van dat ouwe peerd. Veilig bij buren is de oude man smorrges teugè'me“hinnikt fik gïëufdë ondergebracht, de bijna honderdjarige, Het nieuwe biljet van tien gulden. Ware het niet dat »de Nederlandsche Bank betaalt aan toonder tien gulden,» men zou op het bezit van de jongste mislukking onder onze bankbiljetten al evenmin gesteld zijn als op een soort gelijk leelijk kalendertje of een kop en schotel met versiering in Nationale dracht etc. De publieke opinie heeft zich reeds uitgesproken»een mooi stuk papier voor Amerikanen»,; wij hebben met dit nieuwe betaalmiddel alleen maar weer een aardigen stap gedaan om de oude legende van het Nederland op klompen en met boerenkappen en lange pijpen in leven te houden Dat de indeeling met de raar ver springend en ijverig versierde hoekjes het artistiek geweten kriebelig maakt en dat het geheel eigenlijk vooral erg saai is, kan men dit bankbiljet nog ver- twee der verloren biljetten, of ongeveer Det mot noe ’t instinct wezen. Ik heb De dokter constateerde een beleediging f eens Te midden van den chaos van balken, steenen en hooi, heeft de poes zich weer genesteld, ligt met gevouwen pootjes rustig en tevreden te spinnen, met nu reeds kijkende jongen krioelend om haar. Zij had de jongen, als wist ze dat het huis zou instorten, naar de open weide gebracht, en daar de tornado afgewacht, de jongen onder haar. Opmerkelijk daarnaast het vaak her haalde verhaal over menschen, die versuft en totaal verward van angst, de kinderen grepen, naar het open veld droegen, ze daar neervlijden, en, op handen en voeten, gebogen er over ze tegen den moordenden orkaan trachtten te beschermen. Voorbeeld hoe, waar bij den mensch in angst en schrik het verstand even ophield te werken het instinct onmiddellijk de plaats innam. Steeds weer die verhalen van boeren, die nog vóór het losbarsten van het natuurgeweld in verbazing hadden gezien, hoe het vee zich plat in de weide legde, paarden zoowel als koeien, den kop af gekeerd van de zijde vanwaar de tornado zou aansnellen. En smartelijk geleden is er ook door dieren, die opgesloten waren tusschen ineenstortende muren, of getroffen werden door vallende hoo rnen in de weiden. Of andermaal, on danks hun liggende houding, door den orkaan werden meegesleurd eu gekwakt tegen de prikkeldraad-hekken en aldus het lichaam zwaar verwondden. In con trast met de katten, weer de verhalen van honden. De menschen kropen dicht bijeen»We hielden elkaar maar vast (de algemeene uitlating) en wacht ten af.» De honden kropen bijna steeds dicht bij hun meesters. Als was daar de eenige toevlucht. En keerden de katten terug in de ruïnes, de honden volgden hun meesters naar de nieuwe tijdelijke woningen bij buren. Een aantal boeren heeft, zoodra de daken begonnen in te storten, zooveel mogelijk het zomer-stalvee, als paarden, stieren en varkens, naar buiten geleid of gejaagd. Waar zou een goede boer, als hij eenmaal zijn gezin in veiligheid weet, verder anders aan denkeni Maar er zijn vele bouwvallen waarbij men de plek aantoont, waar nog een paard, of ander dier onder begraven moet lig gen, dat soms een en zelfs twee dagen nog had liggen steunen. En daar was boer Broekman in Malden, die ons zijn huis rondvoerde, het groote »Jachthuis«, dateerende uit 1652. Vóór nog een kamer betrekkelijk gaaf. Achter een groote chaos van zware eiken balken, steenen en stroo... waar eenmaal stallen en oogstschuren hadden gestaan 't Was nie maor niks, licht hij in, tweu peerde, tweu stieren en een honderjarig mins naor buten te krieg’n. Maor het peerd is doed I En treurig kijkt hij naar de plek waar het nog liggen moet Karakteristiek die volgorde. Mogelijk ook heel toevallig. Er is een schijn» van zakelijke hardheid in, en toch, als ik buiten den rijksveldwachter daarover vraag, zegt chocolade, Biscuits, Banket, Suikerwerken enz. enz. in grootste sorteering bij het van ouds speciaal eerste hands adres voor wederverkoopers. Ontsnapt. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is uit een der kooien van den westelijken hoek Boulogne bij Parijs, snapt. Het dier was geleden in Abbessynië gevangen en met 400 andere wilde beesten naar Europa gezonden. Het bevond zich ternauwer nood vier dagen in den tuin. Het was er in geslaagd zich onder de deur van zijn hok door te wringen, die nog wel te zijner eer extra met ijzerdraad ver sperd was. Zoo kwam het in een bin- nengalerij, waar het geruimen tijd moet hebben heen en weer geloopen om toen met één sprong door een glazen deur heen in den tuin te komen. Ver volgens is de luipaard over het twee meter hooge hek van den tuin ge sprongen en zoo in het bosch gekomen. Daar is men dadelijk op jacht gegaan. Een Maleische dierenoppasser had de leiding, bloedhonden en Deensche dog gen moesten het dier helpen opsporen en men maakte zelfs een val met een levend schaap er in. De luipaard liet zich echter niet verschalken. Eindelijk, ’s middags om zes uur, sloegen de honden aan. Loos alarm 1 Zij hadden een konijn te pakken I Na het invallen van de duisternis is de jacht, met stal lantaarns ter verlichting, hervat. Menig jager, aan de duisternis niet gewend, kwam in een greppel of vijver terecht. Enkele malen klonk ’n schot, doch steeds bleek men zich vergist te heb ben en te middernacht was men er nog niet in geslaagd den vluchteling op te sporen. Het beest, dat nog niet geheel volwassen is, meet 42 cM. hoogte en is 2 M. lang. Men hoopte het Maandag te pakken te krijgen. De dieren tijdens den Cycloon. Temidden van alle verhalen over het leed der menschen, ook dat der dieren, schrijft de »Tel.« Ze leven zoo te midden van hun vee die boeren van den geteisterden stillen Achterhoek en het land bezuiden-en beoosten Grave, ze gaan er zoo volko men in op, dat ook naast de verhalen over eigen schrik en angsten, steeds weer die komen, over hun koeien, paar den en andere dieren. Daar staat het kleine boerken bij Borculo voor de ruïne van zijn huis. De zolderlast van oogst is gestort in zijn huiskamer, de stallen gekraakt I En hij verteltEn toe docht’k iniens an de bieste. In stal stond ’t peerd. Hij ging zien. Binten, balken, steenen, pan nen, stroo, een doodsch zwijgen. En 't peerd is doed, docht’k En ’kwee niet wèrommaor 'kroep iniens Piet IEn hoor ik gelaik vanunder de stienen, Piet, die net as Koffie, chocolade. Bij iedere 2 pakjes a 1 ons Thee, in alle prijzen, een reep chocolade. Onovertroffen kwaliteiten. Schitterende chocoladereep. Vraagt den Winkelier s.v.p. stoomboot 17 personen gedood en 75 gewond, meerendeels arbeiders. Woensdagmorgen vroeg was het aantal slachtoffers van de ontploffings- ramp tot 23 gestegen. Volgens de medici zullen zeker nog tien der ge wonden sterven. Aan boord waren 650 passagiers. De ontploffing heeft plotseling plaats gevonden, terwijl het stoomschip ter hoogte van het marinestation was op de thuisreis naar Pawtucket. Men ver moedt een verborgen gebrek in de machine. Onmiddellijk na de ramp voeren torpedojagers ter assistentie uit, welke de zwaargewonden aan boord namen en naar het hospitaal overbrachten. Een stadswijk vijf voet opgevijzeld. Na een werk van drie jaren. Aan het gemeentebestuur van North- wich, Cheshire, is dezer dagen door de bouwinspectie medegedeeld, dat het omhoogbrengen van het centrum der stad met circa 5 voet, voltooid is. De arbeid heeft drie jaar geduurd. De geheele zakenwijk van dit stadje- tien straten, drie banken, de graafschaps- rechtbank en tweehonderd huizen en winkels, is omhooggebracht. Dit was i was