Nieuws- en Advertentieblad i H Pepermunt Jr spant de kroon! NU MEN BEMERKTE dat onze nieuwe pakjes koffie en thee voortreffelijk van kwaliteit zijn, was men overal bereid ze te ne men, maar nu men bovendien weet van de royaliteit om bij ie der half pond’s pakje koffie een reep te voegen of eveneens een reep bij 2 pakjes van een ons thee, nu trekt men onze koffie en onze thee voor bij alle andere soorten. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. li No. 35. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. pi Gemengd Nieuws Adverteert in Bekendmaking. Starum, 25 Aug. ’25. Friso”. [1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. en. It j e alen e e- er ik Ne- :en M. daarmede was het ook gedaan •r overeenkomst waren, ter- i Ie ip sin. ree ider hoe Bijt i als zijn wat even azen. keer, uatig Mar hwet it meinaem, net de Ijeafde, It fielen net foar oarmansleed, Net det hwet hjar de sé hjir learde, Jins neisten helpe yn ünk en need. De bütefeart en keapmanskip Binn’ ’t stêdsje al lang üntkomd, En dermei hat de rykdom eak Fen Starum ófskie nomd. rer- dan niet hebt ver- met tuurd lette. zijn open - n- 18 le ,’t. tn te ie zijn van wo- enz. wor- nen k. enk en en >n. et at ie an et jk et •t. n, n e n i. 8 t. r >1 M le P t- t. it 8, igen nog, s ik )ten Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toe gezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het jaar 1925 (tweede kwartaal), dat zij, die mochten ver mee nen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen één maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schrif telijk behooren in te dienen bij hun College. WORKUM, den 22 Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Der leit yn Fryslan oan de sé En stêdsje kreas en kein, Dy oait to Starum wier, wit eak Dit is net tofolle sein. De officier van justitie bij de recht bank aldaar, achtte deze brutale in braak een buitengewoon ernstig feit en eischte drie jaren gevangenisstraf, ook waar beklaagde reeds vroeger veroordeeld was. o De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, t elke regel meer 7 cents. IGrootere letters naar plaats- o ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, l JI 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. I dat zij den onverlaat wisten te over meesteren. Het gevolg was opbrengen naar het bureau. Inmiddels was dr. Lobach ontboden, die na den agent, die erg gehavend was, verbonden te hebben, zich naar B. begaf om hem eveneens te ver binden deze verzette zich, met gevolg, dat de bloedende wonden niet gestopt Geen wonder 1 Hebt U die chocoladereep al gezien en geproefd Wat zwaar en wat fijn niet En dan dat geldig soldaatje er op I Vraagt ze Uwen winkelier N.V. Koffiebranderij en Theehandel v.h. R. S. VISSER’S ZONEN Sneek. Opgericht 1794. Dinsdag 25 Augustus haar lOOsten verjaardag vieren. Ze is nog zeer kras voor haar leeftijd, 't Gehoor is niet best, doch 't gezicht uitstekend. Ze leest de krant nog zonder bril en be zocht nog het laatst gehouden volks feest. Ook heeft ze onlangs oij de Kamerverkiezingen nog behoorlijk hare japonnen stem uitgebracht. De hulp aan de slachtoffers. »’t Hbl.« berekent, dat er thans glo baal een bedrag van f 1.195.500 voor de slachtoffers van de stormramp bijeen is. Dat is een zeer belangrijk bedrag... maar het is toch nog maar een fractie van hetgeen er noodig zal zijn, om tegemoet te komen aan de materieele schade, door de slachtoffers geleden. Daarom dringt 't blad er op aan, om de steunactie niet stop te zetten. Het moet, zegt ’t blad, onze eer te na komen, dat meer dan een millioen Nederlandsche gezinnen met elkaar niet door vrijwilligen steun den last zouden kunnen dragen, dien de storm neerwierp op de schouders der hoofden van enkele honderden families. Moordaanslag op zijn verloofde. P. H., een winkeljuffrouw te Tilburg, had haar verloving met H. v. R., eveneens te Tilburg woonachtig, ver broken. De jongeman deed toen een poging tot moord op zijn gewezen meisje. Hij