en Advertentieblad Nieuws- BRIL WOUDA's /.f MEEL voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hoofdhuid PUROL a—WACHT NIET— I J. W. DE JOMG, Optiek, Workum Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I IJsselsteyn in het Heemaf-confiict heeft geen resultaat gehad. Het door de arbeiders aanvaarde bemiddelings voorstel werd door de directie van Heemaf afgewezen. Gewezen werd nogmaals op de 6 dividendlooze jaren en de groote kapitaalverliezen. Ver der waren de in de laatste drie maanden ingekomen opdrachten on voldoende om het bedrijf in de ko mende maanden op de huidige basis voort te zetten. Er valt een inzinking indemachine-industrie waar te nemen. Ook om deze reden achtte de directie het onverantwoordelijk een zoo be langrijke verhooging der vaste kosten (als het bemiddelingsvoorstel ver- eischte) op zich te nemen. De Metaal- bond (die de geheele Ned. metaal industrie omvat) heeft de houding der directie van Heemaf goedgekeurd. t I 52ste Jaargang. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1926. No. *37. Uitvoering Officieel Gedeelte. VUUR WAPENWET Predikbeurten. Kroniek der Week. Adverteert in dit blad| Stremming Scheepvaart. Plaatselijk Nieuws. „Crescendo” -- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. boven f31390 Begrooting f25.760. en uur worden eveneens opgeheven. Verder werden 83 Prefectuurraden o; Men verwacht hiervan vee - 29351 - 28800 - 28380 Montagnes Jos. Kessels arr. Cristol Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat het vaarwater tusschen Workum en Fer- woude, dez.g.n. IJSKEBOEREVAART vanaf Dinsdag 14 September a.s. tot nadere aankondiging voor de scheep vaart is GESLOTEN. Workum, 9 September 1926. Burgemeester en Wethouders van Workum, A. WAGEN AAR Azn. De Secretaris, VAN BRUGGEN. zijn geworden. Drukkerij en cliché’s zijn gevonden, alsmede ongeveer de helft der biljetten. Totaal werden 650 biljetten gedrukt. De verdachten zijn allen mijnwerkers. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents, Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. 1 Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven WORKUM. Uitslag van de van Gemeentewege gehouden aanbeste ding van het maken gedeelte Kunst weg, met gewapend betonbrug in dien weg en aanverwante werken. Sj. Verhoeven, Leeuwarden Sj. Schuitmaker, Leeuwarden -31300 Joh. Hijlkema, Akkrum Fa. H. Broersma, Harlingen J. S. Kuipers, Zurich Gebrs. Van Balen en Sijbrandij, Wirdum -28300 E. Statema, Bolsward - 28200 - 28200 te lang met het aanschaffen van g 1 een goede E Een voordeelig en goed adres isI INLEVERING VUURWAPENS Het hoofd der plaatselijke politie te Workum, beveelt, dat p<- deze gemeente, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, vuurwapens of mi- 16 September a.s. in bewaring g< bij den Hoofdagent van Politie, J. Schaaf, Bagijnestraat. Zij, die na 15 September a.s. in het bezit komen van vuurwapenen of minutie, zonder daartoe bevoegd te zyn, zijn tot deze inlevering verplicht binnen 2 dagen, nadat zij deze voor handen hebben gekregen, zonderffaar- toe bevoegd te zijn. Workum, den 9 Sept. 1926. Het Hoofd van Politie te Workum BUITENLAND Engeland. Londen, 9 Sept. Nadat de gedele- geerden-conferentie der mijnwerkers voor de zooveelste keer aan de exe cutieve volmacht had verleend voor het opnemen der onderhandelingen, mits op basis van een nationale over eenkomst, kwam ook de steenkool- commissie uit het kabinet met de vertegenwoordigers der mijneigena ren bijeen. Churchill wees er in een lange rede op, dat de regeering slechts den 8-urendag had ingevoerd, in de overtuiging dat de eigenaars zich niet tegen een nationale over eenkomst zouden verzetten. Hij gaf toe, dat dié overeenkomst slechts algemeene punten kon vastleggen en dat de details in districts-overeen- komsten moesten geregeld worden. Hij drong er op aan, dat de eigenaars, niet alleen aan de districts-bespre- kingen, doch ook aan de nationale zouden deelnemen. Beide deuren moesten open blijven, opdat aan den strijd een einde werd gemaakt. Hij geloofde, dat de mijnwerkers-federatie ernstig verlangt naar een vreedzame en blijvende regeling. Zouden de eigenaars categorisch een drie-partijen conferentie