Nieuws- en Advertentieblad en Abonneert op Adverteert in Friso - I I l voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Een ongeval J. H. DE GROOT, Dit nummer bestaat nit 2 bladen. van J. van Donwen Kuipers Goudsmid Horloger - Markt. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1926. No 32 52ste Jaargang. Kroniek der Week. Gemengd Nieuws X t i t Officieel Gedeelte. Bekendmaking. Aanbesteding. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Noord - Workum. ■■■■I I 1926 in de secretarie ieder ter lezing nedergelegd en tegen o o X bedoeling ligt, zich uls pressiemiddel van zijn vetorecht tegen Duitschlands opneming in den Volkenbondsraad te bedienen. Polen deed een dergelijke in de lucht uitsche deel- steun voor Frankrijk hebben vooraanstaande West-Duitsche groot- toezegging. Omtrent de nog vaag hangende plannen tot D neming aan f (saneering van den franc), industreelen verklaard, dat deelne ming slechts zou kunnen plaats vinden binnen het kader van de Dawes-rcge- üng. Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. OOK UW RECEPT ■■■i I van Oogarts, wordt door ONS 1 prompt en keurig in orde ge- I maakt, enbespaart U geld J. W. DE JONG, Optiek, Workum Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en België Brussel, 5 Augustus. Dezer dagen werd na een rede van minister van der Velde ook door den senaat het verdrag met Nederland goedgekeurd, met alle stemmen van de 106 leden, die aanwezig waren. Men acht het nu onwaarschijnlijk, dat de Nederland- sche Kamers het verdrag zullen afstemmen of ingrijpend amendeeren. Rusland Moskou, 5 Augustus. De meening wint steeds meer veld, dat Dzjerzjinski geen natuurlijken dood gestorven is, doch door oppositioneele communisten tijdens een vergadering, die hij 3 uur vóór zijn dood bijwoonde, vergiftigd werd. Trotski gaat twee jaar „met verlof”. Als verblijfplaats noemt men Oeral of Siberië. Hetgeen voor hem niet veel goeds beteekent. De berich ten omtrent scheuring in de partij houden aan, evenals die over Putsch- plannen van Trotski. Burgemeester en Wethouders van WORKUM Gelet op de desbetreffende bepa lingen der HINDERWET Brengen bij deze ter openbare ken nis, dat ter Secretarie der gemeente ter visie ligt een bij hun College ont vangen verzoekschrift met bijlagen van de Continental Petroleum Com pany te Rotterdam strekkende tot het erlangen van vergunning tot het in- stalleeren en in bedrijf stellen van een benzinepomp-installatie voor het perceel plaatselijk gekwoteerd lett. A no. 52, kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie A no. 324. Dat op Zaterdag den 14 Augustus 1926, des middags te 12 uur, ten ge- meentehuize gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan ver zoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor even- gemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Men zij indachtig, dat, volgens de bestaande jurisprudentie, niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijh verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Workum, den 31 Juli 1926. Burgemeester en Wethouders voornoerad, A. WAGENAAR Azn., Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. Een kentering in het mijnconflict? Het Engelsche parlement gaat op zomer-recès en ofschoon het, wanneer het kolenconflict voortduurt, aan het eind van elke maand eenige dagen zal bijeenkomen om de wetten in zake den noodtoestand te verlengen, zal het zijn herfstzitting niet voor 9 No vember beginnen. Erkend wordt, dat een heele stap in de richting naar regeling van het kolenconfiict zou gedaan zijn, wanneer aan moeten nemen, waarna de vól- de districten, die thans de zaak over wegen, de voorstellen van de bis schoppen welke reeds door de Mijn- oowerkers-Executieve zijn goedgekeurd grondwettelijke bepaling te verheffen. zouden aanvaarden. De meeste districten zullen, verwacht men, ze inderdaad aanvaarden, maar in som mige streken, als Lancashire, Durham en Zuid-Wales stuiten de voorstellen op veel verzet. De „Times11, die een overzicht geeft van de factoren die te zamen den in druk moeten wekken, dat de actie tot regeling wellicht weldra versneld zal worden, merkt op, dat Baldwin zyn vertrek naar Aix-les-Bains heeft uit gesteld, en dat eenige mijnwerkers- Lagerhuis-leden den wenk hebben gekregen, Londen niet te verlaten wanneer het Lagerhuis op reces gaat, maar te blijven voor het geval dat men hen zal moeten raadplegen. Betrouwbare berichten uit enkele groote mijngebieden wijzen er op, dat de mijnwerkers een heropening der on derhandelingen met voldoening zou den begroeten. De „Times” zegt nog, dat het gevoe len zelfs in zekere noordelijke dis- GEMEENTE-REKENING. