i I WOUDA's Nieuws- en Advertentieblad ïoof de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. JODENKOEKEN zijn i I Pijnlijke Voeten I t I t J. van Douwen Kuipers No. 34. 52ste Jaargang, Officieel Gedeelte, en Kroniek der Week. Adverteert in dit blad ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1926. I BRILLEN Gemengd Nieuws. --Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Workumer Waag- Wapenlepeltjes Reclames voor Handel, Nijverheid mits portemonnaie nartj esjagers, I zetel, aan den vrede en de oplossing van de groote Europeesche proble men krachtig medewerkt. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig verzacht en geneest men met PUROL 5 Parel-Tarwebloem igeluk te Kamperduin, Poot-Schouten en haar LEVEREN U “Ti I uit 120 soorten glazen en 35 I verschillende montuurs. J J. W. de JONG, Opticien, Workum Dit blad verschijnt des Za- 4 terdag's en kost per kwartaal 4 65 cents; franco per post X 1 gulden. Enkele Nos. S ets. X Ingezonden stukken Don- 4 derdags voorm. in te zenden. 4 Advertentiën tot uiterlijk Don- 4 B Schandelijke kinder ver waarloozing. Reeds lang wisten de bewoners der Maystraat te Den Haag, dat er iets niet in orde was in perceel 72. Daar woonde namelijk een 27-jarige vrouw V. samen met een 19-jarig jongmensch. De vrouw stond op het punt te schei den van haar man, die zoo nu en dan eens aanliep bij haar, maar wien tel kens de toegang tot het huis geweigerd werd. Zaterdagavond j.l. kwam hij weer en eischte zijn oudste zoontje, een jongetje van 7 jaar op. De vrouw werd woedend, begon den man uit te schelden, waarop deze zoo kwaad werd, dat hij een ruit insloeg. Maandagmiddag nu, omstreeks 4 uur kreeg deze vrouw ruzie met haar bovenbuurvrouw, waarbij deze laatste haar er van beschuldigde, dat zij haar kinderen één van 7 jaar, één van 2 jaren en één van 8 maanden verwaarloosde en zelf uit ging. Toen deze ruzie eenigszins geluwd was en de vrouw met het jongmensch uit was gegaan, gingen de buren eens kijken naar de kinderen, waarvan er twee den heelen dag al in den tuin gespeeld hadden zonder eten of drinken. Een meisje klom over de Schutting en toen zij het kleinste kindje zag in een wiegje, vond zij dit zoo’n vreeselijk gezicht, dat zij de politie dadelijk waarschuwde. Deze opende daarop de deur en trad het huis binnen. Ze von den een klein kindje, dat speelde met een scherpe bajonet en geheel ver vuild was. Het kussentje was één korst vuil, de lakentjes zwart, terwijl het kindje zelf over het geheele lichaampje zoo vies was, dat de agen ten het niet konden aanzien en zij de buren riepen, of zij even zouden willen komen, om te getuigen. Daarna heeft men de kinderen naar den politiepost gebracht, het kleinste in het wiegje. Moeder en het jongmensch waren taartjes eten in de Pooten, bleek later. Het oudste jongetje wilde steeds naar zijn moeder, niet omdat hij zooveel om haar gaf, maar uit vrees, zóó was het kind gedresseerd. De buren waren geheel onder den indruk. Vooral de bovenburen, wie door de vrouw gedreigd was, dat zij hen zou „doodsteken”. Omstreeks elf uur kwam de vrouw thuis in gezel schap van het jongmensch en be merkte zij, dat haar kinderen weg waren. Dit vond ze schijnbaar zoo ongehoord en brutaal, dat de man een agent binnen riep, om hem te vertel len, wat er alzoo tijdens hun afwezig heid gebeurd was. De agent nam beiden mee naar het politiebureau. De vrouw schold haar buren uit en lamenteerde dat zij toch altijd zoo goed voor haar kinderen 1 was. Wat men goed zijn durft te noe men De inspecteur