weigeren, dan zou een uiterst ongelukkige toestand gescha pen worden. Een van de woordvoer ders der eigenaars verklaarde echter dat zij in hun verzet tegen een nati onale regeling volharden. Toch schijnt men rekening te houden met de hoop op uiteindelijke overeenstemming, zoodat de staking niet met een ge- weldsvrede zal eindigen. De Mijn- werkers-leiders zijn met spoed naar Londen vertrokken, om onderhande lingen te hervatten. Alle hoop is dus nog lang niet opgegeven. F r a n k r ij k. Parijs, 9 Sept. Het Fransche poli tieke leven rust op het oogenblik. Aller oogen richten zich nu naar Genève, waar de Volkenbond voor een historische vergadering bijeen komt. Maar de ministers gaan voort met hun bezuinigingen. Bij decreet zijn 228 plaatselijke rechtbanken op- gêheven, waardoor 396 rechters, 228 griffiers en 43 assistent-schrijvers overbodig worden. 218 huizen van bewaring, met 572 man personeel, pgeheven sl bezuini ging, terwijl de rechtspraak er niet door zal leiden. Duitschland. Berlijn, 9 Sept. Op de bijeenkomst van het Rijksverbond der Duitsche industrie, had de rijksminister van financiën het op opvallende wijze over een binnenkort plaats hebbende gebeurtenis, die op opmerkelijke wijze het vertrouwen van het buitenland in het Duitsche geld zou toonen. Wat dat zou zijn, zeide hij niet. Inbreede kringen is men zeer nieuwsgierig naar deze geheimzinnige gebeurtenis De Rijnlandsche groot-industrieel dr. Silberling bepleitte samenwerking tus schen werkgevers en -nemers en eischte, dat in den toekomst niet zon der de sociaal-democraten zal worden geregeerd. Ook bepleitte hij her stel van de groote coalitie. Het staat vrijwel vast, dat de plech- onder leiding van dr. Streseman, in den Volkenbond Vrijdag zal plaats hebben. Men gelooft dat aan Duitsch land het voorzitterschap van één der 6 volkenbondscommissie zal worden aangeboden. Volkenbond. Genève, 9 Sept. In de zitting van den Volkenbondsraad (Spanje was niet aanwezig) werden de aanbeve lingen van de studiecommissie aan vaard en Duitschland tot permanent lid van den Raad benoemd, als het zal zyn toegetreden tot den Volken bond. Het aantal niet-permanente zetels zal op 9 worden gebracht. Maandag werd de 7e gewone verga dering van den Volkenbond geopend door Benesj, die in zijn rede nog een beroep deed op Spanje en Brazilië om hun deel van de verantwoordelijk- (Nadruk verboden) Zondag 12 September (Uren Officieele Zomertijd-regeling.) WORKUM (Herv.) Voorm. 9V2 uur ds J. C. H. Romijn. Nam. 2 uur ds Q J. Schweitzer, H. Doop. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 91/2 uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 91/2 uur en Nam 2^2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9i/2 uur en Nam. 5 uur ds N. van Beek van Stadskanaal. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam 2 uur ds J. C. H. Romijn. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 10 uur Lezen. Nam. 2^2 uur de heer Tj. Kuipers van Stavoren. FERWOUDE (Herv.) Nam. 2^2 uur ds Snoep. GAAST (Herv.) Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 91/2 uur en Avonds 8 uur ds Th. Het- tinga. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Avonds heid, die op allen rust, niet op te geven. Geeft men aan de overeenkom sten der staten als hoogste garantie een beroep op den Volkenbond, aldus zei Benesj verder nog, dan hebben wij het meest volkomen systeem, dat op het oogenblik te bereiken is. Met 42 van de 48 stemmen werd de Joego slaaf Nintsjitsj tot voorzitter van de Assemblée gekozen. Deze verklaarde in zijn rede, dat de aanwezigheid van een groot volk meer in zijn midden (n.l. Duitschland) met vertrouwen moet vervullen en dat diegenen der vrien den die op dien grooten dag zullen ontbreken (n.l. Spanje en Brazilië) spoedig zullen terugkeeren. Heden heeft de beslissing over Duitschland’s toelating plaats. De Canadeesche de legatie heeft tijdelijk van haar aan spraken op een niet-permanente zetel afgezien. Men verwacht, dat Spanje nogmaals een herkiesbare niet-perma nente zetel zal worden aangeboden. Ter elfder ure wordt nog verzet tegen samenkoppeling van de kwestie van Duitschland’s permanenten zetel en de niet-permanente zetels, van