B öoorzitten^ a bij Wielrijders. w een door de zon verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten,verzacht en geneest men met q Ween goede Bril.... 1 Nieuws- en Advertentieblad i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. t x l Overwerkte Zenuwen Kleine Kinderen Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar X Er is maar één echte x X „FROU FROU” en dat is die X w van „De Lindeboom” die tegen M C fabrieksprijs steeds versch in S W voorraad is bij M Dit nummer bestaat uit 2 bladen. J Men loopt U de deur plat 52ste Jaargang. ZATERD1G 3 JULI 1926 No. 27. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. 41 III H1»!1 Bekendmaking. MIJNHARDT’S zemiwtabletten e Bij XXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXX 10, 12 en 15 cent, in kistjes i met melk te en ITijnhardt’s Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pyn uw J ct. Bij Apoth. en Drogisten. ■M— i verwarmd magazijn. B R 7^T~BiJ'Apoth. en DroóïstërT^^^F De woningtoestand in de hoofdstad. In Amsterdam zullen, ter vervan ging van de krotwoningen, een 1500 flinke arbeiderswoningen worden ge bouwd. Maar daarmee zijn nog lang niet alle slechte woningen opgeruimd, zei onlangs wethouder de Miranda. Am sterdam telt een abnormaal groot aan tal van die oude, ellendige woninkjes, n.l. 1200 kelderwoningen en wel 12.000 13.000 krotwoningen. Er moet dus nog heel wat gebeuren eer die allemaal gesloopt zyn. Wat de woningnood in de hoofdstad betreft, deze behoort vrijwel tot ’t verleden. Er staan wel, zoo zei de heer de Miranda, „een onvoldoend aantal woningen van lage huur bene den de zeven gulden, leeg, maar de burgerij weet zich te helpen, de men schen zijn onderdak. Het aantal jong gehuwden, dat bü de ouders ging inwonen en destijds ruim zestig pro cent bedroeg van hen, die zich in het huwelijk begaven, daalde tot even boven de twintig procent, d.i. bijna het percentage van vóór den oorlog.” Haarwasschen met petroleum. Een 25-jarig dienstmeisje te Rotter dam, dat haar pagehaar met petroleum had gewasschen, kwam te dicht bij ’t vuur, met het gevolg, dat ’t haar in brand vloog. Zjj bekwam ernstige brandwonden aan hals en beide schou ders. WACHT NIET te lang metliet aanschaffen van Een voordeelig en goed adres is J. W. DE JONG Optiek - Workum De Burgemeester der Gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 17 Juni 1926, le Afdeeling A, no. 1091 Wijst bij deze de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tengevolge van het broeien van het hooi te voor komen. Voor de bewaring van dit zoo kost baar product moeten belanghebbenden in hun eigen belang en in het alge meen belang, meer dan ooit de uiterste voorzichtigheid betrachten, terwijl voorts de aandacht wordt gevestigd op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waar onder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz., brand is te wijten. Workum, den 26 Juni 1926. De Burgemeester voornoemd, G, G. POSTHUMUS L.-B. Haar 67-jarige moeder trachtte met haar handen de vlammen te dooven, doch toen dit niet gelukte, had zij de tegenwoordigheid van geest, een kan met melk te grijpen en deze over het hoofd van haar dochter uit te gieten. De vlammen werden hierdoor ge- bluscht. Ook de moeder bekwam brandwonden aan handen en boven armen. en ’s zomers ook ver van het veen- werk afwonen. Op al deze gronden concludeerden B. en W., dat ontruiming van de op het bovenveen staande plaggenhutten en andere krotten practisch niet mo gelijk was en zij stelden daarom aan den Raad voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken, met welk voorstel de Raad zich met algemeene stemmen vereenigde. Voor behoeftige oud-redders. Het Hoofdbestuur van het Helden- der-Zee-Fonds „Dorus Rijkers” deelt mede, dat onder zijn beheer is gevormd het „D. v. W.