I I Vrouwen PUROL Mannen PUROL Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. 1 I I 30-60-90 ct. 30-60-90 ct. Een brutale inbreker. Rotterdam, ra» Ondeugdelijke eet- en drinkwaren. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Meisjes 'Er is geen deugde lijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan een suiker- mede I Sedert 1920 zijn de bepalingen van de Warenwet voor ons land in werking tv en wordt toezicht uitgeoefend op eet- t en drinkwaren en op enkele andere artikelen, in het belang van de volks gezondheid en de eerlijkheid in den handel. Ruim 130 keurmeesters gaan dagelijks rond in winkels, op markten en andere openbare verkoopplaatsen. Eet- en drinkwaren, welke bedorven of ondeugdelijk zijn, worden ongeschikt gemaakt voor m< vernietigd. Een ieder, die gegronde klachten heeft over de hoedanigheid van eet- en drinkwaren, kan die klachten ter kennis brengen van den Directeur van den Warenkeuringsdienst, die toezicht houdt in de plaats zijner inwoning. Deze diensten zijn gevestigd in Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Goes, ’s-Gravenhage, In het schip van van der’V., uit Antwerpen afkomstig, tegenover de mergelgroeve te St. Pieter, in het ka naal gelegen, is door onbekende oor zaak de stoomketel uit elkander ge sprongen, zoodat de machinekamer weldra in brand stond. Van der V. bekwam ernstige brandwonden en werd door den geneeskundigen dienst naar het hospitaal te Maastricht vervoerd. Uitverkoren boeken. De deelname~aan de prijsvraag uit geschreven door den Nederl. Uitgevers bond over de vraagwelk boek in 1925 in de Nederlandsche taal versche nen viel het meest in uw smaak, is dit jaar zeer groot geweest. De vier uitverkoren boeken zijn «Het eeuwige licht» van C. en M. SchartenAntink, dat 563 stemmen verwierf, »De opstandigen» van Jo van AmmersKuiler met 394 stemmen, «Vuurvlindertje» van Herman Heijer- mans met 353 stemmen, en «Mooie Karei» van Is. Qeurido met 197 stem men. 't Boek dat verder de meeste stem men op zich vereenigde, was «Eva’s jeugd» van Nico van Suchtelen »Eva« kreeg n.l. 196 stemmen. Het wassende water» van Herman de Man verkreeg 99 en »Kleine Inez» van Van'Genderen Stort 80 stemmen. De prijswinnaren hebben het recht verkregen één of meer boeken’"te^kie- zen, tot een-totaal bedrag van f25, uit den door den Nederl. Uitgeversbond in het licht gegeven catalogus «Het Nederlandsche Boek 1925». Het weer in Januari. Het voorloopig overzicht van het weer in Januari luidt aldus In Januari was de temperatuur ge middeld over de 5 hoofdstations 0°.8 Celsius te hoog. In het midden en Zuiden bedroeg de afwijking meer dan 1° Celsius, in het Noorden was de tem peratuur maar zeer weinig boven nor maal. De tweede dekade was zeer koud te Groningen meer dan 5°. de eerste en derde waren te warm. resp. in De Bilt 4°.7 en te Maastricht 4°.O Celsius. De neerslag was behalve in het Zuid-1 Ongevallen. Op de houtwerf Bremer te Haarlem heeft een ongeluk plaats gehad, dat H. de Vr. van Schoten het leven heeft gekost. De man viel door een misstap van een M. hooge stelling op zijn achterhoofd en is weldra overleden. De overledene was vader van 4 kinderen. Ziekenhuisverpleging te Workum. Het zal de aandachtige lezer wel niet ontgaan zijn, dat aan het slot van het zeer uitvoerig verslag van de vergadering der Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Onderlinge Hulp” te Workum, melding werd ge maakt van de wijziging in art. 3 van haar reglement,'Jom’diegenen, die na 15 April 1926;lid;van(deze Vereeniging worden, 6 maanden moeten wachten om voor eventueele uitkeering in aan merking te komen. Het Bestuur van bovengenoemde Vereen, heeft het als haar plicht geacht om per advertentie en ingezonden stuk voor ’t laatst te waarschuwen en diegenen, die nog geen lid zijn op hunne nalatigheid te wijzen. Waar er sinds deoprichtingïreeds een 23-tal patiënten voor rekening onzer Vereen, zijn opgenomen, daar behoeft het geen nader betoog om hen, die nog geen lid zijn, op de nood zakelijkheid daarvan te wijzen. O, neen, wij