en Advertentieblad Nieuws- NIEMEIJER’S TROMP, Sneek WOUDA’s Kalvermeel GOED ööööboóööööööö GOED voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. last de Advertentie in dit Blad tabakken Hoofdhuid PUROL s ZATERDAG 19 JUNI 1926; No 25. 52ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws Kroniek der Week. t Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - I zi. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tablelten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten zond de Nederlandsche Maatschappij - ,dres aan de’Tweede Kamer, om haar uit alle soorten tegen fabrieksprijs onmiddellijk geleverd door De raad van de gemeente Hengelo trad Maandagavond demonstratief op >e burgemeester, die sinds eenigen hi edood en het lijk ver- lev’enslang. Thans doet de familie van een der moordenaars, Loeb, po gingen om den jongen man uit de x_ van irankzinnig is. Het Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar in dien U de gewoonte aan neemt om er des mor gens een weinig doorheen te wrijven Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 óents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. I Advertentiën tot uiterlijk Don- J derdagsavonds, uitgez. familieber. NEDERLAND. Amsterdam, 17 Juni. De nieuwe belastingvoorstellen van minister de Geer hebben voorzoover zij be- lastingverhooging of nieuwe belas tingen betreffen in vele kringen in ons land beroering gewekt. Alle be trokkenen roeren den trom, om den nieuwen last af te wentelen. Zoo zond de Nederlandsche Maatschappij voor Nyverheid en Handel een adres aan de Tweede Kamer, om haar uit te noodigen de nieuwe belastingen niet goed te keuren. De Mij was van meening, dat niet in verschuiving van den zoo z waren belastingdruk, maar in zoo snel mogeljjke verlaging, de oplossing moet worden gezocht. Want het eindcijfer van den gewone dienst der staatsbegrooting, stond, zooals de minister van financiën zelf erkende, op een peil, dat op den duur vr ons land onhoudbaar is. De ge jne uitgaven zijn nog drie maal o hoog als in 1913. Deze moe ten dus aanmerkelijk verminderd worden. En het bedrag van 20 milli- oen vermindering der ontvangsten op den gewonen dienst, dat men verwacht als gevolg o.a. van de ver laging der personeele belasting, moest enkel en alleen vereffend worden door verlaging der uitgaven. Hoofd zaak was by de bezwaren tegen de nieuwe belastingen echter, dat de voorgestelde heffing voor handel en nijverheid zoo groote belemmeringen en nadeelen zal opleveren, dat het opleggen van een dergelijken last niet geoorloofd kan worden geacht. De aardewerkfabrikanten gingen bij De rattenbestrijding in de Residentie. In de dezer dagen gehouden ver gadering van den Haagschen gemeen teraad lokte het punt „rattenbestrij ding” verreweg de meeste discussie uit B. en W. beginnen de bestrijding met Ratin wat duur te vinden en zij stelden voor om voorloopig maar eens met de rattenverdelging op te houden. De heer van Langen (S. D. A. P.) kwam hier tegen op. Hij vond, dat de gemeente door moest gaan met de stelselmatige bestrüding van het rat tengevaar. Tot op heden heeft de ge meente daar f70.000 voor uitgegeven wordt duurzaam doorgegaan, dan zal dit jaarlijks f 12 a f15.000 kosten. In- terpellant meende, dat de bestrijding een succes geweest is, en het thans plicht was, het gewonnen terrein niet weer te laten verloren gaan, aangezien de ratten snel voorttelen. Ten slotte stelde hij een motie voor, om de rat tenbestrijding voort te zetten. Nadat nog vele leden het woord hadden g< ser (C.) betoogd had, dat de wandïui- zenplaag in de Residentie minstens net zoo erg is als de ratten, werd besloten, dat B. en W. prae-advies over de motie-Van Langen zullen uit brengen. Pseudo politie-agenten. Tegen de gebroeders P. te Delft is procesverbaal opgemaakt terzake dat zij zich in den nacht van Zater dag op Zondag in uniform van agen ten op straat bevonden. Tydens hun arrestatie pleegden zij hevig verzet, doch de politie wist toch nog haar pseudo-collega’s naar het bureau te brengen. Onweer. Boven den Fransch-Zwitserschen Jura woedde Zaterdagnamiddag tus- Ben conflict met den burgemeester. gemeente Hengelo id demonstratief op tegen den burgemeester. De burgemeester, die sinds eenigen tijd wegens ziekte zijn ambt niet had waargenomen, verscheen d$n laatsten tijd wederom geregeld ten stadhuize, teekende