Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Voorzichtig BRILLEN Babies PUROL No. 9. 52ste Jaargang. Gemengd Nieuws. Adverteert in TROMP, Sneek ZATERDAG 27 FEBRUARI 1926 Friso”. :r r Doos 30 cent e e s Neemt proef ondervinden. Vraagt ze den winkelier. zeer in r a r j y i zijn is de boodschap! Indien Gij hoest, is een voor- loopig absoluut heilzaam middel de zuivere medicinale hoestpastilles n I, e s a n n :r :r l- it n 1. n s r J. W. DE JONG, optiek WORKUM Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. De moord te Nieuwenhagen. Voor de rechtbank te Maastricht, hebben terecht gestaan de 26-jarige A. G., weduwe K., de 23-jarige mijn werker A. P. K. en de 21-jarige mijn werker W. G., allen wonende te Nieu wenhagen, thans gedetineerd, er van beklaagd op 8 December, avonds omstreeks 7 uur, den 48-jarigen J. H. Kurvers, gepensionneerd marechaussée, respectievelijk hun echtgenoot, vader en zwager, met revolverschoten en vervoerd, opgenomen. Inmiddels waren manschappen van de reddingsbrigade door het belendende perceel, in gebruik bij den heer Har- meijer, naar het dak gegaan om te trachten, langs dezen weg de vrouw en de beide kinderen te bereiken. Van het dak van het brandende huis kwamen zij op de vliering en van daar’langs een trap op het portaal van de derde verdieping. Op dit portaal vonden zij de 26-jarige vrouw van den sigaren winkelier liggen. Zij bleek reeds te zijn overleden, tengevolge van verstikking door den rook. Zij was gedeeltelijk verkoold. Vier mannen hebben daarop het lijk van de vrouw door het trap penhuis naar beneden gedragen. Op dat oogenblik was de rook reeds min der dicht geworden. Op het portaal van de parterreruimte gekomen, welk portaal vol bluschwater stond, had een der brandweerlieden, de 47-jarige H. de Keijzer uit de Weste Wagenstraat, het ongeluk met een voet tegen het schakelkastje van de electrische licht- leider te stooten. Het kastje en het water stonden onder stroom, zoodat de man een hevigen schok kreeg en viel, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Ook hij is per auto van den geneeskundige dienst naar ’t ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. Na daar behan deld te zijn, is hij naar zijn woning vervoerd. Het portaal, waarop het lijk van de vrouw gevonden is, wordt aan de voor zijde begrensd door het slaapvertrek van het echtpaar Birkhof en aan den zijkant door het slaapkamertje van de kinderen. De kinderen sliepen in ledi- kantjes, die aan weerszijden voor een raam staan, welk venster uitziet op den Visschersdijk. De brandweer plaatste een ladder tegen het raam, Hevige aardbeving. Uit Athene wordt gemeld, dat op het eiland Ros een hevige aardbeving plaats had. Vooral het dorp Antimachia werd getroffen. 600 huizen zijn verwoest. Twee personen werden gedood en zes tig gewond. Radio voor de politie. De Raad van Amersfoort besloot tot aanschaffing van een radiotoestel voor het politiebureau. Een jeugdig avonturier. De marechaussée te Roosendaal heeft op het station aangehouden een knaap van 13 jaar, die de ouderlijke woning te St. Denis (Frankrijk) heimelijk was ontvlucht. Het jongmensch was op weg naar Amsterdam, waar hij zich als ma troos wilde laten aan monsteren voor een der zeebooten. bevond de sigarenwinkelier zich in de huiskamer op de tweede verdieping. Zijn vrouw en zijn beide kinderen Ia ën Gij zult het gen nog te bed. Zoodra de sigaren winkelier den brand bemerkte, alar meerde hij zijn gezin. Door den dikken rook kon hij echter niet meer op de derde verdieping komen. Aan blusschen van het vuur in den sigarenwinkel viel voorloopig niet te denken. De beursbeambte en de stoker begonnen daarom met twee stralen op de waterleiding water te geven in het trappenhuis, in de hoop, daardoor het gezin Birkhoi gelegenheid te geven, langs dezen weg ’t brandende pand te kunnen verlaten. Dit is niet gelukt. Aangewakkerd door den sterken wind, greep het vuur in het droge, licht ontvlambare materiaal, zeer snel om zich heen. Weldra had het zich ook aan het magazijn en aan de daar boven gelegen verdieping meegedeeld, zoodat de brand al zeer fel was, toen de brandweer ter plaatse verscheen. Spuit 9, die door burgers gewaarschuwd was, nam met twee stralen, de spuiten 22, 19, 21, 27 en 17 en de stoomspuit no. 2 namen ieder met één straal aan het blusschingswerk deel, zoodat het vuur met 10 stralen bestreden werd. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld, de vier zich in het brandende huis bevindende per sonen uit hun hachelijke positie te redden Langs de trappen was het niet meer mogelijk, naar boven te komen. Daarom werd een ladder tegen het huis opgezet aan de zijde van den Noord-Blaak. Deze ladder reikte tot het balcon van de tweede verdieping, waar zich de sigarenwinkelier bevond. Toen deze langs den ladder naar beneden zou gaan, sloegen opeens beneden hem de vlammen fel naar buiten uit, zoodat hem de pas afgesneden werd. Hij ging weer op het balcon terug en liep naar de zijde van den Visschersdijk, waar hij een raam openschoof. Vervolgens werd hier een ladder tegen geplaatst. Toen hij zich ongeveer halverwege bevond, sloegen opeens ook aan deze zijde de vlammen uit. Door den schrik viel de man van den ladder op straat, bij welken val hij zijn voet verstuikte, De geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel -waar hij ter verpleging is De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, i 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦UI Ongevallen. Dinsdagavond omstreeks 6 uur liep te Den Haag op de Hooftskade de 18-jarige Hongaar V. Z. van de De la Reykade met een handwagen. Hij werd aangereden door een vrachtauto, werd tegen een boom gedrukt en raakte met den hals beklemd tusschen zijn eigen handkar en den boom, met het gevolg, dat hij on middellijk dood was. De politie stelt een onderzoek in. De handwagen was niet van een lantaarn voorzien, waardoor de chauffeur hem niet opmerkte. Het driejarig zoonte van G. van der Meer te Houtigehage is Dinsdag middag in een onbewaakt oogenblik terecht gekomen in de voorlangs de woning loopende wijk. Toen men den kleine miste, werd het lijkje in de wijk gevonden. De 40-jarige veehouder T. Val- linga te Tjerkgaast kreeg Dinsdag een trap van het paard tegen het hoofd. Hij is aan de gevolgen overleden. Gratie-verzoek. De caféhouder S. te Venlo, die in drift een lastigen klant had doodgesto ken en deswege door het Gerechtshoi te 's Bosch tot 8 maanden gevangenis straf was veroordeeld, heeft in zijn vonnis berust. De man is namelijk van meening, dat het gratie-verzoek, hetwelk hij, zooals gemeld, tijdens het bezoek der Koningin aan het Watersnoodge- bied tot H. M. richtte, zal worden toe gewezen. Een dezer dagen heeft hij opnieuw een gratie-verzoek tot de Ko ningin gericht. Leeftijdgrens voor het huwelijk verhoogd. De Britsche minister van binnenland- sche zaken heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij overwoog, de wettelijke leeftijds grens voor het huwelijk te verhoogen. Thans is de leeftijd waarop het huwe lijk in Engeland geoorloofd is, 14 jaar voor jongens en 12 voor meisjes. hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door messteken, samen en in vereeniging te hebben gedood. Kurvers is den lOden December aan de bekomen wonden overleden. Hij had vier messteken in den rug, drie in de borst en twee ko- gelwonden in het hoofd. Gewond zijnde was de verslagene bij de buren binnen geloopen.Daar had hij zijn zoon en zwager als de daders aangewezen. De vrouw had echter aan een buur vrouw gezegd >Ik heb op hem gescho ten. Er is nog een kogel op de revolver, als hij nog niet dood is, krijgt hij dien kogel ook nog.