wekken hen niet in’de eerste plaatst op om de Vereen, al zoo te steunen, maar in hun eigen belang. Men weet nooit door welke ziekte men kan worden aangetast en wat zou het jammer zijn als men dan geen lid van onze Vereen, is. ’t Mag zeker een „zware gang” genoemd worden, om hulp te vragen bij.de fami lie, de Diaconie of Armbestuur. En zie„Onderlinge Hulp” waarborgt U voor opname 21 dagen'in een Zieken huis en f50 als maximum voor den dokter. Ten overvloede" wijzen^wij nog op de lage contributievoor gezinnen 50 cent per maand, waarbij Voor kinderen van 16 en 17 jaar 10 cent per maand moet worden betaald, voor alleenstaan de personen wordt 25 cent per maand berekend. Ge ziet, een contributie, die nimmer bezwaarlijk'genoemd kan worden. Geef daarom oproep en laat Bij alle Bestuursleden kunt U zich opgeven. Wacht niet lang, want na 15 April wordt de termijn om voor uitkeering in aanmerking te komen op 6 mnd. gesteld, wat beteekent, dat Oosten gemiddeld boven 50 pet. boven de normale van 47 m.M., met afwij kingen tot boven 100 pet. in den Achterhoek en in Twente. Sneeuw viel op 8 dagen. In De Bilt werden 51 uren zonneschijn geregistreerd, tegen 48 normaal. ten uitvoer te brengen, zonder er de Wallstreet-bankiers in te betrekken. Militair fascistische partij. Zondagmorgen heeft te Rotterdam onder presidium van den heer Heinen, uit Maastricht, een bespreking plaats gehad om te komen tot de oprichting van een militair fascistische organisatie, zoo meldt de Res. bode. De vergadering, welke niet toegan kelijk was voor de pers, droeg een stipt geheim karakter. Besloten wera om nog niet tot oprichting te komen, maar eerst de besprekingen af te wachten, die gaande zijn om tot fusioneering te geraken. Wanneer het tot oprichting zal ko men, zullen geen politieke doeleinden worden nagestreefd, doch men zal zich op het standpunt stellen, dat iedere Nederlander hoort mede te werken voor de weerbaarmaking van zijn vaderland, liefde in te prenten voor het Oranjehuis, en Nederland in het bezit van een goed bewapend leger en vloot te stellen. De bijeenkomst, welke door onder scheidene vroegere reserve-officieren werd bijgewoond, was tamelijk bezocht. Maastricht, Nijmegen, Utrecht, Zutphen, Zwolle. Overtreding der bepalingen kan met tweeduizend gulden boete of zes maan den hechtenis worden gestraft. Toch komt nog een groot aantal overtredingen voor. In 1924 werden meer dan acht duizend partijen eet- en drinkwaren, welke bedorven of ondeugdelijk waren aan het gebruik onttrokken en werden meer dan dertien honderd personen wegens het verkoopen van vervalschte of ondeugdelijke eet- en drinkwaren veroordeeld tot somtijds hooge geld boeten of tot hechtenis, in tien geval len van een maand of langer. Hoeveel kost dat alles wel Het heele toezicht kostte in 1924 niet meer dan een en twintig cent per inwoner. Behalve dit algemeene toezicht wordt nog bij zonder toezicht gehouden op de on- Een bakkerij-trust in Amerika. Te Baltimore is een nieuwe trust georganiseerd, die een reusachtige bak- kerij-onderneming zal vormen, met vertakkingen door de geheele Vereen. Staten. De trust c’raagt den naam van >Ward Food Production Corporation» en is opgericht door William B. Ward, een jong millionair. Naar men zegt, heeft Ward de be doeling een groote verbruikscoöperatie te scheppen, waarbij datgene, wat de gemeenschap aan den zakenman op brengt, door den zakenman aan de gemeenschap zal worden teruggegeven in den vorm van betere en goedkoopere levensvoorwaarden. De statuten der nieuwe maatschap pijen bevatten eenige ongewone bepa lingen, waardoor bedoelde idealen moe ten worden bevorderd. De bepaling is gemaakt dat, voordat het gewone dividend wordt uitgekeerd, de directie het recht heeft uit de netto winst bedragen beschikbaar te stellen voor den bouw van hospitalen, oefen terreinen en kinderverzorging-organisa- ties. Als ideaal der maatschappij wordt genoemd, aan het Amerikaansche volk gezond voedsel tegen normale prijzen te verschaffen en er voor te zorgen, dat elk kind de geestelijke