Nieuws- en Advertentieblad 1 I t BRIL ■■Goud» J. VAN DOUWEN KUIPERS enz. Gebruikt SB Pepermunt. voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. I Dit Dommer bestaat uit 2 bladen. Workumer Waag- en Wapen Lepeltjes J. W. de Jong. Opticien, Worknm lïSPVROLÉI Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt’s Hoofdpijntabletten. Voor Uw Kind is het beste niet te goed. Firma JOHs. TROMP, Steek Geen Pijn Uitvoering Strijkorkest „Ceacilia” ZATERDAG 26 JUNI 1926. No. 26. 52ste Jaargang. t Massieve Trouw- en V erlo vingsringen t Als Uw Kinderen Voor Alien die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijn hardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroor zaken niet de minste kramp. Kroniek der Week. Gemengd Nieuws INGEZONDEN. Plaatselijk Nieuws. en Solied adres voor reparaties. Vakkundige bediening. ■■F* Gratis inscriptie! *XM Zes verschillende modellen Zeer geschikt reis-cadeau OOGZIEKTEN kunnen vaak voorkomen wor den door t ij d i g een goede aan te schaffen. Een vertrouwd adres is I ri mi i iiiwiiumminl Zilver en Uurwerken vindt U in ruime keuze bij Goudsmid - Horloger - Markt Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk Glazen buisje 70 cent. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND Engeland. Londen, 24 Juni. Nu de nieuwe mijn wetsontwerpen van de regeering zijn gepubliceerd, heeft men zich een dui delijker beeld kunnen vormen van hetgeen de regeering wil doen in deze kwestie, die zoo nauw met de vitale belangen des lands verbonden is. De wet, die verlenging van den arbeid tot 8 uur per dag mogelijk maakt, is voor 5 jaar van kracht. De wet in zake de reorganisatie van bedrijven maakt het mogelijk, dat als 2 of meer eigenaars hun bedrijven willen samen voegen, zij een plan bij het ministerie van Handel kunnen indienen. Willen 2 partijen, dat een derde toetreedt, en wil deze niet, dan kan toch het plan worden ingediend. Wanneer de com missie die de plannen moet beoor- eischen der vleugelpartijen (Duitsch- nationalen en socialisten) zijn in strijd met het regeeringsontwerp. Marx hoopt echter binnen enkele dagen het compromis tot stand te brengen. Slaagt hij daarin niet, dan zou het tot kabi netscrisis of zelfs ontbinding van den Rijksdag kunnen komen. De toestand is dus met dit al zeer ernstig. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Verduistering. Omtrent de veiduisteringen door teisterde, moet tot een ramp voor dit toch al zoo rampspoedige gewest heb ben geleid, zoodat zelfs de Vereeniging Suriname zich met een rondschrijven tot de Nederlandsche bevolking heeft gewend om giften. De ramp wordtin financieel opzicht vergeleken met den omvang van die van Borculo. De z.g.n. kleine landbouw moet er het ergst aan toe zijn en honger en ellende moeten de bevolking bedreigen. De schade door bosqhbrand en veesterfte moet geraamd worden op ruim 7 millioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat de Neder landers ook nu zullen toonen, hun landgenoot, al zit die aan de andere zijde van den oceaan, niet in de steek te willen laten. Dit is het eerste wat gebeuren moet en de Surinaamsche Bank te Amsterdam heeft een groote safe waar heel wat in kan. Maar laten we op een andere keer dan eens praten over de toekomst yan onze West. Want ja, droogte, groote droogte komt overal voor. In een land, met normale cultuurvooruit- zichten, moet de bevolking toch vol doende veerkracht bezitten, om der gelijke wisselvalligheden in de natuur weerstand te kunnen bieden, zonder direct in den uitersten nood te wor den gebracht. En misschien mogen we dan ook eens weten, waarom we eerst nu, door een particuliere ver eeniging van den nood in kennis gesteld worden. Wist de regeering dit niet? En zal Suriname ooit tot bloei komen? Is verkoop van de West (indien dit nog mogelijk ware) heusch zoo’n misdaad tegen ons nati onale geweten? Maar daar praten we later mis schien eens over. Nueerst helpen! Niet alleen wordt Amsterdam een wereldstad, neen, ons heele land schijnt wel een verheffing te onder gaan. Te Noordwijk bestaan plannen voor het stichten van niet minder dan een auto-race-baan. De N. V. Na tionale Sportterreinen ’t Langeveld willen dit bravourstukje klaar spelen zij het