en Advertentieblad Nieuws- Y. S. Pepermunt gaat voor! BRILLEN J. W. ds Joag i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. •zx. föuimania/y/imcel t t t a D D -i D No. 46. 51ste Jaargang. t Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws I 5 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1925. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Zeei w door Advertentie-, Reclame- en de tui schoot van de rok- per- vaart e ook >rden wor- vraag 'P de vraagt Raad rzitter W. is irkeer rmate een 1 waren •t. u e de iding igeen uilen OOK IN KWALITEIT Vraagt dus merk V. S. op recept worden meestal direct afgeleverd. Optiek - Workum 246 loer, i. b. 52. 44 len, zard oep Jan son- laar hel- ont- laar kke taar len, den jier ren en en, bemerkte, dat dat er brand zes kippen konijn vond hij dood liggen. H. te Breedenbroek. Het lichaam vrouw was Rheumatiek, Influenza, Griep k bestrijdt men het L beste met h Mijnhardi’s JsANAPIRIN- Tabletten D r be- jerus aieur 'okje ar F :roep Hait- chap van naar ban- Ger- Ha- idrik war- met 'ran- roep Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Gevonden voorwerpen. Beurs met inhoud bij C. de Vreeze, Stationsweg. Damesbont bij Gez. Pijl- groms, Dwarsnoord. Zilveren vinger ring en duimstok bijP. Kramer, Buren. Kindermuts bij R. Riemersma, Noord. Zeepkop bij O. Lantinga, Bagijnestr. Rij- wielbelastingm. bij Th. IJntema,Dwars noord. Gouden broche bij Sj. Wiersma, Noord. Sokken by Jobs, de Vries, Noordeinde. Tabakspijp bij H. Kroese, Bagijnestr. Zadeldekje en gummistok aan 't pol.bureau. Workum, 12 Nov. ’25. De Hoofdagent van politie, J. VAN DEE SCHAAF. met metaalzout behandelde stierf er niet een. Niet onaardig. Een Chinees, die opium wilde smok kelen 'te Soerabaja, meende daarvoor het best gebruik te kunnen maken van een taxi-auto. Hij zag echter de auto van de veldpolitie voor zulk een vehikel aan, zoodat hij, in stede aan zijn eigen huis, netjes gedeponeerd werd in de politie-kazerne, waar men hem onlastte van zijn f 3000 opium, en gratis logies verschafte. Je moet maar wanboffen! Een voorbeeld ter navolging. De Continental Petroleum Cy.- te Amsterdam heeft aan haar employe’s, die met personen-, vracht- en tankauto’s veel langs den weg zijn, een circulaire verspreid, waarin gewezen wordt, van hoeveel belang ook voor den naam der firma het is, wanneer de beleefd heid tegenover anderen op verkeers wegen wordt in acht genomen. Ook wordt in overweging gegeven automo bilisten die panne» hebben, zooveel mogelijk ter wille te zijn. Geval van vervuiling. Dinsdagmiddag werd de burgemeester van Gendringen gewaarschuwd door dr. Capetti uit Ulft, dat door hem lijk schouwing was verricht bij de 83-jarige vrouw H. te Breedenbroek. Het lichaam der vrouw was geheel met wonden overdekt. Nadat het lijk in beslag was genomen, werd het parket te Arnhem gewaarschuwd. Het onderzoek leidde tot het vermoeden, dat de oude vrouw niet is mishandeld, maar in staat van verregaande verwaarloozing verkeerde. De justitie vond dan ook geen termen om tot eenige arrestatie over te gaan. De oude vrouw woonde samen met twee zoons zonder eenige verdere vrouwelijke hulp. Nieuw middel tegen mond- en klauwzeer. Het aantal middelen, uitgevonden ter bestrijding van het mond- en klauw zeer, is groot genoeg, maar het middel is nog nooit gevonden. Thans wordt weer van een nieuw middel melding gemaakt. J. Hahn deelt in het officieel orgaan van den F.N.Z. mede Dr. Walbum, van de Deensche Rijks- seruminrichting, heeft eenigen tijd ge leden een metaalzout gevonden, hetwelk in staat zou zijn, den verwekker van het mond- en klauwzeer te dooden. Dit zout is nu door den veearts Westring in Jutland geprobeerd. Hij de kaart te leggen a raison heeft persoonlijk pl.m. 700 koeien met het zout behandeld en steeds met zeer mooie resultaten. De veearts vindt, dat de sterkte van de ziekte tot ongeveer een derde verminderd wordt, en dat het zout veel beter werkt dan het in Denemarken tegenwoordig veel meer gebruikte Löfler-serum. Westring heeft ook wel kleine kalveren deels met serum, deels met het zout behandeld, en hij bevond, dat de met serum be handelde gestorven zijn, maar van de Tot plaatsing van een stopnaald, welke zij in haar schort