Nieuws- en Advertentieblad Bericht &aa H.H. Adverteerders s. Pepermunt voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. No. 47. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1925. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Predikbeurten. Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws. Adverteert in Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - J „Friso”. 2e&i woideuiq ingwuufy 9.59 DE UITGEVER. Op verzoek verschijnt FRISO van Vrijdag 4 December een dag eerder, dus Donder dag 3 December. Dat No. en dat van Vrijdag 27 Nov. wordt in Workum huis aan huis bezorgd. H.H. Adverteerders worden beleefd verzocht hunne Adver tentiën zoo spoedig mogelijk in te zenden. le zwemmen, alle tegen- 4 4 4 4 25 cent en Art. 7 on- iaten door het bestuur een 1 le 3- gaat voorl OOK IN KWALITEIT Vraagt dus merk V. S. ;t ij r )- Vereeniging voor Ziekenhuis verple- ïedën hadden aan den oproep van het Bestuur gehoor gegeven. Precies 8 uur opende de voorzitter B. Molenaar de vergadering. In zijn openingswoord riep hij de leden op deze buitenge wone vergadering een hartelijk wel kom toe en zette hij in korte trekken uiteen het doel dezer vergadering. De notulen van de in April 1.1. ge houden vergadering werden door den Secretaris voorgelezen en werden on veranderd steld. De toelichting o o Dit blad verschijnt des Za- JI terdags en kost per kwartaal o 65 centsfranco per post J j 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. JI Ingezonden stukken Don- j derdags voorm. in te zenden. 3 Ad vertentiën tot uiterlijk Don- o JI derdagsavonds, uitgez. familieber. 1 4 0 2000 112 17.85 3 1 1748 138 12.66 2 1 1728 157 11.— 1 3 1644 145 11.33 0 4 1151 120 Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de MIDDEN- STANDSWONING aan den Stations weg, thans bewoond door den Heer M. J. Schootstra, omstreeks medio Decem ber a.s. opnieuw voor verhuring be schikbaar is. Aanvrage om inhuring kan reeds nu geschieden. Workum, den 16 Nov. 1925. Burgemeester en Wethouders voorn oemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en WORKUM. Bij de Vrijdag ten over staan van notaris Sluis van Koudum gehouden finalen verkoop, krachtens art. 1223 B. W., is toegewezen: a. Het Stations-koffiehuis, in eigen gebruik bij den heer C. de Vreeze, aan den heer Hidde de Vries te Grams- bergen voor f 4419. b. 1.36 H.A. (37/io pondemaat) wei land aan den heer S. Adema te Wor kum voor f1126 per pondemaat. 13 Nov. Heden vierde de Onder afdeling „Dragershulp” haar 26ste jaarvergadering. Deze door een hon derdtal mannen en vrouwen bezochte vergadering, werd om ongeveer 8 uur door den Voorzitter F. Tiesma ge opend met het zingen van Ps. 84 6. Na een zegen in ’t gebed te hebben gevraagd, werd Jac. 2 in behandeling genomen. Dit geschiedde op een een voudige en degelijke wyze. Nadat nog gezongen was Gez. 83 1 en 6, deed de Secretaris zijn verslag, waaruit bleek, dat er een ledental was van 97 personen, waarvan enkelen vrij gesteld waren wegens ouderdom of om andere redenen. In ’t afgeloopen ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur ds. E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur Godsdienstoefe ning. WORKUM (Protestantenbond). Nam. 6 uur ds W. Banning van Sneek. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. U/2 uur ds J. C. H. Romijn. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. li/2 uur de heer Kui pers. FERWOUDE (Herv.) Nam. li/2 uur ds Snoep. GAAST (Herv.) Voorm. 9 uur ds Snoep. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9i/2 uur Lezen. Nam. 5 uur ds Th. Het- tinga. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Geref.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. IV2 uur ds E. C. van der Laan van Workum. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds Th. Hettinga van Hindeloopen. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds A. L. Broer. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 9^2 uur ds Ens. Tot plaatsing van Advertentiën en H., die nog van gsp. gw. verl. pt. brt. gem. 1 Dommering 4 2 Faroux 3 Agassiz 4 Moons 5 Martenet De strijd is spannend geweest. De Hollander liet zijn tanden zien, won van Moons en verpletterde Faroux met 500 tegen 248. Een kerkganger vergeten. Het gebeurde dezer dagen te Sambeek een dorpje nabij Boxmey. De koster had het Angelus geluid en meenende, dat zich niemand meer in de kerk be vond, had hij de zware deuren gesloten en was huiswaarts gekeerd Nauwelijks zat hij echter in den familiekring, of daar werd hij, met de andere dorpsge- nooten, opgeschrikt door vreemdsoor tig klokgelui. Ieder spoedde zich naar buiten, om te weten te komen, wat er gaande was. Doch niemand wist ophel dering te geven. Andermaal galmde klokgelui door de lucht. Wat mocht dit te beteekenen hebben. De brandklok was het niet. In groepjes trokken de bewoners naar de kerk en vonden de deur gesloten. Wijl niemand vermocht het vreemde raadsel op te lossen, wer den allerlei veronderstellingen gemaakt. »Zou het onder of in den toren spoken vroeg aarzelend een oud moedertje, dat van angst haar omslag doek dichter voor het gelaat trok. Misschien hebben dieven zich in den toren schuil gehouden en zijn langs het klokkentouw omlaag gekomen,» meende een flinke robuste boer, wiens handen reeds jeukten, om den dief een ferme afstraffing te geven. Nog andere mogelijkheden werden besproken, tot ten slotte de koster den sleutel deed knarsen in het slot en de ontknooping van het raadsel volgde. Een oude heer, in pension bij de zusters, verscheen op den drempel en vertelde aan de verbaasde menigte, hoe de koster hem vergeten had te waarschuwen en hoe hij, bevreesd voor de koude van den nacht, ten einde raad, de klok had geluid, om uit zijn gevangenschap te worden verlost. Ongeval. Maandagavond omstreeks zes uur reed een luxe auto, bestuurd door den eigenaar, den heer v, d. E., in de Laan van Meerdervoort, te Den Haag ongeveer ter hoogte van den Zoutman- straat. Van den kant van het gymna sium kwam de 79-jarige gepensioneerd brigadier-majoor der Rijksveldwacht H. R., die den weg wilde oversteken in de richting van de Zoutmanstraat. Op genoemd uur is het zeer druk in de omgeving van »Bronovo”. De oude heer raakte dan ook de kluts kwijt en liep tegen de auto van den heer v. d. E. op, welke over hem heen reed. Bloedend uit een diepe hoofdwond bleef de ongelukkige liggen. R. werd door verplegend personeel van »Bronovo« bewusteloos naar bin nengedragen waar een hersenschudding werd geconstateerd. Het slachtoffer is Dinsdagmorgen, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen overleden. Als tragische bijzonderheid kan wor den medegedeeld, dat de heer R. den zelfden dag juist 79 jaar werd. Auto-ongeluk met doodelijken af loop te Ede. Voor de Arnhemsche rechtbank is Dinsdag behandeld de zaak tegen een 18-jarigen chauffeur te Ede, die in den nacht van 27 op 28 September den sergeant D. v. Geuzelaar met zijn auto heeft overreden. De ongelukkige werd (Nadruk verboden) Zondag 22 November. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds J. C. H. Romyn. Nam. 5 uur ds J. van Rijs van Tjerkwerd. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 9’/a uur Verzaakte Stemplicht. De rijkspolitie heeft naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht een winkelier uit Oudewater, op grond van zijn weigering tot betaling van de hem opgelegde boete wegens het niet voldoen aan den stemplicht bij de jongste Kamerverkiezingen. De gevaren van het moderne verkeer. Het aantal door de politie te Am sterdam in het derde kwartaal van dit jaar gerapporteerde verkeersongevallen is, vei geleken met het 3 e kwartaal 1924, met niet minder dan 26 pCt. toegeno men. Het bedroeg 1591, waarvan 15 met doodelijken afloop, 120 met ernstig lichamelijk letsel en 84 met zwaardere materieele schade, tegen 1261, waarvan 10 met doodelijken afloop, 94 met ernstig letsel en 70 met zwaardere materieele schade. Vee en vleesch. Het vroege wintertje zegt D e V e e- en V 1 h. is den veehouders, die liefst zoo lang mogelijk van den weidegang profiteeren, minder welge vallig dan den slagers en grossiers, als mede den worstfabrikanten. Het kou dere weer brengt meer vraag naar vleesch en worst, en de exportslagers vinden in Engeland een grager markt. De vleeschhandel aan de abattoirs was in de afgeloopen week dan ook algemeen levendiger, de omzet grooter. Angerstein terechtgesteld. De massamoordenaar Angerstein, die zijn geheele familie en eenige bedienden heeft vermoord, is eergister ge ëxecuteerd. met verpletterd hoofd dood op den 1 weg gevonden. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig met circa 40 K.M. snelheid had gereden, terwijl de car bidlampen van de wagen zeer onvol doende licht gaven. Bekl. had ongeveer 7 meter voor de auto iets op den weg zien liggen, maar was met dezelfde snelheid blijven doorrijden. Door den schok bemerkten de inzittenden van de auto, dat er iemand overreden was. Blijkens de verklaring van iemand uit Ede, die in de auto zat, werd met grootere snelheid doorgereden uit vrees voor de gevolgen. Er werd afgesproken om het gebeurde te verzwijgen. Volgens verklaring van een getuige a décharge verkeerde de sergeant onder de invloed van sterken drank. Vermoedelijk was hij op den straatweg in slaap gevallen. Beklaagde beweert, dat hij niet meer dan 30 K.M. per uur reed. Hij heeft toen hij een man op den weg zag liggen, geremd, doch het was te laat om een ongeluk te voorkomen. Het O. M. eischte tegen bekl., wiens houding onverschillig en onsympathiek was, wegens dood door schuld zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Vos uit Ede pleitte clementie. Droevig einde. ’n Vrouw uit Oude Pekela, die geregeld misbruik maakte van sterken drank, is Zondagmorgen op den weg naar Blijham dood op den berm gevonden. Auto- en motorongelukken. Omstreeks middernacht reden de bedrijfsingenieur van de Hollandsche Kunstzijde Industrie, de heer L. B., met den chef-bedrijfsleider dr. H. en een chauffeur met een flink vaartje langs de rivier de Mark bij Breda. Plot seling merkte de chauffeur, dat de wa gen een neiging vertoonde naar links te rijden. Voordat hij zijn maatregelen kon nemen, was de wagen te water gereden en verdween in de diepte. In de suikerfabriek hoorde het nachtper soneel den plof en ook van de zijde van de schippers, die er met hun vaartuigen lagen, kwam onmiddelijk hulp opdagen. Aanvankelijk stond men machteloos, tot op haast onbegrijpelijke wijze dr. H., klaarblijkelijk een goed zwemmer, kans zag zich uit de auto werken, boven te komen en naar een nabij gelegen roeiboot te De heer woordigheid van geest had en zelfs niet verzuimde te zeggen, dat men onmiddellijk den directeur zou op bellen, kon in allerijl be noodige in lichtingen geven omtrent de hachelijke situatie, waarin de inzittenden in de auto te water verkeerden. Met alle kracht en macht werd nu het reddings werk door schippers, toegesneld perso neel van de kunstzijde- en suiker fabrieken aangepakt. Eindelijk lukte het den chauffeur boven te halen. Toen deze eenmaal voelde, dat hij werd vastgehouden, was dat spoedig voor elkaar en in dien tusschentijd was ook de derde verongelukte, de heer L. B., boven komen drijven, zoodat een der redders in een roeiboot hem bij de kleeren te pakken en op het droge wist te brengen. In half bewusteloozen toestand werd hij aan wal gelegd, waarna de drie drenkelingen in de suikerfabriek wer den opgenomen en verpleegd. Intus- schen was de directeur der suikerfa briek met kleeren, dekens en verster kende middelen gearriveerd en na eenigen tijd gelukte het den heer L. B., die er het ergst aan toe was, weer bij te brengen. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen brachten over de afgeloopen maand (0.57 millioen meer op dan over October van het vorig jaarover de eerste tien maanden f 17.21 millioen meer dan over die periode van 1924. De uitgifte van gouden tientjes, begonnen. Naar ’t H b 1. verneemt, heeft de Nederlandsche Bank Maandag, bij al haar kantoren, bijkantoren en agent schappen een aanvang gemaakt met afgifte van gouden tientjes aan het publiek. Met deze afgifte zal ook ver der geregeld worden voortgegaan. Een aanmerkelijk bedrag aan goud wordt voor dit doel beschikbaar gesteld. Een noodlottige vliegtocht. Het watervliegtuig der Marine W. 57 is Dinsdag half drie op den Zuidwal, ongeveer 4 K. M. van de Heldersche haven, gevallen. Het toestel vloog in groepsverband met een ander vliegtuig. De W. 57 gleed af en sloeg met den kop op