Nieuws- en Advertentieblad 1 WOUDA’s Bij Fietstochten is Puroi genezend en verzachtend bij Doorzitten en Zonnebrand voor de Gemeenten Workum, Hem. Oideph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Kalvermeel Slapeloosheid Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt’s Hoofdpijntabletten. Buisje 60 cent. r ZATERDAG 24 JULI 1926 52ste Jaargang, No. 30. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Kroniek der Week. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Plaatselijk Nieuws. Reclames voor Handel, Nijverheid Tot plaatsing van Advertentiën en Advertentie-, Reclame- en driving, verspreiding van voor het jn genomen. Dëregee- tijd tot tijd op gunstige Buitengewone hitte in Amerika. Te New-York heerscht een ontzet- iggenomen, [adel is om dit wantrouwen weg te nemen, dan De ontwapening der kleine landen ider kir NEDERLAND. Amsterdam, 22 Juli. Het antwoord van den heer K. ter Laan c.s. op het voorloopig verslag in zake het ont- wapeniugsvoorstel-ter Laan c.s. is thans verschenen en daarin wordt verklaard, in antwoord op de geuite schiedenis voor Amsterdam beteeke- nen. Verzocht wordt te onderzoeken of geen behoorlijke oplossing ver kregen kan worden met behoud van het Rokinwater en met herstel van den waterloop van Rokin naar Dam rak. Vele Amsterdammers zijn het met Heemschut in dit geval oneens. Want afgezien nu van de vrij pro blematische waarde van de oude Am- stelbedding, wat ziet men nu in vre desnaam voor moois in die onfrissche Rokinsloot ONZE ELECTRISCHE werkbank, stelt ons in staat, alle I reparation spoedig en net uit I I te voeren. I J. W. DEJONG, Opticien, Workum. 1 -rr- Tmrmri r tt rrn 111 iïimi i iwb >p 20 hem geven, doch waar ge de geldmarkt wel een nemen van een leening. Vele invloed rijke politici en zakenmenschen moeten bereid zijn het plan omtrent een leening van 5 millioen p.st. ten behoeve van de mijnindustrie, te steunen. soneel en directie van de tramweg Zutphen-Emmerik opgelost Aanleiding daartoe is geweest een compromis voorstel van het Eerste Kamerlid J. C. L. v.d. Lande, dat met op 2 na algemeene stemmen door de stakers werd aanvaard, terwijl ook de werk gevers tot aanneming besloten. Reeds zijn alle arbeiders der Mij. zich gaan aanmelden. Verschillende werden weer te werk gesteld. Het autobus- bedrijf der stakers is met ingang van Maandag stop gezet, zoodat binnen kort weer een normale tramdienst te verwachten is. Terwijl het grootste deel van de Amsterdammers verheugd is over de plannen van B. en W. om tot dem ping van het Rokin over te gaan, is de Bond Heemschut met een adres gekomen, om niet te dempen. Want Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM, Gelet op de desbetreffende bepa lingen der HINDERWET, Brengen bij deze ter openbare ken nis, dat ter Secretarie ter visie ligt een bij hun College ontvangen ver zoekschrift met bijlagen van Tj. van der Meer en Tj. Gosliga, beiden zon der beroep en wonende te Workum, strekkende tot het erlangen vanver- 'gunning tot het oprichten van een slagerij in het gebouw, plaatselijk gekwoteerd lett. D no. 14, kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie A no. 2055. o1 Dat op Zaterdag, den 31 Juli 1926, al is het Rokinwater en "de Rokin- des middags te 12 uur, tengemeente- huize gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwa ren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Men zij indachtig, dat, volgens de bestaande jurisprudentie, niet tot be- -roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hnnne bezwaren mondeling toe te lichten. Workum, den 17 Juli 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. F r a n k r ij k. Parijs, 22 Juli. Sneller nog dan men gedacht had, is het kabinet-Briand ge vallen. Toen het in de Fransche Kamer tot stemming over de speciale vol machten voor de regeering kwam, werd de regeering met 288 stemmen UX lö HUL ixun.111 waiüi cia vio Xkuaiu- r i r\ j kade nu wel minder aantrekkelijk, pramen verslagen. Onmid- het verdwijnen van een deel der dellijk diende het kabinet „en bloc oude Amstelbedding zou een belang- in‘ Caillaux exit. Onmid- rijk verlies aan schoonheid en ge- dellijk daarop slaagde Herriot er m een ministerie te vormen. Hernot is premier en minister van Buitenland- sche zaken, de Monzie heeft de porte