< Het O.M., waargenomen door mr. Kneepheus, eischte terzake van doodslag, samen en in vereeniging gepleegd, tegen de vrouw A. G. vijf jaar en tegen de beide andere beklaagden ieder zes jaren gevangenisstraf. Bij het hooren van den eisch barst de vrouw in snikken uit, De verdediger, mr. F. Tripels schetste in een uitvoerig pleidooi het ellendige leven, dat de vrouw, bij haar veel ouderen man had moeten lijden. De man was vreeselijk jaloersch, zijn vrouw mocht met niemand spreken en heel vaak werd zij mishandeld op een wijze, dat ze bewusteloos bleef liggen. Meermalen is zij weggeloopen naar haar familie in Duitschland. De ver slagene had met zijn tweede vrouw kennis gemaakt als heel jong meisje van 17 jaren. Zijn eerste vrouw leefde toen nog. Het meisje, dat in de huis houding was gekomen, had de vrouw tot haar dood toe verpleegd. Pleiter merkte op dat de verslagene in een van zijn driftbuien zelfs heeft verklaard, zijn eerste vrouw te hebben doodge marteld. Hij voorspelde zijn tweede vrouw een veel vreeselijker lot. Op 18-jarigen leeftijd is het meisje op aandringen van haar ouders, met den toenmaals 40-jarigen man getrouwd, die zich niet lang na zijn huwelijk in zijn ware gedaante vertoonde. Er was volgens pleiter een groote haat gegroeid tusschen die menschen, vooral toen bleek, dat de verslagene nog betrekkingen had aangeknoopt met de vrouw van zijn zwager. Pleiter vraagt wegens zelfverdediging vrijspraak voor de drie beklaagden. Tevens vroeg hij hunne onmiddellijke invrijheid stelling. De Rechtbank, die daartoe geen termen aanwezig achtte, bepaalde de uitspraak op 9 Maart. Brand te Rotterdam. Een vrouw en twee kinderen gestikt twee gewonden. Maandagmorgen omstreeks 8 uur be merkten de beursbeambte W. van Bennekum en de stoker van het beurs gebouw A. van Vugt, die stonden te praten aan de ingang van de beurs aan de zijde van den Visschersdijk te Rotterdam, dat in den sigarenwinkel van B. Birkhof, welke winkel gevestigd is in het pand Noord-Blaak hoek Visschersdijk, brand uitgebroken was. Onmiddellijk haalden zij het in het beursgebouw aanwezige bluschmateriaal te voorschijn. Achter den winkel ligt een portaal, dat met een deur uitkomt op den Visschersdijk. Tegenover deze deur bevindt zich de trap, die naar boven voert. Aangezien de deur tusschen winkel en portaal openstond, werkte het trappenhuis als een schoorsteen, met het gevolg, dat toen de beurs beambte en de stoker met het blusch materiaal kwamen, de brand zich aan zienlijk uitgebreid had, en een dichte rook door het trappenhuis naar boven trok. Op de eerste verdieping is het ma gazijn, dat bij den winkel hoort, ge vestigd op de tweede verdieping liggen de woonvertrekken, en op de derde verdieping zijn de slaapvertrekken Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. om de kinderen te redden. Toen men in het vertrek kwam, vond men de kinderen, een drie-en-een-half-jarig jongetje en een twee-en-een half-jarig meisje dood liggen, evenals de moeder gestikt door den rook en met brand wonden bedekt. De lijkjes van de kinderen zijn voor loopig in het beursgebouw onderge bracht het lijk van de vróuw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Omstreeks halftien konden de spui ten inrukken en werd de nablussching opgedragen aan de afdeeling brand- bluschmiddelen, die onder leiding van den heer J. Pellenkoft, tot halftwaalf op het’terrein van den brand bleef. De leiding van het blusschingswerk berustte achtereenvolgens bij de heeren H. C. v. d. Leek, brandmeester en A. E. P. H. Driebeek, hoofdman. De spuiten 23 en 11 zijn in reserve ge houden. De sigarenwinkel was eerst sedert enkele weken in het pand gevestigd. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het pand is grootendeels uit gebrand. De toestand van den heer C. W. Birkhoff, is zeer bevredigend. Hij zou reeds in staat zijn het zieken huis te verlaten. Uit zijn verkla ringen is nog gebleken, dat hij op het balcon der tweede étage terug wilde gaan, om zijn vrouw en kinderen te halen. Men riep hem toe onmiddellijk naar beneden te komen. Met het red den van vrouw en kinderen zou de brandweer zich wel belasten. Was de heer Birkhofi teruggegaan dan zou hij zeer waarschijnlijk ook tot de slacht offers hebben behoord. De telepaath en de marechaussee. Door Brabant