Nieuws- en Advertentieblad L M. VIERSTRA - KOÜDUM voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. PUROL i BRILLEN Schrale Huid ZATERDAG 13 MAART 1926. No. 11. 52ste Jaargang. Officieel Gedeelte. en Gemengd Nieuws Groothandel in Tabak, Sigaren, Sigaretten aanverwante artikelen. MIJNHARDT’s Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten .60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Groote sorteering Fransche, Duitsche en Engelsche Tabakspijpen Vertegenwoordiging van eerste klas fabrieken in Nederland. Burgerlijke Stand. Bekendmaking. VACCINEEREN Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Bij Apoth. en Drogisten POSTGIRO No. 93352 wrj ueveren u aulè soorten J. W. DE JONG, optiek WORKUM Levering franco. Absoluut tegen fabrieksprijzen. Uitsluitend en gros De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- I nement belangrijk lager. J Dit blad verschijnt des Za- J J terdags en kost per kwartaal JI 65 cents; franco per post o 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- J I derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- J derdagsavonds, uitgez. familieber. (Nadruk verboden.) Workum. Van 5—12 Maart. GeborenUilkje Dieuwer, dv Stof fel van Dijk en Gijsbertje Bajema, Gerrit zv Lolke Folkertsma en Hinke laijtema. Kornelis zv Doede Hofman en Antje IJntema. Gehuwd: geene. Overleden: Trijntje de Vries, 76 jr wed. van Auke Bijlsma. IJmkje Los 87 jr wed. van Doede Ratsma. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde van 511 Maart 1926. Geboren: Pietertje dv Ulfert Hoe- ïcema en Geeske de Vries te Koudum. Frans zv Ids de Roos en Josephina Zwaan te Scharl. OverledenGrietje Knobbe 84 jr wed van Jouke Kooiker te Nijega. Pieter Heeres 3 jr zv Sjerp Heeres en Trijntje Schuurmans te Koudum. De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter algemeene ken nis, dat op Woensdag 17 Maart 1926, des namiddags te twee uur in het ge meentehuis (ingang Bagijnestraat) gele genheid zal bestaan om zich gratis door den Heer S. de Walle, Arts alhier, te doen Workum, den 10 Maart 1926. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Een avontuurlijk huzaar. De huzaar W. G., milicien van het garnizoen te Deventer, die zich heeft schuldig gemaakt aan een reeks inbraken en in Venray was aangehouden, is in den nacht van 7 op 8 Maart aldaar uit het arrestantenlokaal ontvlucht. G. is een avonturier, die al veel achter den rug heeft. Reeds eerder werd hij tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar de reclasseering kreeg gedaan, dat hij voorwaardelijk op vrije voeten werd gesteld. Om hem wat voor te bereiden op het burgerleven en hem nog eenigen tijd onder toezicht te kun nen houden, stonden de militaire auto riteiten toe, dat G. weer bij de huzaren kwam. Daar ging het mis. Met een ka meraad, den vrijwilliger-huzaar F., sprak hij af, tegen de Riffi in Marokko te gaan vechten in Franschen dienst. De moeilijkheid was, aan geld te komen voor de reis naar Frankrijk, ten einde in het vreemdelingenlegioen dienst te kunnen nemen. F. wilde niet meedoen om het benoodigde geld te stelen. Dat zou G. alleen wel opknappen. In een brief aan zijn kameraad F. vertelt de avonturier nu zijn lotgevallen bij zijn inbraken. Hij liep van Deventer naar Olst en kwam daar bij den caféhouder- winkelier Hofmeyer terecht, wien hij vroeg om een koek. Hofmeyer ging dien koek uit den winkel halen en in- tusschen stal G. uit de toonbanklade in het café een gulden, waarmee hij Hofmeyer netjes den koek betaalde. Zoo kwam hij aan zijn ontbijt. Zoo trof hij het beter dan in den vroegen morgen, toen hij in de cantine in De venter inbrak en daar een leege toon banklade aantrof en, om zich te troosten, een pak sigaretten meenam. Van Olst ging G. naar Zwolle, en vandaar naar Nieuwleusen. Des avonds brak hij eerst in bij een slager, waar hij