Nieuws- en Advertentieblad Purol bij Doorzilten - Zonnebrand - Stukloopen WOUDA’s Kalvermeel Valencia „Wigco zuivere Sinaasappel-Limonade gegarandeerd le kwaliteit kost per flesch f 1.00 Zeer voordeelig in ’t gebruik Monsters en rietjes gratis J.H. da Groet-Hoord I W IETS NIEUWS W IETS FIJNS NOBILO prima Sumatra -Zandblad in prijzen van 8-10-12 en 15 cent. ZIE ETALAGE bij J. H. de Groot, Sigarsnhandel - Noord. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - No. 24. t I f t Vreest geen examen! Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft MIJNHARÖT’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. f BRILLEN ZATERDAG 12 JUNI 1926. 52ste Jaargang. Kroniek der Week. Gemengd Nieuws. XXXXXXXXXXXXXX X WRIGLEY’S X Advertentiën en welke hi 6 i i opi worden, nu zou Naarden weer bloeien, nu kon het zijn vleugels wijd uitslaan. Maar de vreugd werd al gauw ge temperd. De lang gekoesterde wensch was nu wel vervuld, maar om te gaan wandelwegen te voorzien, enz. is heel juist niet. Dies gaan er maar stemmen de zooveelste kabinetscrisis voor de deur ie biu.hu. xcic., wiuio^i financiën heeft verklaard, dat hy zijn maatregelen franc slechts - heele volk achter zich weet. Met dit kabinet is dit niet het geval. Daarom wil hij een kabinet doen samenstel len, bestaande uit bekwame staats lieden, zonder aanzien van de party waartoe die behooren. Een nationaal ig tot stand gebracht, delingen tusschen den eindelijk tot aanvaarding van vrijwel alle Engelsche voorstel len geleid. De Turksche Nationale vergadering heeft de overeenkomst reeds ziet men zoo, dat door de bereikte overeen stemming Turkije in een betere po sitie gesteld is, nu alle krachten ge concentreerd worden op den weder opbouw, terwnl Engeland wat Irak betreft, de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Frankryk. Parys, 10 Juni. In Frankrijk schijnt de zooveelste kabinetscrisis voor de deur te staan. Péret, minister van tot herstel van dën kan nemen, als hy het kabinet is”dit nïet het geval. Daarom wil hij een kabinet doen samenstel len, bestaande uit bekwame staats lieden, zonder aanzien van de party waartoe die behooren. Een nationaal kabinet dus. Maar de menschen moe ten ervaring en inzicht in de groote financieele vraagstukken hebben. Het BUITENLAND Engeland. Londen, 10 Juni. In de Engelsche liberale partij heerscht ernstige on- eenigheid. De beide leiders, Lloyd George en Asquith, welke sedert eenige weken een geschil hadden over Lloyd George’s houding tijdens de algemeene staking, hadden over hun kwestie gecorrespondeerd. Nu is in de fractievergadering met 20 te gen 10 stemmen een resolutie aange nomen, welke afkeuring uitspreekt over de publicatie van de geschillen hetgeen een motie van afkeuring tegen Asquith beteekent. Men acht thans scheuring in de liberale partij zeker. Wat het mijnwerkersconflict betreft, dit is nog in hetzelfde stadi um. Informeele besprekingen, door de mijneigenaars uitgelokt, leidden tot niets. De mijnwerkers volharden by hun eischen betreffende loonen en werktijden voor een hervatting der werkzaamheden. En inzake de bekende Mosoel- kwestie is zeer onverwacht een gun stige oplossing tot stand gebracht. De onderhandelingen tusschen den Engelschen afgevaardigde en de Tur ken hebben eindelijk tot aanvaarding vrijwel jlle Engelsche^voorstel- ;adering heeft de overeenkomst Met gedekten hoofde. Dit was een wel zeer vreemd gevalI scheiding met de revolver verrast dienstige overtuiging.” En voor den Israëliet beteekent dit: de eed „met gedekten hoofde” maar nergens staat hoé het hoofd „gedekt” moet zijn als het maar gedekt is. Een sjawl is vroeger gebleken voldoende te zijn. Maandag kwam voor den politie rechter te Amsterdam een verduiste- ringszaak voor van iemand, die een rijwiel, dat hij in huurkoop had, ver pandde en die deswege was veroor deeld. Hij kwam in verzet en nu de zaak opnieuw diende, moest de rij wielhandelaar komen verklaren, dat verdachte, nadat de flets verpand was, nog iets had af betaald. Deze rijwiel handelaar nu was Israëliet en' toen de politierechter