-Fonds,” groot f12.000, geschonken door een milddadige dame te ’s-Gravenhage, met het deel, hieruit gedurende drie achtereenvolgende jaren een tegemoetkoming van 4 gul den per week uit te keeren aan de 20 gezinnen van behoeftige oud red ders van schipbreukelingen en hun weduwen, die voor onderstenning uit het „Dorus-Rijkers-Fonds” in aanmer king komen, maar voorloopig nog niet door dit fonds kunnen worden gehol pen en ook van geen enkel fonds on derstand genieten. De zaak Muylwijk. De geruchtmakende zaak tegen Marcellus Muylwijk heeft thans haar einde gekregen doordat tengevolge van ’t arrest van den Hoogen Raad het vonnis tegen Muylwijk, waarbij hij tot vier jaar gevang, werd ver oordeeld, met aftrek van preventief, in kracht van gewijsde is gegaan. 't Arrest van den Hoogen Raad steunt op de overweging dat beklaagde Muyl wijk het lijk van Busch heeft beroofd, wélk feit terecht als diefstal is gekwa lificeerd. Een nieuwe oplichterstruc. Een troepje dienstmeisjes heeft te Heerlen een nieuwe truc bedacht om de arme mevrouwen, die toch al door de dienstbodenschaarschte in grooten nood verkeeren, zegt de „Tel.”, nog meer te plagen ener zelf een slaatje uit te slaan. Wanneer een mevrouw een nieuw dienstmeisje noodig heeft, komt daar plotseling een eenvoudig boerenmeisje gezond van uiterlijk, met stevige armen en een wit mutsje op, zich aanmelden. Zij heeft goede getuig schriften, beweert alles te kennen, van uitgaansdagen houdt ze niet, me vrouw gelooft haar oogen niet, is na tuurlijk in haar nopjes, het ditmaal zoo goed ’getroffen te hebben, en neemt haar onmiddellijk aan. Over acht dagen zal zij in dienst treden. Maarnu komt de trucNa acht dagen meldt zich aan een jong da- kakneeren en worden ge sterkt door de zenuwstil- lende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. Drogisten. Gratie. Gelijk men zich herinneren zal, sprong te Venlo, toen tijdens den wa tersnood H. M. de Koningin per boot de geteisterde stad bezichtigde, de herbergier Schreurs, die tot acht maanden gevangenisstraf was ver oordeeld, in het water om gratie af te smeeken. De man heeft thans be richt ontvangen dat de tenuitvoer legging der straf voorloopig een jaar is uitgesteld. Een veelbegeerd baantje. Voor de betrekking van portier aan de Ambachtsschool te Leiden hebben zich 2143 sollicitanten aangemeld. Krotwoningen in de Drentsche venen. De minister van Binnenl. Zaken heeft destijds aan de gemeentebestu ren in Drente een circulaire gericht dat arbeiders, die bij de werkver schaffing werken en zonder vergun ning van den minister n& 1 Juli nog wonen in een krot of keet, ontslagen moeten worden. In den gemeenteraad van Schoone- beek is nu een verzoek behandeld om van gemeentewege woningen te bouwen voor de arbeiders, die thans in krotten of keeten wonen, voor zoo ver die zelf niet in staat zijn hun wo ning te verbeteren. B. en W. deelden naar aanleiding van dat verzoek mee, dat de krotten en keeten vrijwel alle op het boven veen stonden, op van anderen ge- huurden grond. In de omgeving van die woningen, op het bovenveen, wo ningen te bouwen, achtte het college practisch niet mogelijk. Wanneer de gemeente echter eenvoudige arbeiders woningen op zandgrond gaat bouwen, Stoelgang, zullen de arbeiders ver van hun land- Doos 60 3 behandelt men de roode JV- 1 en smettende plekken met IpurolM Mijnhardt’s Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. metje, naar de laatste mode gekleed, met lichte schoentjes, hooge hakken, ajourkousjes en natuurlijk „bobbed hair”, die zich voorstelt als het aan genomen dienstmeisje. Hoewel me vrouw zegt, dat het een vergissing is, dat zij toch een andere dienstbode gehuurd heeft, blijft het dametje op haar stuk staan, bezweert bij hoog en laag, dat zij de bewuste is, wordt ten slotte brutaal en weigert haar koffer dien zij inmiddels de gang inge sleept heeft, terug te nemen. En als mevrouw haar ten slotte het huis uit wil zetten, vraagt zij al schei dende een schadevergoeding van zes weken huur plus vergoeding voor kost en inwoning. Mevrouw, die van het brutaaltje niets hebben wil, over stuur, betaalt een schadevergoeding, om er maar van af te zijn en het meisje gaat, om ergens anders weer dezelfde truc uit te halen. Dit spelletje gaat net zoolang goed, totdateen