i x WOUDAs Nieuws- en Advertentieblad voor de’ Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VEENSTR A’S Jodenïoeken t t Bij Muggebeten en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Fietstochten Keepen Fa.JOHS.TROMP,Sneak wwweewwwwwwwww^< ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1926. 52ste Jaargang. No. 33. Gemengd Nieuws. H CHOCOLADE, Kroniek fier Week. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. i 1 Nou, is het overdreven, dat ECHTE Jodenkoeken zijn f J- HEERLIJKf Ze smaken naar méér. S 3 Voor winkeliers dagelijks versch bij TROMP, Sneek f Blanke Boekweitgort De prijs der Advertentiën X is van 1—5 regels 60 cents, X elke regel meer 7 cents. X Grooteie letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Herdenking Borculo-ramp. De cycloon-tentoohstelling, die te pi bespaart tijd en geld MR door ons uwen BRIL te laten leveren. Recepten van H.H. Oogartsen en reparation worden op eigen Electrische werkbank spoedigst gereed gemaakt. J. W. DE JONG, Optiek, Workum Het Blinde^kamp. Op de Veluwe, waar zooveel vroo- lijke jongemenschen in deze dagen hun tenten hebben opgeslagen, is ook een kamp voor blinden geweest. Spe ciale maatregelen waren niet geno men. ’t Is er alles als in een kamp van zienden, schrijft de A r n. C t. We zagen er, vertelt ’t blad, blinden rondloopen even vrij en zeker als zienden, ze haalden melk bij de boer derij op eenige honderden meters af stand, zij liepen langs de boschpaadjes ze stoeiden en ravotten tusschen de tenten en struikelden zelfs niet over de tenttouwen, die rondom uitgespan nen waren. Met zekerheid weten ze hun tent te vinden en zonder aarzelen halen ze daaruit, wat ze noodig heb ben, ze schillen aardappelen, houden 's nachts wacht en weten u zelfs te vertellen, dat de zon ’s morgens zoo mooi opgaat, wat zij afleiden uit ze kere lichtindrukken, die zij toch nog altijd ontvangen. Trouwens het is onbegrijpelijk hoe deze blinden ondanks het gemis van het gezichtsvermogen zich toch aller lei abstracte begrippen weten eigen te maken. In hun midden vergeet men tenslotte, dat men vertoeft bij blinden, by lieden die te beklagen zijn, en als men hoort dat een van hen zelfs fietstochten maakt met een der ziende begeleiders, waarbij hij, enkel afgaande op de waarschuwingen van van dien begeleider, zelfs snelrijdende auto’s passeert, ja, dan krijgt men toch wel heel sterk het besef, dat de wil, de geestkracht van den mensch een machtig wapen is en dat het zich misdeeld gevoelen ten slotte niets is dan een kwestie van levens opvatting. ’s Avonds is er muziek in het kamp, wordt er voorgedragen, gezongen en gaat het er even vroolyk toe als in een kamp van zienden. Meerendeels zijn het mannen, die het kampleven meemaken, maar er zijn ook vrouwen bij. Zelfs is er een blind echtpaar onder, dat een kindje heeft met nor maal gezichtsvermogen I Het doorzitten bij Wielrijden en ver branden der Huid door de zon, als mede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 cent. MIJN HARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De bankroof te Bussum. Eenigen tijd geleden deelden wij mede aldus het N. vb. N. dat Brummer, van verschillende misdrij ven, waaronder er waren, die min of meer analoog waren met het geval van de Boazbank, verdacht werd. Zoo is ook het vermoeden geuit, dat Brum mer in hetbegin van Januari in Haast recht geopereerd zou hebben. Hier vervoegde zich op een hofstede een man, die zich uitgaf voor den commis saris van politie te Utrecht, den heer Schuitemaker. Hij vertelde, bezig te zijn met een