hem verzocht den eed af te leggen, dat hij de waarheid en niets dan de waarheid zou zeggen, legde hij de linkerhand plat op het hoofd, stak de beide voorste vingers van de rechterhand op en zwoer Neen, zei de politierechter, die meende dat getuige zijn hoed in de wachtkamer had laten liggen, dat wordt wel eens meer gedaan, maar ik kan dat toch niet toestaan. Haal uw hoed dan maar even. Maar ik heb geen hoed, edelacht bare. Ik ben in mijn bloote hoofd hier gekomen. Daar zat men nu, met een getuige die geen hoed had, en de wet van 1911. Maar mr. Reilingh wist raad. Hij maakte een aktentasch leeg, deze werd den getuige op het hoofd geplaatst en aan de wet was voldaan, de nieu we eed was geldig. En men beleefde een zeer vroolijk moment door het toepassen der wet in al haar gestrengheid. Wat zelden het geval is 1 Noodweer in het buitenlaud. Uit verschillende deelen van Europa komen berichten van hevige regens en storm. In Duitschland hebben in ’t Noorden en in Saksen slagregens ge woed, welke groote schade aanrichtten. Verschillende dorpen langs de Weich- sel in Polen hebben van overstroo- mingen te lijden, eveneens als gevolg van een overvloedigen regenval. Ook in Roemenië is ’t weer alles behalve fraai, tengevolge waarvan ernstige overstroomingen worden gemeld. Een spoorwegbrug bij Toksani is ingestort; ook zijn hier menschenlevens te be treuren. •«WU LEVEREN U««| I uit 120 soorten glazen en35ver- schillende montuurs. J.W. de JONG, Opticien, Workum beste zou bij het vinden, het heele kabinet te doen aftreden en zoo de plaats in te ruimen voor een nieuw nationaal kabinet. En, zoo verklaart de Péret, worden die voorstellen niet aanvaard, dan zou hij zelf zijn ontslag indienen. Intusschen is Briand bij een be spreking te Geneve met den Belgi schen minister van Buitenlandsche zaken Vandervelde, tot overeenstem ming gekomen wat betreft het feit dat een gemeenschappelijke Fransch- Belgische actie tot steun van den franc noodzakelijk is. Ook zou Italië eventueel aan deze actie moeten deelnemen. Of Mussolini er veel voor voelt zijn lire aan het lot van de francs vast te koppelen Duitschland. Berlijn, 10 Juni. Nu het referendum inzake de onteigening der vorsten- bezittingen met rassche schreden nadert op 20 dezer vindt dit plaats wordt de stemming in het binnen land geanimeerder. Een verrassing was het schrijven van President Hin denburg aan den voormaligen staats secretaris von Löbell over deze kwestie. Het schijnt dat dit schrijven als knaleffect had bewaard moeten blijven tot enkele dagen vóór de volksstemming. Door een nog niet opgehelderde oorzaak wist een s.d. blad echter reeds een deel van dezen brief te publiceeren, waarna toen volledige publicatie volgde. In dit schrijven kant de president zich scherp tegen de voorgenomen ont eigening zonder schadeloosstelling, welke hij in strijd acht met de be ginselen van een rechtstaat. Mocht X KAUW-BONBONS X W onmiddellijk uit voorraad le- S ty verbaar door TROMP, Sneek g XXXXXXXXXXXXXX zou een der pijlers ineenstorten, waarop de rechtstaat gebouwd is. In regeeringskringen acht men dit een particuliere uiting van den pre sident, waartegenover de regeering geen stelling kan nemen. Men ge looft echter, dat dit schrijven meer kwaad dan goed heeft gedaan en dat het regeeringsvoorstel tot onteigening met schadeloosstelling nu minder kans heeft dan eerst. Want men had gehoopt op een neutrale houding der s.-dem. Maar door de publicatie van dit schrijven is in de kringen der soc.