Nieuws- en Advertentieblad Leeuwenburg Sneek WOUDA's - - MEEL i l DAMES- en HEERENKLEEDING WOUDA's] voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Kalvermeel.l Terstond PUROL ZATERDAG 17 APRIL 1926» No. 16. 52ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Bekendmaking. Bekendmaking. Gemeugd Nieuws. z Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - -• - Adverteert in dit blad ALTIJD Het nieuwste Doos 30 ct. HOFLEVERANCIER In- te rollen, de vlammen te smoren. Met MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten STEEDS Betrouwbare kwaliteiten DAAROM i Reporters zijn op het geval afgestoven. Zij troffen een vroolijke juffer aan, die hun met een liedje begroette. Ijverig noteerden zijJuffrouw Touzet ziet goed, hoort goed, kaart goed, houdt vooral van gebakken eieren met spek, maar versmaadt ook biefstuk en groen ten niet. Toen men haar vroeg, waarom zij op rijperen leeftijd nog met korte haren wilde loopen, antwoordde zij Men moet toch met zijn tijd meegaan. o Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal o 65 centsfranco per post J I i 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. o Advertentiën totuiterlijkDon- J derdagsavonds, uitgez. familieber. voor De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. iet ziekenhuis vervoerd. De Eerste Katner-verkiezing. Door den heer Van Aalten, lid van de Tweede Kamer, zijn aan den minister van Binnenlandsche Zaken, eenige vragen gesteld, waarin spr. de wensche- Keuring voor den Dienstplicht. De Burgemeester der gemeente WOR- KUM maakt bekend, dat door den Keu- ringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1927, dezer ge meente zitting zal worden gehouden te Workum, in het lokaal algemeene zaken van het gemeentehuis Wijk B, no. 1, op Dinsdag den 20sten Apri 1926, des voormiddags te 91/, ure voor de geslachtsnamen A tot en met M en des namiddags te l1/, ure voor de geslachtsnamen M. tot en met Z. Verder wordt verwezen naar de pu blicatie no. 585, aangeplakt in de kasten aan het gemeentehuis. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. nadat men zich gebrand of bezeerd heeft, moet men de beschadigde of verwonde plek ken behandelen met huis staande wijk E no. 2^ 'iihuïzum een verzoek heeft onbepaalden tijd per maam ren. - J Posthumus, blijkt inwilliging verzoek het meest in het b zijn van de gemeente. Huurprijs T15 per maand. r__L 2. 21_ der N.V. Kaas- en Roomboterfabriek „Workum” v h Tjebbes en Co. hou dende verzoek om onderhandsche inhuring van een der tweegezins- middenstandswoningen en wel die staande in wijk G no. 196, thans be woond door den heer L. de Wit. Zonder discussie en hoofdelijke stemming werd dit verzoek ingewil ligd. Punt 9. Bespreking verbetering trekweg. Na inleidin; lezing van t Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toegezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het 1ste kwartaal 1926, dat zij die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen ééne maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schrifte lijk behooren in te dienen bij hun College. Workum, den April 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. 7000 kubieke voet lucht kan in de minuut voor 95% van mist bevrijd worden. Indien het toestel op een vrachtauto wordt geladen zuivert het op een rit over het landingsterrein de lucht tot op een hoogte van 1000 voet bij een breedte van 2000 voet. Een 103-jarige met page-haar. Het interessantste pagekopje is wel in een dorpje in Noord-Frankrijk te zien, meldt de T el. Daar woont de 103-jarige juffrouw Touzet, die pas enkele weken geleden heur haar liet bobben en haar Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Woensdag 14 April 1926, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de Burgemeester A. Wa- genaar Az. Raad voltallig. Waarnemende Se cretaris de heer G. G. Groenendal. houden. Workum