i Nieuws- en Advertentieblad J. H. DE GROOT WOUDA’s WOUDA’s MEEL pepermunt Eskol Wijnen Wigco Wijnen EersteklasRoodePort voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - ’Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „BOAZ” Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Kalvermeei Accountants-verklaring. voor Workum en Omstreken. 'I ZATERDAG 1 MEI 1926. No. 18. 52ste Jaargang. Gemengd Nieuws. Iff I S— ALLE BRILLEN- I J. W. DE JONG I Plaatselijk Nieuws. LU 825,— Rek. cour. J I iglijke vergadering id gesloten. 4’1 f 297.672,43 De Kassier-Boekhouder J. KOORNSTRA. over dat auto’s beleenen gepraat. Het is waar, een auto was vroeger geen ding, dat men naar de bank van lee- ning bracht. Maar hoelang is het ge leden dat men over fietsen, naai- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Balans per 31 ACTIEF Ondanks alles en allen is door zijn ongeëvenaarde kwaliteit en smaak nog steeds kampioen de medicinale zijn zij het dagelijksch brood van de bank. En waarom zou men wèl een fiets, niet een auto mogen beleenen f De lichtzinnigheid zou er misschien door in de hand gewerkt worden meenden sommigen. Ja, 't kan wezen, dat iemand, die ’s avonds aan den rol wil, gauw zijn auto naar den lommert brengt om aan contanten te komen, maar kan dit niet evengoed gebeuren met andere voorwerpen En zijn er niet ook vele gevallen denkbaar er werden er 'trouwens eenige genoemd waarbij de beleening van een auto allerminst uit losbandigheid geschiedt, maar om door een tijdelijk geldgebrek heen te komen, zonder genoodzaakt te zijn te verkoopen, dan wel in woeke raars handen te vallen. Het voorstel om 't gebouw te ver- grooten werd tenslotte aangenomen. „Zip” overleden. In een hospitaal te New-York is Za terdag Zip, een bekend wondermensch uit het circus Barnum en Bailey, op 83-jarigen leeftijd gestorven. Hij was het oudste wondermensch en bekend als „Wat is dat?" welke bijnaam hij gekregen had, doordat Dickens dit in Kapitaal Spaarbank, Deposito Reserves Winst - 293.768,96 - 1.961,86 - 1.116,61 I reparaties worden op eigen 1 I electrische werkbank klaar ge- I I maakt. I ■^ARKT-WORKU^^I Advertentiën tot uiterlijk Don- J t derdagsavonds, uitgez. familieber. missie, de bovenstaande cijfers heeft goedgekeurd. Effecten en kassaldo waren tegen inbraak verzekerd. De volksleesbibliotheek, die naast de openbare leeszaal en bibliotheek, hier recht van bestaan heeft, had een saldo van f239.81. Dit geld zal worden besteed voor reorganisatie en ver nieuwing van den boekenschat. In het vorige leesseizoen werden uitgeleend 1520 boeken aan gemiddeld 63 lezers. De begrafenisbus, in likwidatie, be heerder notaris C. Tj ebbes alhier, sloot met een saldo van f 1316.21, terwijl nog 18 leden in leven zijn. Tot afgevaardigde naar de Algem. vergadering te Amsterdam werd be noemd de heer J. Boonstra. fj December 1925 PASSIEF f De Boaz-Bank te Workum hield haar jaarlijksche Ledenvergadering op Woensdag 21 April in de Chr. Be waarschool, onder presidium van den heer B. Y. Wielinga. Na een keurige openingsspeech, waarin bijzonder de nadruk op de moeilijkheden van den middenstand werd gelegd en de leden werden opgewekt te werken voor onze Bank, die de belangen van den middenstand bevordert, opdat te allen tijde uit eigen middelen crediet kan worden verleend, las de Secr., de heer F. Faber Jr. de notulen en het jaar verslag. Door den Kassier-boekhouder werd o a. meegedeeld dat de omzet over 1925 ruim f 1.800.000.— bedroeg, dat alle credieten zonder eenige uit zondering ruim waren gedekt en dat nog nimmer eenig verlies was geleden. Bijna driehonderd duizend gulden is thans bij deze Bank geplaatst; een bewijs dat deze jonge Bank het volle vertrouwen geniet, een vertrouwen dat verdiend is door 't voorzichtige beheer van Bestuur en Raad v. Toe zicht. Reserve werd met ruim f300 versterkt. De statuten werden in overeenstem ming gebracht met de nieuwe coöpe- ratie-wet. De Heer J. T. de Jong werd met algemeene stemmen als Bestuurslid herkozen. In plaats van den Heer D. G. Boontje werd de Heer A. Muller gekozen tot lid van den Raad v. Toezicht Door den Heer H. Leenstra werd deze zeer genoeglijke vergadering met dank aan God gesloten. Voor BRUILOFTEN en PAR TIJEN Speciaal aanbevolen machines enz, net zoo oordeelde Nu in alle soorten f 1.p. flesch. alle soorten f 1,25 per flesch per Liter f 1,50. Schenkt zeer voordeelig uit. Onaangebroken flesschen