enz. enz. ROUWBRIEVEN FRISO van Zaterdag 3 April 1926 Tweede Blad men tiSn in dit Blad Alles of niets door PASSE PARTOUT. DE NOODSPRONG. Deel III. at etten Jaargang. VARIA. FEUILLETON SCHETSJES XVIII. zooveel utie-, Reclame- en waarden 12 (Wordt vervolgd.) ierzoek heeft reeds cht, dat men hier n moord te doen ediende doses zoo 5 patiënt daaraan luchtig. De officier Ie zaak ter hand een tot jterkende sten )a e. worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum I >rdt een patiënt. ikenhuis te Keulen misdaad gepleegd, eden werd de ar- op verzoek van her, naar genoemd cht. Pröscher, die ter was, heeft den iweten der andere kwik-inspuitingen je waarvan Ober- „Zou ik u misschien mogen ver zoeken begon de schamel uitzien de man. „Neen man, ga maar door,” sprak ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I r Advertentiën egels 60 cents, leer 7 cents. ;rs naar plaats- n Friesland, uit- I imilieberichten, J gel. Bij abon- ingrijk lager. 11 ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦II Hoofdstuk II. SPEK MET ODEUR. Advocaat Brunier had maar r Betuwsche irden. hte voorjaarsweer t onwaarschijnlijk, jlgende week de e Betuwe in bloei schillende plaatsen kersen, die het •eeds in hun lente- Vrijdag 9 April des avonds tusschen 8 en 10 uur geopend zijn. Het geldt hier geen tentoonstelling, waaronder een mooi mom van reclame de meest alledaagsche dingen worden, vertoond, welke ons misschien geheel element er van°wil ik zeggen, omdat onverschillig zijn. Het „geval” aan de gracht démon- streert in grappige lijn de macht van „geheimzinnig doen”, waarvan de pronker en al de verdere blaseurs, die ik noemde of bedoelde weten en waarvan ze in hun tekort aan zelf kennis gebruik maken Er gaat eene magische macht uit van de geheimzinnigheid. Voor het spook slaan we op de vlucht, maar, vluchtend, trekt ons het spook weer en we keeren terug op onze schreden om nog eens naar het spook te kij- s den brandenden ten stelde het per- ne brandbluschap- et de beschikking Deze vermochten i de vlammen, die Een der passagiers iet idee nadat was met schoppen van een boer leenen, en met de sagiers werd daar- t de sloot onder id gebluscht. Het rel in de zoldering i den wagen een Drand, terwijl het lulde. If uur is de stroom st tot dat de trein, al was gebeurd, op acht. Een volgende heeft daarop de de passagiers van en naar den Haag De demonstraties met Machines, apparaten en werktuigen op 8, 9 en 10 April, in de Middelbaar Tech nische School te Leeuwarden onder leiding van de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat.” De Vereeniging .Nederlandsch Fa brikaat» heeft het initiatief genomen tot het organiseeren van z.g. demon- stratiedagen met de bedoeling zakelijke voorlichting te verschaften omtrent het gebruik van sommige Nederlandsche fabrikaten als machines, apparaten, werktuigen en instrumenten aan degenen die voor aanschaffing daarvan in aan merking komen. Zij heeft daartoe de welwillende medewerking verkregen van de heeren Rijksnijverheidconsulenten, de heer Ir. I. K. Mercx, Ir. H. Steketee, Ir F. Begemann, alsmede van den heer Ir. H. F. G. Crevers, directeur van het Rijksnijverheidslaboratorium te Delft. Dankbaar zal de gastvrijheid genoten worden van de Middelbaar Technische School te Leeuwarden, welke voor dit doel de noodige lokaliteiten ter beschik king heeft gesteld. Aldaar zullen de demonstraties plaats vinden op Donder dag 8, Vrijdag 9 en Zaterdag 10 April a.s., elk dezer drie dagen van 9 tot 12 tot het leggen van gouden eieren moet dwingen, ook al is ze dan onder voor waarden getrouwd? Dreig haar met faillissement, met 'n revolver, met vergiftiging, met krankzinnig-worden, en ze smeekt je op d’r knieën om toch asjeblief haar niet te