Nieuws- en Advertentieblad FRISO voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. DebekendeFa. JOHs-TROMP te Sneek Is als altijd ook nil het BRILLEN Catechisaties Ds. Romijn. No. 43. ZATERDAG 24 OCTOBERJ1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. 0 0 van I Zaterdag 17 Oct. 1925 Tweede Blad s v J 1 0 Een slecht teeken Aanbesteding. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. r r In het tweede deel zijn we verplaatst I oooooooooooooo 0 is het niet, dat onze Zaak zoo staat aangeschreven als 0 A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. geconcipieerd door uit de Vereen, van o Dit blad verschijnt des Za- o o terdags en kost per kwartaal o o 65 cents; franco per post J1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. J Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. o Advertentiën tot uiterlijk Don- 3 11 derdagsavonds, uitgez. familieber. 1L I lOf1# De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 31 October 192 5 aanbesteden Het opschoonen en hekkelen van vaarten en slooten en het opruimen van hekkelzoden, in twee perceelen. Het bestek ligt ter inzage ter Secre tarie in de gewone kantooruren 91 en 35. Workum, den 21 October 1925, historische periode herdacht. De op richting der fabriek was geen los geval, maar moet verklaard worden uit den maatschappelijken toestand ener zijn hier mannen geweest, die dat hebben begre pen. Daarom wil hij de aandacht vestigen op den persoon van den heer IJbema, wiens activiteit, wiens levenslust hij 25 jaar lang heeft bewonderd en die hier feitelijk een overwinningsfeest kan vieren, gelijk dat ook het geval is met de boeren, die geen lid der Coöperatie zijn. Uit dit heden zal ook weer de toekomst worden geboren en moge de jonge generatie daaraan later ook weer hare krachten wijden. Dat de Coöpe ratie groeie en bloeie I De heer M. Brandsma dankt ook voor de ontvangen uitnoodiging en spreekt een woord van opwekking en aansporing tot de jongeren, alsmede tot hen, met wien hij 23 jaar geleden samenwerkte, in het bijzonder de hee- ren IJbema, Feikema en Ketelaar. De heer van Dijk, bedrijfsleider der fabriek brengt nog de felicitatie’s over van die leden van het personeel, die niet tegenwoordig kunnen zijn en zegt den heer IJbema, namens het personeel dank, voor wat deze gedurende 25 jaar, voor de fabriek is geweest. Een goede voorzitter is veel waard en diens werk kan veel bijdragen tot den groei en bloei der Coöperatie. Namens het per soneel biedt hij den heer IJbema een foto der fabriek als cadeau aan. Zich tot den heer Feikema wendende, zegt de heer van Dijk, dat de Coöpe ratie, naast den voorzitter, ook veel dank verschuldigd is aan de beheerder De leden kunnen den heer Feikema ook dankbaar zijn, waar hier toch steeds een gunstige verhouding is ge weest, hetgeen ook beslist noodzakelijk is voor een goeden gang van zaken. Hij biedt ook den heer Feikema een zelfde foto aan, terwijl hij tevens den heer G. Ketelaar, namens het personeel, als blijk van waardeering, een baro meter overhandigt. Namens het personeel van 30 man biedt hij nog aan Schakel en Hengst een barometer en aan Ketelaar een enveloppe met inhoud aan, als een bewijs hunner onderlinge, vriendschap pelijke samenwerking, waarna de heeren IJbema en Feikema nog het personeel tractementen. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht kwam Dinsdagmorgen de Vereeniging van Protesteerende Kerkvoogdijen in al- gemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer H. A. v. d. Westeringen. Aan de orde was het voorstel van het bestuur tot vaststelling eener tractementsregeling voor de predi kanten, in overleg met het bestuur van den Ned. Bond van Predikanten, ter vervanging van het Synodaal Regle ment op de predikants-tractementen. Dit voorstel werd, na uitvoerige toelichting door het bestuur in breede bespreking aangenomen. In een vergadering van alle kerk voogdijen zal het nu nader behandeld worden. Een uitgewerkt voorstel zal daartoe worden gecommitteerden Op deze ruimte kunt U bere- F kenen dat U méér kopjes uit een 9 pakje VISSER’S THEE schenkt B J ,i i i i 1 Z uuotuui vicx vuvjpciiXlic. JXliXUU- X i danjnt anderejhee, behalve at hebben zeker allen wel eens, en 0 HQ heeft gedurende 25 jaren tot volle tevredenheid van zijne patroons hunne melk naar de fabriek gebracht, wat niet minder eene huldiging waard is, waarom hij zijne borst wil sieren met een herinneringsteeken en hem als blijk van waardeering wil aanbie den een kristallen sigarenbeker op zilveren voet. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van be- lancrhehhenrlen. Hat Hz- IMIDflPN- Daarna brengt de melkvaarder, Johs. Boorsma, namens zijne collega’s hunne hartelijke felicitatie’s over aan de verschillende jubilarissen en het geheele bestuur der coöperatie. Klach- zij nog eenige jaren met dezelfde lust en opgewektheid zullen mogen kunnen doorgaan, hunne krachten aan de goede zaak te geven. De heer Schotanus meent, dat de tijd al ver genoeg verstreken is, om noodwendig een einde aan dit officieele gedeelte van den feestdag te maken, waar om hij dan ook de bijeenkomst tot ongeveer 8 uur wil schorsen, om leden en verdere belangstellenden gelegenheid te geven het Bestuur te complimentee- ren, terwijl inmiddels de gelegenheid zal worden gegeven tot bezichtiging der fabriek. In de avondbijeenkomst te 8 uur, die door nog grooter aantal bezoekers dan 's middags werd bijgewoond, hul digde de Directeur een 3-tal leden van het personeel, de heeren G. Schakel, R. Hengst en K. Ketelaar, die daarbij releveerde, dat het iets gewoons is, dag in, dag uit, naast elkaar in de fabriek werkzaam te zijn, dat het iets gewoons is eiken dag melk boter en kaas te verwerken, doch 25 jaar lang vooreen zelfde zaak, zich met volle toewijding te geven, zooals deze jubilarissen heb ben gedaan, dan is dat iets van betee- kenis. Daarom wil hij hen daarvoor op dit moment, dank en hulde brengen, dank zeggen voor de toewijding, ijver en inspanning, waarmede zij de Vereen, hebben gediend. Voor 25 jaar was die taak voor allen moeilijk en nochtans is aller ijver en belangstelling onverflauwd, waarom hen een stoffelijk blijk van waardeering wordt aangeboden in den vorm van een etui met zilveren lepel en vork. Sprekende van hart tot hart een blijk willende geven van waardee ring van hunne personen, hoopt de Di recteur, dat zij dit cadeau een plaats willen geven in hunne woning. De heer R. Feikema geeft vervolgens te kennen, dat zij niet hadden durven vermoeden, dat de opzet van dit feest zoo grootsch zou worden, als thans het geval is en hij geeft aan feest Comm. en personeel de verzekering, dat dit alles op hen allen een onvergetelijken indruk heeft gemaakt en het voor hen een eer is, dat daar hun ouderlijk huis is gevestigd. Onder herinnering aan de voor 100 jaren uitgesproken dichterlijke ontboezeming, inzake het verschijnen en het verdwijnen, het heden en het verleden, wordt hier thans ook een spreken, echter rekening willende houden met den wensch van deh Voorzitter om kort te zijn, maar zich tevens verontschuldigende, dat hij niet in het Friesch kan spreken. Hij be tuigt het Bestuur zijn erkentelijkheid voor de als Hoofd der Gemeente ont vangen uitnoodiging en stelt dat op hoogen prijs. Hij meent, dat een 25- jarig bestaan een feit is van meer dan gewone beteekenis, ook in dit geval voor Workum in het algemeen. Vele gezinnen toch vinden aan de fabriek hun bron van bestaan, terwijl ook de belangen van tal van nering doenden, daarmede gelijken tred