den bodem van den zeer ondiepen Zuidwal. De andere vliegmachine streek dade lijk op het water neer voor het verlee- nen van hulp. Het bleek, dat de officier-vlieger W, A. van Mourik en de aspirant-waarne- mer van Dijk, zwaar gewond waren. Volgens een later bericht is de officier- vlieger van Mourik overleden de waar nemer Van Dijk is zwaar gewond naar het Marine-hospitaal gebracht. In den loop van den avond is hij ook bezwe ken. Van Mourik was gehuwdde waarnemer niet, Biljarten. Dommering eerste. In Genève is een internationaal bil- jarttournooi gehouden, waaraan hebben deelgenomen, Dommering, Faroux (Frankrijk), Agassiz (Zwitserland), Moons (België) en Martenet (Zwitserland). De eindstand is naar de >Crt.« mededeelt X De prijs der Advertentiën Z X Is van 15 regels 60 cents, X X elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- X X ruimte. Buiten Friesland, uit- I X gezonderd Familieberichten, i 10 ets per regel. Bij abon- X X nement belangrijk lager. jaar werden 14 diensten verricht, nl. 9 voor particulieren en 5 voor leden, ’t Sterftecijfer was alzoo minder hoog dan andere jaren! Nu was de financiëele kwestie aan de beurt. Onze Penningmeester was kort en te bespeuren, zoodat ’t saldo lager de Boer was voor zakelijk. Er was eenige achteruitgang was dan ’t vorige jaar. ’t Bedraagt thans f 1052.985. G. dezen avond onze declamator. Op gezellige en aangename manier wer den verscheidene voordrachten door hem gedaan, luim zoowel als ernst. Ook L. de Jong had voor een luimig stukje gezorgd. Mej. E. v. d. Heide zong een solo: „Stille Nacht” met orgelbegeleiding van den heer S. Bakker, die wel in de smaak viel. Maar onder alle bedrijvigheid, waarbij ’t ronddienen van versnaperingen door een paar dames een belangrijke rol speelde, moest er nog een nieuwe Secretaris gestemd worden. Na her haalde stemming was ’t tenslotte Tj. de Harder, die de meeste stem men op zich vereenigde, 31 van de 46. Deze kwam zoo in de plaats van G. de Vries. Na verder den avond gezellig te hebben doorgebracht, werd het langzamerhand tijd tot sluiten. Na ’t zingen van den Avondzang, sloot de Afdeelings-Voorzitter met dankgebed en ging een ieder wel voldaan huiswaarts. 16 Nov. Heden avond had de aan- gekondigde vergadering plaats van de Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging „Onderlinge hulpu. Ruim 120 leden hadden aan den oproep van het Bestuur gehoor gegeven. Precies 8 uur opende de voorzitter B. Molenaar de vergadering. In zijn openingswoord riep hij de leden op deze buitenge wone vergadering een hartelijk wel kom toe en zette hij in korte trekken uiteen het doel dezer vergadering. houden vergadering werden door den goedgekeurd en vastge- Voorzitter gaf daarop een op het punt van behande ling n.l. de financiëele kwestie. In een met feiten geïllustreerde toelichting merkte de voorz. op dat het thans ging om de levenskwestie van deze vereeniging die hij meende reeds burgerrecht in onze plaats verkregen te hebben. Waar sinas de oprichting reeds 13 gezinnen geholpen zijn, daar kan het ook niet anders of er moet getracht worden deze vereeniging te handhaven. Als slot van zijn speech gaf hij het bestuursvoorstel in bespre king n.l. contributie-verhooging van 25 op 40 cent en van 121/2 op 20 cent voorts een minder gunstige regeling voor de verpleging en het maximum bedrag voor den dokter te brengen op f40. Na uitvoerige bespreking (een achttal sprekers gaven zich op) werd een voorstel dat uit de boezem der vergadering op kwam n.l. een contri butie-verhooging van 25 op 50 cent en van 12!'2 op ---• gewijzigd te la. aangenomen dat eindelijk met kleine toevoeging n.l. om de kinderen van 16—18 jaar 10 cent per maand te laten betalen met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna dankte de voorzitter de leden voor hunne flinke medewerking en prees de goede geest die er heerschte. Van de zijde der leden bespeurde men de wenschdat trots dit offer de vereeniging voor Zieken- huisverpleging zou moeten blijven bestaan. Na nog opgemerkt te hebben dat in Januari de jaarverg, zal plaats hebben sloot de Voorz. deze gezellige vergadering. i 0T Of ar tg FBISO.

Friso nl | 1925 | | pagina 1