Nieuws- en Advertentieblad te Workum op Maandag fa Sept. 1925. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. o Koninginnefeest te Workum "Een kop THEE?" No. 36. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. 0 Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws 0 o o o z Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. i. 1 n Ld bent zeg- op een zilver- traden uur >- Tjitske ie m is m leis- oo’n nsch ien? an- ?ang dreé jven kan kan fde zoo cje en den ter, 3ht- lan Ik >ten at et is ia- ijn ze al- TS Ier 'ig. de er, te, ied en in en 3D, n k k ;e e n .8 k ir dt n. k- k 1. 't „En een i.” leen nwd sal.” uitslag van het ringsteken was prijs Antonia Muller, 2e prijs ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦l De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, l 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. I Ofschoon in den vroegen morgen een donkere lucht met een fijnen mot regen voor het feest van den dag niet veel goeds voorspelde en bij afwisseling tot laat in den avond, zelfs tijdens het vuurwerk, bleef dreigen, is het alhier gevierde Koninginnefeest toch nog naar wensch geslaagd, niettegenstaande zelfs de nog plaats gehad hebbende ver sobering, zich openbarende in een minder algemeenen vlaggentooi, af wezigheid van versieringen en illumi- Nou graag 1 Vooral als het is van de pakjes thee uit de moderne Koffiebran derij en Theepakkerij v/h R. S. VISSER’s Zonen, Sneek opgericht in 1794, want die smaakt naar mèèr en daar wordt ook die heerlijke chocoladereep met wettig Kwatta- soldaatje gratis bij verstrekt. Wedstrijd 4e leerjaar Jongens. Rin- hippique aangegeven, terwijl gen werpen. Ie prijs Frederik de Lange. 2e prijs D. Kooistra. 3e prijs Wim v. d. Werf. Wedstrijd 5e leerjaar Meisjes. Ta feltje dekken. Ie prijs Marie Men heeft nog niet de zekerheid, dat hier inderdaad misdrijf in het spel is. Het meisje dat in Hilversum in den trein was gestapt, toonde zich gedu rende de geheele reis hoogst opge wonden. Bij de controle kon ze haar kaartje niet vinden, zoodat zij opnieuw een plaatsbewijs moest nemen. Later vond zij het oorspronkelijke kaartje echter toch in haar pas. Voorts bestelde zij bij den kellner van den restauratiewagen een paar broodjes, doch toen zij deze wilde be talen, gaf zij in plaats van een bon haar bagagere«;u. Even later deelde zij aan den con ducteur mede, dat zij zich bedreigd gevoelde door een heer en een dame in den trein, die herhaalde malen langs haar coupé waren gekomen en haar scherp en opvallend zouden hebben aangezien. De conducteur maakte haar er op opmerkzaam, dat de trein voort durend werd gecontroleerd, doch dat zij indien zij zich inderdaad bedreigd voelde, een plaatsje in het dienstcompar- tement zou kunnen krijgen. Hoe dichter de trein Berlijn naderde, des te zenuw achtiger werd zij. Op het lijk zijn geen sporen van geweld gevondenslechts kwetsuren tengevolge van den val werden gecon stateerd. Het plegen van moord in dezen trein wordt vrijwel onmogelijk geacht, daar de reizigers voortdurend door de gangen heen en weer loopen, terwijl het treinpersoneel een geregelde con trole uitoefent. De veronderstelling wordt geopperd, dat mejuffrouw Lampersbach in een toestand van overspanning een ver keerde deur heeft geopend, om zich aan haar vermeende vervolgers te kun nen onttrekken. Deze vergissing zou haar dan het leven hebben gekost. De getuigen uit den D-trein verklaar