eu physieke eigenschappen verkiijgt, die het voor het Amerikaansche burgerschap ge schikt, maken. De trust zal een der grootste con cerns ter wereld worden en waarschijn lijk de eerste business-on'derneming zijn, die aan de directie het fïcht geeft, voordat dividend wordt uitgekeerd, uit de winst geldeu te besteden voor wel dadige doeleinden, terwijl bovendien nog op groote schaal voorzieningen zullen worden getroffen in het belang der employé’s. Drie der maatschappijen die, naar gemeld wordt, in de trust worden opgenomen, beschikken te za- men over 157 bakkerijen, die per jaar 500 millioen brooden afleveren, wat 1/10 van het geheele verbruik in de Ver. Staten uitmaakt. De nieuwe trust zal, naar verwacht wordt, bovendien cartel vormen met belangrijke meel- en zuivelfabrieken, als- met zoutziederijen. Ward be schikt over voldoende geld, om, even als Henri Ford, zijn grootsche plannen Indien bij het 'scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig waren door de ambtenaren van den vee- en vleeschkeuringsdienst, op de zuiverheid van boter doof de ambtena ren van de Rijkszuivel-inspectie, de botercontróle-stations en op de kwaliteit (vetgehalte) van kaas door de kaascon- tróle-stations. GEZONDHEIDSRAAD. den deur doch in de algemeene verwarring, welke door het, in het achtergedeelte van het sbhip hevig oplaaiende vuur, er niet minder op werd, werd de sleutel niet zoo spoedig gevonden, waarom de deur geforceerd werd. Toen konden de kinderen eindelijk in veiligheid worden gebracht. Daarna werd het blusschingswerk snel ter hand genomen. Toen de ruiten der slaapkamer werden stukgeslagen, laaiden de vlammen hoog op. Men slaagde er echter met vereende krach ten in, het vuur meester te worden. Alle kleederen en al het beddegoed. verbrandde geheel. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Gemoedsbezwaren tegen het plakken. Voor de rechtbank te Middelburg is behandeld de zaak tegen den 63-jarigen boomkweeker, L. E., uit Kapelle, die door het kantongerecht te Goes was veroordeeld tot 391 geldboeten van f2 of 391 dagen hechtenis, omdat hij geen zegeltjes plakte voor zijn werknemers. De zaak was in cassatie behandeld door den Hoogen Raad, die haar naar de rechtbank verwees. De officier van justitie wees er op, dat bekl. het advies van den Ambte naar van den Raad van Arbeid, die hem den weg wees om zijn gemoeds bezwaren ter kennis van den Raad te brengen, niet heeft opgevolgd, en eischte 391 maal f 3 boeten of 391 maal 3 dagen hechtenis. De verdediger mr. Hartog, uit Ber gen op Zoom, drong aan op een voor waardelijke veroordeeling of anders ten hoogste 50 cent voor elke overtreding. 1 1schadelijkheid van vleescb en vleesch- Angstige ©ogenblikken. Te Weesp ontstond brand in een woonschuit, liggende aan de'Papelaan, bewoond door het gezin U. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, be vonden zich de drie kinderen oud 7, 4 en 2 jaar, alléén in het schip. De vader, die stoker is aan de gemeente lijke gasfabriek, was aan het werk, de moeder was boodschappen^’doen. De drie kinderen lagen te bed, doch zij sliepen niet. Door tot nu toe niet op- gehelderde oorzaak is op de slaapkamer een brandend petroleumlampje omge vallen, waardoor in een oogenblik de vlammen om zich heen grepen. De doodelijk ontstelde kinderen, vluchtten in hun nachtkleeding naar het voorste gedeelte der woonschuit, teneinde zoo vlug mogelijk het schip te verlaten, doch tot hun ontzetting bemerkten zij, dat de deur door de moeder was af gesloten. De arme kleinen hieven bij deze ontdekking een luid angstgegil aan. Omwonenden en de schuit ligt op een, vooral des avonds, zeer stil gedeelte eenige voorbijgangers snelden op het gegil toe. Het 7-jarig meisje riep door een open raampje den hulpbiedenden toe, dat moeder sleutel waarschijnlijk buiten de op het schip had neergelegd, Manifest. Aan alle voorstanders van goed volksonderwijs in de provinsie Friesland. Het zal U bekend zijn dat Gedepu teerde Staten in de provinsie Friesland aan de gemeentebesturen een schrijven