Purol bij Huiduitslag en Huid verwonding te Workum op MAANDAG 6 SEPT. 1926 I WOUDA’s Goud-en Zilverwerken Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. t De Feestdagen te Workum- I— OOGZIEKTEN kunnen vaak voorkomen worden, door t d i g een goede BRIL J. van Douwen Kuipers 52ste Jaargang. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1926. No. 36. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Kroniek der Week. Oorijzers, enz. Bekendmaking. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. r Tot plaatsing van t ties van Nederlandsche yleeschimpor- regeering aangedrongen op intrek king Nei i i Zuiver Boekweitmeel Reparatie s aan H Heerlijk stralende zomerzon uit hel deren hemel, zachte koelte uit het Zuiden, die de talrijke vlaggen en 'openbare en particuliere gebou- lustig doet wapperen, ziedaar toe kunnen medewerken 3Ï Augustus te stempelen tot een teestdag bij uit nemendheid. En toch, wij hebben wel eens grooter en algemeener vlaggen- tooi gezien langs Worknm’s straten en meer belangstelling bij de gehouden wedstrijden en kinderspelen. Moet dit misschien een stil protest beteekenen tegen het negeeren van eenmeerma- aan te schaffen. Een vertrouwd R(ll*6S is J. W. DE JONG, Opticien, Workum. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. BUITENLAND Engeland. Londen, 2 Sept. Het hernieuwde contact met de regeering heeft geen oplossing van het mijnwerkersconflict gebracht. Cook had een langdurige bespreking met de ministers van Arbeid en Mijnwezen. Doch tevergeefs Een basis voor hervatting der onder- handelingen werd niet gevonden. Het Lagerhuis nam de verlenging van de noodwet in verband met de mijnwer- kersstaking met 232 tegen 91 stemmen aan, onder heftig protest van de labourfractie. Ramsay Mac Donald verklaarde, dat een orde, zooals die tijdens de kolenstaking gehandhaafd is, in de geschiedenis haar weerga niet vindt. De minister had dus ook niet de minste reden, de mijnwerkers te beleedigen door een verlenging der noodmaatregelen te verlangen. Minister Joynson Hicks deelde mede, dat krachtens de noodwet in de afge- loopen maand slechts 64 vervolgingen werden ingesteld en over het alge meen de rust in de mijndistricten gehandhaafd blijft. In zake de nota van Spanje be treffende Tanger, heeft Chamberlain verklaard, dat de Britsche regeering geantwooii heeft, dat zij zich niet kan vereenigen met de inlijving van Tanger bij de Spaansche zóne, doch dat zij bereid is, met de Franscheen Spaansche regeeringen te bespreken, op welke voorwaarden de aanvaar ding der Tanger-conventie verkregen kan worden van de mogendheden, die daartoe tot dusver nog niet zijn overgegaan. Maar niet te Genève zal die bespreking kunnen plaats hebben. Terwijl het bovendien opvalt, dat alleen en uitsluitend Frankrijk en Spanje genoemd worden. Een kleine aanwjjzing voor Italië, dat het zich geen illusies behoeft te maken. Frankrijk. Parijs, 2 Sept. In Frankrijk neemt men de door Spanje opgeworpen Tanger-kwestie pessimistischer op, dan in Engeland. De Fransche nota was ongeveer gelijkluidend aan de Engelsche. Wel neemt men de Spaan sche eischen koel op, doch men acht de situatie delicaat, omdat Spanje zoo’n hecht verband legde tusschen de Tanger-kwestie en reorganisatie van den Volkenbondsraad. Intusschen gelooft men wel, dat de nota’s van Engeland en Frankrijk die niets aan duidelijkheid te wenschen overlieten, Spanje de gedachten aan pressie te Genève zullep hebben doen vergaan. Zetten de Spanjaarden te Genève