Nieuws- en Advertentieblad J. W. de Jong V. s. Pepermunt gaat voorl OOK IN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. It I I kraag/ iileedó 53uimama/ynmcik nud a cd dikcwiccteft Waarom zult ge elders Uwe BRIL koopen, nu ge thans in eigen woonplaats vakkundig wordt bediend? JAMMER 1 i ONGEDACHT jREEPEN Gestat Jdtufcatatafctf 1 No. 42. ZATERDAG 17 OCTOBER 1925; 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. 4 Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- 4 4 4< Bekendmaking. VACCINEEREN. 'do de A. WAGENAAR Azn. en Optiek - Workum KWALITEIT Vraagt dus merk V. S. ra, k- >e- :el er Ift ,n- ar n- m a, ar li ar a, n- s. ir t- v- it e r It 6 4 Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvabger ter invor dering toegezonden, het 2de suppletoir kohier der belasting op de honden, dienst 1925, dat zij, die mochten ver- meenen tegen hunne aanslagen bezwa ren te hebben, die binnen één maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schriftelijk behooren in te dienen bij hun College. Workum, den 10 October 1925. Burgemeester en Wethouders voorn oemd, A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. nogmaals vergi Gaast en te Wc van vestiging der, fabriek, Workum aangi derd met denzelfden spreker, ook met de boeren uit het Heidenschap, en de vergadering gaf voldoende blijken van ving circuleerde, voor het laten op- A.-- snel was óók de tweede zending droogbussen uit verkocht. De derde partij is onder weg, zoodat we nu weer oogenblikkelijk kunnen leveren. Vraagt ze den winkelier. Mooie droogbus met alle toebehooren en 50 prima SIGAREN voor slechts f 4. Alleen bij TROMP, Sneek. - x De Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek „De Goede Verwachting’’ te Workum 19001925. Voor oningewijden, ingezetenen zoo wel als vreemdelingen, die hun loop langs den Stationsweg namen, was het duidelijk, dat er iets zeer bijzon ders op til was ten opzichte van de Coöperatieve stoomzuivelfabriek „De Goede Verwachting”, wijl in de na bijheid der fabriek een groote tent, 50 bij 15 M., was opgebouwd. En geen wonder, want op Woensdag 14 ber zou met ruim 600 genoodigden het 25-jarig bestaan der fabriek op feestelijke wijze worden herdacht. Een afzonderlijk, met groen en vlag gen versierde, toegang voerde naar de ruime, doelmatig ingerichte, met een overdaad van bloemen versierde feesttent, waarvan het ruime tooneel als in een bloementuin was herscha pen, waaronder prachtige bloemstuk ken, o.a. gezonden door den Bond van Directeuren, door den leider en mede werkenden aan de revue, door den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken, door het Gemeentebestuur van Workum, Notaris Tj ebbes en Motor- dienst Westendorp. Een Jazz-band orkest, onder lei ding van den heer Scheepstra van Leeuwarden, bracht de te 3 uur reeds binnenstroomende menigte in een op gewekte, feestelijke stemming dat zelfs tot in den vroegen morgen de moed er in wist te houden. Ofschoon op 3 uur gesteld, was het echter reeds bij vieren, dat de heer N. W. Schotanus namens de feestcommissie, de tegen woordige leden en een groote schare .van oud-leden, een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de mede ju- bileerende heeren S. J. IJbema, voor- Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de MIDDEN- STANDSWONING aan den Stations weg, thans bewoond door den Heer M. J. Schootstra, omstreeks medio Decem ber a.s. opnieuw voor verhuring be schikbaar is. Aanvrage om inhuring kan reeds nu geschieden. Workum, den 12 October 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. bleek niet ongegrond, zoodat hulp en steun voor degenen, die dit óver kwam, moest worden gezocht bij de zuster coöperatie’s te Koudum en Warns. In net eerste boekjaar meld den zich aan 36 veehouders, melken de 756 koeien, waarvan de groei tel ken jare is toegenomen, zoodat thans de melk van nagenoeg 3000 koeien wordt verwerkt waarmede thans deze Coöperatie de tweede plaats in de rij barer zusteren inneemt. Een interessant staatje van het ver loop gedurende 25 jaren moge hier volgenGedurende deze kwarteeuw werd verwerkt 215 699.028 K.G. melk, 