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis der ingezetenen, datde REKENING wegens de Ontvangsten en Uitgaven van de gemeente, over den dienst van 1925 aan den Raad is aangeboden, van heden tot en met den 18den Augustus gewone bureau-uren, op de dezer gemeente voor een betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar gesteld. Workum, den 2 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders van Workum zullen op Zaterdag 14 Augustus a.s. aanbesteden het maken van een BETON- WALBESCHOEIïNG op het Zuid te Workum. Bestek en teekening zijn tegen be taling van f2 verkrijgbaar ter Secre tarie der gemeente. tricten een wijziging in dien geest - heeft ondergaan sinds de gedelegeer- den-conferentie van j.l. Vrijdag. De resultaten van de beslissingen in de districten zullen Zaterdag a.s. in handen dex- Executieve zijn. Het vliegend bruidspaar. De „Daily Chronicle” vertelt het volgendeEen jonge Nederlander en een charmant jong meisje kwamen Woensdag in een Rolls-Royce Fokker- eendekker op Croydon aan en ver zocht onmiddellijk in den echt te wor den verbonden. De jongeman deelde mede, dat hij van Nederland was ko men vliegen om te trouwen, en hij vroeg Captain Leverton, den mana ger van de K.L.M., naar de beste manier om dit te doen. Deze zeide hem dat hij beter deed naar Londen te gaan, dóch hij antwoordde daar geen tijd voor te hebben, daar hij wenschte te trouwen en met het mid- dagvliegtuig naar Nederland terug te keeren. Hij huurde een auto en reed naar Croydon om zich naar den ambtenaar van den burgerlijken stand te begeven, doch kwam niet tijdig genoeg op het vliegveld terug om de plaatsen in te nemen, welke hij in net middagvliegtuig had be sproken. Later bleek dat de ambtenaar in Croydon het paartje had medegedeeld dat een onverwijld huwelijk niet mo gelijk was, zoodat het zich ten slotte naar Londen heeft begeven. De trein zonder rails. De eerste „trackless-train" die een wereldtour maakt, zal, na reeds 38000 mijl door Canada, Amerika, Mexico en Engeland afgelegd te hebben, 9 Au gustus ook in ons land te zien zijn. De trein bestaat uit een volledige lo comotief met tender en een luxueus ingerichte Pullman-Car met een eet- en slaapvertrek voor vijf personen. De trein kan 40 mjjl per uur afleggen. De locomotief is voorzien van twee 90 P.K. motoren, hydraulische remmen etc. Er is ook een radio-installatie in den wagen. De „trackless-train” zal de vol gende route nemenRotterdam, Dor drecht, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Vlissingen, Schie dam, Delft, Den Haag, Leiden, Haar lem, A’dam, Zaandam, Uitgeest, Bever wijk, Alkmaar, A’dam (terug), Bussum Hilversum, Utrecht, Amersfoort, Apel- doorn, Ede, Arnhem, Wageningen, Arnhem (terug), Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel.Heerenveen, Leeuwar den, Franeker, Harlingen, Leeuwarden (terug) Groningen, Delfzijl, Winscho ten, Stadskanaal, Veen dam, Assen, Meppel (terug), Almelo, Hengelo, Oldenzaal, Enschede, Winterswijk, Doetinchem, Njjmegen, ’s-Bosch, Waal wijk, Breda, Tilburg, Boxtel, Eind hoven, Helmond, Venlo, Roermond, Sittard, Heerlen, Kerkrade, Valken burg en Maastricht. Tot plaatsing van Advertentiën en De prijs der Adveitentiëü is van 1-5 regels 60 cents, elke regel meer cents. Gtootcre letters u ur plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Éi derdags voorm. in te zenden. 