V.S. PEPERMUNT V.S. PEPERMUNT Tabak, Sigaren, Sigaretten "W en aanverwante artikelen, als B. R. DE JONG, Bagijnestraat Nieuws- en Advertentieblad t voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Pijpen, Tabaksdoozen, Sigaren kokers, Sigarettenkokers, Sigaretten machines enz. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Inschrijving voor den Dienstplicht. No. 49. VRIJDAG 4 DECEMBER 1925. 51ste Jaargang. Adverteert in dit blad t i t Een ruime sorteering in f/F* Zie onze speciale St. Nicolaas Etalage. Vrijdag en Zaterdagavond SJOELEN JPrijzen naar eigen keuze. Officieel Gedeelte. Bekendmaking. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Aanbesteding. de levering van 50 stuks Teakhouten Pri- vaattonnen. Gemengd Nieuws NB. het Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦■I o Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal J o 65 cents; franco per post o o 1 gulden. Enkele Nos. S ets. 3 JI Ingezonden stukken Don- 11 derdags voorm. in te zenden. 11 Advertentiën tot uiterlijk Don- I JI derdagsavonds, uitgez. familieber. Bij KOUD en NAT weer is niet alleen een gezonde, opwekkende versnapering, doch het geeft U ook een ruime, frissche keel, met minder kans op hoesten. Tegen verkoudheid dus de medicinale Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter kennis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering toegezonden, het 3e sup pletoir kohier der belasting op de hon den, dienst 1925, dat zij, die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen be zwaren te hebben, die binnen één maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schriftelijk behooren in te dienen bij hun College. Workum, den 28 November 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat in Januari 1926 voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1907. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Vrijdag den 8sten Januari 1926, des voormiddags van 9 tot ’s namiddags 1 uur in het benedenlokaal van gemeentehuis. (Ingang Bagijnestr.) Workum, den Isten Dec. 1925. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. pen. Vooral in de buitenwijken ont stonden groote opstoppingen. De reizigers, die aan de stations aan kwamen, over het algemeen met aan merkelijke vertraging, door den tamelijk ernstig gestoorden treinenloop, waren gedwongen door de dikke sneeuw naar hun kantoren of werkplaatsen te bag geren. Alle veeg- en pekelmaterieel van de gemeentetram was den heelen morgen in volle actie om ruim baan te makeneenig schot begon hierin eerst te komen toen tegen 10 uur het sneeuwen ophield. Ook de stadsreiniging was door den zoo zwaren sneeuwval volkomen ver rast. Alle paarden en electrische sneeuw ploegen zijn uitgeruktbehalve het vaste personeel zijn ook alle beschik bare krachten van de gemeentelijke arbeidersreserve aan het ruimingswerk gezet om ten minste het verkeer per as op de hoofdverkeerswegen zoo goed het ging mogelijk te maken. Zoo was spoedig een leger van ongeveer 1000 man tegen de sneeuw gemobiliseerd en over de geheele stad den aanval begonnen. De stadsreiniging hoopte in den loop van den dag nog versterking te zullen krijgen van sneeuwruimen ingeschreven werkloozën, van wie velen echter reeds erop uit getrokken waren om voor eigen reke ning te gaan werken en de trottoirs voor de huizen van particulieren in de buitenwijken begaanbaar te maken. Van vuilnisophalen langs de huizen door de stadsreiniging was natuurlijk geen sprake, omdat alle werkkrachten, cember a.s. ook paarden, voor het sneeuwruimen beschikbaar moesten zijn. Ook de tramdienst tusschen Amster dam en Haarlem is den heelen morgen ernstig gestoord geweest. Te Rotterdam is de helft van het vaste personeel van den reinigingsdienst in touw geweest, van zes tot negen uur, om althans de hoofdstraten eenigs- zins begaanbaar te maken. Maandag morgen is het geheele vaste personeel te zes uur begonnen. Om half acht togen 900 werkloozen als sneeuwrui mers aan het werk. Te negen uur kwamen er nog 900 bij en te één uur had men 2500 man aan den arbeid. Het vaste personeel ging tot acht uur door en Dinsdag werd weder te zes uur begonnen. Men schat de hoeveel heid zout, die Maandag op de sneeuw is geworpen, op 50.000 K;G. Te 's Gravenhage lag de sneeuw 15 h 20 c.M. dik. De tramdienst onder vond er niet veel belemmering. De gemeentereiniging heeft een aan tal menschen aan het opruimingswerk gezet. Een 130 straatmakers en nog een 20 leden van de personeelreserve werden aangenomen. Met sneeuwploe gen werd nog niet gewerkt, aangezien men het verloop van het weer eerst wilde afwachten. ken. In Athene ging