dan ook met een garantie van 5 ton van de gemeente. Zelfs werd een aantal raadsleden van Noordwijk een gratis reisje naar Parijs aange boden, om de auto-race baan bij Linas te beoordeelen. Hetgeen velen natuur lijke gereede aanleiding gaf om van omkooperij te spreken. Hotelhouders zijn deels niet erg enthousiast voor het plan, omdat zij bang zijn, dat de motoren de rust van hun gasten zal verstoren. Maar, zeggen de sport- menschen, graag of niet, als Noord wijk niet wil, gaan we het in den Haag doen. Noordwijks vroede vade ren mogen dus wel oppassen. In Atjeh smeult het nog steeds. Een patrouille onder kapitein Behrens legde in Boven-Troemon, op de West kust van Sumatra weder twaalf kwaadwilligen neer. Gelukkig waren er onzerzijds geen verliezen te be treuren. En H. M. de Koningin is vergezeld van de Prinses en een klein gevolg op vacantiereis naar Zwitserland ver trokken. Doel van de reis is St. Bea- tenbrucht aan het Thuner meer. NEDERLAND. Amsterdam, 24 Juni. Een van de aanzienlij kste en in vloedry kste colleges uit den handel, de Kamer van Koop handel te Amsterdam, heeft zich ook over de twee wetsontwerpen, welke het onderwerp van den dag zijn,, uitgesproken. Het Weeldebelasting- ontwerp acht zij gebrekkig naar in houd. Deze belasting zou in haar wer king willekeur niet kunnen vermijden. Bij den huldigen stand van zaken, terwijl zelfs daar, waar in ons econo misch leven verbetering viel waar te nemen, deze slechts verkregen kon worden door uiterste krachtinspanning zou het volgens de K. v. K. bedenkelijk zjjn, het bedrijfsleven aan nieuwe proefnemingen te wagen. Voor het verdrag met België had de Kamer ook al geen goed woord. Zij beschouwde dit met groote bezorgdheid, omdat de Wielingenkwestie werd opengelaten en omdat een commissie van beheer over de Westerschelde wordt ingesteld waarin Nederland niet de meerderheid heeft. Het verdrag was onvolledig en schadelijk. Geen wonder dus, dat de Kamer aanneming ontried. Intusschen zit men in België niet stil met dit verdrag. De Kamercom missie voor Buitenlandsche zaken is juist tegen heden bijeengeroepen om het Ned.-Belgische verdrag te bespre ken en men gelooft, dat men het zoo zal weten te schikken, dat deze kwes tie nog vóór 15 Juli (dan gaat de Belg. Kamer op recès) door de Kamer zal worden behandeld. In Suriname is het weer mis. De groote droogte die in het laatst van 1925 en begin van dit jaar het land De echte Engelsche ouder- wetsche PAPBISCUITS van Huntleij Palmers (Crown) is steeds versch voorradig bij de Importeurs meer tijdens en na het scheren, indien men vóór het inzeepen de baard oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. purol Ontslag op groote schaal te Weesp. Sinds eenige weken wordt aan de fabriek van melkproducten „Neerlan- dia” te Weesp des Vrijdags, met een opzegtermijn van veertien dagen, ont slag aangezegd. Bij groepjes van 6 en 12 arbeiders worden de mannen ont slagen. Naar de „Tel.“ ter oore kwam, zal met dit ontslaggeven worden voortgegaan, tot het personeel nog beduidend meer ingekrompen is. In de drukste tijden vinden 120 man aan deze fabriek werk. De ontslag-aan- zeggingen houden gedeeltelijk verband met overplaatsing van een deel van het bedrijf naar Wagenberg bij Breda, waar onder veel voordeeliger arbeids voorwaarden gewerkt kan worden. Tijdens een arbeidsconflict in 1925 was reeds door de firmanten gewaar schuwd, dat gedeeltelijke verplaatsing van het bedrijf zou volgen. Doodslag. Dinsdagavond kreeg de koopman L. P. M. S. in een café aan den Schie- damschen Dijk te Rotterdam met zijn 39-jarige vrouw hooggaande ruzie. Öe twist liep zoo hoog, dat de zeer on gunstig bekend staande koopman zijn vrouw ernstig mishandelde. De vrouw werd naar huis gebracht en toen even later de koopman ook thuis kwam, mishandelde hij haar opnieuw. Woensdagmorgen is de vrouw over leden. De koopman is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overge bracht. De bioscoop in dienst, der spoorwegen. In de groote sleden wordt thans vanwege de Nederlandsche Spoorwe gen in de voornaamste bioscopen een film vertoond om de aandacht te ves tigen op de op 1 Juli a.s. ingaande tariefsverlaging van het reizigersver- voer. Een zeer origineele en