feuille van financiën aanvaard. De Monzie eischt ook een zekere mate van vrijheid van handelen. Na het vertrouwensvotum wil Herriot het parlement met vacantie sturen. Men heeft weinig hoop op een lang leven van het kabinet Herriot en men wan hoopt er aan, of Herriot de benoodigde meerderheid voor de noodzakelijke financieele voorstellen zal weten te krijgen. Het moet zelfs aan twyfel onderhevig zijn of de radicaal-socia- listen, de eigen groep van Herriot, een drachtig de regeering zullen steunen. Herriot heeft verklaard, dat het eenige doel van zijn regeering is, de verde diging van den franc, vrij van eiken partijgeest. Duitschland. Berlijn, 22 Juli. In Duitschland is een republikeinsche actie gaande, onder leiding van dr. Wirth, den voormaligen Rijkskanselier, Loebe, president van den Rijksdag en den democratischen afgevaardigde Haas. Wirth heeft in een beschouwing de noodzakelijkheid betoogd van een ver- eeniging van alle overtuigde republi keinen. In den herfst zal, in overeen stemming met Loebe en Haas een actieve propaganda ten behoeve van deze samenwerking der republikeinen gevoerd worden. Alle overtuigde re publikeinen, verklaarde Wirth, van Koningsbergen tot Constanz" zullen ons hooren en hun scharen opnieuw bereidwillig ter beschikking stellen van de republiek. De regeering houdt zich ernstig bezig met het werkeloosheidsvraag- ,stuk. Er worden thans onderhande- lingen gevoerd over de uitgifte van een Rijksleening voor de financiering van productieve werken, ter leniging van de werkeloosheid. Er zijn momen teel 1.700.000 werkloozen. Het voor nemen was een leening van Mk. 200 millioen uit te bleken is, dat hoogër bedrag zou kunnen verwerken, is het niet uitgesloten, dat het leenings- bedrag nog hooger zal worden. België. Brussel, 22 Juli. België, welks franc _|op zoo onzalige wijze aan de lotge vallen van den Franschen franc is vastgekoppeld, strijdt moedig voor zijn munt. Hier heeft de Kamer dan ook de vereischte volmachten aan de de regeering verleend, terwijl de Fransche regeering daarop juist ge duikeld is. Talrijke maatregelen ter beteugeling van speculatie, prijsop drijving, verspreiding van voor het crediet van den staat schadelijke be richten, enz. zijn genomen. De regee ring heeft van tijd tot tijd op gunstige wijze op de wisselmarkt ingegrepen en den franc gesteund, zonder dat zulks kapitaal kostte. De buitenland- sche schuldendienst is voor de eerste maanden verzekerd, zoodat uit dien hoofde ook geen aanbod van francs, tot aankoop van bujtenlandsche de- - viezen, te verwachten is. Het Belgische parlement, dat zijn ernstige taak be seft, werkt met de regeering mee. H. M. de Koningin, die eerst Dins dag te ’s Gravenhage zou zijn terug gekeerd van haar Zwitsersche reis, heeft haar verblijf te St. Beatenberg met nog enkele dagen verlengd, in verband met een lichte ongésteldheid. Prinses Juliana heeft echter Zaterdag weer Nederland’s grond betreden. De lage frankenkoers, welke zooals reeds eerder opgemerkt, de win keliers in de Hollandsche grensplaat sen een doodelijke concurrentie aan doet, is voor velen aanleiding, naar België te trekken, om „koopjes” te halen. De tramondernemingen en autobusondernemingen in de grens gebieden hebben nog nooit zulke goede zaken gemaakt. Daarbü komt, dat de Belgische waren inderdaad goed zijn, al is het prijsverschil niet zoo heel groot, als men uit sommige overdreven verhalen zou vermoeden. In Brabant en Limburg hebben ver schillende gemeentebesturen maat regelen genomen tegen de invasie van Belgische kooplieden met goed- koope artikelen op de markten. In sommige plaatsen werd hun een stand plaats geweigerd en moesten zij on verrichterzake terugkeeren. In België is thans de beslissing in zake het Belgisch-Nederlandsche ver drag gevallen. De Kamer, nam na een uitvoerige verdediging door den mi nister van Buitenlandsche zaken van meening, dat de tijd voor ontwapening der Velde, het tractaat met 98 tegen 1 nog niet zou zyn gekomen ornaat het stem en 9 onthoudingen aan. Nadruk kelijk werd er de aandacht op ge vestigd, dat bij België alle annexio- nistische neigingen dood zijn. Het wil in goede nabuurschap leven. De verkeersongevallen te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt, bedraagt het aantal verkeersongevallen in