ruïneeren. Jij bent ’n phenomenaal verschijnsel, jij bent 'n markies, die de vrouwen niet kent. Die is in Frankrijk 'n be zienswaardigheid En de duivel Delcroix barstte in 'n schaterlach uit. Ik moet je alweer gelijk geven, zuchtte de markies. Je zult wel eens ooit verstandig worden, maar ik raad je aanzet er ’n beetje haast achter, je wilt morgen over acht dagen aanteekenen, hè Weet je wat acht dagen in ’n men- schenleven kunnen beteekenen? Daar om moet je regelrecht naar Parijs, naar de Champs-Élysées rijen, de ouwe heer Brunier op z’n schouder kloppen en zeggen„Piepa, wij doen morgen ondertrouw, want morgen over acht dagen moet ik 'n conferentie met m’n pachters houden, die geen uitstel kan lijden.” Die Piepa roept natuurlijk „aan m’n hart schoonzoon," want die is veel te bang, dat jij op den loop gaat, ’n markiezenkroon is zelfs voor ’n rijk advocaat ’n stuk spek met odeur. Die burgerlui willen aan 'n titel smullen en iedereen moet aan hen kunnen ruiken dat ze aan den adel verwant zjjn. En toen Delcroix z’n prooi zag weg rijden in z’n auto, mompelde hijniets meer aan te verdienen, ik gun Brunier dat muskes-luchtje graag. Ik zie al aan je gezicht, wat je antwoorden wil, zei Paul Dullalier tot z’n associé, die nog steeds scheen te twijfelen. Je wilt voor geen geld van de wereld, dat Nini 't slachtoffer wordt van hetgeen haar aanstaande misdaan mocht hebben en om die reden wil één ;edachte: Nini moest voor alle ver- lachtmakingen van haar verloofde gespaard blijven. Zij leefde in de zalige verrukking van de voorbereidingen voor haar huwelijk, zij deed inkoopen, sprak over niets anders dan over de inrichting van haar huis, want Conan had gezegd, dat-ie Kasteel Mériadec zou verkoopen, om ter wille van haar, in Parijs te komen wonen. De groote Parijsche kringen waren op de hoogte van de plannen van Markies d’Auvergne. Hoe was het mogelijk, dat ’n man als hij z’n keus liet vallen op die foeileelijke dochter van een advocaat? Om haar fortuin was 't hem niet te doen, want hij was immers zelf de rijkste van Bretagne 1 Maar wat stak er achter? Markies d’Auvergne trouwen! Hij, die zich steeds had voorgedaan als de hard nekkigste tegenstander van het hu welijk, trouwde op twee en vijftig- jarigen leeftijd, 'n kind, dat nog nooit zonder geleide ’s avonds uitgeweest was. Hij moest blasé van 't leven zijn. Ziedaar de oplossingDat de puissant- rijke d’Auvergne op 't punt stond ’n noodsprong te doen, hiervan had niemand uit die kringen ’t flauwste vermoeden. Op het oogenblik, dat de vader van zijn aanstaande bruid, zich de herse nen plaagde met 't bedenken van 'n middel om ’n publiek schandaal te vermijden, hield de luxe-auto van Markies d’Auvergne voor het groote huis stil van advocaat Brunier op de Champs-Élysées. Zijn plan was z’n verloofde over te halen, morgen on dertrouw te doen, want de afspraak om over acht dagen aan te teekenen liet nog te veel tijdruimte voor onvoor ziene tegenvallers. Er moest gehandeld worden, gauw, heel gauw, zonder uitstel. Nini was verrukt over de komst van haar aanstaande, dien ze eerst overmorgen verwacht had en ze vond het erg jammer dat haar papa nu juist onverwachts uit eten gevraagd was. Maar ze zouden even langs Dullalier rijden, om hem te vragen of hij bezwaren had tegen het plan om morgen vroeg aan te teekenen. Och, dat verzoek aan haar vader was feitelijk ’n bloote formaliteitf deed toch alles, wat zij graag wi Maar, alia, ’t was ’n kleine moeite er even heen te rijden. Delcroix, de „notaris van kwade zaken”, de raadgever van d’Auvergne had gezegd: Vriendje staat voor den sprong waag dien! Er zit niets anders voor de millionnair met een ongeduldig gebaar. „Daar houd ik me niet mee op.” „Bedaard, bedaard,” zei de ander. „Het