door, dan loopen ze de kans van een botte weigering. Wat de administratie in Tanger betreft, is Frankrijk bereid tot eenige wijzigingen ten gunste van Spanje, doch voor territoriale wijzi gingen ziet het geen reden. Clemenceau heeft, onder den druk van zijn landgenooten, die voor de gevolgen vreezen, zijn voornemen om nog een tweeden brief te schrijven inzake de schulden aan Amerika, op gegeven. Hij hoopt nu alleen, dat de beweging, door zijn tusschenkomst in beide landen gemaakt, zal bijdragen tot een regeling, die het geweten van beide volken kan bevredigen. Duitschland. Berlijn, 2 Sept. In de Commissie uit den Rijksdag, voor Buitenlandsche aangelegenheden, werd de houding der regeering in Buitenlandsche aan gelegenheden o.a. toetreding tot den Volkenbond en Eupen-Malmédy) goed gekeurd. Minister Stresemann liet duidelijk merken, dat de Duitsche delegatie eerst dan naar de Volken bondsvergadering zal vertrekken, als Duitschland’s opneming in den Bond verzekerd is en de kwestie van’ een permanenten zetel geheel in het reine is. Men verwacht echter geen moei lijkheden meer. Men houdt namelijk rekening met de mogelijkheid van een verzachting der Spaansche aanspra ken in den vorm van een mandaat over Tanger, waardoor de Spaansche regeering in staat zou zijn, zich tot zekere hoogte met de Raadsreorgani- satie te vereenigen. Polen zou dan zeker niet op zijn eisch omtrent een permanenten zetel durven blijven staan, om het odium van de misluk- worden door ons in eigen werkplaats solied, net en billijk uitgevoerd. Aanbelend, Goudsmid - Horloger - Markt. king niet op zich te laden. Volkenbond. Genève, 2 Sept. Lord Cecil’s ont- werp-overeenkomst voor de wijziging van het plan tot herziening van den Volkenbondsraad is thans aldus ge wijzigd. Er komen 9 niet-permanente zetels, waarvan er jaarlijks drie voor de eerste maal, en wel onderscheiden lijk voor lj 2 en 3 jaar, worden gekozen. Drie van deze 9 leden kunnen met een 2/3 meerderheid van de Volken bondsvergadering herkiesbaar wor den verklaard. Het sub-comité van de studiecommissie, welke thans bijeen is, heeft eenige wijzigingen hierop weer aanvaard, waardoor het mogelijk wordt, dat voor het jaar 1926 een uit zondering zal worden gemaakt, zoodat de Assembled thans reeds hoogstens 3 der niet-permanente Raadsleden herkiesbaar kan verklaren. Met het oog op de mogelijkheid van een terug keer van Brazilië in den Bond, heeft men voorts nog een voorbehoud ge maakt, waardoor de vergadering dit jaar het recht zal hebben, minder dan drie raadsleden herkiesbaar te ver klaren en dan in plaats daarvan het volgend jaar alsnog één of twee leden herkiesbaar te verklaren. rij waarbij de te zwakke wind de meesten parten speelde. De le prijs werd be haald door Sjoerd Postma, de 2e prijs door Roel de Swart, de 3e prijs door Henricus Tjeerde en de 4e prijs door Klaas Visser. P. Kemker, 5e pr. G. Wouda, 6e pr. J. Molenaar. Groep 3 A. Jongens. Zakloopen. le pr. Joh. Piersma, 2e pr. Hendrik Laagland, 3e pr. Taeke Haagsma 4e pr. Rinse Jaspers. Groep 4 A. Jongens. Op reis. le pr. Gerrit Dijkstra, 2e pr. Ger rit van der Veer, 3e pr. Kerst Dijk stra, 4e pr. Feike Kuipers. Groep 5 A. Jongens. Blind paardenspel. le pr. Joh. de Jong en Evert Woude, 2e pr. Freerk Piso en Simon Paulusma, 3e pr. Wiebren de Vries en Piet IJde- ma, 4e pr. Tjipke Bloemhof en Fedde de Jong. Groep 6 A. Jongens. Wedloop met hindernissen. le pr. Hendrik de Wit, 2e pr. Hen drik van der Heide, 3e pr. Lieuwe Eiling, 4e pr. Hendrik van der Meulen. Groep 1 B. Meisjes. Vlagj esteken. le pr. Aaltje Visser, 2e pr. Pietje Hoekstra, 3e pr. Johanna van der Meulen, 4e pr. Tetje van der Heide, 5e pr. Wikke Vlieger. 