Nieuws- en. Advertentieblad J. I. da Groot „UNIVERSAL” voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepfi. en Noords, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Door in eigen woonplaats uwe BRILLEN gereed te laten maken, be spaart U TIJD en GELD J. W. DE JONG Optiek - Workum Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. t Prima droog en belegen Aanbevelend, Aanbesteding. J. H. de GROOT, Noord Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1925 ia bevond zich een 17-jarige knaap, die zijn vrij van r ven iten de oor och lien iich >or- het bÜ lan het ier er- nk op en an sn te ‘P auto naar daar j r t KAREL I VICTOR HUGO ABONNÉ NATCHEZA APOLLO LIWANG TRAJANUS enz. ike <te ed, len ?e- l- 1 s en et el n 11 ;s ig n. te s. h a. n e it n >r i n n tmen osten lische i, dat >r de ;stens irwijl K.VV. ook 'en 1 kan b.v. meer echa- celijk elec- door toren t op ijgen i ten eiteit i be- strie lemd •acht Be- voor iren, wa- voor ken, ling, een lerij. ezen itge- latte aten die iden iwel van nen de be- Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal I 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. 1L De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. I Een mes werd nergens aangetroften en in den loop van den avond werd de man weer op vrije voeten gesteld. Hij verklaarde, dat hij bij de vechtpartij niet wist, dat er gestoken was. Dit ver nam hij later pas, toen het relletje eenigszins geluwd was. De getroffene werd met een van den Geneeskundigen Dienst het Binnengasthuis vervoerd en ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel. Spoorbrug-verplaatsing. Dinsdagnacht na het vertrek nam de gelegenheid, dat het tweetal Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag 26 Sep tember 1925, ’s morgens 11 uur aan besteden Het vernieuwen van het Kalk- ovensbrugje in gewapend beton op paalfundeering. Bestek en teekening zijn te verkrijgen ter Secretarie a f 3. en liggen aldaar ter inzage op werkdagen van 91 en 35 uur. Workum, 15 September 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. een barbiersmaatje, dat bij zijn patroon op Kattenburg te Amsterdam werk zaam is, last van een troep opgescho ten jongens, die hem reeds verschillende malen bedreigd hebben. De oorzaak moet volgens getuigenverklaringen zijn, dat de bewuste barbier zich niet houdt aan de voorschriften, welke wederzijds tusschen de vak-organisatie en de pa troons zijn gesteld. Daar de jonge man niet op een pak slaag gesteld is, begaf hij zich in den regel in gezelschap van zijn zwager, een kleermaker, naar en van den bar- Woensdagavond is uit dezen toestand een zeer te betreuren relletje ontstaan, waarbij bijna een menschen- leven gemoeid werd. Op den hoek van de Peperstraat en van Rapenburg stond een groote troep opgeschoten jongens op het tweetal te wachten en hier begon de eigenlijke aanranding, waarmede men een einde dacht te maken aan de kwestie. Het schelden ontaardde in sarren en ’t De burgemeester der gemeente WOR KUM maakt bekend, dat ter voldoening aan artikel 7 der Onteigeningswet de stukken bedoeld in artikel 6 dier wet, betreffende den aanleg van een weg Ferwoude-Workum, ter Secretarie der gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 23 Sept, tot en met 13 Oct. 1925. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede gedurende acht dagen na verloop daarvan bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het plan van het werk schriftelijk in brengen bij den Minister van Waterstaat. Zij, die dit bij hun bezwaarschrift ver langen, zullen in de gelegenheid worden gesteld hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De bezwaarschriften zegelrecht. Workum, den 19 Sept. 1925. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Nieuw 6 cent merk Prima Sumatradek met Brazielmelange Serieuze koopers Monsters gratis 50 stuks f 2.85. Een gestolen auto met een vergeten kind. Dieven zijn er Zaterdagavond laat in Londen met een auto van door gegaan, dien zij onbeheerd voor een huis von den. Een eindje verder hebben zij de auto echter weer achtergelaten. Klaar blijkelijk, nadat zij ontdekt hadden, dat er een 2-jarig kindje in lag. De ouders hadden hun kind in de auto vergeten en toen zij het zochten, misten zij de auto meteen, die echter spoedig daarop door de politie was opgespoord. Toen de politie den verlaten wagen vond, had de kleine het op een stevige huilpartij gezet, De moedermoord te Peperga. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van Jan Capelle te Wolvega, die in Juni 1923 te Peperga zijn moeder had doodge slagen en haar daarna voorover in een van den laatsten trein naar Rotterdam is over de Haarlemmer Trekvaart te Lei den de oude spoorwegbrug verwijderd en een nieuwe gelegd. Er was voor het volgen dezer werkzaamheden groote belangstelling van de zijde van het publiek. Behalve spoorwegautoriteiten woonde ook een aantal studenten van de Tech nische Hoogeschool te Delft deze werkzaamheden bij. De verplaatsing van de bruggen ge schiedde met behulp van 4, ieder 80 ton metende zolderschuiten, waarvan er twee, die om onder de brug te kunnen komen, eerst volgepompt wa ren met water, en daarna weer werden leeggepompt, de oude brug oplichtten en verplaatsten, waarna de twee andere nam hij de en bracht waar, om den kleermaker te scheppen. Daartoe stak hij zijn hoofd tusschen de beenen van den aangevallene, doch deze zag aankomen dat hij achterover geworpen zou worden en hij greep zijn aanrander met beide handen vast. Even i neer. Het bleek, dat hij met een scherp voorwerp in den rug was gestoken. Wie dezen steek heeft toegebracht is niet bekend. De verklaringen^omtrent het gebeurde loopen sterk uiteen en de verhalen zijn gekleurd. Verschillende getuigen worden door de politie niet geloofwaardig geacht. Daar op den kleermaker verdenking rustte, werd hij naar 1 Meijerplein overgebracht. Er was echter Tot plaatsing van Advertentiën en Buren een auto-ongeluk plaats. Door het springen van een voorband liep een auto uit Culemborg met drie inzit tenden van den weg, sloeg over den kop en bleef beneden aan het water staan. Eén der inzittenden, eveneens uit Culemborg, brak zijn been en werd per brancard naar zijn woonplaats ver voerd. De auto was grootendeels vernield. Weer twee kinderen op school vergeten. Het achterlaten van kinderen op school begint min of meer mode te worden. Zoo zijn Dinsdagavond weer liefst twee kinderen vergeten op de Waterloo-school aan het plein van den zelfden naam te Amsterdam. De school was uitgegaan om vier uur, doch het was eerst zeven uur, toen omwonenden herhaaldelijk op een van schoolruiten hoorden tikken. Wat dat precies beteekende begrepen ze niet, doch zij konden het vermoeden. Van daar, dat de politie gewaarschuwd werd. Er werd getracht de schooldeur te ope nen, doch dit kon, zonder ernstige schade, niet gelukken. Toen klom een der politie-beambten via een aangren zend huis naar het dak, Het was een heele toer, doch de agent gaf het niet op, en bereikte tenslotte het dak van de school. Om in het gebouw te belanden was hij genoodzaakt een bovenluik te for- ceeren. Hij doorzocht het bovengedeelte van het gebouw en kwam tenslotte op de tweede-étage terecht. De deur van ’t lokaal aan de straatzijde bleek gesloten te zijn, doch toen hij klopte hoorde hij kinderstemmen. Het was hem niet mogelijk de deur open te maken. Ein delijk vond hij een stuk ijzer en hier mede brak hij haar met geweld open. Hij vond, zegt de T e 1., twee meisjes respectievelijk 9 en 10 jaar oud, die gelaten wachtten tot zij bevrijd werden. Daar het niet mogelijk was het gebouw door de deur te verlaten, kinderen mee naar boven ze via het dak naar de buren. Toen de beambte met de kinderen op straat verscheen, steeg er een hoe raatje op. Het bleek, dat de moeder van een der meisjes voor de deur stond te wachten. Het andere meisje werd spoedig afgehaald. De kinderen verklaarden dat de on derwijzer met de andere kinderen uit de klasse het lokaal verlaten had en niet had gemerkt dat het tweetal achter was gebleven. Zij hoorden den