weder geen geld vond, maar wel worsten. Blijkens zijn schrijven aan F. vond hij zijn situatie allesbehalve prettig. De honger plaagde hem geduchtde worsten brachten uitkomst. Vervolgens brak hij dien avond in bij den caféhouder Massier, bij wien hij een goed gevulde portemonnaie kaapte. Maart, zoo schreef hij aan F., >nog niet genoeg voor de reis van ons beiden naar Marokko». Bij een volgende inbraak dien nacht in den Coóp. Winkel vond hij niets van zijn gading. Toen zocht hij een hooiberg op voor nachtverblijf. Den anderen morgen ging hij per tram naar Zwolle terug. Zijn mede-reizigers ver telden hem van de inbraak bij Massier en het daar gestolen geld. G. antwoord de »Die kerel was dan zeker om geld verlegen». Hij begreep, zoo schreef hij, dat het nu tijd werd, om beenen te maken. Per radio-omroep liet de militaire politie te Deventer G. ’s aanhouding verzoeken, wat dan te Venray ook geschiedde. Arrestantenlokaal en bewa king lieten daar te wenschen. G. zag kans, weg te komen. Overtreding Arbeidswet. De bakkerspatroon G. B., uit de Predikheerenstraat te Utrecht, was ver oordeeld tot 4 dagen hechtenis wegens overtreding van de Arbeidswet op 5 Dec. j.l. Hij heeft dezer dagen die Indien de huid van handen, ge laat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond verzachtende en spoe dig genezende Doos 30 ct, sche, 1 Noorsche en 1 Zweedsche. Zorgen over ’t Nederlandsch boschbezit. De landbouworganisatie’s maken zich bezorgd over ’t feit, dat er de laatste 25 jaar in ons land zooveel bosschen en landgoederen verdwenen zijn en men nog maar steeds doorgaat met groote complexen boomen te kappen. Werkelijk is dit voor den landbouw een zeer ernstig verschijnsel, zegt de Boschraad, die door den minister over deze kwestie geraadpleegd werd. Vooreerst kan de landbouw niet bui ten de boschproducten in den vorm van geriefhout, brandhout en goedkoop bouwhout. Vooral ook de tuinbouw is direct afhankelijk van het gebruik van sommige houtsorteeringen, als boonen- staken, f De prijzen voor’het landbouwgeriefhout zijn in sommige streken steeds stijgend De boschbonw levert verder een natuur lijke wijze van werkverruiming voor den landarbeider op, juist in den win ter, wanneer er weinig werk in den landbouw is. Ook andere indirecte ge volgen van het meer en meer verdwij nen van bosschen, wallen, heggen en struikgewassen, zooals het afnemen van den vogelstand, worden voor den landbouw als zeer nadeelig beschouwd Ook de regelende werking van het bosch op den waterafvoer, de beschut ting van een landstreek tegen de heer- schende winden, zijn zonder twijfel onk in ons land van beteekenis. Om de ontbossching van Nederland tegen te gaan en de bebossching te bevorderen beveelt de Boschraad de volgende middelen aan Uitbreiding van het staats- en ge meentelijk boschbezit onder deskundige leiding. Bevordering van het particulier boschbedrijf, dat op ’t oogenblik nog op laag peil staat, door mildere be- lastingbepalingen op *t boschbezit, door ’t geven van voorlichting omtrent ver zorging en onderhoud en door de verlaging van spoortarieven voor in- landsch hout. Windhoos over Loosduinen. Dinsdagmiddag te ongeveer kwart- over-vijf trok een windhoos over Loos duinen, die belangrijke schade heeft aangericht bij verschillende kweekers. De windhoos kwam plotseling, zonder merkbare voorteekenen, opzetten en ging gepaard met zwaren hagelslag. Met zekerheid kan gezegd worden, dat niet de hagel, doch de wind de groote schade aangericht heeft. Vooral de tuinen van den heer W. Storm en de Wed. v. d. Haag hebben ernstig te ijden gehad. In beide werden ongeveer 1000 ramen van kassen vernield. Ge ringer, maar toch nog ernstig, was de schade, aangericht bij de firma’s Drijver, Van Bremer, Jeursen en v. d. Lans, die elk ongeveer 1000 hunner ruiten vet- nield zagen. De totale schade aan de ruiten