ge stoken had, haar bij het bukken door de kleeren heen in den buik drong Toen zij zich weder oprichtte drong de stopnaald steeds dieper in het lichaam. De geneesheer, die haar behandelde, kon echter de juiste plaats waar de naald zich bevond niet bepalen, daar de verschillende foto-proeven met X-stralen faalden. De vrouw werd daar om naar het ziekenhuis te Breda over gebracht, waar men beschikking heeft over een sterker X-stralentoestel. Uit de hier genomen foto bleek, dat de naald was doorgedrongen tot de rugge- wervels, zoodat operatief ingrijpen kon volgen en de naald uit het lichaam kon worden verwijderd. Moord uit medelijden. In New York staat thans terecht een arts, zekere Harold Blazer, die zijn 32- jarige misvormde en zwakzinnige doch ter, Hazel, door het toedienen van chloroform van het leven heeft beroofd. Het meisje was als een normaal en gezond kind geboren en de eerste maan den groeide het ook volkomen goed op. Toen echter kreeg het een aanval van nekkramp en de gevolgen waren meer dan noodlottig. Iedere verdere groei van armen en beenen stond stil, terwijl ook de hersenen zich niet ont wikkelden. Zij had nog wel eenig besef van het naderen van gevaar en kon schreeuwen, maar tot spreken had ze het nimmer gebracht. Desondanks hield Blazer van dit kind met een nimmer eindigende liefde, met zulk een grenzelooze toewijding als wel licht slechts een arts, die zich geroepen voelt, het leed der lijdende menschheid te verzachten, bij zichzelf vermag te on derhouden. Het arme, geheel wrakke, zwakzinnige meisje, dat zich niet van de plaats kon bewegen, dat zelf voedsel noch drank tot zich kon nemen, dat dag en nacht moest worden verzorgd, vond in den vader den eenige, die het kleine beetje licht, dat de kinderhersentjes konden opnemen, dezen in eindelooze plichtsbetrachting en zelfopoffering wist te geven. Maar de reuzentaak, die hij verleden opgesteld op zich had genomen, werd ten slotte al te zwaar voor hem. Zijn gezondheids toestand werd al slechter, zijn practijk verliep en financieele zorgen deden hun intrede in zijn huis en drukten hem terneer. Daar zijn vrouw reeds was gestorven, toen het kind nog maar zeer jong was, was hij geheel op zichzelf aangewezen en tenslotte kwam het welhaast onver mijdelijke de zware last verpletterde hem geestelijk en physiek. Langzaam maar zeker werd hij abnormaal en zoo gebeurde het, dat hij tenslotte in een vlaag van wilden waanzin zijn toen 32- jarige dochter een groote dosis chloro form toediende, waardoor haar lijden een einde nam. Dit alles en nog veel meer verhaalde zijn andere dochter, die als getuige werd gehoord. Herhaaldelijk brak zij tijdens haar pleidooi voor haren vader in hartstochtelijk snikken uit. Deze wendde geen oog van haar af en toen zij haar verhaal ten einde had gebracht, liepen ook hem de tranen over de wan gen. De voortzetting van het proces vindt dezer dagen plaats, Brand. Dinsdagmorgen begaf de groenten handelaar v. d. M. uit de Kortenaer- straat te Velseroord zich naar zijn stal aan den Hoogeberg en de deur openstond en was uitgebroken. Een hit, en een 1 De dieren waren door den rook ver stikt. De brand was van niet veel betee- kenis en spoedig gebluscht. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Zonder predikant. Men schrijft aan de Stand.» Te Maarssen doet zich het geval voor dat alle kerken zonder predikant zullen raken. Bij de Ned. Herv. Kerk heeft ds. M. J. Sanderz met ingang van 1 dezer zijn emeritaat gekregen. De Geref. Kerk komt vacant door het aannemen van het beroep naar Soest door ds. B. Alkema. De Chr. Geref. Kerk komt vacant door het aannemen van het beroep naar Sliedrecht door ds. J. A. Riekel. Onnoozele menschen, Een juffrouw, die de waarzeggerij beoefent, is door de politie te Rotter dam gearresteerd wegens oplichting. De vrouw belde overal in de straten bij de huizen aan en bood daar aan, i van 50 cent. En werd haar gelegenheid gebo den, haar kunst te beoefenen, dan wekte zij bij haar cliënteele den indruk tijdens de séance, dat ze lid was van een soort van vrijmetselaarsvereeniging, die zij het goede werk» noemde. Door middel van deze vereeniging, die slechts in haar verbeelding bestond, zou zij haar klanten aan goede posities