werd deswege door de Bredasche rechtbank tot 2 jaar veroor deeld. Dinsdag veroordeelde het ge rechtshof te 's Hertogen bosch hem tot 1»/, jaar. t Det koe de dei fen jister tsjüge, Do tankjend, elts syn ofier brocht, Om hjar to stypjen yn hjar lyen, Dy ’t eangjend needwaer sa bisocht. en Vrijspraak. De kantonrechter te Deventer deed uitspraak tegen vier beklaagden, die toezagen, dat een 10-jarig knaapje in de Schipbeek bij Bathmen verdronk en deswege waren aangeklaagd wegens overtreding van art. 450 W. v, S., omdat zij geen pogingen tot redding hadden aangewend. Het vonnis luidde vrijspraak. Het drama in de Lassusstraat te Amsterdam. Dinsdagmorgen zag de bemanning van een der gem. politiebooten, welk vaartuig in de Houthaven te Amster dam voer, een lijk drijven’t werd binnenboord gehaald en spoedig her kend als dat van den dokter, die in het drama in de Lassusstraat betrokken is geweest. Hij heeft dus uitvoering gegeven aan hetgeen hij in den brief aan een zijner lamilieleden schreef. Gebleken is, zegt de >Tel.<, dat hij geruimen tijd, ook vóór het geval zich in perceel Lassusstraat 5 afspeelde, in hoogst opgewonden toestand verkeerde. Zij, die de finesses van de zaak kennen, schrijven dit uitsluitend toe aan de vrouw in kwestie, die hem tot het uiterste moet hebben getard en ge prikkeld. Mei fiskjen en mei wirk fen hüs Wirdt nou 't brea hjir folie socht, En jout soks al en foech bistean, 't Hat nea noch rykdom brocht. Tot plaatsing van Advertentiën en De measte ljue ha to met, Wol fen aid Starum heard, Ho ryk en ho verdwealsk it wier, Nou, sa ist hjoeddeis net. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. York en Berlijn. Kort voor het uitbre ken van den oorlog had hij zijn Pa- rijsche en zijn Weensche zaak aan een Engelsche vennootschap verkocht. Daarna had hij zich te Berlijn gevestigd, waar hij de leverancier van de Duitsche hofkringen werd. Hij heeft de bruids- i van alle Duitsche prinsessen geleverd en ook van de tegenwoordige echtgenoote van den gewezen keizer. Tot het bankroet der firma heeft in de eerste plaats de wanbetaling der klanten aanleiding gegeven. Drecoll maande zijn cliënten principieel nooit. Diefstal. Een dienstmeisje van den heer B. te Kerkrade, ging voor haar patroon be lasting betalen en kreeg 28 zilverbons van f2.50 mede. Toen zij aan het loket kwam, bemerkte zij tot haar grooten schrik dat ze geen geld meer had, ofschoon ze beslist wist, dat ze het geld nog had, toen ze in het kan toor kwam. Ze deelde haar bevinding mede aan den beambte aan het loket en ook de aanwezige inspecteur der belastingen, die zijn kantoren heeft in hetzelfde gebouw als de ontvanger, werd gewaarschuwd. De beambten werden een voor een ondervraagd en ook zekere G., die pas sinds 1 Augs. als wachtgelder in dienst was getreden. Ook deze beweerde beslist, dat hij niets van het geld wist, en toen de inspecteur dreigde de politie te zullen waarschuwen, gaf G. te verstaan, dat hij zich dan zeer zou verheugen, want hij wist van het geld niets. De com missaris van politie kwam en bij fouil- leering vielen de zilverbons onder de armen van G. uit. Ontkennen kon niet meer baten. G. is ter beschikking van de justitie gesteld. De stormiramp. Van de bijna 70 aanvragers om een noodwoning te Borculo zijn er nu on geveer 20 afgedaan. Het zal nog wel 1.4 dagen duren eer allen geholpen zijn. Zij, die nog niet ondergebracht werden, huizen nog in de ruïnes. De distributie van brood en derge lijke uit de geschonken voorraden is door de ramp kunnen werken, worden op bons gesteund. Hun aantal neemt af naar gelang ze werkgelegenheid krijgen. In antwoord op het verzoek van den burgemeester van Borculo heeft de minister van financiëoi goedgevonden, En wird fen hilde aon dejingen Dy sa hjar plicht as minsk forstean, En stean fen eigen needdrift óf En freechje net nei lean werden. De agent? heeft een drietal vrij ern stige brandwonden aan hoofd en hals bekomen, terwijl B. een hoofdwonde heeft opgeloopen. B. zal