Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Leest de Advertentiën In dit Blad Dit nnmmer bestaat uit 2 bladen. Nerveus en Overspannen Slapeloos en Afgemat Mijnhardts ^enuwtabletten Des avonds PUROL Herijk van maten en gewichten. No. 15. ZATERDAG 10 APRIL 1926 Gemengd Nieuws Officieel Gedeelte. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- LH Terwijl voorts verwezen wordt naar de gedane bekendmaking aangeplakt in een der aanplakkastjes in de Bagij- nestraat. Workum, den 7 April 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. ziekenhuis overgebracht. Pröscher, die huisarts van Oberreuter was, heeft den patiënt buiten medeweten der andere doctoren, krachtige kwik-inspuitingen gegeven, ten gevolge waarvan Ober reuter overleed. Het voorloopig onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat men hier ongetwijfeld met een moord te doen heeft, daar de toegediende doses zoo sterk waren, dat de patiënt daaraan moest overlijden. Pröscher is voortvluchtig. De officier van justitie heeft de zaak ter hand genomen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, J 10 ets per regel. Bij abon- nernent belangrijk lager. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten haast om den trein te halen. De trein was reeds in beweging en hem werd ontraden, nog te probeeren mee te komen. Hij deed desondanks toch die poging, met het gevolg dat hij van de treeplank gleed en onder den laat- sten wagen kwam. De ongelukkige werd deerlijk verminkt. Zijn lijk is naar de Algemeen e Begraafplaats overge bracht en van daar per ziekenauto door hospitaalsoldaten naar Helder vervoerd. Waarschijnlijk tengevolge van het bre ken van een isolator, sloeg de stroom onder helsch lawaai op de staalmassa van den wagen, met het gevolg, dat zoowel van boven als onder den wagen de vlammen uitsloegen, en de wagen in minder dan geen tijd in brand stond. Hoewel slechts het uitwendige van den wagen brandde, drongen zware rook wolken naar binnen, waar uit den aard der zaak eenige paniek ontstond. Allen drongen naar den uitgang, waar zij echter tot kalmte werden aangespoord, zoodat van verdringen van passagiers of iets dergelijks geen sprake was. Een gedeelte der passagiers wist door de harmonicaverbinding den volgenden wagen te bereiken. De overigen spron gen uit den inmiddels geheel met rook gevulden wagen, toen deze een eindje voorbij station Berkel tot stilstand was gebracht. Dit tot stilstand brengen geschiedde langzamer dan men wel wenschtede electrische remmen toch waren onklaar en men was uitsluitend op de hand remmen aangewezen. Toen de passagiers den brandenden wagen hadden verlaten stelde het per- moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat in wr jj ven met een weinig Dit blad verschijnt des Za- 1 terdags en kost per kwartaal I 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. i Ingezonden stukken Don- t derdags voorm. in te zenden. I o Advertentiën tot uiterlijk Don- Jderdagsavonds, uitgez. familieber. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat door H.H. Gedeputeerde Staten van Friesland bij provinciaal blad no. 22 de navolgende beschikking is genomen. Beschikking van 10 Febr. 1926, no. 42, 2e afdeeling W, betreffende het voeren van licht door voertuigen op vaste assen, in het landbouwbe drijf gebezigd. De Gedputeerde Staten van Friesland Gezien hunne beschikking van 22 Februari 1923, no. 7, 2e afdeeling W Gelet op het derde lid van art. 28 van het Motor- en Rijwielreglement Besluiten Te bepalen, dat het eerste lid van gemeld artikel, waarin is omschreven de verplichting tot het voeren van licht door rij- en voertuigen, van 16 Mei tot en met 15 Augustus, in deze pro vincie niet van toepassing zal zijn ten aanzien van voertuigen op vaste assen, in het Landbouwbedrijf gebezigd. Leeuwarden, 10 Febr. 1926. De Gedeputeerde Staten voornoemd, (get.) P. A. V. van HAR1NXMA THOE SLOOTEN, Voorzitter. (get.) C. B. MENALDA, Griffier. Goedgekeurd