blijft op zijn Geen notulen. Dunt, dat het niet verplicht i Punt 1. Mededeeling van ingekomen stukken a. Schrijven van S. Deinum te Koudum, berichtende, dat hij de mid- denstandswoning aanvaardt op ge stelde condities. b. Idem van den heer H. Wiersma te Nijland, dat hij de benoeming tot Gemeente-architect aanneemt. In diensttreding 15 April. c. Bericht van S. Sijbrand(j, arts alhier, dat hij de betrekking van gemeente-geneesheer aanvaardt. d. Extract uit het resolutie-boek van Ged. Staten, meldende, dat de aangevraagde vergunning aan den ,heer H. de Vries, stations-koffiehuis niet kan worden verleend. Punt 2. Wijziging van de verorde ning op den keuringsdienst van vee en vleesch. Aangenomen zonder discussie en hoofdelijke stemming. Punt 3. Adres van D. Faber, auto busondernemer te Workum, houdende verzoek om ver. plaatsen van een halte-gebouwtje op net Marktplein. B. en te verleenen onder bepaalde voor waarden en tegen een per week. Uit de discussie en toelichting blijkt dat een verplaatsbaar houten gebouw tje opgericht zal worden. Plaats voor den boom bij de woning van den heer M. Westra. De halte mag niet het aspect van ons stemmig markt plein aoor schelle kleuren en allerlei reclame bederven. Na eenige discussie waarin vrees voor last met de jeugd naar voren wordt gebracht, wordt de toestemming zonder hoofdelijke stem ming verleend. Punt 4. Benoeming van een lid van de plaatselijke commissie van toe- «icht op het lager onderwijs. Uitbreker-lnbreker. De zwervende Duitsche bankwerker A. Riede, die in den nacht van 20 op 21 December 1924 door middel van inbraak de villa van den heer G Swa gemakers te Moergestel was binnenge drongen en zich daar te goed had ge daan aan twee flesschen warme wijn met suiker en fruit,' en voorts bij het nachtelijk bezoek aan het kantoor1 der firma Verhagen van Oorschof te Den Bosch biscuits en sigaren had gekaapt, werd door de Bossche Rechtbank inder tijd veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf. De gladde vogel wist uit zijn cel te ontvluchten. Hij had n.l. kans gezien met zijn drinkkroes eenige fundamenten uit te graven, waardooi hij kon ont snappen. De Duitsche Justitie heeft hem echter gepakt en nu weer uitge leverd. Een dronken passagier is ook niet alles. Te lerseke reed Maandagavond een auto uit Wemeldinge met een passagier, die dronken was. Deze man schoof tijdens het rijden naar den chauffeur toe en viel boven op hem, waarbij waarschijnlijk het stuurrad brak, en de chauffeur den auto niet meer meester was. Het gevolg was, dat de wagen in een sloot terecht kwam, en de pas sagier door de voorruit viel en met een ernstige hoofdwond uit de modder werd gehaald. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto is door de politie in beslag genomen. lijkheid naar voren brengt, om in ’t vervolg in de jaren, waarin geen ver kiezing van de leden der Prov. Staten plaats vindt, de verkiezing der Eerste Kamerleden in de Statenvergadering op den eersten Dinsdag der maand Juli te doen geschieden. De heer van Aalten zou de wijziging (de verkiezing heeft nu op den 2en Dinsdag in Juli plaats' nog dit jaar in werking willen doen treden. Vernietigen van mist. De Daily Telegraph meldt uit New- York, dat op het Bureau voor Lucht scheepvaart een uitvinding is gedaan om met succes mist te vernietigen, in het bijzonder over landingsterreinen voor luchtschepen om op deze wijze de landingen voor luchtschepen zonder gevaar te doen worden. Het toestel wordt geschetst als een electrisch ge- lederen dag een sinaasappel. In vroegere jaren, toen men de vita minen nog niet kende, golden vruchten en zeker sinaasappelen, als luxe-eetwa- ren. Sinds men echter weet, dat vele vruchten rijk zijn aan verschillende soorten vitaminen, heeft men ze met een ander oog leeren beschouwen en leeren waardeeren als voedsel, dat tegelijkertijd nuttig en aangenaam is. In