gericht hebben, waarin zij deze mede delen er bij de goedkeuring der ge meentebegrotingen bezwaar tegen te hebben, dat de gemeenten boventallige leerkrachten, waaronder in de ruime zin ook assistenten zijn begrepen, be zoldigen. De betekenis hiervan is ieder, die een weinig op de hoogte is met de zaken van ’t Lager Onderwijs, duidelik Gedeputeerde Staten van Friesland doen een poging de gemeentebesturen te beletten, gebruik te maken van hun uitdrukkelik bij de wet voorbehouden recht uit eigen middelen aan hun scholen meer leerkrachten aan te stellen, dan uit ’s Rijks kas aan de gemeente en schoolbesturen worden vergoed. In het ontwerp tot herziening der Lager Onderwijswet 1923 werd aan- vankelik voorgesteld dit aloude recht aan de gemeentebesturen te ontnemen, doch zowel uit de kringen van het openbaar en van het biezonder onder wijs als van de „Vereniging van Neder landsche gemeenten” stak daartegen zulk een geweldige storm op, dat de reaktionnaire Regering zich haastte, deze verslechtering uit het ontwerp weg te nemen. En onze volksvertegenwoordiging, hoezeer zij ook bereid was de andere verslechteringen te slikken, bleef er op staan, dat het recht der gemeentebe sturen om hun onderwijs op enigszins ruimere voet in te richten, gehandhaafd bleef, natuurlik met de verplichting een gelijke verbetering voor de biezondere scholen in die gemeenten voor hun rekening te nemen. Bij de tweede onderwijsverslechtering, onder Colijn, is dan ook niet eens meer voorgesteld, aan de gemeentebesturen dit recht te ontnemen. Gedeputeerden van Friesland dreigen nu, in strijd met de uitdrukkelike wil van de wetgever, de goedwillende ge meentebesturen, die er uit eigen mid delen nog iets voor over hebben het Lager Onderwijs in hun gemeente op betere voet in te richten, dan het aller uiterste minimum dat uit ’s Rijks Kas wordt vergoed, te plaatsen voor ’t feit van een nietgoedgekeurde begroting. Een dergelijke reaktionnaire daad van een kollege van Gedeputeerde Staten is inderdaad ongehoord en in ons land tot op heden nog zonder voor beeld. K Dit kollege stuurt door zijn cirku- laire prakties naar algeheele ontwrich ting van het openbaar en biezonder Lager Onderwijs in deze provincie. Naar ons oordeel gaat d t kollege, gedreven door een verregaande reak tionnaire gezindheid ten opzichte van i Volksonderwijs zijn bevoegdheid verre te buiten. Het toezicht dat Ged. Staten ener provinsie hebben op de uitgaven der gemeentebesturen, kan slecht dienen om te voorkomen, dat deze wettelik onrechtmatige en totaal ongemotiveerde uitgaven doen, doch kan zeker niet bedoelen te tornen aan uitdrukkelik enschelijk gebruik of door de wet toegestane rechten der gemeenten, als in dit geval biezondere verzorging van hun Lager Onderwijs. Dit ingrijpen in de autonomie der gemeentebesturen achten wij onduld baar. Wij hebben dan ook het volle vertrouwen, dat de gemeentebesturen, die ’t Lager Onderwijs goedgezind zijn, iu .i.Ru.aai, zlc^ door deze cirkulaire niet zullen Assen, Breda, laten intimideren, maar zullen blijven G^vs’ doen wat zij in ’t belang van ’t volks- ■a-G*avtuhaSC, Groningen, Haarlem, kind voor hun gemeente wenselik en ’s-Hertogenbosch, Leiden, Leeuwarden, mogelik achten. En wij, voorstanders van goed volks onderwijs, wij willen hun in dit verzet zo krachtig mogelik steunen. Als eerste maatregel daartoe roept het Hoofdbestuur van de Bond van Nederlandsche Onderwijzers de ge meentebesturen en verder allen, ouders en vertegenwoordigers van organisaties die de belangen van ’t Lager Onder wijs voorstaan, op tot de door ons te beleggen Protestmeeting op Zaterdag 6 Februarie e.k. in de zaal van Schaaf te Leeuwarden, aanvangende te 3 ure namiddags. Als spreker zal optreden de voorzitter van onze bond, F. L. Ossendorp. Allen op naar deze meeting. Gede puteerde Staten moet worden duidelik gemaakt dat ’t vrije Friese volk zich zijn rechten niet zo maar laat ontnemen, dat het niet wil, dat Friesland in de geschiedenis der volksontwikkeling zal kunnen worden genoemd, als de meest