6e pr. Boukje Wesselius Groep 2 B. Meisjes. Blaadjeloopen. le pr. Murkje Dijkstra, 2e pr. Grietje van der Meulen, 3e pr. Anna de Jong, 4e pr. Jantje van der Meulen, 5e pr. Aaltje Bouma, 6e pr. Reinskje Blom. Groep 3 B. Meisjes. Tafeltje dekken. rijke ‘Wouda, 3e pr. lemkje van der Meulen, 4e pr. Akke Boersma, 5e pr. lemkje Haytema. Groep 4 B. Meisjes. Popkleeden. le pr. Ida Veltman, 2e pr. Reinskje Kampstra, 3e pr. Feikje Wouda, 4e pr. Fimkje Roskam. Groep 5 B. Meisjes. Ballenwerpen met touwen. le pr. Dora Flapper, 2e pr. Jantje Gras, 3e pr. Wiepkje Wispelwéy. 4e pr. Klaaske Dijkstra. Groep 6 B. Meisjes. Loopen met de bollenkorf. le pr. Clara Huitema, 2e pr. Jule Flapper, 3e pr. Dora Cornel, 4e pr. Trijntje Bijlsma. Leerlingen M.U.L.O. Ringfietsen. le pr. Fokje Haagsma, 2e pr. Simon Gielstra, 3e pr. Wietse de Jong. 's Namiddags 5 uur had door jon gelieden boven 13 jaar vanaf Tille- fennesteeg tot Weeshuis vaatj eskruien plaats, waarbjj de le prijs werd be haald door Jozef Westra, de tweede prys door Tjidze Folkerts en de derde prijs door Ties van der Meer. De eerste avond werd besloten met een concert van „Crescendo” op de muziektent, met een mooi programma, waarvan, jammer genoeg, de laatste concertnummers door het gehos om de tent, vrijwel voor het muziek- liefhebbende publiek verloren gingen. Tot een zekere hoogte is dit op een avond als deze eenigszins te billijken, maar men had dit wel tot enkele nummers desnoods (marchen) kunnen beperken. Het glanspunt van dezen avond was echter wel de schitterende illuminatie van stadhuis en muziek tent en de verlichting van het Markt plein a giorno. Meer dan 1000 vetpotjes langs de forsche lijnen van de dertien kozijnen, lieten de architectuur van het mooie gebouw volkomen recht wedervaren en wekte bij het talrnk saamgestroomde publiek een mach tigen en betooverenden indruk. Het einde van den eersten feestdag nam een betrekkelijk kalm en spoedig verloop, behoudens een klein incident, waarbij enkele buiten wonenden be trokken waren. De tweede dag al weer hetzelfde schitterende zomerweder, met een heerlijke, zachte koelte, welke echter niet gunstig was voor den te houden Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal o zijn plicht. Jong en oud heeft feest ge vierd. En voor de hooger strevenden was daar nog de jaarlijksche verras sing der onderscheidingen. Weer zoo- velen kregen het ridder- of ander kruis. Gelukkigen! „De Tel.” heeft sinds lang het in Engeland gehuldigde beginsel van „truth in advertising” (waarheid in reclame) tot het hare gemaakt”, aldus begon eeii heel erg braaf artikel van de Tel., waarin verteld werd hoe het Hand.bl. zoo slecht was geweest, ad vertenties van de Hollandsche Emis- siebank op te nemen, en, toen het la ter bleek dat de Hollandsche Emis siebank geen 24-karaat instelling was, haar lezers tegen die bank waar schuwde. Neen, dat was bar leelijk vond de Tel. en eindigde met de insinuatie „Pecunia non olet” (geld heeft geen reuk). Dat is natuurlijk heel braaf van de Tel. Maarwat er van te zeggen, als men bedenkt r*' maanden gelederT „lappen van adver tenties” van Kukirol opnam, en, toen bleek dat de „Kukirol” vrijwel op de flesch was, den heer Feenstra losliet om den lezers te vertellen, wat voor een raar zaakje die „Kukirol” eigenlek was. Toen werd de kukirol even