FRISO az. enz. I ROUWBRIEVEN Jaargang. Nieuws. n Friso”. van Zaterdag 15 Mei 1926 Tweede Blad c F f. Een apostille van Ged. Staten, ge- ikeurde Raadsbe- rden met onver- r een belangrijke ezel- i in wat het Kur- hare ning ft de oor. de re de ire iet de lan- ad< een per- >lad tno- een ig< zou be- :ele len bij len lad ge- •x tten 60 ct. ;n 60 ct. ten 75 ct. m90 ct. Lten75 ct. »th. en Drogisten fa de et ie rg te w 'P i- worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” Workum e e louden voorjaars- niet in het teeken of hinken handel. stonden aan de enkel luxe. Het et groot, zoowel ingstellenden be- naaste omgeving, eene afdeelings- Fr. Maatschappij l gehouden. Voor larden werd 250 ld, terwijl tweede ilden konden op- •den 100 tot 150 was kalm, mede m den schralen e itie-, Reclame- en r, pater Arts van serde praktische nkvraagstuk en n meer ingang weerleggen, dat dronken, daarbij 3 op het misbruik, le kringen der i de drank werd loofdelijke stemming L Adres van de scn» ireeniging „Eendracht maakt macht” Heeg, di gen door B. en W. a Brandmeesters atie van brand- hter het Stads- het op het politie- pparaat een 3-tal en met petroleum de spanenmassa /eer 1 M2, waarbij brand geheel te ms werd een ap- Holkema gehaald •andje aangelegd n nog een proef zins korteren af- vas de brand niet Vaar het poeder het vuur geheel ras geen groote bestrijken. in de buitenlucht, ongunstige om- 3n genomen, me nen proeven niet m geacht en zul- ran binnenbrand ten kunnen wor- g. Blauwe Week plaatsen is ge ien propaganda- tgaande van het inde Drankweer- 3 verschillende reenigingen zijn nige jonge dames i hadden ingeleid van het Blauwe de aangesloten idels een optocht gehouden, onder :kende tonen van escendo”, terwijl e vereeniging op [arkt bij het begin t eind, nog enkele werden gege- 3r trad op de heer sum, die in eene Friesch uitge bet licht en de :bestrijdersbewe- 'acht en met de ng werd aange- Advertentiën gels 60 cents, ber 7 cents, •s naar plaats- Friesland, uit- nilieberichten, el. Bij abon- igrijk lager. Verder brengt de Voorzitter een mondeling tot hem gericht verzoek ter kennis van den Raad van de schouwbürg-directie-Bakker, om plaatsing van een schouwburgtent gedurende 3 dagen op de Markt, tegen eene vergoeding van f30. De heer Haytema is niet voor plaatsing op de Markt, waar de om wonende burgers zeker ook tegen zullen zijn en acht plaatsing op een afgelegen stuk weiland aan den Stationsweg beter. De heer Sikkes ziet geen belang in plaatsing van dien schouwburg, wijl er wel iets beters is, waar het publiek zich kan amuseeren. Beter is b.v. het geld te gebruiken voor een onderling uitstapje en daarom wil hij de plaatsing niet toelaten. De Voorzitter zegt, dat de Directie de waarborg geeft, dat alle christelijke menschen gerust de voorstellingen kunnen bij wonen. De heer de Boer wijst er op, dat destijds een gezin meerdere avonden zulk een voorstelling heeft bijgewoond, hetgeen beter achterwege had kun nen en moeten blijven. Echter de gelegenheid schept genegenheid en het gevolg zal zijn, dat vaak de win keliers op de centen moeten wachten. De heer Brandsma is van meening, dat men die gelegenheid toch niet zal kunnen keeren. Bovendien zou de Burgemeester eerst de te geven stukken kunnen keuren en de Gemeente heeft er nog f30.— voor deel van. De Voorzitter vindt het wel wat ge waagd, hem de keuring der stukken op te dragen, ofschoon de Directeur hem heeft verklaard, dat geen stukken wor den vertoond, die eenigerlei aanstoot zouden kunnen geven. Zelf heeft hij er wel een enkele van gezien en van uit Delfzijl is het hem bekend, dat het een nette zaak is. Hij wil deze kwestie echter geheel van een objectief stand punt uit beschouwen. De heer de Roest vreest hier voor Workum geen opvoering van zeden- kwetsende stukken. Voor een jaar ge leden heeft hij met genoegen een Voorstelling in deze tent bijgewoond, zoodat hij geen bezwaar heeft tegen een standplaats op de Markt. De Voorzitter wil opmerken, dat het feitelijk een kwestie is, die enkel hem als Hoofd der politie aangaat, doch hij wil