u Nieuws- en Advertentieblad ooooooooo I Mijnhardt's Tabletten Nieuwjaars-Advertentiën h 35 cents. Yerhurlng en Verpachting. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Leest de Advertentiên io dit Blad t I Veilig i Engros TROMP, Sneek Gewijzigde Rente-noteering ingaande 1 Jan. ’®6. zijn Uw geneesmiddel Hoest-Keelpijn WIL Anqabonbons«HB No. 52. 51ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws I OOOOOOOOOOOC t t DONDERDAG 24 DECEMBER 1925. Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „BOAZ” voor Workum en Omstreken. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - DE UITGEVER. de Zijn 4 4 De Kassier-boekh., J. KOORNSTRA. kunt U onze GROOTE I NOTEN bestellen, want al is ’t een gevaarlijk artikel, I wij hebben weer een partij puike I onderweg en tegen billijken prijs I TROMP, Sneek Importeurs. Naar aller oordeel is een uit- stekende 6 cents sigaar [Weesperpoort; Neemt proef I Vraagt Uw winkelier' Enorme keuze Sigaretten. In »De goedkoop kan men zelf concludeeren, dat dit een duur zaakje is geweest. Weer postzegelboekjes verkrijgbaar De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie brengt ter kennis dat op alle kantoren der Posterijen weder post zegelboekjes verkrijgbaar zijn. Deze boekjes, welke worden uitge geven in 4 soorten, bevatten 24 zegels van resp. 2, 10 of 15 cent, dan met 6 zegels van 1, van 2, van 5 en van 10 cent. De prijs der boekjes bedraagt resp. f0.48, f2.40, f3.60 en fl.08. Evenals vorige jaren kunnen ge noemde advertentiên weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k. welk No. Donderdagmiddag 31 De cember verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 Laxeer 60 ct Staal- 90 ct. Rheumatiek 75 ct. Keelpijn- 60 ct Hoest 60 Kiespijn 60 Griep Influenza 75 ct Nler&Blaasl gld.Galsteen l.50Wormtabl.80c Bloedzuiverende 75 Eetlustopwekkende 75 ct Koorts 60 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Op elke verpak king staat de naam Mijnhardt. Let hierop! hij weer in het paleis binnen en gaf zich gevangen. De moordenaar verklaarde Zaterdag morgen het wapen gekocht te hebben, met de bedoeling zijn vrouw neer te schieten, als zij een valsche getuigenis gaf. V. d. Vorst is 24 jaar en het slachtoffer 22 jaar. Mijnontploffing. Vrijdag heeft in ’n kolenmijn in Stoke (Engeland) een ontploffing plaats gehad, die door zwaren brand werd gevolgd. Vijf mijnwerkers hebben zich niet tijdig kunnen redden en hoewel men gedurende achttien uur aan hun bevrijding heeft gewerkt, mocht het niet gelukken, hen te redden. Door den brand, moesten de reddingspogin gen gestaakt worden, zoodat men geen hoop op redding meer koestert. Ge loofd wordt, dat de mannen direct door de ontploffing zijn gedood. Sneeuw in ’t buitenland. In Pommeren is zooveel sneeuw ge vallen, dat er een ernstige storing in ’t verkeer heeft plaats gevonden. Eenige treinen zijn in de sneeuw blijven ste ken, en verschillende dorpen zijn ten gevolge van de op hoopen gewaaide sneeuw van alle verkeer1 afgesloten. De avondtrein van Belgrado naar Kalberg is onderweg in de sneeuw blijven steken. De passagiers moesten den geheelen nacht in den trein door brengen en konden eerst den volgenden morgen worden bevrijd. Een dure stemming. Te Kerkrade moest gestemd worden voor een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zuid- Limburgsche mijnstreek. De 4 heeren van het stembureau, geassisteerd door een secretarie-beambte, wachtten ruim 3 uren op de komende kiezers. Eén kiezer ontfermde zich over hen en kwam een biljet in de bus stoppen. Toen de stembus gesloten was, werd het proces verbaal opgemaakt en daarna werd alles zorgvuldig ingepakt, zooals de wet dat eischt, naar het hoofdstembureau te Heerlen gebracht. Als men nu nog weet, dat gemeentelijke werklieden eenige uren gewerkt hebben aan het opzetten en afbreken van het stemhokje, Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 2 Januari 1926, des voorm. 11 uur, bij gesloten briefjes publiek verhuren en verpachten a. voor den tijd van v ij f jaren het perceel weiland gelegen aan Brandeburevaart. b. Voor den tijd van drie jaren vier perceelen grasgewas van den Heidenschapsterweg het grasgewas van den weg van W. J. Westendorp tot S. Dijkstra het grasgewas van den Stationsweg, Parallelweg en weg naar de vuilnisver zamelplaats het stukje weiland gelegen tusschen de woningen van Jobs. D. Ketelaar en Tj. Bekema en het grasgewas van het z.g.n. Baans- pad en van de gedempte wijk gelegen tusschen de Pastorie der Hervormde gemeente en het perceel van de We duwe P. Riemersma, Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren 91 en 35, ter wijl de inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór of op den dag der ver huring voor 11 uur in den voormiddag. Workum, den 19 December 1925. Burgemeester en Wethouders voorn oemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Ellendein Russische gevangenissen. Het blad »Social-demokraten« publi ceert een brief, dien het volgens zijn zeggen ontvangen heeft van het Socia listisch Russisch Immigratiecomité te Berlijn. Honderd zes en twintig socia listische politieke gevangenen te Tobolsk (Siberië) hebben den brief onderteekend. Deze meldt, dat de gevangenen in kleine cellen verblijf houden terwijl in één cel 1417 menschen wonen. De hygiënische toestand is slecht. Medisch toezicht wordt niet toegelaten en epi demieën komen veelvuldig voor. De bewakers zijn ruw en gevallen van gewelddadig optreden en zelfs van moord op de gevangenen zijn aan de orde van den dag. De schrijvers verklaren, dat het den buitenlandschen arbeidersdelegaties, die Sovjet-Rusland bezoeken, nimmer toe gestaan is, gevangenissen als die te Het droog houden van het kippenhok. Klein veeteelt» wordt een en practisch middel aan de hand gedaan voor het droog houden van den mestvloer in het kippenhok. In onze zandstreken levert dat n.l. allerminst bezwaren op, maar op veen en klei-achtigen bodem, alsmede in de stad, wordt het strooien van zand veel te duur. Het middel bestaat nu hierin, dat men in plaats van zand de fijne asch afkomstig van in het keukenfornuis of de kachel gestookte hout of kolen, op den mestvloer brengt. De asch neemt voldoende vocht op, waardoor het niet kan koeken op het hout. Voorts vormt de asch een bestrijdings middel tegen luis, terwijl het na ge- danen dienst heel goed met kleigrond kan worden gemengd. Wat Ford verdient. Een afgevaardigde in ’t Amerikaan- sche Huis heeft medegedeeld, dat de automobielkoning Ford en diens zoon tegenwoordig in drie dagen een millioen dollars verdienen. Blijven de beide man nen hun inkomen in dezelfde mate ver meerderen als tot nu toe, dan zullen hun verdiensten binnen elf jaar stijgen tot één millioen per dag. Als Ford z’n ver mogen, dat hij op ’t oogenblik bezit, bij z’n geboorte was beginnen te tellen met een 8-urigen werkdag, dan had hij thans nog niet de helft van z’n vermogen geteld. Auto op het ijs. De heer B., veearts te Diemerbrug, geraakte bij ’t passeeren van een andere auto, door de verblindende verlichting van deze, met z’n auto van den weg en kwam in de Drentsche Hoofdvaart terecht. De auto sloeg over den kop, doch bleef gelukkig op het ijs liggen. B., die bewusteloos was, zou stellig verdronken zijn, als de wagen door het ijs was gezakt. Door behulpzame lieden werd hij op den wal gebracht en kon, nadat hij z’n bewustzijn herkregen had, naar huis terugkeeren. De auto was erg beschadigd. Drama. Zaterdagmiddag waren eenige getui gen aanwezig in een der wachtzalen van het paleis van justitie te Antwerpen, waar ze waren geroepen om te worden gehoord in een echtscheidingsaanvrage tusschen A. van de Vorst en zijn vrouw Elise Lissoir. Beide echtgenooten bevonden zich eveneens in de zaal. Mevrouw v. d. Vorst was in gezelschap van haar moe der. Plotseling trok v. d. Vorst een revol ver van groot kaliber en schoot 7 maal op zijn vrouw, zonder dat de aanwezigen konden ingrijpen. Door 5 kogels werd zij getroffen en viel neer, evenals haar moeder. Men dacht aanvankelijk, dat ook de laatste doodelijk getroffen was. Het lijk van het slachtoffer werd in het kabinet van een der rechters gebracht, terwijl de moeder weer bijkwam. De moorde naar had gebruik gemaakt van de algemeene emotie en nam de vlucht. Vanuit de eerste etage sprong hij in een tuintje, waar hij zijn wapen weg wierp. Toen hij zich bedacht had, kwam De prijs der Advertentiên is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Rekening-Courant Debet 51/2 °/o Credit 3,6 o/o Voorschotten 5*/2 °'o Deposito 6 mnd. opz. 41 '2 °/o n 1 n n 4 Spaarbank blijft 4 o/o Afsluitpremie voor nieuwe credieten i/4 o/o Niet-leden betalen i/2 meer. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiên tot uiterlijk Don- i derdagsavonds, uitgez. familieber, Tobolsk te bezichtigen. Van de 126 gevangenen zijn er slechts 21 voor de rechtbank geweest, en van 260 gevan genen te Werchne-Oeralsk is er slechts 1 verhoord. Al de overigen zijn op last van de Tsjeka gevangen genomen. De gevangenen verklaren, dat zij allen behooren tot de revolutionnaire partij gedurende het regime van den tsaar, waaronder zij veel leden onder het Sovjet-bewind lijden zij echter nog meer. Hun eenig wapen is de honger staking. De brief eindigt met een oproep aan de arbeidersklasse van de geheele we reld om de 100.000 menschen, die in Sovjet-gevangenissen lijden, te redden. Een geraffineerd oplichter. Onlangs bleek uit den Dom van Munster gestolen te zijn de beroemde Galensche Stralen-monstrans, waarin steenen van groote waarde. De meest zonderlinge geruchten om trent den diefstal deden toen de ronde vertelt de Tel. Hiervan meende een Belgisch diamanthandelaar, die tot voor kort in Keulen woonde, partij te moe ten trekken. Aan bekenden deelde de man onder de grootste geheimhouding mede, dat op de Diamantbeurs te Ant werpen een juwelier een grooten robijn uit den monstrans te koop had aange boden. De steen zou een waarde ver tegenwoordigen van f 100.000. Reeds zou er ’n Amerikaansch kooper voor den steen te vinden zijn. De robijn zou echter onmiddellijk voor een bedrag van f17 500 van de hand gedaan wor den. Aan deze zaak zou niet minder dan f70.000 verdienste zitten. De han delaar had nog slechts f 10.000 noodig. Hij kwam ook met zijn belangwekkende mededeeling bij een Rotterdamsch koopman. Als de koopman dit bedrag op een bank zou willen storten, zou de verkooper ook den steen daar depo- neeren. Kwam de Amerikaan den ro bijn koopen, dan zou de winst eerlijk gedeeld worden. De goedgeloovige Hollander voldeed aan het verzoek van den diamanthandelaar. Hij stortte f 10.000 en kwam toen in het bezit van den waardevollen steen. Wat de Hollander verwacht had gebeurde echter niet. De Amerikaansche kooper kwam niet opdagen en ook de vrien delijke Belgische diamanthandelaar liet niets meer van zich hooren. Na lang wachten meende de Hol lander dat thans het uur van geluk voor hem was gekomen. Hij nam het sieraad uit het depót en toog hiermede naar een diamantexpert in Parijs. Deze vond den steen mooi, doch moest den Hollander tot zijn spijt mededeelen, dat de echte robijn reeds schitterde in de kroon van den Maharadja van Haidara- bad in Turkan. Een zwakzinnige schandelijk bestolen te Brussel. De justitie houdt zich met een erns tige verduisteringszaak bezig. Enkele jaren geleden overleed te Brussel de oudrector der Vrije Universiteit, dr. Rommelaere en liet aan zijn eenigen zoon een aanzienlijk fortuin na. Daar deze echter zwakzinnig was, had dr. Rommelaere in zijn testament het be heer van zijn goederen aan een ver trouwden vriend, die jaarlijks een bedrag van 50.000 frs. aan genoemden zoon moest uitbetalen, opgedragen. De aldus aan den vriend, J. genoemd, toever trouwde erfenis, was op ongeveer twee millioen francs geraamd. Aanvankelijk werd het jaargeld ge regeld uitbetaald, doch geleidelijk wer den de betalingen uitgesteld en kort geleden werden zij geheel gestaakt. De familie diende bij de justitie een klacht in en j.l. Maandag had J. voor de bur gerlijke rechtbank zijn beheer te verant woorden, doch hij bleef zorgvuldig thuis. De justitie is daarom zelf b:j J., een garagehouder te Elsene, een kijkje gaan nemen. Zijn boeken werden verzegeld. brandkast bleek ledig. Hij ver klaarde echter, dat de fondsen der erfenis van dr. Rommelaere zich in een safe der Société Générale en in een ander der Caisse de Reports bevonden. Bij beide banken ging men toen verder snuffelen. In de safe der Caisse de Reports werden enkele fondsen van vrij geringe waarde gevonden. In de Société Géné rale was de safe stampvol.met oude kranten, koorden en linten. Bij het verdere onderzoek bleek, dat meer dan anderhalf millioen francs van den onder curateele gestelden zoon van dr. Rommelaere zijn verdwenen. Bovendien werden de persoonlijke zaken van den garagehouder J. onderzocht en werd bevonden, dat hij een aanzienlijk pas sief heeft. De vertrouwde vriend is thans we gens verduistering en bedriegelijke bankbreuk achter slot en grendel gezet. Hevige ontploffing. Eergisterochtend had in een fabriek van vloeibare zuurstoffen te Heerlbach bij Metz een hevige ontploffing plaats. 25 schoolkinderen werden door rond vliegend gesteente en machinedeelen getroffen en evenveel arbeiders zwaar gewond. De materieele schade wordt op 10 a 12 millioen francs geraamd. De oorzaak is onbekend. Ontaarde ouders. In een logement te Arnhem kwam men tot de ontdekking, dat een man en vrouw, die daar den nacht hadden doorgebracht, vertrokken waren met achterlating van hun kinderen, een meisje van twee en een jongetje van drie jaar. De kinderpolitie heeft zich over de kleinen ontfermd en de kinderen voor- loopig ondergebracht in het doorgangs huis. De namen der ontaarde ouders zijn bekend. Tot plaatsing van Advertentiên en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. I I FRISO. Doos 60-90ct. W|g Bij Apoth.en Drogisten, W

Friso nl | 1925 | | pagina 1