-dem. een strooming ontstaan van verzet, zoodat men nu oppositie ver wacht. Volkenbond. Geneve, 10 Juni. Brazilië is niet in de bijeenkomst van den Volkenbonds raad verschenen. Men vat dit op als een teeken van Brazilië’s voornemen om uit den Bond* te treden. Echter kan de raad toch besluiten nemen aangezien slechts de aanwezigheid van i/2 der leden noodig is. Blijft Brazilië’s delegatie door afwezigheid schitteren, dan zal Duitschland’s toe lating in September geen belemme ring ondervinden, daar Spanje zich niet meer verzet. NEDERLAND. Amsterdam, 10 Juni. Men kan van het huidige gemeentebestuur van de hoofdstad des Rijks niet zeggen, dat het niet voortvarend genoeg is en niet alles in het werk stelt om het aanzien van de stad te verbeteren en in alle opzichten een stadsbeeld schept, een „groot-stad" waardig. Verschillende plannen zijn aanhangig. In de eerste plaats dat om het Rokin, die vieze aoodloopende gracht vanaf Munt tot den Dam te dempen. Er komt dan een prachtige breede verkeersweg. V erder zal de bekende Amsterdamsche volks buurt waaraan een Querido zelfs zijn epos wijdde verschillende ver beteringen ondergaan, wegen zullen verbreed worden, krotwoningen op geruimd, waarvoor in de plaats nieuwe arbeiderswoningen zullen komen. Ten slotte wordt een moedige poging ge daan om het bekende vraagstuk der IJ-oververbindingen op te lossen door uitvoering van het grootsche tunnel plan. Er wordt een krediet gevraagd van f50.000 om in het buitenland het tunnelbouwsysteem te gaan bestudee- ren. Neen, eere wien eere toekomt. De vroede vaderen van Amsterdam weten wel van aanpakken. Een standje in de journalistieke wereld. De oorvijgen uitdeelende heer Groeninx van Zoelen voor de recht bank in den Haag (politierechter) ten einde zich te verantwoorden over zyn „aanval” op dr. van Blankenstein van de N. Rt. Crt. Het beste is, over deze kwestie niet al te veel te zeggen. Niet in den modder roeren. Want het kan niet gezegd worden, dat deze historie er veel toe bijdraagt, de publieke waardeering voor de tendenzlooze voorlichting van de pers te verhoogen. En het fijne van de zaak komt men toch niet aan de weet. De heer van Zoelen gaf een klap, omdat er hem geen anderen weg overbleef om zyn zaak in het openbaar te kunnen doen behandelen. De N. Rt. Crt., die hem, door dr. v. Blankenstein voor praat jesmaker uitmaakte, omdat hij, van Zoelen beweerd had, dat dr. v. Blan kenstein zijn artikelen in 1923 tegen de vlootwet n. b. mét het ministerie van buitenlandsche zaken zou hebben besproken, weigerde van Zoelen de journalistieke repliek middels een ingezonden stuk. De journalistenkring wilde niet ingrijpen, deed of haar neus bloedde. Van Blankenstein wildeniet duelleeren. Dusde klap. En het re sultaat daarvan: behandeling in het openbaar voor den politierechter. Maarwie staat hier nu eigenlijk te liegen? Van Blankenstein, onder eede, verklaart nooit beweerd te heb ben, dat hij de artikelen met het de partement besprak. Piekaar van het „Vaderland”, ook onder eede, beweert precies het tegenovergestelde. Een van beiden liegt dus en pleegt meineed. Charmant gezelschap. Dezer dagen kwam onverwacht een Kon. besluit af, houdende verschillen de wijzigingen betreffende de classi ficatie van vestingwerken. En daar wordt o. m. op eens de vesting Naarden Tot plaatsing van igeheven. Groote vreugde in het ide plaatsje. Nu zou alles, beter nu kon het zijn vleugels wijd uitslaan. Maar de vreugd werd al gauw ge temperd. De lang gekoesterde wensch was nu wel vervuld, maar om te gaan uitbreiden, om de vestingtaluds van wandelwegen te voorzien, enz. is heel veel geld noodig. En dat heeft Naarden op, 'tot aansluiting bij Huizen en Bus- sum. Dat was een consternatie in vleesch- exportkringen, toen Engeland dreigde met verbod van invoer van varkens uit Holland, omdat een aantal van België afkomstige, door Holland uit gevoerde beestjes besmet bleken. In België had men het blijkbaar niet zoo nauw met de contröle genomen. Maar al ras bleek, dat het Nederlandsche vleesch aan alle eischen voldeed. Om een herhaling van het gebeurde te voorkomen, heeft Nederland’s regee ring nu een K. B. uitgevaardigd, waar bij de doorvoer van buitenlandsch vleesch en klauwen verboden is. In bijzondere gevallen kan van dit ver bod afgeweken worden, mits de noo- dige voorzorgsmaatregelen genomen zijn. Onze steenfabrikanten zijn boos. En met rede. De protectionistische stroo ming in Amerika had het eerst erop toegelegd, een hoog invoerrecht te leggen op buitenlandsche steenen. Toen dit niet doorging, slaagde men er in, de bepaling aangenomen te krijgen, dat alle steen uit het