hou den. In 1900 is de Vereeniging den naam gegeven van „De Goede Ver wachting” en als zoodanig heeft zij een reeds groote rol gespeeld op het gebied der zuivelbereiding. Thans mag worden geconstateerd dat „it lytse famke” al een „flinke faem” ge worden is. Daarom alleen reeds is er voldoende reden tot feestvieren. Maar ook, omdat Voorzitter en Direc teur gedurende die 25 jaren trouwe en flinke leidslieden zijn geweest, die steeds en ten allen tijde, voor hare belangen op de bres hebben gestaan. Daarvoor, namens het Gemeentebe stuur, dank alsmede aan alle mede werkenden aan de fabriek, want die allen hooren bijelkaar, om gezamenlijk en gemeenschappelijk hare belangen te behartigen. Spreker hoopt, dat nog eenmaal met even groote luister, het gouden jubileum mag worden gevierd. Eindelijk verkrijgt nog de heer A. A. Bajema, Voorzitter van de fabriek te Warns, het woo/d, om namens die zusterinstelling en namens het Bonds- bestuur, de jubileerende vereeniging te groeten en te feliciteeren. Hij kan zich indenken; welke gevoelens het Be stuur bezielen, waar hij verleden jaar te Warns eenzelfde feest heeft mogen vieren. »De Goede Verwachting* is een voorzichtige, maar ook hoopvolle naam en mooi gekozen. De verwachting is hier boven ver wachting geklommen en daarom zijn de goede, gemaakte zaken eene felici tatie waard. Maar ook nog een woord tot de jubileerende bestuursleden. Ook deze heeren moet een groot gevoel van dankbaarheid bezielen, ofschoon zij bij dat gevoel zullen moeten beseffen, dat zij de beste 25 jaren hebben gehad. Het is en blijft niettemin een moment in het leven, maar toch hoopt hij, dat J. Seekles, direct in de loods 47t/2ct. met overlading 55 ct. A. de Jong 42i/2 en 67x/2 ct. J. de Groot en U. van Meekeren 35 en 55 ct. Aan laatstgenoemden gegund. De heer IJbema huldigt daarna als Voorzitter, den Directeur, die 25 lange jai en met hem heeft samengewerkt, on der de aangenaamste omstandighe den. Veel is ons inmiddels ontrukt, veel zou hij kunnen zeggen en boekdeelen kunnen vullen omtrent hunne gehou den besprekingen, waarbij hem den Directeur steeds is gebleken te zijn: de rechte man op de rechte plaats. Hij brengt hem een woord van oprechte hulde en biedt hem, als herinnering aan dezen dag, een zelfde plateel aan, als zoo pas zelve door hem ontvangen. De heer Feikema zegt den Voorzit ter hartelijk dank voor de gesproken woorden, die hem diep hebben getrof fen, ook mede namens zijne vrouw I en kinderen. Zelf is hij er van over- tuigd, niets anders. te hebben gedaan dan zijn plicht, daartoe temeer gedron gen door een gemeenschappelijke sa menwerking van leden, bestuur en personeel. De heer N. W. Schotanus brengt als Voorzitter der feest-Commissie een woord van hulde en dank aan den heer G. Ketelaar als oud-Commissaris, later plaatsvervangend bestuurslid en thans bestuurslid, voor al de moeite en op offering, die hij zich in het belang der Coöperatie heeft getroost en meent, dat er van de stillen in den lande nog wel een kracht ten goede kan uitgaan. Als een herinnering aan dezen dag biedt hij den jubilaris een zilveren sigarenbakje met inscriptie aan en zijn vrouw een odeurflacon op ziveren voet. De vrouwen van de 3 andere bestuursleden worden vereerd met een bloemenvaas op zilveren voet, gevuld met een bloemstuk, door den heer S. Westendorp, die zich aansluit bij de woorden van hulde, hen reeds gebracht een hulde, wel verdiend als edele, stille strijdsters voor onze belangen, die uwe échtgenooten vaak steun moet verleen en in tijden van zorg, waarbij gij vaak offers hebt gebracht, als zij voor de fabriek werkzaam waren. Daarom ook U een klein aandenken geschonken, als symbool onzer dank- Burgemeester Wagenaar verzoekt daarop een enkel woord te mogen Ds. Romijn