wist geen beteren raad dan den geneeskundigen dienst te telefoneeren. De dokter oordeelde den graad van vervuiling en ver- waarloozing zoo ernstig, dat hij op name gelastte in het kinderhuis Ko- ningsstraat. De inspectrice van de kinderpolitie werd met de zaak in kennis gesteld, om te zien wat er voor de kinderen te doen is. De com missaris zal, indien noodig, de zaak voor de Justitie brengen. Na verhoor op het politiebureau werd de vrouw vrijgelaten. De jon geman was minderjarig en werd dan ook op het bureau vastgehouden tot dat zijn vader hem halen kwam. Het ongeluk te Kamperduin. Omtrent het on, waar mevrouw 1 bluscht. Welk een verheffend „feest.” Dr. H. F. R. Hubrecht, die onlangs overleed, heeft thans bij legaat f l1/^ millioen aan het Koloniaal Instituut vermaakt. Deze instelling zijn gees teskind - ontving bij zijn leven reeds totaal f 11'4 millioen. Een schitterend geschenk, dat op treffende wijze de hooge maatschappelijke idealen van dezen grooten werker illustreert. De zee eischt telken jare nog slacht offers. Te Kamperduin waren dezer dagen twee dames en twee heeren uit Bergen aan het baden, toen plot seling de twee dames mevrouw dr. Poot-Schouten en haar zuster, mej. Schouten door den stroom meege sleurd werden en jammerlijk ver dronken. Mevrouw Poot was nog pas een jaar gehuwd. Dat er groote ver slagenheid te Bergen heerscht, is eenigszins te begrijpen. Onbegrijpelijk is echter, dat baders aan dit zeer ge vaarlijke stukje strand, waar vrijwel elk jaar slachtoffers vallen, niet de allergrootste voorzorgen nemen. Dien zelfden middag Maandag was het geraakte nog een man in den stroom. Met de grootste moeite slaagde men er in, hem met een lijn aan wal te brengen. Maar, zoo schrijft een onzer redacteuren, die toevallig beide droe vige gebeurtenissen zag afspelen, toen we den man eenmaal aan net strand hadden, bledk de strandwachter, eerst sedert kort aangesteld, geen flauw idee van kunstmatige ademhaling te hebben. Een dokter moest uit Bergen daarvoor gehaald worden Gelukkig bleef de man behouden. Ook de pers is door Borculo bedacht, bij de herdenking van de stormramp. Aan de hoofdredacties van eenige groote dagbladen werden medailles van verdienste met oorkonde verleend. Ook de voorzitter van den Neder- landschen journalistenkring ontving een dergelijke onderscheiding, waar door de dank aan de bladen in het algemeen werd uitgedrukt. Er wordt actie gevoerd in het Gel- dersche, tusschen Maas en Waal. De actie gaat uit van het Comité tot ver krijging van regeeringsbemoeiïng in zake dijkverbetering en voorkoming van overstroomingsrampen. Men acht het hoog tijd, dat de regeering met spoed maatregelen treft ter voorko ming van overstroomingen in den aan staanden winter voor de laaggelegen landen langs Maas en Waal. Het Ka merlid G. Bulten wilde een sterk ge documenteerd adres, door deskundigen opgesteld, bij de Kamers indienen, terwijl tegelijkertijd het volk zijn on geduld en vrees moet toonen en vastleggen in een motie. In dien geest zal worden gehandeld. Omtrent de in werking treding van de bioscoopwet is nog niets definitiefs bekend. Dit houdt verband met het feit, dat de regeering nog het advies afwacht van de staatscommissie-Lede- boer betreffende een tweetal algemee- ne maatregelen van bestuur, die in verband met de bioscoopwet moeten worden afgekondigd. NEDERLAND. Amsterdam, 19 Aug. Het blijft toch altijd een evenement van beteekenis, de begrooting van Amsterdam. Niet waar, de hoofdstad des Rijks, waarvan men toch zeker wel een