Noor- sche zijde verwacht. Maar Briand zal dit krachtig bestrijden. Spanje Madrid, 9 Sept. Nauwelijks had Pri mo de Rivera op het telegrafisch verzoek om inlichtingen omtrent den toestand in Spanje, uitgaande van een der Hollandsche bladen, geantwoord dat deze volkomen normaal was en de koning en de ministers rustig vacante hielden, of het bericht kwam dat alle artillerie-officieren in opstand waren. Over heel Spanje werd den verscherpten staat van beleg afgekon- digd. Het schijnt dat de regeering den toestand nog meester is. De 667 officieren zijn ontslagen en zullen gestraft worden. Het gaat hier om de figuur van Primo. Het aangekondigde plebisciet gaat door. Dat beteekent voor Primo: er op of er onder. Te Amsterdam werd door Prins Hendrik het derde internationale con gres voor Reddingswezen geopend, waaraan niet minder dan 32 landen deelnamen. Niet minder dan 645 per sonen waren aanwezig, terwijl er 106 voordrachten op het programma staan. Dr. Mijnlieff, de algemeen secretaris sprak de hoop uit, dat naast den we- tenschappelijken arbeid van het con gres, ook deze wedstrijd (n.l. in eerste hulp bij ongelukken, enz.) het zijne er toe zal bijdragen, om alle landen tot vreedzame samenwerking te brengen op het schoone arbeidsveld van het reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken. Verschillende wed strijden in verband leggen enz. wor den gehouden, alsmede groote demon straties van hulpverleeningen bij groote massa-ongevallen. In Utrecht heeft een merkwaardige proefneming plaats gehad. Er was namelijk werkloosheid onder de tim merlieden. Maar aan metselaars was gebrek. Toen kwam men op het idee, een aantal werklooze timmerlieden met spoed tot metselaar op te leiden. Dit is geschied. Een tiental kreeg gedurende 14 dagen theoretisch en practisch les in metselen aan de Nij verheidsschool en nu zijn ze reeds in de practijk werkzaam, zij het nog onder leiding van hun leeraar. Deze blijft nog 3 maanden toezicht en lei ding geven, terwijl de leerlingen ver plicht zijn om 6 uur per week, ’s avonds theoretische lessen te volgen. Een goed voorbeeld. De Terschellinger ramp (van den loodsschoener) maakt nog steeds on derwerp van onderzoek van de door den minister van Marine ingestelde commissie uit. Er wordt dezer dagen weer een plaatselijk onderzoek te Terschelling ingesteld, terwijl ook bin nenkort nog weer naar het wrak van den schoener zal worden gezocht. Het tige intrede van de Duitsche delegatie rapport der commissie is derhalve nog niet gereed. Het winstgevende, niettemin ge vaarlijke valschemuntersbedrijf, heeft nog altijd beoefenaars. Te Heerlen werd dezer dagen een viertal aange houden, waaronder twee Duitschers, dat zich naarstiglijk had toegelegd op het vervaardigen van valscne zil- verbons van een rijksdaalder, waar van talrijke winkeliers het slachtoffer MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Tot plaatsing van Advertentiën en NEDERLAND. Amsterdam, 9 Sept. Zoo is dan weer het halfjaarlijksche handelsfestün bin nen Utrecht’s muren begonnen De 15e Nederlandsche Jaarbeurs is geopend, met veel goeden moed van de onder nemers. Men heeft in de afgeloopen maanden in Utrecht niet stilgezeten. Vooral werkte het Jaarbeursbestuur aan den uitbouw der groepsvormingen, om deze te maken tot vakbeurzen binnen het kader van de jaarbeurs. De proeven hebben uitstekende re sultaten opgeleverd. Thans zijn er weer nieuwe speciale groepen, o.a. radio, voeding- en genotmiddelen, enz. De radio-stands zijn verspreid ge plaatst, opdat zij elkaar niet zullen hinderen. De beurs duurt één dag langer, n.l. van 6 tot 16 September, omdat de Joodjsche feestdagen in Sep tember vallen. Het aantal deelnemers bedraagt 781 (424 Ned. en 357 buit.), een vooruitgang van 17 ten opzichte van de beurs in Sept. 1925. In aan merking nemende, dat de economische toestand nog niet florissant is, is het aantal geenszins onbevredigend. Tal van nieuwigheden vallen er op te merken. Een noviteit was ook, dat de beurs Dinsdag en Woensdag tot 9 uur 's avonds open bleet, om zakenlieden van verre provincies tegemoet te komen. Het resultaat was teleurstel lend. Echter wordt thans voor de toe komst openstelling van de beurs tot 6 