aan de catastrophe een wolkbreuk vooraf, die kleine beken in wilde stroomen veranderde en in deze waterarmste der Europeesche gr o o te steden twaalf menschen deed ver drinken en veertig huizen instorten. Onder een in aanbouw zijnd huis, waarvan de fundamenten werden weg geslagen, kwamen uit de oudste tijden dateerende en op Egyptische wijze be handelde mummies te voorschijn. De bewuste plek is onmiddellijk afgesloten en zeer interessante ontdekkingen wor den verwacht. De film als verrader. In een gemeente nabij Aken werd, zoo vertelt 't Hbl., een film vertoond van de feesten te Wevelsburg. Plotseling klonk in de zaal de uitroep »Do geut der Jupp in Wevelsburg mit einem Merken» (daar loopt Jupp in Wevels burg met een meisje). De arme» Jupp» zat onder de toeschouwers. »Nei, dat kan nit stimmen,» zei hij in zijn hope- looze situatie, want zijn echte »Heimat- braut» zat naast hem. Men rustte niet, vóórdat de film voor den tweeden keer werd gedraaid. Met gespannen aandacht volgden de nieuwsgierige oogen het filmbeeld en ja, het was werkelijk de ontrouwe Jupp. De onbarmhartige Kino had hem verraden. Toen de zaal weer verlicht werd, kon men onder groote vroolijkheid vaststel len, dat Jupp, heelemaal alleen, spoor loos was verdwenen. Ongevallen. Te Schiedam was tijdens de afwezig heid der moeder een jongetje van zes jaar belast met de zorg voor zijn jon gere zusjes en broertjes. Al spelende werd een kaars aange stoken, waarvan de vlam in aanraking kwam met een laken, dat boven de kachel te drogen hing. Het kind trok haastig het laken van de drooglijn, dat echter ongelukkig terecht kwam op het kleinste zusje van P/j jaar; op het geschrei der kinderen konden haastig toeschietende buren het vuur dooven, doch het kind had reeds enstige brand wonden in het gezicht en aan de han den. Na door een geneesheer te zijn verbonden, is het kind in het zieken huis opgenomen. De toestand van de kleine is bevredigend. Mevrouw L., wonende aan de Deyl te Wassenaar, zoomede haar dochter zijn in haar woning door kolendamp vergiftigd. Mevr. L. overleed kort daarop terwijl haar dochter in het Wijkhuis ter verpleging is opgenomen. De scheepstimmerman W. K. uit de Joubertstraat is aan boord van het stoomschip »Beemsterdijk«, liggende in de Waalhaven te Rotterdam, in een acht meter diep ruim gevallen. Met een gebroken been en ernstige inwen dige kwetsuren is hij naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden. Zondag is de 54-jarige, A. de Veld, in de Breedstraat te Schiedam, die op een ladder v. 30 sporten stond, bezig een plafond in den R.K. Volksbond schoon te maken, met de ladder onderuit gegleden, waardoor hij met een harden slag met het voorhoofd op den grond terecht kwam. Het houten pijpje, dat hij in den mond had, drong in zijn keel, zoodat de dokter, die vrij spoedig aan wezig was, den steel uit zijn keel moest halen. De dood trad onmiddellijk in. Tusschen Naarden en Hakkelaarsbrug is een auto, tengevolge van de gladheid in de Muidervaart gereden. Eenige pas- seerende boeren redden den chauffeur, afkomstig uit Haarlem. Andere per sonen zaten niet in den wagen. De auto is uit de vaart gehaald. Bericht. Het Bestuur van de Vereeniging t de voor het „Het Nederlandsche Handels-Instituut” ?ens benchten over st<>rm en ongeluk- (Koninklijk goedgekeurd), gevestigd te Amsterdam, brengt ter kennis, dat de a.s. Praktijk-examens in Boekhouden, Handelscoirespondentie en de Leeraars- Examens niet op 14, 15 en 16 Decem ber zullen worden gehouden, maar op 21, 22 en 23 December a.s. De aanmelding sluit uiterlijk 11 De- Tot plaatsing van Advertentiën en Prospectussen en aanmeldingsformu lieren gratis bij den len Secretaris Dr. Otto Klipp, Kleverparkweg 142, Haar lem, de H.H. Examinatoren en de bekende Boekhandelaren. Eischen waaraan margarine moet voldoen. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat mar garine aan de volgende eischen moet voldoen het vetgehalte mag niet lager zijn dan 80 °/0. het vochtgehalte niet hoo- ger dan 16 conserveermiddelen, andere dan keu kenzout en benzoëzuur of benzoëzure zouten mogen niet aanwezig zijn. Indien bij margarine nevens het woord margarine» de aanduiding melange» wordt gebezigd, moet bo vendien de hoeveelheid botervet, in 5 g. van uitgesmolten en gefiltreerde vet van de margarine aanwezig, een nieuw Kirschnergetal aanwijzen van tenminste 3.0. Vier leeuwen uit hun kooi ontsnapt. Bij een circusvoorstelling in een Fransch stadje bij Le Mans, ging het electrisch licht uit, op het oogenblik dat een leeuwentemmer zich in de kooi begaf. De temmer schrok en liet