goed voor beeld mag verwachten. De begrooting 1927 dan sluit in inkomst en uitgaaf op f 100.400.450, tegen f96.356.557 in 1926 Voor maatschappelijken steun (crisis-steun en armenzorg is f 1.150.000 meer uitgetrokken dan in 1926, voor onderwijs een klein millioen meer. B. en W. verklaren, dat voor 1927 aan verdere vermindering van uit gaven niet kan worden gedacht. En daarom wordt voorgesteld den be- lasting-factor te verhoogen en wel van 0.6 op 0.7, terwijl in Mei j.l. een ver- hooging van 0.6 op O.61/2 werd voor- gestela en door den Raad verworpen. Om den bitteren smaak wat te ver zachten, wordt een verlaging in het vooruitzicht gesteld van het vastrecht- tariet voor gas van 5 op 4 cent per meter (met ingang van 1 Januari) en van den algemeenen gasprijs van 11 op 10 et. Met ingang van 1 Juli 1927, of wel over een jaar. Het tarief voor electriciteits-verbruik zal van 5 op 4 cent gebracht worden. Wanneer is nog onbekend. ’t Was de laatste weken voortdu rend al roerig in de hoofdstad. Vooral zoo tegen donker, dan knetterde en donderde het bijna onophoudelijk in de volksbuurten van „rotjes” en voet zoekers en donderbussen. En Maandag was dan „het” feest, de hartjesdag, waarop verkleede jongens en meisjes met zwart gemaakte gezichten (al aan niet opzettelijkdoor de stad trekken, met geïmproviseerde muziekinstru menten en aanvallen plegen te doen op ons gemoed en onze portemonnaie een centje voor de nartjesjagers, meheir! ten einde des avonds het zoo vurig begeerde vuurwerk te kunnen ontsteken. In de z.g. Indische buurt en Dapperbuurt vieren des avonds tevens de bandeloosheid en vernielzucht hoogtij. Opgeschoten jongens verzamelen oude matrassen en ander brandbaar goed, begieten het met petroleum en steken den brand erin. De politie en de brand weer zjjn geregeld in actie en harde klappen worden uitgedeeld. Zoo wer den Maandag niet minder dan 21 straatbrandjes in deze buurten ge- prijs der Advertentiën van 1-5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- 4 gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De Burgemeester der Gemeente WORKUM maakt aan belanghebben den bekend dat de loting voor den dienstplicht lichting 1927 in deze ge meente zal worden gehouden op Maandag den 23 Augustus 1926 des voormiddags te 91/2 uur jn het bene denlokaal van het Gemeentehuis. Workum, den 20 Augustus 1926. De^Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Emigratie en immigratie. Na den oorlog hebben 500.000 Duit- schers hun vaderland verlaten, om el ders hun brood te verdienen. Daarte genover zijn li/2 millioen Duitschers uit de afgestane gebieden naar het rijk ge togen, terwijl ongeveer een half mil lioen vreemde werkkrachten, die zich in Duitschland hadden gevestigd, naar hun landen zijn teruggekeerd. Ernstig ongeluk op de gasfabriek te Groningen. Op het terrein van de gasfabriek waren Woensdagmorgen om negen uur eenige werklieden bezig met een ijzeren loopbrug, die op een hoogte van ongeveer 8 meter langs den ketel is aangebracht, te vernieuwen. Plotse ling stortte de steiger, waarop de werklieden stonden, naar beneden. De werklieden L. van Bloemendaal viel tegelijk met een ijzeren plaat van tachtig kilogram op den grond. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek de arme man reeds overleden te zijn. Tot plaatsing van Advertentiën en en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. BUITENLAND Engeland. Londen, 19 Aug. De nieuwe pogin gen om tot een oplossing van het mynwerkersconflict te komen, zijn thans in vollen gang en over het algemeen gelooft men, dat de kans op een vergelijk aanzienlek is. De executieve der mijnwerkersfederatie heeft van de gedelegeerdenconferentie de gevraagde machtiging tot het ope nen der onderhandelingen met regee ring en eigenaars verkregen, op één voorwaarde, namelijk deze, dat de onderhandelingen op een nationale basis gevoerd moeten worden. Zoodat de executieve nu nog grooter be voegdheid heeft, dan oorspronkelijk gevraagd werd, n.l. op basis van het memorandum der bisschoppen, waarin o.a. ook handhaving van den 7-urigen werkdag vermeld stond. Toch gelooft men, dat concessies op de werkuren niet door de districten welke ten De slotte beslissen zal worden aan vaard. Baldwin en de minister van Arbeid en Mijnwezen zijn vervroegd naar Londen teruggekeerd en op dit oogenblik zijn waarschijnlijk de be sprekingen met de mijnwerkers reeds begonnen. De hervatting der werk zaamhedenop de nieuwe voorwaarden oud loon, 8-urige. dag is nog gering. Van de meer dan 800.000 mijn werkers, zijn er 13.000 aan het werk. Mac Donald heeft Baldwin’s brief in de Amerikaansche pers beantwoord en uiteengezet, dat men de strijd tegen de feitelijke verhongering slechts heeft kunnen voeren, dank zij de groothartigheid, waarmee gehoor is gegeven aan den oproep om steun. Maar langzamerhand komt er gebrek in de woningen der mijnwerkers. De armenraden krimpen met medeweten der regeering de steun verleening drastisch in en soms wordt alle steun geweigerd. Ook de voedselverstrek- king aan de schoolkinderen wordt verminderd, zoodat hij verdere hulp dringend noodig acht. F r a n k r ij k. Parijs, 19 Aug. De binnenlandsche politiek is tijdelijk tot rust gekomen en Briand en Berthelot hebben Parijs voor korten tijd den rug toe gekeerd Het Italiaansch-Spaansche verdrag werd te Parijs zeer gereserveerd ontvangen. Men ziet er vrij algemeen een poging in, om tegenover Fran- sche eischen in het Middellandsche zeegebied een ovewicht te vormen In dien geest liet Primo de Rivera zich dezer dagen reeds over de Tan- ger-zone uit. Verder veronderstelt men, dat tegenover Italië’s klaarblij kelijk toegezegde steun aan Spanje inzake de Tanger-zone, Spaansche toezeggingen aan Italië staan, bij ver dere wijzigingen van het Tanger- statuut. Maar, zoo verklaart men in toonaangevende Fransche politieke kringen, de zoo dikwijls door Italië verdedigde stelling, dat elke wijzi ging in de wettelijke of feitelijke situ atie in Marokko, aan Italië het recht geeft compensaties te eischen, is een theorie, die voor Frankrijk absoluut onaanvaardbaar is. In zake de aanstaande Volken- bondsraadzitting, gelooft men, dat dezer dagen de besprekingen tusschen Frankrijk en de andere regeeringen zullen worden hervat en er verdere pogingen zullen worden gedaan, om Spanje en Polen tot rede te brengen. Duitschland. Berlijn, 19 Aug. In Duitschland houdt men zich momenteel sterk bezig met de voor Duitschland zoo belangrijke kwestie van den Volkenbondsraadzetel. De tweede bijeenkomst van de studie commissie ter reorganisatie van den Volkenbondsraad zal op 30 dezer plaats vinden en men verwacht elk oogenblik de uitnoodigingvoor Duitsch land, om daaraan deel te nemen. In verband met de vrij halsstarrige be richten omtrent het voornemen van Spanje, om bij zijn eisch op een per manenten zetel te volharden, heeft dr. Streseman verklaard, dat men niet in twijfel kan verkeeren over de ge volgen van een mogelijken onbevre digenden loop-der onderhandelingen tusschen de betrokken naties. Zóu het weer op een échec uitloopen, dan