door den Minister van Waterstaat bij beschikking van 17 Maart 1926, no. 345, afd. Waterstaat A. Mij bekend, De Griffier der Staten van Friesland, bleek, dat het lijk was dat van den (get.) C. B. MENALDA. Workum, den 6 April 1926. Burgemeester en Wethouders van Workum, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. paraten, waarover het de beschikking had, in werking. Deze vermochten evenwel weinig tegen de vlammen, die nu hoog oplaaiden. Een der passagiers kwam echter op het idee nadat aanvankelijk getracht was met schoppen het vuur te stuiten, van een boer een paar emmers te leenen, en met de hulp zijner medepassagiers werd daar mede met water uit de sloot onder zijn leiding de brand gebluscht. Het Lijk bij de spoorbaan gevonden. Zondagavond rapporteerde de machi nist van trein No. 66, die te 8.54 uur, komende van Oldenzaal, aan 't station Noord te Enschede arriveerde, dat door hem aan de spoorlijn nabij wachtpost No. 25 het lichaam van een man was Tot plaatsing van De warme 3-Aprildag. Zaterdag 3 April steeg de tempera tuur van de hoofdstad in den namiddag aan de Handelskade tot 21.0 gr. C., in den Hortus Botanicus tot 22.9 gr. C. Deze temperatuur is, voor zoo ver kan worden nagegaan, sinds in 1887 de waarnemingen zijn begonnen aan de Tiliaal-Inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut aldaar nog nooit zoo vroeg in de maand April jereikt. Later in April is dit wel het geval geweest. 48 millioen voor weldadige doeleinden. De weduwe van darkness is 27 Maart j.l. gestorven en reeft een deel van haar vermogen nage- r aten aan instellingen van openbaar nut. eerst’ “at Je weer °P aar^e bent. Totaal werd door mevr. Harkness een bedrag gelegateerd, gelijk staande met ca. 86 millioen gulden aan Holl. geld waarvan 48 millioen bestemd zijn voor een fonds voor algemeene welda dige doeleinden. De Yale-universiteit ontvangt 7 millioen, terwijl voorts nog diverse musea en de openbare leeszaal van New York elkeen bedrag van 21/s millioen ontvangen. Tragedie aan boord van de Lemmerboot. De salonboot van de Holland-Fries- Doos 30 ct Burgemeester en Wethouders der Gemeente Workum maken bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehou den in een der lokalen van het gemeen tehuis en wel voor de bewoners van wijk A, op Maandag, den 19 April e.k. van 's voormiddags 9l/t12 uur en ’s namiddags van 13 uur. Wijk B en C op Woensdag, den 21 April e.k., 's voormiddags van 91/,— 12 uur en ’s namiddags van 13 uur. Wijk D, op Donderdag, den 22 April e.k., ’s voormiddags van 912 uur en 's namiddags van 13 uur. Wijk E en F. op Vrijdag 23 April e.k.,’s voormiddags 912 uur en 13 uur. Wijk G, op Zaterdag 24 April e.k.. N. v. d. D. Electrische treinwagen ia brand. Op de electrische spoorlijn Rotter damDen Haag, heeft Woensdagavond omstreeks 6 uur een ongeval plaats gehad, waarvan de gevolgen gelukkig beperkt zijn gebleven tot materieele schade. Toen de trein, die 5.45 uit Rotterdam vertrok, in volle vaart het station Ber- cel naderde, ontstond plotseling kort sluiting op het dak van den motorwa gen (een apartement derde klasse). bedoelde man niet door zijn trein was houders overreden. De waarnemende stationschef begaf zich met den, om 9.50 uit Enschede vertrekkenden trein naar genoemden wachtpost en vond op de aangegeven plaats het lijk van een man van, naar schatting 30-jarigen leeftijd. De veld wachters van Lonneker, Bronsvoort en Smits, die het stoppen van den trein op deze ongewone plaats opmerkten, waren spoedig ter plaatse. Terwijl een i, hunner het lijk onder zijn bewaking nam, begaf de ander zich naar Enschede, om een dokter te halen. De waarne mende stationschef deelde het geval per telefoon mede aan den heer Marion, inspecteur der Lonneker politie, die evenals dr. Gezelschap spoedig ter plaatse verscheen. Laatstgenoemde kon niet anders doen dan den dood constateeren. Het lijk lag evenwijdig met de spoorlijn. Het hoofd, dat in een grooten bloed