Nieuws- en Advertentieblad I, 1 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 I r* L I I PUROL er opï 1 n I Ti 1 No 2. 52ste Jaargang, Officieel Gedeelte. f De Watersnood. Gemengd Nieuws i'f i t ZATERDAG 9 JANUARI 1926 fa Bekendmaking. Voor Allen die Sukkelen I Aanbesteding. lï Overwerkte Zenuwen Het verzacht en geneest Ji i, Verpachting Grasgewas. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Plaatselijk Nieuws. if T. V spoor en daarom rees ook het vermoe- I' der de een over- De vadermoord te Driebergen. De 19-jarige J. G. G., metselaar te Driebergen, die zijn stiefvader, toen I l f o Lafaards. In de buurtschap Harbrinkhoek onder de gemeente Tubbergen hebben onbe kenden een tweetal dijken doorgesto ken, waardoor verschillende boerderijen onder water liepen. Gelukkig dat men spoedig het gevaar ontdekte. De politie heeft de daders in handen. I Aardbevingen, Ernstige aardbevingen zijn gevoeld in Perzië. Reeds zijn 17 personen gedood. De aardbevingen gingen gepaard met hevige stormen. Reddingswerk. In 1925 zijn van de verschillende kustwachten in Engeland uit 200 toch ten met reddingsbooten ondernomen, waardoor 380 menschenlevens gespaard zijn gebleven. Dit aantal is in de laatste St. Jans-pastorie, kreeg men argwaan, waardoor men onder den vloer kan men waarschuwde de politie, die den dader wist te vinden en proces-verbaa opmaakte. den, dat de schuldigen onder het per soneel scholen. Spoedig kreeg men echter aanwijzingen, dat de daders el ders gezocht moesten worden. De die ven hadden zich op de eene of andere wijze toegang weten te verschaffen tot het trapportaal van een boven het magazijn gelegen woning. Misschien toestand en onder valschen naam. stond de deur op een kier, mogelijk ook is het dagslot met een valsche sleutel geopend. Onder in het trapportaal is een luik, Dit blad terdags en 6' ce 1 gulden. Ingezonden Oplichting Te Roosendaal is een man aange houden, die zich regelmatig schuldig maakte aan oplichting door het schrij ven van bedelbrieven, voornamelijk aan geestelijken, vol onwaarheden over zijn 1 Verschillende geestelijken en particu lieren zijn reeds de dupe hiervan ge worden. Bij een nieuwe poging aan de verschijnt des Za- i kost per kwartaal franco per post Enkele Nos. 5 ets. stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Burgemeester en Wethouders Gemeente WORKUM noodigen belanghebbenden uit, hunne Vorderingen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1925, vóór den Isten Februari 1926 aan hun College in te zenden. Workum, den 2 Januari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS (L.B.) De Secretaris A. DE VRIES. I Hoeststillend-Slijmoplossend- Heerl ijke smaak Doozen en Flacons 40 eri 60ct Bij Apo.th.en Drogisten met Verstopping of moeilijken en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijn- hardt’s Laxeer-tabletten onmis baar, Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. deze dronken thuiskwam, met een mestvork op het hoofd had geslagen, persoonlijke ongelukke: omdat zijn moeder leed om het wan gedrag van haar man, aan welken slag de man overleed, werd door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. Gewapend betonnen kachels. Niet alleen tafels, stoelen, brand kasten en badkuipen, doch ook kachels worden reeds gemaakt van gewapend beton. Ze bestaan uit zeven afzonder lijke deelen, die op elkaar gesteld. De kachels dienen voor koken en verwar ming, zijn voorzien van een nis en een plaat om spijzen warm te houden. Aan een zijde is bovendien een gashaard consolevormig uitgebouwd. In den zo mer, wanneer men de verwarming niet noodig heeft, gebruikt men voor het koken alleen den gashaard. In den win ter wordt alleen de gashaard ’s morgens gebruikt zoolang het vuur nog niet voldoende verwarmt. Het gewicht van het geheele samenstel bedraagt 300 K G. Het is op te stellen inclusief gas haard in 2 uren. Het cokesverbruik bedraagt bij 100 M3 te verwarmen ruimte 4 tot 