den, dat het geheele doen en laten van het meisje erop wees, dat zij aan een idéé fixe leed. Ook haar bloed verwanten, die brieven van haar hadden ontvangen, kregen hieruit den indruk, dat zij aan vervolgingswaanzin leed. Door electrische stroom gedood. Gistermiddag is de 19-jarige B. uit Uithoorn, die te Nes bij een heistelling werkzaamheden verrichtte, gedood door electrischen stroom. Een staaldraad was in contact gekomen met een hoogspan ningsnet van de electrische lichtgelei- ding. Vee- en Landbouwtentoonstelling te Sneek, 8, 9 en 10 September. Betreffende de vee- en landbouw tentoonstelling, die de volgende week te Sneek gehouden wordt, vernemen wij nog, dat de aangiften zoowel voor de ringrijderij op Dinsdagmiddag en voor het concours hippique op Don derdagmiddag, als voor de veetentoon stelling, die Woensdag plaats vindt, zeer bevredigend zijn. Meer dan 50 paarden van stallen uit de provincie en van elders zijn voor het concours aan de ringrijderij in Friesch costuum door circa 14 paren zal worden deelgenomen. 1 Voor de veetentoonstelling zijn aan- 1 gegeven in de rubriek rundvee (fokvee) ruim 300 dieren verder 25 paarden, 20 stuks vet rundvee, 150 schapen van 1 de drie verschillende rassen, 40 varkens, i 45 bokken en geiten. Zooals bekend is, zal de Koninklijke familie Woensdagnamiddag de veeten- 1 toonstelling bezoeken. Gedurende dit bezoek blijft de tentoonstelling voor I het publiek geopend, zoodat men in de gelegenheid zal zijn op de tentoon stelling de Koninklijke familie te zien. Op het terrein der landbouwtentoon stelling zal Donderdag 10 September van 10 tot 12 uur in het gebouw van de landbouwbioscoop door den heer A. H. Veenbaas, directeur der Gezond heidsdienst voor vee in Friesland, een voordracht worden gehouden met lichtbeelden over stal-inrichting, melk- winning en veehygiëne. In aansluiting hierbij zullen een tweetal zeer inte ressante films vertoond worden. Een dezer films brengt de bestrijding der tuberculose bij het rundvee in Amerika in beeld en werd beschikbaar gesteld door het Amerikaansche landbouw- departement. Een tweede film geeft een beeld van stal-inrichting, melk- behandeling enz. in Friesland. Bezoe kers van de landbouwtentoonstelling hebben, voor zoover de beschikbare ruimte dit toelaat, vrije toegang tot deze voordrachten tot de daaraan verbonden filmvertooning. Het bureau der tentoonstelling aan de Almastraat is telefonisch aangesloten No. 428 Sneek. Een publiek telefoon station wordt op het tentoonstellings terrein gevestigd. Teneinde te voorzien in de groote behoefte aan standplaats voor auto mobielen, rijwielen en motorfietsen, zal bij den ingang der tentoonstelling aan de Almastraat een bewaarplaats worden ingericht, waar enkele honderden auto’s en een onbeperkt aantal rijwielen onder controle geplaatst kunnen worden. Auto- en motor-ongelukken. Onder de gemeente Ulestraten (L.) is de 52-jarige landbouwer H. Kersse- maekers, die een tweetal ossen leidde, door deze dieren voor een passeerenden auto geduwd. De man, vader van zes kinderen, werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij is aan de gevol gen bezweken. Het ernstige auto-ongeluk bij Valkenburg. Omtrent het érnstige auto-ongeluk bij Valkenburg, dat aan twee menschen het leven kostte, verneemt de T e 1 nader De chauffeur, de kleermaker D., staat bekend, veel misbruik van sterken drank te maken. Volgens familieleden is hij bij