uur, in plaats van tot 5 uur over wogen. Prof. Lorenz hield voor de Vereen. v. Leeraren aan de Ned Gymnasia te Haarlem een rede over „De Volken bondscommissie voor intellectueele samenwerking”. Zeer interessant was zijn mededeeling, dat de commissie zich al spoedig heeft bezig gehouden met het onderwijs in de geschiedenis, Maar al te vaak, aldus prof. L., wor den in de leerboeken de feiten zoo voorgesteld, dat andere volken dan de eigene, in een onverdiend ongun stig licht worden gesteld. De nationale commissies zijn uitgenoodigd aan dit punt hun aandacht te schenken. Inderdaad kan in dit opdacht uit nemend opbouwend werk verricht worden. Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. op de Markt op Dinsdag 14 September a.s. PROGRAMMA. 1. KoraalHoog omhoog, het hart naar 2. Marsch. 3. Ouverture Marie Henriette 4. Souvenir d’Amster dam 5. Menuet Haydn 6. Hulde aan de Vrede Ambeelen 7. Madchen von der Spule (Ouverture) Fr. Suppé 8. Marsch 9. Koraal: Halleluja eeuwig dank en eere Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingeaonden stukken Don derdags voorin, in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en Nam. 21/2 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Geen dienst. 8 uur ds A. L. Broer. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9i/2 uur en Nam. 2 uur ds Rennes van Heeg. KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 en Nam. 2t/2 uur ds Cupédo. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. 10 uur E. Statema, Bolsward J. W. Boltje, Heerenveen H. en J. W. de Jong, Lemmer -27920 M. v.d. Veer en IJ. de Vries, Sloten -27800 J. W. de Jong en P. B. Beljon, Lemmer -27800 G. W. Boltje. Heerenveen -27658 M. v. Meekeren, Hindeloopen -26995 Th. E. Bosma, Stroobos -25970 IJ. A. Waterlander, Oudehaske - 25967 J. Waterlander, Heerenveen -25950 J. Dikkerboom en P. J. Straatsma, Oudehaske -25875 W. J. Boltje, Nijehaske -25840 R. G. Visser en D. de Jager, Workum -25540 Begrooting f25.760. Gegund aan de laagste inschrijvers. Een geregelde teruggang van de jaarlijksche herfstpaardenmarkt is merkbaar, waar verleden Maandag een 25-tal paarden was aangevoerd, w.o. een veulen, dat voor slechts f45 werd verkocht, en dat overigens uit werk- en slachtpaarden bestond. Er was weinig handel, ook al zeker tengevolge het geringe bezoek, mede tengevolge het minder gunstige weder Slachtpaarden 70—120 gulden werkpaarden 150—225 gulden. Het hoogste lotingsnummer, dat voor de lichting 1927 tot gewoon dienst plichtige is bestemd, bedraagt voor Workum 20. „Ook zij denken aan ons”. Wy allen kunnen soms behoefte hebben, te midden van het drukke leven, eens geheel alleen te zijn, om tot rust te komen. Eenzaamheid is dan een zegen. Maar eenzaamheid kan tot een vloek worden als zij gedwongen is. Wij weten niet, of er grooter eenzaam heid denkbaar is, dan die van den blinde, in ondoordringbare duisternis. Is dit echter wel geheel waar Want dringen liefde en mededoogen niet door het dikste duister heen Erger dan de eenzaamheid is im mers het gevoel van alles verlaten, door ieder vergeten te zfln. Er is dezer dagen gelegenheid in onze woonplaats, om te toonen, dat wy licht-brengers willen zijn, want de collecte ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden” te Wolf hezen zal spoedig plaats hebben. Er is in deze in richting plaats voor blinden uit het geheele land en van eiken Godsdienst en overtuiging. Onvermogenden zijn er zelfs geheel kosteloos opgenomen, De Stichting is een bewys van ver trouwen op uw steun. Zij die haar in het leven riepen, rekenden er op, dat ons Nederlandsche Volk zou too nen, te willen denken aan hen, die dolen in den nacht waarop geen da geraad volgt. Zij rekenden op het beste in ons, op ons mededoogen en op onze liefde. Zullen wij dan niet straks onze gift gereed leggen, zoodat de blinden in hun eenzaamheid zich niet verlaten zullen gevoelen en met dankbaarheid zullen kunnen zeggen: I „Ook daar denken zy aan ons”. 1 personen in deze gemeente, die, zonder daartoe 13 nutie voorhanden hebben, deze vóór ;even v. d. i i tis>o •j; •j. a********** «-4*4444*444 fll 4 4 1*44444444*44 444444444444 94444 *4 444444444444444* *4

Friso nl | 1926 | | pagina 1