door de modder gehaald. Wie in een glazen huisje woont, moet niet met steenen gooien. En van waarheid gesproken Met het conflict bij „Heemaf" schijnt het in de goede richting te gaan. De Rijksbemiddelaar had een voorstel gedaan, dat vrijwel op halveering der eischen neerkwam. De organisaties hebben dit voorstel aanvaard en de rijksbemiddelaar ontving een telegram van hen, meldende dat de besturen der drie bonden bereid zijn een voor stel in den geest van den heer IJssel- steyn aan het stakend personeel ter aanvaarding voor te leggen, als Heemaf dit voorstel ook aanvaardde. Het Engelsche invoerverbod van versch vleesch afkomstig van het vasteland van Europa is een groote schadepost voor onze exporteurs. Daarom hadden zoowel de Neder landsche regeering, als de organisa ties van Nederlandsche vleeschimpor- teurs in Engeland bij de Engelsche ig vaiT het verbod ten aanzien van - jderland. Doch de Engelsche re geering heeft bekend gemaakt dat ten gunste van ons land geen wijziging in het verbod kan gebracht worden. Een merkwaardig manifest, opge steld door een internationaal comité voor afschaffing van den dienstplicht, werd den bladen toegezonden. Dit manifest, voor Nederland o.a. onder- teekend door Lt. generaal G.-J. W. Koolemans Beynen, Prof. G. J. Hee- ring en prof. dr. K. H. Roessingh, ver langt dat een definitieve stap gedaan wordt naar volledige ontwapening en naar de demilitariseering van den geest der beschaafde naties. Het doel treffendste middel hiertoe zou alge- meene opheffing van den dienstplicht zijn. Daarom wordt den Volkenbond verzocht, om in alle landen afschaf fing van den verplichten militairen dienst voor te stellen. Dan hebben we de „P. C. Hooft", het nieuwe dubbelschroefmotorschip van de „Nederland" bezichtigd. Dit prachtig ingerichte passagiersschip, bijna 15.000 ton groot, 164 meter lang en 21 meter breed, met zfinluxueuse zalen en comfortabele hutten, zijn accomodatie voor 700 passagiers en 270 man equipage, met 2 motoren, die 8000 As. P.K. ontwikkelen, waar de electriciteit hoogtij viert (er zijn zelfs electrische lieren, terwijl 140 K.M, draad voor de electrigeleidingen werd gebruikt) werd in St. Nazaire gebouwd en hier in Holland afgewerkt. Het schip heeft een dubbele wand over de geheele lengte en 9 water dichte schotten. Het voldoet dan ook in alle opzichten aan de hoogste eischen, wat nog eens bleek op de proeftocht rond het eiland Wight, waaraan 300 hooge gasten, o. a. Prins Hendrik en Burgemeester de Vlugt van Amsterdam, deelnamen. Onder geweldige belangstelling ondernam het schip Dinsdag zijn eerste reis naar Nederlandsch Indifi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis van het publiek, dat aan de Con tinental Petroleum Company te Rotter dam en hare rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het installeeren en in bedrijfstellen van een benzine- -- - pomp-installatie voor het perceel hoe de edelaardige Telegraaf enkele plaatselijk gekwoteerd lett. A no. 52, kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie A no. 324. Workum, den 28 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- j derdags voorm. in te zenden. I 1 Advertentiën tot uiterlijk Don- 3 Mi i I I I Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. oranjewimpels van toren en trans, van openbare en particuliere gebou wen lustig doet wapperen, ziedaar factoren, die in niet geringe mate er toe kunnen medewerken 31 Augustus te stempelen tot een teestdag bij uit nemendheid. En toch, wij