reaktionnaire provinsie in Nederland. Amsterdam, 23 Januarie 1926. Namens het Hoofdbestuur van de Bond van Ned. Onderwijzers F. L. OSSENDORP, Voorzitter J. J. LAMERS, Alg. Sekretaris Aan den Lisserdijk te Abbenes werd ingebroken bij den veehouder v. T., De inbreker drong het slaapvertrek binnen, belichtte met een zaklantaarn het ledikant, waarin een gehuwde dochter van v. T.’met’een^kindje lag te slapen en begon daarna de op een stoel hangende kleeren te doorsnuffelen. Toen de vrouw, die inmiddels wakker was geworden, zich in bed oprichtte, zei de man tegen haar>zoo Griet, ben jij daar ?c waarop hij het hazenpad koos en aanvankelijk niet meer was te vinden. Ze was gelukkig in staat nadat bij de politie van het gebeurde aangifte was gedaan, van den sinjeur, die op verschillende plaatsen in den Haarlemmermeerpolder, was gezien, een vrij goed signalement op te geven. Het is den inspecteur van politie Jelsma gelukt de hand op den ver- moedelijken dader te leggen. De heer Jelsma bevond zich op zijn motorrij wiel op den zuidelijken Hoofdweg en zag op den westelijken Hoofdweg aan de overzijde van de vaart een man een boerenerf afkomen, wiens signale ment hem direct de overtuiging schonk dat het de persoon was, die bij v. T. inbraak met poging tot diefstal had gepleegd. De inspecteur zette direct zijn motor aan en wist den man, die inmiddels met versnelden pas was verder gegaan, spoedig te bereiken. De verdachte, die maar vast begonnen was om een val- schen naam op te geven, mocht in den zijspanwagen plaats nemen en werd naar Hoofddorp overgebracht om in verhoor te worden genomen Bij con frontatie met de vrouw, gaf (leze direct zonder eenigen twijfel te-kennen, dat het dezelfde persoon was als die in haar slaapvertrek zijn slag wilde slaan. I MIJNHARDT’è Zenuw-T'abletten.-tscu j^B^>Xaxeer-Tabletten co »*- mÜi Hoofdpi|n-fabletten r' Apothen Drogisten Een'eisch~van f 550.000. i «k. De curator in’ffiet faillissement van I de N.V. Int. Cetem Arbitrage te Am sterdam, mr. W. A. Moerel, heeft de I heeren S. S. Weyl te Amsterdam en I mr. H. P. Marchant te Scheveningen, I oprichters van genoemde naamlooze I vennootschap, gedagvaard om te betalen ieder f 275.000. Het kapitaal van’de thans gefailleerde maatschappij Cetem bedraagt 1 millioen I gulden, verdeeld in een groep van 250 I aandeelen A en 750 aandeelen B, alle Ivan f 1000. De aandeelen A zijn alle geplaatst en volgestort. Van de aan- Ideelen B zijn 300 geplaatst en vplge- stort. Daar de gedaagden tezamen heb- I ben deelgenomen in het maatschappe lijk kapitaal der onderneming voor f555.000 naar zij hebben verklaard, maar in werkelijkheid noch door gedaag den, noch door derden iets is gestort, vordert j de curator van ieder der ge daagden f 275.000. Hij vraagt, de heeren Weyl en Marchant te veroordeelen tot betaling bij voorraad en bij lijfsdwang en bovendien, dat 6 pet. rente zal worden betaald van den dag van dagvaarding af tot den dag der voldoening van het bedrag. Bruidskleed^van'bankbiljetten. De «Borneo P.» vernam uit Amoentai, hoe daar veel ergernis verwekt is door het feit, dat voor het huwelijk van een kind van hadji Abduulah, één der rubberkoningen aldaar, het trouwpakje geheel van bankbiljetten van 20, 50 en 100 gulden gemaakt was. Een groot aantal biljetten is verknipt en tot een trouwcostuum tezamen genaaid. Den kleinen ambtenaar, zegt het blad, valt het heel moeilijk, het kost en schoolgeld van zijn zoon voor het H. I. S. te betalen en hij ziet nu, hoe er met ’t kostbare geld gesmeten wordt, alleen en uitsluitend om anderen de oogen uit te steken. gehoor aan de laatste U inschrijven als lid. Wacht niet lang, want na uitkeering in aanmerking te komen als men b.v. op 1 Mei lid wordt men niet eerder uit het fonds kan trekken dan 1 Nov. d.a.v. Kiest daarom uw eigen belang. Verstaat nu uw moreele plicht. Workum, Sprokkelmaand. HetTBestuur, B. Molenaar, Voorz. P. Pruiksma Lzn., Secr. C. G. C. Lucas Penn. P. IJntema. J. de Jonge. i niet eerder uit' het fonds kan trekken w.i..-

Friso nl | 1926 | | pagina 4