verschillende uitgaande stuk ken, doch woonde nimmer de verga dering bij van het college van B. en W. en presideerde evenmin de ge houden raadsvergaderingen. Toen de vorige week Vrydag de wethouders in hunne vergadering de ‘I behoorende snikken voor deze Raadsvergadering hadden vastgesteld en de loco-burge- meester, de heer Kruize, deze getee- kend had, is in den loop van den dag deze agenda met de stukken door den 1OO jaar. De weduwe Berber te Oudehorne hoopt 1 Juli a.s. haar 100ste verjaar dag te herdenken. Zij is nog kras, loopt nog flink recht op, maakt, bij goed weer, dagelijks nog een wande lingetje en neemt nog van alles kennis. Alleen het gehoor wordt niet beter. Een zoon, die voor tal van jaren naar Amerika vertrok en sindsdien daar bleef, heeft geschreven, dat hij in per soon „moeder” komt gelukwenschen. Dat deze zich daarin nu al verheugt, het is te begrijpen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat het recht van visschen in de trekvaart Wor- kumBolsward, voor zoover deze aan Workum behoort, gedurende het visch- seizoen 1926/1927 aan ieder wordt ver leend die in het bezit is van een daar toe door ons afgegeven strekkende vergunning, welke ter Secretarie is te bekomen tegen betaling van f 0.50. Workum, den 12 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. besteed is uw geld aan „SPIN NER” SIGAREN van 6, 8, 10, 12 en 15 ct. geleverd uit dag en nacht verwarmde magazijnen Vraagt den Winkelier. Engros TROMP, Sneek. houders hiervan in kennis te stellen. Naar aanleiding hiervan had Maan dagavond in den raad een bespreking plaats, uitgelokt door den heer Kasteel, en door den loco-burgemeester uit voerig beantwoord. Uit dit antwoord bleek de bevesti ging van bovenstaande, zegt de „Msb.”, alsmede dat de burgemeester sinds jaren tot gewoonte aannam bij afwe zigheid daarvan nooit kennis te geven aan de wethouders, zelfs niet bij vacantie. Na uitvoerige besprekingen, waarbij scherpe afkeuring over de handel wijze van den burgemeester werd uitgesproken, werd besloten de aan hangige punten niet te behandelen, doch terug te zenden naar B. en W. om te onderzoeken in hoeverre van den wettelijken weg is afgeweken door den raad stukken voor te leggen, die niet door den voorzitter zijn onder- teekend, doch door den burgemeester, die niet als voorzitter fungeert. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen met algemeene stemmen De Raad der gemeente Hengelo (O.) kennis genomen hebbende van de vragen van den heer Kasteel en de uiteenzetting van den wethouder, loco-burgemeester. Van meening, dat de handelwijze van den burgemeester niet door den beugel kan, keurt deze houding ten sterkste af en besluit den toestand, die ontstaan is door de houding van den burgemeester, ter kennis te bren gen van den heer Commissaais der Koningin in de provincie Overijssel. Van honger omgekomen. Japansche en Russische bladen mel den, volgens de T e 1., dat op een eiland ten N. van Nova Zembla (in de IJszee) gedurende de wintermaanden alle be woners zijn verhongerd, doordien het hun onmogelijk was, de verbinding met het vasteland gaande te houden en zich aldus levensmiddelen te verschaf fen. Eerst door een toeval werd de tragedie ontdekt. Dat was n.l., toen een schip aanlegde, om, zooals gebrui kelijk, in het voorjaar met de visschers van het eiland handel te drijven. De bemanning van het schip verbaasde zich, dat geen bewoner zich vertoonde, ofschoon zy in vroeger jaren steeds als eerste bode van het vasteland, met vreugde was begroet. De mannen gin gen daarom aan wal. Tot hun ontzetting vonden zij alle eilanders door gebrek aan voedsel omgekomen. Een in een der hutten ontdekt dagboek onthulde hun in al zijn ijselijkheid, hetgeen zich had afgespeeld. Eerst was door de steeds nijpender schaarschte ziekte onder de visschers ingetreden, waar aan velen bezweken. De dagboekaan- teekeningen beginnen met een be schrijving van de verhongerden„Wij hebben geen voorraden, wij vangen niets of hoogstens een klein vischje. Een schip scheen naderbij te komen, maar wij hebben ons bedrogen Het is afschuwelijk, te moeten zien, hoe onze kinderen verhongeren. Zij smeeken, dat wij hen helpen, maar hoe Wtf eten de wol uit onze kleeren en hopen op spoedige red ding De kinderen zyn allen dood Er leven nog maar vier visschers en twee vrouwenOntzettend lijden wijTwee visschers zijn gestorven, zij' hadden vleesch van de lijken ge geten Ik, Senof, ben nog alleen in het leven, en schrijf dit, ofschoon ik zwak, vreeselijk zwak benIk beef al, mijn oógen trillen en ook mijn handen 25 jaar Kamerlid. Maandagavond is te Meppel het feit herdacht, dat het 25 jaar geleden was, dat de heer Duymar van Twist door het vroegere district Steenwijk, voor het eerst afgevaardigd werd naar de Tweede Kamer. De vergadering stond onder leiding van den burgemeester van Zwartsluisds. Hofstede uit Blok- zyl sprak de feestrede uit. Het pro vinciaal comité der A.