hebben wel eens grooter en algemeener vlaggen- tooi gezien langs Worknm’s straten en meer belangstelling bij de gehouden wedstrijden en kinderspelen. Moet dit misschien een stil protest beteekenen tegen het negeeren van een meerma len uitgesproken wensch van een be langrijk en groot deel der ingezetenen, om dat jaarlijksch feest met een sim pele draaimolen of iets van dien aard op te luisteren? Dan komt men met zyn oppositie wel wat laat, want daar voor is de voorafgegane jaarvergade ring de plaats, doch dan schittert men door afwezigheid en is dus het gemis van zoo’n attractie geheel aan eigen schuld te wijten. Doch hoe dit alles ook zij, een zekere mote van onverschilligheid viel niet te ontkennen, het geheel miste zelfs de voorgaande dagen het aanstekelijke enthousiasme der jeugd, zich uitende in vlagvertoon en kindergezang en geïmproviseerde optochten. In tegen stelling met andere jaren ging de voormiddag stil voorbij. Tegen onge veer half 2 kwamen de leerlingen van lalle scholen op het Marktplein bijeen, waar onder directie van den heer B. Wielinga gemeenschappelijk werd ge zongen het Oud Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed, om vervolgens in optocht, onder de opwekkende tonen van „Crescendo”, de voorgeschreven route Zuid, Stationstraat, Noord, te volbrengen, waarbij nog eene aubade aan het hoofd der gemeente werd ge bracht. Na een wel wat inspannenden en vermoeienden tocht, tengevolge de op dit moment wel wat overdadige warmte, keerden de leerlingen in hunne respectieve scholen terug, waar zij op eenige versnaperingen werden onthaald. Vervolgens zochten de kinderen de over een groot deel der stad langs de Wijmerts aangegeven terreinen op, waar verschillende wedstrijden wer den gehouden met den volgenden uitslag Groep 1 A. Jongens. Blokrapen. le pr. Hielke Dykstra, 2e pr. Lieu- vliegerwedstrijd, waarvoor bij de jou we Huisman, 3e pr. Ids Sijbrandij, gens groote animo bestond, doch 4e pr. Hartman Pelle, 5e pr. Wietze Roskam, 6e pr. Elizabertus Jaspers. Groep 2 A. Jongens. Wedloop met hindernissen. le pr. Bern. Wielinga, 2e pr. J. Feitsma, 3e pr. H. van Dijk, 4e pr. Groep 3 le pr. Catharina Zwaga, 2e pr. Ma- M< NEDERLAND. Amsterdam, 2 September. Dat was weer een ouderwetsche Koninginne dag, met veel zon, veel vreugde en roerigheid, zoowel in de hoofdstad, als in andere plaatsen van ons land. Maar Amsterdam spande toch de kroon. Van den vroegen ochtend af, toen de kinderfeesten in alle deelen van de stad aanvingen, tot den laten nacht, was er leut en jolijt. Tallooze officieele en officieuze muziekcorpsen en orgels, en wat daarvoor doorging, droegen er toe bij, de stad in één groot danspaleis te herscheppen. ’s Middags in het stadion een keu- ig programma van de Ver. t. ver- idehng v. h. Volksvermaak, met wed- itijging, enz. De ouden van dagen rden uf‘ Paardenmarkt L EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAKl l'RISO V« AA* J VittD K A lUC*C*aXXXUll TV DU' strijden te paard en te flets, ballon- opstijging, enz. De ouden van dagen werden uitgenomen voor een boot tocht door de haven, uit en thuis gebracht door particuliere auto’s en toeristencars. ’s Avonds in den stads schouwburg een opvoering van „Def tige straat” voor de genoodigden uit diverse gestichten, enz. Het vuurwerk aan den Amstel was een festijn van kleuren en schittering en knaleffecten Ook in den Haag was vuurwerk en overdag strandwedstrijden te Scheve- ningen. Het Oranje-zonnetje deed wel T

Friso nl | 1926 | | pagina 1