het tweede kwartaal van dit jaar 1422. Het vorig iaar bedroeg dit over het zelfde tijdsverloop 1512. Voor het eerst is dus sinds zeer langen tijd van een afneming sprake en wel van 7 pet. In hetzelfde kwartaal van het vorig jaar bedroeg de toeneming nog tende hittegolf. Zes-en-twintig perso nen zijn tengevolge van de hitte om gekomen honderden zijn flauw ge vallen. In Chicago en Midden-West-Amerika heerscht een buitengewone hitte. Acht tien personen zijn tengevolge daarvan gestorven. Te Chicago bereikte de temperatuur een hoogte van 94 gr., te New-York van 84 en op enkele plaatsen in Zuid-Dakota zelfs van 107 gr. De daad van een krankginnigen neger. Een verschrikkelijke paniek ont stond voor een paar dagen in de noordwestelijke wijk van Baltimore, toen een plotseling krankzinnig ge worden neger, Vanee Lee, met een geweer en twee revolvers in de han den, door de straten stormde en on ophoudelijk, afwisselend met alle drie wapenen, op de voorbijgangers vuur de, die doodelijk ontzet in de zijstra ten vluchtten. Vier menschen, o.w. een zevenjarig negermeisje, werden het eerst getrof fen. Toen de politie ter plaatse kwam moesten twee agenten hun plichts vervulling met hun leven boeten drie andere agenten, die den amokmaker in een auto vervolgden, werden gewond. Tenslotte werd de neger, die inmid dels in een winkeletalage was ge kropen en door de spiegelruit heen verder schoot, door het geconcen treerde vuur der politie neergelegd. Hij bleek in het hart getroffen, en bovendien was zijn hoofd door twaalf kogels doorboord. Van de gewonden zullen waarschijnlijk nog twee agen ten en het negermeisje het leven er bij laten. Doodelijke val van de derde verdieping. Dinsdagmiddag is de 37-jarige fa brieksarbeider J.’ Durieux, werkzaam in de Sociëteit Chemische Industrie „Katwijk” te Katwijk van de derde WORKUM 20 Tuli Dinsdag wik benomen1 werd^^l^ma^nerautoJ door d^He^vom^SchSol ae Hervormde School hun jaarhjksch uitstapje zouden hebben. De tocht zou vroeg beginnen, want om ongeveer kwart voor zes, zag men reeds de kinderen bij de school. Helaas, één ding was jammer, het liet zich buiten dreigend aanziener dreven donkere luchten en zoo nu en dan regende het ook al eventjes. Doch in weerwil van dit alles werd besloten, de tocht door te zetten en het er maar op te wagen. Nu, dit kan terstond gezegd worden, voor het overige van den dag hebben we weinig of geen last van den regen gehad. Terstond mar cheerden we dan ook naar het station en van hier bracht de markttrein ons naar Leeuwarden. Hier kregen we er een zwaardere machine voor en stoomden we, nu als sneltrein, naar Groningen. De wandeling door een stil gedeelte van de stad en door het prachtige Noorder-Plantsoen, was recht plezierig; het zonnetje brak door de wolken en gaf alles een veel vroolijker aanzien. Op een ander einde der stad werd in de electrische tram plaats genomen en nu ging het door een meer druk gedeelte van Groningen. Het zoo echt landelijke trammetje bracht ons nu naar Paters- wolde. Hier kon eerst wat worden gebruikt en werd eenige oogenblikken gepauzeerd. Het duurde echter niet lang, want spoedig zag men de jongens en meisjes zich reeds vermaken in den speeltuin. De tocht door de bosschen van Paterswolde, ontbrak ook niet aan vermakelijkhedenvooral het doolhof was interessant. Na nog een poosje in Paterswolde vertoefd te hebben, werd de terugtocht aanvaard en on geveer half vijf waren we weer op ’t station Groningen, waar de sneltrein gereed stond die ons rechtstreeks naar Workum bracht. Men kan dan ook met alle zekerheid zeggen dat dit uitstapje goed geslaagd is, niet alleen is het een leerzame dag voor de jongelui geweest, maar bovenal is het dag geweest van lichame- 1P* panning. BUITENLAND Engeland. Londen, 22 Juli. Opnieuw is een stap gedaan in de richting van oplossing van het omineuse mijnwerkersconflict. De bisschop van Litchfield richtte aan Baldwin een schrijven, waarin hem verzocht werd een deputatie uit de kerken te ontvangen ten einde de mynkwestie te bespreken. De myn- werkersbestuurders waren bereid aan vaarding van een overeenkomst bij de leden aan te bevelen, als die tot stand zou komen op de voorwaarden kerkleiders geopperd, welke ook de aanbevelingen van net rapport- Samuel bevatten. Verder werd vast gehouden aan een nationale loonrege ling. Het geopperde voorstel zou lei den tot een verlenging van het sub sidie tot een maximum van vier maanden. Maar daarvan wilde Baldwin niets hooren. Subsidieverlenging was onmogelijk. Maar de kerkleiders heb ben den moed nog niet laten zakken. De deputatie die Baldwin bezocht zal nu besprekingen voeren over het op- tengevolge van de zomerwarmte overwint men spoedig door het ge bruik van een paar Mijnhardt’s Ze- nuwtabletten. Buisje 75 cent. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. genomen werd de man per auto, door dr. Lodder, naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Tijdens dit transport is hij echter reeds overleden. De on gelukkige laat een weduwe en 4 nog zeer jonge kinderen achter. Het on geluk had plaats, toen D. zich met een handlift op liet hijschen. Bijna bovengekomen werd hij duizelig en verloor zijn evenwicht. Tachtig jaar en dan nog de wereld rond. Een wel buitengemeen krasse oude dame schijnt miss Celeste Miller uit Chicago te zijn. Amerikaansche bla den vertellen, dat miss Miller, die kort geleden haar 80sten verjaardig vierde, zoo juist van haar een-en- dertigste reis om de wereld is terug gekeerd. Zij heeft op deze reizen 930.000 mijl te water en te land afge legd, heeft in Syrië op een paard, in het Sinai-gebied op een kameel, in Britsch- Indië op een olifant gereden, voer op den Congo en de Amazonenrivier per kano en heett zich onder deze be drijven door steeds vroolijk en ge zond gevoeld. Zij is voornemens, ook thans niet lang thuis te blijven. Als ongunstige factoren welke on gevallen in de hand werken komen in het kwartaal van dit jaar in aan merking het slechte weer met z’n slipkansen, benevens de gewone jaar- lijksche toeneming van het aantal automobielen a raison van 1000 stuks. Als gunstige factor staat alleen de op 1 April ingevoerde maximum snelheid van 30 K.M. per uur. Zeer waarschijnlijk is het, dat de verbe terde ongevalcijfers te danken zijn aan het rustiger stadsbeeld, dat door de snelheidsbepaling verkregen is. Een sprinkhanenplaag. Zuid-Rusland wordt door een sprink hanenplaag geteisterd. Over de di stricten Salsk en Stawropol is ter be strijding van deze ramp de staat van beleg afgekondigd. De plaatselijke autoriteiten worden verantwoordelijk gesteld voor een succesvolle bestrij ding der sprinkhanen, die den gé- heelen oogst dreigen te vernietigen. Uit Moskou zijn vliegtuigen gezon den tot het verspreiden van vergift over de velden. Moordzaak voor de rechtbank Tegen 34-jarigen werkman J. L. Oors, geb. te Zevenbergen, die o Jan. zyn echtgenoote, die van j gescheiden woonde, met een scheer mes de keel afsneed, is voor de Rot- terdamsche rechtbank 10 jaar gevan genisstraf geëischt. Een zelfde straf werd geëischt tegen den 30-jarigen Amsterdamschen schui tenvoerder W. Tuitman, die op 15 Mei zijn vrouw, die met een kostganger was weggeloopen, poogde te dooden. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal J 65 cents; franco per post 2 j 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X J Ingezonden stukken Don- X derdags voorin, in te zenden, x, Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. X wantrouwen en de achterdocht onder de volken nog niet is wei dat er juist geen beter mii juist de daad van ontwapening zelf. De ontwapening der kleine landen zal de minder kleine er toe brengen het voorbeeld te volgen, daarna zullen de groote mogendheden, ook om eco nomische redenen, de handen ineen slaan, om tot gelijktijdige en weder- keerige ontwapening over te gaan. Wachten op het voorbeeld der groote naties is voor Nederland niet noodig en zou ook te lang duren. HetDeen- sche voorbeeld zou zonder groot risico door Nederland gevolgd kun nen worden. Ede is Maandag geteisterd door een windhoos, die gevolgd werd door een onweersbui, met slagregen en hagel, door de Een groot aantal boomen, waaronder zeer zware knapen, werden ontwor teld of knapten af als riet. Vele daken werden deerlijk gehavend, hooibergen woeien om, telefoondraden knapten af en kippenhokken woeien weg. I Gelukkig kwamen geen persoonlijke I ongevallen voor. De schade aan het gewas is groot. I Eindelijk is dan*het bijna een half jaar loopende geschil tusschen per* 7 FRISO. •I" i

Friso nl | 1926 | | pagina 1