plas lag, was nagenoeg geheel verplet terd, terwijl aan de linkerzijde van den hals een groote wonde werd waarge nomen, die volgens het oordeel van Dr. Gezelschap moet zijn ontstaan door een min of meer scherp voorwerp. Het eigenaardige van het geval was, dat de kleeding van ’t slachtoffer in volmaakte orde was bevonden, en dat boordje met strik netjes gevouwen in een der binnenzakken werden aange troffen. Ook bij of in den omtrek van het lijk werd niets ontdekt, dat op een worsteling duidde, terwijl evenmin bloedsporen ontdekt werden, ook niet op de spoorbaan of de rails. De brigadier König uit Enschede, maakte bij magnesiumlicht eenige photografische opnamen. Inmiddels 29-jarigen ongehuwden J. M. Grashof zijn verloofde had bezocht, had veel in de buurt woonachtig. De Justitie heeft een onderzoek ter plaatse inge steld. Er was nog een beurs met eenig kleingeld gevonden. Het politie-onder- zoek heeft nog niet uitgewezen, of hier al of niet een misdaad in het spel is. Een oude autobus bezweken. Maandag is een oude autobus der N. V. »Esoo< te Giesendam verongelukt Bij het uitwijken voor een wielrijder remde de chauffeur zeer sterk met het gevolg, dat de carrosserie van de wie- en slingerde. Eenige passagiers waren aewusteloos, terwijl sommige lichte verwondingen bekwamen. Verstoorde Paaschvreugde te Essen. Tijdens een Paaschvuur had te Essen een ontploffing plaats waarbij een 10-jarige jongen gedood werd terwijl 2 vrouwen zwaar gewond en verschil- ende personen licht gewond werden. Een gefingeerde aanranding. Bij de marechaussee te Raalte kwam de landbouwer R. aangifte doen, dat hij op den Zwolschen weg was aange rand. Nadat hij, zoo vertelde hij, was ’s voormiddags 9-u“°uur enT-3 uur’ b^teloos Seslagen> heeft men hem f 3000 ontrold, waarmede hij op weg was naar den notaris te Heino om een boerenplaatsje te betalen. R’s gezicht en handen waren met >loed bedekt. De verwondingen waren echter van dien aard, dat de mare- chaussée op een ander idee kwam. R. werd vastgehouden en onderwijl werd onderzocht wat er aan de hand was. -Iet bleek, aldus de »Zw. Crt.<, nu, dat R. in November zijn boerderijtje lad verkocht voor f 3000, welk bedrag rem in Februari was uitbetaald. Hij rad zich echter weer een nieuw plaatsje gekocht, doch had nog maar f 1100 over. Hij kon den notaris in Heino niet betalen en zette de bovenom schreven scène in elkaar. Er is tegen rem proces-verbaal opgemaakt wegens iet doen van een valsche aangifte. Tramvervoer te Amsterdam tijdens de Paaschdagen. De gemeentetram vervoerde den land-Groningenlijn was Maandagavond om twaalf uur met passagiers van Amsterdam vertrokken. Toen men om- stresks één uur bij Marken was, be merkte men, dat plotseling een der vrouwelijke passagiers met een meisje van tien jaar overboord sloeg. Hoewel de boot onmiddellijk stopte, was er, ook al ten gevolge van den dikken mist, van vrouw of kind niets meer te zien. Niemand van de passagiers of bemanning der boot kende de vrouw. In haar koffertje, dat in de kajuit stond, vond men een kaartje voor Drachten met f 40. Bij informatie te Drachten is geble ken dat het waarschijnlijk waren de 47-jarige vrouw van een vroegeren Amsterdamschen politieagent, die thans in het krankzinnigengesticht te Meeren- berg wordt verpleegd en diens 8-jarig dochtertje. De vrouw was op reis naar haar zuster te Drachten. Naar van de zijde der directie van de Holland-Friesland-Groningen-lijn wordt medegedeeld, is Woensdagmiddag op Marken aangespoeld het lijk van de vrouw, die dezer dagen tijdens een bootreis van Amsterdam naar Lemmer door verdrinking om het leven kwam, soneel de beide kleine brandbluschap- De bollenvelden in vogelvlucht. De reis van Schiphol naar de bollen velden is kort zeer kort. Geen volle trams, geen tienduizenden fietsers, ook geen stoffige wegen, Met z’n tienen of twaalven kruip je in den buik van den grooten zingenden vogel en voort vliegt hij, hoog boven de menschen, akkers en molens tot voorbij Heemstede. Hier gaat ’t land- schap veranderen; eerst een paar - .