van de mevrouwen, minder bedeesd uitgevallen, 't geval bij de politie aangeeft en deze er achter komt, dat het hier nog een complot van meer meisjes betreft. Het welgedane, ij verige boerenmeis je werd er steeds eerst op uitgestuurd, verhuurde zich en als de anderen later een schadeloosstelling te pakken had den, ontving de eerste een gedeelte er van voor haar hulp. Wegens oplichterij zal het stelletje nu vervolgd worden. De aardbeving te Padang e. o. Omtrent de aardbeving welke de Westkust van Sumatra heeft ge teisterd, wordt nog medegedeeld Fort de Koek is er goed afgekomen Het Singkarameer, aan den voet van den vulkaan Talang, heeft erg ge spookt, waardoor het vermoeden is gerezen, dat de Talang de oorzaak is van de beving. Het autoverkeer PadangPadang Pandjang is niet mo gelijk via de Anei-kloof. Verschillende plaatsen zijn weggescheurd door aard stortingen. In den Soebangpas zijn eveneens aardstortingen geconsta teerd. In den loop van den avond werden voortdurend lichte schokken ►gevoeld. De weg Padang Pandjang—Fort de Koek is onbereikbaar. De spoorbaan eveneens. De telegraafpalen zijn om gevallen. Padang Pandjang moet grootendeels verwoest zijn; het station, het post kantoor, de normaalschool, de apo theek en een groot deel van het Chi- neesche kamp zijn ingestort. De apotheker is gedood. Er is gebrek aan verbandmiddelen. Niet-bevestigde geruchten zeggen dat er vele dooden en gewonden zyn. De menschen kampeeren te Padang op de passar (markt) in tenten. Er gaan geruchten, dat de hoofd plaats Solok zwaar geteisterd is. Volgens latere berichten zijn Kota Anon, Tjoepa, Kanari en Solok, aan den voet van den Talang, en Padang Pandjang, totaal verwoest. Het vermoeden, dat er vele slacht offers zijn, is helaas bewaarheid. Het jongste .telegram uit Padang meldt, dat alleen al te Padang-Pandjang byna alle gebouwen ingestort zijn. Er zijn daar meer dan honderd dooden, onder wie zich ook Europeanen bevinden. Voorts zijn er tal van gewonden. De laatste berichten maken voorts melding van het gerucht, dat Solok in brand staat. Men heeft reeds de zeker heid, dat er hier ook veel verwoest is. Het getal dooden te Solok bedraagt nu reeds 15. Te Fort de Koek zyn verscheidene toko’s ingestort. Er is hier ééndoode en twee personen zijn gewond. Vele gebouwen zyn er ingestort of ernstig gehavend en gescheurd. Uit Soengei Boeloe wordt gemeld, dat er 17 dooden zynte Sawan Loen- toh is de schade aan huizen en ge bouwen belangrijk. Er zijn hier geluk kig geen persoonlijke ongevallen. De mijnen zijn intact gebleven. Gemeld wordt ten slotte nog, dat do Merapi rookt. Groote hoeveelheden rjjst en zout zijn van Padang naar Padang-Pandjang gezonden, Leiders der Vakvereenigingen afgeranseld. Onder de bevolking van Sjanghai heerscht groote ellende ten gevolge van het mislukken van den rijstoogst. In alle fabrieken gist het en er zijn reeds talrijke stakingen uitgebroken met het doel, hoogere loonen te ver krijgen. Zaterdagmiddag j.l. zijn, naar de „Daily Mail” verneemt, veertiendui- zend arbeidsters der zijdefabrieken in staking gegaan. In tien fabrieken heb ben zij de machines vernield. De po litie, die de orde poogde te herstellen, werd op de vlucht gejaagd. Vervolgens moesten de bureaux der vakvereeni gingen het ontgeldenalles werd door de woedende vrouwen kort en klein geslagen. Zij ranselden de leiders der vak- eenigingen, die in haar handen vielen, duchtig af; hierbij maakten zy zelfs geen uitzondering voor Sji-sjing, de eenige arbeidersleidster in China. Hittegolf te New-York. De duizenden Amerikanen, die deze week New-York hebben verlaten om Europa te bezoeken, kunnen, als meest welkom geschenk, de zomer warmte medebrengen. De lang verwachte hittegolf heeft New-York bereikt en gedurende het week-end hebben, naar de „Chicago Tribune” meldt, ruim een half millioen menschen de koelte van Coney-Island opgezocht, terwijl Rockaway door 160 duizend personen werd bezocht. Het automobielverkeer was zoo intensief geworden, dat velen uren moesten wachten, voordat