Amerika hoorde men tot voor kort lad®“ ?,ch!?o,rd,Jn' twee leuzen die op schoolverzorging betrekking hadden, n.l. in iedere school een weegschaal en een liter melk voor het groeiende kind. Maar nu heeft men dit laatste veranderd invoor ieder kind een liter melk en een sinaasappel per dag. Bij een kind, of een volwassene, die geregeld sinaasappelen gebruikt, is de kalk- en phosphorus afzetting veel beter dan bij hen, die ze niet gebruiken. Daarom is het volstrekt geen luxe als men 1 tot 2 sinaasappelen per dag eet. Al weer een gefingeerde berooving. nekje glad scheren. Zaterdagavond vervoegde zich een zekere R. uit Huissen bij de politie te Ede met de mededeeling, dat hij was aangevallen door twee personen. Eén had hem met een revolver bedreigd, terwijl de andere zijn zakken had onder zocht en hem zoodoende beroofd van een portefeuille, inhoudende f 520. Onder leiding van den inspecteur van politie en den brigadier-majoor der Rijksveldwacht, werd onmiddellijk on geveer ter plaatse, waar de berooving zou plaats gehad hebben, een onderzoek ingesteld. Met behulp van een politie hond werd alles afgezocht, terwijl van de telefonische nachtverbinding der Kunstzijdefabriek gebruik gemaakt werd om de politie van omliggende plaatsen in te lichten. Een en ander bleef even wel zonder resultaat. Inmiddels begon de politie aan de beweringen van den „beroofde” te twijfelen en werd hij voorloopig onder jewaking genomen. Ten slotte viel hij door de mand en bekende Zondag, dat lij het verhaal had verzonnen. Hij had aan zijn meisje te Hilversum voorge spiegeld, dat hij wat geld had om te runnen trouwen en om nu uit den irand te geraken, had hij de beroo- vanfactie tegen’het eerste besluit. Wat vingsgeschiedenis verzonnen. Ongeluk in een drogisterij. In een drogisterij te Rotterdam werd was gesmolten. De 17-jarige L. v. B. beging de onvoorzichtigheid, om, ter wijl zijn oudere broer even in den winkel bediende, in de heete massa te roeren met het gevolg, dat de pot kantelde en de was vlam vatte. De deeren van den jongen vlogen in brand, n angst liep hij de straat op. Zijn iroer gelukte het, den jongen, door de irandende werkjas van het lijf te trek- Auto- en motor-ongelnkken. Een achtjarig jongetje te Den Haag was met een vriendje boodschappen gaan doen. Al babbelend staken zij den rijweg over en zagen niet, dat een zware vrachtauto naderde. De achtjarige raakte onder de wielen, werd een eind meegesleept en toen de auto eindelijk stond, dood opgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de remmen van den wagen niet deugden. Griep-epidemie in de Venen. Gedurende de laatste weken heerscht in den Zuid-Oosthoek van Drente en ook in Noord-Oost Overijsel in erge mate de griep, meldt het H b 1. Hoewel de ziekte minder sterfgevallen veroorzaakt dan in 1918, is toch ook thans het aantal sterfgevallen niet gering. In Schoonebeek zijn voor 8 April 24 personen gestorven. In Emmen stierven tusschen 26 Maart en 8 April 37 per sonen. Te Coevorden bedroeg het aantal sterfgevallen in de afgeloopen week 7. In Emmen is vooral het aantal jeugdige kinderen dat sterft, zeer groot. Ver moedelijk speelt hier de ondervoeding, aan welke volgens dr. Lodewijks te Nieuw Amsterdam, niet minder dan 43.7 der schoolkinderen te Barger- erfscheidenveen lijden, een rol. Een zesvoudige moord. In de gemeente Rochendorf, nabij Mariënbad, is in den nacht van 10 April een gruwelijke misdaad gepleegd. Boer Döllner had eenige ossen ver kocht voor 4000 kronen, welk geld hij in huis bewaarde. In genoemden nacht is een onbekend gebleven man de woning binnenge drongen, heeft met een bijl twee kin deren van den boer en een dienstmeid doodgeslagen, heeft den boer, diens vrouw en een derde kind levensgevaarlijk gewond en is er daarna met de 4000 kronen vandoor gegaan. De bijl heeft men op eenigen afstand van de boerderij in het bosch gevonden. Een ander kind heeft het heele drama bijgewoond van onder een bed, waar het zich had weten te verbergen. Dit kind heeft na het vertrek van den onverlaat de buren gealameerd. Hoewel de gendarmerie de heele streek heeft doorzocht, is geen spoor van den moordenaar gevonden. Inlijving Nat. Militie, Op 3 Mei a.s. zullen worden inge- lijfd de dienstplichtigen der lichting van 1926 tweede ploeg (met bewijs van voorgeoefendheid) bestemd voor oplei ding tot onderofficier bij de regimenten infanterie. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De heer L. de Wit, thans geen be trekking meer bekleedende bij het onderwijs moest aftreden. Met algemeene stemmen werd be noemd de heer IJ. Oosten. Aanbeve ling IJ. Oosten en F. Bonnema. Punt 5. Aanbieding van een besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot het doen van af- en overschrijvingen van- en op uitgaafposten zijner be groeting, dienst 1925. Zonder discussie en hoofdelijke stemming daartoe besloten. Punt 6. Adres van F. Zeilstra, tim merman alhier, houdende verzoek om onderhandsche inhuring van een mid- denstandswoning voor den tyd van 3 maanden. Ofschoon het wordt afgekeurd, dat telkens voor korte termijnen deze woningen worden verhuurd, vindt de voorzitter in dit geval bjizondere re denen om het gunstig advies van B. en W. op te volgen. Toegestaan zonder hoofdelijk stem ming de eengezinswoning aan den Stationsweg. Punt 7. Adres van F. Kuipers, zon der beroep wonende te Workum, houdende verzoek om onderhandsche inhuring van de achterkamer van het huis staande wijk E no. 2. Het blnkt dat de heer D. G. Kete laar te Nijhulzum een verzoek heeft ingediend om het geheele pand voor ^er maand in te hu- Na toelichting door den heer van dit verzoek het meest in het belang te zijn van de gemeente. Na eenige discussie alzoo besloten. Punt ”8. Adres van den directeur ig door den voorzitter en i de gevoerde correspon dentie tusschen Wonseradeel en Workum, blnkt dat de zaak niets ge vorderd is. Wonseradeel wil ongeveer 1500 M. weg in die gemeente voor zijne rekening in orde brengen doch wil de afkoopsom van f29.000 vast- l stand punt, dat het niet verplicht is dien weg als moderne verkeersweg in orde te brengen. Bespreking van enkele details wordt gehouden in geheime vergadering. Vooraf doet de Voorzitter mede deeling van gehouden besprekingen met Ged. Staten over de geweigerde subsidie aan de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en de f 500 voor een assistent bij het L.O. Hoewel het letreurd wordt, zal men moeten afzien den assistent betreft, zal het zaak zijn, dat een vereeniging of particulieren een bedrag van f 200 garandeeren om dan te trachten inwilliging van een nieuw verzoek om f 300 van Ged, Staten te verkrijgen. Voorts wordt medegedeeld, dat Crescendo eene subsidie van f 100 voor 6 verplichte muziekuitvoeringen weigert. Deze muziekvereeniging wil een belooning van f 25 per concert. )e Raad kan dit niet toestaan. Met Caecilia zal nu worden onderhandeld. Ingekomen een verzoek van de ouders der leerlingen van de R. K. ken en hem met jassen over den grond bewaarschool om plaatsing van een f lek aan het einde van de gedempte ernstige brandwonden is de jongen naar wijk bij die school. Na discussie besluit verdaagd. Tenslotte een unicum, zooals de Voorzitter zeide. Een brief aan den Raad, zonder onderteekening en getypt, was in zijn brievenbus gevonden. De inhoud was van dien aard, dat Z.Ed. het wen- schelijk achtte den brief niet te laten lezen, maar onmiddellijk ongelezen te verbranden. Algemeen goedgevonden en de brief wordt aan de vlammen in den kachel prijsgegeven. Niets meer te behandelen wordt de openbare vergadering gesloten. ■gunning voor het halte-gebouwtje op ktplein. W. adviseeren de vergunning •pa huur van fl RISO. M—MMMMMMMM«M—MMM—MMHMMMMMM—MMMM—MM.MBM—MMMMMMMM

Friso nl | 1926 | | pagina 1