zou de volkenbondsgedachte in de groote bevrijdende beteekenis van definitief dood zijn en aan de gedachte eener Europeesche volkerenverzoe ning een ernstige slag worden toe gebracht. Van de zijde van Duitsch land is alles gedaan, om een positief geweest resultaat voor te bereiden. Maar zoo- als een Centrumleider verklaarde, voor Duitschland zal tegenover de aanspraken der andere candidaten voor een permanten- zetel in den Raad slechts één alternatief bestaan: „Wij kunnen geen andere houding aannemen, dan die, welke wij onder den moreelen bijval van vrijwel de geheele wereld in Maart j.l. hebben ingenomen”. Dus: alleen Duitschland een permanenten zetel, onder af wijzing van Polen’s en Spanje’s eischen. Men put hier grooten steun uit het onveranderde Britsche standpunt, dat Duitschland’s toelating tot den Bond en tot den Raad, voorrang moet heb ben boven alle andere kwesties en dat Spanje tot het inzicht moet wor den gebracht, dat het door genoegen te nemen met een semi-permanenten leenen zich bij uitstek voor eenReis- cadeautje. In verschillende modellen en prijzen verkrijgbaar bij Goudsmid Horloger Markt 5 ALLE CONCURRENTIE TEN J SPIJT HANDHAAFT ZIJN B g SCHITTERENDE REPUTATIE DOOR ONVERBETERLIJKE 3 KWALITEIT DE 4 ZUIVERE g MEDICINALE 3 PEPERMUNT ongehuwde zuster van 25 jaren bij het baden in zee verdronken, verneemt 't H b 1. nader, dat dr. Poot, zijn 28- jarige vrouw, haar zuster en de heer H. Blank uit Bergen, elkander in zee vasthielden om beter tegen den golf slag bestand te zijn. Op een gegeven oogenblik zonk de dames den grond onder de voeten weg, doordat men in diep water geraakte; de stroom nam haar mede en de heeren waren genoodzaakt de dames los te laten, wilden zij zelf niet worden meege sleurd. Na veel moeite gelukte het dr. Poot en den heer Blank den vasten wal te bereiken. Van daar uit werd nog getracht door hand aan hand in zee te gaan, een levenden ketting te vormen, het mocht evenwel niet baten en het geroep om hulp moest onbe antwoord blijven. Een geoefend zwemmer, voorzien van een gordel, heeft het lijk van mevrouw Poot aan wal gebracht, ter wijl dat van haar zuster eerst een uur later aanspoelde. De schoolkennis van den Belgischen soldaat. Onder de Belgische miliciens zijn nog heel wat analfabeten. Van 1920 tot 1924, zoo deelde dc minister mede, d.i. in vijf jaar, zijn in België 355.000 recruten in dienst ge komen. Daarvan waren 21.000, d.i. on geveer zes procent, analfabeten. Lezen schrijven en rekenen konden er 270.000 of wel 76 procent. De 64.000 overigen konden hetzij alleen lezen, of alleen lezen en schrijven. De volle trein. 'n Aantal reizigers, dat dezer dagen met den trein van 4.58 van Dordrecht naar de richting Rotterdam wilde vertrekken, deed een zeer onaange name ervaring op, schrijft de Dortsche Crt. Lang voor ’t vertrek was de trein al stampvol en toen eindelijk 't ver treksignaal werd "gegeven, stonden nog verscheidene menschen op't per ron. Onder hen was een moeder, die zich bij den conducteur beklaagde, dat haar kinderen reeds een plaats in den trein hadden en zij'zelf toch ook mee moest. Alle verzoeken en waarschuwingen ten spijt reed de trein echter door naar Rotterdam. JODENKOEKEN ze van VEENSTRA zijn h ER GAAT EEN ROEM VAN Neemt proef B en U zult het ondervinden. B Dagelijks versch voor weder- E verkoopers bij TROMP, Sneek. wwwwwwwwww» name ervaring op, schrijft de Dortsche al stampvol en toen eindelijk 't nog verscheidene menschen o FRISO. I WH ffMffiMAIhVIHiliani» •J; •k is

Friso nl | 1926 | | pagina 1