bedraagt reeds ruim f 7000, welke schade niet door verzekering wordt gedekt, daar de meeste kweekers wel tegen hagel, maar niet tegen storm verzekerd zijn. In het bijzonder voor de kleine kweekers beteekent dit dus een geducht verlies. De directe schade aan de gewassen is niet zoo groot, ook omdat het meeste nog niet boven den grond staat. Mo gelijk is het echter, dat vele gewassen o.a. tomaten en bloemkool, zullen mis lukken, daar zij ontijdig aan de buiten lucht zijn blootgesteld. Behalve de genoemde kweekers hebben nog anderen zeer geringe schade ondervonden, vooral door z.g.n. >plat»-slag. Flesschentrekkers gesnapt. De justitie te Haarlem en de politie te Schoten hebben huiszoekingen ge daan in de woning van H. J. K Rijks- straatweg 91, M. G. Van Sillemstraat 23 en C. O. Verzierdenweg 115, omdat zekerheid bestond, dat die personen een bende flesschentrekkers vormen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Donderdag 1 April a.s. NIEUWE LEERLINGEN kunnen worden toegelaten tot de Ver- eenigde Burgerschool alhier. Kinderen, die voor 1 October 1926 den leeftijd van zes jaren bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School den Heer IJ. Oosten. Workum, den 11 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Oostenrijksche, 4 Italiaansche, 2 Deen- In de laatste maanden zijn vooral bij winkeliers te Haarlem en te Schoten voor duizenden guldens goederen ge kocht, zonder dat betaling volgde zelfs was een handelaar in Leeuwarden voor eenige rijwielen opgelicht. Banketbakkers hadden rekeningen van bijna 40 gulden. Toen de justitie kwam, stonden er zes doozen van ban ketbakkers in de gang. Voor eenige honderden guldens goederen die de laatste dagen gekocht zijn, werden in beslag genomen. De andere voorwerpen zijn blijkbaar beleend of verkocht. Levend verbrand. Dinsdagavond is de 4-jarige Jaantje Polak te Haarlem, toen de moeder even naar den groentenboer was, tegen een kachel gevallen. Het kind liep frambqzenstokken, erwtenrijs, brandende de straat op en werd door - een voorbijganger geholpen. Het was echter reeds te laattijdens het vervoer naar het gasthuis is de kleine bezweken. Generaal Booth, Maandagavond had te Londen een groote bijeenkomst van het Leger des Heils plaats, in verband met den ze- ventigsten verjaardag van den leider, generaal Booth. Hooggeplaatste officie ren, utt alle landen der wereld, ook uit Nederland, waren tegenwoordig, terwijl telegrammen, eveneens uit alle deelen der wereld, waren binnengeko men. Aan den generaal werden cheques ter hand gesteld tot een gezamenlijk bedrag van 165.000 pond sterling, voor de uitbreiding van het zendingswerk in Indië, China. Afrika en andere landen. Generaal Booth ontvouwde een plan voor de volgende zeven jaren, In de eerste plaats wenschte hij, dat het leger in zeven landen zal worden gevestigd, n.l. Bulgarije, Polen, Roemenië, Noord- Rhodesia, Duitsch-China, Portugeesch Afrika en hij hoopte, dat het werk in Rusland zou kunnen worden hervat. Verder sprak de generaal de hoop uit, dat hij in de toekomst nog 14.000 officieren zou opleiden. Een ander be langrijk plan is de oprichting van een »verzoeningsbureau«, dat zal trachten oneenigheden tusschen mannen en vrouwen en tusschen mannen onderling bij te leggen. De generaal was daartoe gekomen door het succes van het anti- zelfmoord-bureau. Brand. Op het alarm, dat brand was uitge broken in een lokaal van het nieuwe gedeelte van het Oost-Indisch huis, dat gelegen is op den hoek van de Oude Hoofdstraat en den Cloveniersburgwal te Amsterdam, welke brand gevaar voor de belangrijke kohieren, welke zich daar van de inspectie der Rijksbelastingen bevonden, kon opleveren, rukte de brandweer Woensdagmorgen onmiddel lijk met zeer veel materiaal uit en in minder dan 2 minuten na aankomst van de brandweer werd zeker wel een 10-tal stralen op