-R.-party was vertegenwoordigd door oud-minister De Vriesverschillende sprekers voerden het woord. Den jubilaris werd een album aangeboden met foto’s uit zijn oude district. Aan het eind van de feestelijke bijeenkomst dankte de heer Duymar van Twist allen, die dezen dag voor hem onvergetelyk hadden gemaakt. Ben raadslid opgebracht. Het raadslid, de heer L. G. A. Co remans, heeft in de Korte Pannekoek- Uit de goeie oude tijd. Een historicus heeft in het oude Fransche recht een allermerkwaar digste paragraaf ontdekt, dagteeke- nend uit 1770. De toenmalige blijkbaar zeer wijze overheid verordineerde hierin „Iedere vrouw, die een mannelijk onderdaan van Zijne Majesteit in de netten des huwelijks verstrikt, door dien zij met rood of wit haar gezicht verfraait, of door welriekende stoffen, essences, kunsttanden, watteering,- corsetten, hoepels onder de rokken, verhoogde hakken en valsche heu pen zich een ander uiterlijk ver schaft dan zij van nature bezit, zal wegens bedrog vervolgd worden. De door zulke middelen bereikte echt zal nul en van onwaarde worden verklaard.” Waar blyft de moderne wetgever, zouden we willen vragen, die in wijs heid zulke oude genieën evenaart'? toen voorzien van de handteekening van den burgemeester, zonder de wet- schen vijf en zes uur een buitengewoon zwaar onweer. In het bijzonder in de streek van la Chaux-de-Fonds woedde een cycloon, die in vijf minuten tijds acht boerenhofsteden totaal vernielde en oude boomen ontwortelde, die 20 tot 30 meter verder tegen den grond werden gekwakt. Een groote hoeveel heid vee is in de vernielde stallen gedood. De telefoon- en telegraaf draden in de geheele streek zijn in wijden kring vernield. De cycloon werd begeleid door een zwaar onweer, dat zich tegelijkertijd van Bazel tot het meer van Genève en verder over het kanton Wallis voortplantte. Het centrum van het onweer schijnt rondom la Chaux-de- Fonds gelegen te hebben, waar tien personen meer of minder ernstig werden gewond en naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Eenigen van hen bevinden zich in levensgevaar. Een 14-jarige jongen, die een schedelbreuk opliep, is in middels reeds overleden. dan, dat dit slechts het geval zou zijn indien het budget in dit najaar reeds een overschot van 10 millioen zou aan wijzen. Verder hebben de werkgevers in het hotel- en restaurantbedrijf zich geroerd, naar aanleiding van de wij- ‘ng van de zegelwet. _ie Afd. ’s Gravenhage van „Hore- caf” was van oordeel, dat indien het ontwerp tot wet verheven wordt, in de eerste plaats alle bedrijfsleiders ongesalarieerde Rijksambtenaren zul len worden. Dan werden de admini stratieve bepalingen onuitvoerbaar geacht (voor elke vertering een ont vangstbewijs op naam en in duplo) ter wijl eindelijk het percentage (10 o/o) veel te hoog werd gevonden, verge leken met het buitenland. En eindelijk nog iemand, die niet tevreden is over de verlaging der successie- en personeele belastingen. Zoo op het oog lijkt dit al zeer vreemd. Het is dan ook geen persoon, maar een rechtspersoon en wel het ge meentebestuur van Schiedam, dat in navolging van andere gemeentebe sturen, een adres aan de Tweede Ka mer richtte. Want door verlaging der bedoelde belastingen, worden de ge meenten in haar belastinginkomsten getroffen (derving der opcenten). De rijwielbelasting werd uit de personeele belasting gelichtgevolg, derving van opcenten. De gemeenten moesten dus eigenlijk compensatie krijgen en Schie dam wenschte dus aandeel in de op brengst o.a. van de Weeldeverteerings- belasting. Men denkt hierbij onwille keurig aan het oude verhaal van den beer en zijn huid, die verkocht werd. De stemmen vóór het Ned.