Nieuws- en Advertentieblad J Fa. JOHs. TROMP. Sneek Y. S. Pepermunt gaat voor! Gasbedrijf - Workum J.W.de Jong voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. DE TELEFOON Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Leest de Adverteutiêu in dit Blad o o o o o o o o o o o o o o o o o o x x t x BRILLEN o Koffie o Firma JOHs. TROMP. Sneek 6 De St. Nicolaas- o x VISSER PILLEN slikken No. 45. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. t I z Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - SNEEK Bekendmaking. X ^7/ Thee en Chocolade-reepen alles hoogstaande kwaliteiten en daarom ook steeds g r o o t e r succes 1 0 0 0 «O Is aan oooooooooooooo i t in etalage voor Wederverkoopers o is'gereed Schitterende sorteeringen a OOK IN KWALITEIT Vraagt dus merk V. S. t ie n :t i, t. e De prijzen der COKES zijn als volgt: Grof rekening j de vorige maand alléén hoog door het telkens week een buitenlander, vertegenwoordiger van een fabriek te zijn en twee schrijfmachines a f250 per stuk kocht. Maandag werd de handelaar door een vakgenoot, op gebeld, die mededeelde, dat hem twee schrijfmachines waren aangeboden van het door eerstgenoemde ingevoerde merk. Deze, die zijn geld voor de ma chines nog niet had ontvangen, ging naar den vakgenoot, die den buiten lander liet weten dat hij de machines kon afleveren. Inmiddels werd de po litie gewaarschuwd, en toen de buiten lander kwam, werd hij dadelijk inge rekend. Het bleek, dat hij in het be zit was van valsche passen en één der machines reeds naar een bank van lee- ning had gebracht. De andere is door de politie in beslag genomen. De bui tenlander, een Duitscher, bevindt zich thans in arrest. Baby-nijlpaard in Artis. In Artis te Amsterdam is Woensdag een jong nijlpaardje geboren. Het Ge nootschap is nu, sinds 1860, aan de derde generatie nijlpaarden toe. Toen dr. Westerman nog directeur was dus vele jaren geleden arriveerde in den dierentuin het eerste nijlpaard. Dit bracht achtereenvolgens veertien jongen ter wereld, waarvan men er slechts twee kon groot brengen. De practijk heeft geleerd, dat men de nijlpaard- babies zeer lang de moeder moet laten. Van 1903 tot 1920 werden door het wijfje, dat in 1899 in Artis kwam, eli jongen ter wereld gebracht, welke op twee na alle in het leven bleven. Al deze dieren zijn tegen een mooie prijs verkocht. De moeder van de jongste baby is thans zeven jaar oud. Het mannetje is uit Oost-Afrika afkom stig. Het leeft nu voor eenigen tijd gescheiden», omdat hij ongemakkelijk en jaloersch is in dezen tijd. De stormramp ia de Perzische Golf. Uit Bagdad wordt gemeld Blijkens de jongste berichten van het eiland Bahrein, zijn bij de stormramp in de Perzische Golf 450 parelvisschers om het leven gekomen. Voorts wordt echter gemeld, dat nabij El Katif (even eens aan de Perzische Golf), 160 per sonen gedood zijn door omwaaiende boomen. Oplichting. Bij een handelaar in schrijfmachines te Amsterdam vervoegde zich verleden Alle reparation worden thans op eigen werkbank, vakkundig uitgevoerd Optiek - Workum. andere bij elkaar inwonende jonge deelde hij laatstgenoemde beide dames mede, dat hij den volgenden morgen moest vertrekken. Toen beide dames den daarop volgenden middag thuis kwamen, deden zij de minder aange name ontdekking, dat haar koffers waren opengebroken en alle juweelen en een groot bedrag aan geld gesto len. Het bleek, dat de medeplichtige van Aich tijdens de afwezigheid der twee dames haar kamer in het hotel was binnengedrongen en den diefstal had gepleegd. De verdenking viel on middellijk op Aich en reeds den vol genden dag werden hij en zijne mede plichtige gearresteerd. Laatstgenoem de is thans tot twee en