onderzoek naar valsch bankpapier en verzocht dat van den landbouwer te mogen nazien. Aan de hand van een lijst controleerde hij de pummers en nam één biljet van f 10 in beslag. In ruil gaf hij een kwitantie met den naam Schuitemaker onder- teekend. Later bleek, dat hier bedrog in het spel was. Den volgenden dag ver scheen een man met een bril. Deze eischte onder bedreiging met een revolver geld. De landbouwer stelde hem f200 ter hand, waarop de man hem f20 terug gaf, om de eerste dagen van te leven. Twee dagen later verscheen een derde vreemdeling in Haastrecht. De ze klopte bij een ander landman aan en gaf voor, rechercheur van deRot- terdamsche politie te zijn. Hij kwam den landbouwer waarschuwen, dat er ingebroken zou worden en wenschte zich des nachts verdekt op te stellen. Hij toonde een revolver, zeggende, dat hij daarmede den dader wel zou krij gen. De boer vertrouwde het zaakje niet, greep een geweer en joeg den „rechercheur” weg. Later bleek, zegt de T e 1., dat alle drie deze pogingen roof ten doel had den. In verband hiermede is het ver moeden gerezen, dat Brummer een bezoek aan Haastrecht zou hebben gebracht. Dienaangaande is een onderzoek ingesteld; het schijnt echter, dat de opgegeven signalementen niet kloppen met dat van Brummer. Een duur reisje. Maandagavond omstreeks 7 uur passeerde aan het Hollandsche grens- kantoor te Caberg een auto, waarin vier dames en heeren zaten, komende van de Belgische grens. Hoewel de ambtenaren, die buiten stonden, het sein tot stoppen gaven, reed de auto met onverminderde vaart door. Eenige minuten later kwam echter uit de zelfde richting een auto, waa«in alleen een chauffeur gezeten was. Met een der ambtenaren als passagier, reed deze nu de vorige auto in volle vaart achterna, die ergens in Maastricht werd aangehouden, en mee terug moest. Daar verontschuldigde men zich, niet geweten te hebben, dat daar een doorlaatpost was. Behalve allerlei andere aan invoerrecht onderworpen zaken, werd onder de zitplaats van den chauffeur nog een groote hoeveel heid fleschjes odeur en toiletwater gevonden, zoodat er, behalve de boete een aardig sommetje moest worden betaald en het goedkoope Belgische uitstapje, nog een duur bijsmaakje kreeg. 1 Borculo Dinsdag, ter gelegenheid van de herdenking van de cycloon te Borculo, een jaar geleden, is gehouden, is een voorloopster van een op te richten permanent cycloon-museum, dat zal worden gevestigd in een der bovenzalen van het gemeentehuis. Dinsdagmorgen is de tentoonstelling in allen eenvoud door burgemeester De Muralt met een rede geopend. Bij deze gelegenheid werd den heer Wagtendonk, de organisator van de tentoonstelling, de medaille van ver dienste aangeboden, 's Middags wer den in het hotel „Weggelaar” de cycloon-medailles uitgereikt. Hierbij hield de burgemeester een toespraak, waarbij aan allen, die steun verleen den bij de ramp, dank werd gebracht. In zijn rede merkte spr. op, dat het jammer is, dat er lieden zijn, buiten Borculo, die zich beijverd hebben, op onwelwillende wijze na te gaan, of in het gezamenlijk werk, ook fouten zijn begaan. Bij voorbaat verklaren wij, aldus spr., dat wij allen daarvan overtuigd zijn, ook zonder daarop te worden gewezen. Nog voordat tot uitreiking der me dailles werd overgegaan, trad wet houder Griemelink naar voren, en bood den burgemeester zelf een oor konde met bronzen medaille aan, er op wijzende, dat de burgemeester niet alleen er voor gezorgd heeft dat de bijdragen in zoo* groote mate toe vloeiden, maar ook, dat hij getoond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Daarna werden de cycloon-medailles met oorkonde uitgereikt. De burgemeester werd nog toe gesproken door het oudste raadslid, den heer N. Elzas. Te 3 minuten voor 7 (het moment, dat de cycloon het hoogst was) ver zocht de voorzitter stilte tot 7 uur. De burgemeester heeft de attentie gehad, aan de wed. Nieuwenhuis, wier man als slachtoffer van de ramp viel, namens het dagelijksch bestuur van het Nationaal Steuncomité, een Kayser naaimachine aan te bieden. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Een zangeres, mej. Stoel uit Velp, zong eenige toepasselijke liederen. Tot slot werd’ staande door allen het „Wilhelmus” gezongen. W I vooral bij eenige hoeveelheid, nergens goedkooper dan bij het X oude speciaal adres: o Tot plaatsing van Advertentiën en NEDERLAND. Amsterdam, 12 Augustus. Borculo heeft Dinsdag de cycloonramp van verleden jaar herdacht. Des morgens opende de burgemeester, jhr. de Mu ralt, de tentoonstelling, die op de stormramp betrekking heeft. Vervol- werden verschillende burgers, die zich bij de ramp onderscheidden, met de cycloonmedaille begiftigd. De burge meester bracht hulde aan allen, die in de moeilijke dagen hulp en steun ver leenden. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Des avonds, Omstreeks het tijdstip dat ver leden jaar de ramp plaats vond, zong mej. Stoel uit Velp eenige toepasse lijke liederen. Om drie minuten voor zeven verzocht de burgemeester stilte, tot zeven uur. Dat was het moment, waarop de cycloon het hevigst woed de. Daarna werd in het hulpkerkje een dank- en bidstond gehouden. Zoo heeft Borculo op treffende wijze de kommervolle oogenblikken van één jaar geleden herdacht. Met groote instemming is in den lande vernomen, dat thans met ingang van October het porto der binnen- landsche briefkaarten tot 5 cent wordt verlaagd. Het expresserecht wordt met 20 cent tot 20 cent verlaagd. Dan gaan de plannen voor verlaging in de naaste toekomst verder. Zoo moet ook verlaging van het briefport van 10 op 71/2 cent een ernstig punt van overweging uitmaken. We gaan in de goede richting. Minister Kan houdt zich momenteel ernstig met Drente’s vraagstukken bezig. Bij een onlangs gebracht be zoek aan deze provincie nam hy ver schillende werken, door de werkver--w - schaffiing uitgevoerd in oogenschouw. memorandum der bisschoppen _als Ook bracht hij een bezoek aan de electrische turfcentrale te Hesep in Hannover (20 K.M. in Duitschland) in verband met de plannen voor een dergelijke onderneming in de Emmer venen, waarvan men veel verwacht in de richting van de oplossing van de kwestie der veenafgraving. De kolenverladingen in onze havens nemen zoo’n omvang in verband met de eindelooze mijnwerkersstaking in Engeland aan, dat zich Maandag te Rotterdam het unieke geval voor deed, dat de haven „vol” was. Alle beschikbare plaatsen waren ingeno men. Dat betrof dan alleen de schepen die Rotterdam binnenliepen om kolen te laden of te bunkeren. De schepen moesten voor den Waterweg wachten op hun beurt om binnen te loopen. In Amsterdam is de laatste weken het kolenveryoer naar Engeland. tengewöon druk. Terwijl verleden jaar Juni en Juli geen enkel kolenschip vertrok, werden in Juni en Juli van dit jaar reap. 13 en 54 schepen in volle lading afgezonden. IJmuiden onder vindt de gevolgen ervan. De visschers- haven ligt bijtyden geheel vol met kolenbooten. ïn de Haringhav en wor den 7 tot-8 schepen tegelijk van kolen v®orzien. Te Alkmaar begon het berechten van de bekende spiritussmokkelaffaire te Kamperduin. Zooals bekend werd is in Mei j.l. aldaar 4000 liter spiritus frauduleus aan wal gebracht. Het eenige huis op Kamperduin, een café, deed als lichtbaken dienst. De beide verdachten, de koopman T. en E. S., zonder beroep, werden schuldig be vonden. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenisstraf en een geldboete van f 126.193.85. De verdediger pleitte vrij spraak, subs, voorwaardelijke veroor- deeling. H. M. de Koningin, die thans op den Ruygenhoek verblijf houdt, heeft den nieuwbenoemden gouverneur-ge- neraal van Nederlandsch-Indië jhr. mr. A. O. D. de Graeff ontvangen, ten einde hem den ambtseed af te nemen. De geruchten betreffende een ongun- stigen gezondheidstoestand van H. M. de Koningin-Moeder zyn van officieele zijde als absoluut uit de lucht gegrepen tegengesproken. Integendeel, H. M. bevindt zich zeer wel en geniet een uitstekende gezondheid. Een opmerkelijk gebeuren te Am sterdam was ook de herdenking der grondwet van Weimar, door de onlangs opgerichte „Ortsgruppe Amsterdam” van den grooten Duitschen republi- keinschen Bond „Reichsbanner Schwarz-Rot-gold.” Daar voerde nie mand minder dan Paul Loebe, voor zitter van den Duitschen Rijksdag het woord, die o.m. verklaarde, dat het nieuwe Duitschland een factor voor den vrede in Europa wil zijn en dat daarom in de grondwet bepaald is, dat de Duitsche jeugd in vredelie vende richting moet worden opgevoed. BUITENLAND ’Engeland. Londen, 12 Augustus. Het schijnt dat de mijnwerkersstaking in Enge land naar het einde neigt. De stem ming in de mijndistricten over het basis voor werkhervatting (handha ving der oude loonen en verlenging van het regeeringssubsidie met ten hoogste 4 maanden, binnen welke overeenstemming tusschen eigenaars en arbeiders moest zijn bereikt) heeft geen meerderheid opgeleverd. Waai de regeering echter toch niet bereid was, het subsidie te verlengen, was deze uitslag voor de mijnwerkerslei- ders feitelyk niet zoo’n groote teleur stelling. Nu is weer een nieuwe ge delegeerdenconferentie bijeengeroe pen tegen Maandag, om de nieuwe houding te bepalen. De aanvaarding van het werk door kleine groepen arbeiders vormt een bedreiging voor de federatie. In Nottinghamshire moe ten officieuze besprekingen tusschen de partijen plaats hebben en kan een betere loonaanbieding verwacht wor den. De mijnwerkers nemen het Bald- Kuieuvei vuci ua«I juju5vi«.uv., win zeer kwalijk ook een belang- Frankrijk en Port Said eveneens bui- rijk deel van het publiek vond de m Jiier na te noemen stap van Baldwin niet sympathiek dat hij juist even voor dat de labour-delegatie, belast met inzameling van gelden voor de mijnwerkers, te New-York aan wal stapte, een uitvoerige boodschap in de Amerikaansche pers liet publicee- ren, waarin o.a. werd uiteengezet, dat de mijnwerkers en hun gezinnen u__o geen honger lijden en niet ondervoeddie den vrede op den” Balkan zou be- zijn, en dat in hun behoeften wordt d""J4~ - voorzien. Intusschen zijn er sympto men, die wijzen in de richting van een naderend einde. Zoo verklaarde Cook dezer dagen: Indien de strijd - ons te zwaar wordt, zullen wy den moed hebben het te zeggen. Eenige weken kan het echter nog duren. Dan moet, daar alle kassen uitgeput zijn, het einde komen. 