-Belgisch verdrag nemen de laatste weken na de bekendmaking van het additioneel protocol, sterk toe. Prof. J. de Louter gaf als zyn meening dezer dagen te kennen, dat verwerping een nationale ramp zou zijn. Het was een duur ver worven en gewichtig tractaat en door het doen mislukken van den onver droten arbeid onzer uitnemendste en invloedrijkste staatslieden, zou Neder land aan nieuwe verwikkelingen bloot gesteld worden. De onbewaakte overwegenja, de geschiedenis wordt verschrikkelijk eentonig. Maar misschien helpt het, deze urgente kwestie zoo spoedig mogelijk op te lossen. Dus: de onbe waakte o verwegen hebben weer slacht offers geëischt. Bij Goor werd door een .trein een motorrijwiel met 2 per sonen gegrepen. Eén doode en één zwaar gewonde. Dicht struikgewas belette uitzicht op den spoorbaan. Hoelang nog? straat te Rotterdam, een café geopend, hetwelk „De Rapaljaan" geheeten is. De zaak schijnt nogal goed te gaan, zegt de „Msb.u, want sinds eenigen tijd zint de eigenaar op uitbreiding. Hij wenscht vergunning voor een strijkje, damesbediening en.... een ter ras. Het café zou dan „De Vroolijke Rapaljaan” kunnen genoemd worden. Maar voor dergelijke dingen moet men de toestemming hebben van de politie. De heer Coremans heeft zich tot de autoriteiten in zijn ressort gewend. Er zit echter naar zijn zin te weinig schot in de zaak en nadat hij een ver- geefschen tocht naar het politiebureau had gemaakt, nam hij Maandagavond een flink besluit. Dat flinke besluit werd genomen op het politiebureau in de Lange Toren straat, waarheen Z. E. A. in den vroegen avond was overgebracht, omdat hij op het Middensteiger den volke van een hem aangedaan onrecht, had kond gedaan, hetgeen met een oploopje was gepaard gegaan. Over zijn arrestatie was hij mede zeer verstoord, en toen men hem weer op vrije voeten stelde, wist hij wat hij deed. De heer Coremans bestelde een groote luxe auto, trok zijn das recht en tufde naar den Westzeedijk, waar hij voor de woning van den burge meester liet stoppen. Z. E. A. belde aan, maar mr. Wij- tema gaf door middel van zijn dienst bode te kennen, dat hij op een derge lijk onvoorbereid bezoek niet gesteld was. De heer Coremans, hoogelijk ver ontwaardigd, meende er recht op te hebben, als raadslid ten allen tijde door den burgervader ontvangen te worden en uitte zijn misnoegen op zeer luidruchtige wijze. Het spectakel duurde niet langtwee agenten van politie, die gewaarschuwd waren, namen het protesteerende raadslid mede naar het bureau Witte de Withstraat, waar men den heer Coremans gelegenheid gaf, tot kalmte te komen. fp BBN DURE BRIL is niet altijd noodig, wanneer U I zorgt bij een vertrouwd adres I te koopen. I J. W. de JONG, Optiek, Workum. I iiMilBi imiiiiwii» JiiiMMMii u i urn nmn ii i r rirrr - Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en den minister op bezoek om hun bezwa- agenda met de daarbij ren tegen de weeldeverteringsbelas- stukken voor deze Raam hadden vastgesteld en de loco-burge meester, de 4 Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. ting (waaronder een deel van hun fabri kaat valt) uiteen te zetten. Van be lang was hier de uitlating van den minister omtrent eventueele niet-ur- gent-verklaring van de weeldewet, burgemeester opgevraagd, de onder- netgeen feitelijk neer zou komen op teekening met papier overgeplakt en uitstel (en dan afstel I) van de nieuwe belasting. De minister verklaarde prij? der Advertentiën is vst> 5 regels. f-0 cei.ts, elke «•egel meer 7 cents. Groote., e letters naar pla.it.s- ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. tenbestrijding voort te zetten. gevoerd, en de heer De Vis- >gd had, dat de wandlui- de Residentie minstens Loeb krankzinnig. Men herinnert zich het geval der twee studenten te Chicago, die een knaapje uit een bevriende familie hadden meegenomen in hun auto, het kind hadden g< "’2_ stopt. Zij werden ontdekt en kregen een der moordenaars, Loeb, po- i f’ gevangenis te krijgen, op grond het feit, dat hij krankzinnig is. desbetreffende verzoek is nog niet ingediend, maar valt binnenkort te verwachten. De jonge Loeb, die zich ter terecht zitting zoo cynisch-hooghartig en ver waten heeft gedragen, is door een paar jaar gevangenis totaal geknakt. Zijn gezondheid is slecht zijn gestalte gebogen en zijn geestvermogens z(jn aangetast. Hij heeft dikwijls aanval len van wildheid, die het noodzake lijk maken, dat hij op zijn bed wordt vastgebonden. 1 O

Friso nl | 1926 | | pagina 1