De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en de deur opentoen het licht weer aanging, bleken vier leeuwen uit de kooi ontsnapt te zijn, hetgeen zulk een paniek onder de toeschouwers veroor zaakte, dat drie leeuwen, door het gegil der vrouwen verschrikt, onmiddellijk in hun kooi terug vluchten. De vierde liep in zijn angst een vrouw en drie kinderen omver, zonder ze verder te deren, en vluchtte naar buiten, gevolgd door den temmer en eenige helpers. Buiten woedde een sneeuwstorm en het dier bleek zoo blij, toen het de stem van zijn meester herkende, dat het als een lam terugkeerde achter de veilige traliën. De voorstelling werd echter niet meer voortgezet. Een vlucht om de wereld. De poging voor een tocht om de wereld met deelneming van Italië, En geland en Duitschland, zal in ’t begin van ’t volgend jaar worden onderno men, met een naar Duitsch model ge construeerde vliegboot, voorzien van twee Britsche motoren en bestuurd door den Italiaan Franco. Getracht zal wor den zonder tusschenstation van Sevilla naar Buenos Aires te vliegen. Drama in den sneeuwstorm. Twee visschersjongens dood in een boot gevonden. Ten Noorden van het lichtschip Augustenhis» bij Morburg aan de Oostkust van Sleeswijk, is een boot aan land gedreven, waarin zich de verstijfde lichamen van twee jongens bevonden. Pogingen om de levensgees ten weer op te wekken, bleven vruch teloos.. De beide jongens kwamen van het Deensche eiland Fuenen. Zij waren gaan visschen en waren door den sneeuwstorm verrast. Te Athene 12 menschen ver dronken. Uit Athene wordt van 30 Nov. het navolgende gemeld Sedert drie dagen woedt een ver schrikkelijke storm boven Griekenland en de Jonische Zee. Zelfs in den Py- raeus zijn verschillende zeilschepen ge zonken. Voorts zijn eenige schepen op drift geraakt en hebben ernstige schade opgeloopen. Geen enkel schip kan de Jonische eilanden bereiken. Van de golf van Patras komen even- Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op ZATERDAG den 12 DECEMBER e.k. voorm. 11 uur aanbesteden Het bestek is verkrijgbaar ter Secre tarie a 50 cent en ligt aldaar ter inzage op werkdagen van 91 en 35 uur. Workum den 2 December 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De Chineezenwijk op Katendrecht. De onrustbarende toeneming van het aantal Chineezen op Katendrecht (Rotterdam) zal, zegt ’t Rott. Nbl., aanleiding kunnen geven tot een niet te beschrijven ramp bij brand of be smettelijke ziekte. In de logementen en slaapsteden voor de Chineezen, dringt bij dag bijna geen licht door. Meestal wordt van petroleumlicht gebruik gemaakt, waarbij soms de lamp zoo dicht bij de zolder hangt, dat de zolderingen soms al half zijn doorgebrand. In een slop aan de Tolhuisstraat slapen in een kelder gemiddeld 44 Chineezen in een ruimte van 120 kub. Meter, terwijl volgens de Bouwverorde ning voor zooveel personen 580 kub. Meter beschikbaar moet zijn. In de 24-tal panden in verschillende straten wonen ruim 1100 Chineezen, terwijl de logementen volgepropt zitten. Alle panden verkeeren in verregaande staat van vervuiling. De slecht inge richte W.C.’s, ’tj koken en braden en drogen van allerlei visch en vleesch op fornuizen en petroleumstellen, geeft een atmosfeer, die ’t verblijf voor den Westerling on mogelijk maakt. Een onmiddellijk ingrijpen door het Bouw- en Woningtoezicht wordt drin gend noodig geacht. Treinroof. De concertzanger Adr. Hollaers is, terugkeerende van een concert te ’s Gra venhage, naar Eindhoven, in den trein van zijn koffers bestolen, die in het net stonden. In zijn koffer bevonden zich zijn concertcostuum en overige kleeding, zijn geld en muziektasch. Het is een gevoelig verlies voor dezen zanger, die naast zijn kleeren ook zijn honorarium verloor. Meer diefstallen op de lijnen in het Zuiden, doen het bestaan van een dievenbende vermoeden. Naar de persoon in den coupé, die de zanger slapend gevonden moet hebben, wordt door de politie gezocht. De salarieering der briefbestellers. Een delegatie van briefbestellers is bij den dir.-gen. der P. en T. op audiën tie geweest en heeft de noodzakelijk heid bepleit van het maximum-salaris der bestellers op f 1800 te brengen. De dir.-gen, verklaarde van de onjuist heid der plaats die de bestellers in de loon-classificatie innemen, overtuigd te zijn en het mogelijke te willen beproe ven, om hierin verbetering te brengen. Tegen overdreven verwachtingen moest hij echter ernstig waarschuwen. De sneeuw. Ook in Holland heeft het de laatste dagen flink gesneeuwd. In Amsterdam had de tramdienst met de grootste moeilijkheden te kam- 1 h --- Voor ST. NICOLAAS

Friso nl | 1925 | | pagina 1