ten gevolge van het voortdurend wegpom pen van het zouthoudende water onder dit gedeelte van de stad, De handel heeft in het geheel geen hinder ondervonden van het werk. De winkels werden opgevijzeld, terwijl zij vol klanten waren. Slechts zeven of acht gebouwen moesten omvergehaald worden. Ongevallen hebben niet plaats gehad. Eenmaal echter was het op het kan tje af. Een vrachtauto liep nl. op den drager van een der stutten, waarop een winkel rustte, doch het contact tusschen pijler en stut bleef bewaard, zij het ook slechts met een inch, zoo- dat de winkel niet instortte. Vijfhonderd badgasten door brand dakloos geworden. Over den ernstigen brand, welke ’t (Opgericht 1794) badplaatsje Norddorf op Amrum, een ^der Oost-Friesche eilanden, geteisterd heeft, worden de volgende bijzonder heden gemeld. Het begin was een aanvankelijk on- beteekend lijkend schoorsteenbrandje in het hotel »Am Brunnen». Aange- wakkerd door den sterken Noordwester greep het vuur evenwel spoedig om zich heen, zoodat binnen de tien minuten twaalf huizen in lichte laaie stonden. Dit was te omstreeks kwart over één. Redding was onmogelijk, aan blusschen viel niet te denken en zoo duurde de brand den geheelen middag voort. Het eene huis na het andere, vele van hout, met stroo gedekt werd door de overlekkende vlammen aange. stoken en hielp den vuurgloed ver- hoogen, die in de schemeruren zelfs te Cuxhaven duidelijk zichtbaar was. In de loop van den nacht verdween deze evenwel, zoodat men aanneemt, dat het vuur vóór hedenmorgen gebluscht is. Voorzoover gisteravond te overzien viel, is ongeveer een vierde van de plaats verwoest. Bijna 500 badgasten zijn dak loos geworden, daar ook twee groote hotels ernstig door het vuur beschadigd zijn. Des avonds nog zijn ongeveer 400 personen naar Hörnum overgebracht, waar zij een voorloopig onderdak hebben gevouden. Niemand schijnt verwondin gen te hebben opgeloopen. Het kinder- vacantiehuis is gelukkig gespaard ge bleven. Weinigen zullen vóór dezen van dit rustige badplaatsje gehoord hebben. Een wereldnaam had het niet en zal het ook wel niet krijgen. Daarvoor is de verbin ding te primitief-lastig en ontbreken de mondaine geneugten der moderne zeeplaatsen te zeer. Doch voor dengene die naar zee gaat om ook zeelucht in te ademen en uit te rusten van een ziekte of het enerveerende grootestads leven, was Norddorf' als zoovele plaats jes op de eilanden, het ideaal. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. er nie meer an gedocht, en kaik daor van de hersens. Juist toen zijn vrouw in Amersfoort was aangekomen en aan zijn bed stond, stierf de ongelukkige. Tijdens de bedevaart naar Meersel Dreef was het verkeer met fietsen en autobussen enorm. Een meisje werd overreden en levensgevaarlijk gewond. Zij is naar het ziekenhuis te Breda over gebracht. Op den Amsterdamschen straatweg onder Bussum zijn twee wandelaars door een motorrijder aangereden. Een daarvan, 't 22-jarige meisje M. uit Arn hem, liep ernstige verwondingen aan beide beenen op. De motorrijder reed haastig door, zonder zich bekend te maken. Op den Amerstoortschen straatweg onder Naarden is de wielrijder H. uit Huizen uitgegleden en onder een auto terecht gekomen. Zwaar aan 't hoofd verwond is hij naar huis gebracht. Te Zandvoort botsten twee auto’s te gen elkaar. Alle inzittenden van beide wagens werden over den weg geslingerd en min of meer gewond. Een der auto’s, die van den heer W. uit Haarlem, werd totaal vernield. Aan den Goudschen Singel te Rot- noodig, omdat alles verzakt terdam is een 11-jarig meisje dooreen autobus overreden en gedood. Bij ieder pakje van een half pond Koffie, in alle prijzen, een reep •■4. n Paardenmarkt t. l i h 1 om, ood FRISO.

Friso nl | 1925 | | pagina 1