geestige film, die niet -nalaten zal de reislust op te wekken. Gedurende vijf weken zal achter eenvolgens in bijna alle plaatsen in Nederland deze film vertoond worden, telkens in eiken bioscoop gedurende een week. Sterke was van den Usel. De waterstand in den Usel be reikte een hoogte van niet minder dan 4.92 plus N.A.P,, terwijl van de boven rivieren nog veel was wordt gemeld, zoodat o verstrooming der uiterwaarden niet kan uitblijven. Dit laatste heeft funeste gevolgen voor den oogst van het grasgewas, waarvan een groot deel reeds zeer duur is verpacht. Za terdagnacht en Zondag, en ook Maan dag, hebben de boeren nog getracht van den oogst zooveel mogelijk te redden, wat ten deele gelukte.'Toch is reeds veel hooi door den stroom weggedreven. Elders maaide men het gras snel af, om het desnoods met paard en kar door het water weg te voeren. Er gaat voor duizenden aan grasgewas verloren. De verpachtingen van gras te Zutphen zijn voor onbe- paalden tijd uitgesteld. den notaris J. C. de J. te Capelle aan den Usel gepleegd, verneemt „de Msb.” nog het volgende Reeds in September j.l. on wellicht nog eerder bleef de notaris in gebreke door hypotheekgelden niet af te be talen. Dit kwam echter pas kort geleden uit. Hij leefde op te grooten voet en hield geen boek. De verdachte heeft bij het verhoor gezegd, tot de verduisteringen ge komen te zijn, door aan eenige cliënten credieten te hebben verstrekt, welke hij zelf niet kon verantwoorden. Daar door was hij genoodzaakt gelden van andere cliënten aan te spreken. Hij zelf kon op geen stukken na opgeven, tot welk bedrag het tekort loopt. Onder de benadeelden zijn verschei dene minder gegoeden. In het dorpje is de verslagenheid dan ook groot, temeer daar men den notaris steeds ten volle vertrouwde. De „Tel.” meldt nog, dat het niet alleen betreft hypotheken, die de verdachte krachtens zijn ambt moest afwikkelen, doch ook gelden, die hij uit anderen hoofde onder zijn berus ting had. Zoo was hij penningmeester van de afdeeling „Capelle” van de vereeniging „Het Groene Kruis” en trad hij op als agent van een hypo theekbank. Sinds 1914 was hij te Ca pelle werkzaam. Naar burgemeester Verloop mede deelde, is het totaal der verduisterde sommen thans teruggebracht op pl.m. f32.000. Het systeem van den ver dachte, om het eene gat met het andere te stoppen, maakte, dat aanvankelijk een som van f70.000 becijferd was. De verdachte zal spoedig ter be schikking van de justitie worden ge steld. deelen, meent dat het nationaal belang er mee gediend is, dan zal een der gelijke samenvoeging moeten plaats vinden. Dwingend is dat echter niet. En de Labour-afgevaardigden zijn dan ook niets tevreden over deze voor stellen. Maar daar de voorzitter van de mijnwerkersfederatie verklaard heeft, wanneer hij aan concessies zou denken, dat hij dan eerder in loons verlaging zou toestemmen, dan in verlenging van den arbeidsdag, hoopt men, dat dezer dagen het contact tusschen arbeiders en werkgevers zal worden hersteld. Men gelooft daarom ook, dat de regeering met opzet de debatten over de 8-uren-wet tot de volgende week verdaagde. De beide partijen hebben nu immers de gele genheid de onderhandelingen weer op te vatten. Zou het einde van dit conflict eindelijk in zicht zijn? F r a n k r ij k. Parijs, 24 Juni. Frankrijk bevond zich weer in de perikelen welke een kabinetscrisis nu eenmaal medebrengt. Eerst kreeg Briand de opdracht. En Briand toog er op uit, om zijn kabi net op de „breede basis” te vormen. Maar de breede basis was zoek en Briand gaf de opdracht terug. Toen Herriot. Maar ook deze kon geen vol doende steun van de gematigden ver garen engaf de opdracht terug. Het groote struikelblok is vanzelf sprekend de portefeuille van finan ciën. Ten einde raad gaf president Doumergue aan Briand nogmaals op dracht een kabinet samen te stellen. Maar de groote moeilijkheid bleef. Briand bood Poincaré „Financiën” aan. Maar, dat was deze toch te bar. Dus weigerde hij. Maar indien Poin caré, zooals niet uitgesloten is, een andere portefeuille zou krijgen, zou dit voor het Fransche kabinet funest kunnen worden. Want dan zou zijn aanwezigheid in het kabinet een politieke beteekenis krijgen en dan zouden de socialisten