zij met de ferry-booten over de Hudson konden worden gezet. Naar schatting zijn 150 duizend auto’s de Hudson over gestoken gedurende het afgeloopen week-end. Een luguber verzoek. Een in groote armoede levende vrouw, die beweert de weduwe te zijn van een bekend bokser, Bob Fitzsim mons, heeft aan de autoriteiten te Chicago vergunning gevraagd om zijn lichaam op te graven, opdat zij zich in het bezit kan stellen van de dia manten, die in het kunstgebit van haar echtgenoot zijn aangebracht. De gemeenteraad zal op dit verzoek beslissen. Een meevallertje. In de vergadering van den raad van Oosthuizen (N.-H.) werd behandeld de mededeeling van een der inwoners, dat men hem f6000 te laag had aan geslagen in de inkomstenbelasting. Hij had de vraag gesteld of door deze grootere opbrengst het vermenigvul- digingscijfer niet verlaagd kon worden. Inderdaad ging de Raad hierop in en bracht den factor van 1.4 op 1.3. 5 TROMP, Sneek. 5 Het stadhuis van Breda, Eenige jaren geleden schonk de weduwe van het vroege raadslid K. G. Oukoop een legaat van vijftig duizend gulden aan het gemeente bestuur van Breda, voor vernieuwing of restauratie van het bestaande stad huis en knoopte er de bepaling aan vast, dat daarmede in Januari 1925 een aanvang moest gemaakt worden. Onder leiding van den architect J. W. Hanrath werd een grootsche verbouwing tot stand gebracht, waar aan in het geheel circa 240 mille ten koste zijn gelegd. Breda heeft thans een stadhuis, dat een waar sieraad der stad is. Maandag heeft op plechtige wijze, in bijzijn van een vyfhondertal ge- noodigden, onder wie alle burgerlijke, *'eestelijke en militaire autoriteiten, e opening plaats gevonden. Rijwieldief aangehouden maar ontvlucht. Zaterdagavond omstreeks 12 uur werd de Haagsche politie door de Leidsche politie gewaarschuwd, dat iemand een damesrij wiel had gestolen en met dit rijwiel op weg naar den Haag was. Eenige agenten stelden zich bij den Leidschen straatweg op om te onder zoeken of bedoelde persoon de stad wilde binnengaan. Inderdaad naderde na korten tijd een man met een damesrijwiel uit de richting Leiden. De man werd verzocht af te stap pen, aan welk verzoek hij voldeed. Terwijl de agenten het rijwiel be keken, zag de man kans om over een sloot te springen en in de duisternis van den nachi te verdwijnen. Het rijwiel bleek inderdaad het gestolene te zijn en is in beslag ge nomen. Op den vluchteling is nog een schot gelost, maar zonder hem te treffen. Tot plaatsing van Advertentiën en Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post 2 1 gulden. Enkele Nos. S ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Oplichting. Iemand te Rotterdam, die zich gros sier in meubelen noemde, vroeg per advertentie reizigers onder zeer aan lokkelijke condities. Wanneer de be langhebbenden zich bij hem kwamen aanmelden, dan vroeg de „grossier” een borgstorting van f 100, soms zelfs van f200. Er zijn een paar reizigers zoo argeloos geweest, op de condities van den oplichter in te gaan. Was het geld eenmaal gestort, dan hoorden zij nooit meer iets omtrent de be trekking. Een viertal slachtoffers heeft by de politie aangifte gedaan, dat zy geza menlijk voor f500 zijn opgelicht. Motor-ongeluk. Dinsdagmorgen is een motorrijder bij Gottingen met zyn motorfiets bij een onbewaakten overweg tegen een passeerenden trein opgereden. De motorryder was onmiddellijk dood een dame, die op de duozitting zat, stierf gedurende het transport naar een ziekenhuis. Verkiezing Eerste Kamer. De stemming voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal is bepaald op Vrijdag 30 Juli a.s. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Reclames voor Handel, Nijverheid met Sigaren maar het zal niet gaan de kwaliteit en afwerking 1 der ABONNÉ-SIGAREN te over- 1 treffen. 1 ZE STAAN AAN DE SPITS 1 Verkrijgbaar voor 5, 6, 7, 8, 1 1 van 100, 50 of 25. i SCHITTEREND ZIJN ZE. i Vraagt den Winkelier. i Engros TROMP, Sneek. i Levering uit dag en nacht RISO I I t I t A Jl.^4 OA-1 l.*/

Friso nl | 1926 | | pagina 1