kunnen hel pen. Daarmee waren echter aanmerke lijk grooter bedragen gemoeid dan 50 cent. Sommen van f 150 en f170 wist De prijs der Advertentiën I is van 15 regels 60 cents, elke tegel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- I ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, I 10 ets per regel, öij abon- j nement belangrijk lager. Lith was spoe- constateerde dat de gebroken. Onder he vige pijnen is Faber kort daarna ge storven. Faber was 55 jaar oud, en laat een vrouw met twee dochters na. Auto door een tram gegrepen. Een autobus, die nabij Den Dungen voor een fietser wilde uitwijken, werd van achteren gegrepen door de stoom tram, voor een groot gedeelte vernield en in den naast den weg liggende sloot geworpen, waarbij de chauffeur en twee vrouwen gewond werden. Van een dezer werd de toestand nogal ern stig ingezien, zoodat zij naar het zie kenhuis te 's Hertogenbosch werd ver voerd. WORKUM. Bij de Vrijdag ten over staan van Notaris C. Tj ebbes te Workum gehouden finale verkoop van een Sate en landen, groot 59t/4 pondemaat, in huur bij den heer Lolke van der Meer, in het Workumerveld, werd deze als volgt toegewezen Perceel 1, weiland, groot 1 H.A. 37 A. 20 c.A. aan den heer K. Elzinga te Offingawier c.s. voor na te noemen lastgever voor f4493.60. Perceel 2, de Boerenhuizinge aan den heer D. K. Kooistra te Workum voor f6890. Perceel 3, weiland, groot 4 H,A. 85 A. 50 c.A. aan den heer B. Wassenaar te Franeker c.s. voor na te noemen lastgever voor f 16222.80 Perceel 4, weiland, groot 2 H.A. 9 70 c.A. aan den heer Jobs. W. Bruin- sma Bolsward c.s. voor f7073.70 Perceel 5, weiland, groot 6 H.A. 48 A. 70 c.A. aan den heer B. Wassenaar voornoemd c.s., voor na te noemen lastgever voor f 18372,60. Perceel 6, weiland, groot 6 H.A. 59 A. 30 c.A. aan den heer S. A. Wiersma te Dedgum c.s. voor f 10979.20. Perceel 7, weiland, groot 6 H.A. 59 A. 30 c.A. aan den heer Hinne A. Visser te Ried c.s. voor na te noemen lastgever voor f5246, totaal voor f69.277.90. Perceel 8, een Burgerhuizinge aan het Noordeinde te Workum, aan den heer G. Ketelaar te Nijhuizum voor f5573. Een perceel weiland, groot 43/10 pondemaat, waarop geboden f 1323 per pondemaat, werd ingehouden. Gekozen als gemachtigden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier de heerenA. Lootsma, K. Hijlkema, F. Kransen, Tj. de Harder, J. Terpstra, J. Keilman en R. Wiersma. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kapelaan te Wor kum den WelEerw. Heer H. Th. W. Giliam, die 16 Augustus 1.1. tot Priester werd gewijd. Verplaatst van het postkantoor alhier naar Sappemeer de besteller H. Stuut, en in diens plaats benoemd F. Bollema te Franeker. Woensdagavond waren voor een gezellige bijeenkomst op de bovenzaal van Hotel Ketelaar, door het Bestuur van „De Goede Verwachting” geïnvi teerd de leden der Feestcommissie met hunne dames en al de deelnemers aan de opgevoerde revue. Daarbij werden door den Voorzitter, de heer 8. J. IJbema, aan allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van het zoo grootsch opgezette feest, woor den van dank en hulde gericht, ter wijl aan de 4 heeren van het uitvoe rend Comité een cadeau ter herinne ring werd aangeboden bestaande in een keurig rookgarnituur, terwijl ook aan den heer Gerritsma, als leider der revue, een blijk van waardeering werd geschonken. Tot diep in den nacht bleef men gezellig bijeen, waartoe niet weinig bijdroeg een zeer gevarieerd pro gramma van muziek, zang en voor drachten, hetwelk alles te zamen een waardig slot vormde van het gevierde 25-jarig jubileum. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en H., die op een ladder stónd werd door het tui getrof fen en sloeg met het hoofd op ijzeren staaf. Met een Ongelukken. Op de werf van de scheepsbouw maatschappij Feyenoord was men Woensdag bezig met het spannen van een staaldraadtui over een scheeps helling. Door onbekende oorzaak brak touw, waaraan twee kettingen i gehecht. Een der kettingen sloeg terug en c_ katrol af. De 64-jarige A. J. 2 Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post 2 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 derdags voorm. in te zenden. 