4 In Devonport zijn zes zeelieden het slachtoffer geworden van een duik- bootongeval. Een onderzeeër, die ge repareerd werd zonk namelijk plotse ling met open luiken. F r a n k r ij k. Parijs, 12 Aug. Dinsdag had te Ver sailles de ongewone gebeurtenis van de bijeenkomst van de Nationale ver gadering plaats. Meer dan 800 afge vaardigden, senatoren en kamerleden vulden het historische paleis. Ofschoon er van socialistische en communis- tische.zijde heftige oppositie werd ge voerd Léon Blum, de leider der socialisten, becritiseerde de financieele en monetaire politiek der regeering en bepleitte kapitaalsheffing, terwijl Doriot, communist, door de gewapen de macht verwijderd werd, omdat hij het sprekersgestoelte niet wilde ver laten werden ten slotte Poincaré’s financieele voorstellen betreffende het aflossingsfonds voor de defensiebons en de openbare schuld in de grond wet opgenomen met 671 tegen 144 stemmen. Ofschoon Poincaré eerst het voor nemen had uitgesproken de ratifi catie der schuldaccoorden met Enge land en Amerika nog tijdens de hui dige zitting van de Kamers te vragen moet hij thans dit voornemen hebben laten varen, daar er tusschen kabinet en parlement niet voldoende over eenstemming ten aanzien van dit ne telige punt heerscht. In de jongste bijeenkomst van den ministerraad moet geen der ministers zich voor ratificatie hebben uitgesproken. Clé- menceau richtte een open brief aan den President der Ver. Staten, Coo lidge, naar aanleiding van de schul denkwestie. Op pathetische wyze her innert hij aan de enorme offers in bloed en geld, die Frankrijk heeft ge bracht. Verder verklaart hij, dat de datum van betaling, voor afdoening der Fransche schulden, fictief is. Die is vastgesteld ten einde te komen tot een leening met goede hypotheken op Fransch grondgebied, zooals Tur kije dat ook deed. „Maar”, zoo roept Clémenceau uit, „dit zullen wij nim mer accepteeren. Frankrijk is niette koop, zelfs niet voor zijn vrienden.” De briet is in Amerika koel ontvan gen en Coolidge heeft verklaard, dat hij alle financieele kwesties met Frank rijk slechts door bemiddeling van officieele aangestelde vertegenwoor digers wil regelen. Duitschland. Berlyn, 12 Aug. Gisteren is offi cieel het feit herdacht, dat zeven jaar geleden de grondwet van Weimar tot stand kwam. Aan de plechtigheid in het Rijksgebouw namen zoowel President Hindenburg, als rijkskan- selier Marx, het rijkskabinet en de Pruisische ministers deel. In diplomatieke kringen wordt het als zeker geacht, dat Duitschland, hoew el officieel nog geen lid van den Volkenbond, aan de verdere bespre kingen der studie-commissie voor de reorganisatie van den Volkenbonds raad zal deelnemen. Voorts acht men het waarschijnlijk, dat binnenkort een vermindering van de sterkte der Fransche bezettingstroepen in het Rijnland zal plaats vinden. Balkan. Belgrado, 12 Aug. Op den Balkan rommelt het weer eens. De voort durende grens-incidenten, veroorzaakt door Bulgaarsche benden aan de Joego-Slavische grens, leidde tot een krachtige nota van Joego-Slavië aan Bulgarije, waarin geëischt werd ontbinding van het Macedonische comité, uitlevering der komitadji- leiders en schadeloosstelling der familieleden van personen bij de incidenten om het leven gekomen. De nota droeg feitelyk het karakter van een ultimatum. Door het matigend X Advertentiën tot uiterlijk Don- X M a e Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. optreden der groote mogendheden die duidelijk aan Joego-Slavië te ken nen gaven, dat zij geen enkele actie zouden toestaan, waarvoor de Volken bond geen machtiging zou geven en dreigen is echter het gevaar be zworen. FRISO. mJ.-,. .^,nrn r m w.r y •j» ‘Jfi X Dit blad verschijnt des Za- X X terdags en kost per kwartaal X X 65 cents; franco per post X 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- X X derdags voorm. in te zenden.

Friso nl | 1926 | | pagina 1