liefst zooveel mogelijk handelen n den geest van den Raad in zijn ge- leel. Hij is er niet voor, eigen wil door te drijven of wel die van een bepaalde partij. De heer Ferwerda verklaart uit een principieel oogpunt, geheel tegen het toelaten van een schouwburg te zijn en acht het ook niet gewenscht, dat de gemeente daarvan eenigerlei voor deel zal trekken. Hij wil aan plaatsing eener schouwburg dus niet medewer ken, in geen geval op de Markt. Een voorstel Sikkes—Ferwerda tot afwijzing van het verzoek in stem ming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren de Roest, Gaastra, Posthu mus, de Vries, Dijkstra en Brandsma. Waarna een voorstel de Roest-Gaastra, om plaatsing op de Markt toe te staan tegen eene vergoeding van f30, met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren de Boer, Haytema, Sikkes, Ferwerda en van der Gaast. Ten slotte brengt de Voorzitter nog uer tafel een bij hem iygekomen aan- jod van den aannemer der plaats heb- aende baggering van de diepe Dolte, tot uitdieping der Horsea vanaf de iolpaal tot de aschbelt, tegen eene vergoeding van 40 cent per M3 (an ders 60 cent) voor een totaal bedrag van f3200 (anders f4800). B. en W. hebben in dezen geen voorstel, doch geven daarvan enkel mededeeling. Na enkele besprekingen, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Posthumus, de Voorzitter, de Boer, ambtenaar van den Burgerlijken Stand onder dankbetuiging voor het gedu rende zijn ambtenaars-loopbaan ge noten vertrouwen. B. en W. adviseeren den Raad het gevraagde ontslag uit beide betrek kingen met ingang van 1 Augustus a.s. op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dankbetuiging voor de sinds tal van jaren aan de ge meente Workum bewezen diensten. B. en W. hebben besloten eene op roeping van sollicitanten voor Secre taris te plaatsen en den Raad te zijner tijd eene aanbeveling aan te bieden. De heer Gaastra zegt, met leed wezen de aanvraag om ontslag te hebben vernomen, doch kan zich niet vereenigen met de toevoeging inzake maal is eene aanbeveling van 2 per sonen gegeven, welke weg spreker thans weer wil volgen, tevens de eenige weg voor het overige secretarie- personeel om tot verhooging te ge raken, wijl in dit geval door op en waaruit blijkt, dat over het alge meen niet voor baggering althans met de machine, wordt gevoeld, wordt iet gedane verzoek zonder hoofdeiyke stemming van de hand gewezen. Bij de daarop plaats hebbende rond vraag merkt de heer de Roest op, of het ook noodzakelijk is de Instructies voor den gemeentearchitect te her zien, waaromtrent de Voorzitter te jennen geeft, dat die reeds ter voor- lereiding in behandeling is genomen. Verder vraagt de heer de Roest, nu Crescendo de subsidie voor de te geven muziekuitvoeringen niet heeft aanvaard, of uit de uitgetrokken post ook kan worden geput voor eventu- eele uitvoeringen van een zangver- eeniging, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. De openbare zitting wordt hierop geschorst en overgegaan in geheime vergadering ter verdere bespreking van de ontslag-aanvrage van den Gemeentesecretaris. Na een langdu rige geheime zitting wordt den Se cretaris op de meest eervolle wyze ontslag uit zijne betrekking verleend en worden B. en W. gemachtigd tot eene oproeping van sollicitanten, waarna de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. sonen gegeven, welke weg spreker thans weer wil volgen, tevens de eenige weg voor het overige secretarie- personeel om tot verhooging te ge raken, wijl in dit geval door op schuiving de le ambtenaar Groenen- daal, Secretaris en de ambtenaar Jelgersma le ambtenaar zal kunnen worden. De heer de Boer stelt voor dit punt in geheime zitting nader te bespreken, hetgeen wordt ondersteund door de heeren Sikkes en Haytema en waar toe wordt besloten. Na de behandeling van de punten der agenda zal daartoe worden overgegaan. Punt 6. Uitbreiding van personeel aan de gasfabriek. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie oogenschynlijk gelijkt op meerdere aanstelling van personeel, doch het is volstrekt geen luxe, doch enkel gegrond op een wettelyke bepaling. Immers ingevolge wijziging van art. 39 van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, bij Kon. besluit van 4 Maart 1926. (Staats blad no. 38) moet het personeel der gemeentelijke gasfabriek met een stoker worden uitgebreid. Wethouder de Vries geeft als Voor zitter der gascommissie omtrent deze aanstelling nog de noodige toelichting, alsmede dat reeds een paar op proef hebben gewerkt, doch zich ook al weer hebben terug getrokken. Echter heeft het getal sollicitanten zich weer uitgebreid, zoodat de Directeur daar uit allicht eene aanbeveling zal kun nen doen, want men kan niet steeds doorgaan met het op proef laten werken. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten eene oproeping voor een vierden stoker te plaatsen.’ Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1925. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Gemeentebegrooting voor 1926. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen van en op uitgaafposten der gemeente begrooting, dienst 1925. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de hef fing en invordering van retributie tot vergoeding van diensten voor het weg voeren van faecale stoffen. Op advies van B. en W. worden de voorgestelde wijziging en aanvulling, overeenkomstig het ter visie gelegen hebbende concept, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het z.g.n. heffings- percentage der Gemeentelijke inkom stenbelasting voor het belastingjaar 1926/1927. B. en W. adviseeren den Raad het het belastingjaar 1926 1927 op 2.6 vast te .stellen. Volgens een ingesteld on derzoek wordt van het belastbaar in komen in de kohieren der Rijksin- komstenbelasting, dienst 1925/1926 f32789 aan belasting betaald. Aan plaatselijke inkomstenbelasting zal een bedrag van f84318 moeten worden geheven, zoodat het verme- nigvuldigingscijfer op geen lager cijfer zal kunnen worden vastgesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt het cijfer op 2.6 vastgesteld. Punt 12. Bespreking walbeschoeiïng op het Zuideinde. De Voorzitter zegt, dat in verband met dit punt, de leden zeker wel een kijkje ter plaatse zullen hebben ge nomen en zich zullen herinneren dat op de Gemeentebegrooting voor 1926 door Boontje voor eene grondige her stelling is [geraamd f2200 en voor een nieuwe betonwal f4000. Een her stelling bestaat in hoofdzaak in het vernieuwen van een deel der palen het aanbrengen van nieuw beklee- dingshout, met nieuw deksloof en verankeringen. Voor deksloof is vu renhout genomen, en ook de palen die nog juist hun dienst kunnen ver richten, blijven staan, om de kosten zoo laag mogelijk te houden. Voor steekhout is niets gerekend, zoodat de lerstelling alleen het bovengedeelte betreft, wat boven water uitsteekt. )e kosten zijn als volgt geraamd ieschoeiïng vanaf Rehoboth tot Kettingburg f 1006.50 Bestrating met zand - 211.70 tot op de helft in te krimpen en dat reeds zoo vroeg in het jaar. Eindelijk brengt de Voorzitter nog ter tafel een adres van S. Piersma, waarbij deze verzoekt het huis, mo menteel nog bewoond door D. Veld- mans, tijdelijk te mogen huren voor 1’ 5 per week, daar hij door verkoop van het thans door hem bewoonde huis, genoodzaakt is, dat 12 Mei te verlaten. Zonder hoofdelijke stemming wordt eene nadere regeling dezer kwestie overgelaten aan B. en W. Verder is nog ingekomeir een adres van de Chr. Fabrieks- en Transport- arbeidersbond te Workum, waar by wordt gevraagd werkgelegenheid voor werkelooze arbeiders te scheppen en te zorgen, dat dit door los-vaste arbeiders geschiedt, welk adres zon- Samen fl217.2Ö;der hoofdelijke stemming voor ken. Wordt eiken sloof inplaats van I nisgeving wordt aangenomen, Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 6 Mei 1926, 's avonds 7 uur. Voorzitter de Burgemeester A. Wa- genaar Az. Tegenwoordig alle leden. deNvoo°rlezSg vanhetfomSgeS? oproepihg van sollicitanten? De vorige stelt de Voorzitter aan de orde de maal 18 ^nheve.bn^ ™n 2 behandeling der agenda en wel: Punt 1. Notulen der beide vorige vergaderingen. Deze worden achtereenvolgens door den Secretaris gelezen en wat de eerste betreft, onveranderd goedge keurd en vastgesteld, doch die van de tweede bijeenkomst met eene bemer king van den Voorzitter, inzake het niet aanvaarden van de vergoeding voor een bepaald aantal concerten, door het Gemeentebestuur van Cres cendo gevraagd. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken a. Een apostille van Ged. Staten, geleidende de goedgekeurde Raads besluiten tot wijziging der Gemeente begrooting en die der gasfabriek voor 1925. b. Een schrijven van G. D. Ketelaar, waarbij hij genoegen neemt met de voorwaarden, waarop hem eene wo ning is verhuurd. c. Idem van IJ. Oosten, berichtende aanneming zijner benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. d. Idem van F. Zeilstra, dat hij ac- coord gaat met de voorwaarden, waarop hem een huis aan den Stati onsweg in huur is afgestaan. e. Idem van H. Bleeker te Parrega, houdende aanneming der voorwaarden waaronder hem een strook grond al daar in erfpacht is afgestaan. leidende het sluit tot onderhandsche verhuring van een tweetal woningen aan S. Gaastra en S. Deinum welke stukken zonder hoofdelijke stemming, voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres van P. Flapper e.a., houdende verzoek om plaatsing van een stek aan het einde van de gedemp te wijk op het Noord op den wal van de IJskeboerevaart. Het advies van den architect luidt, ter wille van de veiligheid der kleinen, aan het verzoek tegemoet te komen, hetgeen f20 zal moeten kosten, terwyl B. en W., in verband met dit rapport, adviseeren op dat verzoek een gun stige beschikking te nemen, door het aanbrengen van een stek met draaihek. Na enkele opmerkingen van de heeren de Boer, Gaastra, Dijkstra en de Voorzitter wordt de gevraagde machtiging tot uitvoering aan B. en W. zonder hoofdelijke stemming verleend. Punt 4. Adres van de scheepvaart- vereeniging „Eendracht maakt macht” te Heeg, daarbij verhooging verzoe kende van de vaste brug bij de St. Ursulapoel. In het adres wordt beweerd, dat de voor enkele jaren vernieuwde brug niet dezelfde hoogte heeft vei kregen als de oude brug en dit hinderlijk is voor de leege schepen. De Architect zegt in zijn advies, dat de brug een doorvaartwijdte heeft van 3.82 en een hoogte tot onderkant ligger boven 2.10 F. Z. P. Volgens me ting ter plaatse was de hoogte 1.87 M. - --- -t.t -v~ er boven water, bij een waterstand van vermemgvulchgingscyfer derteheffen 20 cM. boven Z. P., dus de totale hoogte 2.07 M. boven Z. P. Het verschil van 3 cM. zal vermoe- delyk in de waterstand zitten, omdat met wind of stroom meestal eenig verschil te constateeren is op een dergelyken afstand. Blijkbaar wordt dus ten onrechte beweerd, dat de brug bij het vernieuwen lager is ge maakt, waarom de architect adviseert afwijzend op het verzoek te beschik ken, met welk advies B. en W. zich kunnen vereenigen. De heer Dijkstra is bij een gister ter plaatse ingesteld onderzoek tot de zelfde conclusie gekomen als de Ar chitect, ofschoon allicht met geringe moeite de brug 5 cM. te lichten zou zijn, terwijl de schippers, die deze brug gebruiken, ook gebruik moeten maken van dien bij het station. De Voorzitter zou, gezien het ge ringe belang bij die verhooging be trokken, geen dingen willen uithalen, die onnoodige kosten met zich bren gen. waarop het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Punt 5. Adres van A. de Vries alhier, daarbij eervol ontslag verzoe kende als gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerleken Stand Adressant, sedert 1 Januari 1880 de gemeente onderscheidenlijk gediend hebbende als tweede- en eerste amb tenaar ter Secretarie, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als Secretaris vraagt wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd op 20 Juli e.k., met ingang van 1 Augustus 1926, eervol ontslag a. als gemeentesecretaris en b. als plaatselijke inkomstenbelasting voor te .stellen. vuren gebruikt, dan verhoogt dat de kosten met nog f156. Het komt den architect ook zeer gewenscht voor, een