is toch zeker geen reden om me af te snauwen, omdat u aan uw tweede millioen bezig bent en ik pas aan mijn eerste Onderwijzer: „Wel, Hans, is je been weer heelemaal beter Hans: „Mijn been, meneer?” „Ja, je moeder schreef toch dat je je been gebroken had?” „O, dat schreef moeder maar, omdat ze niet Diphteritis kon schrijven.” S c h ij n. Zij Weet jij nog wanneer je voor ’t eerst getroffen werd door mijn schoonheid Hij Wanneer precies weet ik niet, maar ’t was op een bal masqué. De moderne schilderkunst Een dame komt bij den schilder met het portret van haar man Ik ben van mijn man gescheiden. Kunt u van dit portret ook een modern landschap maken Maar ’t mag niet al te veel kosten. Luitenant (tot recruut, die de letter 1 niet kan uitspreken)„Jansen, noem mij eens de voornaamste onderdeelen van een karabijn.” Jansen: „Noóp, nade, snuittoestew, snot en besnag.” Luitenant: „Maar het is niet noop, nade, snuittoestew, snot en besnag, maar: loop, lade, sluittoestel, slot en beslag.” Jansen: „Jawew, nuitenant, maar ik heb een beetje nast met de netter n.” Eet smakelijk, Zijn rupsen lekker vroeg kleine Tommie aan tafel. Natuurlijk niet, jongen; waarom doe je zoon gekke vraag onder het eten? Omdat er daarnet een op uw groente zat en nu is hij weg. of laat inzoon van Graaf de Lannoy om z’n erfdeel kleerscheuren af komen. En5vat zeg gen dan de rechters? Wel, hij is met de dochter van Brunier getrouwd, we zullen haar bruidschat aanspreken. En als jij onder huwelijksvoorwaarden getrouwd bent, kun ji handen thuis, asjeb volge van het bre- r, sloeg de stroom op de staalmassa t het gevolg, dat Is onder den wagen jen, en de wagen tijd in brand stond, uitwendige van den ngen zware rook waar uit den aard iek ontstond. Allen uitgang, waar zij erden aangespoord, en van passagiers en sprake was. Een ers wist door de den volgenden De overigen spron- :ls geheel met rook oen deze jn Berkel ht. irengen geschiedde wel wenschte de toch waren onklaar ;nd op de hand- ken, ’n beetje driester nu. Telkens uur v.m. en van 1.30 tot 5 uur n.m. keeren we, telkens kijken we driesterBovendien zullen de demonstraties op tot we eindelijk ontdekken dat er - - - niets is het „geval" aan de Amster- damsche gracht! Ik haat de geheimzinnigheid, welke, <et wel, met geslotenheid van karakter niets gemeen heeft. Ik haat de geheimzinnigheid, het het licht en lucht en zon” weert uit het menschenhart. Uit het arme menschenhart, dat in deze dagen van onzekerheid en tasting licht en lucht en zon zoo noodig heeft. En dan te blindeeren al dat mooi’s, wat er in kan wonen Te blindeeren door „geheimzinnig doen”, dat geboren wordt uit ijver zucht. Dit woord ijverzucht deed m’n „Swan” ’n wring maken, ’n wring, zóó ongeveer als het hazelaarstakje in de hand van den waterzoeker Over ijverzucht wil ik daarom ver volgen in m’n 19de „Swan”-schetsje. H. die zaak in ’t geheim uitzoeken en zien op te helderen, maar je wilt tevens mijn inzichten en advies in die zaak kennen, is ’t zoo niet? Zoo is ’t, zei de ouwe heer, diep onder den indruk. We moeten te we ten zien te komen of d’Auvergne uit pure liefde met m’n dochter wenscht te trouwen. Dat en dat alléén verlang ik. Als er bij hem oprechtheid is, komt alles wel in ’t reine. En die aanslag in de auto vroeg Paul ernstig. Ik erken, dat is ’n leelijke zaak maar we moeten achter de motieven zien te komen, die hem er toe ge bracht hebben. Wie weet wat we nog te hooren krijgen. Op dat oogenblik werd er gebeld. De dienstbode kwam vragen, of me neer Constant Noijens ontvangen kon worden. Natuurlijk, zei Dullalier, laat meneer in de ontvangkamer. We zullen, zei de jonge advocaat, nadat de meid zich verwijderd had, den Ben je dan zoo weinig man, dat jongen Hollander beiden te