wor den terug genomen. Voor gelegenheden speciale condities. Monsters worden op aanvraag gratis verstrekt. Beleefd aanbevelend. gekeerd. Een paar dagen daarna is de man vertrokken zonder adres achter te laten. Zondagavond j.l. is ook de vrouw heen* Auto’s naar de bank van leeniag. Het gebouw van de bank van leening te den Haag is te klein. „De zolders kraken”, zei wethouder de Wilde, die in den raad een voorstel verdedigde om de bank uit te breiden. Er is daar lang en lang geen bergruimte genoeg. Vooral niet sedert er elk oogenblik menschen komen, die auto’s willen beleenen. De directeur van de bank schat, dat hij, als hij ruimte heeft, geregeld een honderd beleende auto’s op stal zal hebben. Met bedenkelijk wenkbrauw fronsen werd door verschillende leden Kas Uitstaande gelden Effecten Centrale Boazbank Aand. C.Bb. Brandkast enz. Rente ’26 I 1859 aan Barnum had gevraagd, toen J deze hem Zip toonde. Zip had een mismaakt hoofd en de lynchers niet van hun stuk. Met kalmte werd verder gebrand en na een minuut of tien was de eerste tralie door. Spoedig bezweek ook een tweede en snel was de opening groot genoeg om den neger er door te krijgen. Jackson’s armen werden hem op den rug vast gebonden en hij kreeg een prop in den mond. Toen werd de neger in een automobiel geladen en naar de Pia- cyunebrug gereden. Men deed hem daar een strop om den nek en na het andere eind van het touw te hebben vastgemaakt aan een brugspant werd Jackson over de leuning gewipt. De daders wachtten tot er geen be weging meer was in den gehangene en reden per auto weg in verschillende richtingen. Lieden die de lynching had den aanschouwd zonder er medeplich tig aan te zijn, gingen nu de gebonden politiemannen losmaken en den com missaris waarschuwen. En deze ging naar de brug en sneed Jackson af. WORKUM. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Velseroord, de heer F. Faber Dzn., alhier. Dinsdagavond vergaderde het Departement Workum van de Maat schappij tot Nut van ’t algemeen, onder leiding van den heer ds. I. Hulshoff. Tot penningmeester werd herbenoemd de heer P. Gaastra. De heer Th. Horensma, periodiek aftre dend en niet herkiesbaar als bestuurs lid, werd vervangen door den heer IJ. Oosten. Blijkens de uitgebrachte verslagen van de verschillende depar- tements-instellingen, werd bij de Nutsspaarbank gedurende 1925 inge- gekneveld waren begaven de lynchers legd f48.101.47 en uitgehaald f48.415.78 Op 31 December 1925 bestonden de bezittingen uiteffecten f 142.317.50, hypotheken f57.500, coupons en ren ten f3011.99, kassa f5102.10, totaal f207.931.59. Verschuldigd aan de in leggers aan hoofdsom en rente f 171.934.78. Reservekapitaal f35.996.81 of bijna 21 °/o van de geheele schuld. De spaarbank is aangesloten bij het Ne- derlandsche Spaarbankbureau, wiens accountant, evenals de contróle-com- zich naar de cel waar de doodelijk verschrikte neger tegen een muur ge doken zat. De overweldigers trokken hun jas uit, brachten een steekvlam installatie in werking en brandden vorige week is zij in de woning terug- kalmpjes de tralies door in de deurope ning van de cel. Inmiddels was de neger aan een zenuwtoeval ten prooi geraakt de man gilde en bonsde met handen en voeten tegen den muur. Dit bracht gegaan. Maandag keerde zij nog even in haar woning terug en deelde aan haar drie kinderen, een jongen van elf en een van acht jaar en een meisje van vier jaar mede, dat zij mogelijk nog terugkwam, maar dat de kinderen anders datgene wat nog van den in boedel aanwezig was, maar moesten verkoopen en daarna naar hun groot moeder, die te Maastricht woont, ver trekken. De oudste jongen trachtte aan den raad hem door zijn moeder gegeven, uitvoering te geven. Hij heeft een poging gedaan e.nig huisraad te gelde te maken. Dit trok evenwel de aandacht van de buren, die de politie waar schuwden. Deze heeft toen ingegrepen. De moeder is echter Dinsdagmiddag terug gekomen. Zij was op zoek naar haar verdwenen echtgenoot geweest en was zoo fortuinlijk geweest dezen te vinden. Het echtpaar is toen gezamen lijk naar zijn woning teruggekeerd. Nader meldt men De kinderen waren reeds in het Stadsbestedelingenhuis opgenomen en zij zullen daar wel voorloopig blijven. Mochten de kinderen nog eens aan de ouders worden teruggegeven, dan zal dit niet eerder geschieden, dan nadat de voogdijraad en de kinderrechter een beslissing te dier zake hebben gegeven. Hoe de