- jf" I, bleek toen, dat zoowel in de zoldering dan meer en nog meer kleurenplek- s jes, totdat alles in de diepte verdeeld is in duizenden kleurige rechthoekige vakjes, elk vakje van ’n andere kleur dan het rechthoekje daarnaast. Geen brutale, opdringerige kleuren, geen hard blauw of fel rood. Alle kleuren zijn vervaagd, maar ’t zijn kleuren, kleuren zoo fijn en subtiel, dat men ze op geen palet van een schilder vinden zal. Men droomt, men droomt een sprookje, een huiveringwekkend mooi sprookje. Opeens 'zwenkt de groote vogel, z’n geheele vleugel is zichtbaar 't Is of het pastel daaronder, door een onzichtbare hand aan één kant wordt opgetild, ’t Duurt slechts enkele secon den dan weer ligt de schilderij plat op den grond. De kleuren worden zeldzamer en verdwijnen geheel. Heem stede schuift voorbij dan de Ringvaart en de Haarlemmermeerpoldei. Je sluit de oogen ®m" den sprookjesdroom voort te droomen. Plotseling zingt de vogel niet meer, hij strijkt neer, schokt over den grond en staat, Onwezenlijk stap je uit en laat je zelf over het veld loopen. Iemand vraagt of er pas sagiers zijn die een «vliegbewijs» wil- en hebben. Eén oogenblik van stilte, den olie-magnaat Je voelt noS het na-suizen in je ooren Als dan ineens van zes, van acht kan ten »ja< geroepen wordt, realiseer je als in den vloer van den wagen een groot gat was gebrand, terwijl het houtwerk overal smeulde. Gedurende een half uur is de stroom uitgeschakeld geweest tot dat de trein, waarmede het ongeval was gebeurd, op een zijspoor was gebracht. Een volgende trein uit Rotterdam heeft daarop de andere wagens en de passagiers van den brandenden wagen naar den Haag gebracht. Vroege bloei der Betuwsche boomgaarden. Wanneer het zachte voorjaarsweer aauhoudt, is 't niet onwaarschijnlijk, dat reeds x in de volgende week de kersenboomen in de Betuwe in bloei zullen staan. Op verschillende plaatsen vertoonen de zwarte kersen, die het eerste bloeien, zich reeds in hun lente- kleed. Geneesheer vermoordt een patiënt. In het St. Maria-ziekenhuis te Keulen is een raadselachtige misdaad gepleegd. Eenige dagen geleden werd de ar chitect Oberreuter, op verzoek van den geneesheer Pröscher, naar genoemd Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. opgemerkt. Hij voegde er aan toe, dat eersten Paaschdag, meegerekend de i van abonnementen, 341.000 en den tweeden Paaschdag, eveneens inclusief de abonnementen, 371.000 passagiers. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 331.000 en 382.000. Hevige brand te Wogmeer. Zondagmiddag brak brand uit in het café en winkel van den heer Hopman te Wogmeer, gemeente Hensbroek. Het woonhuis met het café en het naastgelegen perceel van den heer Corvage werden een prooi der vlammen. Een zoon van den heer Duin bekwam bij het redden van den boedel brand wonden en werd door den aanwezigen geneesheer verbonden. Alle have en goed uit de perceelen kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Kindermishandeling in Den Bosch. Een 35-jarige man, wonende aan den Van Kasterenswal te ’s-Hertogenbosch, was gehuwd mot een weduwe, die een tweejarig kind had uit haar eerste hu welijk. De man, H. P. hield niet van dit kind, wat aanleiding gaf tot huise lijke twisten. Zondagavond vond de moeder ’t kind met bebloed hoofd in de wieg. Dr. Mettrop achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Het kind is waarschijnlijk met den hak van een schoen op het hoofd geslagen. P. is door de politie in arrest gesteld. De toestand van de kleine is goed. Er is thans geen levensgevaar meer. Om den laatsten trein te halen. Uit Alkmaar wordt gemeld In den nacht van Zondag op Maandag te halféén wilde de 21-jarige A. V., marinier 2e kl. aan boord van het wachtschip «Emma» te Helder en ge boortig uit Venlo, den laatsten trein naar Helder nemen. De jongeman, die II SO.

Friso nl | 1926 | | pagina 1