woord J J staan. Hij weet, dat gij de aanstaande voor wat de poging betreft te doen intrekken. Dit alles deed de jonge Dullalier om zijn ouden vriend te beschermen tegen ’n geweldigen knauw, maar ’t was alles tevergeefs. Constant Noijens trad na enkele minuten het salon binnen en werd aan den aanstaanden schoonvader van den Markies voor gesteld. Meneer, sprak de oude advocaat, ik ben geheel op de hoogte van de aanklacht, die gij tegen mijn aanstaan den schoonzoon van plan zijt in te dienen, maar ik smeek u ter wille van mijn kind deze in te trekken en mèt mij en mijn vriend Dullalier te trachten deze vreeselijke zaak te regelen zonder dat gij haar toekomst vernietigt. En dat dit gebeuren zal, als dit proces openbaar wordt, staat vast. Ik heb niet in de ziel van mijn aanstaanden schoonzoon gelezen, maar wèl weet ik, dat mijn dochter hèm lief heeft, meer dan haar eigen leven. Zij zelf heeft me dat bekend reeds twee jaren geleden en ze heeft er bij gevoegd, dat, als ze niet het geluk heeft met hem te trouwen, ze heel haar leven niet aan 'n huwelijk met 'n anderen man zal denken. Ik be schouw het als 'n vingerwijzing der Voorzienigheid, dat uw advocaat in Holland ons kantoor heeft aanbevolen ter behandeling van deze zaak. Gij wilt uw rechten op de nalatenschap van uw grootvader doen gelden goed de wet eischt dit zelfs de Kantonrechter heeft de oproeping doen plaatsen. Wij zullen u ter ver krijging van dit recht in alles ter wille zijn. Wat wilt ge nog meer? Ik eisch bestraffing van markies d’Auvergne wegens poging tot moord, op mijn persoon gepleegd, met de be doeling zich voor goed in ’t bezit te stellen van de roerende en onroerende goederen uit de nalatenschap van mijn grootvader. ’n Oogenblik, onderbrak Dullalier het is uw recht, die straf te eischen, aangenomen dat hij-alleen de schuldige is. Maar staat gij er op, dat d’Auvergne openlijk voor de rechtbank gedaagd wordt, dat ieder in Parijs zal kunnen zeggen: „de bruidegom van Mejuf frouw Brunier is gearresteerd wegens poging tot moord?” De oude Brunier was, onder 't hoo ren van die woorden op 'n stoel ge vallen, bracht de hand aan ’t voor hoofd, als wilde hij 'n benauwden droom verjagen. U ziet, zei Paul, op den vader wijzend, m’n woorden alleen treffen al ’n onschuldige. Ik stel u voor zelf uw straf te bepalen, stemt ge hierin toe Ter wille van U en dien meneer daar, ja Dat is edel. Luister dan even. Maar aan allen, die door hun beroep in aanraking komen met de techniek, zullen deze demonstratiedagen iets nieuws te zien geven, wat hun belang stelling zal opwekken en waaruit zij iets kunnen leeren, dat nuttig zal blijken te zijn, Juist op dit gebied is er in de laatste jaren zooveel veranderd en verbeterd. Men zal dan deze technische arti kelen zien werken en gebruiken en daarbij de noodige toelichting van de vertegenwoordigers van fabrikanten ontvangen omtrent de toepassing. Er zullen hier electromotoren en ruwolie- motoren gedemonstreerd worden men kan gadeslaan op welke wijze de me taalbewerker met behulp van machines en werktuigen het ijzer kan lasschen, snijden, freezen, boren, zagen, ponsen en welke fabrikaten als stalen veeren, geperforeerde platen, hoefijzers voor zijn doel geschikt zijn. En ook voor den bakker, den slager en den winke lier, die hun bedrijf willen modernisee- ren, is er gelegenheid te zien hoe met behulp der hedendaagsche techniek de bewerkingen als malen, hakken, roeren, kneeden, wrijven, snijden en wegen mechanisch kunnen geschieden. Ten slotte noemen wij nog de interessante proefnemingen met zelfrijzende centri- fugaalpompen, polderpompen en een nieuw soort van brandbluschapparaat. Deze demonstraties zijn kosteloos toegankelijk. Belanghebbenden verzuimt niet de demonstraties