5.455.138 K.G. boter en 14.500.000 K.G. kaas. Aan melkgeld werd uitbetaald f 16.503.119, aan werkloonen f617.922, aan melkvervoer 457.256, aan onder houd, nieuwe werktuigen en afschrij vingen f207.076, aan brandstof f 157.284, aan zout f 92.400 en aan stremsel f 50.000. Gedurende 1925 is van 125 leden verwerkt 10.000.000 K.G. melk, 267.000 K.G. boter en 700.000 K.G. kaas, terwijl aan melkgeld werd uitbetaald f 1,033.800, aan werkloonen f 45.000 en aan melkvervoer f30.000. Op 8 Juni 1900 werd de heer J. Feikema, destijds te Koudum, benoemd tot Directeur. Met al deze gegevens voor oogen, meent de heer IJbema, dat er thans alle reden bestaat, om dat 25-jarig bestaan der fabriek op eenigszins feestelijke wijze te her denken. De heer U. Kooistra, Secretaris van den Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken, verkrijgt daarna het woord voor het uitspreken eener feestrede, en brengt in de eerste plaats de groeten en gelukwenschen over van zijne medebestuurders de heeren Tijsma en Veeman, die door ongesteldheid verhinderd zijn, dit feest bij te wonen. Als Secretaris van den Bond acht hij zich verplicht, aan de tot hem Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toegezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het jaar 1925 (derde kwartaal), dat zij, die mochten ver meenen tegen hunne aanslagen be zwaren te hebben, die binnen ééne maand na de uitreiking der aanslag biljetten schriftelijk behooren in te dienen bij hun College. Workum, den 10 October 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. watervoorziening, maar door de in het leven geroepen polders, is dat geheel anders geworden. Om dat beeld van vroeger goed voor oogen te hebben, raadt Spr. de lezing aan van het stukje van Halbertsmain moarntiid bij de boer, die zoo vaak op de plaats „Westerein”, bij Workum vertoefde. Doch dat alles zou anders worden, want immers de vooruitgang van de wetenschap heeft een groote omme keer in de samenleving gebracht. Die wetenschap begon zich ook te bemoeien met het bedrijf, ofschoon de boeren daarvan eerst 'niets wilden weten, doch zij konden er niet aan ontkomen, toen er andere werkwijzen kwamen, toen Denemarken ons land van de wereldmarkt verdrong. Nood gedwongen kwamen de fabrieken en in betrekkelijk korten tijd heeft de Coöperatie zich sterk ‘ontwikkeld, vooral sedert de oprichting der eer ste Coöperatieve fabriek te Warga in 1886, waardoor de fabrikatie der boter werd verplaatst. Maar ook voel de men bij de particuliere fabrieken al gauw, dat de boeren niet veel te zeggen hadden en zij maar moesten afwachten, wat hen'zou worden uit- betaald. Wel was in het begin de Coöperatie iets geheel nieuws, maar de boeren zijn allengs daarin opgevoed wat ook het geval is geweest met de Directeuren, doch zij werden gesterkt door de idee, om de hun toevertrouw de zaak vooruit te brengen en omhoog te voeren, waarvoor zij Vrijdags te Leeu warden bijelkaar kwamen, om in hunne samenkomsten fabriekszaken te be spreken, waaruit later de Bond van Coöperatieve fabrieken is ontstaan, die in zijn statuten als zijn doel om schrijft samenwerking en wederkee- rige voorlichting. Door deze wijze van werken is be reikt, dat de techniek van het zuivel bedrijf nergens hooger staat dan in Friesland, waarvan de buitenlanders getuigen en waardoor het allerlaatste er door de fabriek wordt uitgehaald. Door deze wijze van fabriceeren is de kwaliteit van de boter en de kaas omhoog gebracht, heeft ons land weer zijn alouden, goeden naam herkregen, ofschoon de wereldmarkt niet door ons kan worden gedwongen. Maar bovenal is van invloed geweest het verhoogen van de opbrengst der melk en het vetgehalte daarvan, dat, van 3.1°/o in 1910 is gestegen tot 3.38% verleden jaar en een meerdere op brengst vertegenwoordigt van 3 milli- oen, hetgeen door een particulier niet kan worden bereikt. Verder is gedu rende de laatste jaren de meerdere zorg voor de gezondheid van het vee van grooten invloed geweest. Maar bovenal moet en kan een Coöperatieve fabriek beter zorgen voor een billijke verdeeling van het melkgeld, elk krijgt bij die fabriek „sines”, wijl de waarde der melk volgens zuiveren grondslag wordt bepaald. Eigenaardig is het, dat al die dingen van onderen zijn opgekomen, doch een groote schare heeft daaraan gedurende 30 jaren ge arbeid, ook de fabriek te Workum. Wel gaat deze steeds niet in alles di rect mee, gaat zij niet over ijs van 1 nacht en heeft dit wel eens den in druk gewekt, dat zij haar kracht zocht in haar isolement, maar dat is niet waar, Workum is steeds een goed koopman geweest, heeft de voordeelen gezocht waar zij waren te vinden, onder leiding van een goed directeur die zijn meening volstrekt niet achter houdt, en waarvan ieder steeds heeft kunnen profiteeren, maar die zijn werk voorzichtig heeft opgebouwd. Er zijn echter vaak verschillende stroomingen, doch er moet naar even wicht worden gezocht, die zal komen, als het allen ernst is met het ééne doel: het belang van Friesland. Maar vraagt men nuis alles in orde, dan moet het antwoord ontken- Tot plaatsing van waarden, om in het Friesch te spre ken en dat niet al te lang te doen, hem zijn taak vergemakkelijken. Waar de Voorzitter een duidelijk overzicht heeft gegeven betreffende de fabriek te Workum, waarover hij echter in bijzonderheden niet kan oordeelen, zal de spreker zich bepalen tot de zuivelbereiding in het algemeen. Hij heeft sedert het jubileum in 1911 té Warga, reeds veel mee gemaakt, maar hoeveel te meer noopt een jubi leum van een vereeniging zelve, om stil te staan en terug te zien, om dan morgen weer verder te gaan, ver sterkt door den dag van heden. Ook thans wil hij nagaan wat over die 25 jaren is bereikt en of dat moed kan geven, om met gerustheid de verdere toekomst tegen te gaan. De Coöperatie is nog van jongen datum, zij is pas 30 jaar oud, hetgeen noodzakelijk moest voortspruiten uit den aard van het bedryf en uit de opvattingen van den boer zelf. In -vroeger tijden was de boerdery een rijk op zich zelf en de boer, met zijn gezin de koning van de plaats. Wel heerschte de stad over den boer, maar thuis was hij toch baas en koning, waar hij echter gedoemd was, van den vroegen ochtend tot den laten avond te werken. Want het gemaak en de markt waren toen voor hem groote factoren en hij was feitelijk fatalist. Met zijn buren had hij. feitelijk niets dat U nog niet een proef hebt genomen met VIS- SER’s pakjes Koffie en THEE. Ze is toch zoo fijn I Koffie in de prijzen van 45, 50, 55, 60, 70 ct. Thee in de prijzen van 30, 32, 34, 36, 38, 40 ct, Bovendien die heerlijke Kwattareepen er geheel gratis bij. VISSER, Sneek. Modern bedrijf; opgericht 1794. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter algemeene ken nis, dat op Donderdag den 22 October 1925, des namiddags te 2 uur, in het beneden-lokaal van het gemeentehuis gelegenheid zal bestaan om zich gratis door den heer IJ. HIEMSTRA, arts alhier te doen De ouders worden verzocht trouwboekjes mede te nemen. Workum, den 15 October 1925. De Burgemeester voornoemd, zitter> j Peikema; directeur en G. Ketelaar, plaatsvervangend en thans effectief bestuurslid, Burgemeester Wagenaar, de vertegenwoordigers van den Bond van Coöperatieve fa brieken, Kooistra en Gerbers, de ver tegenwoordigers der zusterfabrieken te Koudum, Warns, Hemelum, De Voorzitter verzocht met een stillen Balk Jen Heeg en de oud-com- missaris, de heer C. Tjebbes. Geza menlijk wordt nu gezongen een in druk uitgereikt feestlied, waarna de heer Schotanus nog mededeelt, aangewezen de heeren S^ J. IJbema, dat een groote hoeveelheid telegram men en felicitaties zijn ontvangen, zoowel uit binnen- als buitenland, waarvan natuurlijk geen lecture kan worden gedaan, doch hij maakt uit zondering met een telegram van den oud-minister Posthuma, namens de F. N. Z. en een brief van Plaatselijk Belang alhier. Vervolgens geeft de Voorzitter, de heer S. J. IJbema, een historisch over zicht, waaraan wij het volgende ont- leenen Het thans gevierde herdenkingsfeest voert terug tot de heerschende malaise tusschen de jaren 1880 en 1900, toen onze boter van de wereldmarkt werd verdreven en Denemarkenmetjfabriek- grootste sorteering laagste prijzen bij 1 TROMP, Sneek. matige