sleutel in het slot omdraaien en waren niet bij machte kenbaar te maken, dat zij ver geten waren. De menigte, die zich tegen zeven uur voor de school had verzameld, uitte luide haar verontwaardiging over de vergeetachtigheid van het onderwijzend personeel. Het is thans gebleken, dat het onderwijzend personeel van een school te Amsterdam geen blaam treft. De school ging om half 5 uit. Toen waren ook de beide meisjes op straat. Een onderwijzeres heeft ze geziende meisjes waren van plan weer naar bin nen te gaan, hetgeen zij heeft verbo den. Later deden de meisjes een nieu we poging om terug te keeren en toen heeft dezelfde onderwijzeres dit op nieuw verboden. De meisjes wilden naar boven omdat zij iets vergeten hadden. Later is gebleken, dat het haar toch gelukt is de school weer binnen te komen. Het hoofd van de school is tot 5 uur aanwezig geweest. Hij heeft alle schoollokalen, behalve die op de tweede verdieping, rondgezien. Op die tweede verdieping waren juist de meisjes. Bo vendien heeft hij de school niet geslo ten, doch slechts de deur dichtgetrok ken. Later heeft een werkster het ge bouw gesloten. De beide meisjes hebben erkend, dat zij ondanks het verbod weer naar boven waren gegaan. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. schuiten de nieuwe brug op de beide landhoofden droegen. De verplaatsing iep zeer vlot, zoodat reeds een half uur, nadat de oude brug was wegge nomen, de nieuwe op haar plaats lag. De stormramp. Tot nu toe is bij het Amsterdamsche comité >10 Augustus 192 5een totaal bedrag ingekomen van f233.576.74. Te Rotterdam f263.000. Het bestuur van den Kon. Nation. Bond van Reddingswezen en Eerste Hulp jij ongelukken >Het Oranje Kruis« reeft van het Smeroefonds te Batavia een tweede gift van f 50.000 voor de slachtoffers van de stormramp ontvan gen. De Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a/d Main, deelt mede, dat zij van den Oberburgemees- ter van de stad Frankfort een bedrag van 5000 mark ontvangen heeft, ten behoeve van de noodlijdenden van de stormramp in Nederland. Het stadsbe stuur voegde hieraan toe, dat zij deze gift gaf in dankbare herinnering aan de voortvarende hulp, die de stad in de moeilijke tijden van Holland onder vonden heeft. Een verdacht vaartuigje. Dinsdagmiddag werd te Hoogezand een motorbootje, afkomstig uit Ham burg en bemand met een Duitscher en een Hollander uit Akersloot, aan gehouden, die zich den vorigen dag in Statenzijl niet hadden gemeld. Hiervan was aan de rijksambtenaren kennis ge, geven. In Zuidbroek vonden die niets verdachts, die in Hoogezand eerst evenmin, doch toen het bootje uit het water werd gelicht, bleek, dat onder aan het schip door kettingen een platte tank was bevestigd, waarin zich in bussen 1000 L. spiritus bevond. De Duitscher zal ter beschikking der ju in hun bewegingen belemmerd werd, stitie worden gesteld. 500 zonen van het Hemelsche Rijk gearresteerd. De politie deed Dinsdagavond laat een tweede inval in de Chineesche wijk te New-York en arresteerde ditmaal ongeveer 500 Chineezen. Het meeren- deel is na onderzoek weder vrijgelaten maar een honderdtal werd vastgehou den. wegens onvoldoende bewijs, dat aun verblijf in Amerika niet in strijd met de wet is. Het blijk dat vele van die Chineezen zeelieden zijn, die van hun schepen deserteerden. Zooals gemeld, ging de politie tot het bureau J. EX optreden ove, wegens aanhoudende KD1 vechtpartijen tusschen vijandige Chi- niets wat zijn schuld of opzet bewees, neesche groepen. Vertegenwoordigers van die groepen sloten Dinsdagavond na een lange bespreking op het Chi neesche consulaat vredèi Weldadigheids postzegels ten bate van het kind. Omstreeks Kerstmis zullen weder weldadigheidspostzegels worden uitge geven. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de opbrengst daarvan zal komen ten bate van den arbeid voor het bescher ming en hulpbehoevende kind in ’t algemeen, echter met uitzondering van den arbeid, vallende onder het begrip >zuigelingen-verzorging<. De grenzen worden dus ruimer getrokken dan in DecemberJanuari j.L, toen de verkoop geschiedde uitsluitend ten bate van de instellingen, welke voogdij- en regeeringskinderen verplegen. De mi nister heeft tot het bestuur van den Ned. Bond tot Kinderbescherming het verzoek gericht, zich te belasten met de organisatie van de betrokken instel lingen om gezamenlijk de propaganda voor den verkoop te voeren en voor de verdeeling van de netto-opbrengst zorg te dragen, onder voorbehoud, dat het plan van verdeeling door den mi nister zal zijn goedgekeurd. Ongevallen, Maandagmiddag had op den dijk langs Corne tusschen Buurmalsen en put had geworpen, terwijl hij haar een bankbiljet van f 10 had ontnomen, en die door de rechtbank te Leeuwarden tot 20 jaar, doch in hooger beroep door iet Hof te Leeuwarden tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Uitspraak 21 dezer. Machinaal melken. Den laatsten tijd wordt weer de be- angstelling gevraagd voor het machi naal melken. Op de Sneeker veeten toonstelling waren een tweetal melk machines in werking te zien. Op de landbouwtentoonstelling te Oudewater werd ook een melkmachine gedemon streerd, n l. de »Imperia«, uitgevonden door een Belg. Volgens een beschrij ving door het Hbl. gegeven, hebben de voorloopige proefnemingen met deze machine goede resultaten gegeven en schijnt zij de gebruikers wel te vol doen. Men verkreeg in een bepaalde periode van een zeker aantal koeien 4185.2 liter en door namelken, onmiddel lijk na het afnemen der machines nog 15.61 liter, dat is dus slechts 0.37 °/0 Bij een andere proef bracht de »Imperia« het tot 98,64 °/o Ernstig ongeluk op de Maas. Maandagavond is, ter hoogte van de]^ersMom fabriek Fijenoord te Rotterdam, op de Maas een roeiboot, die bevestigd werd aan een sleepschip, door den schok omgeslagen. De drie inzittende mannen geraakten te water twee van hen kon den worden gered, doch de derde, de koopman A. van W., is verdronken. Overbrugging van den IJsel bij Katerveer. De nieuwe minister van Waterstaat. sa Jn‘* v7chten.Tn7e"r*de aan^ de heer Bongaerts, heeft aan een depu- bevond zich een 17.jarige knaap> die tatie uit het comité ter bevordering den Reedijk woonachtig is. Deze van de overbrugging van den IJsel bij - - het Katerveer bij Zwolle toegezegd, dat in 1926 met den bouw van een brug zal worden begonnen. Naar verwacht wordt zal het drie jaar duren voor de brug gereed is. De onteigening der gronden is bijna geregeld. Een brandstichter. Voor eenigen tijd trachtte zekere G. later viel Je {-jarige Jongeman te Hilversum de woning van zijn broer in brand te steken. Hij werd deswege gearresteerd, doch Vrijdag uit het voor arrest ontslagen. Zaterdagnacht probeer de hij andermaal de woning van zijn broer in vlammen te doen opgaan. De bewoners werden door het vlammen- geknetter tijdig gewekt, zoodat de brand kon worden gebluscht. De brandstich ter is thans weer door de politie inge rekend. Succes van een speurhond. Een opzichter der gemeente-water- leiding te Amsterdam, de heer Tiche laar, die buiten de stad werkzaamheden had verricht, en daarbij met een pols stok over verschillende slooten had moeten springen, kwam thuis tot de ontdekking, dat een gouden medaillon van zijn horlogeketting was afgebro ken. Den volgenden morgen zocht hij het land af, doch kon het vermiste niet vinden. Toevallig ontmoette hij den gepensioneerden politiebeambte Water, die vroeger belast was met het africh ten van politiehonden. Hij vertelde hetgeen hem overkomen was, waarop Water er met de speurhond Max op uittrok. Er werd, zegt de Tel., lucht gegeven aan de handen van den op zichter, waarna Max er snuffelend op uittrok. Het duurde niet lang of het dier keerde terug met een spijker. Dit beteekende op zichzelf al een succes, daar Tichelaar den spijker uit zijn polsstok had getrokken en weg had geworpen. De tweede tocht had tot resultaat, dat Max tusschen het hooge gras het gouden medaillon vond. Jonge man met een mes gestoken. De dader onvindbaar. Sinds eenigen tijd ondervindt H hj 3 1 FRISO

Friso nl | 1925 | | pagina 1