te bezoeken. Mijn >Swan< en ik. DAN DOEN ZE GEHEIMZINNIG Ja, want ze weten, hoe weinig er noodig is, om de aandacht te trekken van Jan Publiek c.s. Als in Amsterdam iemand strak en ernstig kijkt naar een bepaald punt in de gracht, dan heeft hij al gauw een, twee, drienaast zich, die ook strak kijken en, als ze niets zien be langstellend informeeren, maar de grapjas zwijgt en kijkt nog strakker naar een bepaald punt in de gracht. Van de driedie er eerst waren is een vertrokken, maar hij wordt vervangen door tien andere strakke kijkers, die of 't leven er mee ge moeid ware, kijken, kijken, kijken, maar niets zien, echter beweren, dat er iemand gedoken is in de wateren der gracht, om 'n kind te redden. Een hond, zegt ’n ander, een levens moede, nummero drieenz. De m'nheer, die het oploopje im proviseerde gaat door met strak kij ken naar het grachtspunt. Van de tien vertrekken er drie, maar dertig komen er voor in de plaats, alle met oogen, waarin de ernst van het „geval” te lezen is. En als de impressario al lang ver trokken is even geheimzinnig als hij stond aan de gracht, dan moet niet zelden de politie de drom strakke kijkers manen uiteen te gaan. pige lijn de macht van doen”, waarvan de je op. Je trouwt onder huwelijksvoor waarden I Ben je gek? Onder huwelijks voorwaarden Ik zegje: Onder huwelijksvoor waarden. Moet je ’n derde stomme streek uithalen? Begrijp toch, als jij beheerder van haar fortuin wordt, wat ik op ruim ’n millioen francs schat, dan kunnen ze jou later voor dat geld aanspreken. Jij hebt ’n leelyk tekort als curator en beheerder van een andermans fortuin. Als vroej die Constant Noijens, die k komt, zal jij er niet zonder geweldig ■en dan de rechters? Wel, hij is met zullen haar bruidschat aanspreken. ze antwoorden ief, m’n vrouw’s kapitaal blijlt buiten 't geding. Je poetst de plaat naar Alexandrië, daar zit je immers zoo graag en ze doen je niets. Je gaat vrij uit! Delcroix, z’n kwade genius, had weer in verderfelijke zin gelijk. Toch vroeg d’Auvergne nog: Waarom juist naar Alexandrië Of naar Constantinopel, voor mijn part, maar de plaat poetsen moetje! Waarom? Zeg es even, die lieve omhelzing van jou in je auto op weg naar Rennes, waarbij je Constant Noijens trachtte te wurgen. Je hebt vroeger zelf ge zegd, dat jij de gendarmen in den arm zoudt nemen als jou zoo iets overko men was. En dan, je hebt meer op je kerfstok: Je hebt in’n dronken drift bui 'n ouwe vrouw met d’r hersens tegen den wand van je loods gegooid, omdat ze weigerde te bekennen, wat ze met je tegenstander in de serre had staan smoezen. Goed, maar m’n opzichter Michel heeft voor de rechtbank de schuld op zich genomen. Hij heeft gezegd, dat-ie mij verdedigen wilde, toen ze mij met je dan ook antwoordenJa, laat mij ’n jachtmes te lijf ging en dat heb ik ook daar getuigd. Die zaak is afgedaan. Hy krngt daar tienduizend francs voor. Ken jij dien Michel van binnen zoo goed, dat je zeker weet, dat-ie in de toekomst nooit meer iets tegen jou getuigen zal? Zulke menschen blijven gevaarlijk. Nee man, als je myn raad niet opvolgt, loopt 't beroerd met je af. De waarheid was, dat Delcroix z’n vriend d’Auvergne beschouwde op de manier, waarop 'n spin het uitgezogen insect in haar net beschouwt: over tollige ballast. Hij had van d’Auvergne geplukt, wat er te plukken viel. Z’n laatste slag zou hij slaan bij 't huwelyk van hem met de dochter van Brunier en dan moest d’Auvergne verdwijnen. Goed, zei de Markies, dusTrou wen op huwelijksvoorwaarden en verdwijnen? Maar wie helpt me aan geld, daar ginds? Zij. Zy En ze is er de baas van. Als ik 'n franc wil opstrijken, moet ik m’n hand voor haar ophouden. je niet eens weet, hoe je zoo’n gansje I q I

Friso nl | 1926 | | pagina 5