bereiding ons den weg wees, zoodat ook hier de bakens moesten worden verzet. In 1887 werd hier op uitnoodiging van de heeren Harmens en C. Tjebbes Sr. in een vergadering door die heeren de noodzakelijkheid bepleit van fabriekmatige zuivelbe reiding, de oprichting van een fabriek, waarvoor een stichtingskapitaal van f30.000.noodig zou zijn, in aandee- len van f1000.te plaatsen en waar toe verschillende boeren zich bereid verklaarden, doch toen het gevaar nabij was, om het zeggingsschap te verliezen, verklaarden de heeren 15 en 5 aandeelen te zullen nemen, waar door het duidelijk werd, dat het èn om de grondstof èn om het zeggingsschap te doen was. De bijeenkomst liep op niets uit, waarna door de heeren een eigen fabriek werd gesticht, waarbij de aan voer van melk eerst zeer gering was, doch die toenam, toen de slechte prijzen voor de eigen bereide boter, grootere afmetingen aannamen, dat zelfs zoo ver ging, dat een boer met 40 koeien beleefd moest vragen om als leverancier te mogen worden toe gelaten. Gevolg was een poging van een paar boeren onder Ferwoude, om totl oprichting van een fabriek op coöperatieven grondslag te geraken, waarvoor een vergadering met een spreker, tot inleiding van het onder werp, werd gehouden, met het gevolg, dat staande de vergadering, die te Makkum plaats had, een commissie van voorbereiding werd benoemd. Na nogmaals vergaderd te hebben te 'orkum, werd als plaats aangewezen/Nogmaals wérd verga derd met denzelfden spreker, ook met de boeren uit het Heidenschap, en de vergadering gaf voldoende blijken van medewerking. Een lijst van inschrij ving circuleerde, voor het laten op maken eener acte, waarbij de melk van minstens 800 koeien werd toe gezegd. Een vergadering werd uitge schreven op Vrijdag 5 Januari 1900 in Hotel „Ketelaar”, teneinde alsdan de acte van oprichting der Vereeni ging te passeeren, waar bijna de helft der voorloopig ingeschrevenen schit terde door afwezigheid, waarom de vergadering geen resultaat had en zelfs 3 boeren met 100 koeien zich nog terug trokken, zoodat slechts het getal 766 kon worden bereikt, Echter, de vergadering te i2 uur uitgeschre ven, werd uitgesteld tot ’s midd. 4 uur, toen de genoemde 3 boeren van de dwalingen huns weegs terug keerden en tot onderteekening bereid werden oevonden, zoodat de volgende heeren hunne handteekening onder de acte van oprichting der Vereeniging plaatsten S. J. IJbema, T. S. Westendorp, S. J. Vallinga, S. A. Elgersma, A. A. Demmer, A. J. Lootsma, D. D. van der Werf, A. P. Veltman, S. Y. Sterkenburgh, M. A. gerichte uitnoodiging te voldoen, te- Brandsma, G. Ketelaar, T. Wiersma, meer wijl ook de hem gestelde voor- A. S. Elgersma, S. M. Schotanus, U. F. Venema, R. R. Hendriksma, P. Kuipers, H. Gerritsen, O. Hospes, H. S. van der Meulen, D. L. Schakel, J. Postma, Y. Haitsma. Degenen, die deze heeren hebben gekend, zullen weten, dat van de 25 oprichters, ons reeds 11 door den dood zijn ontrukt, waarbij mannen, die wij zoo noode konden missen en een groote steun voor onze Vereeni ging zijn geweest, èn bij de oprichting èn bij den groei onzer Coöperatie, groet, die leden thans nog eens hulde te brengen, door een oogenblik van de zitplaatsen op te staan. Als eerste bestuursleden werden angewezen de heeren S. J. IJbema, T. S. Westendorp, S. A. Elgersma, M. Brandsma, M. Hijlkema en F. A. de Boer en als plaatsvervangende leden de heeren C. Tjebbes en G. Ketelaar. Van de drie aangeboden bouwter reinen werd het tegenwoordige geko zen, bouwplannen in gereedheid ge bracht, een obligatieleening werd uit geschreven, de acte van oprichting in de Staatscourant geplaatst en over gegaan tot aanbesteding, waarbij ech ter de laagste ingeschrevene som bo ven de begrooting was en later de gunning onderhands werd toegewezen De vrees van hen, die zich oorspron kelijk terugtrokken, dat zij bij teeke- ning, zouden worden bedankt als le- verander der speculatieve fabriek, noodig, dan alleen met het oog op de Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ZZf L i. 3 I fr I RISO ’Lfó1 -i J U11ÜC1 ÜUUÜ HCÜ1 CH kJ. MJLU UÜLHU; V WX

Friso nl | 1925 | | pagina 1