zijn straf voor deze daad niet ontgaan. De echtgenoote en kinderen werden voorloopig door de buren opgenomen. Een personen-auto bij Kamperveen over den kop geslagen. Woensdagochtend omstreeks 9 uur, is op den weg van Kampen naar We- zep onder de gemeente Kamperveen, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Dinsdag is daar de heer F. Th. Pa- hud de Mortanges in het huwelijk ge treden met mej. Van Hasselt, wier ouders daar een buiten hebben. De heer Pahud de Mortanges, de broer van den jonggehuwde, te Arn hem woonachtig, keerde Woensdag ochtend per auto met zijn vrouw en de heer Wichers Wiersma, uit Velp, aan wien de auto behoort, naar Arn hem terug, waar hij sedert kort woont en aan het hoofd van een bedrijf staat. De heer Wichers Wiersma, zat met mevrouw Pahud vóór in den wagen de heer Pahud zelf was met de koffers achtet in de auto gezeten. Ter hoogte van Kamperveen moest de auto uitwijken voor een hondenkar, waardoor de auto rechts van den weg kwam te rijden. Toen de heer Wichers den wagen weder midden op den weg wilde hebben, weigerde de stuurinrich ting. De auto vloog toen eerst tegen een boom op en sloeg daarna over den kop in een sloot. De heer Pahud een broer van den bekenden cavalerie- officier geraakte onder den auto en werd gedood. Het duurde geruimen tijd vóór men hem van onder den wagen te voorschijn had gehaald. De levensgeesten waren toen helaas reeds geweken. De heer Wichers en de echtgenoote van hef slachtoffer werden licht gekwetst. De marechausseé te Wezep heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld en verschillende personen gehoord. Verrast en herkend. Zekere J, A. Th. was in betrekking bij den heer en mej. Bos, Regentesse- laan 254 te ’s-Gravenhage. In Juni j.l. had mej. B., die koopvrouw is, eenige meubelen te bezorgen medegegeven aan beklaagde, die daarvoor een kwitantie van f 130 had te innen. Van dezen plicht heeft hij zich uitstekend gekweten, maar met zijn eerlijkheid, want het geld droeg hij niet af. Hiermede was hij zelfs nog niet tevreden. In den nacht van 6 op 7 Juni werd mej. B. tegen halfvier wakker. Zij schrok overeind, want daar stond een man voor haar bed. Zij kon van schrik geen woord uitbrengen, maar zij had Th. in ieder geval herkend. Even later werd er ge beld door twee passeerende heeren. Het bleek dat een raam aan de straat open stond. Een kast in die kamer was opengebroken en alles was over hoop gehaald. Uit het vest van den heer B. was ook verdwenen een gouden horloge. Door de herkenning van mej. B. was de dader dus bekend en ten overvloede had de politie een vingerafdruk ge vonden op het raamkozijn. De brigadier van politie Rogarede, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat er tus- schen den afdruk, daar gevonden en den vingerafdruk van beklaagde, 17 punten van wijl punten van verschil niet werden opgemerkt. dat ten aanzien van hen, die door den stormramp aanzienlijke schade hebben geleden, voorshands geen maatregelen tot invordering van de personeele be lasting en van de inkomstenbelasting enz. genomen worden. Dinsdagnamiddag ruim 3 uur is Prins Hendrik met gevolg te Borculo aangekomen om de verwoestingen in oogenschouw te nemen. Op het ge meentehuis werd de Prins ontvangen door den burgemeester jhr. de Muralt die aan Z. K. H. verschillende autori teiten, notabelen en de voorzitters der onderscheidene commissies voorstelde. Nadat de thee was gebruikt maakte de Prins onder begeleiding van den bur gemeester en den gemeente-architect, den heer Ten Raa, een rondgang door het verwoeste stadje, waar hij om 4 uur weer vertrok. Ook Neede werd door Z. K. H. bezocht. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Borculo hebben besloten een com missie in te stellen, voor den weder opbouw der verwoeste kerk, waarvoor zij steun zullen vragen aan de Synode de Vereeniging van Kerkvoogden, het gemeentebestuur en het Nationaal Steun comité. Gevraagd zal worden iemand aan te wijzen, die met den voorzitter en den secretaris der Kerkvoogdij in dit comité zal zitting nemen. Een en ander is het uitvloeisel van een onder houd met ds. mr. Bartels, secretaris der Vereeniging van Kerkvoogden in derland. Door de deskundige commissie de R. K. kerk, de molen en tal nog ten deele overeind gebleven ningen in Langenboom in Oventje, afgekeurd. De kerk moet geheel den afgebroken zoo ook de molen van ’t Oventje en bedoelde huizen. De omvang der ramp wordt hierdoor dus weer grooter. De kerk en de molen zijn thans met hout en draad afgerasterd. De school te Langenboom zal ge deeltelijk worden afgebroken het dak is thans geheel verwijderd en binnen korten tijd hoopt men met het bouwen te kunnen beginnen. Ook te Langenboom zijn verschillen de noodwoningen ingericht en worden nog dagelijks nieuwe bijgebouwd. Ook te Zeeland wordt druk gewerkt. Over het werk der soldaten der Genie troepen is men uitstekend tevreden. Dagelijks worden groote autovrachten planken en verder benoodigd materiaal aangevoerd, voor het bouwen van nood woningen in de verwoeste streek. Een onverlaat. De vorige week werd bij den smid J. B. te Udenhout op last van den burgemeester de electrische meter af gesloten en verwijderd. B., over deze daad ernstig gebelgd, begaf zich naar den burgemeester en dreigde, bij niet terugplaatsing van den meter, zijne vrouw met een 2-tal kin deren op straat te smijten. Aan zijn dreigement werd niet vol daan met gevolg dat weldra zijn kroost op de straat stond. Volgens ooggetuigen is de vrouw naar den Burgemeester gegaan om kennis van het voorgevallene te geven, waarop het hoofd der gemeente' de politie last gaf den onverlaat te som- meeren zijn vrouw en kinderen in huis terug te nemen. Nauwelijks had de politie zijn intrede in de smidse gedaan, meldt „de Morgen” of een gloeiend stuk ijzer, dat juist in het vuur zat, werd den agent in het gezicht geslagen. Weldra ontstond een formeele vechtpartij, waarbij een tweede agent te hulp snelde, met het gevolg failliet. Het bekende Parijsche modehuis Drecoll in Berlijn heeft zijn betalingen moeten staken. De 74-jarige baron Chr. von Drecoll, die sinds lange jaren aan het hoofd van de zaak stond, is in de Berlijnsche aristocratische kringen een zeer bekende persoonlijkheid. Hij stamt geëindigd; 15 a 20 gezimnea, die niet uit een Fransche emigrantenfamilie, die zich na de Fransche revolutie te Hamburg had gevestigd. Baron Dre coll begon zijn loopbaan als officier bij de Uhlanen. Hij voelde echter meer voor het modevak en opende voor den oorlog zaken te Weenen, Parijs, New- Berooving. Een Geldersch lederhandelaar kwam op den Schiedamschen dijk te Rotter dam in kennis met een man en een vrouw. Met hen bezocht hij verschil lende café’s en werd zoo bevriend met dit echtpaar, dat hij het naar een wo ning in de Vischsteeg vergezelde. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, is hij er hardhandig de deur uitgezet. Buiten gekomen miste hij zijn porte- monnaie met f 65 en twee re<;u’s van leder, dat hij op het station D. P. in bewaring had gegeven. Toen is hij naar de politie geloopen. Een onder zoek werd ingesteld en weldra bleek, j dat het leder op het station op de Een beroemd Beriijnsch modehuis re^u’s was afgehaald, doch de gegevens die men aan het station verkreeg stel den de politie in staat den koopman P. H. van A. en zijn vrouw M. J. B. aan te houdep, welk echtpaar door het stationspersoneel werd herkend als de menschen, die het leder hadden afge haald en door den lederhandelaar als de lieden met wie hij op stap was ge weest. De koopman P. H. van A. had nog f60 in zijn bezit en het leder werd in beslag genomen. Een 100-jarige. >Olle Metje< (Mettje Zuiderweg, Wed. J. Oostenga) te Niebert (Gr.) mocht o Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X o 65 cents; franco per post X 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags voorm. in te zenden. 2 o Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. 2 t! i i i L- d 8 FRISO. ‘1

Friso nl | 1925 | | pagina 1