een half jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Aich is wederom als ontoerekeningsvatbaar vrijgesproken, doch thans zal hij waar schijnlijk voor goed in een krankzin nigengesticht worden geplaatst. De stormramp. Blijkens zijn achtste verantwoording is tot dusver door den penningmeester van het Ned. R. K. Huisvestingsco mité te ’s Hertogenbosch ontvangen f336.573.061/, Volgens de aanwijzingen der schen kers is dit bedrag als volgt verdeeld voor de slachtoffers in het Bisdom Den Bosch f7792,42, voor Borculo e.o. f7242.061/,, voor speciale doeleinden f 1955, voor alle geteisterde streken f 83.042.901/,. voor de slachtoffers in Noord-Brabant f 236.541.671/,. Volgens het H b 1 d. zullen de taxa tiekosten, verricht ten aanzien van het herstel van Borculo, die geschat werden op circa f 12.000, beneden de f 10 000 blijven. De taxaties zijn thans volledig verricht. Een door de taxatiecommissie opgesteld rapport zal dezer dagen ver schijnen. Het zal de eindcijfers ver melden van de schade aan roerende en onroerende goederen, meubilair, bedrijfszaken en houtgewas. De taxatie commissie behandelde in het geheel ongeveer 850 gevallen van schadever goeding. De schadebepaling loopt alleen over de werkelijk geleden schade, niet over de kosten van wederopbouw. Het bericht aangaande het feit, dat de Staat aan de gemeente Borculo een nota heeft ingediend over de kosten van militaire hulp, aan Borculo verleend, moet blijkbaar aldus worden opgevat, dat de Staat de gedane militaire uitga ven terugvordert opdat die uitgaven niet onevenredig zouden drukken op de Oorlogsbegrooting. Anderzijds schijnt vast te staan, dat uit de voor het her stel ingekomen gelden de herbouw van een enorm getal af- die vinden die droog- aardig en hebben er steld en steeds weer is hij als ontoe rekeningsvatbaar vrijgesproken, Het eigenaardige hierbij is, dat hij, die van goede afkomst is, en tot dusver nor maal, plotseling, nadat hij in 1905 bij een ongeval een hersenschudding had opgeloopen, geheel en al van karak ter is veranderd. Zijn vader wilde hem landbouwer laten worden, doch dit beviel hem niet en hij maakte zich uit de voeten met medeneming van een belangrijk bedrag. De reeks zijner misdaden was hier mede geopend. Eerst vertrok hij naar Monte Carlo, waar hij al het geld ver loor. Daarop schafte hij zich een officiersuniform aan en aldus als lui tenant van het voormalige keizerlijk Duitsche leger uitgedost, kocht hij legerpaarden op crediet, om ze direct tegen contant geld weder van de hand te doen. In een tiental Duitsche ste den tegelijkertijd waren bevelen tot inhechtenisneming tegen hem uit gevaardigd. Doch steeds opnieuw moesten de rechters hem wegens ontoerekeningsvatbaarheid laten loo- pen. Van tijd tot tijd werd hij in een krankzinnigengesticht geplaats waar uit hij dan weer ontvluchtte. Verleden jaar brak hij in in een tweetal Ber- lijnsche hotels en toen men hem ach tervolgde, schoot hij op zijn belagers. Bij een andere inbraak werd een kellner door messteken levensgevaar lijk door hem verwond, doch Aich bleef op vrije voeten. Dezen zomer nu vertrok hij met een medeplichtige naar Westerland. Daar maakte hij kennis met een aar dige, jonge dame, die hem al spoedig tweeduizend Mark (circa twaalf hon derd gulden) leende en kort daarop nogmaals vierduizend Mark. Aich be loofde haar te zullen trouwen, daar hij intusschen had vernomen, dat zij een flink vermogen bezat, doch hij verdween op het laatste oogenblik. Bij het verhoor voor de Rechtbank bleek, dat Aich ook nog met twee andere bij elkaar inwonende jonge dames connecties had aangeknoopt en hij daar herhaaldelijk thee ging drinken. Op zekeren dag evenwel deelde hij laatstgenoemde beide dames mede, dat hij den volgenden morgen volgenden middag thuis ontdekking, dat haar koffers is nog zoo lekker niet. Gij kunt dit wel licht voorkomen door Uw winke lier te vragen om een ons der be kende HOEST- PASTILLES Ze staan onder voortdurende controle van het Laboratorium van Dr. v. Hamel Roos Harmens te A’dam en Ge proeft er uit, dat ze werkelijk medicinaal zijn. Bovendien bent U dan ook nog véél goedkooper uit. Engros TROMP, Sneek. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- i ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. OPGERICHT 1794. MODERN BEDRIJF ■ooooooooooooó Verzet tegen de politie. Zondagnacht omstieeks halfeen, sur veilleerde de agent J. D., te Strijp. Hij hoorde een geweldig rumoer op een plaatsje achter een woning aan den Hastelweg. Vergezeld van zijn hond, begaf hij zich daarheen en trof er twee personen, die vechtend over den grond rolden en van wie de een bloedend aan de lip was gewond. D. trachtte de vechtenden te scheiden, hetgeen hem gelukte. Hij maande hen aan, de wo ning binnen te gaan, doch in plaats van hieraan gevolg te geven, sprongen beiden op hem toe. D. ziende dat een van hen een blinkend voorwerp in de hand had, pakte zijn gummistok en verdedigde zich zoo goed en kwaad als het ging, terwijl hij langzaam reti reerde. Plotseling kwam echter ook een derde persoon uit de woning gelo open met een bezem in de hand. Hij sloeg hiermede naar D, doch raakte den hond, die daardoor gewond werd. De agent, nu ziende, dat hij tegen die overmacht niet bestand was, trok zijn revolver en sommeerde de mannen achteruit te gaan. Zij voldeden echter niet aan deze sommatie. De politieman schoot nu, doch tot tweemaal toe ket sten de patronen. Toen het derde schot afging, kwam er hulp opdagen en trokken de lafaards af. Daar in deze omgeving geen arrestantenlokalen zijn moest de agent hen verder onge moeid laten. Den volgenden morgen echter zijn zij gearresteerd en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Het zijn N. v. B., 28 jaar, W. H., 60 jaar en diens zoon J. H., 33 jaar, allen wonend te Eindhoven. 75 ct. per H.L. Geklopt 85 ct. per H.L. Parel 70 ct. per H.L. Afgehaald aan de fabriek. X Dit blad verschijnt des Za- Z terdags en kost per kwartaal Z 65 cents; franco per post Z 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Z Ingezonden stukken Don- Z derdags voorm. in te zenden. Z Advertentiën tot uiterlijk Doa- Z derdagsavonds, uitgez. familieber. GEMEENTE-BEGROOT1NG, Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis der ingezetenen dat de Gemeente- begrooting voor den dienst van 1926 van heden tot en met den 16 Novem ber a.s. in de gewone bureau-uren op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en te gen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. WORKUM, den 31 October 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgem. A. DE VRIES, Secretaris. Aan de Werknemers in de Gemeente Workum. Met het oog op den naderenden winter komen wij tot U met den ern- stigen raad tot aansluiting bij eene vak- of andere vereeniging, waaraan eene werkloozenkas is verbonden. Het komt ons noodzakelijk voor, dat aan het eind van iedere week elke arbeider naast de gewone uitgaven voor het gezin, iets afzondert van zijn weekloon als contributie en premie voor de werkloozenkas. Wie lid is van eene Vereeniging met daaraan verbonden werkloozenkas en geregeld zijn contributie betaalt, verkrijgt recht op eene geldelijke uit- keering bij werkloosheid en is daardoor niet dadelijk aangewezen op onderstand van het Armbestuur van de een of andere Kerkelijke gemeente of van het Burgerlijk Armbestuur. Wie zonder geldige redenen op