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 derdagsavonds, uitgez. familieber. In den storm. Het groot Cunard-stoomschip »Beren- garia« (vroeger de Duitsche »lmperator«) op 3 na het grootste stoomschip ter wereld, heeft op den Atlantischen Oceaan een zwaren storm doorstaan. Een passagier geeft van den storm- achtigen overtocht nog eenige bijzon derheden. De scheepsofficieren en de bemanning verklaarden in de 20 jaren dat zij den Oceaan bevaren, niet zulke reusachtige golven te hebben gezien. Vooral Zaterdagmorgen tusschen 9 en 11 uur slingerde de »Berengaria« hevig. Als een notedop danste het schip op de golven 30 meters hoogte, hetgeen tegelijkertijd een prachtig en schrik wekkend schouwspel werd. En toch is de »Berengaria«, blijkens haar afmeting geen »notedopje« met haar bijna 53.000 tonnemaat en lengte van 300 meters. De kapitein bleef 2 dagen lang op de brug. Zijn bevelen, die kalm door de bemanning werden uitgevoerd voorkwamen dat er onder de passagiers een paniek uitbrak. Behalve het lawaai van den storm werd men telkens opgeschrikt door het breken van allerlei tafel- en keuken gerei, hetgeen een schade van onge veer 2000 pond sterling aanrichtte, ’t Was zeer moeilijk zich op het schip te verplaatsen. Ongeveer 30 passagiers en leden der bemanning liepen ver wondingen op. Een passagier, dr. Johnson, brak een arm. Een ander, te bed liggend, werd met bed en al om ver geworpen en ontwaakte er onder liggende. Een derde ontsnapte aan den dood, doordien hij zijn bed verplaatst had, waarboven een ventilator hing, die ’s nachts op den grond viel. Hoewel het schip onophoudelijk heen en weer geworpen werd, klaagden weinig passagiers over zeeziekte. De storm bewees dat de „Berengaria” een buitengewoon goed zeewaardig schip is. Diefstal. Sinds eenige jaren werden op de kalkzandsteenfabriek „Loevenstein” te Vuren, velerlei voorwerpen, meest machine-onderdeelen vermist. Thans is het de politie gelukt, den dief, zekeren H. van W., werkzaam aan genoemde fabriek, te betrappen. Bij huiszoeking was het meerendeel van het gestolene, waarbij zelfs vormen om steenen te fabriceeren, in zijn woning aanwezig. Niet minder dan een wagenvracht voorwerpen werd in beslag genomen. Genoemde v. W. is dezelfde persoon, die eenigen tijd geleden groote partijen aardappelen en suikerbieten op het veld en op de ladingsplaats aan de rivier, zich toeeigende, waarbij hij eveneens op heeterdaad betrapt werd. Na de eerste diefstal-ontdekking heeft Van W. een verklaring van zijn gunstig 1 en daarop een aantal handteekeningen verzameld maar toen hij ten tweeden male gesnapt werd, wantrouwde hijzelf die verklaring, want hij was niet te vinden, toen de majoor der rijksveldwacht hem zou arresteeren. Zondag heeft men hem echter in handen gekregen Maandag is hij ter beschikking van den officier van justitie naar Dordrecht overgebracht. v. W. is een welgesteld manhij bezit vaste eigendommen en heeft hypotheken op onderscheiden huizen. ze van verschillende menschen los te krijgen. Het geld werd aangenomen onder conditie, dat het met rente zou worden terugbetaald, indien de beloofde posities uitbleven. Noch van het geld, noch van de betrekkingen kwam iets terecht. Ten slotte zijn eenige van de gedu peerden naar de politie geloopen, die haar thans wegens oplichting gearres teerd heeft. Vermoedelijk zijn er nog meer slachtoffers van het goede werk dan die zich thans gemeld hebben. Een stopnaald. De vrouw van de spoorwegmachi- verschillende hoofdwonden werd hij dagen geleden het ongeluk, dat een schedelbreuk en nist W. F. te Roosendaal, had"eenige naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na korten tijd is overleden. Dinsdagavond is in de aardappel meelfabriek »De Toekomst» te Nieuw- Compagnie een der centrifugen ge sprongen, waardoor de arbeider W. Joel ernstig aan het hoofd werd gewond. Hij is naar het academie-ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij spoedig overleed. De arbeider J. Venema werd bij het ongeluk licht gewond. Van een kerk gevallen. De leidekker J. Faber uit Amsterdam werkzaam bij de restauratie der Groote Kerk te Edam is van het dak dier kerk gevallen. Dr. van dig ter plaatse en ruggegraat was i/i V. 75cr, BIJ APOTHidN DROGISTEtt miso

Friso nl | 1925 | | pagina 1