reist een telepaath, die in dorp en stad met veel succes optreedt. Zijn intocht in een plaats heeft veel weg van een zegetocht. De handige impressario weet heel wat «edelachtba- ren» en «weledelgestrengen», zelfs «zeergeleerden» voor den zegewagen van den telepaath te spannen, zoo ver telt de T ij d. De burgemeester of de secretaris met den dokter en de hoogste politfe-autoriteit maken een geheime opdracht, welke dan door den telepaath «staande geblinddoekt op de treeplank van de auto wordt uitgevoerd.» Na afloop volgt de uitvoering voor het publiek, dat zich een avond best ver maakt met de meestal onschuldige grap pen van den telepaath. Zoo geviel het, dat op een der dorpen de daar gesta tioneerde leden van de brigade der Kon. Marechaussée ook de uitvoering bijwoonden en een der jongsten bleek zeer gevoelig voor des telepathen invloed. Deze gevreesde man der wet werd in de handen van den telepaath als een lam, neen, nog ergerals een poes. Onder uitbundige vreugde van de dorpsbewoners werd de marechaus sée gemetamorfoseerd in een poes. En als een moderne gelaarsde kat liep hij op handen en voeten rond den tele paath, riep miauwen likte van een schoteltje melk. De telepaath is al lang weer ver trokken en viert in andere plaatsen triomfen, maar de arme marechaussée kan zijn neus niet buiten de deur steken, of de een of ander mist zijn huisdier en roeptPoes poes en het aantal schoteltjes melk, dat de volgenden dag aan de deuren werd gezet, toen de marechaussée zijn ronde maakte, moet ontelbaar zijn geweest. Te veel onderwijzers. De School met den Bijbel schrijft: »In 1924 telden de Christelijke scholen in ons land 6119 onderwijzers en onderwijzeressen. In T925 is dat aantal verminderd tot 5933. Het be draagt dus omme en de bij de zes duizend. De Christelijke opleidingsin- richtingen leverden in 1924 nog 536 leerkrachten; in 1925 klom dit aantal tot 599, dus ongeveer 600. Een corps van 6000 leerkracnten heeft natuurlijk geen jaarlijksche aanvulling met 600 noodig. Men vult het met 240 reeds aan, als het gemiddeld aantal dienst jaren op 25 wordt gesteld, wat beneden de werkelijkheid is en een 30 zal zijn. Het is dus duidelijk, dat de productie voorhands verre boven de behoefte uitgaat en nog uitgaan zal, al zou na eenigen tijd het corps zelfs met een duizendtal vermeerderd worden. Die duizend zouden zeker uit de nog talrijke wachtenden op plaatsing té vinden zijn Moord. Zooals is gemeld, is de 27-jarige E. Huizing uit Zwartemeer Zondagavond voor een week aldaar vermoord. Naar de »E. Crt.» nog meldt, was het lijk, dat in het hoofdkanaal werd gevonden, afgrijzelijk verwond aan het hoofd, in den rug, in het bovenbeen en een erge wonde in de borst. De vermoorde, wiens ouders wonen bij de Wester’s wijk, was Zaterdag 13 dezer uit Borculo, waar hij aan het werk geweest was, thuis gekomen. De hoofdschuldige is de 18-jarige Jan de Vr., van wien wel niemand zulk een afschuwelijke daad verwacht zal hebben. Hij is Vrijdagavond nog door de politie ten huize van een broer van hem opgehaald. De Vr. heeft zijn mis daad bekend. Volgens zijn bekentenis is de moord gepleegd bij het huis van H. Vos Az., die tegenover Kamerling op het veen woont, en bij wien het gezelschap binnen was geweest. De eerste wonde aan het hoofd, zou toegebracht zijn, zoodra H. buiten de bedoelde woning kwam. Thans is onder verdenking van me deplichtigheid ook aangehouden en in bewaring genomen zekere H., bij de grens in Barger-Compascuum woonach tig. Hij was verleden week in Pruisen aan het werk geweest. Mede staat onder verdenking van medeplichtigheid zekere H., die zich echterin Duitschland ophoudt en zich alleen ’s avonds of 's nachts op Neder- landsch grondgebied waagt, omdat hij nog 9 maanden gevangenisstraf te goed heeft. Q I 1 i i i L I i 1 S n i 3 4» r- s J. r, e u n n b s ■4 RECEPTEN VA'N H.H. DOCTOREN ER REPARATION WORDEN OP EIGEN WERKBANK GEREEDGEMAAKT. IT It K W KJ VÉR fc*N U A U U SOORT E N

Friso nl | 1926 | | pagina 1