4 T Advertentiën tot uiterlijk Don- J derdagsavonds, uitgez. fatnilieber. Er is dezer dagen nog eens de aan- die er bij de z.g? „kantoorvaart” op de Zuiderzee heerschen. De meeste vrachtscheepjes, die niet bemand zijn door eigenaars van het schip, worden veel te zwaar geladen. De meeste zijn zoo oud, dat ze bij zinken niet eens waard zijn gelicht te worden. De scheepjes worden veel te diep geladen, zoodat bij ruw weer ongelukken niet uitblijven. Er wordt aangedrongen op ingrijpen van hoogerhand. BUITENLAND Engeland. Londen? 5 Augustus. De gedelegeer den der kolendistricten besloten de voorstellen der bisschoppen ter be ëindiging van het mijnwerkersconflict te verwijzen naar de districten, terwijl zij aanneming aanbevalen. Veel doel heeft dit eigenlijk niet, daar de gede legeerden zeer goed weten, dat, al worden zij door de mijnwerkers ge accepteerd, zij toch niet door de re- geering zullen worden aanvaard, even min als de eigenaars dat zullen doen. Zooals bekend houden de voorstellen inverplichte arbitrage betreffende de loonen, een maximumduur voor de onderhandelingen van 4 maanden, gedurende welken op basis van de oude loonen gewerkt zal worden, ter wijl het tekort door een subsidie zal worden aangevuld. De executieve moet dan ook op dit ên reeds stappen overwogen hebben, die zij zal doen, nadat zij machtiging tot het nemen van verdere maatre gelen zal hebben verkregen. Het moet dan ook niet de bedoeling zijn, zich dan dadelijk tot de regeering of de eigenaars té wenden, doch eerst nog maals een beroep op de bisschoppen te doen, om langs dien weg het pad tot hervatting der onderhandelingen te banen. Men hecht groote waarde aan het contact met de bisschoppen waarvan men een grooten invloed op de publieke opinie verwacht. F r a n k r ij k. Parijs, 5 Augustus. Kamer en senaat hebben thans beide reeds de financi- eele voorstellen van Poincaré, tot herstel van het evenwicht in de be groeting, goedgekeurd. Poincaré ver klaarde bij de verdediging in den senaat, dat de franc in ieder geval tot steiging moet worden gebracht, alvorens tot stabilisatie kan worden overgegaan. Verder was opmerkelijk dat de Kamer met 380 tegen 150 stem men besloot, om geen discussie te houden over de artikelen van het financieele regeeringsontwerp, ten bewijze van het vertrouwen, dat men in de regeering heeft. Verder zijn belangrijke Wetsontwer pen ingediend, tot aflossing en conso lidatie van de vlottende schuld-. Kamer en senaat zullen deze eerst afzonderlijk gende week de Nationale vergadering te Versailles zou bijeenkomen, ten einde de getroffen maatregelen tot Een nationaal tabaksbureau wordt in gesteld, dat het staatsmonopolie op moderne, industrieele vijze zal be- heeren. Dit bureau zal obligaties tot een maximum van 49 milliard uitge ven, welke aan de huidige houders van de Bons de la défense nationale of van schatkistbiljetten, ter omruiling zullen worden aangeboden. Aanvaar ding is echter niet verplicht. Duitschland Berlijn, 5 Augustus. Naar men thans in toonaangevende kringen verwacht zjjnernu geen moeiiykheden in zake Duitschland’s toetreding tot den Vol kenbond meer te duchten. Brazilië heeft zichzelf door zijn uittreding uitgeschakeld. Spanje heeft zijn aan spraken op een permanenten zetel nog wel niet laten varen, doch de door Frankrijk en Engeland uitgeoe fende pressie hebben Spanje de ver klaring ontlokt, dat het niet in de Reparatie’s aan (R Goud- en Zilverwerken Oorijzers, enz. worden door ons in eigen werkplaats solied, net en billijk uitgevoerd. Aanbevelend, kan ook den voorzichtigsten mensch treffen. Het verkeer op den weg wordt steeds gevaarlijker. Dringend noodig is daarom voor een ieder, het sluiten een ongevallenverzekering. „DE PHILANTROOP” TE BOLSWARD heeft hiervoor zeer billijke tarieven, met uitkeering voor ongelukken g-et>eitr<l zoowel in- als buiten eig'en bedtryfl Volledige inlichtingen bij den Agent: Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- NEDERLAND, oiuivu raju gVAlJIVVz GCVlGAAlUgGll Amsterdam, 5 Augustus. Opnieuw dat de wettelijke bepalingen omtrent is een stap gedaan in de richting vande maritale macht afgeschaft zullen verlaging van onze