deelt mede, dat hij voor nemens is Maandag 26 Oct. a.s. de dank keggen voor de aangeboden cadeaux Na dit alles een voordracht vati den declamator Sijtsma van Huizum, die zich ook voor het verdere van den avond en nacht, van een verdienstelijke zijde -als voordrager deed kennen. Het jongste lid van de Coöperatie, de heer Jonkman, deed zich ook als een uitstekend spreker kennen en be schikt over eene benijdenswaardige flux de bouche, en belooft als een waardige vertegenwoordiger der „jöh- gerein”, een „stype” voor fabriek étf landbouwvereeniging te worden. Doch een der glanspunten van den avond nu, was wel de opvoering dér revue van Schuitmaker, getiteld„Yn it silveren Ljocht” bij keurige ver lichting, op een zeer ruim tooneel, gedemonstreerd door 70 oudere mede werkenden, benevens de „spis patriae", ten getale van 30. De hoofdpersonéïi werden op zeer verdienstelijke wijze vertolkt, waardoor het geheele stuk als werd gedragen en welde Tiid, door den Heer H. N. K. de Jong, Unkinde door Mej. van der Werf, Warkum, door Mej. Schotanus en de Goede Verwachting door Mej. van der Gaast, terwijl de verschillende groepen in hun geheel ook verdienstelijk werk leverden. De inhoud was als volgt Het stuk vangt aan met den sluimer van het volk. Dit wordt echter gewekt door den komenden dag die van nieuw leven spreken zal, De Tiid deelt dit mede, maar Unkinde waarschuwt tegen dat nieuwe licht en wil alles houden zoo als ’t is. De Tiid zegt dat er altoos wisseling plaats had, door alle eeuwen heen en laat nu een beeld zien van het oude boerenbedrijf (de tsjernherne üt 1860). Men hoort den zang der tijden die van altijd-durende wisseling ge tuigt. Verheugd roept Warkum hét volk op als het den Morgenstond aan schouwt en blijde gaat men den nieuw en dag tegemoet, de verlossing der boerenstand uit kommer en druk. Het eerste deel eindigt dan met de huldi- van de pasgeborene Goede Verwach ting", die als blijk van het eendrach tig willen en werken, voorspoed en kracht met zich mede brengt Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS' Algemeen Advertentie-, Reclame- Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ds Snoep. GAAST (Herv.) Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9t/2 uur en Nam. 5 uur ds Hettinga. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Avonds 71/2 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Geref.) Voorm. 9 uur en Nam. 11/2 uur ds Vermeer van Nijemirdum. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. U/2 uur ds de Wilde. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds A. L. Broer. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9t/2 uur ds Ens, H. A. Nam. 2 uur ds Ens, Dankz. HEMELUM (Doopsgez.) Geen dienst en voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burg. A. DE VRIES, Secr, Predikanten. De drukbezochte verga dering werd te ruim 2 uur gesloten. Wij noteeren hierbij, dat, indien deze actie resultaat heeft en de rege ling door alle Kerkvoogdijen wordt J. W. DE JONG, optiek WORKUM I catechisaties voor de jeugd uit de ge heele gemeente aan te vangen. Ingang alleen door de Westeraeur. Maandagavond!—8 jongens van 12—16 jaar. I i *VV11U. WIJ LEVERE-N O ALLE SOORT0N RECEPTEN VAN H.H. DOCTOREN EI9 RISO. O O «7 UU1 wMr i fV Z/PC./LP IIVVUOU«§ XO CX gVJUUllüClU üll ZlLJJLL tal van personen gehuldigd, maar thans is er nog één, die hij wil com- flimenteeren, n.l. E. IJntema, die 25 aar lang de melk naar de fabriek leeft gebracht, eerst voor den heer Kuipers en daarna voor diens zoon J. Kuipers. - JU.VZU VZ AJX alhier heeft voor het lossen der aan te voeren steenkool van 1 November 1925—31 October 1926, de [volgende inschrijvingen ontvangen q-ax.- - wc yrcutKurus- WERKBANK GEREEDGEMAAKT.

Friso nl | 1925 | | pagina 1