beslissing ook moge luiden, men verwacht, in elk geval, dat een gezinshoofd zal worden aangesteld. Tegen de ouders is intusschen proces verbaal opgemaakt, wegens moedwillige verlating der kinderen. Een lynch-geval. Er heeft een lynch-geval te Poplar ville in den Amerikaanschen staat Missisippi plaats gehad. Een Ameri- kaansch blad geeft daarover de vol gende bijzonderheden. De belaagde neger was verdacht van moord op twee natuuronderzoekers in regeeringsdienst. De groote jury, die in zulke gevallen moet uitmaken of de beklaagde ter terechtzitting zal worden verwezen, of wel op vrije voeten zal worden gesteld, kon niet tot overeen stemming komen, maar wilde den neger Jackson was zijn naam niet naar de terechtzitting verwijzen. Voorloopig werd de man dus opgeborgen gehouden in het huis van bewaring. De hoofd commissaris van politie zette verschei dene mannen voor het huis van defentie op wacht. Zoodra bekend was geworden, dat de groote jury niet tot een besluit was gekomen, werden in de stad aanstalten getroffen voor een lynch-partij. Lieden die in de buurt van het gerechtsgebouw hadden rondgeslenterd, verdwenen en op allerlei punten van de plaats wer den spoedig groepjes mannen opge merkt, die opgewonden met elkaar praatten. Tegen middernacht verzamelden zich op verscheidene plaatsen in de buiten wijken groepen gewapenden, die alle tegelijkertijd naar de gevangenis trok- cen. Bij het gebouw gekomen, volgde een plotselinge aanval. Met smidshamers j werd de deur verbrijzeld en de kleine schaar bewakers door den commissaris van politie in het gebouw geplaatst, was spoedig overmand. De politieman- nen werden stevig vastgebonden. Inmiddels hadden zich twee gemas- j eerde mannen naar het telefoonbureau begeven en er de dienstdoende be- i ambten van verwittigd dat er geen 1 intercommunale gesprekken mochten zijn. Toen in de gevangenis de bewakers Zip had een mismaakt hoofd en sprak bijna nooit een verstaanbaar woord. Hij werd geadverteerd als „Zip” de wilde knaap uit het oerwoud. Vreemde kostwinning. De vorige week heeft een zwerver zijn doortocht gehouden door Hilver sum, die er een eigenaardige manier op na hield, om aan den kost te komen. Wanneer zijn maag jeukt, zakt hij in elkaar, wordt liefderijk ergens opge nomen en gevoed, totdat hij weer >bij< is en vertrekt, totdat zijn maag weder om begint te jeuken. Dan zakt hij. enz. Donderdagmiddag j.l. werd dr. S. getelefoneerd, om dadelijk naar de Alexanderlaan te komen, waar een man in elkaar was gezakt. De dokter kwam en trof den patiënt aan, buiten op een stoel gezeten en geflankeerd door een dampenden kop koffie en een stapeltje aangekleede boterhammen. De dokter was onverrichterzake thuisgekomen, toen de telefoon rinkelde. In de Emmalaan waseen man in elkaar gezakt. Dadelijk komen s.v.p. Maar de dokter kwam niet.Wèl de politie, die den man oppikte en hem na de gratis maaltijden bovendien gratis logies bezorgde. Den volgenden dag is de simulant vertrokken. Waarschijnlijk zal hij nu in andere plaatsen zijn trucs probeeren toe te passen. Hardvochtige ouders. Drie kinderen die door hun ouders te Amsterdam waren verlaten, zijn door de politie in bescherming genomen. Het gezin waarin deze drie kinderen thuis behooren, woonde in de Vecht- straat no. 37. De vrouw heeft voor een drietal weken haar man, een zekeren S., verlaten. Deze heeft toen bij de politie haar opsporing gevraagd en de f 4.719,10 - 203.676,38 - 66.094,37 - 20.632,89 600,— - 1.117,19 832.50 f 297.672,43 Raad van ToezichtHet Bestuur B. Y. WIELINGA, Voorz. J. T. DE JONG, Voorz. J. W. DE JONG. F. FABER Jr., Secr. H. LEENSTRA. C. RIEMERSMA. TJ. DE ZWART. D. FABER. H. HAIJTEMA. Ondergeteekende verklaart dat hij de administratie der Boaz-Bank te Workum heeft nagezien en accoord bevonden dat de verstrekte credieten en voorschotten ten volle zijn gedekt door persoonlijke borgtocht of zakelijk onderpand dat geen blanco-credieten zijn verstrekt; en dat hij met de vanwege het Bestuur en Raad van Toezicht gepubliceerde Balans accoord gaat. (w.g.) M. KRAMER Accountant, Leeraar M. O. Boekhouden te Leeuwarden. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. WIJNHANDEL I 5 FRISO. IDit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal I! 65 cents; franco per post I 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. J J Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden.

Friso nl | 1926 | | pagina 1