na'nooit nuchter. Hij was met zijn echtgenoote en een viertal kennissen, den heer Linskens met zijn vrouw en den heer Van Wingerden en echtgenoote, een uitstapje naar Luik gaan maken. Onderweg was door het gezelschap nog al stevig gedronken en D., die zelf chauffeerde, verkeerde, zooals gemeld, in staat van dronkenschap, althans, toen hij later aangehouden werd, was hij dronken. De opperwachtmeester te Valkenburg zag de auto over den weg slingeren. Hij vreesde toen reeds het ergstehij kon echter den wagen niet meer ach terhalen. Verderop na een bocht gepas seerd te zijn, werd een andere bocht verkeerd genomen. De auto is in zeer snelle vaart tegen een paar boomen gereden en toen in een greppel terecht gekomen en over den kop geslagen. D. bekwam geen letselzijn echtge noote kreeg een armbreuk en werd later naar het hospitaal te Valkenburg over gebracht. De heer Van Wingerden werd met groote kracht tegen een boom geslingerd. Hij werd vreeselijk verminkt en was terstond dood. Zijn echtgenoote werd zwaar verwond en werd door een autobus, die kort na het ongeval pas- Een gevaarlijke autobus. Dezer dagen maakte een familie, be staande uit 8 personen, uit Nieuwveen en omliggende plaatsen, per autobus een reis naar ’s Heerenberg, in Gel derland. Gekomen even voorbij Utrecht, werd een vrouwelijke passagier zóó onwel, dat na ruim ’n uur oponthoud, zij nog niet tot bewustzijn was. Men reed kalm voort tot eindelijk de plaats van bestemming werd bereikt, waar niet één, maar vier personen bewuste loos aankwamen. Dokter en verpleeg ster moesten hulp verleenen om de menschen weder tot bewustzijn te bren gen, hetwelk na véél moeite gelukte Als vermoedelijke oorzaak van het on heil moeten de verstikkende gassen van de benzine, welke binnen den wa gen uitwerkten, worden gerekend. Trein-misdaad. Het >Hbld.< meldt uit BerlijnEen sensationeele misdaad die nog onop gehelderd is, werd Dinsdagavond in den D-trein AmsterdamBerlijn ge pleegd. Een met dezen trein reizend dienstmeisje, woonachtig te Amsterdam is in den trein vermoord en uit den wagon geworpen. Men vond haar lijk te 9 uur 's avonds in de nabijheid van het station Scboenhausendamm. De »Voss. Ztng.« verneemt de vol gende bijzonderhedenHet meisje reisde met den D-trein 171 en zat in een coupé met drie dames. In de buurt van Stendal verliet zij het apartement en toen zij een paar uur later nog niet was teruggekeerd, maakte één der da mes den conducteur hierop attent. De heele trein werd doorzocht, doch niets gevonden. Eerst later hoorde men van haar tragisch einde. Er zijn zekere aan wijzingen omtrent de dader. Men heeft opgemerkt, dat een man van gedron gen gestalte onderweg het meisje had aangesproken. Deze man was toen de trein te Berlijn aankwam, niet meer te vinden. Vermoedelijk is hij, toen de trein in de nabijheid van Spandau een oogenblik moest stoppen, omdat ’t signaal op onveilig stond, uitgestapt en onbemerkt verdwenen. Men neemt aan dat hij het meisje in een ledige coupé heeft gelokt en het daar heeft ver moord. Op het lijk heert men geen ernstige verwondingen gevonden. De dood is waarschijnlijk ingetreden door inwendige verwonding, tengevolge van den val uit den trien. Nader seint men Het meisje, dat Dinsdag in den trein van Amsterdam naar Berlijn vermoord is, is de dienstbode Lampershac uit Oost-Pruisen. WORKUM, 4 Sept. Morgen, Zater dagmiddag van 4—6 uur zal op het Noordeinde, met toestemming van den