buiten- landsche fabrikanten moeten dus al hun persen laten veranderen. En dat kost een groot bedrag. Dinsdagmiddag is een auto, bestuurd door mevr. Salzberg van Hilversum, waarin ook haar dochtertje en een Engelsche dame waren gezeten, met flinke vaart onder Maartensdijk tegen een boom gereden, waarna het voer tuig van dezen tegen een anderen boom werd gesmeten en zeer werd bescha digd. Een chauffeur, die juist passeerde verleende de eerste hulp. Mevrouw Salzberg en haar dochtertje kwamen er wonder boven wonder goed af. Na in de R. K. Ziekenverpleging te Hil versum verbonden te zijn, konden zij huiswaarts keeren. De Engelsche da me brak een been. Maandagavond had te Boxtel en Schaft een treurig motorongeval plaats. Zekere F. uit Eindhoven, die per motor uit België huiswaarts keerde, kwam aldaar nabij de wind molen te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam. Zwaar gekwetst werd hij bij den molenaar Poos binnengedragen. Onmiddellijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Hoynk van Pa- pendrecht constateerde hersenschud ding. Per auto is de ongelukkige naar Eindhoven vervoerd. Te halfdrie Dinsdagmiddag heeft op den Schiedamschen dijk te Rot terdam een auto-ongeval plaats gehad. Een vrachtauto reed den Schie damschen dijk op, in de richting West-Zeedijk. Gekomen bij de Schilder- steeg, brak plotseling dé stuurstang, waardoor de auto naar rechts zwenkte en het trottoir opreed, om tenslotte tegen pand 91, waar gevestigd is het café „Stad Antwerpen” op te botsen. Eenige ruiten werden verbrijzeld en verschillende deuren ontzet. Een voorbijganger, de 19-jarige J. F., ge raakte tusschen de auto en de deur post bekneld en is per auto in niet ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De auto kantelde bij de botsing om, doch de twee inzittenden bekwamen geen letsel. De auto is in beslag genomen. Later is J. F., weer naar huis ge zonden, daar bij onderzoek bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had bekomen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Ongevallen. De 21-iarige onderwijzer A. v. L., wonende te Hillegersberg, was Maan dag bezig met het nemen van een goedgekeurd. Kort samengevat proef bij de natuurkunde-les op de aen in Engeland den toestand Christelijke school aan de Fabrieks- straat te Rotterdam. Plotseling vloog een spirituslichtje in brand, er volgde een lichte ontploffing van de bij de proef gebezigde chemicaliën en een groote vlam sloeg een 12-jarige scho lier in gelaat ,«n hals. De jongen is met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar opge nomen. Het toestel is voor onderzoek in beslag genomen. By het vischjesvangen in de Laak- kade, ter hoogte van de Stieltjesstraat geraakte de 10-jarige P. Z., uit de Al- berdingk Thymstraat te Den Haag door het verliezen van zijn evenwicht te water en verdronk. De 45-jarige A. W. N. uit de Joseph- straat, die Vrijdag aan boord van een in de IJselhaven liggend stoomschip ineen tien meter diep ruim is gevallen, tengevolge waarvan hy een schedel breuk bekwam, is aan de gevolgen overleden. 2 Dit blad verschijnt des Za- J terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post S 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- t derdags voorm. in te zenden. 1 Advertentiën tot uiterlijk Don- 1 derdagsavonds, uitgez. familieber. Echtscheiding met revolver. Sedert Januari zyn er in Frankryk veertien processen behandeld, waarin vrouwen terecht stonden, die haar echtgenoot hadden vermoord. De meesten van haar werden vrijgespro ken, de rest kreeg een zeer lichte straf. Waar moet d; t heen! vraagt de Petit Parasien. „Een of twee schoten, een zenuv toe val, wat tranen, en dat is alles. De vrouw is vrij. Een ccht- _rons De wet eischt, dat getuigen, die denal niet méér dan een echtscheiding, i ben hun gods- kregen. RISO sï I OU'r Tlö WAt Alfinhf dof O’oi’ilio’An rlio dan al vtiaF tvtzAAv rlnn onn nnLlrr.Lnirl eed moeten afleggen, dit Fe doen heb- j welke langs wettelijken weg is ver- i „overeenkomstig Mil» liniMWIIHMB—88 -i- •ft

Friso nl | 1926 | | pagina 1