het vuur gericht. Zoo slaagde de brandweer er in, binnen één kwartier het vuur te bedwingen. Op de eerste verdieping was de brand uitge broken op kamer 73, waar de kohieren liggen van de afdeeling successierech ten, vermoedelijk ontstaan door een brandende kachel. De werksters, die in het gebouw aan het werk waren, verklaarden, een slag te hebben gehoord. Vermoedelijk was een deksel van een kachel gesprongen. Ook was kamer 74 door het vuur aangetast. Ook op deze kamer zetelen de ambtenaren van de successierechten. Bovendien waren de vlammen langs den gevel buiten het gebouw nog doorgedrongen naar een vertrek op de tweede verdieping, waar echter weinig schade aan een kast werd toegebracht. De kamers 73 en 74 brandden geheel uit. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer had geen verdere uitbreiding plaats. Wel leden de gelijkstraats gelegen ver trekken ernstig door het bluschwater. De cartonnen omslagen van de registers op de kamers 73 en 74 waren geheel verkoold, doch vele van de zich daarin bevindende papieren waren grootendeels niet beschadigd. Op het sein groote brandt hadden zich ook de burgemeester en de waarnemende hoofdcommissaris naar de plaats van den brand begeven. Toen deze autoriteiten kwamen, was de brand echter al gebluscht. straf in het Huis van bewaring in de Gansstraat aldaar ondergaan en Dins dagmorgen kwam hij vrij. Enkele pa troons en vrienden van hem hebben deze gelegenheid aangegrepen om een betooging te houden tegen wat h. i. een aanranding van de persoonlijke vrijheid is. Zij hebben G. B. aan het huis van bewaring afgehaald, waarna zij met vijftien auto’s door de stad zijn gereden, onderweg een protestbiljet verspreidend. Noorderlicht. Een even zeldzaam als schitterend natuurverschijnsel is Dinsdagavond in de omgeving van Leeuwarden waarge nomen. Om vijf minuten voor half 9, bij een ster-heldere maar donkere lucht, kwam in het noordwesten een zwak-roode gloed op, die in twee a drie minuten het geheele Noordwesten en een deel van den Noordelijken hemel in een stralenden rooden gloed zette. De tint was donker-abrikozen-rood. De stralen hadden een waaiervorm. In het midden reikten zij tot aan het zenith. De stralenwaaier was in voort durend zich uitstrekkende en inkrim pende beweging. Na 2 a 3 minuten verzwakte de gloed en verdween om na eenige mi nuten zwakker terug te komen. In het noorden bleef de hemel aan de kim zeer licht en na eenigen tijd kwamen van daaruit witte stralen, die veel zwakker waren dan de verdwenen roode, maar ook tot het zenith reikten. Om 8.45 was alles weer donker. Het was een onvergelijkelijk schoon schouwspel geweest 1 Ook elders in de provincie werd het verschijnsel waargenomen. Zoo schrijft o.m. de correspondent van de L. Ct. te Workum. Tijdens den storm van gisteravond zagen we hier een schitterend natuur verschijnsel. Boven de kim in het noord westen een witte lichtlaag, waaruit roode en gele lichtstralen tot hoog aan den aan den hemel opstegen. Deze stralen verspreidden zich zelfs in het sterren beeld Cassiopeia. Precies 8 uur nam het Noorderlicht in glas af. Een paar minuten later was de hemel weer nor maal. Om halfacht werd ik door een voort durend geknetter van het radio-apparaat gewaarschuwd, dat er iets bizonders in de lucht gaande was. De Utrechtsche Jaarbeurs. De 13e Utrechtsche Jaarbeurs heeft een aantal deelnemers van 933, waar mee alle voorgangers, sinds de 5e jaar beurs, zijn geslagen. Van dit totaal zijn er 619 Nederlandsche inzendingen, 109 Duitsche, 66 Fransche, 44 Engelsche, 2 Schotsche, 34 Belgische, 26 Amerikaan- sche, 12 Zwitsersche, 7 Tsjechische, 6 Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. jp1 J I RECEPTEN VAN H.H. DOCTOREN EN REPARA.T1ËN WORDEN OP EIGEN WERKBANK GEREEDGEMAAKT. ■AaAAAA AA A, AA A A AA A AA Aj ■WW WW WW WW W WWW!

Friso nl | 1926 | | pagina 1