EdelAchtb. heer Burgemeester, een klein napretje zijn van het Koninginne feest. Er is namelijk ringfietsen met hindernissen, waaraan deelgenomen wordt door meisjes van 10—15 jaar. De inleg hiervoor is 25 cent, voor welks gezamenlijk bedrag drie prijzen worden uitgeloofd bestaande uit luxe voorwerpen. Er moeten echter minstens 40 meisjes zijn. Bij de heer M. Brinksma kan men zich tot heden, Vrijdagavond 8 uur nog opgeven om morgen mee te doen. De regelings-commissie be staat uit de heerenP. Fekkes, Frits Faber, M. Brinksma en J. Koch. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp- postkantoren werd gedurende de maand Augustus 1925 ingelegd f4908.53, terugbetaald f9678.11. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 7503. Zaterdag j.l. hield de Postduif- vereen. „de Luchtbode” haar derde wedvlucht voor oude duiven vanaf Eysden afstand 240 K.M. De uitslag was als volgt le prijs Joh. R. de Jong, 2e prijs J. A. Bijlsma, 3e prijs J. A. Bijlsma en 4e prijs K. Kooistra. oooooooooooooo 0 Een kop Koffie drinken q A is een genot wanneer men zich A a voorzien heeft van a a ONZE pakjes Koffie. a a De kwaliteit is voortreffelijk I a y Bovendien dan nog bij ieder pakje Y V van een half pond een zware fijne V Q reep gratis met Kwatta-soldaatje. Q 0 Gèèn wonder dat we zóóveel sue- fi A ces hebben. a Vraagt Uw winkelier. a N.V. Koffiebranderij a - en Theehandel - v/h R. S. VISSER’s Zonen Sneek. Opgericht 1794. OOOOOOOOOOOOOO deeï der stad een gezellig en levendig aspect verleende. Als overwinnaars traden uit het strijdperk met den eersten prijsF. van der Horst en echtgenoote, met den tweeden prijsJo v. d. Akker en A. Piso en met den derden prijs G. Wouda en P. Dijkstra. Ten slotte volgde nog van 81/,10 uur een concert van Crescendo* op de muziektent, met een voor dus danigen avond geschikt programma, dat niet zonder invloed bleef op het jongere gedeelte van het talrijk publiek, of schoon de stemming niet dat hoogte punt bereikte, wat anders bij dergelijke festiviteiten wel het geval is geweest, tot eindelijk het culminatiepunt werd bereikt in een schitterend vuurwerk, meest bekende, doch steeds weer inter- ressante nummers, wier lichtgloed een prachtig gezicht gaf op de vele hon derden toeschouwers, die het ruime Marktplein in alle richtingen vulden. seerde, naar Valkenburg overgebracht. Zij stierf in den wagen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het echtpaar laat een dochtertje van 12 jaar na. De heer Linskens en echtgenoote werden uit den wagen geslingerd, doch kregen slechts onbeduidende schram men. D. werd in verzekerde bewaring ge steld en zal vervolgd worden wegens het veroorzaken van dood door schuld. De auto is nagenoeg geheel versplin terd. ingezet met den traditioneelen optocht van de kinderen van alle scholen, eenige honderden in getal, voorafgegaan door het muziekcorps „Crescendo”, dat zijn vroolijk en opwekkende tonen aan het hoofd van den langen stoet, gedurende den optocht door de geheele stad, onvermoeid deed weerklinken. Voor de stoet het Marktplein verliet werden door de kinderen gemeenschap pelijk enkele vaderlandsche liederen gezongen, onder directie van den heer B. Y. Wielinga, hetgeen onder den optocht, voor het huis van den Bur gemeester, als vertegenwoordiger van de verjarende Landsvrouwe, werd her haald. Teruggekeerd in de verschillende scholen, werden den kinderen enkele versnaperingen aangeboden. Des namiddags van 23/4 hadden langs de Wijmerts verschillende wedstrijden door de schoolkinderen plaats, onder veel belangstelling van de ouders, zoowel als tal van kinder vrienden en nieuwsgierigen. De uitslag van deze wedstrijden of kinderspelen, waaronder enkele interessante nummers, was als volgt Wedstrijd Meisjes, le leerjaar. Vlagjes op een stander plaatsen. le prijs Jantje van der Meulen. 