abnormaal hoogeworden overal^ waar zij nog bestaan, laging der posttarieven deelde de Directeur-generaal in antwoord op een adres mede, dat het in het voor nemen ligt, omstreeks 1 October de portikosten voor binnenlandsche brief- dacht gevestigd op de wantoestanden expressebestelling zouden der datum als zijn opinie te kennen gaf, dat alle gestudeerde vrouwen, gehuwd of on gehuwd, in alle landen benoembaar zullen zijn in gelijke betrekkingen; is een stap gedaan in de richting van de maritale macht afgeschaft zullen posttarieven. Aan het Comité tot ver- Directeur-generaal in antwoord op ligt, omstreeks 1 October de kaarten te verlagen. Ook de kosten voor expressebestelling zouden ver- mindeiid worden. Omtrent een verdere verlaging der posttarieven kon nog geen datum worden opge geven. Wel blijft het voornemen be staan. Bij de gehouden verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer, werden 5 R. K., 4 Chr. Hist., 4 A. R. (vroeger 5), 4 Vrijheidsbonders (vroeger 3), 2 V. D. en 6 S. D. gekozen. De verhouding in de Eerste Kamer is nu, rechts 30, links 20. Slechts 3 nieuwe leden zul len hun intrede in de Kamer doen, n.l. oud-minister Colijn, prof. Alph. Steger (r. k.) en ir. J. Koster (V. b.) Amsterdam maakt plannen voor een grootscheepsche markthal. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het stichten van een markt met centrale markthal en nevengebouwen, om streeks den Haarlemmerweg in de uitbreiding West, waarvan de kosten geraamd worden op f 10.090.000. De voltooiing van dit plan zou 5 jaar duren. Zooals reeds door velen lang ver wacht (en gevreesd, subs, gehoopt) werd, zal het binnenkort wellicht tot staatsomnibusdiensten komen. Bij de directie der Nederlandsche spoorwe gen toch moeten ernstige plannen om tot oprichting van een autobusbedrijf Punt volstrekt geen illusies koesteren over te gaan, bestaan. Deze plannen zijn in een dergelijk stadium.dat bin nenkort de verwezenlijking kan wor den tegemoet gezien. Te Baarn werd een landspel ge houden, dat o. m. werd bijgewoond door de Koningin-moeder. H. M. de Koningin sloeg achter de ramen van haar kamer het schouwspel gade. H. M. houdt haar kamer, aangezien zij nog steeds hoest. Prinses Juliana heeft kinkhoest. In verband daarmede is het vertrek uit Soestdijk naar den „Ruygenhoek” uitgesteld. Met ingang van 1 Augustus zijn eenige vrij belangrijke invoerverla- gingen naar Duitschland aangekon- digd: 10 Mk. per 100 K.G. meel van broodkoren, 14 mark voor haver- en gerstemeel. Andere maalderij-produc- ten met uitzondering van haver 10 Mk. per 100 K.G. en van haver 14 Mk. per 100 K.G. Verder zijn, evenals de vorige maand, de doorvrachten op Duitsch parcours voor sommige goe deren, die der le serie (een 40-tal artikelen) genoemd in het Duitsch doorvoertarief naar Zwitserland, zoo wel voor loco- als voor transiet- goederen, voor de maand Augustus belangrijk verlaagd. In de Twentsche textielnijverheid dreigt weer arbeids-oneenigheid. Door den R. K. Textielarbeidersbond St. Lambertus wordt een actie gevoerd tegen een nieuwe tarief- en loons verlaging bij de firma Swinkels te Mierlo. Deze moet thans in een ern stig stadium getreden zjjn. Overwogen wordt, in overleg met de arbeiders, een staking op korten termijn bij de genoemde onderneming uit te roepen. Het gerechtelijk onderzoek tegen den gearresteerden Brummer, ver dacht van den bankroof te Hilversum, is nog in vollen gang. Verdachte blyft ontkennen. De twee spoorwegambte naren die in de wachtkamer van het station te Bussum waren, toen de stationsoverval enkele maanden ge leden plaats vond, hebben hem niet herkend. Deze verdenking komt dus op losse schroeven te staan. r Het tiendaagsche congres van de Internationale Federatie van acade misch gevormde vrouwen, dat te Am sterdam bijeen was, is thans geëindigd. Onder de resoluties van het congres stippen w\j aan, dat het congres o.m. I I 4> T FRISO. nuiuvu uvuiai, w aai zhj uug UüöLaaii; en dat de gehuwde vrouw de vrije beschikking moet hebben over haar inkomsten en vermogen. L •l’

Friso nl | 1926 | | pagina 1