geheel nieuwe betonwal te maken, omdat men dan voor een reeks van jaren van het onderhoud af is en ook geen verzak kingen in de bestrating, tengevolge het wegspoelen van grond, te duchten zijn. Bij eene herstelling van f 1217.20 kan hij daarvoor niet instaan, omdat het steekhout, wegens te hoogen waterstand, niet voldoende kan wor den beoordeeld. De heer Gaastra wil, indien ver betering beslist noodig is, het door den nieuwen architect ingediende plan van f 1200 uitvoeren, doch de heer de Roest wil vooraf nog een grondig onderzoek naar de gesteldheid van het steekhout en met de uitvoering wachten tot den zomer, opdat anders allicht het geld als weggegooid zou moeten worden beschouwd. De Voor zitter wil voor zich ook gaarne het goedkoopste plan, doch laat de be slissing aan den Raad. De heer Dijkstra is van meening, dat de steekheiïng nog wel wat mee zal vallen en wil daarom het plan van f1200 aanbevelen, ofschoon een betonwal op den duur z.i. de voorkeur verdient, terwijl hij op de vraag van den Voorzitter, of hij het wenschelijk acht, thans die zaak aan te pakken een toestemmend antwoord geeft. De heer de Vries gaat van het standpunt uit, dat wanneer men iets wil doen, het beter is, dat ook af doende tot stand te brengen en vindt het groote plan van f4000 dan ook voor de Gemeente het voordeeligst, zoodat hij dat wil uitvoeren. Men moet in dezen ook vooruitzien en zal ervaren, dat het duurste plan nog in het voordeel der Gemeente zal zijn. Ook de heer de Boer is voor het plan van f1200, terwijl ook de heer Sikkes daarin kan meegaan, want laat het beste op den duur nog het goedkoopste blijken te zijn, het is de groote vraag of de Gemeente altijd wel dat beste nog zal kunnen betalen. Hij wil echter, evenals de heer de Roest, met de uitvoering nog even wachten tot een lager waterstand. Ook de heer Brandsma wil tot uit voering van het kleine plan over gaan, dat zal dan wel weer 6 jaar kunnen zitten en dan kan men weer zien, maar hij zou eikenhout willen gebruiken. De heer de Vries blijft bij de voorkeur van een betonwal. Het voorstel de Vries—Posthumus, om voor f4000 een betonwal te ma ken, wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Posthumus, de Vries en Dijkstra, waarna een voorstel de Roest—Hay tema zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen, om den gemeente architect eerst nog eens een onder zoek naar het steekhout op te dragen en dan een nader plan, als voorge dragen, in te dienen. De punten der agenda zijn hiermede afgehandeld, doch de Voorzitter stelt voor nog eenige adressen, die zijn in gekomen, mede te behandelen, waar tegen bij den Raad geen bezwaar bestaat. In de eerste plaats een verzoek van D. G. Boontje om teruggave van tot 12 Mei betaalde huur voor de woning wijk G no. 125, over een tjjdvak van tenminste één maand, wegens het be stemmen van die woning tot ambts woning voor zijn opvolger. Zonder hoofdelijke stemming wordt op dat verzoek gunstig beschikt. Verder brengt de Voorzitter ter tafel een adres van de Ouder-Com- missie der openbare school om aan die school een assistent te verbinden, waarvoor een bijdrage van f300 uit de Gemeentekas wordt gevraagd, ter wijl „Volksonderwijs” en de ouders der schoolgaande kinderen op zich nemen, daarvoor jaarlijks nog f200 bij te dragen, zoodat den assistent een fïïCTW “ftayUmïon vai’de? daarvoor een .post van f300 op de begrooting aan te brengen, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren de Boer, Ferwerda en Sikkes. Op een vraag van den Voorzitter, waaruit dat geld zal moeten worden bestreden voor de zoo pas aangenomen herstelling der walbeschoeiing, wordt op voorstel der heeren Gaastra-de ioest zonder hoofdelijke stemming besloten, dat te betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven, waarop thans nog ongeveer f 2800 beschikbaar is, ofschoon de Voorzitter het wel eenigszins gevaarlijk vindt, die post tot op de helft in te krimpen en dat reeds zoo vroeg in het jaar. Eindelijk brengt r tafel een aart waarbij deze verzoekt het huis, mo- i> i- f

Friso nl | 1926 | | pagina 5