zettelijk nalaat, zich aan te sluiten zal in den regel niet in aanmerking kunnen komen voor plaatsing bij door of van wege de gemeente uit te voeren werken. Men wordt er op attent gemaakt, dat zij, die bezwaren hebben zich aan te sluiten bij eene vakorganisatie, zich o. a. tegen de gevolgen der werkloos heid kunnen verzekeren bij de Lande lijke Vereeniging tot onderlinge verze kering tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid en ziekte, waarvoor plaatselijk agent is JACOB H ARKEMA. In de laatst gehouden raadsvergadering is bovenstaande beslissing genomen. WORKUM, den 3 November 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid De man stond er paf van. „Ik weet niet waar jullie ze zoo gauw laten”, was zijn bescheid. i was de vorige maand alléén 1 mnn/nni'/lmrl1/ extra hoog door het telkens aandringen op levering bij deu - z --- leverancier van de populaire droogbussen met ongcbluschte kalk en 50 prima sigaren, alles voor slechts f4.S er paf van. „Ik Wij weten het wél. Gelukkig hebben we nemers en busjes succes mede. Moet U ook eentje hebben Voor St. Nicolaas-cadeau ook J heel aardig. Uw winkelier heeft ze en kan ze anders oogenblikkelijk laten komen van de bekende Groothandel. c>oooooooooooo<> die voorgaf, het verwoeste gebied kan worden be taald voor het grootste deel en dat de Staat het ontbrekende zal bijpassen. Daaraan zou het zijn toe te schrijven, dat de interpellatie-Kleerekoper in de Tweede Kamer en -De Muralt in de Eeerste Kamer) achterwege zijn g-ebleven. Het gemeentebestuur van Borculo zal aan den burgemeester, jhr. De Muralt een groote bronzen medaille aanbieden, waarvan kleinere exemplaren in brons zilver en verguld zilver aan anderen zullen worden geschonken en een exemplaar in goud aan mr. Maas Geesteranus, algemeen voorzitter van het plaatselijk hulpcomité. Mr. Maas Geesteranus, uit Amster dam, kwam vóór de ramp in Borculo om daar studies te maken van het plaatselijk archief. Hij nam zijn intrek in het hotel «Weggelaar”, Toen de ramp plaats greep, heeft hij voor lijfs behoud zich verscholen onder een tafel in de eetzaal. Daarop heeft hij een zilveren plaat laten aan brengen, waar op de volgende woorden staan gegra veerd »Op 10 Augustus 1925 des namid dags omstreeks 6s/4 uur, toen een al verwoestende cycloon huizen en kerken van het in duisternis gehulde Borculo deed instorten, bood deze eikenhouten tafel, staande in de eetzaal van hotel Weggelaar, een veilige schuilplaats aan Mr. Hendrik Gerard Johan Maas Geeste ranus, Gerharda Hermina Hiddink geb. Kreeftenberg en Gerritje Sikking en beschutte hen tegen het neervallend puin. Cuiete sue tecto ventos urbisque ruinam effugi icolumis accipe mensa donum. M. G.« (Door de rust onder mijn dak ben ik ongedeerd ontkomen aan de winden en instorting van de stad. Ontvang, gij tafel, een geschenk, In het cycloonmuseum zal o.m. een plaats worden ingeruimd voor het haantje van den toren van de Ned. Herv. Kerk, welk voorwerp over 60 meter afstand werd weggeslingerd en terecht kwam in het bed van den ge- meente-secretaris Poulie, die in hotel Weggelaar woonde. De raadsleden van Borculo werden door den Burgemeester uitgenoodigd tot het leggen van den eersten steen voor verschillende nieuw te bouwen huizen, ia welke deze steenlegging zal worden vermeld. Misdadiger, sinds hij een ongeval had. Dezer dagen had zich voor de Rechtbank te Charlottenburg (Berlijn) een zekere Richard Aich wegens medeplichtigheid aan inbraak te ver antwoorden. Deze Aich is een oude bekende der Duitsche justitie. Min stens een dozijn malen is een onder zoek naar zijn geestvermogens inge- UI RISO j i i i L- 1 i OOOOOOOOOOOOO<> i x x x x

Friso nl | 1925 | | pagina 1