2e prijs Anna de Haas. 3e prijs Murkje Dijkstra. 4e prijs Aaltje Bouwman. 5e prijs Hitje Hoekstra. 6e prijs Atke van de Lageweg. Wedstrijd Jongens, le leerjaar. Blok ken stapelen. le prijs Lieuwke de Jong. 2e prijs Gerben Bonnema. 3e prijs Willem de Vries. 4e prijs Jelle Molenaar. 5e prijs Sictus Adema. 6e prijs Tippie Veltman. Wedstrijd Meisjes. 2e leerjaar. Hoed en mantel op den kapstok hangen. le prijs Rika Nauta. 2e prijs lemkje van der Meulen. 3e prijs Engelina IJntema. 4e prijs Minnie Koornstra. 5e prijs Minnie de Jong. Wedstrijd Jongens. 2e leerjaar. Ballen werpen in gekl. genummerde glazen. le prijs Jan Wiersma, 2e prijs Piet Feenstra. 3e prijs Rein Blom. 4e prijs Rinse Jasper. 5e prijs Bertus Bran denburg. Wedstrijd 3e leerjaar Meisjes. Ballen werpen in een mand. le prijs Fimkje Roskam. 2e prijs Jantje Wiersma. 3e prijs Reintje IJntema 4e prijs Tetje van der Meulen. Wedstrijd 3e leerjaar Jongens. Hoe- pelwedstrijd met hindernissen. le prijs Assuerus de Vreeze. 2e prijs Arjen Bouwsma. 3e prijs Hendrik de Groot. 4e prijs Essie Leijenaar. Wedstrijd 4e leerjaar Meisjes. Poort- loopen (twee aan twee le prijs Aaltje Visser en Dirkje Kemker. 2e prijs Grietje Wijnia en F. Wouda. 3e prijs Hiltje Feitsma en Reinstra. ■*♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦11 a Dit blad verschijnt des Za- a terdags en kost per kwartaal l a 65 centsfranco per post x 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. a Ingezonden stukken Don- a derdags voorm. in te zenden. II a Advertentiën tot uiterlijk Don- a derdagsavonds, uitgez. familieber. van der Veer. 2e prijs Geertje van der Meulen. 3e prijs van der Veer. 4e prijs Clara Huitema. Wedstrijd 5e leerjaar Jongens. Hard- kruien in een zak (twee aan twee.) le prijs Jan Speerstra en Ruurd Visser. 2e prijs Gerrit Spieksma en Thomas Horensma. 3e prijs Jan de Jong en Hotze Tolsma. 4e prijs Sipke Seekles en Waling Dijkstra. Wedstrijd 6e leerjaar Meisjes. Hard rijden met kinderwagens. le brijs Hiltje van der Meer. 2e prijs Catharina van Dijk. 3e prijs Mintje Faber. 4e prijs Siep van der Werf. Wedstrijd 6e Leerjaar. Jongens. Hard- loopen met hindernissen, le prijs Da niël Visser, 2e prijs Klaas Dijkstra, 3e prijs Gerrit van der Meer, 4e prijs Wil lem Blom. Na deze wedstrijden voor de school jeugd, had van tot 5 uur op het Noord een fietswedstrijd met hindernis sen plaats van jongens boven 14 jaar ------- en op het Zuid ringsteken op fietsen natie. De feestdag werd, als gewoonlijk doo/meisjes boven 14 jaar. mz-rAVAt- T-nor f-rori thnnaplAn nnrn/'hr le Sippie Westra, 3e prijs Fokje van der Zee, 4e prijs Dirkje Tolsma. De uitslag bij de jongens was le prijs B. Wouda, 2e prijs H. Wou da, 3e prijs H. Pruiksma, 4e prijs A. Gras. Aan de daarop gevolgde ringrijderij met paard en rijtuig, voor dame en heer, werd door 21 paren deelgenomen, hetgeen eenigen tijd aan een groot Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. :t !1 FRISO Paardenmarkt 3 1 3 3 1 ■- 3 le u- is •i .t i- e a Q n

Friso nl | 1925 | | pagina 1