4.5 K.G. per dag. Ook badkachels met geëmailleerd warmwa terreservoir tot 40 L. inhoud kunnen in de kookkachel worden ingebouwd Ook maakt men gewapend betonnen kachels, uitsluitend dienende voor ver warming. Deze zijn voorzien van 3 nis sen groot 0.40 X 0-55 X 1-84 M. Het roesten van den Eifeltoren. Tenzij alsnog een geschikt middel gevonden wordt, zal de beroemde Ei feltoren langzamerhand geheel verroes ten. De ingenieurs, die den toren on derzocht hebben, hebben, naar de toren zelf draadloos seint, gevonden, dat, ondanks de voorzorgsmaatregelen, het metaal steeds meer bezig is te ver roesten. giftiging ontstond, naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar het is over leden. aangezien in dezen korten tijd 82 toch ten moesten ondernomen worden, waar bij 140 menschen gered zijn. Bloedverg^tiging. Det 5-jarig kind van den heer uit Raalte, krabde een puistje open aan het oog. Het kind werd, daar bloedver- t'l Burgemeester en Wethouders van WORKUM, zullen op Zaterdag 16 Januari a.s., voorm. 11 uur, aanbesteden onder ingezetenen der gemeente a. de levering van 400 M3 grond te Brandeburen in 4 perceelen b. het vervoeren en het verwerken in de bermen van den Heidenschapster- weg bij Brandeburen van 400 M3 grond over een lengte van 970 M., in 4 perceelen. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren 9— 1 en 35. Workum, den 6 Januari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Tot plaatsing van hebben in de Eerste plaats een Kal- meerend en Versterkend middel noodig. Mijahardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hasselt, Zwartsluis, Rouveen, Staphorst en Dedemsvaart. De IJsel stijgt nog heel langzaam, s/4 c.M. per uur. De stand was Woensdag morgen 4.08 Meter, dat is 2 d.M. hooger dan in het kritieke jaar 1920. In Den Bosch werden vluchtelingen ondergebracht en van uit de groote plaatsen dicht bij de rampspoedigste streken worden levensmiddelen gedistri bueerd en booten uitgezonden. De Militairen werken in Limburg en overal waar hulp noodig is prachtig. Bij het reddingswerk zijn zelfs 2 mili tairen verdronken. Over ’t algemeen komen niet veel n voor. Toch lezen we af en toe van ongevallen zooals b.v. uit Doetinchem 5 Januari. Gisteravond ging de knecht van het kurhaushotel te Elten met drie passa giers per roeiboot over het verdronken land van Elten naar Emmerik. Daar de boot waarschijnlijk op een heg stootte sloeg het vaartuig om en ge raakten de inzittenden te water. Vier personen verdronken. Behalve de ho- telknecht die als roeier fungeerde, be vonden zich in de boot een pater Je zuïet uit het klooster te ’s Heerenberg en twee anderen vermoedelijk Hol landers, wier namen nog niet bekend zijn. Omtrent het noodlottige ongeval met de roeiboot bij ’s-Heerenberg, werd later gemeld, dat het getal slachtoffers niet vier maar drie bedraagt. De inzit tende pater Jezuïet wist in de boot te blijven en dreef naar Hollandsch gebied, waar hij bij het kasteel Voorthuizen werd opgepikt. De drie anderen zijn evenwel door den schok over boord gevallen en terstond in de diepte ver dwenen. Hetzijnde 22-jarige hotelknecht Erensen van het Kurhaus te Elten, alsmede de heer Schenning en diens zuster, mej. Schenning, beiden te Elten wonende Hollanders. Natuurlijk ondervinden de Spoorwe gen groote moeielijkheden. Zeer veel vee is omgekomen. De Algemeene Watersnood-Commis- sie doet een oproep aan alle menschen om giften om te steunen en hulp te verleenen waar zulks dringend noodig is. Van H. M. de Koningin is na hare reis naar de geteisterde streken f 10.000 ontvangen. Ook in N. Oost-Indië worden comi- té’s tot steunverleening gevormd. Het lid van den raad van Neder- landsch-Indië, de heer J. van der Marei, verzocht namens het’ door hem gepre sideerde Smeroe-fonds den hoofden van gewestelijk bestuur in geheel Indië, comité’s te vormen tot steunverleening voor de door den watersnood in Ne derland getroffenen. In verband met de overstroomingen konden honderden mijnwerkers hun werk niet bereiken. De Chr. Mijnwer- kersbond heeft zich thans tot de direc ties gewend met het verzoek, dezen arbeiders te willen tegemoetkomen. Tevens is een telegram gezonden aan den minister van Waterstaat, waarin diens medewerking ingeroepen wordt, De Neutrale Bond heeft zich tot de Contact-Commissie gewend. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe Huid en Schrale Lippen; Barsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Win- terooren en WinterteenenHuid- wondjes, Ontvellingen, Huidscha- vingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Valwonded; Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 centTuben 80 cent Bij Apoth. en Drogisten Een goede vangst. Een paar weken geleden werd groote hoeveelheid goederen, als hemden, regenjassen, sokken, enz., tot een totale waarde van f 4000, ontvreemd uit een heerenmodemagazijn aan de Bilderdijkstraat te Amsterdam. De dief stal had op eenigszins geheimzinnige lukken. Door deze dijkbreuk werden over stroomd de gemeenten Dalfsen en Nieuw Leusen, vermoedelijk de rijks- straatweg Zwolle-Meppel en de plaatsen Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM zullen op Zater dag den 16 Januari e.k., des voor- middags 11 uur; bij gesloten briefjes verpachten a. het grasgewas van den berm van den Heidenschapster grintweg, vanaf de brug bij W. J. Westendorp tot aan de z.g.n. Hel. b. het grasgewas van het Baanspad. c. het grasgewas van de wijk tus- schen de Pastorie der Hervormde ge meente en het perceel van de weduwe P. Riemersma. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren 91 en 35. Workum, den 4 Januari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS (L.-B.) De Secretaris: A. DE VRIES. komen. De ruimte, wnartoe het gat toegang geeft, strekt zich ook onder het modemagazijn uit. In den vloer van het magazijn is ook een luik. De dieven moeten zijn gekropen, het eene luik in, het andere uit. Een bepaald gemakkelijke weg is dit niet, maar men moet er wat voor over hebben om een goeden slag te kunnen slaan. Meer en meer kreeg men het ver moeden met oude bekenden te doen te hebben. Daarom werd bij enkele verdachten een huiszoeking verricht. Van het gestolene werd inderdaad een gedeelte gevonden en nu werden twee mannen en een vrouw in één woning gearresteerd en in een ander perceel nog een man. Bij de fouilleering bleek, dat de ar restanten uit het magazijn gestolen voorwerpen aan het lijf droegen. De vier aangehoudenen zijn jongelui, van tusschen de 20 en 25 jaren, die ondanks hun jeugd echter reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn geweest. Het viertal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ernstige brand te Amsterdam. Dinsdagmorgen wilde een bewoner van een perceel in de Westerdokstraat te Amsterdam, de heer Wezelman, een zeekaart boven op een kast leggen. Hij was daartoe op een stoel geklom men, waarvan de zitting echter brak. Hij viel door de zitting en sleepte in zijn val de brandende petroleumkachel mede, die in de kamer stond. In enkele oogenblikken verspreidde de brandende petroleum zich door de kamer, en de heer Wezelman, geschrok ken van de groote vlammen, vluchtte zijn huis uit, riep in het trappenhuis naar de bovenburen, dat er brand was en holde de straat op om de brand weer te waarschuwen. Daartoe liep hij naar de brandweer kazerne op de Prinsengracht, inplaats van de dichtstbijzijnde brandschel af trekken. Eerst eenigen tijd later werden door andere personen, die het brandend perceel passeerden, de brandschellen afgetrokken en daarop rukte de brand weer uit. De 2e, 3e en 4e verdieping stonden toen al in lichte laaie en ook belendende perceelen werden door 't vuur aange tast. De bewoners konden zich geluk kig intijds in veiligheid brengen. Na een uur hard werken werd men het vuur meester. De schade, door dezen brand aangericht, is zeer aanzienlijk. Vijftien gezinnen zijn er dakloos door geworden. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Vooral het Zuiden van ons land wordt gedurende de laatste week door een ware ramp getroffen. Groote gebieden worden door het doorbreken van de Maasdijken en door het stijgende water overstroomd, waar door zeer veel schade en ellende wordt veroorzaakt. De Koningin en de Prins hebben aan de geteisterde streken in Limburg een bezoek gebracht, en de ellende welke daai geleden wordt, aanschouwd. Bepaalde de wate’snood in het begin zich voornamelijk tet het land van Maas en Waal, in ce laatste dagen wordt dit gebied steeds meer uitgebreid en wordt bijv, de omgevh’g van Zutphen Deventer, Zwolle en Msppel een groot watervlak. De schade die door het water wordt aangebracht, is onbere kenbaar. Wel hoopt men in het Maas- en Waalland het ergste geleden te hebben, want het water stijgt daar niet meer, doch berichten uit Zwolle aan „de Courant” zijn minder geruststellend. Woensdag te vier uur is op een plaats waar dit niet verwacht werd, nabij Dalfsen de dijk op den rechter oever van de Vecht doorgebroken. Met donderend geraas stortte het water zich door de 8 a 10 Meter breede opening. Om 8 uur stond in het dorp Dalfsen het water reeds 60 c.M. in de huizen. De bewoners zijn naar de zolders ge vlucht. Men maakt zich zeer ongerust over het vee in tal van boerderijen. Er gebeurden geen persoonlijke onge- Mag men een andermans duiven vangen Deze vraag, die voor duivenliefheb bers van gewicht genoemd mag wor den, zal de Haagsche politierechter hebben te beantwoorden. Voor hem stond Maandag terecht de 32-jarige opperman L. F. K. uit de Cuypstraat te Den Haag, beklaagd van diefstal van een duif ten nadeele van zijn buurman v. d. B. K., die lid is van de ’s Gravenhaag- sche sier- en postduivenvereening »Ons Belang”, heeft op zijn dak een duiven til staan, waarvoor hij een vergunning heeft van bouw- en woningtoezicht. Het schijnt gewoonte te zijn onder liefhebbers van duivensport, elkanders duiven te vangen en die aan elkaar weer uit te wisselen tegen losgeld. Zoo had ook de beklaagde met één zijner lokduiven een witten doffer naar den til gelokt en toen deze onder de schuif doorgeloopen was, het luikje laten vallen en op die manier den doffer gevangen. Dat is duivensport, zeide hij. De kunst is nu aldus bekl., een duif te lokken en aan den eigenaar terug te verkoopen. Toen bekl. dezen doffer ving, wist hij nog niet van wien hij was. Als getuige werd gehoord de bena deelde de heer v. d. B., die graag eens gerechtelijk uitgemaakt ziet, of deze soort sport geoorloofd is. De officier mr. Hermans was van oordeel dat het vangen van den dof fer als een onrechtmatige toeëigening moet worden beschouwd. Eisch3 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Mr. Feith zeide, dat het vangen van duiven, die aan een ander behooren, alleen vrij is, als de eigenaar het goed vindt. Hij zal over 8 dagen vonnis wijzen. 9 weken des jaars gedurende de storm- wijze plaats- gehad. Van braak geen periode, vooral zoo groot geworden, De prijs der Advertentiën is van l--$ regels 60 rents elke regel mrer 7 cents Groótere letters naar plaats ruimte. Buiten Fr.ieslatid, uit gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. J WORKUM. Benoemd tot hoofd der U.L.O. school alhier, de heer S. H. van der Kluit, te Willemstad. tDe heer N. van der Zijpp, can- didaat alhier, deed Zondag zijn intrede bij de Doopsgez. gemeente teZijldijk. Na bevestigd te zijn door Ds. Atteina van Zaandam, met een predicatie over Deuternomium 1112, verbond de heer Van der Zijpp zich aan zijn eerste gemeente, sprekende over 2 Cor. 45. Tot notabele der Ned. Herv. Gemeente alhier, vacature M. J. Schootstra, wegens vertrek, is be noemd de heer L. Steginga. Met ingang van 15 Jan. is be noemd tot stationschef te Medemblik, onze vroegere stadgenoot de heer A. Lentz, thans assistent te Velseroord, FRISO 1 [I l] 1 4 I 1 r i

Friso nl | 1926 | | pagina 1