hem daar naar behandelen. En ook het buitenland zou een stuk van zijn vertrouwen in Frankrijk inboeten, wanneer de man van de Roerbezetting nogmaals een belangrijke rol zou wil len spelen. Het zou dus verstandiger zijn, wanneer Poincaré er buiten bleef. Briand bood „financiën” ook aan Dou- mer aan en aan Caillaux. Beiden wei gerden. Mocht deze laatste op zijn weigering terugkomen, dan zal het er voor den franc beter uitzien, want het buitenland heeft vertrouwen in de fi- nancieele capaciteiten van Caillaux. Maar misschien is het daartoe eerst noodig, dat de opdracht nogmaals aan een ander dan Briand gegeven wordt. Want Briand en Caillaux zijn geen vrienden. Duitschland. Berlijn, 24 Juni. Begunstigd door het mooie weer, heeft het Duitsche refe rendum over de onteigening der vor- stenbezittingen plaats gevonden. Van de 39 millioen kiezers stemden er 15 millioen tegen de uitkeering van schadevergoeding, dus vóór onteige ning zonder vergoeding. Hetgeen te weinig was. Zoodat de vorsten in ieder geval een vergoeding zullen krijgen. Hoeveel, dat zal voor ieder geval af zonderlijk worden uitgemaakt. De monarchisten juichen en gaan prat op hun zege, terwijl de socialisten en communisten zich troosten met de ge dachte, dat die 15 millioen op 39 mil lioen wel een enorm getal is, zoodat die zege van de monarchisten eigen lijk geen zege is. Wat het dan is, daar over zwijgt men. Want vast staat toch dat de vorsten nu vergoeding zullen krijgen. En daar was het om begonnen. Hoe het ook zij, nu komt dus het re geeringsontwerp voor de schadeloos stelling aan de orde. De regeering tracht nu met de voornaamstepartijen een compromis te vinden. Want de Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal X 65 centsfranco per post J X 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. J X Ingezonden stukken Don- U X derdags voorm. in te zenden. X Advertentiën tot uiterlijk Don- o X derdagsavonds, uitgez. familieber. Tot plaatsing van Advertentiën en SEMmF Iedereen doet het! De prijs der Advertentiën is van 15 regéls 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Een goed opmerker zal het j.l. Vrij dagavond opgevallen zijn dat no.'8 van het programma „Concert Ouver ture” niet uitgevoerd is. Nu gebeurt het wel eens meer dat de directie een programma wijzigt, maar dat was hier het geval niet. Hier had dit een an dere oorzaak. En wel deze. Ruim 5 min. voor 10 gaf de hoofd agent van politie, de Heer v. d. Schaaf, aan onzen directeur te kennen dat er nog maar één nummer gespeeld mocht worden, omdat het concert tien uur gepinöigd moest zijn. Nu hadden verschillende omstandigheden er toe meegewerkt dat iets te laat was aan gevangen. Er moesten dan ook nog 2 nummers ten beste worden gegeven. Onder protest van alte leden van ons Strijk werd besloten no. 8 dan maar weg te laten. Natuurlijk onder protest. Want het werkt ontmoedigend wan neer met ijver een mooi muziekstuk is ingostudeerd, het daarom voor ’t laatst van het programma bewaard wordt en dan ten slotte door een wenk vanuit’t Stadhuis dit alles genegeerd wordt. Wij begrijpen zoo’n optreden niet. Per slot van rekening spelen wij voor ons genoegen en wenschen daarom niet als een troep gehuurde muzi kanten behandeld te worden. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur van „Ceacilia”, E. Robijns. J. Wagenaar. J. van Douwen Kuipers. WORKUM. De heer J. Bulthuis, com-verificateur te Groningen, voor heen chef van den douane-doorlaat- post te Delfzijl, is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot Rijksont- vanger te Workum. Naar we verne men is hiermede weer een einde ge komen aan de tijdelijke benoemingen en blijft het ontvangerskantoor te Workum, nadat opheffing was over wogen, gehandhaafd, dank zij de ge voerde tegen-actie, vooral van de zijde van den Burgemeester. Het kantoor blijft in het oude schoolhuis, dus in het centrum der stad, gevestigd. Voor de Chr. Kweekschool te Sneek slaagde met lof de jongeheer K. J. Feenstra, leerling der Chr. U.L.O.- kopschool alhier. f i zjjn, het verdrag met België had de Kamer ook dit met groote bezorgd] V e> FRISO. «♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I i I I I- - iL idt A

Friso nl | 1926 | | pagina 1